Dure olie domper op groei economie icmaemrt Verto kan geen gebouwen blijven verkopen Planbureau: hogere rente en inflatie Weer flinke verliezen op Europese beurzen Winst stijgt bij NMB Postbank, Amev en VRG, daalt bij Nedlloyd Knorr wil Conimex kopen Overneming door vervuilde grond en slechte resultaten afgeblazen VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1990 ECONOMIE PAGINA 5 AMSTERDAM (GPD) - "Neder land is een vriendelijk land, maar niet voor jonge ondernemers", zegt R. Nelissen, voorzitter van de raad van bestuur van de Amrobank. "Ze worden volkomen onvoorbereid het Mbo-scholieren spelen jaar voor diepe gegooid". Om daar iets Triini-nntlpmPtnPr te veranderen heeft de bank, sa- 1111111 UlltiCI IlCIiiCI met ondernemersverenigin gen VNO en KNOV, de stichting Mi- Ze bedenken zelf wat ze gaan ver- lem, Heerlen, Maastricht, Roer mond, Utrecht en Weert. De initia tiefnemers steken samén met het ministerie van economische zaken twee miljoen gulden in het project, dat voorlopig vijf jaar duurt. Het idee is afkomstig uit de Ver enigde Staten. Het is inmiddels al vertrouwd verschijnsel opgericht. De kopen, zorgen dat er materiaal schillende Europese landen, waar- DEN HAAG (GPD) - Een olieprijs van 30 dollar (per vat van 159 liter) zal een forse domper betekenen op de groei van de Nederlandse economie, zo heeft het Centraal Planbureau (CPB), de rekenmeesters van het kabinet, berekend. Tot voor enkele dagen werd het rampenscenario van het CPB in po litiek Den Haag nog als iets dat toch niet zou gebeuren, van de hand ge wezen. Inmiddels is de olieprijs dank zij de crisis in het Midden- Oosten gisteren op ruim 32 dollar uitgekomen. Uit de berekeningen van het plan bureau is naar voren gekomen dat de olieprijs van gemiddeld 30 dollar per vat in 1991 zou betekenen dat de cent. inflatie een procent hoger uitkomt dan nu voorzien. De prijsstijging zou dik 3 procent worden. De ex port zal niet met 6,5 procent groeien maar met 5 procent. Dit betekent een geringere produktiegroei in be drijven en minder investeringen. Door de hogere inflatie zullen bur gers minder gaan kopen. Hun beste dingen nemen af. Ze zullen nog maar met 1,5 procent toenemen in plaats van de nu ingeschatte 2,5 pro- stichting, die gisteren in het hoofd- komt, dat de aandelen verkocht kantoor van de Amrobank in Am- worden en dat het produkt gepro- sterdam werd gepresenteerd, wil duceerd en verkocht wordt. Aan het scholieren de kans geven een eigen einde van het schooljaar presente onderneming op te zetten onder be- ren ze een jaarverslag, keren even geleiding van oude rotten in het tuele winst uit en heffen de onder- vaP' neming zelf weer op. Elke onderne- ln plaats van meteen in het diepe ming kan te rade gaan bij adviseurs, te plonzen krijgen leerlingen van 16 Dat zijn een docent, een financieel jaar en ouder dit schooljaar de kans deskundige en een (oud)-onderne- het voor het eerst eens in een oefen- mer. badje te proberen, "Maar een pie- renbad is het niet, er wordt niet al- Tien van die mini-ondernemin- leen gespetterd", zegt Nelissen. gen worden binnenkort gestart op Het CPB voorziet verder dat de GroePjes scholieren beginnen een scholen voor middelbaar beroeps- QWTQ" 'ooL' schooljaar lang onderwijs in Alphen aan den Rijn (de MEAO Castellum), Goes, Haar- GOLFCRISIS GOLFCRISIS GOLFCRISIS GOLFCRISIS LONDEN/FRANKFURT (KRF/D- serse frank, die worden gezien als PA/ANP) Op de Europese effec- relatief veilige beleggingen. De