TAD LEIDEN 'Ongelijkheid tussen verschillende wijken' 'Kwestie Fokker' begint op klucht te lijken Toeloop op Bona dankzij gymnasium-brugklas LEIDSCH DAGBLAD Veel klachten over het kantoor Schuttersveld De Raad Beheer wil 1,2 miljoen van Erica Leids echtpaar licht bank en verzekering op s Leiden slachtoffer van 'communicatiestoornissen' bij vKegtuigfabrikant LEIDEN Een ruimtevaart divisie van Fokker die laat weten misschien toch naar Leiden te komen; de concern- leiding die dat bericht afdoet als nonsens; burgemeester Goekoop en wethouder Bor- dewijk die een heuse perscon ferentie beleggen om te ver tellen dat Fokker zich wel licht toch vestigt in de Leeu wenhoek. Kortom, de 'kwes tie Fokker' begint zich tot een klucht te ontwikkelen. De ge meente Leiden moet intussen de indruk hebben beter zaken te kunnen doen met een Haar lemmerstraat-winkelier dan met een grote vliegtuigfabri kant. Komt Fokker Space Systems (FSS) nu wel of niet naar Leiden? Voor de Raad van Bestuur van de Nederlandse vliegtuigfabrikant is het zo klaar als een klontje. "Het plan is definitief afgeblazen. Fok ker Space Systems komt niet naar Leiden", zegt voorlichter B. van Veen nadat hij contact heeft gehad met de president van het bedrijf. Burgemeester Goekoop en wethouder Bordewijk waren gis termiddag nog altijd optimis tisch. De kans dat Fokker naar Leiden kwam, was echt nog niet verkeken. Er was 's ochtends juist het eerste officiële gesprek ge weest met Fokker Space Sys tems, nadat bekend was gewor den dat de ruimtevaartdivisie zich niet zou vestigen in het Leid- se Bio Science Park. "Er is een duidelijk nuancever schil met de boodschap van maandag. Er is nu geen sprake van dat het definitief niet door gaat, maar het besluit is opge schort. FSS wil nog steeds de twee vestigingen in Amsterdam en op Schiphol herenigen en Lei den is daarvoor de favoriete plek", deelde Bordewijk mee. Hij benadrukte dat het bedrijf niet om ontbinding van de erf pachtovereenkomst had ge vraagd, maar dat FSS de maand september wilde gebruiken om na te denken. "De beslissingen zijn zo snel genomen dat ze nog niet weten wat ze willen". "Daar is de Raad van Bestuur niets van bekend. In overleg met FSS is het plan definitief afgebla zen. Ik heb de president van dit bedrijf gesproken en die heeft ge zegd: Onzin. Er is de Raad van Be stuur, die nog steeds de dienst uitmaakt binnen dit bedrijf, niets bekend van uitstel, integendeel, Fokker Space Systems komt niet naar Leiden", was de reactie van woordvoerder Van Veen. Al eerder heeft Fokker laten weten dat gezocht wordt naar een 'nette' oplossing. Meteen nadat besloten was dat FSS op Schip- hol-oost blijft omdat de ruimte daar niet nodig is voor de produk- tie van de Fokker-100, in tegen stelling tot wat eerst werd ge dacht, werd al gekeken of andere takken van het bedrijf naar Lei den zouden kunnen verhuizen. Werknemers namen maandag middag al een kijkje in de Leeu wenhoek en gisteren werd be kend dat mogelijk het opleidings centrum voor vliegers in Leiden wordt gevestigd. Ook daarvan wist de gemeente Leiden niets. Ook niet na het offi ciële gesprek met FSS. Borde wijk wilde daarom ook niet zeg gen of de gemeente akkoord gaat met de komst van het opleidings centrum in de Leeuwenhoek. "In de overeenkomst wordt heel dui delijk gesproken over een hoog waardig technologisch bedrijf. We wachten de voorstellen van Fokker af, zullen alle alternatie ven toetsen aan de bepalingen in de overeenkomst, namelijk dat het bedrijf moet passen in de op zet van het Bio Science Park". Nu werd van de kant van de ge meente meteen al toegegeven