Wassenaarse spiritualisten strijden om naam heilige 'Niet in ruziesfeertje blijven hangen' ^ALilA A U 'Merknaam' Maharishi zou gepikt zijn door Vedisch Instituut Van onze redacteur Erna Straatsma WASSENAAR - Een merkenoorlog onder spiritualisten, zo zou je het kunnen noemen. De stichting Onderwijs Weten schap der Creatieve Intelligentie Nederland uit Wassenaar (SOWCIN) en de stichting Maharishi Ayur Veda-Products (SMAP) uit Vlodrop zijn boos op hun Wassenaarse geest verwanten van het Maharishi Vedisch Instituut. Die zouden de 'merknaam' Maharishi hebben gepikt evenals de term 'transcendente meditatie'. De rechter heeft hen na een kort geding gelijk gegeven. Het Wassenaarse instituut mag bei de namen niet langer gebruiken. "Belachelijk", reageren de Wassenaarders. "Je zou de naam Jezus Christus ook kun nen laten deponeren, maar zoiets doe je toch niet?" Wat begon als een persoonlijke ru zie is uitgegroeid tot een juridische strijd. De stichting Maharashi Ve disch Instituut neemt geen genoe gen met de uitspraak van de rechter en beraadt zich over eigen juridi sche stappen. Het Wassenaarse Maharashi Ve disch Instituut wordt geleid door drie mannen die vroeger onder de paraplu van de SOWCIN werkten. De SMAP is daar een dochteronder neming van. W.H.P.M. Brugmans, F.M. Lameris en F.H.M. van de Logt splitsten zich af omdat ze naar eigen zeggen te weinig geld verdienden bij de SOWCIN. Na tien jaar 'liefdewerk, oud pa pier' voor de SOWCIN wilden ze een beter belegde boterham en richtten daarom een eigen stichting op. Dat gebeurde na overleg met de Maharishi Mahesh Yogi himself, een oude grijze Indiër die zich over het gekrakeel in Nederland niet erg druk maakt. 'Het is heel goed als jul lie in Nederland gaan decentralise ren en geld verdienen met mijn leer', zou hij het drietal hebben in gefluisterd. Zo gezegd, zo gedaan. De drie le raren transcendente meditatie kon den het onderkomen van het Wasse naarse Randstad Instituut voor Toegepast Absoluut Management (RITAM) overnemen van directeur C. Visser. Ook een spirituele geest verwant, maar eentje die drie jaar geleden failliet ging. Zijn kolossale huurpand in de lommerrijke omge ving van de Groot Haesebroek- seweg kwam eind vorig jaar in han den van het Maharashi Vedisch In stituut. Het werk kon beginnen. Alleenrecht Maar de landelijke SOWCIN, die - oh ironie - zelf 15 jaar in het Wasse naarse pand heeft gezeten zag de concurrentie niet zo zitten. De naam van de heilige Maharishi mogen jul lie niet voeren, meende de stichting. De SOWCIN gebruikt die naam al jaren en heeft die geregistreerd bij het Benelux Merkenbureau. Het ge ven van cursussen in 'transcenden te meditatie' zou om dezelfde reden ook een alleenrecht zijn van de na tionale stichting. "Ze houden zich niet aan de af spraken", zegt de voorzitter van de SOWCIN, J.H. Uijen. "Als die drie leraren zo succesvol zijn als ze zelf beweren zouden ze via ons ook een goed inkomen kunnen hebben. Nu ze een eigen stichting hebben opge richt betekent dat dat onze goede naam wordt aangetast". Brugmans, Van de Logt en Lame ris denken daar uiteraard anders over. Ze zeggen de naam Maharashi al jaren te gebruiken en gewoon hun kennis te willen uitdragen. Of wel de 'Maharishi-leer te willen ver kopen'. "Wij zijn leraren transcen dente meditatie, dus waarom zou den wij geen cursussen mogen ge- "We zijn zelf naar dat merkenbu reau geweest en hebben ons laten uitleggen hoe het nou in elkaar zit. De naam Maharishi is gedeponeerd toen wij hem allang gebruikten. De twee stichtingen wisten dat. Het be- tekent dat