LEIDSCH DAGBLAD Minder gif kost boeren 2,3 miljard Angst voor oorlog neemt af Alphen wist van illegale stort gifgrond McDrive restaurants in Leiderdorp en Sassenheim Bedrijven krijgen geld voor opstellen van vervoersplan OPEC verhoogt produktie olie: benzineprijs omlaag Brand in Fort Zeelandia lijkt te zijn aangestoken Vrachtauto's mogen door Oostenrijk Organen ter dood veroordeelden te koop J NODIG DINSDAG 28 AUGUSTUS 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39330 Prijs fl. 1,35 ALPHEN AAN DEN RIJN - In ge- baarheid dat het terrein ernstig is heime ambtelijke stukken geeft de vervuild. Omdat onduidelijk is wie gemeente Alphen aan den Rijn toe de dader is, heeft justitie vorige dat zij reeds in 1986 signalen ont- week beslag gelegd op papieren van ving dat er illegaal was gestort op de gemeente en de firma's Biester- het terrein aan de Alphense Han- feld Co en Van der Werff Wegen- delsweg. Bovendien is de gemeente bouw bv, beide gevestigd in Al- er al anderhalf jaar van op de hoogte phen. De vuile grond aan de Han- dat het grondwater tot buiten dat delsweg is mogelijk afkomstig van stortterrein is vervuild. Hoe ver pre- het chemische bedrijf Biesterfeld, sprak de Milieu Fietspatrouille de vrees uit dat de vervuiling mogelijk richting waterwingebied De Hoorn uitgewaaierd, eerder terwijl Van der Werff heeft gezorgd r het transport. In overleg met de dienst openba- e werken van de gemeente is in verontreinigde grond door Pas onlangs kwam in de open- Biesterfeld op het gemeenteterrein gestort. Later bleek dat er veel ern stiger en veel meer vuile grond is gestort dan was afgesproken. De ge meente Alphen aan den Rijn heeft daarbij waarschijnlijk een aantal milieuwetten overtreden, onder meer omdat bij de provincie geen vergunning werd aangevraagd. De gemeente verkeerde steeds in de veronderstelling dat het ging om licht verontreinigd zand, waarvan de licht-giftige vluchtstoffen na een aantal jaren zouden zijn uitgewa semd. De beide bedrijven ontken nen iets met deze gifaffaire te ma ken te hebben. LEIDERDORP/SASSEN- HEIM - In de Leidse regio worden eind 1990 waarschijn lijk twee drive in-hamburger- zaken van McDonald's ge bouwd. De eerste komt op het parkeerterrein van het Lei- derdorpse AC restaurant tus sen rijksweg A4 en de Persant Snoepweg. De tweede is ge pland naast de A44 bij de Leid se Vaart in Sassenheim, vlak bij de Klinckenbergerplas. McDonald's onderzoekt bo vendien de mogelijkheid van een derde McDrive in de Leid se regio. Die zou moeten ko men naast de rijksweg tussen Leidschendam en Leiden. Een geschikte plek hiervoor is nog niet gevonden. De geplande Leiderdorpse McDrive maakt onderdeel uit van een vorig jaar november gesloten samenwerkingsover eenkomst tussen AC en McDo nald's. DEN HAAG - Boeren en tuinders moeten tot het jaar 2000 ongeveer 2,3 miljard gulden extra investeren om te voorko men dat lucht, bodem en water nog langer worden vervuild door landbouwgif. Na de eeuwwisseling moeten de agrari ërs jaarlijks een kleine miljard gulden ophoesten voor extra kosten om aan de doelstelling te voldoen. De ministers Braks (landbouw) en Braks en Alders verwachten dat Alders (milieu) streven naar ten- door de aangekondigde maatrege- minste een halvering in het jaar len een aantal agrariërs eerder met 2000 van het huidige verbruik, zo zijn bedrijf ophoudt. Het merendeel de bedrijven zal de gevolgen van het meerjarenplan echter kun nen opvangen en ook op langere ter mijn vooruitzichten behouden, zo Deze bedrijven proberen belangrijke mate te vol de eisen die in het meerja- kondigden zij vanmorgen I hun meerjarenplan gewasbescher ming. Het meerjarenplan geeft aan I hoe ziekte en plagen kunnen