Europa heeft last van verstopte luchtwegen Onenigheid over 'Samen op Weg' I REPORTAGE i Omslachtige verkeersprocedures werken vertragingen in de hand #v*--7— 'ij*?-?- DINSDAG 28 AUGUSTUS I99J GEESTELIJK LEVEN SCHIPHOL - Het is elf uur 's morgens en er verschijnen steeds meer stipjes op het ra darscherm 'van verkeerslei der Bart de Winter op Schip hol. De KL 174 uit Kopenha gen meldt zich boven noord- oost-Groningen en krijgt te horen dat er al rekening moet worden gehouden met twee minuten vertraging. Als de KL 174 even later met talrijke andere vliegtuigen wordt 'opgelijnd' voor baan 27, de Buitenveldertbaan, is dat al opgelopen tot elf mi nuten. Van de Kaagbaan stijgt intussen het ene na het andere vliegtuig op. De ver trekhal ziet zwart van de mensen en uit luidsprekers klinken met enige regelmaat omroepberichten van ver tragingen "wegens luchtver keersleidingsprocedures". Deze week is de drukste week ooit op Schiphol: er .vertrekken en arri veren zo'n 440.000 passagiers. Vol gens de luchthaven wordt woens dag 29 augustus de absolute topdag met de verwerking van 67.000 pas sagiers, ruim 8.000 meer dan de drukste dag van vorig jaar die viel op 31 juli. Morgen starten en landen er zo'n 650 vliegtuigen. Ondanks die toenemende drukte zijn de vertragingen van de charters wat afgenomen ten opzichte van vo rig jaar, maar dat komt met name doordat de maatschappijen -door schade en schande wijs geworden- een slag om de arm houden. Omdat er bijna voortdurend meer vluchten willen vertrekken dan het lucht ruim kan verwerken, wordt het luchtverkeer gedoseerd {flow con trol in vakjargon) door middel van het toekennen van slots. Een 'slot' is een kleine vastgelegde tijdsspanne van zo'n vijftien minuten waarin een vliegtuig dat een bepaald traject wil vliegen de gelegenheid krijgt om op te stijgen en dat traject te gaan vliegen. Limieten Van achter zijn bureau in het ver keersleidingscentrum op Schiphol kijkt flowcontroller Ben Dijkema uit op de verkeersleiders die achter hun radarscherm druk praten met allerlei vliegtuigen. Bij Dijkema gaat om de haverklap de telefoon. Aan de andere kant Transavia Hol land. Het gaat om de vluchten 425 en 751, beide met bestemming Tel Aviv-David Ben Goerion, en de vluchten 535 en Tra 463 voor Cyprus (Larnaca). De vliegtuigen moeten over Kla- genfurt, een Oostenrijks kruispunt van luchtwegen. De Oostenrijkse verkeersleiding heeft limieten, ac ceptance rates, gesteld aan het ver keer dat Oostenrijk binnen wil ko men. Zo mag vanaf Schiphol niet meer dan een vliegtuig per half over Klagenfurt. De acceptance rate bepaalt dus het aantal beschikbare slots. Voor Transavia betekent dit dat het laatste van de vier vliegtuigen een vertraging zou krijgen van twee uur. Daarom vraagt de luchtvaart maatschappij om een rerouting, omleiding over een andere route. Dijkema heeft het volgende in de aanbieding: De 751 mag een 'afslag eerder' naar Zuid-Europa: via Frankfurt over Zuid-Duitsland en vervolgens Italië. De 535 volgt de 425 vijftien minuten later over de Zuidduitse route. De 425 vliegt zelfs helemaal niet eerst oostwaarts, maar steekt meteen Zuid-Europa in, via België, Zürich en dan over Italië. De 463 kan tenslotte onge stoord met een vertraging van slechts twintig minuten over Kla genfurt. 1.200 telefoontjes Het aanvragen van slots voor de drukke verkeersknooppunten in Europa loopt via Eurocontrol in Beek (Limburg) dat het hoge lucht ruim beheert boven de Benelux en Noord-Duitsland. Dijkema moet slots aanvragen voor zo'n driehon derd vluchten per dag. Er vanuit- gaande dat geen enkele maatschap pij om een andere slot of een rerou ting vraagt zijn dat al 1.200 telefoon tjes per dag. Eentje van de maat schappij aan Dijkema, een van Dij kema naar Maastricht, een telefoon tje van Maastricht terug en een van Dijkema naar de maatschappij te rug. Binnenkort wordt gecommuni ceerd met behulp van een compu ternetwerk, met een beeldscherm en