zij niet te goeder trouw hebben gehandeld. Waarom zouden we trouwens niet naast elkaar kun nen functioneren? Een gezonde concurrentie kan toch geen kwaad?". Met z'n drieën moeten ze nog la chen als ze aan hun bezoek aan het merkenbureau denken. "We heb ben gezien dat de naam Maharishi onder eën hele reeks artikelen is ge deponeerd, van tandpasta tot schoonmaakmiddelen". De SMAP brengt dan ook een aantal produk- ten op de markt (zoals thee en krui den) die de naam van de Indiase leermeester dragen. De Wassenaar se stichting is niet van plan dergelij ke produkten te gaan verhandelen. Vrijwilligers Brugmans, Van de Logt en Lameris zeggen jarenlang als 'vrijwilligers' voor de SOWCIN te hebben ge werkt. Ze hadden geen arbeidscon tract, maar zeggen hun inkomsten voor 85 procent te hebben afgedra gen aan de landelijke stichting, die als een soort facilitair bedrijf op treedt. De SOWCIN koopt onder meer panden op die als lesgebouw kunnen worden gebruikt en organi seert bijscholingscursussen voor le raren transcendente meditatie. Dat de landelijke stichting een groot deel van de inkomsten kreeg was om belasting-technische rede nen wel gunstig, zo menen de Was senaarders, maar 15 procent zelf houden vonden ze wel erg karig. "Het was niet meer dan een geringe vergoeding", zegt Frans van de Logt. "Het bestuur van de stichting zei tegen ons dat wé overdag maar een andere baan moesten zoeken om ons brood te verdienen". Het verhaal van de Wassenaar ders wordt door de voorzitter van de SOWCIN afgedaan als complete on zin. "De leraren die onder onze li centie werken mogen niet 15 maar 50 procent van hun inkomsten hou den", aldus Uijen. "En de cursussen die die jongens bij ons gratis heb ben gevolgd moetje ook als inkom sten zien. Moet je eens kijken waar ze allemaal geweest zijn: Afrika, Azië, echt overal". Wil Burgmans zegt echter dat hij jarenlang een vaste klant van de so ciale dienst was, terwijl hij toch full time als leraar voor de SOWCIN werkte. "Kijk, als zo'n stichting iets voor je doet is afdracht van inkom sten logisch, maar van een controle rende stichting werd het stichting die ons beheerste. Dat ging op een gegeven moment botsen", aldus Burgmans. De ruzie laaide nog eens op toen de drie Wassenaarders de bestuursleden van de SOWCIN in dure auto's zagen rondrijden. "Die jongens zijn gewoon bezig met een agressieve lastercampag ne", reageert een geïrriteerde Uijen. "In de rechtszaal hadden hadden ze van die geweldige vrome, brave praatjes, compleet met een gebed van een half uur, maar dat is alle maal schijn. Ze voelen zich de mas ters of natural law, de meester van de natuurwetten. Ze denken dat ze hele wereld naar hun hand kunnen zetten". Managers Het lijkt erop dat de Wassenaarse stichting nu zelf op zoek is naar het grote geld. Het Maharashi Vedisch Instituut organiseert cursussen voor managers. Een sprituele bege leiding voor overspannen, drukbe zette zakenlieden kost al gauw 1000 a 1500 gulden. Scholieren hoeven weliswaar niet veel te betalen (cur sussen worden naar hoogte van in komen in rekening -gebracht) voor een meditatieprogramma, maar het instituut richt zich voornamelijk op de grote bedrijven die veel geld in kas hebben. Met speciale program ma's willen ze de Nederlandse managers zo ver krijgen dat ze 'su per-rationeel' gaan denken ("de ruimheid van je eigen denken ver breden") en daardoor beter functio neren. "Managers moeten meer op hun gevoel afgaan", zegt Burg- mans. "Er komt tegenwoordig zo veel informatie op die mensen af, dat ze op hun gevoel moeten afgaan om dat te