wor den voorkomen of beheerst en hoe het gebruik van bestrijdingsmidde- reeds len aanzienlijk kan worden terugge- doen drongen. renplan worden gesteld of hebben De bewindslieden gaan ervan uit in elk geval het geld om de maatre- dat het oppervlaktewater in 1995 gelen uit te kunnen voeren, met zeker 70 procent minder is ver- (Pagina 13: Grens gepasseerd bij ge- vuild door pesticiden. In 2000 moet bruik landbouwgif) I die vervuiling met 90 procent zijn teruggebracht. Over tien jaar moet de luchtvervuiling door uitstoot van bestrijdings- en grondontsmet- tingsmiddelen zijn gehalveerd. In 1995 met 38 procent. De vervuilihg van bodem en grondwater moet in 2000 met 75 procent zijn vermin derd en in 1995 met ongeveer de helft. Maatregelen die daartoe bij moe- jn het niet fanger toela- Ibouwgif dat op basis inzichten of nieuwe ge gevens schadelijk is voor het milieu, de instelling van een be stemmingsheffing op bestrijdings middelen en de instelling van een verkoop en verbruikregistratie. Zo wel de producent als de verbruiker moet een logboek bijhouden. Boe ren en tuinders moeten nieuwe spuitapparatuur aanschaffen, het vuil tussen de gewassen weer gaan schoffelen en een spuitbrevet ha- Minister wil woon-werkverkeer terugdringen DEN HAAG (ANP) - Minister Maij- dacht aan een handboek, automati- Weggen heeft 26 bedrijven en instel- seringsprogramma's en evaluatie- lingen uitgenodigd om mee te doen methodes. aan het opstellen van plannen om Met de proef zal in totaal ander werknemers ervan te weerhouden halfjaar gemoeid zijn. Tot de aange- de auto te pakken voor het woon- schreven bedrijven behoren Shell werkverkeer. De minister is bereid Pernis, de ANWB, Heidemij Hol- 3,5 miljoen gulden te steken in kos- ding, de provincie Friesland, de ten en hulpmiddelen voor de ver- Autodivisie Volvocar en Detam voersplannen. Daarbij wordt ge- Utrecht. De vervoersplannen naar Ameri kaans voorbeeld beginnen met het in kaart brengen van de meest ge schikte manier voor elke werkne mer om naar het werk te reizen. Be- drijfsbussen, carpoolen en de fiets zijn daarbij mogelijkheden naast het openbaar vervoer en de eigen auto. Uit Amerikaanse experimenten zou blijken dat deze aanpak het aan tal autokilometers fors kan terug dringen. In een aantal staten in de VS zijn bedrijven met meer dan vijf tig werknemers zelfs verplicht ver voersplannen op te zetten. Tegenonderzoek bij ademanalyse DEN HAAG (GPD) - Justitie werkt aan een nieuwe wet waarin een tegenonderzoek na een alcohol ademtest mogelijk wordt. Pro bleem is dat nog geen apparatuur bestaat om de contra-expertise te verrichten omdat adem niet kan worden opgeslagen. Toch verwacht Justitie de wet binnen een halfjaar gereed te hebben. Vorig najaar ontstonden proble men rond de ademanalyse. De ap paraten zijn niet feilloos maar wor den wel als zodanig beschouwd. Omdat geen mogelijkheid bestond tot tegenonderzoek sprak het Haag se gerechtshof een man vrij. Gevolg was dat in verschillende regio's de apparatuur niet meer werd gebruikt totdat de Hoge Raad bepaalde dat ademanalyse wel degelijk bewijs kracht had. Maar het probleem van het (ontbreken van een) tegenon derzoek bleef bestaan. Vandaar dat de procureurs-generaal van de Ver- keerscommissie van het Openbaar Ministerie zich wendden tot het mi nisterie van justitie. WASHINGTON/DEN HAAG worden vervangen. Over de terug- blokkade van Amerikaanse en an- (GPD/AP) - De directe oorlogsdrei- trekking van het Iraakse leger uit dere westerse oorlogsschepen. het MiddemOosten lijkt Kuwayt werd niet gerept. Frankrijk heeft intussen zijn le- versterken. Wanneer de groep De Westeuropese Unie, het sa- germacht in Saudi-Arabië versterkt en de VS breiden