LEIDSCH DAGBLAD Irak eist voedsel in ruil luchtbrug NODIG! Leiders Armeense militie gearresteerd Bliksem slaat in trein Zaak 'Zes van Birmingham' onverwacht in hoger beroep Politieteams bestrijding computercriminaliteit Indianen en leger Canada ruimen deel barricades op Banken verlagen tarief elektronisch betalen GEBRUIKTE AUTO'S, NÜ METVOORDEELSTIP AUTO LEITHON 'Na uw 65ste versuffenniet ondernemen DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39332 Prijs fl. 1,35 I ENKHUIZEN (ANP) - Tijdens he vig onweer is vanmorgen om half tien bliksem ingeslagen in een trein op het traject Enkhuizen-Hoorn. De bliksem sloeg dwars door het dak van de trein en vond zijn weg via de metalen buitenkant en de wielen van de trein naar de rails. De hitte die daarbij ontstond was zo groot I dat de rails zijn gesmolten. De 45 in zittenden van de trein bleven onge- i deerd. Nederlandse Spoorwegen stel- I den vanmorgen nog nooit iets der gelijks te hebben meegemaakt. On danks de schade die de bliksem aanrichtte, zijn de reizigers niet in gevaar geweest, aldus de NS- woordvoerder. "Het is wel mogelijk dat mensen die tegen de wanden hebben geleund en reizigers die dicht bij de metalen raamkozijnen zaten iets van de hitte hebben ge merkt", zei hij. De reparatiewerkzaamheden kunnen geruime tijd in beslag ne men. De trein is nog niet van zijn plaats en de gehavende rails moeten worden vervangen voordat weer treinverkeer mogelijk is. Het traject Enkhuizen-Hoorn is enkel- sporig. Er zijn bussen ingezet. LONDEN (GPD) - De Britse mi nister van binnenlandse zaken en justitie, David Waddington, heeft gisteren totaal onverwacht het groene licht gegeven aan de 'Zes van Birmingham' om tegen hun veroordeling in hoger beroep te gaan. De zes Ieren werden in 1975 veroordeeld voor het plegen van twee bomaanslagen op pubs in Birmingham, waarbij 21 mensen omkwamen en 160 verwondingen opliepen, maar hebben steeds be weerd onschuldig te zijn. De onverwachte beslissing minister Waddington de zaak door te verwijzen naar het hof van beroep werd door familieleden, politici en religieuze leiders be groet als "fantastisch Activisten van de 'Bevrijd de Zes van Birmingham'-groep me nen dat gisteren het laatste hoofd stuk begonnen is in, wat door sommigen "de grootste miskleun uit de Britse rechtspraak" ge noemd wordt. DEN HAAG (GPD) - Bij de ge meentepolitiekorpsen van Amster dam, Den Haag en het Rijkspolitie korps district Nijmegen beginnen in oktober speciale rechercheteams die zich gaan bezighouden met de bestrijding van computerfraude. Het gaat daarbij om een experimen teel project voor de duur van ander- halfjaar. De ministeries van justitie en binnenlandse zaken hebben 360.000 gulden voor de financiering beschikbaar gesteld. De aanleiding voor het oprichten van de teams vormt het al in 1988 verschenen rapport 'Informatie techniek en Opsporing' van de Re cherche Advies Commissie (RAC). Daarin wordt geconcludeerd dat politie en justitie bij het bestrijden van computercriminaliteit een gro- te kennisachterstand hebben op het gebied van automatisering, terwijl criminelen in de afgelopen jaren juist steeds meer gebruik zijn gaan maken van geavanceerde automati seringssystemen. A. Teerds, van de afdeling opspo ring van het ministerie van justitie, noemt de koppelbazerij als voor beeld. "We hebben gezien dat in die kringen, dankzij moderne compu ters, heel eenvoudig gescheiden boekhoudingen konden worden ge voerd: een witte en een zwarte. Poli tiemensen die naar zo'n koppelbaas worden toegestuurd om de boel in beslag te nemen, moeten natuurlijk wel weten hoe ze