tenbeurzen zijn gisteren opnieuw koers van het pond lag bij het slot forse koersverliezen geleden nadat van de handel in Amsterdam op er de voorgaande dag in het alge- 3,3985 gulden ruim 2,5 cent meer meen sprake was van een licht her- dan de 3,3730 gulden van woensdag, stel. Europa volgde daarmee de De officiële middenkoers van de beurzen in New York en Tokyo, die Zwitserse frank ging omhoog van een sterke negatieve reactie lieten 1,36995 naar 1,3832 gulden. Ook de zien op de forse stijging van de olie- goudprijs stijgt zoetjes aan steeds prijzen als gevolg van de Golf-crisis. verder. Op de beurs in Frankfurt, die het Vannacht heeft de eerst sloot, daalde de DAX-index van Tokyo zich iets hersteld. De met 54,76 punten ofwel 3,48 procent Nikkei-index van 225 aandelen ver tot 1520,34, het laagste niveau van toonde grillige schommelingen en de dag. Er was opnieuw veel aanbod boekte uiteindelijk een stijging van Duitse aandelen van uit het bui- 428rl3 punten ofwel 1,8 procent tot rente op bijna 10 procent zal uitko men tegen een nu nog verwachte 9 procent voor 1991. De groei van de werkgelegenheid met bijna 75.000 banen zal dik 10.000 lager uitko men. Al met al zal ook de schatkist minder geld binnekrijgen, waar door de lasten voor burgers en be drijven (belastingen en premies) met 0,5 procent omhoog moeten. Het regeerakkoord gaat uit van een stabilisatie. Door de stijgende olieprijs krijgt de overheid wel meer geld binnen uit gasverkopen aangezien de gas- prijs gekoppeld is aan de olieprijs. Daardoor kan het financieringste kort van het Rijk met 0,3 procent (omgerekend bijna 1,5 miljard gul den) extra dalen. Bij alle berekeningen is het CPB er wel van uitgegaan dat het wegval len van de olieproduktie uit Irak en Kuwayt als gevolg van de crisis niet door andere landen zal worden ge compenseerd. Irak en Kuwayt pro duceren nu 4,5 miljoen vaten olie per dag. Ons land is voor 22 procent afhankelijk van olie uit beide lan den. Het kabinet is niet van plan de tij delijke accijns op benzine en diesel, die in 1987 werd ingevoerd, te verla gen of af te schaffen. Door het mor relen aan die accijns zou de lasten verhoging die optreedt door de snel stijgende benzine- en dieselprijzen effectenbeurs t„, - onder België. Vanuit dat land i overgewaaid naar Nederland. De bank heeft vorig jaar een experi ment gedaan op twee Limburgse scholen. In de loop der jaren zullen steeds meer scholen mee gaan doen, hoopt de stichting. Volgens Nelissen is dit dé manier om een ontbrekende schakel aan het onderwijs toe te voegen. Tot nu toe beginnen alle jonge ondernemers immers als amateur. Het ministerie van onder wijs heeft nog geen medewerking toegezegd. Vertegenwoordigers van de stichting gaan daar vrijdag met het ministerie over praten. ABN Amro doet bod gestand AMSTERDAM (ANP) - ABN Am ro Holding doet het bod op de aan delen ABN en Amro gestand. Daar mee is de fusie een feit en ontstaat één van 's werelds grootste banken. De houders van de preferente aandelen in de nieuwe holding kun nen tot 1 januari 1990 rekenen op een dividend van 9,5 procent. Dat percentage is gebaseerd op het ge middelde rendement van de vijf langstlopende staatsleningen over de 20 beursdagen vóór vrijdag met een kleine opslag. Vanaf 2001 tot 2010 wordt het percentage aange past volgens dezelfde methode. Op 27 augustus start de notering van de nieuwe holding aan de Am sterdamse effectenbeurs. Notering aan de beurzen in België, de Bonds