een toetsenbord. Dijkema: "Aan leiding voor die computerisering is dat afgelopen zomer mét name bleek dat het tempo waarin slots be schikbaar kwamen eigenlijk werd bepaald door het tempo waarin ik met een telefoon, balpen en een for mulier kan werken". Dat betekende dat vliegtuigen extra vertraging op liepen. Dijkema: "Het komt ook voor dat een vliegtuig klaar is voor vertrek, maar dat een passagier ontbreekt, en dat er dus een koffer te veel is. Uit veiligheidsoverwegingen ver trekt dat vliegtuig dan niet". Zo'n vlucht kan dan weer achter aanslui ten: er moet een nieuwe slot worden aangevraagd en drie uur vertraging is dan heel normaal. Geen tijd In de slot die zo vrijkomt, stopt Dij kema een andere vlucht - vaak zon der eerst te overleggen met de be treffende 1' ichtvaartmaatschappij. Daar is geen tijd voor. "Stel dat een vliegtuig om 13.45 uur had willen vertrekken maar een slot voor 14.15 uur heeft gekregen en de vrijgeko men slot is die van 14.00, dan stop je die kist van 14.15 er in, die is toch al klaar voor vertrek". De verkeersleiding op Schiphol. Verdere computerise ring moet zorgen voor sneller contact met andere Europese verkeerscentra in Europa en daardoor minder vertragingen. (foto ANP) Schiphol beleeft de drukste week aller tijden, met morgen e lijk. i absolute topdag. Vertragingen zijn onvermijde- (foto ANP) Met het omleiden is het al niet an ders. "De route naar Gatwiclt zit nu vol", wijst hij op het beeldscherm voor zich. "Dus ik leid vliegtuigen om over Kokzijde in België waar door ze Gatwick via een minder drukke route naderen. Het is wel vier minuten omvliegen, maar ik weet van de luchtvaartmaatschap pij dat die dat voor lief neemt". rezen van flowcontrol is dat er Schiphol. Hij is een groot deel van n stuk hoog luchtruim nooit zijn leven verkeersleider op Schip vliegtuigen mogen worden hol geweest en kent de Griekse me ruit kun- thode nog wel van vlak radio- toegelaten dan er ook nen. De controlecentra stellen li- log: de piloot meldt zich a mieten, de acceptance rates, aan de keersleiding wanneer hij hoeveelheid vliegtuigen die uit de baken op de grond is geps omringende gebieden worden bin- vertelt erbij wat zijn snelheid, hoog- i die informatie De meeste knelpunten zitten op omringende gebieden stellen. Euro- kan de verkeersleider op elk tijdstip de hoge doorgaande luchtroutes. Zo kan de luchtweg vanuit Neder land over de Noordzee naar Schot land (die aansluit op de Noordatlan- tische route) slechts in een richting tegelijk worden bevlogen. Ten lan gen leste zijn de betrokken ver keersleidingscentra er nu in ge-, slaagd deze route geschikt te mak voor tweerichtingverkeer. Andere beruchte kruispunten liggen boven Villach en Klagenfurt in Oostenrijk, waarover al het verkeer gaat dat via Oostenrijk en de Balkan naar het Middellandse Zeegebied moet. Eurocontrol control zal in perioden dat zich veel na passeren van het baken bij bena- verkeer uit het gebied Rhine UIR dering de positie van het vliegtuig aandient, dat gebied een hogere ac- berekenen. Kunnen klokkijken en ceptance rate toekennen dan het snel hoofdrekenen zijn daarbij on Franse of Britse luchtruim: flow ontbeerlijke eigenschappen, control is het zo rechtvaardig moge lijk verdelen van de schaarste aan luchtruim. Omdat de positie van het vliegtuig slechts bij benadering bekend Het lukt niet altijd om alle slottij- wordt tussen vliegtuigen boven den mooi op elkaar te laten aanslui- Griekenland een minimale afstand ten. Vaak gebeurt het dat een vlieg- bewaard tuig zich vanaf Schiphol moet haas- i 60 nautische mijlen, 110 kilometer. Boven Neder- i op tijd te zijn voor de slottijd land is dat dankzij intensieve ra- i het door het Zuidduitse darsurveillance vaak niet meer dan luchtruim Rhine UIR moet zijn ge- 5 nautische mijlen, 9 kilometer. Om vlogen, terwijl de vliegers daarna gerekend betekent dit dat het lucht- snelheid moeten terugnemen boven Nederland zes keer 