het bewijsmateri aal veilig kunnen stellen." Teerds wijst verder op de toekomstige wetswijziging met betrekking tot het afluisteren van telecommunica- tie-apparatuur zoals telefax en te lex. WASHINGTON/DEN HAAG (GPD/AP/Rtr) - Irak eist dat buitenlandse toestellen die naar Baghdad willen vliegen om gegijzelde westerse vrouwen en kinderen op te halen, voedsel en medicijnen meebrengen. Dat hebben diplomaten in Baghdad vandaag gezegd. Als het westen niet op de eis ingaat, zullen de vrouwen en kinderen volgens de diplomaten over land naar de Turkse grens worden gestuurd, een tocht van 600 kilometer. De Iraakse presi dent Saddam Hussein heeft ontkend dat Irak de VS onder voorwaarden heeft aangeboden uit Kuwayt te vertrekken en alle gijzelaars vrij te laten. De Iraakse ambassadeur i de VS 'erklaarde gisteren dat ook alle Amerikaanse mannen Irak uit mo gen, als de VS de garantie geven dat zij Irak niet zullen aanvallen. Was hington verwerpt echter "elke voor waarde die wordt verbonden aan de vrijlating van Amerika en andere buitenlanders in Irak en Kuwayt", aldus een woordvoerster van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken. dent Hussein gisteravond ontkend Perez de Cuellar en de Iraakse wayt te vertrekken en alle gijzelaars minister van buitenlandse zaken vrij te laten. Een dergelijk plan Aziz, is 24 uur uitgesteld. Volgens de Jordaanse autoriteiten komt de secretaris-generaal vanmid- heeft hij volgens de Newyorkse krant Newsday overhandigd aan voormalige, hooggeplaatste dag in Marka, de luchthaven bij Amerikaanse regeringsfunctionaris Airihian, aan. Drie aanhoudingen na overval op AH OOSTERBEEK (GPD) - De politie heeft drie mensen aangehouden die mogelijk zijn betrokken bij de over val op Albert Heijn in Oosterbeek op 14 mei 1990. Bij die overval wer den twee werknemers van de super markt doodgeschoten. De politie is zeker dat de aangehouden verdach ten in maart 1990 een overval pleeg den op een Arnhemse snackbar. Volgens politiewoordvoerder Mons bestonden er voldoende overeen komsten tussen de overvallen om tot aanhouding.van dendrie over te gaan. Irak gisteren al zouden mogen heb- Baghdad nog wd glvÜTdl'oalf functionaris heeft g^ravoHd laten isa verstrekt weten dat het aanhnd wel deeeliik kinderen die reterdfpTspooSnaTgbeve„a^ ÏSldÏe Sken'waadde ™aa ®an® tot de Perzische Golf krijgt en stem^ldvrorderrEerder kregende j£ die het weer zou hebben doorge speeld aan nationaal veiligheidsad- Brent Scowcroft. De (anonieme) hoge regerings- nctionaris heeft gisteravond laten weten dat het aanbod wel degelijk bereid zijn uit Ku wayt te vertrekken als de economi- de VN worden i land willen verlatend'8 Dit z«n aanzienlijke Iraakse con- De Iraakse ambassadeur in Pa- Ï5m5 rijs Abdul al-Hashimi, verzekerde s^dhSë moeten vennen dat de evacuatie door zal gaan. De vrinrvw pr QnPflir«» i^n „on 00n vertraging is gewoon een kwestie Iraaks vertr£k uit Kuwayt. Het is van afspraken maken, voorberei- niet zeker of het voorstel dingen treffen en de transportmid- doeiri ;s delen bij elkaar krijgen". De ver- 1 wachting is dat het tot zaterdag duurt voor de uittocht op gang komt. In een vraaggesprek met de Ame rikaanse omroep CBS heeft presi- Kinder protest tegen embargo AMMAN - Een jong Jordaans meis je, een blik melk stevig tegen de borst gedrukt en zwaaiend met een Iraaks vlag getje, tijdens een demonstratie gisteren tegen het handelsem bargo van de Verenigde Na ties tegen Irak. De demonstratie had plaats voor het regionale hoofdkantoor van Unicef in Amman. Er na men zo'n 2.500 kinderen aan deel. (foto anp) MONTREAL (AP) - Canadese