republiek, Groot-Brittannië, Frank rijk, Singapore en Zwitserland volgt. COMPUTER NAAR OOSTBLOK tenland. Tot de grootste verliezers behoorden Daimler en Siemens, met koersdalingen van respectieve lijk 6,3 en 5,5 procent. Ook de obli gaties waren duidelijk lager. De andere belangrijke beurzen werden nog beinvloed door de ope ning van Wall Street. De Dow Jo- nes-index stond daar na drie kwar tier op een verlies van 75 punten of wel drie procent na een daling met 44 punten op woensdag. De koersen wisten zich later weer iets te herstel len. Op de beurs in Londen veroor zaakte de flink lagere opening van Wall Street geen verdere koersver liezen. De Financial Times-index van 100 aandelen, die op dat mo ment op een verlies stond van ruim vijftig punten, wist zich zelfs ge deeltelijk te herstellen na geruchten over een overneming van een be langrijk concern. Het koersgemid- delde ging uiteindelijk omlaag met 29,8 punten tot 2075,0, een daling van 1,41 procent. Veel slechter ging het op de beurs in Parijs. Daar daalde de CAC-index van 40 aandelen met 32,92 punten tot 1553,35 punten, ofwel een daling van 2,1 procent. Daarmee is de CAC-index vanaf het begin van au gustus met 21,94 procent gedaald. De CBS-stemmingsindex van de Amsterdamse effectenbeurs ver loor gisteren 2,88 procent. Wall Street heeft gisteravond zijn toonaangevende index met drie procent zien teruglopen. In een drukke en nerveuze markt zakte de Dow Jones 76,74 punten naar bene den op 2483,41 punten. De Dow Jo nes heeft met deze daling donder dag zijn laagste stand sinds dertien maanden behaald. In begin juli kon de index nog even boven de 3000 punten uitkomen. De dollar op de Newyorkse valu tamarkt noteerde tegen het eind van de handel ruim anderhalve cent lager 1,7400 gulden, een nieuw naoorlogs laagterecord. Vanoch tend zat er iets van stijging in. Van de zwakte van de dollar profiteren vooral het pond sterling en de Zwit- 24.165,76. Er wordt echter rekening gehouden met aanhoudende, hefti ge schommelingen de komende tijd. deels ongedaan kunnen worden ge maakt. Het zou te veel geld kosten, geld dat er niet is, terwijl bovendien het effect van hogere benzine- en dieselprijzen (minder autorijden hetgeen goed is voor het milieu) te niet zou worden gedaan. De accijns verhoging voor benzine met 8 pro cent per liter op 1 oktober aanstaan- ook gewoon door. AMSTERDAM (ANP) - De NMB Postbank Groep heeft in de eerste helft van dit jaar meer winst ge boekt. Verzekeraar Amev alsmede papiergigant VRG melden even eens stijgende halfjaarwinsten. Het transportconcern Nedlloyd kampt daarentegen met sterk tegenvallen de resultaten. in de eerste zes maanden iets meer dan 1,2 miljard gulden bedroeg, steeg met 34 procent tot ruim 1,6 miljard. De netto-winst klom met 24 procent van 23,7 miljoen naar 29,4 miljoen gulden. Nedlloyd De winst van het Rotterdamse De nettowinst over de eerste helft transportconcern Nedlloyd is in het van 1990 van de NMB Postbank eerste halfjaar^ van 1990 drastisch Groep is met 24 miljoen gulden ge stegen tot 336 miljoen, een stijging - van 7,7 procent. De bank acht het ''"S ™n 146 miljoen gulden niet mogelijk door de onduidelijke 1990 daardoor sterk naar beneden economische ontwikkeling en de moeten bijstellen. In het eerste half- jaar van 1989 bedroeg de winst nog 112,7 miljoen. De politieke onrust in het Mid den-Oosten, de nu extreem lage dol larkoers, de snel gestegen brand stofprijzen en de doorzettende re cessie van de