Kabinet eens over koopkracht minima Afvalgigant in actie tegen Greenpeace Zuivere heroïne leidt tot ongelukken bij 'toerist' Nijmeegs bedrijf bedreigd met sluiting wegens rookoverlast Opticiëns tegen kant-en-klaar bril BRAND IN PLAKBANDFABRIEK Onderzoek naar veiligheid snelweg A 59 in Terheyden 'Uitstoot C02 kan teruggebracht zonder aantasting welvaartspeil' VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1990 BOSH PAGINA 3 Laagste inkomens 0,4 procent meer, hoogste 0,6 procent DEN HAAG (GPD) De koopkracht van de mensen met de laagste inkomens gaat er vol gend jaar 0,4 procent op vooruit. De koopkracht voor hogere inkomens stijgt in 1991 met 0,6 procent. De grootste groep met de modale inkomens kan ongeveer 0,5 procent meer uitgeven. AMSTERDAM (GPD) - "Ten dele terecht", vindt politiewoordvoerder Klaas Wilting de kritiek op de toe stand in de Amsterdamse politiecel len. "Als een arrestant moet drin ken uit een toiletpot is dat natuur lijk onmenselijk. Maar het is een in cident en om daarom nou de Am sterdamse politie de mantel uit te vegen". Wilting reageert op de woorden van de voorzitter van de Amster damse Commissie van toezicht op de politiecellen, de hoogleraar cri minologie E. Lissenberg. Deze stel de vast dat arrestanten in het bu reau Warmoesstraat waren gedwon gen te drinken door een plastic be kertje onder het spoelmechanisme van de toiletpot te houden. Ook de 'Toestand cellen is voor politie ook geen pretje' cellen in' het bureau Lijnbaans gracht en dat van de Jeugd- en Ze denpolitie aan de Overtoom zijn volgens Lissenberg erg slecht. Aan de Overtoom meten de cellen onge veer 2 meter bij 1,20. Wilting: "Wij vinden het zelf ook niet prettig die jonge jongens daarin te moeten opsluiten, maar het bu- biedt nu eenmaal niet anders. De werkomstandigheden voor het politiepersoneel zijn ook niet goed. Het wachten is op verbouwing of verhuizing". De politie vindt het volgens Wil ting "geen probleem" op tekortko mingen te worden gewezen. De Commissie van toezicht bestaat twee jaar en voert per bureau maan delijks een onaangekondigde con trole uit. Volgens prof. Lissenberg raakt de commissie ingewerkt en begint steeds beter te functioneren. Op advies van de commissie zal bur gemeester Van Thijn aan staatsse cretaris Kosto (justitie) vragen om een betere voorziening voor buiten landse vrouwelijke arrestanten in Amsterdam. Dit is de kern van enkele 'principe- afspraken' die premier Lubbers, vice-premier Kok en de fractielei ders van CDA en PvdA, Brinkman en Wöltgens, gisteravond laat heb ben gemaakt. Met de overeenstem ming op hoofdlijnen is de weg vrij voor een afronding van het kabi netsberaad over de begroting 1991. Eerder waren flinke problemen ge rezen toen bleek dat als er niets ge beurde de koopkracht van de laag ste inkomens gelijk zou blijven, ter wijl de hoogste inkomens er één procent op vooruit zouden gaan. Zowel CDA als PvdA vonden dat een ongewenste situatie. Gisteravond hebben beide partij en water bij de wijn gedaan. Zo ko men er geen geen wijzigingen in de inkomensgrenzen waarover sociale premies moeten worden betaald, zoals Kok eerder voorstelde. Ook AMSTERDAM (ANP) De meeste mensen die in Amsterdam overlij den aan een overdosis drugs zijn van buitenlandse afkomst. Vaak zijn ze maar een heel korte periode in Amsterdam; te kort om bekend te raken met de relatief hoge zuiver heidsgraad van de heroïne die in de hoofdstad te koop is. Dat blijkt uit een onderzoek van de Amsterdamse GG GD naar sterfgevallen in 1984, 1985 en 1986, die zijn terug te voeren op drugge bruik. De onderzoekers analyseer den 175 gevallen van overdosis en bundelden de resultaten in het rap port 'Acute dood na druggebruik in Amsterdam'. Heroïne lijkt in driekwart van de gevallen