Een vlotte intellectueel in ondernemersland Israël pas gerust na totale nederlaag Hussein 'Eindspel' in Golfcrisis kan Bush nog in lastig parket brengen 'Hussein overtreedt de oudste spelregels' DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1990 DEN HAAG De ondernemers organisaties VNO en NCW hebben allebei een nieuwe voorzitter geko zen. Het NCW heeft met oud-minis ter Onno Ruding de bekendste, de ander - Alexander Rinnooy Kan - moet zijn naam nog maar zien te vestigen. Maar als opvolger van de aftredende VNO-voorzitter Cees van Lede staat hij wel aan het hoofd van de belangrijkste ondernemers organisatie. Alexander Rinnooy Kan was in sociaal-economisch Nederland tot voor kort een onbekende. Een hoogleraar uit Rotterdam, van 1986 af drie jaar lang rector-magnificus van de Erasmus Universiteit, de jongste rector die ooit een Neder landse universiteit had gehad. Een intelligente man ("en dat wil-ie nog wel eens laten merken ook", zegt een ingewijde), een snelle denker ("die door zijn studenten soms ook nauwelijks bij te houden is") maar ook een minzaam mens. Het baarde nogal opzien, toen het VNO met deze intellectueel op de proppen kwam als opvolger van mr. Cees van Lede, die als directeur bij de Hollandsche Beton Groep het klappen van de ondernemerszweep kende toen hij zes jaar geleden bij het VNO binnenstapte. Zelf vindt Rinnooy Kan (40 jaar oud. nu) dat hij in zijn universitaire jaren "op de rand van het bedrijfsle ven" heeft gestaan, zeker toen hij in het bestuur van de Erasmus Univer siteit zat. Hij was toen al een fel ver dediger van het begrip 'onderne- mende universiteit'. Onderlinge concurrentie tussen universiteiten en studenten verbetert de opleidin Rinnooy Kan (40) volgt Van Lede op als VNO-voorzitter gen en de resultaten, en het betrek ken van het bedrijfsleven bij de uni versiteit vergroot het financiële draagvlak. Ook in zijn leeropdracht blijkt hij dichter tegen het bedrijfsleven aan te zitten dan op het eerste gezicht van hem werd gedacht. Zijn weten schap richt zich op bedrijfslogistie- ke problemen, planning van pro- duktie, planning in elke sector van bedrijven en bedrijfsleven. Hij vat het samen als bedrijfseconometrie, waarvoor de gegevens hem recht streeks uit de praktijk worden aan gereikt. De oorsprong van zijn vakgebied ligt in de Tweede Wereldoorlog toen de vraag voor lag hoe logistieke mi litaire problemen zouden kunnen worden opgelost door er wiskundi ge modellen op los te laten. Na de oorlog is de methode later ver ruimd met de mogelijkheden die de computer en de daaraan verwante wetenschap boden ook toegepast in het bedrijfsleven. Affiniteit Rinnooy Kan heeft affiniteit met het bedrijfsleven, zo is hiermee ge noegzaam aangetoond. Internatio naal georiënteerd - een andere eis die het VNO aan zijn voorzitter stelt - is hij ook, al zal hij moeite hebben om Van Lede te evenaren die Frans spreekt als een Fransman, Engels als een Engelsman en geen proble- manager die het VNO indertijd met men kent in het Duits, Spaans en Van Lede binnenhaalde als opvol- Portugees. ger van oud-minister van Onderwijs Bestuurservaring heeft Rinnooy mr. Chris van Veen. Aan een zakelij- Kan zo langzamerhand eveneens ke man als Van Lede was het ver- opgedaan, al is hij niet de typische bond toen (in 1985) ook wel toe, na VNO-voorzit ter Van Lede en zijn opvolger (per 1 januari) Rinnooy Kan, samen op weg naar de pers. (foto ANP) elf jaren onder de politicus Van Veen. Normaal gesproken zit een VNO- voorzitter drie jaar (bij het NCW is dat vier jaar), met de mogelijkheid dat hij nog eens drie jaar aanblijft. Van Veen 'mocht' na zijn tweede pe riode niet weg. Wie zou ook gewild hebben in 1982, op het dieptepunt van de economische inzinking. Van Veen bleef en sloot met de toenma lige FNV-voorzitter (en huidige mi nister van Financien) Wim Kok en hun beider collega-voorzitters