sol daten en Mohawk-indianen zijn gis teren begonnen met het verwijde ren van barricades bij de Mercier- brug naar Montreal. Bij Oka, 27 kilo meter van Montreal, bezwoer een indianen-woordvoerder echter dat de militanten niet van plan waren de barricades daar ook op te ruir De barricades bij de Mercier- brug, een belangrijke verbindings weg voor het forensenverkeer van en naar Montreal, werden met be hulp van bulldozers door soldaten en Mohawk-krijgers gezamenlijk opgeruimd. De Mohawks droegen maskers, maar waren ongewapend. Ook bij Chateaugay werd begon nen met het verwijderen van barri cades. De ontmanteling van de barrica des stichtte verwarring onder zwaar bewapende Mohawks bij Oka, waar de crisis op 11 juli begon. Een woordvoerder van de Mohawks daar verklaarde dat de barricades in Oka gehandhaafd blijven. "Deze plaats vormt de sleutel. Ie dereen weet dat het hier allemaal is begonnen en dat hier alles moet ein digen," zei woordvoerder Dan Da vid. De crisis begon, toen de politie van Quebec zeven weken geleden bij Oka barricades van Mohawks bestormde. De Mohawks wilden met de barricades de uitbreiding van een plaatselijke golfbaan op voor hen gewijde grond verhinde ren. Er ontstond een vuurgevecht, waarbij een politieman het leven liet. DEN HAAG (ANP/GPD) - De on dernemersorganisaties in de detail handel, de PTT en de banken heb ben gisteren een doorbraak bereikt in het overleg over het elektronisch betalen. De handelsbanken inclu sief de Postbank en Beanet, een ge zamenlijk initiatief van de banken om het elektronisch betalingsver keer te regelen, zijn bereid het ba sistarief per afrekening te verlagen met één cent tot 21 cent per betalin gen. Dat tarief wordt overigens ette lijke centen lager voor detaillisten die veel kassatransacties hebben. Dit betekent niet dat elektronisch 'Buck voorbarig' EINDHOVEN (ANP) - De uitspra ken van professor Buck over de toe pasbaarheid van een nieuwe aids- remmer waren voorbarig. Tot nu toe is niet bewezen dat waargeno men remmingen van het aids-virus zijn toe te schrijven aan het middel. Dat blijkt uit een intern onderzoek van de Technische Universiteit Eindhoven, waar Buck werkt. Het college van bestuur van de TU ver wacht dat Buck zijn functie als de- kaan van de faculteit zal neerleg gen. Buck zelf was niet bereikbaar voor commentaar. De nieuwe najaarskollek- tie is binnen. Vrijdag 10% korting op de hele kollektie. Botermarkt 14, Leiden. betalen aan de kassa in alle winkels kan gebeuren. Het zal nog wel twee jaar duren voordat er systemen voor elektronisch betalen zijn gevonden die veel doelmatiger en daardoor goedkoper uitpakken dan het hui dige systeem van Beanet. De commerciële monopolieposi tie van Beanet is daarmee nu van de baan. Afgesproken is dat de detail list desgewenst naar zijn eigen bank mag stappen om een contract over elektronisch betalen te sluiten. De bank regelt vervolgens onder meer de vereffening van de kosten met Beanet. Elke transactie kost de onderne mer nu 60 cent. Dat is al weer 15 cent minder dan aanvankelijk, maar nog te veel om ook de kleinere winkels met het systeem uit te rus ten. Nu zit de kans erin dat zulke be talingen straks mogelijk worden in een beperkt aantal winkels. Het zal dan vooral om duurdere aankopen gaan. De Consumentenbond heeft moeite met de ontwikkelingen. De bond vreest dat de prijzen zullen worden verhoogd om de consumen ten de kosten te laten betalen. "Dan kiezen wij voor een prijsdifferentia tie. Dat wil zeggen: wie elektronisch betaalt krijgt een toeslag opgelegd, wie dat niet doet betaalt de normale prijs". Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175, 2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor Zie advertentie op pag. 9 Gemeente en omwonenden 'vieren' sluiting Leidse vuilverbranding LEIDEN Op maandag 3 sep tember gaat het dan toch echt gebeuren. De Leidse vuilver branding geeft de pijp aan Maarten, de ovens worden ge doofd. Het terrein van de vuil verbranding wordt in gebruik genomen als oversiagstation. Het afval zal in containers naar diverse stortplaatsen in het land worden getranspor teerd. Het sluiten van de vuilver branding zal niet ongemerkt voorbijgaan. De Leidse wet houder H. de la Mar is voorne mens op symbolische wijze maandagmorgen het vuur on der de ovens uit te draaien, waarmee hij tevens het nieu we overslagstation als offi- ciee\ geopend beschouwt. De buurtbewoners, die lange tijd hebben geknokt om de vuilverbranding dicht te krij gen vanwege de ernstig ver vuilde uitstoot, zien in de defi nitieve sluiting een reden om maandagavond op gepaste wijze een feestje te organise ren. Op initiatief van het buurtcomité Groenoord ko men alle actievoerders om 20.30 uur in het buurthuis aan de Pasteurstraat bijelkaar. Onderzoeker kraakt beleid rond Heijplaat LEIDEN (GPD) - Als Rotterdam toch had besloten Heijplaat op te offeren aan een uitbreiding van de haven, had het gemeen tebestuur daarmee "zijn onver mogen op het gebied van be- leidsmanagement" afgewenteld op de bevolking. Dat conclu deert de Leidse onderzoeker dr. A.H. Peterse in een rapport over de gang van zaken. Begin dit jaar besloten burge meester en wethouders dat Heij plaat (900 huizen, ruim 2000 be woners) tegen de vlakte moest. Als argument gaf het college dat het tussen havenbedrijven inge klemde tuindorp eigenlijk niet bewoond kon worden vanwege stank- en lawaaioverlast. Dins dag werd het sloopbesluit, na hevig verzet van de bewoners, halsoverkop ingetrokken. De PvdA keerde zich tegen sloop en daarmee was de meerderheid in de raad tegen. Peterse heeft geen goed woord over voor het optreden van B en W en de "lage kwaliteit van de oordeelsvorming". Vol gens de Leidse onderzoeker werd tot sloop van Heijplaat be sloten om te voorkomen dat ambtelijke diensten elkaar in de haren zouden vliegen. Hij spreekt van een ruil: "Een stuk stad tegen een stuk haven". (pagina 2: Heijplaat, werelddorp MOSKOU (AFP/DPA/Rtr) - Sov jettroepen hebben vanmorgen het hoofdkwartier van het verboden Armeense Nationale Leger (ANL), de belangrijkste gewapende militie in Armenië, bezet nadat de vorige dag de noodtoestand was afgekon digd in de Armeense hoofdstad Jerevan. De ANL-leiders zijn gear resteerd, aldus Levon Ter-Pe trosjan, de voorzitter van het Ar meense parlement. Ter-Petrosjan zei in het parle ment dat de commandant van het ANL, Asmik Wassiljan, zich had overgegeven "zonder dat een schot werd gelost". Het persbureau TASS bericht dat de ANL-leiders zich vrij willig hebben overgegeven en hun wapens hebben ingeleverd. Vol gens het onafhankelijke Sovjetpers bureau Interfax hadden Sovjetmili tairen vannacht de stadswijk Eri- wans afgegrendeld, waar de drie ge bouwen van het ANL staan. Afgevaardigden van het parle ment onderhandelden vervolgens met de ANL-leiding over de overga ve. Een medewerker van het Ar- i persbureau Armenpress zei in een telefonisch interview dat de vijftig militieleden met hun wapens waren ontsnapt. Ter-Petrosjan zou dit vandaag de Opperste Sovjet hebben meegedeeld. "Vijftig men sen hadden het gebouw al met on bestemde bestemming verlaten", aldus de medewerker van Armen press. De Opperste Sovjet in de Sovjet republiek Armenië had