selecteren". Managers zouden vaker boven de ratio van ge talletjes en grafieken moeten uitstij gen. "Ze moeten over bepaalde grenzen van hun verstand heen le ren kyken", verklaart Van de Logt. Ridicuul Volgens Uijen hebben de Wassen aarders echter nog nooit een bedrijf bezocht. Dus hoe kunnen ze mana gers dan leren hoe ze de zaken beter kunnen aanpakken? "Het is ridi cuul. Die jongens hebben nog nooit een bedrijf van binnen gezien. De een is kok geweest en de andere twee hebben gestudeerd. Ze weten absoluut niets van bedrijven", zegt Uijen. De aanhangers van Maharashi ontkennen rijk te willen worden van hun werk. De drie mannen heb ben afgesproken eenderde van hun inkomsten zelf te houden en de rest te besteden aan goede doelen in bin nen- en buitenland. "We hebben een hekel aan te veel geld", beweert Van de Logt. "Dat brengt alleen maar zorgen met zich mee". OEGSTGEEST/SCHIPHOL - De familie Matricali uit Oegstgeest kreeg gisterochtend een onverwacht feestelijke ontvangst op de luchthaven Schiphol. Een grote luchtvaartmaatschappij verkocht dit jaar haar miljoenste ticket naar de Verenigde Staten aan het echtpaar, dat voor die gelegenheid flink in het zonnetje werd gezet. Vanwege de lage wisselkoers van de dollar zal naar verwachting de stroom toeristen naar het land van Uncle Sam flink toene- rnpn (foto Henk Bouwman) Sara In galerie De Pomp aan de Dorpsstraat in Warmond is tot 7 september een exposi tie te zien die in het teken staat van Sara, de vrouw die haar vijftigste verjaardag viert. Exposanten zijn onder anderen A. Koch, D. Kuiper, P. Buyze en A. Schille- mans. De galerie is dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur geopend en woensdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Donderdag, morgen en zon dag is de galerie van 14.00 tot 16.00 uur open. Braderie en gondels De ondernemersvereniging Warmond organiseert vandaag vanaf 16.00 uur een minibraderie met muziek in park Groot Leerust aan de Burgemeester Ke telaarstraat in Warmond. Aansluitend wordt er om 20.30 uur een gondelvaart gehouden op de Leede. De start is om 20.30 uur vanaf de Sprietlaeck. De prijs uitreiking is om 22.45 uur in Park Groot Leerust. Tienerprogramma De Sjelter aan de Leiderdórpse Heem raadlaan organiseert maandag een feestochtend voor vier- tot twaalfjarigen. De ochtend begint om 10.00 uur. Zwem- kleding, eten, drinken en een fiets moe- Orgelconcert Een orgel- en beiaardconcert wordt maandag gegeven in de Dorpskerk aan het Kerkplein in Voorschoten. Het con cert begint om 19.00 uur. Radio Het Omroep Rijnland programma Leider dorp Lokaal heeft maandag Nicolet Ko men, coördinatrice van de Leiderdórpse Muzenhof te gast. Ze is verantwoordelijk voor de samenstelling van het theater programma van het sociaal-cultureel centrum. Omroep Rijnland is te ontvan gen op de 88.1 (kabel) of 105.7 (FM). De uitzending begint om 19.00 uur. Leidenaar Olieroock nieuwe rector Northgo-school Noordwijk NOORDWIJK - Hij is zich er terde ge van bewust dat niet alle school leiders in de regio hem met open ar men zullen ontvangen. Maar een ge zonde concurrentie tussen scholen ziet R.J. Olieroock als een normale zaak. Hij is niet van plan de komen de tijd zijn energie te steken in het oprakelen en analyseren van de pro blemen rond de oprichting van zijn nieuwe school. Op de eerste maan delijkse bijeenkomst van schoollei ders uit de omgeving, de kring van Leidse rectoren, zal hij duidelijk la ten merken dat hij 'niet in een ruzie- sfeertje wil blijven hangen'. Olieroock (44 jaar) is de nieuwe rector van Northgo, de eerste