'Recreanten in Meijendel verspreiden' 'Imago van stoffig beroep slaat nergens op' Amerikaanse school in gebruik genomen Zesde kwart triathlon in Oegstgeest PAGINA 12 REGIO LEIDEN DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1990 Onderzoek Duinvvaterbedrijf WASSENAAR - Duinwaterbedrijf Zuid-Holland (DZH) doet een onderzoek naar de wensen en behoeften van recre anten in Meijendel. Aan de hand van de reacties op een en quête wil het DZH maatregelen nemen om de recreatie in de duinvallei tussen Wassenaar en Den Haag beter te sprei den. Maatregelen zijn hard nodig omdat de flora en fauna worden bedreigd door de vele bezoekers. De ontlasting van het voor bezoe kers toegankelijke deel van de duin vallei dient volgens het DZH ge paard te gaan met nieuwe facilitei ten aan de randen van Meijendel. Het duingebied zelf moet alleen ge schikt zijn voor 'natuurgerichte re creatie'. DZH denkt aan de aanleg van ex tra speel-, wandel- en fietsvoorzie- ningen langs de Van Alkemadelaan Voorschotenaar ernstig gewond in woonplaats VOORSCHOTEN - Een 77-jarige in woner van Voorschoten is gister morgen ernstig gewond geraakt bij een ongeval in zijn woonplaats. De man wilde om ongeveer tien uur vanuit de Roucooplaan met zijn fiets de Veurseweg oversteken en werd daarbij te laat opgemerkt door een 37-jarige Leidse automobiliste die over de Veurseweg reed. De man liep een dubbele been breuk op, schaafwonden aan de ar men en een flinke hoofdwond. Lood van dale weg LEIDEN Lood met een lengte van dertig meter en een breedte van veertig centimeter is weggehaald vanaf het dak van scholengemeen schap De Leidse aan de Boerhaave- laan. De schooldirecteur heeft giste ren aangifte gedaan. De diefstal zou in de maand au gustus zijn gepleegd. Volgens de politie is de gestolen hoeveelheid lood veel geld waard. Het precieze schadebedrag is echter niet bekend. r hun mening i onaantrekke- het duingebied en het terugdringen van het auto verkeer op de Meijendelseweg. Ver der zou een aantal wandelpaden in de duinvallei moeten verdwijnen. De te enquêteren bezoekers wordt hun mening gevraagd over deze maatregelen. Op 4, 6, 9 en 16 september krijgen 250 bezoekers van het gebied een vragenlijst uitgedeeld, waaruit de wensen en behoeften van recrean ten moeten blijken. Zo wil het DZH weten met welk vervoermiddel be zoekers naar Meijendel komen, wel ke activiteiten zij in het gebied c dernemen en wat r de aantrekkelijke i lijke kanten zijn. Het DZH is ook geïnteresseerd in het oordeel van de bezoekers over mogelijke entreeheffing via de uit gifte van jaarkaarten of dagkaarten voorde duinvallei. Universiteit De enquête wordt in opdracht van het DZH uitgvoerd door medewer kers en studenten van de land bouwuniversiteit Wageningen. De te nemen maatregelen vloeien voort uit de nota Integraal Duinbeheer. De gemeenteraad van Den haag stelde die nota dit voorjaar vast. Daarmee werden de duinen ver deeld in een aanatl zones, onder meer voor waterwinning, natuurbe houd en recreatie. Op basis van dit idee werkt het DZH aan een inrich tingsplan voor Meijendel. Grote schade aan boten op strand door vernielingen WASSENAAR - Op het Wasse- naarse strand is voor ruim 10.000 gulden schade aangericht aan negen catamarans. De vaar tuigen van de kustzeilvereni- ging Wassenaar stonden aan de voet van de duinen geparkeerd op een afgeschermde plaats. Ook twee trailers werden kapot gemaakt. De vernieling heeft waar schijnlijk plaatsgevonden in de nacht van dinsdag op woens dag, maar werd gistermorgen pas aan het einde van de och tend opgemerkt. Achter deze golvende muren van de Amerikaanse school aan de dienweg omgeving van de school ontworpen. De golvende wand van de school wordt van de Wassenaarse Rijksstraatweg zijn het sport- en kunstgedeelte geves- voortgezet in een groene haag langs het parkeerterrein en een van