wereldeconomie zijn voor Nedlloyd plotseling gekomen. Daarom is de hoop, dat de slechte resultaten van het eerste half jaar nog kunnen worden gecompen- het eerste halfjaar van 1990 toe se£rd vernietigd. recente gebeurtenissen in het Mid den-Oosten een voldoende be trouwbare prognose van de resulta ten over het tweede halfjaar te ge- De opbrengsten stegen met 5,3 procent tot 2765 miljoen. Dit was voornamelijk het gevolg van een positieve ontwikkeling van provi sies en andere inkomsten. De totale kredietverlening van de groep met 4,8 miljard gulden (4,7 procent) tot 107,8 miljard en bedraagt daar mee bijna 65 procent van het ba lanstotaal. Het balanstotaal was in de eerste helft van 1990 166 miljard. Amev In tegenstelling tot Nationale-Ne- derlanden en Stad Rotterdam is de winst van de verzekeringsmaat schappij Amev in het eerste halfjaar gestegen. Inclusief de winst van de VSB-groep (Verenigde Spaarbank) steeg de nettowinst met 187 miljoen gulden tot 194 miljoen. Het resul taat vóór belastingen uit het verzé- De dollarkoers is van bijzonder grote invloed op de cijfers van Ned lloyd. Elke daling van een cent bete kent een negatief effect van 2,5 mil joen gulden op jaarbasis. Deze maand bereikte de dollarkoers een historisch dieptepunt van 1,75 gul den. Over het geheel genomen steeg de omzet van Nedlloyd met 24,5 per cent. Dit komt door de opneming van onder meer het Westduitse wegvervoerbedrijf Union Trans port in de cijfers. AMSTERDAM Een primeur op de Firatode nieuwste kleurentelevisie met een beeld samengesteld uit vloeibare kristallen en een scherm van 15 centimeter. Deze nieuwigheid werd gisteren tegelijkertijd in Amsterdam en Osaka gepresenteerd en zal dit jaar al in de winkels liggen. Het toestelle tje heeft stereogeluid en biedt de mogelijkheden tot ontvangst van 19 kana len. Producent Sharp is bezig met de ontwikkeling van een kleurentelevisie met een uit kristallen opgebouwd beeld met een doorsnee 37 centimeter. Deze LCD-techniek maakt het mogelijk om beeldbuizen extreem plat te hou den, maar wordt ingewikkelder naar mate het beeld groter is. (foto ANP) Kantoren van PTT Telecom in VS en Engeland DEN HAAG (ANP) - PIT Tele- n opent in het najaar de eer ste twee buitenlandse vestigin gen. Het gaat om kantoren in Londen en New York. De bui tenlandse kantoren gaan de be langen behartigen van Neder landse klanten in het buiten land. Ook zijn de vestigingen van belang bij pogingen van PTT Telecom om informatie- en tele- communicatieknooppunten van internationale bedrijven in Nederland gevestigd te krijgen. PTT Telecom heeft ook plan- len om volgend jaar kantoren te openen in Frankrijk, de Bonds republiek Duitsland, Italië, Spanje en Japan. De vermoede lijke vestigingsplaatsen zijn Pa rijs, Frankfurt, Milaan, Madrid Tokyo. Volgens het bedrijf zijn de buitenlandse vestigingen niet bedoeld om te concurreren met de plaatselijke PTT's, maar ligt het accent op samenwer king. AMSTERDAM - Nederland eerste keringsbedrijf is met 24 procent ge- super-minicomputer van het type stegen van 205 miljoen gulden tot VAX is gisteren in een vrachtwagen 255 mihoen, vooral door de stijging geladen met als bestemming Praag. v.ai? het resultaat bij ongevallen en Het Nederlandse onderzoeksinsti- ziekte. Hiertegenover staan lagere tuut Centrum voor Wiskunde en In- resultaten bu de overige schadever- formatica heeft vier computers aan zekering. In het bankbedrijf is het oost-Europese landen geschonken. resifltaat