2 De hele organisatie is nogal broos niet te vroeg boven Joegoslavië of yeel vliegverkeer kan verwerken, omdat zij werkt met behulp van ge- Griekenland te arriveren. Het vlieg- Als de stem van de mevrouw in de wone telefoonlijnen, telexlijnen of tuig gaat een beetje met zijn neus vertrekhal op Schiphol dus om- faxlijnen. Onder de upper airspace omhoog hangen. De passagiers roept dat er vertragingen zijn we- Eurocontrol liggen de lagere lo- merken dat nauwelijks. De stewar- gens 'luchtverkeersleidingsproce- dess wel. Als zij de trolley met be- dures', dan betekent dat negen lastingvrije koopwaar door hét de tien keer dat gangpad naar voren rijdt moet 'heuvelopwaarts'. kale Controlegebieden van Amster dam, Brussel, Düsseldorf en Bremen. Als Transavia vluchtnum mer 463 vanaf Schiphol naar Cy prus wil vertrekken, vraagt Dijke ma van de verkeersleiding Schiphol voor Transavia bij Eurocontrol een slot Ouderwets geen slottijden beschikbaar komen omdat het Griekse luchtruim 'vol' zit, gegeven de minimaal noodzakelijke afstand 110 kilometer, ongeveer 8 minu- Dat niet op elkaar aansluiten heeft ten, tussen twee vliegtuigen deels te maken met de gebrekkige In mindere mate doen deze pro- Eurocontrol informeert op haar communicatiemiddelen waar bij blemen zich ook elders in Europa beurt of er aansluitend een slot be- flow control gebruik van wordt ge- voor. De reden is dan niet zozeer dat schikbaar is bij Rhinecontrol dat maakt en met de versnipperde orga- het ene land niodemerjipparatuur het hoge luchtruim boven Zuid- Duitsland beheert waarin Tra 463 terecht zal komen bij het verlaten van het Eurocontrolgebied. Dit 'Rhine UIR' (Upper Airspace Infor- nisatie. De Europese ministers van heeft dan het andere, maar vooral verkeer hebben afgesproken dat dat de apparatuur verschillend is en onder de paraplu van Eurocontrol de werkwijzen van de verkeerslei- de flowcontrol-organisatie gebun- ders van land tot land uiteenlopen, deld wordt in één instelling die in Weliswaar is Eurocontrol ooit opge- mation Region) is een berucht knel- Brussel gevestigd wordt en tevens richt om het centrale, pan-Europese punt omdat de luchthaven Frank- dat het communicatienetwerk ge- centrum voor alle luchtverkeer te -- daar als moderniseerd wordt naar heden- worden,: daagse maatstaven: UIR' verlaat. Alles er voor de achtereenvolgende knel- oudenvets punten op de route van Tra 463 r door gebrek aan 1 netwerk dewerking mag het Eurocontrol dat "de verschillende centra ver- nog steeds alleen het luchtverkeer bindt met het Brusselse Flow Con- boven de Benelux en Noord-Duits- trol-Management Centre. land regelen. Maar ook is de 'schaarste' in het Qpgj^g De vier betrokken landen zijn er orde als de Zuideuropese landen hopeloos zelfs nog niet furt Main eronder ligt. Er het ware een enorm drukke op- en afrit naar de doorgaande luchtweg. Rhinecontrol in Frankfurt zal ver volgens bij de Oostenrijkse ver keersleiding voor het hoge lucht- ruim,'Wien FIR', informeren of Tra luchtruim ontstaan doordat de 463 erdoor kan zodra hij 'Rhine technische apparatuur in met reeks van aaneensluitende slottij- Griekenland moet het bijvoorbeeld den is afgegeven door de betrokken nog stellen zonder radar. instanties. En pas als die berichten allemaal via Eurocontrol op Schip hol zijn gearriveerd, kan het vlieg tuig vertrekken. De verkeersleiding meenschappelijke grens vast te het doorgaande verkeer boven stellen waarboven het luchtruim aan Eurocontrol wordt overgedra gen. België heeft het luchtruim bo- 19.500 voet (6 kilometer) afge- "Onveilig is het niet", zegt staf- functionaris Hans Vorhauer van de staan, boven Noord-Duitsland directie Luchtverkeerbeveiliging grens 24.500 voet (7,5 kilometer) en van de Rijksluchtvaartdienst op Nederland heeft slechts het lucht ruim boven 30.000 voet (9 kilome ter) afgestaan. Met ingang van 1993 wordt de ge meenschappelijke grens, het 'divi sion flight level' tussen de