de troepenmacht bekend. in dat land nog steeds uit. Qatar de Cuellar van de Verenigde Naties de activiteiten van de Europese heeft als derde land de hulp inge- heeft gisteren met de Veiligheids- schepen in de Golf worden gecoör- roepen van buitenlandse troepen raad gesproken over zijn voorgeno- dineerd door een commandocen- om het land tegen een eventuele in- men bezoek aan de Iraakse minister trum in Parijs. Irak heeft zijn koop- val van Irak te beschermen, van buitenlandse zaken en spreekt vaardijschepen opdracht gegeven op alle fron ten druk diplomatiek overleg wordt menwerkingsverband van negen gevoerd. Secretaris-generaal Perez landen, heeft gisteren besloten dat DOORN Twee leden van het Ne derlandse Korps mariniers contro leren nauwkeurig het luchtverdedi gingswapen Stinger. Het ministerie van defensie heeft dertien mariniers geselecteerd, van wie er uiteindelijk zeven zullen worden uitgezonden naar de Golf om daar twee Belgi sche mijnenvegers met de Stingers te WENEN/ DEN HAAG/ LONDEN gisteren met 4 dollar omlaag (AP/Rtr/DPA/ANP) - De olie-ex- 26,91 dollar per vat. (zie verder pagina 9) len. 'Vader' Suske en Wiske overleden Amerikaans voorbeeld vooralsnog ANTWERPEN (GPD) - Op 77-jari- niet. ge leeftijd is vandaag in zijn woon- Intussen wordt ook in de Arabi- s!?.?ts.r fgem de striptekenaar sche wereld druk diplomatiek over- ui.na. iegd. Koning Hussein van Jordanië De VS zullen een aantal Iraakse diplomaten uitwijzen en de rest be perkingen opleggen uit protest te gen de behandeling van Ameri kaanse diplomaten in Kuwayt-Stad en Baghdad. Van de 55 perso neelsleden van de Iraakse ambassa de dienen 36 het land te verlaten. De achterblijvers mogen zich niet bui- PARAMARIBO (ANP/GPD)- De brand die gisteren in de vroege ochtend ten Washington begeven. De EG- en het brigadegebouw van de Militaire Politie in Paramaribo verwoestte, is andere westerse landen volgen het vermoedelijk gesticht. De brandweer leidt dit af uit de snelle verspreiding van de vlammen in het twee eeuwen oude gebouw in het Fort Zeelandia. De hele kantoorinventaris, opgeslagen munitie en een aantal motorfiet sen zijn in vlammen opgegaan. Militairen en arrestanten die bij het uitbre ken van de brand aanwezig waren worden verhoord. De commandant van de Militaire Politie, Iwan Graanoogst, Willy Vandersteen -de 'vader' Sljf,kn e" Wiske-overleden. heeft bezoeken gebracht aan vijf persconferentie dat de brand in elk geval niet is ontstaan door kortsluiting O. O 1 e?n ïf. feu™- Noordafrikaanse landen, de Egypti- of na schoten en knallen. Ontploffingen waren er pas na het uitbreken 1913 geboren in Antwerpen en sche president Mubarak voerde begon zijn carnere als striptekenaar New York overleg over de crisis. 1 tijdens deoorlogsjarem Met deze se- Arabische Liga komt donderdag Cairo bijeen, maar Irak zou die e kreeg hij al snel grote internatio nale bekendheid. De avonturen van Suske en Wiske werden in meer dan twintig talen vertaald. (pagina 19: 'We hebben allemaal wel een Lambiek in onze omgeving') gadering willen boycotten. PLO-leider Arafat en de Iraakse president Hussein zijn het eens over een formule voor een oplossing 'binnen een Arabisch kader'. Vol gens het akkoord moeten alle bui tenlandse troepen vertrekken door een Arabische vredesmacht noemd. de brand en werden veroorzaakt door gasflessen en opgeslagen munitie. Graanoogst ontkende dat bij de brand processtukken verloren zijn ge gaan die betrekking hebben op de aanwezigheid van politie-inspecteur Herman Gooding op de MP-brigade op 4 augustus, kort voordat hij in die omgeving om het leven werd gebracht. Volgens hem zijn die stukken een dag na het overlijden van de politie-inspecteur aan het