van de andere werkgevers- en werkne mersorganisaties het befaamde Stichtingsakkoord van 1982. Mati ging van de lonen, herstel van de be drijfswinsten en aanpak van de werkloosheid waren de kernpun ten. Onderhandelen Die politieke wereld is er eën waar in Rinnooy Kan nog niet zo thuis is. Mannen als Johan Stekelenburg, voorzitter van de grootste vak- bondsorgansatie FNV, zien met een zekere nieuwsgierigheid uit naar de eerste confrontatie met Rinnooy Kan. Bij het VNO beseft men dat de nieuwe voorzitter op dat vlak nog veel te leren zal hebben. Onderhan delen met vakbondsmensen is een vak apart. De staf van het VNO zal er de komende tijd heel hard aan moeten trekken om de nieuwe voor zitter in het zadel te helpen. Veel tijd zal er niet zijn, want Kan treedt pas op 1 januari in dienst van het VNO. Rinnooy Kan wordt op grond van zijn voorzittersfunctie bij het VNO automatisch ook voorzitter van de RCO, de Raad van Centrale Onder nemersorganisaties, waartoe het VNO en het christelijke NCW beho ren, maar ook het KNOV en zijn christelijke zusterclub NCOV als mede de drie centrale organisaties van agrarische ondernemers. Ook wordt hij automatisch (afwisselend met FNV-voorman Stekelenburg) een van de .twee voorzitters van de Stichting van de Arbeid en vice- voorzitter (ook naast Stekelenburg) van de Sociaal-Economische Raad. Wel zullen Rinnooy Kan en Ruding elkaar afwisselen als voorzitter van het overlegorgaan dat VNO en NCW onlangs hebben opgericht. Snurkend Rinnooy Kan zelf spreekt over zijn nieuwe baan als "een unieke func tie, waarin je het belang van het be drijfsleven op een breed terrein kunt verdedigen". Dat komt vol gens hem allemaal het best tot zijn recht "in een ondernemingsgewijze produktie waar concurrentie op ba sis van kwaliteit, in een door de overheid passend gereguleerde markt, het model bij uitstek is voor vernieuwing, verbetering en verde re groei". Op zijn mond gevallen is de nieu we VNO-voorzitter niet. Het zal nog moeten blijken of hij in het 'dage lijks gebruik' ook zo losjes is als hij zich even leek te willen tonen vlak nadat het VNO-bestuur formeel had besloten hem bij de algemene le denvergadering voor te dragen als de man die het verbond van 1 april volgend jaar af moet gaan leiden. Of-ie politiek geëngageerd is, was de vraag. "Geen actief lid van een politieke partij", liet Rinnooy Kan weten. "Laat ik zeggen dat ik een slapend lid ben van D66. Of liever: een snurkend lid". 'TEL AVIV - Het is geen toeval dat juist Ariel Sharon als enige Israëli sche minister de Amerikanen in het openbaar en ongevraagd van advies dient. Terwijl andere kabinetsleden zich houden aan de afspraak dat Is rael in de Golfcrisis een laag profiel handhaaft, raadde Sharon de rege ring in Washington aan om zonder aarzeling en met ongeremde kracht toe te slaan zodra er voldoende vuurkracht in het Golfgebied aan wezig is. Als de Amerikanen langer wachten zal, vreest hij, het met veel zorg opgebouwde bondgenoot schap uit elkaar vallen, waarna Sad dam Hussein met de schrik vrij komt. De in Israel geboren en getogen oud-minister van defensie en reser ve-generaal is een van de weinige Is raëlische leiders die bereid zijn het stratëgo van het Midden-Oosten te spelen met Oriëntaalse spelregels. Wat dat betreft kan hij staatslieden als Hafez al-Assad van Syrië en Sad dam Hussein een hand geven. Maar daaruit volgt bijna automatisch dat Sharon ook geneigd is dezelfde fou ten - zelfoverschatting is er éën van - te maken als Arabische totalitaire leiders. Zijn over-ambitieuze veld tocht in Libanon was een school voorbeeld. In het geval van de Golfcrisis pro beert Sharon de eenvoudige wijshe den van een stammenoorlog toe te passen op de wereldpolitiek. Na tuurlijk zou het Israël op korte ter mijn goed uitkomen als Amerika met een geweldige militaire krachtsexplosie binnen een paar dagen alle strategisch