Kohl roemt vreedzame Mandela wil leger in zwarte woonoorden Saudi's schipperen tussen westen en islam Bush en Hussein praten volop via Amerikaanse zender Kritiek Roemenen op Diescu neemt snel toe VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1990 PAGINA 7 'Historische dag voor Europa' WASHINGTON - "Zeg het maar luid en duidelijk, want je hebt een goede kans dat ze op dit moment In Baghdad naar je zitten te kijken", zei CNN-presentator Larry King woensdagavond tegen de Ameri kaanse senator d'Amato. d'Amato had King's aanmoediging niet no dig, want dat wist hij ook wel. Ern stig in de camera's blikkend zei hij, dat Irak er rekening mee moest hou den dat het Amerikaanse geduld kon opraken, en dat Amerika dan het vermogen had het land een vre selijke slag toe te brengen. Een paar dagen eerder had presi dent Bush iets vergelijkbaars ge daan. Tijdens een toespraak voor richtte vorige week dat het Iraakse door Irak te zijn getipt dat deze t ministerie 1 via CNN v, doelingen e l plannen op de hoogte elkaar, i a CNN hebben ze dus vanaf dat jaar ging het dan ook cres cendo. Het Amerikaanse publiek had de smaak te pakken gekregen van een zender die alle nieuwsge beurtenissen "live" uitzendt, de kwaliteit van de uitzendingen was enorm toegenomen, en de adver teerders waren geïnteresseerd ge raakt. CNN is voor Turner nu een goudmijn. Vorig jaar sloot hij met een winst van 134 miljoen dollar af. Op dit moment krijgen 54 miljoen endtijd per dag aan het Golf-con- Amerikaanse huishoudens CNN via liet. de kabel in hun huiskamer, en is de CNN is kortom de primaire bron zender in 755.000 hotelkamers in de alle partijen die bij VS en Canada te zien. CNN is ver blijft. Èn Koppel is een onverdachte toch indirect contact. De in Kuwayt de gebeurtenissen in het Golf-ge- der in 95 landen te zien: niet minder vastzittende Amerikanen kijken, zeggen ontsnapte landgenoten, de zer dagen ook constant naar CNN Toen president Bush vorige week zodat ze kunnen bepalen wat ze CNN opzette en daar bij de geves- bied betrokken zijn. Dat moet de dan 7 miljoen huizen en 250.000 ho- kroon op het werk zijn voor Ted telkamers buiten de VS en Canada Turner, de man die tien jaar geleden kunnen de zender ontvangen. Ook zich rechtstreeks tot de heersers uitmaakte, volgden de Irakezen die van Irak gericht met zijn oproep de rechtstreeks door CNN uitgezon- duizenden vreemdelingen die het den speech via hun beeldbuizen. moeten doen. In de VS kijken familieleden tigde media-orde destijds, niets dan scepsis mee oogstte. De sceptische stemmen hadden aanvankelijk ge- r de Saudische woestijn gezon- lijk. De uitzendingen van CNN land vasthoudt, vrij te laten. Een dag later schold Saddam Bush Van onze correspondent Hans Hoogendijk BONN/BERLIJN (GPD) - De Westduitse kanselier Helmut Kohl ziet nog grote problemen op de weg naar de eenwor ding. Hij stelde vast dat het veel tijd zal vergen de schade te herstellen die 40 jaar "commando-economie" in de DDR heeft aangericht, maar sprak gisteren toch van "een dag van vreugde voor alle Duitsers". De Amerikaanse nieuwszender omgekeerd ook voor leugenaar uit CNN neemt een wonderlijke, alom- in een brief die hij liet voorlezen tegenwoordige rol jn bij de huidige door een Iraakse nieuwslezer. Dat ïse was door Bush weer rechtstreeks in de zijn vakantiehuis in Kennebunk- port te volgen, want CNN zond ook die Iraakse uitzending direct uit na de Golf. De Amerikaanse journalist Ted Koppel, een weinigen die sinds de inval wayt in Baghdad is geweest, be den militairen ook doorlopend de nieuwszender, en met goede den: CNN is opgezet die voortdurend niei dus iets spannends ten rommelig in elkaar, hadden r sers en uitglijders bij het leven en ;en zender kostten Turner goud geld. brengt en Turner investeerde 100 miljoen in Nederlandse kabelsystemen en luxe hotels bieden CNN aan. CNN heeft alles te danken aan de vele satellieten die hoog boven de aarde zweven. Nieuwsgebeurtenis sen uit de hele wereld