de twee tigd. De school besteedt veel aandacht aan creatieve vakken en heeft een ei- bij de school behorende sportvelden. (foto Jan Holvast) gen theater met 300 zitplaatsen. Een tuinarchitect heeft een plan voor de Groot complex naast Rijksstraatweg Wassenaar WASSENAAR - Het nieuwe gebouw van de Amerikaanse school in Wasse naar is aan het begin van het schooljaar in gebruik genomen. Afgelopen weken verhuisde de school naar het 25 miljoen gulden dure complex aan de Rijkssttraatweg en de Deylerweg. Op 9 oktober wordt de school offi cieel geopend door koningin Beatrix. The American School of The Hague, zoals de school officieel heet, heeft dit jaar ongeveer 700 leerlingen ingeschreven, in leeftijd variërend van 4 tot 18 jaar en bestaande uit ongeveer 50 verschillende nationaliteiten. Tot voor kort was de school verspreid over vier gebouwen in Scheveningen. In het nieuwe pand zijn alle voorzieningen, van administratie tot sportfacili teiten, onder één dak gebracht. Het grote complex wordt streng beveiligd, omdat vestigingen van Ame rikaanse instellingen een geliefd doelwit zijn van terroristen. Zo is onder meer de sloot naast de school verbreed, is een hekwerk met slagbomen aangebracht en bewaken camera's het terrein dag en nacht. Een deel van de kosten voor deze maatregelen wordt gedragen door ambassades van de landen waarvan kinderen de school bezoeken. De Amerikaanse school is in het verleden ontstaan uit een fusie van de op Amerikaanse leest geschoeide Internationale School en het schooltje voor kinderen van in Den Haag wonenden diplomaten. Naast de voertaal Engels wordt ook les gegeven in het Frans, Duits, Spaans en Latijn. Kinde ren die de Engelse taal niet beheersen krijgen een stoomcursus die in de praktijk goede resultaten oplevert. Amerikaanse scholen volgen overal op de wereld hetzelfde lesprogram ma. Vooral voor kinderen van diplomaten en internationale zakenlieden blijkt de school in een grote behoefte te voorzien. Regelmatige verhuizin gen van het ene land naar het andere hoeven dankzij de aanwezigheid van de school niet te leiden tot een onderbreking van de schoolopleiding. De kosten van nieuwbouw worden gedeeltelijk gedragen door Ameri kaanse bedrijven en Nederlandse bankinstellingen. Ook het Nederlandse ministerie van economische zaken heeft een duit in het zakje gedaan. Voordat burgemeester P.H. Schoute van-Wassenaar op 19 april vorig jaar de eerste paal kon slaan was de school in de jaren daarvoor regelmatig on derwerp van discussie. Buurtbewoners protesteerden heftig tegen de nieuwbouw, omdat hiervoor teveel groen en ruimte zouden worden opge offerd en de mogelijkheden voor woningbouw te zeer zouden worden be perkt. Ook vreesden velen voor verkeersoverlast. Maar de Wassenaarse ge meenteraad bleek doof voor de protesten en stemde unaniem in met de bouw van het complex. OEGSTGEEST - Ongeveer 250 sporters doen zondag mee aan de zesde kwart triathlon in Oegsgeest. I Onder de deelnemers bevinden zich veertig wedstrijdsporters, de rest loopt, zwemt en fietst zijn eigen ra ce. Het evenement wordt net als voorgaande jaren georganiseerd door buurtgroep Haaswijk. De triathlon begint om 13.00 uur nabij de kruising Kennedylaan/Hof- brouckerlaan. De deelnemers ne-1 men eerst een frisse duik in het j Oégsgeesterkanaal. Na een kilome ter stappen ze op fiets voor 7 rondes van elk 6 kilometer door Oegst geest. De uitputtingsslag eindigt met tien kilometer hardlopen. Aan de wedstrijd doen bekende sporters mee als Bert van der Plas i uit Katwijk aan Zee (winnaar 1989), Leidenaar Sam Springer en Oegst- geestenaar Mart Moraal. De oudste deelnemer is de 57-jarige Wim Driessen uit Oegstgeest. De prijsuitreiking vindt niet aan sluitend aan de finish plaats maar I op de slotavond die begint om 20.00 uur in multi-functioneel centrum 't I Groot