open bare school voor voortgezet onder wijs in de Bollenstreek. Van origine is Olieroock leraar lichamelijke op voeding. "Een goede voorbereiding voor het rectorschap, want in die branche valt veel te regelen". Hij werkte onder meer dertien jaar aan het Rijnlands Lyceum in Sassen- heim, waar hij brugklasmentor, de- kaan en conrector was. De laatste ja ren was hij in Utrecht rector van de scholengemeenschap Hendrik van der Vlist. Northgo was de laatste jaren voortdurend in het nieuws. Ener zijds maakten voorstanders van openbaar onderwijs en de gemeen te Noordwijk zich sterk voor de school, anderzijds wilden de bijzon dere scholen in de regio de oprich ting tegenhouden, omdat Northgo mogelijk leerlingen bij hen zou weghalen. De drie katholieke scholen uit Noordwijk en Noordwijkerhout haalden zelfs de rechter erbij om de openbare school te weren. Ook de Nationale Ombudsman werd in de schoolstrijd gemengd. De rechter oordeelde dat in de Bollenstreek voldoende ruimte is voor openbaar vervolgonderwijs. "Jammer dat het zo lang geduurd heeft", is Olieroo- cks reactie nu. "Ik ben een groot voorstander van openbaar onder wijs. In de maatschappij blijven de katholieken toch ook niet bij elkaar klitten? Het is beter eikaars overtui ging te respecteren en daarvan te le ren. In mijn jeugd was het tussen de verschillende scholen echt knok ken; die tijd is toch definitief voor bij? De klok kan niet meer worden teruggezet en ik zie niet in waarom we in de toekomst niet op een colle giale manier met elkaar kunnen om gaan". Aanspreekbaar Over twee wéken gaan de deuren van de nieuwe school aan de Duin weg open voor 160 leerlingen en zes tien docenten. Northgo is voorlopig gehuisvest in de voormalige school Haesduynen. Het gebouw heeft in-" middels een opknapbeurt onder gaan. De leerlingen zijn verdeeld over zeven brugklassen. Op 12 sep tember is de officiële opening door de voormalige staatssecretaris van onderwijs, N. Ginjaar-Maas. Olieroock staat op 4 september in elk geval in de hal zijn nieuwe leer lingen op te wachten. "Een rector hoort niet alleen achter zijn bureau. Ik vind trouwens mijn administra tieve taak, die steeds belangrijker wordt, het minst interessant. Ik loop geregeld door de school en dien ervoor te zorgen dat ik zowel voor de leerlingen als de leraren een aanspreekbaar persoon ben". Hij is van mening dat een goéde sfeer op school een 'basisvoorwaarde' is voor goed en gedegen onderwijs! Het komt in Nederland niet zo vaak meer voor, dat een rector of een leraar met een schone lei kan beginnen. De laatste jaren staat het onderwijs veelal in het teken van bezuiniging, inkrimping en fusie. Northgo is op papier een afsplitsing van de Louise de Colignyschool in Leiden. Door dit 'convenant' heb ben de leerkrachten van de Leidse school een eerste optie op een baan in Noordwijk. "Dat*betekent dat de acht docenten die naar Noordwijk komen, bewust voor onze school kiezen. Daardoor beginnen we echt helemaal opnieuw", zegt Olieroock. "Het is toch geweldig om met deze leeftijdsgroep om te gaan", vervolgt Olieroock. De demotivatie van leer krachten die overal in het onderwijs lijkt binnen te sluipen, is hem ge heel vreemd. Over de uitvallers en de vele vroege vutters merkt hij op: "Je kan in een sombere bui dit vak als zwaar en belastend ervaren. Het kost ook veel energie en de jeugd vraagt door de vele ontwikkelingen in de maatschappij enorm veel aan dacht. Zie het als kind maar eens al lemaal te behappen. Maar al dat treurige gepraat over het onderwijs vind ik onnodig. Door deze negatie ve belichting