verantwoordelijk te zijn voor het overlijden. Bij het resteren de kwart spelen cocaïne of me thadon, soms in combinatie met benzodiazepinen en alcohol een rol. In tien procent van de gevallen was sprake van zelfmoord, hetgeen on der meer kon worden afgeleid uit af scheidsbrieven, een extreem hoge dosis verdovende middelen of een eerdere zelfmoordpoging. Een minderheid van de drugsdo den had de Nederlandse nationali teit. Van de overige slachtoffers was ruim de helft afkomstig uit West- Duitsland. Het aantal slachtoffers van Surinaamse herkomst was ge ring; 5 procent. De gemiddelde leef tijd was 27 jaar. Vijftig slachtoffers waren korter dan drie dagen in Am sterdam en 28 niet eens langer dan 24 uur. Van hen was 94 procent af komstig uit het buitenland. Hoewel een druggebruiker vaak niet alleen is, is het hebben van ge zelschap geen garantie tegen ster ven door een overdosis. Volgens on derzoeker Sluijs komt dat door on bekendheid met de symptomen (niet wakker worden, snurken) en angst voor de politie. Anderen wa ren niet in staat om hulp te halen omdat ze zelf drugs hadden ge bruikt Sluijs meent dat voorlich ting in het buitenland een hoop van die problemen kan voorkomen. Daarin moet duidelijk worden ge maakt dat heroïne in Amsterdam relatief zuiver is en dat er medische hulp bij een overdosis kan worden ingeroepen zonder tussenkomst van de politie. NIJMEGEN (ANP) - Het Nijmeeg se bedrijf DNK Rotadruk moet bin nen twee weken bij de gemeente een plan op tafel leggen waaruit blijkt dat een eind wordt gemaakt aan de rookuitstoot, waar werkne mers van bedrijven in de omgeving veel hinder van hebben. Als het be drijf dat niet doet zal de gemeente de drukkerij, waar 150 mensen wer ken, laten sluiten. Daf heeft A. Fleurkens van de afdeling milieu van de gemeente Nijmegen van morgen bevestigd. DNK Rotadruk, dat kleurig druk werk J verzorgt, heeft ruim twee maanden geleden een nieuwe rota- tié-offsetpers met droogoven in ge bruik genomen. Van de rook die deze oven uitstoot krijgen werkne mers van omliggende bedrijven keelpijn, tranende ogen, maag- en hoofdpijn. Dat komt, zo is gebleken uit een onderzoek van de GG en GD doordat de rook formaldehyden, ketonen en resten van minerale oliën bevat. Voor de nieuwe rotatie- offsetpers heeft DNK Rotadruk geen aanvullende hinderwetver gunning aangevraagd aldus Fleur kens. De directie van DNK Rotadruk is van plan een hogere schoorsteen op de nieuwe droogoven te laten bou wen. Daarmee zou het probleem de wereld uit zijn. Fleurkens: "Het kan de gemeente niet schelen wat voor maatregelen er genomen worden, als er maar voor 5 september een uitgewerkt plan op tafel ligt, dat binnen de wettelijke termijn van twee maanden uitgevoerd kan wor den". Mocht DNK niet aan de eisen van de gemeente kunnen voldoen, dan zal volgens Fleurkens na 5 sep tember gesommeerd worden het bedrijf te sluiten. Koks plan om de belastingen de hogere inkomens te verhogen gaat niet door. Besloten is nu om de vaste jaar- premie ziektekosten (nominale pre mie) niet zo fors te verhogen als eer der voorzien. Werd aanvankelijk ge sproken oiver een premieverhoging van 30 procent (186 naar 240 gulden per jaar), nu gaat het waarschijnlijk om een verhoging van ongeveer 10 procent. Ook is ervoor gekozen om de procentuele, inkomensafhanke lijke ziekenfondspremie niet te la ten stijgen. Mogelijk kan zelfs een kleine verlaging worden doorge voerd. Gisteravond is ook besloten om het nieuwe systeem voor de bereke ning van de koppeling tussen lonen en uitkeringen op 1 januari in te la ten gaan. Daardoor gaan minimum loon en uitkeringen met 0,15 pro cent extra omhoog. De kinderbij slag voor het eerste kind gaat met 4 procent omhoog. Volgens het CDA zijn het vooral de laagste inkomens die