Proffijt. Noordwijkerhouter B. J. van Leeuwen 40 jaar werkzaam in notariaat Waterpolitie Naar aanleiding van het artikel over de waterpolitie in het Leidsch Dag blad van 27 augustus wil ik het vol gende opmerken. Evenals vele wa tersporters moet ook ik met lede ogen toezien hoe een sterk onderbe zet politiekorps de orde op het wa ter, in dit geval op de Kagerplassen, moet zien te handhaven. Ik ben ervan overtuigd dat zij in feite daartoe niet meer in staat is. Gezien de doorgevoerde bezuini gingen is er kennelijk geen financië le ruimte om 's avonds te patrouille ren, terwijl juist dan de speedboten (vaak zonder licht) in actie komen om Zweiland, Eymerspoel en Kever als racebaan te gebruiken. Aan de andere kant vind ik wel dat ook de waterpolitie een voor beeldfunctie te vervullen heeft. Op 29 juli om 16.00 uur jongstleden kon ik nog net een aanvaring met een politieboot voorkomen, omdat de heren zonodig aan bakboordwal moesten varen en zich dan ook nog eens tussen twee tegemoetkomen de schepen trachtten te wringen. Daarnaast verbaas ik mij (en velen met mij) over de snelheid waarmee de politie de patrouilles uitvoert. Afgelopen zondag om circa 11.30 uur vloog de politie van Spijker boor naar Eymerspoel zonder dat daar ogenschijnlijk een reden voor was. Helaas kan ik van andere gele genheden geen datum en tijd noe men, maar ik denk dat de politie de oude tactiek, het verdekt opgesteld liggen wachten, maar weer eens moet gaan gebruiken. Deze is mijns inziens effectiever en wekt minder ergernis bij de watersporters die zich wel aan de regels houden. P. van Riet Hoekstuk 11 De Kaag Van onze redacteur Irene Nieuwenhuijse NOORDWIJKERHOUT Publiciteit is een fenomeen waar hij op verschillende manieren mee omgaat. Als voorzitter van voetbalvereniging UVS weet hij de media- kanalen te vinden. Als notaris mr. B.J. van Leeuwen in Noordwijkerhout is hij wat terughoudender. Hoewel hij de collectieve sterspot van De Koninklijke Notariële Broederschap 'Regel je zaakjes, ga naar de notaris' weer van harte onderschrijft. De notaris denkt dat het geen twee jaar meer duurt voordat het binnen de regels van de KNVB is toegestaan om een acceptabel vergoedingsstelsel voor top-ama- teurvoetballers te regelen. "Die ontwikkeling is niet meer tegen te houden", is zijn stellige mening. Van Leeuwen vindt de huidige voorschriften binnen het ama teurvoetbal 'een beetje eng'. In zijn functie van voorzitter zegt hij voortdurend op zoek te zijn naar regelingen die nog net geoorloofd zijn. Ter verduidelijking schuift hij zijn fraaie pen tot het uiterste randje van de tafel. Als het klein ood op de grond valt, merkt hij op dat hy 'te ver' is gegaan. UVS heeft de naam een elitaire club te zijn. Ook het notariaat heeft ondanks de drempelverla gende sterspot nog een beetje het aureool van chique en deftig. Is het toevallig, dat Van Leeuwen deze beide functies zo goed weet te combineren? "UVS is een club met uitstraling. Dat is wat anders. De arts en de arbeider voetballen bij ons. Vroeger hoorde je als no taris per definitie tot de elite. Die tijd is voorbij. De drempel om bij een notaris binnen te komen is gelukkig verlaagd. Vijfentwintig- jaar geleden kwamen de meeste mensen hooguit één keer in hun leven op een notariskantoor. Ik raad vandaag de dag iedereen aan om ons af en toe eens om advies te vragen. Schuif in ieder geval za ken nooit op de lange baan", is zijn welgemeend advies. Precair In zijn wachtkamer hangt een pu blicatie met de kop 'Notaris Notaris van Leeuwen (56 jaar) is morgen veertig jaar werkzaam in het notariaat. Hij was onder meer 26 jaar medewerker bij notaris W.S. Jongsma in Leiden. "Ik kwam van de HBS en wilde niet studeren. Mijn vader regelde de baan. Toen werd er dus al gelob- bied". Hij begon pas op zijn 33ste aan de studie rechten en haalde naast zijn volledige dagtaak 'met