nationale centra en Eurocontrol, 7,5 kilome ter. Nederland levert dus 1,5 kilo meter in, België pakt 1,5 kilometer terug. Dit laatste tot grote teleur stelling van Andries Bonne, ver keersleider bij Eurocontrol en spre kend namens de Vakbond van Eu ropese Beambten. De strekking van in verhaal: België is te klein. liegtuigen die van Zaventhem op stijgen hebben de 7,5 kilometer hoogte nog niet eens bereikt op het moment dat zij het territorium van de Brusselse verkeersleiding uit vliegen. Het gevolg is dat het luchtverkeer eerst aan de Nederlandse verkeers leiding op Schiphol moet worden overgedragen alvorens alsnog bij Eurocontrol terecht te komen als het boven' Nederland door het divi sion flight level heen stijgt. „Voor het extra werk hebben de Belgen een peperduur nieuw centrum ge bouwd. Wij hadden dat werk voor een fractie van het geld kunnen doen", meent Bonne. Zijn Nederlandse collega, voorzitter Bart de Winter van de Vereniging Het Nederlandse Luchtverkeerslei ders Gilde, ziet juist nadelen aan het afstaan van nationaal luchtruim. Nu nog is het plafond van het Neder landse luchtruim zo hoog dat vlieg tuigen uit het buitenland met be stemming Schiphol er al ruim schoots onder zitten als zij het Ne derlandse territorium binnenvlie gen. Gaat het plafond omlaag, dan zullen die vliegtuigen eerder moe ten gaan dalen en dat kost brand stof. "Ik heb eens in een werkgroep ge zeten van verkeersleiders die een advies moésten uitbrengen over het meest optimale division flight level en eerlijk gezegd hoop ik die discus sies nooit meer mee te hoeven ma ken", zegt adjunct-directeur van de Luchtverkeersbeveiliging op Schiphol, ingenieur Jan de Koning. Hij is een van de drijvende krach ten achter het zogenoemde 'vier lan den integratieproject', dat Eurocon trol nieuw leven moet gaan inbla zen. Uitgangspunt is nu niet meer zozeer dat Eurocontrol de luchtver keersleiding over moet nemen van nationale instanties. Die politiek heeft er alleen maar hebben geleid dat landen als Frankrijk en Groot- Britannië de zaak steeds op de lange baan hebben geschoven. In plaats daarvan wordt het de taak van Eurocontrol te zorgen dat de nationale 'luchtverkeersleidings centra betere middelen krijgen om onderling te communiceren en dat hun apparatuur op den duur aan een Europese standaard voldoet. De Koning: "Zo zullen op den duur de nationale grenzen vanzelf verva gen, althans, voor de cockpitbe manning van een vliegtuig dat over Europa vliegt zal het zijn alsof Euro pa een geïntegreerd systeem heeft voor de begeleiding van luchtver keer". Toekomstmuziek Het gebied van Eurocontrol is met het 'vier landen integratieproject' daarvoor de proeftuin geworden. Niet meer hóeven wachten op slots dus. Niet meer bij het binnenvlie gen van een ander controlegebied hoeven stijgen of dalén. In de schoot der verre toekomst verbor gen liggen zelfs exotische navigatie systemen die gebruikmaken van sa tellieten. Vliegtuigen hebben dan geen radiobakens meer nodig en kunnen volstrekt willekeurige rou tes vliegen zonder te verdwalen. Het einde van het stelsel van vas te en*- daardoor - veel te krappe luchtwegen? Vooralsnog is dat toe komstmuziek en stort een Griekse verkeersleider zich nog in helse re- kenarij, zodra de Tra 463 weer een radiobaken is gepasseerd. LEUSDEN (ANP) - De voorzitter van de Gereformeerde Ker ken in Nederland, ds. E. Overeem is „knap nijdig" over de sug gestie van ds. mr. J. Haeck dat de Gereformeerden moeten overwegen zich opnieuw „aan te sluiten" bij de Nederlandse Hervormde Kerk, waarvan Haeck secretaris algemene zaken is. „Dat is me vierkant het verkeerde keelgat ingeschoten. Zo zijn we niet getrouwd." Ik wist van niets," zegt Overeem desgevraagd over de suggestie van Haeck, vervat in een lezing over het belijden van de kerk in het kader van Samen op Weg. Hoewel de lezing al begin mei is uitgesproken, werd de tekst pas vorige week in het 'Hervormd Weekblad' gepubliceerd. „Dit