van die verhoging profiteren. De alleenstaandentoeslag in de belas tingen blijft in 1991 bestaan. Verder is gisteravond besloten dat voor bejaarden met een klein pensioentje zal worden volstaan met een verlaging van hun ziekte kostenpremies via invoering van de Standaardpolis. De WAO wordt zo danig aangepast dat de lagere inko mens minder, en hogere meer pre mie gaan betalen. De accijnzen zullen met ingang van 1991 niet omhoog gaan. Vice- premier Kok speelde nog met die gedachte om zijn begroting voor volgend jaar rond te krijgen. Dat plan is nu verdwenen. Zo hoopt men de toenemende inflatie in de hand te houden die ontstaat door de crisis in het Midden-Oosten. Boven dien kan zo een bijdrage geleverd worden aan de loonmating, ook al stijgen de energielasten. Om een Financieel gat van 900 mil joen gulden volgend jaar te kunnen dichten wil vice-premier Kok enke le produkten uit het lage naar het hoge btw-tarief brengen, onder meer bloemen. Of dat plan doorgaat is echter onzeker, omdat het gat mo gelijk ook gedicht kan worden met de meevaller bij de gasbaten. Die komt waarschijnlijk hoger uit dan voorzien omdat de olieprijzen veel hoger uitvallen dan de geraamde 24 dollar per vat. Elke dollar meer be tekent 500 miljoen gulden extra voor de schatkist dankzij de koppe ling tussen olie- en gasprijs. Voorts valt de voorziene belas tingtegenvaller wellicht mee, nu blijkt dat de belastinginkomsten varf het rijk in juli volgens verwach ting zijn geweest. Daarnaast is te voorzien dat een meevallende ont wikkeling bij de uitgaven van de partementen zich ook in 1991 zal voordoen. Al deze ontwikkelingen maken een verder ingrijpen nu ei genlijk niet nodig. AMSTERDAM - Zo gaat dat bij sommige mensen in Amsterdam die diefstal van hun fiets willen voorkomen. Het voertuig wordt opgehangen aan een bord dat daar, blijkens het opschrift, voor is bestemd. Helaas is het zadel wel meteen gestolen. (foto ANp) palen. Ze mogen der meer vanuitgaan dat ze verder houdt WMI. dat "uitbreiding wil op volksgezondheid schadelijke ont- Deutman, hoogleraar oogheelkun de in Nijmegen, is voorzichtiger: "Het kan geen gevaar als i Magnivision beschuldigt de opti- zelf de_sterkte ciëns ervan dat zij mensen die al leen een leesbril nodig hebben, nodig veel geld uit de zak kloppen, "Het is een normaal verschijnsel dat mensen boven hun veertigste de kleine lettertjes niet goed meer kun nen lezen omdat de flexibiliteit van de ooglens afneemt. Het probleem kan met een leesbril worden opge lost. Men hoeft daarvoor niet naar een opticiën, maar kan deze ook el ders kant en klaar kopen. Dit kan een besparing van honderden gul dens opleveren". ROTTERDAM (ANP) - Waste Management Incorporated (WMI), het grootste afvalbedrijf ter wereld, overweegt een juridische procedure tegen de milieuorganisatie Green peace in Amsterdam. De Ameri kaanse firma bezit in Nederland en kele bedrijven voor de inzameling en verwerking van huishoudelijk en chemisch afval. De procedure die WMI mogelijk begint, betreft een zaak uit oktober 1987. Greenpeace hinderde destijds in de Rotterdamse haven het uitva ren van de Vulcanus II, een schip voor de verbranding van afval op zee. De Vulcanus is eigendom van Ocean Combustion Services (OCS), een bedrijf waarin Waste Manage ment inmiddels een meerderheids belang bezit. De Rotterdamse rechtbank ver bood Greenpeace destijds de vrije vaart van het schip te belemmeren. De milieuorganisatie moest met haar schepen minimaal 100 meter van de Vulcanus verwijderd blij ven. Op overtreding van dit verbod stond een dwangsom van 50.000 gulden per keer. Dit vonnis is in ho ger beroep bekrachtigd. Greenpeace meent het verbod van de rechter nooit overtreden te hebben. OCS/WMI echter zegt te be schikken over materiaal