dat FSS ook een 'outsider' is in de Leeuwenhoek omdat het zich niet zoals de meeste andere be drijven daar bezighoudt met me dische of biotechnologie. Omdat FSS hoogwaardige produkten maakt, wilde de gemeente het be drijf toch graag binnen de gren zen hebben. Er werd zelfs afge sproken dat de ruimtevaartdivi sie er naar zou streven om perso neel aan te nemen uit de zogehe ten doelgroepen: langdurig werk lozen, vrouwen, etnische minder heden en gehandicapten. "Een van de belangrijkste achtergron den was de hoogwaardige werk gelegenheid en de werkgelegen heid die FSS in het algemeen heeft te bieden", zei Goekoop gis termiddag. De gemeente blijft ook op zijn DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1990 financiële strepen staan, maakte Bordewijk duidelijk. "We hebben gezegd dat we ons alle rechten in het contract voorbehouden. Als de betaling later plaatsvindt, dan zullen we de rente bijschrijven. Dus op korte termijn is er voor de gemeente geen financieel na deel". Burgemeester Goekoop be grijpt intussen niet goed meer wat zich in de Fokker-gelederen afspeelt. "Wij hebben contact ge had met onze contractpartner FSS en die wilde zich nog bera den over de verdere gang van za ken. Dat hebben we begrepen van FSS, wij zijn geen gesprekspart ner van de Raad van Bestuur. Maar naar mijn mening moet ook de Raad van Bestuur beseffen dat er een contract met de gemeente Leiden ligt", zegt Goekoop, die verder stelt dat er binnen Fokker duidelijk sprake is van een com municatiestoornis'. Het is voor de luchtreizigers te hopen dat 'communicatiestoor nissen' van deze omvang zich niet op de werkvloer voordoen. Bewoners willen van erfpacht af LEIDEN - De bewoners van drie wijken willen de mogelijkheid om de grond onder hun woning van de ge meente te kopen. Ze menen dat ze daardoor hun huizen beter kunnen verkopen. De gemeente heeft op haar beurt via de hinderwet vol doende middelen om zeg genschap over de grond te houden. De Bewoners Belangenvereniging Boekhorst, de Vereniging van Huis eigenaren Koppelstein en de Wijk- vereniging Stevenshofjespolder stuurden deze week een brief aan het college over de erfpacht. Ze vra gen hierin of de gemeente wil over wegen de grond onder de woningen te verkopen en hoeveel dat dan gaat kosten. De erfpacht is de bewoners een Tot verbazing de bewoners doorn in het oog. Ze hebben het werd de pachtsom vorig jaar niet idee dat hun huizen minder gemak- verlaagd, ondanks een gedaalde kelijk te verkopen zijn. "We verlie- rente. zen veel kopers aan bijvoorbeeld de yys erfpacht zou worden afge- Merenwijk en de Coebel, omdat schaft, levert dat volgens de brief- daar wel eigen grond kan worden schrijvers ook grote voordelen op aangeschaft". De bewonersorgani saties spreken in hun brief over 'rechtsongelijkheid tussen de ver schillende wijken". De stelling dat met erfpacht een goedkopere hypotheek kan worden afgesloten, gaat volgens de bewo ners niet op. "Waar een lening na dertig jaar is afgelost, blijft het ca non maar doorlopen, in de Stevens hof zelfs voor onbepaalde tijd". v Omdat de hoogte van de erfpacht röeente sterk afhankelijk is de de gemeente. Het brengt i malig een aardig bedrag in het laatje, en structureel betekent het een verlichting van de adminstra- tieve rompslomp rond het innen van de erfpacht. Bij de brief is een lijst gevoegd met vragen over de erfpacht. De be wonersorganisaties willen graag van het college weten wat de totale waarde is van de grond die de ge- erfpacht heeft uitgege- Voorts dagen ze B en W uit testand, klagen de briefschrijvers overzicht te geven van de nadelen