voorstel is absoluut nooit binnen Samen op Weg aan de or de geweest. We zijn jarenlang vol gens strikte afspraken bezig van twee oude kerken een nieuwe kerk te maken en nu suggereert Haeck dat het 't makkelijkste zou zijn als de ene kerk teruggaat naar de moederkerk." Haeck heeft het volste recht zijn priv'e-mening over deze zaak te geven, maar dan moet zijn op lossing niet Samen op Weg noe men. „In dat geval hadden beide SoW-partners inspraak moeten hebben." Het heeft Overeem vooral ge stoord dat Haeck zo makkelijk over een nieuwe structuur praat* terwijl daar exact het probleem ligt. De gereformeerde praeses legt dit 'op zijn overeems' uit met een vergelijking van de winkelier die een man, op zoek naar een nieuwe jas, een oude jas wil aansmeren terwijl hij nog niet eens weet hoe de maten zijn. „Zo wil ik geen zaken doen." „Ik weet dat een bepaald deel van de Hervormde Kerk deze richting uit zou willen, maar ik vraag me af wat het officiële standpunt van de Hervormde Kerk is. Ik wil duidelijkheid over wat Samen op Weg daar bete kent." Het was volgens Overeem niet zo verstandig van Haeck zo'n standpunt naar buiten te bren gen. „Daarvoor ligt Samen op Weg veel te gevoelig. We hebben juist een gezamenlijke commissie aan het werk die de zaak weer op de rails moet krijgen." „Haeck heeft dit verhaal voor een Hervormde vergadering (classis Delft) gehouden. Hij had het eens op een combisynode moeten houden, dan hadden we meteen de glaszetter kunnen bel len." Dirigent en pastoor dagen elkaar voor de rechter MAASTRICHT (GPD) - Kerk- koordirigent Marcel Perry van de St.Theresiaparochie in Maast richt heeft pastoor Chris van Buij- tenen van deze parochie voor de rechter gedaagd. Reden is het ontslag van Perry door de pas toor. Vrijdag dient de zaak voor de president van de Maastrichtse rechtbank. Van zijn kant is ook de pastoor ;naar de rechter gestapt. Volgens dirigent Perry werd hij onterecht ontslagen. In de ar beidsovereenkomst met het kerk bestuur staat dat hij de parochiële koorzang tijdens zondagdiensten moet voorbereiden en leiden. Die voorwaarde zegt de dirigent strikt te zijn nagekomen. Wel weigerde hij in juni éen hu welijksmis te dirigeren omdat de pastoor afweek van zijn principe en een paar trouwde dat samen woonde vóór het huwelijk. (Perry had overigens wel voor een ver vanger willen zorgen). De uitzon dering van de pastoor had te ma ken met het feit dat de bruid in kwestie een dochter was van het enig overgebleven kerkbestuur lid. „De pastoor heeft sindsdien lasterpraat over mij rondge strooid", zegt de dirigent. „Sinds zijn komst naar de Theresiaparo- chie is er binnen de parochie al veel onmin geweest en is het kerkbestuur afgetreden". Inzet van,het kort geding is het herroepen en stoppen van de 'las terpraat' met eert dwangsom van 5000 gulden voor elke keer dat zijn tegenstander weer in de fout gaat. De rectificatie dient te ge schieden via de preekstoel en het parochieblad. De pastoor betaalt met gelijke munt terug en heeft via zijn raads man de dirigent eveneens in kort geding voor de rechter gedaagd. 1 de zielenherder luidt 5000 gulden ke dag dat de dirigent weigert op te stappen. Het is nog niet zeker of beide zaken vrijdag tegelijk door de rechter zullen worden be handeld. Gereformeerden moeten 'positief signaal' aan de GOR geven LEUSDEN (ANP) - De Gerefor meerde Kerken in Nederland (GKN) moeten een „positief sig naal" afgeven, aan de Gerefor meerde Oecumenische Raad (GOR), waarmee zij al tien jaar een problematische verhouding hebben. Het moet duidelijk zijn dat wij de kritische vragen van andere lidkerken werkelijk seri eus nemen, schrijven de gerefor meerde oecumene-deskundigen (deputaten). „Elke twijfel of het onze kerken wel ernst is met het streven naar een betere toekomst voor de GOR, dient te worden uitgeban nen',' aldus dé deputaten. gereefo^XensyhneobdeopTacht datPerryzijn functieals koordiri- gekregen aan te