zoals foto's en films, dat bewijst dat de milieu organisatie kort na de rechtelijke uitspraak wel hinderlijk tegen de Vulcanus is opgetreden. Daarbij zou het mogelijk gaan om 20 over tredingen, oftewel om een boete van in totaal 1 miljoen. R. van Huizen, directeur van Greenpeace Nederland, voelt er niets voor om een eventuele proce dure 'binnenskamers' te regelen. Volgens Van Huizen heeft Waste Management eerder een schikking voorgesteld. Een dergelijke rege ling met de Amerikaanse afvalgi gant acht Greenpeace "beneden peil". De organisatie is niet be vreesd voor een juridische procedu- WMI aarzelt met het zetten van stappen, zo meent Van Huizen, ge- de publiciteit. Volgens hem gezonde ogen hebben. Ik raad de mensen aan alsnog naar een oogarts te gaan die kan vaststellen of er mis schien afwijkingen zijn. Het komt veelal voor dat deze veel te laat wor den ontdekt". De voorzitter van de opticiënsver- de Nederlandse afvalmarkt", zich liever uit de schijnwerpers. "Ze dreigen al wel een hele tijd." Waste Management en Greenpea ce leven al langer in onmin met el kaar. In 1987 bracht de milieuorga nisatie een uiterst negatief rapport het bedrijf. Er zou sprake Op een symposium dat maandag in het Jaarbeurs congrescentrum in Utrecht wordt gehouden, zullen de oogspecialisten C. Roberts van het Cornell Medical College in New York en C. Hoyng van het Sint-Rad- boudziekenhuis in Nijmegen vertel len dat de kant-en-klaar bril veilig en verantwoord is. Maar prof. H. eniging: "Opticiëns zijn de enigen zijn van nalatigheid, wangedrag die kunnen bepalen welke sterkte corruptie bij WMI. "De onderne- van de bril bij iemand past. Als ming heeft zowel de volksgezond- mensen dat zelf gaan doen, verpes- heid als het milieu opgeofferd aan ten zij hun ogen. Er kunnen allerlei het winst-motief', aldus het rap- nare bijverschijnselen ontstaan, port. Het is een slechte ontwikkeling". In Nederland heeft Waste Mana- Kortland wil dat de overheid in- gement een aandeel van 70 procent grijpt door de vestigingswet aan te in de Afvalstoffen Terminal Moer- passen. "Voorkomen moet worden dijk (ATM), waarvan Ocean Com- dat Jan en alleman brillen gaat ver- bustion Services deel uitmaakt, kopen. Dit artikel hoort niet thuis Verder bezit WMI het Amsterdamse bij de drogist, de pompbediende of bedrijf ICOVA en de Van Vliet in het warenhuis". Groep uit Utrecht. Rivoli Burgemeester Peper van Rotter dam wil in november weten wat er allemaal is fout gegaan bij de mani festatie Rivoli 90. Hij gaat voor het onderzoek persoonlijk "een hoogle raar" aanzoeken. "Hoogleraren zijn gewend dergelijke dingen serieus aan te pakken", aldus Peper, die geen namen noemde. Inbrekers De Groningse politie heeft vijf in brekers aangehouden die tenminste drie huizen hebben leeggeroofd van mensen die pas waren overleden. De daders zochten de adressen op in overlijdensadvertenties of adver tenties van de executeur testamen taire. Als de telfoon niet werd opge- nonen, sloegen ze hun slag. Kapitein De Nederlandse kapitein van een Belgische kustvaarder is spoorloos nadat zijn schip een week geleden onder de kust van Vietnam werd overvallen door piraten. De piraten hebben de man weggevoerd van het schip. De rest van de bemanning is met het leeggeroofde schip naar Bangkok gevaren en heeft daar om hulp gevraagd. Te vet Ongeveer tachtig procent van de be volking eet te vet, hoewel bijna ie dereen weet welke risico's dat met zich meeneemt. Dat blijkt -uit een onderzoek onder vijfhonderd huis houdens door de stichting Weten schappelijk Onderzoek Konsumen- tenaangelegenheden. Voorjaar 1991 komt er een voorlichtingscampag ne over minder vet eten. BREDA (GPD) Burgemeester H. van Brummen van de gemeen te Terheyden, niet ver van Breda, stelt een onderzoek