belangrijke doelen in Irak zou vernietigen. Maar de Amerikanen hebben niet alleen rekening te houden met de belan gen van Israël. De militaire commentatoren in de Israëlische kranten, van wie de meesten aanvankelijk een scenario a la Sharon voorspelden, beginnen geleidelijk hun toon te wijzigen. Een oorlog in het Golfgebied is niet langer "onvermijdelijk", maar "waarschijnlijk", en ze menen nu Sharon: VS moeten snel toeslaan. dat het conflict wel eens lang kan gaan duren omdat geen van de par tijen enige gretigheid aan de dag legt om aan te vallen of zelfs maar echt te provoceren. Nachtmerrie De regering van Irak is ervan over tuigd dat Israël niet buiten een con flict zal blijven als dat eenmaal is begonnen. Saddam Hussein mag dan een wrede dictator zijn, hij is niet de halve gare waarvoor een deel van het publiek hem verslijt. Sad dam voelt niet de behoefte aan een totale oorlog op twee fronten, die het land boven zijn bunker zal ver schroeien. Israël op zijn beurt heeft op dit moment geen belang bij een verras singsaanval, waarmee het Amerika grote problemen zou bezorgen. De Amerikanen zijn in het Midden- Oosten de gast van Saudi-Arabië en andere Golfstaten, met actieve me dewerking van landen als Egypte, Syrië en Marokko. De steun van de Sovjetunie en China voor de boycot betekent wei nig minder dan een revolutie in de wereldpolitiek en de dekmantel voor de activiteiten wordt geleverd door de Verenigde Naties, niet een organisatie die bekend staat als een aanhanger van de Zionistische ge dachte. Zodra "Operatie Woestijn- schild" zou kunnen worden uitge legd als een internationale bij standsactie voor Israël zou de steun voor het Westerse optreden niet af brokkelen, maar in een dag in el kaar zakken. Dezelfde constellatie zorgt er voor dat de Amerikanen alleen zul len aanvallen als er sprake is' van een niet mis te verstane Iraakse pro vocatie. De positie van de duizen den Westerse gijzelaars maakt mili taire actie extra moeilijk. Tenzij een uit de hand lopend in cident toch voor een oorlog zorgt, lijkt het er op dat Washington voor lopig wil zien of de combinatie van een strikt embargo en diplomatieke initiatieven resultaat oplevert. Is raël kan weinig anders doen dan zich daarbij neerleggen, ook al is het niet optimistisch over een goede af loop. In het Israëlische "nachtmerrie scenario" besluit de berekenende maar onberekenbare Saddam Hus sein om zijn troepen uit Kuwayt te rug te trekken, zoals hij eerder deze maand capituleerde voor Iran. Na tuurlijk is dat een nederlaag, maar Bush: in problemen als Saddam Hussein niet van toneel verdwijnt. (foto AP) hij zou tegenover de Arabische we reld kunnen aanvoeren dat hij zijn troepen moet verplaatsen in ver band met een op handen zijnde aan val van Israël. Onbevredigend Een dergelijk draaiboek zou de af tocht van de Westerse armada kun nen betekenen zonder dat de mili taire capaciteit van Irak is aange tast. De ,wereld zou misschien nog een paar maanden reserves aan de dag leggen bij wapenleveranties aan Saddam, maar daarna zou Israël er weer alleen voor staan. De strategische samenwerking tussen Amerika en Israël zal onder spanning komen als Saddam Hus sein geen vernietigende nedërlaag lijdt. Premier Jitschak Shamir ver klaarde eerder deze week dat er "theoretisch gezien" een diploma tieke oplossing mogelijk is als Irak zich terugtrekt uit Kuwayt, instemt met de terugkeer van de legale rege ring en "nog een paar dingen" doet. Het zou interessant zijn te weten wat die "paar dingen" zijn. Zijn het de voorwaarden die Israel de Ame rikanen heeft gesteld voor zijn rol als toeschouwer? En als Israël voor waarden heeft verbonden aan zijn passiviteit, wat zijn de Amerikanen dan Egypte en andere Arabische landen schuldig voor hun actieve rol? Israël hoopt dat de Golfcrisis de aanloop vormt voor een verdere for malisering van zijn