worden via de satelliet naar de thuisbasis in Atlan ta gestuurd. Vandaaruit worden de beelden weer per satelliet de wereld gezonden. Saddam Hussein i Golf-gebied gebeurt, dan zendt CNN. In 1980 boekte hij een verlies zijn bunker, Bush in zijn vakantie- CNN dat direct uit. De afgelopen weken wijdde de zender niet min der dan driekwart 116 miljoen dollar, in 1981 van 20 huis, Gorbatsjov in het Kremlin, miljoen en het duurde tot 1985 a hij een beetje winst maakte. Maar kijken allemaal hetzelfde "Zonder oorlog, zonder revolutie, zonder bloedvergieten en in volledi ge overeenstemming met onze buurlanden, komt onze eenheid tot stand. Dit is een historische dag voor de Duitsers en voor Europa", zei Kohl. Hij riep de Westduitsers op tot een uiterste krachtsinspan ning om de economische en sociale wonden in het Oosten te helen. Kohl sprak gisteren voor de West duitse Bondsdag tijdens een debat naar aanleiding van het besluit van de Oostduitse Volkskammer dat de DDR op 3 oktober ophoudt te be staan. Op die dag zal Helmut Kohl de eerste kanselier van alle Duitsers zijn, in ieder geval tot de algemene verkiezingen van 2 december. Veel applaus en bijna evenveel overeen stemming over het feit dat de Duit sers in vrede hun eenheid begin ok tober voltooien, domineerden het debat in de Westduitse Bondsdag. Kanselier Kohl sprak van de ver vulling van de in de grondwet om schreven Duitse plicht de eenwor ding en het zelfbeschikkingsrecht te bereiken in vrede en vrijheid. Ook zijn sociaal-democratische uit dager bij de algemene verkiezingen, Oskar Lafontaine, had het over een grote dag. Hij loofde zelfs Kohls missie naar de Kaukasus, waar deze de bedenkingen van de Russische leider Michael Gorbatsjov tegen het NAVO-lidmaatschap van een ver enigd Duitsland, uit de wereld wist te helpen. Daarna was het gedaan met de eensgezindheid, hoewel tussen bei de tegenstanders hooguit marginale verschillen waren vast te stellen. Lafontaine herhaalde dat de invoe ring van de D-mark op 1 juli veel te vroeg was geweest en dat alles in het werk .moet worden gesteld om de gewone man en vrouw in de DDR voor te bereiden op harde tij den. Ook de Westduitsers dienen volgens hem eindelijk te weten wel ke offers zij moeten brengen. Abortus Controversieel werd het debat pas toen de SPD en de Groenen eisten dat het abortus-artikel ih het staats- vërdrag tussen beide Duitse staten geschrapt wordt. Deze regeling houdt in dat in een verenigd Duits land Oostduitse vrouwen ongestraft abortus kunnen laten plegen, ter wijl Westduitse vrouwen rekening KEULEN (DPA) - Na de toetreding moeten houden met strafvervol- Duitsland telt op op 3 oktober 79 miljoen inwoners Armeniërs verklaren zich onafhankelijk MOSKOÜ (AP) - Het parlement van Armenië heeft gisteren een onaf hankelijkheidsverklaring aangeno men, waarmee de Sovjet-republiek een begin wil maken met de afschei ding van Moskou. De republiek Toerkmenië in Centraal-Azië ver klaarde zich gisteren Amerikaanse soldaten oefe nen met gasmas kers in de snik hete woestijn in Saudi-Arabië. Ze moeten leren het ongemak van de maskers te verdragen, voor het geval Irak een gifgas aanval lanceert. (foto Rtr) i de vijf deelstaten bestaat de Bondsrepubliek uit federatie van 16 staten die tezamen v0^;re£; rond de 78,8 miljoen inwoners tel- i de DDR Sing, ook als zij op vroeger Oost duits gebied de ingreep laten uit- len. Het inwonerstal vermeerdert k°orcl met een kwart. Het grondgebied "nS. neemt toe van 248.577 tot circa 357.000 vierkante kilometer. De FDP, die tandenknarsend ak- is gegaan met deze rege- ook tijdens een mondelin ge stemming geen afstand van het JOHANNESBURG besluit. Slechts enkele vrouwelijke P/IPS) - A liberale aTgevaardigden onthielden la wil dat er militairen worden ge- Tot de toetreding op 3 oktober zich. De christen-democratische stationeerd in de zwarte parlementsvoorzitter Rita Sus- den smuth, een voorvechtster van een li berale regeling, had vlak voor de 27 augustus moet het met de DDR stemming het parlementsgebouw overeengekomen Verenigingsver- verlaten. De SPD kondigde aan ANC-commandant bevestigt bestaan complot tegen De Klerk drag klaar zijn voor ondertekening. 