in naar de verkeersveiligheid op de snelweg A 59 bij het kruispunt Zonzeel. Gisteren vielen daar twee doden bij een reeks kettingbotsingen in dichte mist. In totaal waren daar meer dan 200 auto's bij betrok ken. Vijftien mensen liggen nog in het ziekenhuis met min of meer zware verwondingen. Het is niet de eerste keef dat op de A 59 een verkeerschaos ont staat. De weg ligt in een vlak, pol derachtig gebied, waar snel grondmist ontstaat. Aan de ande re kant wordt er op de weg vol gens de politie voortdurend te hard gereden. Om te onderzoeken of dat gistermorgen ook het geval was, zijn de tachografen van de betrokken vrachtauto's in beslag genomen. Gemakkelijk ging dat niet, want de politie werd bij haar werk gehinderd door automobi listen die elkaar direct nadat de weg weer was opengesteld, met hoge snelheid passeerden. Het is nog niet bekend in hoe verre de slachtoffers autogordels omhadden. Toevallig maakte het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid gisteren bekend dat meer dan 15 procent van de automobi listen in Midden-west-Brabant, vooral zakelijke weggebruikers als taxichauffeurs, rij-instruc- teurs en koeriers, geen gordel om- heeft. Daarbij gaat het om officië le cijfers. Tellingen uitgevoerd door onopvallende waarnemers wijzen uit dat het daadwerkelijke draagpercentage schommelt tus sen de 50 en 95 procent. Verder heeft het ROV gecon stateerd dat de automobilist bin nen de bebouwde kom vaak niet de moeite neemt om de gordel te dragen, terwijl juist daar de mees te ongevallen gebeuren (70 pro cent). Op de snelwegen daarente gen wordt de gordel door veel weggebruikers omgedaan. De chaos na de kettingbotsing gistermorgen op de A 59 bij Terheyden. Daar vielen twee doden. (foto and DEN HAAG (ANP) - "Troep", zegt voorzitter K. Kortland van de Ne derlandse Unie van Opticiëns, als hij hoort dat 's werelds grootste fa brikant van kant-en-klaar brillen Magnivision uit de Verenigde Sta ten zijn produkten in Nederland via drogisterijen en andere winkels wil verkopen. Hij overlegt met de mi nisteries van wvc en economische zaken over mogelijkheden een stok je te steken tegen deze "voor de HIV Vereniging: test met Kemron onzorgvuldig UTRECHT (ANP) - De HIV Ver eniging Nederland, de organisatie van aids-patiënten en seropositie- ven, twijfelt aan de zorgvuldigheid van het onderzoek dat de stichting Fight for Life gaat uitvoeren met de mogelijke aidsremmer Kemron (oraal humaan alpha interferon) uit Kenya. Na een gesprek met de stichting heeft de vereniging vastgesteld dat er geen samenwerking is met het onderzoekcentrum van het Acade misch Medisch Centrum, dat daar wel toe bereid is. Het onderzoek naar de zuiverheid van bet middel door TNO wordt niet afgewacht. De Amsterdamse huisarts H. Laane, medisch adviseur van Fight for Life, heeft vorige week een hoe veelheid Kemron naar Nederland gehaald. De meeste aids-deskundi- gen staan er sceptisch tegenover en vrezen dat valse hoop wordt ge wekt. Laane zelf gelooft ook niet dat Kemron hét wondermiddel is maar noemt het veelbelovend genoeg. Volgens de hoofdinspectie voor de geneesmiddelen handelt Laanse conform de Wet op de Geneesmid delenvoorziening die stelt dat niet geregistreerde medicijnen in Ne derland mogen worden toegelaten voor klinisch onderzoek en eigen gebruik. Maar H. Smid van de Di rectie Algemene Gezondheidszorg van het ministerie van volksge zondheid vindt de gang van zaken "verontrustend". In het blad van het ministerie zegt hij dat het niet ETTEN-LEUR Zwarte rookpluimen stijgen op vanuit de fabriek van het bedrijf Supertape op een industrie- de eerste keer is dat een nieuw aids- terrein in het Brabantse Etten-Leur. Urenlang woedde daar gisteravond een gigantische brand, die gepaard ging medicijn