dat voortdurend onzekerheid be- en voordelen van de erfpacht-con- staat over de hoogte van de aanslag. "Als de rente stijgt, wordt de slag ook hoger. Maar als de rente tevens meer duidelijkheid daalt, gaan we niet minder betalen' de brief over wat DEN HAAG/LEIDEN - De be heerders van kantorencomplex Schuttersveld schieten tekort in de aflevering van het kantoorgebouw. De huurders klagen over een ge brekkige klimaatbeheersing en be talen daarom sinds drie maanden geen huur meer. Vooral de laatste zomerse dagen was het volgens de gebruikers van het kantorencom plex niet om uit te houden. De gebreken aan het gebouw ren voor belastingadviseurs Kou wenhoven reden om niet dé bank garantie van 6.000 gulden op de re kening van Beheer Kantorencom plex Schuttersveld bv over te ken. Om dat geld alsnog binnen te krijgen diende er gisterochtend een kort geding voor de Haagse recht bank. Kouwenhoven is niet de enige huurder die ontevreden is over het beheer van het gebouw door de on derneming die in handen is van bouwbedrijf De Raad en Erica Be heer. De huurdersvereniging van Schuttersveld 5-7 heeft sinds drie maanden niet meer de huur naar de beheerder overgemaakt, maar naar de rekening van een notaris. Op deze manier hopen de 12 huurders van het complex de beheerders er- Man rijdt fietser opzettelijk aan LEIDEN Een 46-jarige fietser uit Leiden is gisteravond op de Cruqui- uslaan aangereden door een auto mobilist. De man kwam ten val en moest zich door een dokter laten be handelen aan kneuzingen en diepe schaafwonden. De politie heeft vanochtend een 30-jarige Leidenaar aangehouden die ervan wordt verdacht tegen de fietser te zijn aangereden. De politie vermoedt dat de automobilist boos is geworden toen de fietser een ge baar tegen hem maakte omdat de man rakelings langs hem scheerde. Getuigen verklaarden dat de auto mobilist vervolgens van achteren tegen de fietser aanreed. De politie wilde de verdachte gis teravond en vannacht van zijn bed lichten maar toen was hij niet thuis. wat a hen te wachten staat als het college de grond niet wil verkopen. Ze wil len weten wanneer in dat geval het nieuwe aanbod van de pachtvoor- waarden in de bus rolt. Ze reageren hiermee op geluiden dat de gemeente bezig is met de wij ziging van de erfpachtcontracten. Dit,is noodzakelijk omdat de over eenkomsten die nu worden gehan teerd op veel punten strijdig zijn met de Wet algemene voorwaarden, de onge- die ingaat als over enkele jaren het Burgelijk Wetboek wordt De Vereniging Eigen toe te brengen or makken te doen. De reden dat de beheerders op ingevoerd, korte termijn alle bankgaranties Huis heeft al gedreigd processen te binnen willen hebben, is dat er voeren tegen gemeenten die de ach- plannen zijn om het complex af te terhaalde regels niet veranderen, stoten. Bij verkoop moeten alle ze- De bewoners van de drie wijken kerheden binnen zijn. Tijdens de schrijven regelmatig contact te heb- zitting verklaarden de beheerders ben gehad met de gemeentelijke af- zich bereid om met huurders over deling grondzaken. "We horen dan de klachten ter onderhandelen, dat door de automatisering vertra- Over de vordering van de bankga- ging is opgetreden bij de vervaardi- rantie doet de rechtbank 5 septem- ging van de nieuwe contracten, ber uitspraak. Maar wij willen nu duidelijkheid". 