strategische sa menwerking met de Verenigde Sta ten. Maar welke indruk zal dat ma ken op Amerika's Arabische bond genoten? De voorgenomen levering van de modernste uitvoering van de F-15 straaljager aan Saudi-Arabië is waarschijnlijk pas het begin van een nieuwe reeks Amerikaanse wa penzendingen aan pro-Westerse, maar niet per se pro-Israëlische, Arabische landen. Voor de Israëli's staat er veel meer op het spel dan een terugtocht van de Iraakse troepen uit Kuwayt. Iedere regeling van de crisis die het huidige militaire apparaat van Irak, met inbegrip van nucleaire en che mische installaties, in stand houdt beschouwt Israël niet alleen als on bevredigend maar ook als gevaar lijk. Naarmate de kans op een der gelijke "oplossing" stijgt, stijgt ook de kans op een eenzijdig Israëlisch militair initiatief. Hoofdbrekens Het eindspel in de Golfcrisis zou president Bush wel eens veel hoofd brekens kunnen gaan kosten omdat de betrokken partijen, voor het ge mak aangeduid als "geallieerden", het wel redelijk eens zijn over het middel (een geforceerd embargo) maar niet over het gewenste doel. De meeste Europese landen, Egyp te, Saudi-Arabië en andere Arabi sche landen zullen al blij zijn met een minimum-oplossing, waarbij de Iraakse troepen uit Kuwayt vertrek ken. De Amerikanen willen ook het vertrek van Saddam Hussein, maar het is niet duidelijk of Bush daarop zal blijven aandringen als koning Fahd demonstratief de Amerikaan se troepen gaat uitzwaaien. Het eni ge wat Washington dan nog kan doen is aandringen op een perma nent wapenembargo tegen Irak, maar of dat voldoende zal zijn voor Israël, staat te bezien. Hoe veilig is een ambassade nog? DEN HAAG - Hoe veilig is een ambassade in den vreemde en wat kan het personeel doen voor landgenoten die aan de poort kloppen om hulp? Vragen die op ieders lippen liggen, sinds Irak de ene na de andere ambassade in Kuwayt dreigt te sluiten. Volgens internationale verdragen vallen buitenlanders die aankloppen bij hun ambassade onder de be schermende wetten van het eigen land. Zelfs na een ontruiming wappert, zij het op papier nog steeds de vlag van het land van herkomst op de lege ambassade. De vraag is echter wat die zoge naamde immuniteit onder derge lijke omstandigheden nog voor stelt. Volgens Erik Denters, docent volkenrecht aan de Vrije Univer siteit in Amsterdam, heeft de op dracht van Irak aan de diverse landen om hun ambassades te sluiten geen enkele betekenis. "Irak zit illegaal in Kuwayt. Te recht leggen de westerse landen zich niet zonder meer neer bij de door Irak verplicht gestelde slui ting. Natuurlijk ben ik realist ge noeg om te weten dat alles valt of staat bij naleving van de afspra ken. Als Irak de ambassades met geweld gaat ontruimen, valt er op dat moment weinig aan te doen. Maar dan nog blijft de immuniteit overeind". Volgens Denters vormt de ma nier waarop Irak de internationa le afspraken schendt een uitzon dering in het diplomatieke ver keer. "Ik ben over de naleving van de volkenrechtelijke afspra ken optimistisch. De hele wereld kijkt nu naar de situatie in Ku wayt. En dan vergeet je al te ge makkelijk dat de regels in de meeste gevallen gerespecteerd worden. Neem het geval Klaas de Jonge. Twee jaar zat de Neder landse ANC-sympathisant in de Nederlandse ambassade in Preto ria. De Zuidafrikaanse politie had De Jonge eerder nota bene uit de ambassade gehaald. Vervolgens werd hij weer, met excuses terug gebracht. Ik bedoel maar. Hoe veel mensen hebben in landen als de DDR en Roemenië hun heil niet gezocht in de verschillende ambassades? En nooit greep het regime in. Wat Saddam Hussein doet, is een klassiek voorbeeld van schending van het volken recht". Denters denkt dat Hussein niet op zo'n felle reactie vanuit het westen had gerekend. "Misschien heeft hij Panama in zijn achter hoofd gehad toen hij besliste dat de ambassades in Kuwayt