Openbaar Ministe rie overgedragen. Het is de tweede keer binnen een maand dat een hoofdkantoor van een gewapende macht grote schade opliep. Na de moord op Gooding werd het hoofdbureau van politie met zwaar materieel bestookt. In mei 1988 woed de ook brand in het Fort Zeelandia. De oorzaak van die brand is nooit ge- militairen vertrekt, is nog niet porterende landen van de OPEC Het CDA wil de voorgenomen W hebben vanochtend besloten tot verhoging van de benzine-accijns een tijdelijke verhoging van de pro- °P 1 november niet laten doorgaan, duktie om de weggevallen olig-aan- omdat de olieprijs is gestegen. In voer uit Kuwayt en Irak op te van- het kader van het Nationaal milieu gen. De olieprijzen zijn daardoor beleidsplan was afgesproken de ac- scherp gedaald. Olie-maatschappij cijns met 8 cent te verhogen. Coali- Shell verlaagt morgen om die reden tiepartner PvdA ziet geen enkele Vergeten auto stond achter politiebureau LEIDEN - Een 49-jarige Am sterdammer heeft na bijna een jaar zijn auto teruggekregen die, zonder dat hij het wist, op het parkeerterrein achter het Leidse politie stond. De man was in oktober 1989 door de Leidse politie aange houden wegens het rijden on der invloed. Zijn auto werd in beslag genomen. Daags erna wist de Amsterdammer zich niets meer van het voorval te herinneren. Bij de Amster damse politie deed hij vervol gens aangifte van diefstal van zijn auto. Deze week ontving de man een dagvaarding waaruit hem duidelijk werd dat hij in Lei den een overtreding had be gaan en dat zijn auto nog altijd in Leiden moest staan. De Am sterdammer is zijn eigendom gisteravond komen ophalen. i accijnsverhoging af de benzineprijs met 6 cent en die den c van diesel met 5 cent. Saudi-Arabie, Venezuela en enke le andere landen mogen voor de duur van de Golfcrisis hun produk tie verhogen om de rust terug te brengen op de internationale mark ten. Als de crisis voorbij is, gaat de produktie weer terug naar de in juli afgesproken hoeveelheid van 22,5 miljoen vaten per dag. Van de 11 olieministers die in We nen bijeen waren voor het informe le overleg, ging alleen Iran niet ak- koord met de produktie-verhoging. BRUSSEL (GPD) - Nederlandse Dat land vmdt net aki de enige vrachtautQ,s mogen vanaf van. twee afwezigen Irak en Libië - dat avond weer mondjesmaat over de de Westerse industrielanden hun Oostenrijkse wegen rijden. Minister olie-reserves maar moeten aan spre- Maij.Weggen (verkeer) en haar Ken- Duitse en Italiaanse collega's zijn De vrees voor een olietekort, die het daarover gisteravond in Brussel de olieprijzen de afgelopen weken eens geworden met Oostenrijk, dat fors had opgedreven, is weggeébt. voorlopig de Wilbichlbrug vrijgeeft. Voor een vat 'Brent'-olie uit de Oostenrijk geeft de Achensee Noordzee werd vanochtend op de Bundesstrasse vanavond en de Vo- Londense markt 25,55 dollar be- rarlbundesstrasse dit weekeinde taald, 4,50 dollar minder dan vrij- vrjj. Daarnaast maakt het land haast dag. In New York ging de notering met de reparatie van de brug bij van de belangrijkste Amerikaanse Kufstein die door verzakking onbe- oliesoort, West Texas Intermediate, lijdbaar is geworden. GS3-319 3Q9 Showroom: Oudeweg 145 - Haarlem Perioden met zon In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Minimumtemperatuur ongeveer 15 graden. Overdag perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtempe- ratuur omstreeks 26 graden. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtin gen. De vooruitzichten voor dtmderdag tot en met zondag: Wisselvallig weer en af en toe regen. Middagtemperatuur dalend van ongeveer 25 naar omstreeks 20 graden. 