'Onwil om te betalen' LEIDEN - De herfst heeft dit jaar vroeg zijn intrede gedaan. De boom die in een bak staat voor het Stadhuis is een van de exemplaren die nu al brui ne blaadjes krijgt en die vervolgens verliest.Volgens C. Jochemsen, hoofd van de gemeentelijke directie groen, hebben de bomen dit jaar erg veel last t uj i de droogte. "Als de wortels onvoldoende water krijgen, dan verliezen DEN HAAG/LEIDEN - De direc teur van Erica, A.H.F. Swaak, moet zo snel mogelijk 1,2 miljoen gulden en rente betalen. Dat eiste het Kat- wijkse bouwbedrijf De Raad Be heer gistermiddag in een kort ge ding voor de Haagse rechtbank. De twee grote bouwbedrijven uit de Leidse regio die in betere tijden met elkaar samenwerkten, liggen nu sinds twee jaar met elkaar in de clinch. De vordering van gisteren vloeit voort uit een conflict dat de twee partijen eind 1988 met elkaar had den. Swaak werd als directeur van Erica geschorst door directeur Brandjes van De Raad. Brandjes kon dat doen omdat hij een meer derheid van de aandelen van Erica in bezit had. Vervolgens kocht Swaak de 60 procent van de aande len van de twee bedrijven terug van De Raad voor 2,4 miljoen gulden. Zo bleef Swaak directeur, maar stak hij zich wel in de schulden. Sinds het conflict is de verhou ding tussen de twee directeuren da nig bekoeld. Er moesten kort gedin gen en onafhankelijke accountants aan te pas komen om de samenwer- kingsbanden tussen De Raad en Erica op bevredigende wijze te ver breken. Uiteindelijk kwamen de partijen tot elkaar en is er een akte opgemaakt waarin de wederzijdse verplichtingen zijn opgenomen. Onderdeel daarvan is de betalings wijze voor de aandelen. De eerste betaling van de groot scheepse aandelentransactie is vo rig jaar door Swaak voldaan, hoe wel Brandjes zich er wel over be klaagde dat dit na veel 'geharrewar' en een paar maanden te laat gebeur de. Nu moest op 1 juli dit jaar de tweede helft worden overgemaakt, maar Swaak heeft daarvoor uitstel van betaling gevraagd. De reden is volgens de raadsman van Swaak, mr, A.R.M. van der Pluijm, dat de balansen van Erica niet tijdig gereed waren en dus ban- krediet gevraagd kon- ze hun blad. Berkebomen zijn dit jaar ook al zo snel aan het verkleuren Bij een boom die in een bok is geplant treedt dit proces no9 sneller in om- wijten aan De Raad zelf dat het water eerder verdampt. Normaal zoeken de wortels waterrijke stpldpVander plekken op, 'maar in een bak ben je gauw uitgezocht', weet Jochemsen. den worden. Die vertraging i stelde Van der Pluijm, omdat veel te Middelbare scholen tevreden over aanmeldingen leerlingen LEIDEN - Het Bonaventura- college heeft een flinke leerlin genwinst geboekt ten opzichte van het vorige jaar. Directeur Th. Pleij noemt het experiment met de nieuwe gymnasium brugklas als mogelijke oorzaak van de populariteit van de school. In totaal bevolken komend school- leerlingen meer de '89-'90. In de beide vestigingen van jaar. Het aantal aanmeldingen bleef leerlingenaantal op zijn school am- de school, aan de Mariënpoelstraat met circa 300 wel stabiel. Er komen Per van van vong jaar' en de Burggravenlaan, komen on- dan ook net zo veel brugklassen als toen geveer 750 leerlingen. Piep meldt vorig jaar. Directeur P. de Koe var dat het aantal brugklassen in beide de school is tevreden. "Als je ons vestigingen met één is uitgebreid, marktaandeel bekijkt, is de belang Hij is zeer verheugd over de stijging stelling voor onze school zelfs ge- van het aantal leerlingen. groeid". De administratie van het St. Ag- nes-college aan de Eymerpoelstraat Het nieuwe Vlietlandcollege aan weet te melden dat volgend jaar vier de Apollolaan gaat ongeveer 1000 brugklassen gaan draaien, dat is er leerlingen teUen. Plaatsvervangend i de school, resul- konijn 9or» in hkt ct/iH^piaTr eentje minder dan in het afgelopen rector A. Bel schoolbanken dan in het studiejaar schooljaar