geven hoe het ™nn dwangsom pverder moet met de GKN en de GOR en leiden daaruit af dat de synode het lidmaatschap van de GOR niet opnieuw ter discussie zal stellen. In het verleden is dat regelmatig gebeurd, omdat de GOR grote problemen heeft met de liberale koers van- de Neder landse lidkerk, met name waar het homoseksualiteit en het gezag van de Bijbel betreft. Een „stimuleringsbijdrage" aan het kwijnende steunfonds van de GOR zou volgens de depu taten een bemoedigend signaal kunnen zijn. Op dit fonds kan een beroep worden gedaan door lid kerken uit de Derde Wereld, die in de GOR een overgrote meer derheid hebben (22 van de 30). Zending en Werelddiakonaat van de GKN hebben steeds „zwaar wegende bezwaren" gehad tegen een Nederlandse bijdrage aan het noodfonds. Zij vinden hét fonds overbodig. De deputaten zijn van oordeel dat binnen de GOR meer gespro ken moet worden over de veelvor migheid in het kerkelijk belijden en over de rol van de belijdenis in het kerkelijk leven. De GKN zijn de laatste decennia verwikkeld in „een zoektocht naar een nieuw belijden": zij proberen een nieu we kijk op de wereld en de belij denis op elkaar te betrekken. Kenmerkend voor de meeste andere GOR-kerken is de grote nadruk op het bindend gezag van de belijdenisgeschriften. De GKN zijn er volgens de de putaten bij gebaat als zij door lid maatschap van de GOR ook met deze vragen geconfronteerd blij ven worden. Asielzoekers GRONINGEN (ANP) - Kerken mpeten asielzoekende Roemenen die met hechtenis worden be dreigd, voor uitzetting behoeden zolang er niet over hun aanvraag is beslist. Dat advies geeft de stichting Inlia, het internationaal netwerk .van lokale initiatieven van en voor asielzoekers. Dit heeft voorzitter John van Tilborg desgevraagd bevestigd. Inlia reageert hiermee op het gewijzigde beleid van de over heid om asielzoekers uit bepaalde landen o.a. Roemenië) bij voor baat te Weigeren, omdat er voor deze mensen geen gegronde re den voor vrees van vervolging zou zijn. De Nederlandse over heid hanteert sinds een week een versnelde toelatingsprocedure te gen asielzoekende Roemenen. Daarbij wordt het asielverzoek af gewezen. De Roemenen worden dan voor de keus gesteld: of het land verlaten of een eventueel be roep tegen de afwijzing in de ge vangenis afwachten. Inlia zegt te beschikken ovër ongeveer hon derd kerkelijke gemeenten die bereid zijn vluchtelingen (ille gaal) onderdak te verlenen. „Christenen kunnen soms ver schrikkelijk hard zijn tegenover mensen die gaan scheiden of ge scheiden zijn." Daarom heeft G. van Keulen uit Andijk de Inter kerkelijke hulp verlenings werk groep voor gescheiden christe nen opgericht. Volgens Van Keu len wordt er binnen de protes tantse kerken wel hulp verleend aan echtparen die met huwelijks problemen te kampen hebben, maar blijft daar na het moment van de echtscheiding niets van over. „Gescheiden christenen verkeren in een totaal isolement omdat hun beslissing in de regel niet wordt geaccepteerd door an dere christenen", zo weet de initi atiefnemer (34) uit ervaring. Zijn werkgroep zal zich vooral richten op plaatselijke protes tantse kerken. Beroepingswerk Hervormde Kerk: Aangenomen naar Hengelo (Ov.): mw. M. Geense te Geer vliet en Heenvliet. Bedankt voor Ud- del: P. J. Teeuw te Moordrecht: be dankt voor WiUige-Langerak: K. Groe nendijk te Sommelsdijk. Gereformeerde Kerken: Beroepen te Schiermonnikoog (herv. geref. kerkgemeenschap): drs. D. J. Deunk te Wijhe, die dit beroep heeft aangeno- Musselkanaal- Valthermond: drs. A. Buursema, kan didaat te Winsum. Ned. Gereformeerde Kerken: Be roepen te Amstelveen: H. van Winkel- hoff, kandidaat te Geldrop. Geref. Gemeenten in Nederland: Bedankt voor Ederveen: W. Verhoeks te Arnemuiden. Zevendc-dags Adventisten: Be noemd te Leiden i.c.m. Haarlem: W. Altink te Rotterdam-Zuid en Maas sluis en Spijkenisse, die deze benoe ming heeft aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2