veel vallen en opstaan' in zes jaar zijn meestertitel. Was gedurende zes jaar kandidaat-notaris en sinds acht jaar heeft hij zijn eigen notariskantoor in Noordwijker hout. Naast zijn werk, gaat zijn hart uit naar de voetballerij. Voor Van Leeuwen is UVS, de Leidse amateur-voetbalclub 'een fantas tische afwisseling' voor zijn dage lijkse beslommeringen. Proefproces Dat hij zich destijds het vuur uit de sloffen heeft gelopen om voor 'zijn' jongens van UVS een autootje te 'regelen' vindt de nota ris jaren later nog steeds de nor maalste zaak van de wereld. De hele affaire kreeg veel publiciteit en dat bevreemdt hem tot op de dag van vandaag. Het was drie jaar geleden niet gebruikelijk dat spelers van een amateur-voetbal- club een zo comfortabele vergoe ding kregen. "Eigenlijk was het een test-case. In het proefproces zijn de zaken op een rijtje gezet en voor alle betrokkenen uitgekris talliseerd. We wilden wel eens we ten hoe ver we konden gaan en probeerden zo te onderzoeken ar het schip zou stranden. Daar moet je elkaar achteraf niet boos aankijken", is zijn verzoenen de houding richting 'Zeist'. Notaris mr. B.J. van vraagt hemd van lijf. Vragend naar de achtergrond antwoordt hij eerst zelf een beetje omzichtig. "In korte tijd moet ik van mijn klanten veel te weten komen". Na de vraag of iemand getrouwd is, wil hij vernemen of de persoon al eens eerder gehuwd was en of er behalve kinderen uit het huidige huwelijk ook kroost uit voorbije relaties zijn. Soms zijn deze vra gen nogal precair. Veel mensen lopen niet zo graag te koop met de wetenswaardigheden over voor- gaande huwelijken en nakome lingen uit andere echtverbinte nissen. "Maar voor een testament zijn dit soort zaken van het groot ste belang. Soms heb ik daar wel eens moeite mee, maar de bezoe mazen van het net. ker kan altijd rekenen op mijn vertrouwen en zwijgplicht". Vertrouwen is een woord dat tijdens het gesprek voortdurend valt. Zo ook als de kritiek van de Vereniging Eigen Huis ter sprake komt. De Vereniging is van me ning dat notarissen door middel van standaardcontracten te veel verdienen aan huisoverdrachten. Vooral bij grootschalige nieuw bouwprojecten passeren in korte tijd vele hypotheekakten. Zo zou het wel voorkomen dat een nota ris op een morgen er vijftig over- drachtjes dooijast. Nieuwe huis eigenaren mogen dan behalve hun handtekening zetten, snel weer van de notaristafel verdwij nen en verder de zeer gepeperde rekening betalen. Van Leeuwen weert zich door op te merken dat de tarieven vast staan en je als notaris 'wel eens wordt gemanoeuvreerd'. Hij ver volgt: "Voor sommige handelin gen krijgen we wat te veel, voor andere weer te weinig. Maar als notaris moet je beseffen dat je el ke klant fatsoenlijk moet ontvan gen. Voor de cliënt is een huis ko pen een hele onderneming. Ik heb de plicht hem daarbij te bege leiden. Natuurlijk kan ik in vijf minuten zo'n zaak afhandelen, maar ik trek er een half uur voor uit". Van Leeuwen hoopt dat de bewoners van de nieuwe wijk 't Mossenest tot zijnklantenkring gaan behoren. "Jammer van de wijk Zeeburg, die was vlak voor dat ik hier kwam al gegeven aan een notaris in Heemstede". - Ook de kritiek dat notarissen het opmaken van testamenten niet altijd uitvoeren in bijzijn van twee getuigen, wijst hij van de hand. "Als in de wet staat dat bij een handeling twee getuigen aan wezig moeten zijn, dan zijn die ook op mijn kantoor. Noem het decorum of verplichting: als het maar gebeurt. Bij een huwelijks voltrekking laat je de getuigen toch- ook niet achterwege?" Opmaken De notaris moet soms met hevige emoties van mensen omgaan. Als by een testamentopening erfge namen geconfronteerd worden met de mededeling dat het geld anders wordt besteed dan ge hoopt, is de reactie niet altijd even vriendelijk. Vreselijke tafe- releh of enorme knokpartijen heeft