28 augustus vergadert de gemeen schappelijke parlementaire middels haar meerderheid Bondsraad, een soort Eerste Ka mer, dit deel van het staatsverdrag Van 'Duitse Eenheid' geheten, te zullen blokkeren, ever dit verdrag. 30/31 augustus is de zitting van de Volkskammer, het Oostduitse par lement, die waarschijnlijk het ver drag aanneemt. 5 september wordt de tekst van het verdrag voorgelezen in de Bondsdag, het Westduitse parle ment. 12 september vindt in Moskou de afsluiting plaats van de '2+4-ge- sprekken'. 20 september vergadert de Bonds dag over het Verenigingsverdrag. 21 september wordt de tekst van dit verdrag voorgelegd aan de Bondsraad, het vertegenwoordi gend lichaam van de déelstaten. 1/2 oktober is in New York een vergadering van de ministers van buitenlandse zaken van de CVSE, de conferentie voor veiligheid en sa menwerking in Europa, over de Duitse eenwording. 3 oktober treedt de DDR toe tot het gebied waar de grondwet van de Bondsrepubliek van kracht is, con form artikel 23 van deze grondwet. Zulu's en Xhosas elkaar te lijf blijven gaan. Mandela verwacht dat aan het harde geweld voorlopig geen einde komt en vindt het daar om gewenst dat het leger de strij dende partijen scheidt. De strijd tussen ANC- en Inkatha- aanhangers heeft de afgelopen twaalf dagen in verschillende delen correspondent Runa Hellinga Militaru en Brucan erkennen in het interview voor het eerst dat er ge winkels en het langzame tempo bij de revolutie in december geen de veranderingen, lijken er nu spmke van was dat het leger zich d'007ve'elANC-le'denaïsëên col* Nationale spontaan achter de demonstranten laborateur i a. z. heeft geschaard en dat het ging van het land al aan ruim het leven gekost. Vooral in het woonoord Kagiso, ten westen van Johannesburg, staan de Zulu's van de Inkathabeweging en Xhosa's, die tot het ANC behoren, onver zoenlijk tegenover elkaar. Mandela uitte gisteren in een in terview met het Britse televisiesta tion Visnews kritiek op de manier waarop de regering is opgetreden tegen het geweld. "Dat zoveel men sen gedood konden worden terwijl de regering over een capabele, effi ciënte politie- en legermacht be schikt, is een reden voor grote be zorgdheid". In de zwarte steden rond Johan nesburg bleef het gisteren op een paar incidenten na betrekkelijk rus tig, wat vermoedelijk heeft te ma ken met het feit dat het ANC en In- katha mogelijk overleg gaan voe ren. Mandela heeft eerder gewei gerd directe besprekingen te voe ren met Inkatha-leider Buthelezi, voorzitter van de Zuidafrikaanse Een van de huizen in een luxueu- communistische partij Joe Slovo ze wijk van Johannesburg werd zou daarbij betrokken zijn geweest, voor Nyanda gehuurd door een Ca- ANC-commandant Siphiwe Nyan- nadese, een zekere Susan Grabbick. da deed zijn uitspraken tegenover Ook een stewardess die werkte op de rechtbank in de Zuidafrikaanse een vliegroute vanuit Amsterdam stad Durban, waar hij werd voorge leid in verband met zijn verzoek om op borgtocht te worden vrijgelaten. Nyanda zei dat de operatie de co denaam "Operatie Vula" droeg en onder leiding stond van een com missie met aan het hoofd ANC- voorzitter Oliver Tambo. Ook Joe Slovo zou daarin zitting hebben. zou als koerier voor het complot ge werkt hebben, aldus Nyanda. De beschuldigingen over een ver meend communistisch complot te gen de Zuidafrikaanse regering leidden er eerder deze maand bijna toe dat onderhandelingen tussen het ANC en de regering werden af gelast. Later slikte De Klerk de be- Volgens Nyanda werden vanuit schiddigingen aan het adres Botswana wapens en munitie naar J?e Slovo in, omdat er sprake Zuid-Afrika gesmokkeld in speciaal zMn 6eweest van een persoonsver- geprepareerde benzinetanks van auto's. Deze auto's zijn door de poli- Joe Slovo zijn