vóór belasting met 14 pro- Tot voor kort stondeii de VAX-corn- cen^ Se<^aald tot 65 miljoen. puters op de Amerikaanse en Eu- Trpp ropese lijst van verboden exportar- -Tvvjr tikelen. In Nederland zijn de onder- De resultaten van de VRG-Groep houdscontracten voor dee compu- (papiergroothandel, grafische en ters te duur geworden. In het Oost- kantoorsystemen) over de eerste blok onderhoudt men dit materiaal helft van dit jaar laten een sterke zélf. (foto anp) groei zien. De omzet, die vorig jaar BAARN (GPD) De maker van onder meer de Knorr-soepen, Corn Pro ducts Company (CPC Benelux) uit Loosdrecht, is op dit moment de enige gegadigde voor overname van het Baarnse bedrijf Conimex. De onderhan delingen zijn nog gaande, zo lieten beide bedrijven weten. Zowel bij Conimex als bij CPC Benelux wil men de overname-gesprek- ken niet verder toelichten. Beide bedrijven hebben alleen besloten het be staan van de gesprekken in de openbaarheid te brengen om een 'geruch tenstroom' te voorkomen. CPC is een Amerikaanse multinational, die zich onder meer met ge droogde soepen bezighoudt. Conimex is vooral bekend als producent van Indonesische kruiden en gerechten. Het bedrijf is nu nog in handen van het Amerikaanse concern Reckitt and Colman. Dat maakte in juni echter bekend dat het Conimex wil verkopen om met de opbrengst de aankoop van de Amerikaanse onderneming Boyle-Midway te financieren. Bij CPC werken 460 mensen. De fabriek in Loosdrecht is de hoofdvesti ging voor de Benelux. Er is ook nog een vestiging in Antwerpen. Bij Co nimex in Baarn werken 200 man. De overname zal volgens CPC geen per sonele gevolgen hebben. Economie kort Door Oostenrijk Minister Maij-Weggen (verkeer waterstaat) heeft haar Oostenrijkse collega Streicher gevraagd om ten minste enkele transitowegen Van onze redacteur Karei Berkhout LEIDEN Uiteindelijk het tijk. Het risico voor Bridon is erg klein, maar toch te groot voor Brid- touw- en staalkabelconcern Verto te vies om aan te pakken gebleken, in elk geval te vervuild om over te nemen. De Britse kabelfabrikant lioic ciin-cic uaiiBituwc en waar- Bridon kondigde in april van dit het Nederlandse vrachtverkeer door Oostenrijk gebruikt maakt, ziens te lage bod van Bridon. "Toen Behalve het milieu-onderzoek is heel sterk de indruk gewekt dat kondigde Bridon ook een accoun- de verkoop hoogstwaarschijnlijk tantsonderzoek aan naar de cijfers De vestiging Leiderdorp, die ove- zou doorgaan, terwijl de directie al Van Verto. Aanleiding was onge- rigens binnen 2 jaar moet worden iets moet hebben geweten van die twijfeld het jaarverslag over 1989, gesloten, is dus de steen des aan- milieu-problemen. De directie heeft dat naast een omzet van 256 miljoen stoots gebleken. Dekeijser verhult wel iets uit te leggen straks, want dit gulden ook een winstdaling namelijk niet dat het erf van Verto kan betekenen dat Verto zelf onder meer een vestiging heeft in opë; të ïateTMaijBdo"ëtUïïi verziek ^d°r\v,an 5d g,Ulde"' naar aanleiding van het bericht dat de ï.elde °nde™e- in navolging van het transitoverbod mmEen vervolgens bekend dat er voor verkeer van en naar Italië in Ti- fn onderzoek kwam naar de bo- rol, ook Salzburg en Vorarlberg demvemiiling op de bedrijfsterrei- (vanaf vanavond) zo'n maatregel behoorlijk vies is ("Dat is bekend en daar is nu ook onderzoek naar ge daan") en dat moet vooral slaan op schien moet opdraaien schoonmaakkosten". Dubbeldam, voluit secretaris de stichting Rechtsbescherming