lijkt het wel of wij een leger van zeurpieten en huilebalken aan het worden zijn. Soms denk ik wel eens: er is te veel droefenis in ons vak. Het is gewoon hartstikke plezierig om mee te werken aan de vorming van middelbare scholie- De taak van de leerkracht eindigt voor Olieroock niet als de laatste bel heeft geklonken. Na de lessen zal het op Northgo normaal zijn dat er aan huiswerkbegeleiding aandacht wordt geschonken. "Ik wil echt al les uit mijn leerlingen halen en ze ook op cultureel, artistiek en sociaal gebied iets bijbrengen". Verder zal volgend jaar informatica en het keu zevak latijn in de eerste klas worden geïintroduceerd. Daarnaast zullen tekenen en handvaardigheid in Noordwijk 'er niet bekaaid afko- ZATERDAG 25 AUGUSTUS Hazerswoude muziekevenement na afloop Katwijk stoomtreinritten door de Zuid duinen, vertrek ieder uur tussen 10.00 en 17.00 uur vanaf De Vriesche Wei. openlucht-schaken op schaak plein bij aanvang De Zwaan, muzikaal optreden door 'De Koperen Klompen Kapel', van 14.00 tot 17.00 uur in het centrum. vuurwerk op de Noordwijker- weg om 22.30 uur. antiekbeurs in de Groenoord- hallen. van 11.00 tot 17.00 uur. flm: 'Bonbini Nederlandse An tillen en Bonbini Aruba', aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. 'Summerjazz', diverse optre dens in horecagelegenheden n 16.00 Noordwijk bos- en duinwandeltocht over diverse afstanden, start 40 km (9- 10 uur). 25 km (9-11 uur), 5.10 en 15 km (9-14 uur), café-restaurant De Duinpoort, Langeveldertaan. 'Boulevard Muzikaal', optre dens in diverse horecagelegenhe den aan de Koningin Wilhelmina Boulevard, vanaf 18.00 uur. concert Noordwijkse Harmo niekapel 'Cresendo', aanvang 20.00 uur op het Vuurtorenplein. Moonlight Riders', aanvang 21.00 uur in de Schelft, Maandagsewe- tering. Warmond creatieve zomermarkt, van 11.00 tot 16.00 uur op het pleintje 16.00 uur in Park Groot Leerust. gondelvaart op de Leede, start vanaf de Sprietlaeck om 20.30 uur, prijsuitrijking in Park Groot Leerust om 22.45 uur. Zoeterwoude ophalen oud papier (gebied Hoge Rijndijk) mmv drumfanfare 'De Rijntamboers', vanaf 9.30 uur. live-optreden door Traditional String Unit', aanvang 21.30 uur in café Landzicht, Verlaatweg. ZONDAG 26 AUGUSTUS Leiden fietstocht 'Kanalenrit' over 35 of 65 km, start tussen 8.30 en 12.00 uur bij clubhuis Swifttoer, Room- burgerweg. antiekbeurs in de Groenoord- hallen, van 11.00 tot 18.00 uur. rondwandeling in het Leidse Heempark olv natuurgidsen van het IVN, start om 14.00 uur. stadswandeling olv VW-gids, vertrek om 14.00 uur vanaf Stad huisplein. film: 'Bonbini Nederlandse An tillen' en 'Bonbini Aruba', aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum Kerk, aanvang 19.00 u Noordwijk slalom surfwedstrijd om de Fastnet-trofee, inschrijven vanaf 8.30 uur op het strand ter hoogte van KSN-gebouw. bos- en duinwandeling over di verse afstanden, start tussen 9.00 en 14.00 uur bij café De Duin poort, Langevelderlaan. MAANDAG 27 AUGUSTUS Leiden openingsconcert derde Natio nale Orgelconcours, aanvang 20.00 uur in de Hartebrugkerk. Vo Tschoten i rgel- beiaardconcert in de Do iskerk, Kerkplein, aanvang 19.15 uur. DINSDAG 28 AUGUSTUS Alphen bijeenkomst over kleuren- en energetische therapie, door Yvon- ïe Leefkens, aanvang 20.15 uur n De Zilverling, centrum voor me ditatie. Katwijk oncert Jan Veentje op het Van den Heuvelorgel van de Vredes- kerk, Voorstraat, aanvang 20.15 Noordwijk historische rondwandeling door Noordwijk-Binnen, vertrek n 19.30 uur bij het raadhuis.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13