geweest wisseling. Als Nyanda's uitspraken De resolutie die het Armeense parlement aannam maakt de grond wet van de Sovjetunie op Armeens grondgebied ongeldig. Daarnaast wordt een eigen leger opgericht om de grenzen te bewaken, die op nieuw het toneel van geweld zijn bij conflicten met de naburige Sovjet republiek Azerbeidzjan over de Ar meense enclave Nagorny-Kara- bach. Sovjetpersbureau Tass meldde gisteren dat Sovjet-troepen honder den Armeense guerrillastrijders, die zich ophielden bij de grens plaats Kazach in Azerbajdzjan, heb ben verdreven. Rond Kazach waren drie dagen rellen geweest met aan vallen op dorpen. De aanvallen van de militante Armeniërs zouden aan enkele dorpsbewoners en soldaten het leven hebben gekost. Boven dien werden 100 huizen vernield. Volgens Tass beschikten de Ar meense guerrillastrijders over mo derne wapens, zoals granaat- en ra ketwerpers. Tass haalde de onder- commandant van het leger in Na- gorny-Karabach aan, die klaagde dat zijn bevoegdheden niet toerei kend zijn. Daardoor was het onmo gelijk de guerrillastrijders, die naar Armeens grondgebied wisten te ontkomen, te achtervolgen. Sovjet-president Gorbatsjov heeft gisteren per decreet een streep gehaald door de gewenste zelfbeschikking van de Russische Federatie over haar eigen bodem schatten. Op 10 augustus nam Rus land een verklaring aan waarin de grote natuurlijke rijkdommen van de Sovjet-republiek werden be- op waarheid berusten kan dat grote stempeld tot Russisch bezit tie gevonden op een terrein dat door gevolgen hebben voor de onderhan- Nyuanda was gehuurd. delingen. over de centrale regering in Moskou geen zeggenschap heeft. ook in het Front Redding meningsverschillen te ont staan. In het tot nu toe zeer Front- i ,1 a j /t-\ voorberejde coup. In oppositie- ^e staatstelevisie zei hij gisteren getrouw dagblad Adevaru (De kringen werd al langer gezegd dat echter een ontmoeting met Buthu- gelijktijdig met de revolutie coup is gepleegd. KGB-troepen Zwaar bewapende KGB-grens- wachters hebben gisteren met tanks de grens tussen de Sovjet-re- publiek Litouwen en Polen geblok keerd om te voorkomen dat activis ten aan de grens een herdenking ter gelegeheid van de 51-ste verjaardag van het 'Molotov-Ribbentrop pact zouden houden. Het pact voorzag in de annexatie door Moskou van Est land, Letland en Litouwen en de oostelijke helft van Polen. Dienstplicht BRD De militaire dienstplicht in de Bondsrepubliek wordt met ingang van 1 oktober verlaagd van 15 naar 12 maanden. Dit heeft de regering in Bonn gisteren besloten. Door de maatregel wordt de sterkte van de Westduitse strijdkrachten vermin derd met 35.000 man. De huidige sterkte van de Bundeswehr be draagt bijna een half miljoen man schappen. Jesse journalist De Amerikaanse dominee Jesse Jackson'heeft gisteren gezegd dat de Iraakse overheid hem als journa list toegang zal verlenen tot het land. De dominee, die twee keer vergeefs naar de nominatie van de Democratische Partij bij Ameri kaanse presidentsverkiezingen dong, gaat in Irak materiaal verza melen voor zijn tv-programma de 'Jesse Jackson Show'. Waarheid) werd president Iliescu deze week bekritiseerd omdat hij niet bereid is het communistische politieke systeem te veranderen. De kritiek was verpakt in een terview met de voormalige minister' en het feit dat juist het altijd zo kri- van Defensie Nicolae Militaru en tiekloze Adevarul het gesprek pu- met Silviu Brucan, een voormalige bliceert. De onvrede onder de Roe- communistische dissident die zijn menen neemt dan ook snel toe. De officiële functies moest neerleggen winkels zijn weer net zo leeg als ze na kritiek op zijn joodse afkomst, onder Ceausescu waren, terwijl er r algemeen wordt gezien als het veel kritiek is op het langzame tem- lezi "mogelijk" te achten. "Ik denk dat alles mogelijk is om dit speciale geweldsprobleem op te lossen zo dra de situatie genormaliseerd is". Complot Een commandant de tak van het ANC, Umkhonto Sizwe, heeft verklaard