dicht moesten. Immers de Amerikanen vielen dat land ook zo binnen. En namen nota bene de president van Panama gevangen. Of die Amerikaanse actie goed te keu ren is, laat ik nu even in het mid den. Belangrijk in dit verhaal is dat de Amerikanen nooit de in tentie hebben gehad om daar te blijven. Dat geldt zelfs voor de Russische inval in Afghanistan. Hij vervolgt: "Saddam Hussein echter zegt onomwonden dat Ku wayt nu onderdeel van Irak is. En annexatie wordt in het volken recht als illegaal bestempeld. Vandaar ook dat de landen die het aangaat, het verzoek om hun ambassades te sluiten naast zich neer kunnen leggen. Maar nog maals, tegen pure terreur is het recht niet opgewassen. Hussein overtreedt de oudste diplomatie ke spelregels. Regels die het am bassadepersoneel beschermen lapt hij aan zijn laars. Die man is te vergelijken met een bankrover die na een overval mensen gijzelt en vervolgens vraagt hem met rust te laten. In het belang van de gijzelaars. Gelukkig houden de meeste landen zich wel aan de in ternationale afspraken. Alleen op die manier hou je het volkenrecht in de wereld overeind". SCOREBORD BETAALD VOETBAL EREDIVISIE: FC Twente - FC Den Haag 2-1SVV - Feyenoord 0-0. FC Twente 2 2 0 0 4 4-2 PSV 1 1 0 0 2 5-0 Aiax 1 1 0 0 2 3-1 1 1 0 0 2 3-1 1 1 0 0 2 2-1 I 0 1 I 0 1 i 0-0 SVV 10 10 10-0 Feyenoord 1 0 1 0 1 u-O Den Haag 2 0 1 1 1 1-2 MVV 10 0 10 1-2 RodaJC 10 0 10 1-2 Heerenveen 10 0 10 1-3 Willem II 1 0 0 1 0 1-3 FC Utrecht 1 0 0 1 0 0-5 EERSTE DIVISIE: Graafschap - GA Eagles 2-1, NAC - Heracles 2-0, AZ - Veendam 3-1Emmen - Telstar 2-2, FC Zwolle - VVV 1-2, Haarlem - Den Bosch 3-2, Cambuur - Excelsior 1-0, Eindhoven - RBC 0-1, Helmond Sport - Dordrecht'90 3-0, Vlis- smgen - Wagemngen 5-2 VVV 4 4 0 0 8 11-2 Cambuur Haarlem FC Zwolle Wager.ingen 4 0 3 1 3 3-5 4 0 3 1 3 5-7 4 1 1 2 3 5-10 4 0 2 2 2 1-6 4 0)31 8-15 4 0 0 4 0 3-8 Excelsior 4 0 0 4 0 2-11 BELGIË: Anderlecht - St. Truiden 1-0, Lierse SK - Cercle Brugge 3-0, Beerschot - Waregem 1-1, Standard Luik - RWDM 1 -0. Ekeren - FC Antwqerp 2-2, Charleroi - KV Mechelen 5-1, KV Kortrijk - Club Luik 2-0, Club Brugge Lokeren 1-0. Standard 3-5 Kortrijk 3-4 Charleroi 3-5 Ekeren 3-3 Gent 2-4 Anderlecht 1-2 FRANKRIJK: Brest - Montpellier 1-1, Nancy - Auxerre 1-1, Rennes - Nice 0-3, Marseille - Bor deaux 2-0, Toulouse - Nantes 2-0, Cannes - Metz 0-1, Monaco - Lille 1-1, Samt-Etienne Caen 0-0, Paris SG Lyon 3-0, Sochaux - Toulon 0-0. Marseille 7-12 Monaco 7-9 Brest 7- 9 Auxerre 7-8 Caen 7- 9 Paris G 7-8 ENGELAND: Arsenal - Luton 2-1. Coventry - Everton 3-1Derby - Sheffield United 1 -1Queen's Park Rangers - Wimbledon 0-1. SCHOTLAND, leaguecup, derde ronde: Aber deen - Stanraer 4-0, Hamiltun - Celtic 0-1, Raith - Hibernian 1-0 VRIENDSCHAPPELIJK Finland - Tsjechoslowakije 1-1 (1-0). 40. Jarvi- nen 1-0, 63. Kuka 1-1. Toeschouwers: 1.822. Sovjetunie Roemenië 1-2 (0-1) 13. Lacatus0-1 (strafschop), 64. Lupescu 0-2, 71. Michailitsjenko 1-2. Nederland (onder 16) - Denemarken 3-1 (2-1). Doelpunten Nederland Offenberg (Ajax), Van der Haar (A|ax) en Klomp (PSV) Portugal - Bondsrepubliek Duitsland 1-1 (0-1). 15. Matthaus 0-158. Rui Aguas 1 1Scheidsrech ter Lo Bello (Ita). Toeschouwers 20.000. Gele kaart: Hernam (Por), Veloso (Por), Kohier (BrD). 12 115 7-3 SPLIT EK, derde dag Mannen, finales 400 m horden: 1Akabusi (GBr) 47.92, 2. Nylander (Zwe) 48.43. 3. Wallenland (Zwe) 48,52, 4. Zadomov (Sov) 48,61, 5. Diagana (Fra) 48,92,6. Köhrbrück (BrD) 48,95, 7 Alonso (Spa) 49,77, 8. Itt (BrD) 49,83. 800 m: 1McKean (GBr) 1.44,76. 2. Sharp (GBr) 1.45,59, 3. Piekarski (Pol) 1.45,76, 4. Soedn.k (Sov) 1.45,81. 