met veel tamtam wordt met een reeks ezrplosies. Er werd zelfs een vliegtuig ingezet om blvspoeder uit te strooien over het pandwaar plak- aangekondigd. "Achteraf blijkt de band en stickers worden gemaakt. De brand ontstond na een explosie in de mengerij. De schade wordt geschat op uitwerking steeds tegen te vallen", vijftig miljoen gulden. (f0t0 anp> WD: wanneer ontsnappen er weer drie? DEN HAAG (ANP) - De WD- Kamerleden Dijkstal en Kort hals mogen dan wel op vakantie zijn, helemaal stil zitten ze niet. Zo trok onlangs een berichtje in de krant hun aandacht waarin melding werd gemaakt van de vlucht van drie gedetineerden uit de jeugdgevangenis Zut- phen, terwijl de bewakers met andere gevangenen naar een voetbalwedstrijd op televisie za ten te kijken. Hé, dacht het duo, is dat enke le weken geleden ook al niet ge- beürd. Toen zijn toch ook drie gevangenen ontsnapt terwijl de rest naar het voetbal keek? Staatssecretaris Kosto (justi tie) vond gisteren dan ook schriftelijke vragen van beide Kamerleden over deze kwesties op zijn bureau. De meest bran dende vraag van Dijkstal en Korthals: "Wanneer is de vol gende voetbalwedstrijd?" DEN HAAG (ANP) - De uitstoot van kooldioxide (C02) kan flink worden teruggebracht door ener giebesparing. Daardoor wordt vol gens de stichting Natuur en Milieu en de Vereniging Milieudefensie het welvaartspeil niet aangetast. Wel is een reeks ingrijpende maat regelen nodig, zoals een verhoging van de benzine-accijns en inkrim ping van een aantal grote energiege bruikers. C02 is de belangrijkste veroorzaak van het broeikaseffect. Om de gevolgen van het broeikas effect beperkt te houden, zou een vermindering nodig zijn van de C02 -uitstoot met 30 procent in het jaar 2000. Maar dat is mogelijk, aldus de milieuorganisaties. Zij hebben on derzoek laten doen door de univer siteiten van Utrecht en Groningen en het Centrum voor Energiebespa ring in Delft. Gisteren werd het on derzoeksrapport aangeboden aan minister Alders (milieubeheer). Natuur en Milieu en Milieudefen sie hechten zeer aan "regelgeving" om hun doel te bereiken. Ook me nen zij dat een "trendbreuk" nodig is op verkeersgebied, bij landbouw, het gebruik van grondstoffen, en energie-intensieve groei van pro- duktie en consumptie. De organisaties zijn voorstander van 'milieuheffingen' op brandstof. Die heffingen leiden er volgens hen toe dat mensen minder brandstof gaan gebruiken of overstappen op schonere energiebronnen. De na druk bij de heffingen komt te liggen op de hoeveelheid C02 die vrijkomt bij verbranding van fossiele brand stoffen zoals olie, kolen en ghs. Per kilo uitgestoten C02 zou een heffing van 15 cent moeten gelden. Zo'n heffing zou in Nederland jaarlijks ongeveer 18 miljard gulden kunnen opbrengen. In de praktijk betekent dit dat benzine per liter 45 cent duurder wordt, gas per kubieke me ter 30 cent en stroom per kilowatt uur een dubbeltje. In de meest energie-intensieve produktiesectoren is inkriming on vermijdelijk, menen SNM en VMD. Als voorbeelden daarvan zij de aluminiumindustrie, de me taalsector, de chemische industrie en de glastuinbouw. Uiterlijk in 2000 zouden produktie en gebruik van organische chloorverbindingen geheel verboden moeten zijn. Het verlies van werkgelegenheid in der gelijke sectoren zou op te vangen zijn door groei in andere sectoren. Bij de energievoorziening zien de organisaties een geheel andere rol weggelegd voor de SEP, de Samen werkende Elektriciteitsproduktie- bedrijven. De nadruk zou moeten komen te liggen op wafmte-kracht- koppeling, windparken en centrale regulering van de elektriciteitsvoor ziening. Kernenergie is voor de milieu-organisaties uit den boze en volgens hen ook niet nodig.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3