dat er wel de gelijk vergevorderde Proces Trinidad golfcrisis golfcrisis golfcrisis golfcrisis Veel Duitse bedrijven verdacht van illegale handel met Irak t- Tegen bijna zestig Westduitse bedrijven lopen onderzoeken naar illegale vraagd omdat de rechtbank in Port wapenuitvoer naar Irak, zo heeft de regering in Bonn gisteren bekendge- of Spain te klein zou zijn en onvol- maakt. De regering waarschuwde dat scherper zal worden opgetreden en doende beveiligd kan worden. De dat de industrie beter op zichzelf moet gaan passen door zich strikt aan de eerste verhoren in de rechtzaak zou- exportwetten te houden. Volgens minister van economische zaken Hel de gewapen- ,den vandaag beginnen. mut Hausmann worden rond 25 bedrijven verdacht van vroegere crimine- Leider van de staatsgreep Yassin le schending van deze wetten, terwijl nog eens 34 bedrijven mogelijk boe- „_j_ x__ j. teg wachten wegens geringere vergrijpen in de vorm van de illegale leve ring van wapens of technologie aan Irak. brein achter het Front. po van de hervormingen. PORT OF SPAIN (IPS) - De recht zaak tegen de 114 leden van de isla mitische rebellengroepering Ja- maat Al Muslimeen die betrokken waren bij een poging tot staatsgreep eind juli, is uitgesteld tot 3 septenv ber. De openbare aanklager TheO' dore Guerra had om uitstel ringsplannen bestonden tegen de verraad en verboden wapenbezit te Zuidafrikaanse regering. Ook de laste gelegd. Militaire adviseurs maat. Hoewel er de afgelopen jaren Saudie-Arabië en andere Golfstaten vele miljarden dollars werden uit- akkoord gaan met een toegenomen gegeven aan geavanceerd militair Amerikaanse aanwezigheid", materieel, zijn de 20.000 onbeproef de Saudische manschappen geen r het door de wol geverfde hebben geprobeerd hun westerse oriëntatie te verhullen door lippen dienst te bewijzen aan het Arabisch nationalisme en de Palestijnse strijd tegen Israël. Daarbij wordt ook de Saudische koninklijke fami lie geconfronteerd met een snel groeiende radicale aanhang onder het volk, al sinds lang afgunstig op crisis golfcrisis golf MANAMA (AP) - De Iraakse i: sie in Kuwayt heeft Saudi-Arabië den door zich te verbergen achter is- gedwongen een fundamentele en lamitische vroomheid en verzoe- wellicht blijvende verandering aan ningspolitiek. De banden met de te brengen in de manier waarop het Verenigde Staten gaan terug tot de olierijkdommen. De Saudische land omgaat met het buitenland. De 1945, toen Abdul-Azziz een .monde- leiders waren zich al ongemakkelijk invasie dwong Saudie-Arabië zich ling verbond sloot met het land. De gaan voelen onder de islamitische openlijk te verbinden met de Ver- Amerikanen, die de plaats van de revolutie die de sjah van Perzie ten enigde Staten, die door veel Arabie- Britten innamen, kregen in 1933 de. val bracht, ren worden veracht voor hun steun eerste olierechten en daarmee stra- aan Israël. De Verenigde Arabische tegische belangen in Saudi-Arabië. andere Golfstaten Meer dan veertig jaar hebben de terse landen niet in paniek te raken vanwege de stijging van de olieprij zen. Er is geen sprake van een krap aanbod, aldus Al-Sabah. Hij meent dat de westerse landen hun strategi sche en commerciële reserves moe ten aanspreken om de prijsstijging tegen te gaan. In geen geval moeten die reserves nu worden vergroot, al dus de bewindsman. Onder de buitenlanders die in Irak vastzitten, blijken niet alleen Russi sche militaire adviseurs te zijn maar ook Braziliaanse ingenieurs. Zij zijn betrokken bij de bouw van een ver leider Moammar Ghadaffi riep mos-- beterde raketlanceringsinstallatie, lims op een einde te maken aan de Het gaat om twintig of dertig mili- jaarlijke bedevaart naar Mekka, zo- taire adviseurs. Het ministerie A ,,on -,aanse vreest voor de levens van de Brazi- -i-^ i-.it militaire bezetting blijft De Iraan- üaanse ingenieurs omdat zij be- kajw ffpshiokkpifl se islamitische revolutionairen heb- schikken over strategisch belang- 1J<XÈJ J gCölIlUlVIVClU ben