5. Popovic (Joe) 1.45,90, 6. Viali (Ita) 1.46,04, 7 D'Urso (Ita) 1.47,29, 8. Yates (GBr) 1.48,42 Kogel: 1 Timmermann (DDR) 21,32, 2. Buder (DDR) 21,01, 3. Lykho (Sov) 20,81, 4. Andersen (Noo) 20,71, 5. Smirnov (Sov) 20,45, 6. Beyer (DDR) 20,21, 7. Nilsen (Noo) 20,13, 8. Nikolajev (Sov) 19,97, 9. Stolz (BrD) 19,95, 10. Konya (BrD) 19,71, 11. Bodenmüller (Oos) 19,62, 12. Gudmundsson (IJs) 19,46, 13. Peric (Joe) 18.67 Halve finales (beste vier naar eindstrijd) 400 m: 1 Black (GBr) 45,46,2. Schön- lebe (DDR) 45.66. 3. Djurovic (Joe) 45,67, 4. Jedrusik (Pol) 45,80, 5. Sanders (GBr) 46,06, 6. Noirot (Fra) 46.07. 7. Nuti (Ita) 46.11; 1. Cornet 3) 45,15,4. Brankovic (Joe) 45,30, 5. Jovkovic (Joe) 46,07,6. Golovastov (Sov) 46,22,7. Samuel (GBr) 46,98, 8. Ribaud (Ita) 47,39. Tienkamp, 110 meter horden, eerste serie: 1. Plaziat (Fra) 13,98, 2. Zmelik (Tsj) 14,12, 3. Med- ved (Sov) 14,42,4. Wentz (BrD) 14,48.5. Nazarov (Sov) 14,56, 6. Munkacsi (Hon) 14,69, 7. Kohnle (BrD) 14.80, 8. Arnold (Aus) 14,81 Tweede se rie: 1 Blondel (Fra) 14,27,2. Dagard (Zwe) 14.63, 3. Penalver (Spa) 14,63, 4. Müller (BrD) 14,64, 5. Szabo (Hon) 14,67, 6. Kellermayr (Oos) 14,87, 7. Karan (Joe) 14,90. 8. Burrel (Spa) 14.93. Derde serie: 1. Gahwiler (Zwi) 14,65, 2. Ekman (Fin) 14,86, 3. Kabic (Joe) 14,87, 4. Kasapoglu (Tur) 15,09, 5. Schenk (DDR) 15,24, 6. Gilkes (GBr) 15,31,7. Kruger (GBr) 15,39. Verspringen, beste twaalf uit twee kwalificatiegroepen naar eindstrijd: Eerste groep: 1. Ergotic (Joe) 7,99 meter, 2. Forsythe (GBr) 7,91, 3. Thomas (BrD) 7,90, 4. Koukodimos (Gn) 7,90. Tweede groep: 1. Karna (Fin) 8,13, 2. Maas (Ned) 8,04, 3. Haaf (BrD) 8,04, 4. Bilac (Joe) 8,02, 5. Tudor (Roe) 8,02, 6. Hernandez (Spa) 8,00, 7. Ratoesjkov (Sov) 7,93, 8. Evangelisti (Ita) 7,91. Series 200 meter (eerste drie plus vier snelste verliezers naar halve finales), eerste serie: 1Regis (GBr) 20,67, 2. Quenéhervé (Fra) 20,87, 3. Tilli (Ita) 20,92,4. Pedersen (Den) 21,02, 5. Talavera (Spa) 21,15, 6. Agostinho (Por) 21,16, 7. Baris (Tur) 21.47; tweede serie: 1,'Trouabal (Fra) 20,45, 2. Fatoen (Sov) 20,56,3. Antonov (Bul) 20,64,4. Ste vens (Bel) 20,76. 5. Adam (GBr) 20,79,6. Barroso (Por) 20,89,7. Okeke (Noo) 21,14; derde serie. 1. Floris (Ita) 20.47,2. Reimann (Zwi) 20,813. Chris tie (GBr) 20,85, 4. Klein (BrD) 20,87, 5 Marcoulli- des (Cyp) 21.14, 6. Rose (Fra) 21,46. Vrouwen, finales 400 m: 1 Breuer (DDR) 49,50 (juniorenwereldrecord). 2. Schersing (DDR) 50,51, 3. Perec (Fra) 50,84,4. Hesselbarth (DDR) 52,31. 800 m: 1. Wodars (DDR) 1.55.87, 2. Wachtel (DDR) 1.56.113. Noeroetdinova (Sov) 1.57,39,4. VAN LANGEN (Ned) 1.57,57 (Ned. record), 5. Ko- vacs (Roe) 1.58,33, 6. Ch.du (Roe) 1.59,09, 7. Goenna (Sov) 1.59,59, 8. Edwards (GBr) 2.02,62. 3000 m: 1Murray (GBr) 8 43,06, 2 Romanova (Sov) 8.43,68, 3. Brunet (Ita) 8.46,19, 4. Krem- lijova (Sov) 8.46,94. 5. Keszeg (Roe) 8.48,04, 6. Tikkanen (Fin) 8.50,26, 7. Agoston (Hon) 8.51,07, 8. McGeorge (GBr) 8.51,33, 9. Karlshoej (Den) 8.51,44, 10. Wyeth (GBr) 8.52,26, 11. O'Sullivan (Ier) 8.52,26, 12. Fays (Fra) 8.56,36, 13. Smyth (Ier) 9.00,87. VAN HULST (Ned) uitgevallen. 10 km snelwandelen: 1. Sidoti (Ita) 44.00, 2. Kardapoltsjeva (Sov) 44.06, 3. Salvador (Ita) 44.38,4. Kowalenko (Sov) 45.03,5. Essayah (Fin) 45.10, 6. Anders (BrD) 45.18, 7. Sobrino (Spa) 45.42,8. Gunnarsson (Zwe) 45 48,9. Rozsa (Hon) 45.54, 10. Langford (GBr) 46.33, 11. Cano (Spa) 46.43,12. Pagani (Ita) 46.55. Riashkina (Sov) ge diskwalificeerd. Discus: 1. Wyludda (DDR) 68,46 m, 2. Burova (Sov) 66,72, 3. Hellmann (DDR) 66,66, 4. Reinsch (DDR) 66,08, 5. Jastsjenko (Sov) 65,16, 6. Zvereva (Sov) 63,88, 7. Kreutel (BrD) 63,28, 8. Galler (BrD) 62,08, 9. Maffeis (Ita) 58,36,10. Khnstova (Bul) 56,30,11Geldhof (Bel) 54,42. Halve finales 100 m horden (beste vier naar fi nale): 1. Siebert (DDR) 12,75, 2. Narozhilenko (Sov) 12,78, 3. Lippe (BrD) 12,92, 4. Oschkenat (DDR) 12,93, 5. Grigorjeva (Sov) 12,98, 6. Hurtlin (Fra) 13,03, 7. Morley (GBr) 13.22. 