Het totaa] aantal ieerl,n. taat van een fusie tussen de Vliet-, Stalen damwand op lichaam man gen daalde ook licht van 735 naar schans lingenaantal tot stoppen is ge- LEIDEN Een gedeelte van een bracht. stalen damwand is gistermiddag te- Scha wil evenmin kwijt of het rechtgekomen op het lichaam van aantal brugklassen ten opzichte van een 46-jarige man uit Leiderdorp, het vorig jaar verandert. Wel laat ze Hij is met ernstig letsel overge- weten dat het totaal aantal leerlin- bracht naar het AZL. gen vorig jaar rond de 600 schom- Het ongeluk gebeurde rond half melde, en dat dit volgend jaar ook drie in de Kagerstraat, waar het het geval zal zijn. Ze hoopt in de toe- Leidse bedrijf waar de man werkt komst te kunnen groeien naar een bezig is met het vernieuwen van het aantal van 700. "Daar is het gebouw riool. Daartoe worden stalen dam- .op toegerust. Het moeten er ook wanden geplaatst. Een gedeelte van weer niet veel meer worden, want een wand viel plotseling uit de klem dan wordt het zo massaal", van een hydraulische kraan. Het Christelijk Lyceum Visser 't De arbeidsinspectie stelt een on- Hooft aan de Kagerstraat telt onge- derzoek in. ;n het Lucas-college, tevreden. Er zijn zes brug- Rectrix M. Scha van de Rem- klassen geformeerd. Dit betekent brandt-scholengemeenschap aan de een stabilisering omdat beide oude Noachstraat is aanmerkelijk min- scholen in totaal ook zes brugklas der openhartig. Ze houdt het er op sen herbergden dat de dalende tendens van het leer- Directeur O. Roefs /an het Stede lijk Gymnasium aan de Fruinlaan wil niet veel meer kwijt dan dat het 965 gymnasiasten Verdere mededelingen wil Roefs niet doen. "Dan doe ik mee aan de wat hijgerige concurrentiestrijd tussen de scholen en dat wil ik niet doen". Rector A. de Zoete van Louise de Coligny heeft een terugloop van 70 leerlingen te melden. Hij is hierdoor niet verontrust. "Het komt niet on verwachts, de nieuwe openbare school in Noordwijk is een geduch te concurrent. Het verminderde aantal leerlingen heeft geen conse quenties voor het personeel. "Er waren toch wat vacatures doordat ook leraren naar Noordwijk gin gen". Het aantal nieuwe aanmeldin gen is De Zoete meegevallen. "Er zijn maar 30 nieuwe brugklassers minder dan vorig jaar, we hoeven laat verschillende financiële gege vens werden verstrekt over geza menlijke projecten. Van der Pluijm twijfelde er te vens aan of De Raad het geld zo snel nodig heeft, omdat het bedrijf fi nancieel sterk is. De bedrijfsvoe ring zou zonder het geld van Swaak niet in gevaar komen. De raadsman van Swaak kondig de ook aan dat De Raad voor de rechter gesleept wordt in verband met twee zaken. Zo meent hij dat door een advertentie van De Raad op 25 februari 1989, onder meer in deze krant, een schade is veroor zaakt van 500.000 gulden. Door de negatieve publicatie verloor Swaak het vertrouwen van bankiers, leve ranciers en opdrachtgevers. Het voortbestaan van Erica Beheer heeft volgens Van der Pluijm daar door lange tijd 'aan een zijden draadje gehangen'. Daarnaast meent de raadsman dat Swaak door toedoen van De Raad een WIR-premie van 850.000 gulden dreigt mis te lopen. Erica bouwde een paar jaar geleden in ei gen beheer een hotel aan het Schut tersveld, dat nu wordt beheerd door Golden Tulip. Samen met De Raad, toen nog compagnon, werd besloten om een en ander notarieel vast te leggen in verband met het gerucht dat de WIR-premie afgeschaft zou worden. Volgens Swaak weigert Brandjes om de akte af te geven, met het ge volg dat geen aanspraak op de pre mie van 850.000 gulden kan worden gemaakt. Volgens de raadsman van