de Saudische leiders van het wekkende informatie. Zij weten begin af aan afgeschilderd als stro- hoe Ver het project is en hoe ver de mannen van de VS, en opgeroepen huidige Iraakse raketten kunnen tot het afzetten van de koninklijke komen en hoe precies deze doel kunnen raken. familie. Westerlingen zijn lange tijd ont- T v 1 moedigd naar Saudi-Arabië te gaan. lraafcSe diplomaten De duizenden die er toch wonen, le- 1 Emiraten volgden de Saudische koning Fahd Saudi's geprobeerd hun nauwe sa- i gingen akkoord met de i menwerking met de Amerikanen op hun grondgebied. - Amerikaanse troepen en de Amerikaanse militaire aanwe zigheid in het land te verbloemen. De militaire escapades van Sad- Koning Fahd heeft de aanwezig meestal in eigen woonsteden. Maar ook dat kan veranderen nu duizenden Amerikaanse GI's het eens gesluierde koninkrijk binnen stromen. In het land zijn westerse de tijd dat de woes- journalisten toegelaten en de ge- modern beurtenissen in Saudi-Arabië zijn dagelijks te zien op de televisie. Britse en Amerikaanse journalisten werden onlangs zelfs uitgenodigd door de neef van koning Fahd, prins Fahd bin Salman bin Abdul Aziz. dam Hussein lieten koning Fahd heid geen andere keus dan de Amerika nen en hun bondgenoten in te scha kelen. "Het enige alternatief was ondenkbaar - achterover leunen i de buitenlandse strijd krachten in zijn land "tijdelijk" ge noemd. Het lijkt er echter op dat de Amerikaanse troepen nog wel een poosje blijven. "Iedereen accep- Zij hebben tijn transfomeerde land, proberen te voorkomen dat de islamitische achtergrond in het ge ding kwam. Veel van de rechten van tie Saudische koninklijk familie zijn gebaseerd op de islam. Een paar jaar geleden benadrukte koning Fahd dit door zichzelf uit te roepen als de beschermer van de islami tische heiligdommen in Mekka en Medina. te zien dat Saddam de Verenigde teert dat er een langdurige Ameri- Arabische Emiraten, Qatar en uit- kaanse aanwezigheid zal zijn", zegt eindelijk Saudi-Arabië zelf 2 nemen," zegt een Arabische diplo- nodig Saudische kranten, die tot voor kort geen aandacht besteedden aan controversiële zaken, berichten mo menteel over de harde werkelijk heid in het woestijnrijk. Arabische verslaggevers is echter geadviseerd de Amerikaanse aanwezigheid Juristen bekijken op dit moment welke maatregelen tegen Iraakse diplomaten in Europa mogelijk zijn als antwoord op de Iraakse acties te gen Europese diplomaten in Ku wayt. Dat heeft de Belgische minis ter van buitenlandse zaken gisteren gezegd. Kuwayts goud Kuwayt had een goudreserve van drie miljoen ounces (tegen de huidi ge goudprijs ongeveer f 2,16 mil- De Franse televisiepresentator Pa trick Poivre d'Arvor is terugge keerd met een baby van een Fran- <;aise uit Irak, waar hij een reportage maakte, zo is gisteren in Parijs ver nomen. Hij vertelde bij terugkeer een baby van achttien maanden in zijn tas uit Baghdad te hebben ge smokkeld, nadat hij van de Iraakse autoriteiten geen toestemming had gekegen het kind mee te nemen. Israël een hoge Golffunctionaris. "Als dat te beschermen, heeft de islami- te refereren als een onderdeel van tische trots gekwetst. De Libische de multinationale troepenmacht. Israëlische burgers hebben van het leger het advies gekregen voor twee weken voedsel in te slaan, hun ra men met tape dicht te plakken en een huismiddeltje tegen chemische wapens klaar te maken om voorbe- reid te zijn op een chemische aanval jard) en Irak heeft kort na zijn inval door Irak. De aankondiging op de in het land ongeveer eenderde daar- officiële legerradio was de eerste re- van in beslag genomen. De rest ligt actie van de regering op de aanhou- in Europa, zo heeft de minister van dende angst onder de bevolking dat financiën van Kuwayt, Ali Khalifa de het land een doelwit kan worden de stabiliteit, zullen al-Sabah, verklaard in Bonn. De n nister deed een beroep op de wes- i oorlog zou uitbreken i

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7