8. Bukovec (Joe) 13,46; 1. Ewanje-Epee (Fra) 12,66, 2. Zagortsjeva (Bul) 12,81, 3. Joerkova (Sov) 12,81, 4. Patzwahl (DDR) 13,02, 5. Patoulidou (Gri) 13,07, 6. Piquereau (Fra) 13,08, 7. Skeete (GBr) 13,37, 9. Mardomingo (Spa) 13,40. Series 200 meter (eerste vier plus snelste vier verliezers naar halve finales), eerste serie: 1 Krabbe (DDR) 22,81, 2. Thomas (BrD) 23,21, 3. Hanhijok. (Firi) 23,46, 4. masullo (Ita) 23,47, 5. Stewart (GBr) 23,54, 6. Nestoret (Fra) 23,77, 7. Molnar (Hon) 24,11; tweede serie: 1. Drechsler (DDR) 22,84, 2. Jelena Bikova (Sov) 23,38, 3. Myers (Spa) 23,50, 4. Singa (Fra) 23,58, 5. Short (GBr) 23,83, 6. Hagen (BrD) 24,01, 7. Smolarek (Pol) 24,51; derde serie: 1. Maltsjoegina (Sov) 22,56, 2. Günther (DDR) 22,68, 3. Knoll (BrD) 22,80,4. Stoute (GBr) 23,24,5. Ficher (Fra) 23,38, 6. Jard.m (Por) 23,65, 7. Tarolo (Ita) 23,70, 8. Ko- zary (Hon) 24,18 400 m horden (eerste drie plus vier snelste verliezers naar halve finales), eerste serie: 1Westen (Zwe) 55,61,2. Abt (BrD) 55,74,3. perez (Spa) 55,82,4. Trojer (Ita) 56,02,5. Suurnakki (Fin) 56,76, 6. Machotkova (Tsj) 57,33. 7. Valamatos (Por) 58,67, 8. Rus (Joe) 59,05; tweede serie: 1. Protti (Zwi) 55,37, 2. Gunnell (GBr) 55,89,3. Voronkova (Sov) 56,40,4. TROMP (Ned) 56,65,5 Klebe (Zwe) 57,05,6. Alonso (Spa) 58,35, 7. Neiger (Isr) 59,49; derde serie: 1. Pono- marijova (Sov) 55,99, 2. Krug (DDR) 56,76, 3. Carutasu (Roe) 56,77, 4. Parker (GBr) 56,84, 5. Johansson (Zwe) 57,38, 6. Luzar (Joe) 59,19, 7. Moreira (Por) 1 01,78; vierde serie: 1. Ledovskaja (Sov) 55,02, 2. Helnader-Kuusisto (Fin) 56,80, 3. Rieger (BrD) 56,95, 4. Retchekan (GBr) 57,03, 5. Filipovic (Joe) 57,57, 6. Cazier-Ballo (Fra) 57,87, 7. Bjone (Noo) 59,65. tiegroepen naar eindstrijd: Eerste groep: 1. Graune (BrD) 64,18 meter, 2. Renk (DDR) 63,36, 3. Felke (DDR) 63,22,4. Hartai (Hon) 61.20,5. Ti- lea (Roe) 60,96, 6. Sj.kolenko (Sov) 59,92,7. Ver- ouli (Gri) 59,36,8._Selenska (Bufi 58,72. Tv Forkel (DDR) 59,28. 100 meter horden, eerste vier uit drie series, plus snelste acht van de overigen naar halve finales. Geplaatst: Eerste serie: 1Grigor jeva (Sov) 12,81, 2. Zagortsjeva (Bul) 12,32, 3. Patzwahl (DDR) 12,97, 4. Lippe (BrD) 13,01, 5. Skeete (GBr) 13,07, 6. Piquereau (Fra) 13,18, 7. Mardomingo (Fra) 13,41Tweede serie: 1Ewan- je-Epee (Fra) 12,72, 2. Narozhilenko (Sov) 12,78, 3. Oschkenat (DDR) 12,97, 4. Morley (GBr) 13,21. Derde serie: 1. Siebert (DDR) 12,74,2. Joerkova (Sov) 12,77, 3. Hurtlin (Fra) 13,23, 4. Patoulidou (Gri) 13,36, 5. Bukovec (Joe) 13,46. SPORTPRIJSVRAGEN MIDWEEKLOTTO 34A 23 - 25 26 - 32 - 39. Reservegetal: 11Aantal 298. Inleg: 1.654.656,-. Beschik- prijzen: 785.961,60. (Spa/7) - Pugh (VSt) 6-1 6-2 6-2, John McEnroe (VSt) - Engel (Zwe) 6-2 6-3 7-5. Vrouwen, enkelspel tweede ronde: Ferrando (Ita) Benjamin (VSt) 7-6 (7-3) 6-3, Stafford (VSt) - Kelesi (Can) 4-6 6-3 7-5, Mary Joe Fernandez (VSt/8) - Oremans (Ned) 6-4 6-1, Robin White (VSt) - Halard (Fra) 6-4 6-3. Dubbelspel, eerste ronde: Graf/McNeil (BrD/VSt) - Smith/Ter Riet (VSt/Ned) 6-2 6-1eerste ronde: Katerina Maleeva (Bul/7) - Magdalena Maleeva (Bui) 6-3 6-1, De- chaume (Fra) - Bonsignori (Ita) 6-2 6-1, Ksch- wendt (Lux) - Raymond (VSt) 6-2 6-3, Reinach (ZAf) - Hack (BrD) 6-1 6-2, Bollegraf (Ned) - Ma gers (VSt) 6-2 6-1Strandlund (Zwe) - Bowes (VSt) 4-6 6-1 6-2, Javer (GBr) - Santrock (VSt) 6-1 6-1, bliek Duitsland (Aldag, Hundertmarck, Lehnert, Rich) 1.57.09. 