22 PAGINA'S HONGKONG - Enige tien tallen gefortuneerde Hongkongse nierpatiënten gaan jaarlijks naar China om daar een nier te laten im planteren. In veel gevallen gaat het daarbij om organen van Chinezen die in hun eigen land ter dood zijn veroordeeld. Nierziekten vormen de op twee na grootste doodsoorzaak in Hong kong, maar donornieren zijn uiterst schaars. Jaarlijks is er behoefte aan zeker duizend donornieren, maar er komen maar twintig nieren be schikbaar. De officiële wachttijd voor een donornier is zestig jaar. De schaarste aan donornieren heeft alles te maken met traditione le opvattingen dat de geest van een dode niet tot rust kan komen als het lichaam wordt geschonden. Fami lieleden van gestorvenen weigeren dan ook vaak organen te laten ver wijderen, zelfs als de overledene zelf daartoe uitdrukkelijk toestem ming heeft gegeven. In het grote buurland China zijn wel donornieren beschikbaar, zij het tegen een flinke prijs. Een Chi nees medisch agentschap in Hong kong regelt een volledig, arrange ment, inclusief vervoer en verblijf in een Chinees ziekenhuis. Een do nornier kost in China 10.000 dollar (ongeveer 17.000 gulden). Dat is on geveer het dubbele van wat een Chi nees betaalt, maar ook weer aan zienlijk minder dan de ongeveer 25.000 dollar die moeten worden neergeteld voor een donornier 'op de vrije markt' uit bijvoorbeeld In dia of de Filipijnen. Leger De transplantaties voor buitenlan ders worden voornamelijk gedaan in twee ziekenhuizen in de zuidelij ke stad Canton, het Zhongshan Academisch ziekenhis en het Nan- fang militair ziekenhuis. Woord voerders van beide ziekenhuizen hebben bevestigd dat doktoren re gelmatig gebruikmaken van orga nen van geëxecuteerde Chinezen. Af en toe wordt zelfs het leger inge zet om de donornier zo snel moge lijk van het executieterrein naar het ziekenhuis te brengen. De trans plantatie moet binnen zes uur ge beuren. In de afgelopen maanden zijn er in China honderden mensen geëxe cuteerd als gevolg van zuiveringen in de aanloop naar de Aziatische Spelen, die in september plaatsheb ben. Verder wordt de doodstraf toe gepast voor een hele reeks van mis daden, uiteenlopend van verkrach ting tot moord, smokkel en corrup tie. Grove schattingen komen uit op enkele duizenden executies per jaar. De nieren van de geëxecuteer den worden verwijderd zonder toe stemming van de slachtoffers of de familieleden, zo bevestigt Ho Mei- Sim, vertegenwoordiger in Hong kong van het Nanfang-ziekenhuis. In Hongkong leven vermoedens dat ook organen van geëxecuteerde po litieke gevangen worden gebruikt voor transplantatie. De Hongkong se patholoog M.K. Chang ontkent dit echter. "Doktoren die ik heb ge sproken in China hebben mij verze kerd dat als een executië onder ver dachte omstandigheden heeft plaatsgevonden, of als het om een ter dood veroordeelde politieke ge vangene gaat, de organen van de ge ëxecuteerde niet gebruikt worden voor transplantatie", aldus Chan. In de afgelopen twee jaar zijn volgens de patholoog veertig Hongkongers voor een niertransplantatie naar China gegaan. Het Nanfang ziekenhuis helpt volgens eigen opgaven jaarlijks vijf tig Chinezen van overzee aan een nieuwe nier. De transplantaties op buitenlanders zouden ongeveer vijf procent van het totale aantal trans plantaties in China beslaan. De Chinese vertegenwoordiger in Hongkong Mei-Sim vindt het ge bruik van organen van ter dood ver oordeelden niet onethisch. "Het is het laatste goede wat de criminelen nog kunnen doen", aldus Mei-Sim. óók voor de laatste mode nieuwtjes Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15" Ik neem een jaarabonnement 1285.50' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode .Tel.. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1