Verstrekkers Risicodragend Kapi- miljoen gulden (in 1988) naar 3,7 de miljoen gulden te zien gaf. Het laat zich raden dat het rapport van ac countants niet gunstig is uitgeval- leen kantoren, terwijl de vorig jaar taal, zet overigens zijn vraagtekens NieUWC partner Verto en gisteren kwam het bericht dat de hele overname niet doorgaat, omdat Bridon bang is te moeten opdraaien voor het schoon maken van die terreinen. Directeur Dekeijser, lid raad aangekochte dochter Araflex (ook in Ridderkerk) en ook de kabelfa- briek in Dongen modern zijn. Over Leiderdorp echter, waar de directie van Verto al jaren vanaf wil, zei een vakbondsman onlangs nog in deze krant: "De zaak is verouderd en het verschrikkelijk veel investerin- zullen invoeren. Bijstand Het is gemeenten niet toegestaan om op eigen houtje medische ingre- van bestuur pen uit de Algemene Bijstandswet krachtig dat de fabrieksterreinen te maken", te financieren als de staatssecretaris ernstig zijn vervuild. "Waar het om van volksgezondheid daarvoor nog gaat is dat in de jaren zeventig pro- geen geld beschikbaar heeft ge- duktie-methoden zijn gehanteerd ZgGT kWaSQ steld. Deze 'aanwijzing' heeft staats- die nu misschien worden be- vertegenwoordiger secretaris Ter Veld van sociale za- schouwd als milieuvervuilend - ken gisteren gegeven aan burge- wetgeving is de laatste jaren meester en wethouders van Nieu- scherpt en de kans bestaat dat de wegein. De gemeente Nieuwegein eigenaar aansprakelijk is voor het betaalde een jaar geleden de meeste schoonmaken van een fabriekster- kosten van de eerste Nederlandse rein. Het probleem is dat er geen ju- longtransplantatie in het St. Anto- risprudentie (uitspraken van de nius-ziekenhuis. rechter) is over kwesties in de prak- bij de milieu-problemen van Verto. "Het is heel raar dat een bedrijf uit Engeland, waar niemand iets geeft genvaller: een kapitaalkrachtige en om het milieu, plotseling zo be- grote moedermaatschappij als Brid- Bij dit soort resultaten is het afket- een lelijke te- Kinderkaartje vliegtuig heeft langste tijd gehad SCHIPHOL (GPD) - Chartermaat schappij Transavia en Air Holland stoppen met het goedkoop mee la ten vliegen van jonge kinderen. Nu is het nog zo dat kinderen tot vier jaar tegen een flinke korting mogen meevliegen als ze hun stoel delen met een ander kind. Nederland is een van de weinige landen in Europa waar het is toege staan dat twee kinderen die samen niet ouder dan zeven jaar zijn, één vliegtuigstoel bezetten. De tourope rators verkopen op basis van deze regeling vliegvakanties voor deze kinderen met een korting van ge middeld veertig procent. Volgens woordvoerder Moeskops is het verkopen van halve stoelen niet langer te rijmen met het streven van de maatschappij om de kwali teit van de chartervluchten te ver beteren. "De reisbureaus verkopen de halve stoelen vaak los van elkaar. Als het gaat om een kind van vier jaar dan wordt er automatisch vanuit gegaan dat er ook wel een an der kind zal vliegen van drie jaar of jonger. Omdat dat lang niet altijd zo is, gebeurt het nogal eens dat een vliegtuig overboekt is". Naast organisatorische proble men wijst hij er ook op dat het noch voor de kinderen zelf, noch voor de naast hen zittende ouders erg com fortabel is dat er twee kinderen een stoel moeten delen. Ook komt het voor dat het niet mogelijk is de kin deren naast hun ouders te laten zit ten. "Voor je het weet, heb je te ma ken met een paar blèrende kinde- Martinair