4. Frankrijk 1.58.22, 5. Zweden 1.58.24, 6. Bulgarije 1.58.29, 7. Verenigde Staten 1.59.18, 8. Italië 1.59.45, 9. Zwitserland 1.59.54, 10. Polen 2.00.09,11Nieuw-Zeeland 2.00.59,12. Noorwegen 2.01.16,13. Canada 2.01.32,1 1 2 1 9 0 5 Aantal deelnemers: 224.351. Inleg: 336.528,-. Beschikbaar voor prijzen: 134.611,20. Extra prijzen: 3 2 9 1 6 8. Westduitse midiotto Trekking A: 1 - 4 -17 - 20 - 25 - 33. Reservegetal: 49. Trekking B: 8 - 21 - 26 - 27 - 34 37. Reserve- 10. Spel77:494 97 FLUSHING MEADOW Mannen: Enkelspel tweede ronde: Sjesnokov (Sov/10) - Matsuoka (Jap) 6-7 (5-7) 6-3 6-1 6-3, Sampras (VSt/12) - Lundgren (Zwe) 6-4 6-3 6-3, Witsken (VSt) - Volkov (Sov) 6-2 6-2 6-3, Wheaton (VSt) Svensson (Zwe) 6-4 7-5 7-5, Muster (Oos/6) - Jarryd (Zwe) 6-4 6-3 4-6 6-1eerste ron de: Paloheimo (Fin) - Bates (GBr) 6-3 7-5 6-4, Mat- tar (Bra) Gomez (Ecu/5) 6-3 3-6 6-3 6-3, Ivanise vic (Joe/15) - Camporese (Ita) 1-6 6-4 6-1 7-6, Fleurian (Fra) Martin (VSt) 7-6 6-3 7-6, Mansdorf (Isr) - Dyke (Aus) 3-6 3-6 6-3 6-3 6-0, Van Rens- burg (ZAf) - Strelba (Tsj) 7-6 7-6 6-2, Patrick McEnroe (VSt) - Tarango (VSt) 6-3 6-4 1-6 2-6 7-5 tweede ronde: Curren (VSt) - Washington (VSt) 7- 5 7-6 6-4, Annacone (VSt) - Jaite (Arg/16) 7-6 6-2 (VSt) 6-4 4-6 6-4. tweede ronde: Sabatini (Arg/5) - Demongeot (Fra) 6-1 6-1, Navratilova (VSt/2) - Wood (GBr) 6-0 6-4, Manuela Maleeva (Zwi/9) - Graham (VSt) 6-0 6-2, Sukova (Tsj)/11) - Garrone (Ita) 6-3 6-0, Wiesner (Oos/15) - Date (Jap) 7-6 6-1Van Rensburg (ZAf) - Hanika (BrD) 6-4 3-6 6-3, Cioffi (VSt) - Medvedeva (Sov) 7-5 6-2, Mesjki (Sov) - Zvereva (Sov/14) 6-4 6-0, Savsien- ko (Sopv) - Cunningham (VSt) 6-4 6-0, Piccolini (Ita) - Cecchini (Ita) 4-6 7-5 6-4 ZUID WEST MEB1: J. van Marwijk B. v.d. Donk 6-1, 6-3 P. Kieboom - B. de Groot 2-6, 7-5, 7-5; MEB2: J. Broex - R. Bouman 7-6, 6-4; MEC1: P. Kleian - T. Jansen; W. Jacobs - T. Boef 6-7,6-4,6.-4; B. Swart - Ivor Bergsma 6-4, 6-2; Wiesenhahn C.J. v.d. Jagt; T. Bavelaar - E. van Benschop 6-2, 7-5; MEC2: Hans Corsheyd E.P. van Weeren 6-4, 3- 6,6-4; VEC1F. Velzel -1. Bavelaar 6-3,6-4; GDC: P. Brebde/T. van Duinen - J. Stouten/ M. van Woerden 6-2, 6-2. SHENYANG WK vrouwen: Shenyang, om negende plaats: Nederland - Italië 3-1 (5-15 15-9 15-13 15-6), om elfde plaats: Taiwan - DDR 3-0 (15-8 15-12 15-7). Shanghai, om dertiende plaats: Bondsrepubliek Duitsland Argentinië 3-0 (15-8 15-8 15-11). 2.02.13, 17. Australië 2.04.46, 19. Mongolië 2.06.27, 20. Griekenland 2.06.50, 21. Japan 2.07.35, 22. Taiwan 2.10.08, 23. Zuid-Korea 2.14.47, 24. Macao 2.18.10. PAARDEKOERSEN DUINDIGT Eerste koers, 2000 m: 1Incredible Cons (K. Mar tens) 2.41,8 -1.20,9,2. Nigito, 3. Diana Tonka. To to: winnend 1,80, plaats 1,20 1,30 1,10, koppel 4,00, trio 17,60. Tweede koers. 1800 m: 1Bustello (D. Klomp) 1.59,0, 2. Steamroller, 3. Boleko Look. (M. Poort) 2.38,0 1.19,0,2. Doris Vryen- esse, 3. Earl Torpedo, 4. Dallas Cede. Niet gestart: Called jo Gain en Cindy Tonka. Toto: winnend 2,00, plaats 1101,201,10. koppel 3,10, trio 10,30, kwartet 44,90. Vierde koers, 1800 m: 1. Fyrst of Troy (B. Hadjeb) 1.57,3, 2. Shalimar, 3. Great Gunner. Toto: winnend 6,20, plaats 1,60 1,80 2,90, koppel 8,40, trio 161,30. Vijfde koers, 2000 m: 1. Earby Alf (A. de Wrede) 2.36,5 - 1.18,3, 2. Easther Victrix, 3. Eva Kievitshof. Toto: winnend 1,90, plaats 1,301,701,40, koppel 4,80, trio 14,40. Zesde koers, 1800 m: 1buiten weddenschap Sai ling Home (A. de Heer), 2. Porthos, 3. You Sure, 4. Darling Be Good. 6. Aleffendi. Niet gestart: Agile, Dusty Mountain en Fine Fleur. Toto: winnend 13,20 (nr. 5). plaats 3,60 (5) 1,70 (4) 2,00 (13), koppel 24,20 (4-5), tno 506,70 (4-5-13), kwartet 1454.00 (4-5-13-1). Zevende koers. 2000 m: 1. Roger Flight (H. van der Tol) 2.35,6 - 1.17,8, 2. Dard Hanover, 3. Cokkes. Toto: winnend 2,30, plaats 1,00 1,00 1,10, koppel 2,30, trio 8,80. Acht ste koers, 1300 m: 1. Kentuckey (A. de Vries) 1.18,3, 2. Tequila's Reef, 3. King's Lass. Niet ge start: Blossom Time. Toto: winnend 4,70, plaats 1,80 1,40 1,20, koppel 4,10, trio 24,50. Negende koers. 2600 m: 1. Derrek Baker (T. Kooyman) 3.31,6 -1.21,4, 2. Den du Bois, 3. B|orn Pride, 4. Carlo Buitenlust. Niet gestart: Californian Boy. (per) - Champion (Fra) 6-1 3-6 6-3 6-2. Hlasek (Zwi) - Ho (VSt) 6-3 6-2 7-6, Antonitsch (Oos) - Limberger (Aus) 6-1 5-7 6-4 6-3, Muster (Oos) - Jarryd (Zwe) 6-4 6-3 4-6 6-1, Emilio Sanchez UTSUNOMIYA

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16