hij nooit meegemaakt, maar de teleurstelling is soms wel heel duidelijk van de gezichten af te le zen. Vooral als de erfgenamen menen grote stapels geld gezien te hebben, is het moeilijk de pil van bitterheid te slikken. "Soms heeft oom zelf alles opgemaakt en gelijk heeft-ie". Anderzijds kan Van Leeuwen iemand wel eens inlichten over het bestaan van een echte suiker oom. "Misschien lijkt het of wy een stoffig beroep hebben. Dat imago slaat nergens op. We zijn mede door de ontwikkeling in de maatschappij een dynamisch be drijf'. De notaris ervaart een contact met een jonge ondernemer uiter aard anders dan met een oudere verlaten alleenstaande vrouw, die een testament gaat veranderen. Een notaris moet van elke ge beurtenis de emotie afromen en de zaken in een zo goed mogelijk juridisch kader regelen. Vooral bij echtscheidingen is dat wel eens moeilijk. "Maar ik vind dat volwassen mensen zich na een scheiding ook als volwassenen moeten gedragen. Maar sommi gen kunnen dan niet meer rede lijk en billijk zijn". voorlichtingsavond MSP, over rijkserkende opleiding sportmas sage. aanvang 20.00 uur, Heren straat 45, tel: 133542. swingavond 'Swing-extra ordi naire'. aan.ang 22.00 uur. LVC, Breestraat. orgelconcert door Henk Putten, aanvang 20.15 uur in Agathakerk. Noordwijkerhout open Folk Podium, van 20.30 tot 24.00 uur. The Folk Club Noordwijkerhout. Partycentrum, VRIJDAG 31 AUGUSTUS Alphen orgelconcert Dirk Verschrae- gen (uit België), aanvang 20.15 Katwijk orgelconcert Anton Doorn- heim, aanvang 20.15 uur in de Nieuwe Kerk, Voorstraat. Leiden open middag bij Leidse Bond .an Amateurtuinders, van 13.00 tot 17.00 uur in dubhuis 't Vogel- test, Nachtegaallaan. (ilm: Tepito Si', over een zelf bewuste volkswijk in Mexico-stad, aanvang 15.00 uur in het Rijksmu seum voor Volkenkunde. optreden Rotterdamse band 'Relic', aanvang 23.30 uur in het LVC-zoldercafé, Breestraat e opening tentoonstelling van le ien van de Voorschotense Kunst Kring, aanvang 20.00 uur in het Ambachts- en Baljuwhuis. kindervoorstelling (vanaf 5 jaar): 'De koning en de zwerfkat' door theatergroep Narcis, aan vang 15.00 uur in de Rozen- burcht. optreden van de groep 'Jazz Support', met Bossa Nova-klan ken, vanaf 22.00 uur in Alphens Jazzcafé Dick'sies. Katwijk poppenbeurs in Tripodia, Hoor- nesplein, van 10.30 tot 16.30 uur. stijldansavond bij Koesta- l/Overduin, aanvang 20.00 uur in het wijkgebouw, Louise de Colig- nylaan. Leiden grammofoonplatenbeurs, van 10.00 tot 16.00 uur in het Antonius Clubhuis. finale derde Nationale Orgel- concours, aanvang 10.00 uur, Hooglandse Kerk; van 13.00 tot 16.00 uur, Hartebrugkerk; slotma- om 20.00 uur in de Pie- open inschrijf- en informatie dag K&O cursussen, van 10.00 tot 15.00 uur in K&O-gebouw, ingang buurtfeest met rommelmarkt van Buurtvereniging Pancras, vanaf 10.00 uur op het plein bij De Burcht. Educa-markt, org. Regionaal Educatief Centrum, van 10.30 tot 16.00 uur op het Stadhuisplein. expositie en bloemschikde monstraties bij Volkstuinvereni ging Roomburg, van 11 tot 17 uur in clubgebouw Vlietw. 68a. open dag buurthuis Wester- kwartier, Ten Katestraat, van 11.00 tot 15.00 uur. films: 7eca' en 'Het Vlot', over Brazilië, aanvang 15.00 u Rijksmuseum v Noordwijk tegelexpositie, Museumboer derij Genootschap Oud-Noord- wijk, Jan Kroonsplein, van 14.00 tot 17.00 uur. Tevens uitleg en achtergrondinformatie aan ieder die in het bezit is van oude tegels. receptie t.g.v. afscheid van de heer Rovers, directeur Stichting VW Noordwijk Promotie, van 16.00 tot 18.00 uur, Hotel Oranje. strandhengelwedstrijd HSV De Sportvisser, vistijd van 18.30 tot 21.30 uur. Noordwijkerhout Country-dansavond North-Hill Country Dancers met live muziek van 'Double Barrel', aanvang 21.00 uur in Party Centrum Uni que, Leidsevaart.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12