zal het voorbeeld van Transavia en Air Holland niet vol gen. Volgens H. Hameleers, woord voerder van de Rijksluchtvaart dienst (RLD), heeft de halve stoel zijn langste tijd gehad. "Er is door de Europese Rijksluchtvaartdien sten onderzoek gedaan naar de vei ligheidsaspecten van het door twee verder met de vej-betering kinderen bezetten van één vlieg tuigstoel. Daaruit is gebleken dat bij een botsing de kans vrij groot is dat ze onder de veiligheidsriem van de rentabiliteit", zegt Dekeijser zonder een streefcijfer te willen ge ven. "Wij gaan iets doen aan de ach terstand die we hebben opgelopen^ doorschieten. In de toekomst, bij de kunststofkabel en de staalka-'^^geljk al volgend jaar, komt er daar- bel". In de praktijk betekent dit dat on (omzet in 1989 een*mïljard gul- Verto veel kaarten heeft gezet op de JrJgg^i J OUTS IcUlllCt het den en een winst van 100 miljoen) produktie van kunststofkabels van milieubewustzijn wel speelt. Dat is had geld op tafel kunnen leggen het door chemieconcern Akzo ont- nogal hypocriet en ik heb het idee Vö0r de noodzakelijke reorganisa- wikkelde vezel twaron. Deze kabels zorgd is over de vervuiling bij bedrijf in Nederland, Verto, ontkent gen hebben gekost daar nog iets van dat vooral de magere resultaten van tie. "Verto moet nu zelf op pad naar worden gebruikt voor diepzeeber- schouwd als milieuvervuilend. De groep ontevreden aandeelhouders -- 1 van Verto, Dubbeldam, is "zeer kwaad" als hij hoort dat het bod is afgeketst. Bij een aandeelhouders vergadering in juni over de voorge nomen overname was hij aanwezig met andere aandeelhouders om be zwaar te maken tegen het huns ins- Verto de doorslag hebben gege- een nieuwe partner, want volgens veIl mij is de fabriek te klein voor de Eu- Het gaat inderdaad niet best met ropese markt", zegt Dubbeldam. Verto. De eerste 6 maanden van dit »ik hoop maar dat anderen niet jaar werden afgesloten met een bang zijn de vingers te branden aan winstdaling van 2,1 miljoen gulden eventuele milieu-claims", tot 1,4 miljoen gulden. Zonder de Hoewel topman Drenth in april verkoop van een pand in Frankrijk nog zinspeelde op dezelfde Europe- voor 2,8 miljoen gulden, had Verto se markt in 1992, wil Dekeijser nu zelfs voor 1,4 miljoen gulden in de alleen naar toegeven dat het afha- rode cijfers gezeten, ook directeur ken van Bridon 'inderdaad geen Dekeijser geeft toe dat de resultaten meevaller' is. "Bridon schepen, zoals bijvoor- de Russische onderzeeër teren door de rechtbank 'gewoon niet goed' zijn. gingen beeld in de Noorse wateren. Het plan was al om de vestigingen in Ridderkerk (60 werknemers) en Leiderdorp (125 werknemers) te sluiten en de pro duktie samen te voegen in Dongen. Op een laag pitje, want de vraag naar scheepskabels en vissersnet- ten is de laatste jaren sterk afgeno men. "Verto moet wel", zegt Dub beldam. "De directie kan geen ge- traatje geweest, maar nu gaan we bouwen blijven verkopen". MAASTRICHT (ANP) - Het be drijf Forster Holidays in het Zuid limburgse Landgraaf, handelend onder de naam Fiesta Tours, is gis- Maast- richt in staat van faillissement ge-' steld. De eigenaar van dit bedrijf, Umpivrowicz, had zelf het faillisse ment van Fiesta Tours aange vraagd. Fiesta Tours kwam begin augustus in opspraak toen honder den vakantiegangers niet naar hun bestemming in Spanje konden ver trekken en anderen die daar reeds verbleven in grote problemen kwa men.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5