De Raad, mr. J.G. Hinnen, is er geen sprake van onwil. Swaak heeft vol gens hem nog nooit om de notariële akte gevraagd. Hinnen stelt dat zijn cliënt wel de gelijk op korte termijn de 1,2 mil joen gulden nodig heeft. Hij wijst daarbij op nieuwe projecten van dochterondernemingen van De Raad die snel financiering behoe ven. De bank van De Raad kan vol gens Hinnen bevestigen dat zij met smart op het geld van Swaak zit te wachten. De raadsman van De Raad be streed de stelling van Swaak dat Erica financieel onvermogend zou zijn. Via bepaalde bronnen heeft di recteur Brandjes van De Raad ver nomen dat Erica Beheer onlangs op een stuk grond een bod heeft ge daan van 1,5 miljoen gulden. "Dan vraag ik me af hoe wèl zulke biedin gen gedaan kunnen worden en niet de schulden kunnen worden afge- te lost. Hier is sprake van onwil en niet onmacht om te betalen", aldus LEIDEN De politie heeft een waarvan de waarde 4500 gulden ho- echtpaar uit Leiden aangehouden ger was dan werkelijk was ont- dat ervan wordt verdacht een bank vreemd. Bovendien vertelden ze en een verzekeringsmaatschappij te dat er twintig cheques waren gesto- hebbpn opgelicht voor een bedrag len, wat niet waar was. De vrouw van 15.000 gulden. verzilverde de cheques. De man (28) en de vrouw (25) de den op 14 april aangifte van diefstal In september 1987 speelde een uit hun woning. Ze gaven daarbij dergelijk geval. De tas van de vrouw veer 50 leerlingen minder dan vorig een jjjst van gestolen goederen op werd gestolen bij het Voorschoten- dan ook slechts een brugklas i leveren". L. Alberts, de nieuwe directeur Hinnen. van de Prins Willem Alexanders- De rechtbank doet 5 september chool aan de Diepenbrocklaan weet uitspraak. te melden dat de mavo net als vorig jaar start met twee brugklassen. Het leerlingenaantal, dat ongeveer 240 T 1 bedroeg, is evenmin spectaculair LiterS teer UI SlOOt veranderd. De vrije scholengemeenschap LEIDEN Een vuilverwerkings- Rudolf Steiner aan de Suriname- bedrijf uit Amsterdam heeft giste- straat boekte een leerlingenwinst ren een flinke hoeveelheid 'stroop- van 35 in de bovenbouw. Dit ver- achtige substantie' verwijderd uit baast woordvoerder P. Kool niets, een slootje achter de Haarlemmer- "Omdat wij onze leerlingen veelal trekvaart. betrekken van de vrije scholen in Bij de politie kwam om kwart Leiden, Alphen en Zoetermeer kun- 'over drie een melding binnen dat nen we tevoren vrij nauwkeurig be- een blik was opengegaan waar on- rekenen hoeveel leerlingen zich geveer tien liter dikke vloeistof in aanmelden". Kool verwacht nog zat, een soort teer. De inhoud was twee jaar groei, daarna zal de hoe- over het talud gelopen en in de sloot veelheid leerlingen gelijk blijven. terechtgekomen. De directie Milieu en het Hoog heemraadschap van Rijnland na men een kijkje en schakelden het Amsterdamse bedrijf in. Werkne mers van deze firma arriveerden om probeerden eerst de se bedrijf ze ook ten onrechte aangifte diefstal van twintig cheques. Ook die heeft zij verzilverd. Jó vloeist°f weg te zuigen. Dat lukte echter niet omdat de stroop te dik was. Vervolgens werd met schop pen geprobeerd de verontreiniging Het echtpaar werd dinsdag aan- wee te halen rphniuton pn aictoron umpr W(Lg te ,nalen- gehouden en gisteren weer op vrije voeten gesteld. De man en de vroi hebben tegenover de politie v klaard dat ze willen meewerken s een terugbetalingsregeling. Dat leverde volgens de politie niet zoveel problemen op omdat de vloeistof zich niet kon verspreiden vanwege de grote hoeveelheid kroos in de sloot. STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11