gisteren de opheffing bevolen van het ANL, de belangrijkste van de zeven gewa pende milities die dg laatste twee jaar in Armenië zijn opgericht. Ook werd gisteren de avondklok inge steld in Jerevan nadat een parle mentariër bij gevechten tussen de rivaliserende milities werd doodge schoten. De veiligheidstroepen van het mi nisterie van binnenlandse zaken drongen het hoofdkwartier binnen nadat het ANL de vorige avond de opdracht had gekregen de wapens in te leveren. Zo niet dan zouden veiligheidstroepen worden ingezet, zo hadden de Armeneense autori teiten gisteren meegedeeld. (pagina 7Noodtoestand in Armenië) óók voor een blik over onze grenzen Koel Opklaringen, afgewisseld door een en kele bui. Minimumtemperatuur om streeks 12, middagtcmpcratuur onge veer 20 graden. Matige zuidwesten wind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: wisselvallig met voor al zaterdag en maandag nu en dan re gen. Middagtcmpcratuur ongpvccr 20 graden. 22 PAGINA'S AMSTERDAM (ANP) - Een 82-ja- rige man werkte nog steeds als zelf standige advocaat en kreeg een con flict met de belastinginspecteur. In 1985 behaalde hij een omzet van 44.000 gulden en een winst van ruim 11.000 gulden. De belastingdienst weigerde hem echter de aftrek voor zelfstandige ondernemers. Volgens de Wet op de Inkomstenbelasting komen mensen van 65 jaar niet meer in aanmerking voor een derge lijke aftrek, gaf de fiscus als reden op. De advocaat nam dat niet en stap te naar de rechter, omdat hij zich ge discrimineerd voelde. Iedereen heeft, zo vertelde hij het Hof in Den Bosch, "zonder discriminatie aan spraak heeft op gelijke bescher ming, omdat iedereen voor de wet gelijk is". De advocaat beriep zich daarbij op artikel 26 van het Inter nationaal Verdrag Inzake Burgerlij ke en Politieke rechten (IVBP), waarin dat recht is vastgelegd. Het gerechtshof vond echter de leeftijdsgrens in de wet uit 1964 niet discriminerend, "maar objectief en redelijkerwijs te rechtvaardigen". De wet was volgens het Hof ook niet in strijd met het internationaal ver drag voor burgelijke rechten. De advocaat ging in hoger beroep bij de belastingkamer van de Hoge Raad, die het zonder verdere toe lichting eens was met het oordeel van het Hof. Dat 'mislukte' arrest heeft de woede gewekt van de hoog leraar staatsrecht Van Maarseveen, die in het vandaag verschenen num mer van het Nederlands Juristen blad zijn hart lucht. Opbewuste leeftijdsdiscriminatie en onbewuste vooroordelen, noemt hij de beslissing van de hoogste rechters in Nederland. "Gij dient zonder uitzondering te versuffen", schrijft een cynische Van Maarse veen. "Na je 65ste behoor je stil te gaan zitten, activiteiten worden althans belastingrechtelijk niet meer op prijs gesteld". Allerlei groepen zelfstandigen gaan door met hun werk, ook na het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Als voorbeelden noemt Van Maar seveen free lance-journalisten, com ponisten en beeldende kunste naars. Die krijgen een aow-tje, maar verder zijn zij aangewezen op voort zetting van hun werk. "Weliswaar zegt het Hof dat nie mand belemmerd wordt om ook na zyn 65ste ondernemersactiviteiten te verrichten, maar tegelijk wordt duidelijk gemaakt dat zoiets toch niet meer serieus kan worden geno men." De arresten zijn des te wran ger, vindt de hoogleraar, omdat zij zijn geveld door mensen die zelf tot hun 70ste in dienst blijven. Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15' Wij nemen een jaarabonnement f 285.50' Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) I Adres - Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1