Hirsch Ballin komt met doofpot-richtlijn OPINIE KAMPEREN Justitie schept onwerkbare situatie voor de pers Offerbereidheid hervormden groot' STANDPLAATS: VRIJDAG 24 AUGUSTUS 19j V Het was aan het einde van de jaren zestig, dat ik voor het eerst in Spanje mijn tentje neerzette. Niet zo lang geleden reed ik toevallig langs de camping iets buiten Barcelona waar ik mijn eerste Spaanse kampeerervaring opdeed. 'Tres Estrellas' was de naam toen en zo heet de camping nog steeds. Samen met 'De Lachende Walvis' en enige andere campings met even fraaie namen ligt Tres Estrellas langs een snelweg, waar twintig jaar geleden al halsbrekende toeren moesten worden uitgehaald om de weg over te steken om veilig het terrein af te rijden. Ondanks de handicap van de snelweg, waarover de Barcelonezen bij het minste straaltje zon naar Castelldefels of Sitges racen om hun overbevolkte en vaak stinkende stad te ontvluchten, was een verblijf op Tres Estrellas in die tijd een aangename bestemming. goedbedoelde aanslag op gezondheid protesteerde. Deze zomer heb ik weer enige dagen op een Spaanse camping gestaan. Dat was de camping Port de la Selva aan de rand van het gelijknamige Noordcatalaanse havendorpje. Port de la Selva is een uitstekende vakantiebestemming: het is er druk, maar het stadje mist de toeristische waanzin van Rosas ofLloret de Mar. De baai is ideaal voor surfers; de rotskust leent zich uitstekend voor snorkelaars en diepzeeduikers en er zijn redelijke restaurants. Ook met de camping is er niets mis: bomen tegen de zon, een zwembad voor de noodzakelijke verkoeling en in juli was het er rustig en hoefde je niet een half uur voor een schoon douchehokje te wachten. Toen ik er vorige week nogmaals een aantal nachten doorbracht, was van de idyllische camping van een maand eerder weinig meer over. Tenten stonden luifel aan luifel, de wachttijden bij de washokjes waren flink opgelopen en in de kampwinkel duurde het een half uur, voordatje twee croissants kon afrekenen. Hele Catalaanse gezinnen bleken er hun augustusvakantie door te brengen. Nu in eigen Spaanse tenten en niet meer in de afgedankte exemplaren van de Noordeuropeanen. Liefst vier generaties bij elkaar, die zich de hele dag luidruchtig bemoeien met de opvoeding van het jonge grut en die verder de camping niet afkomen. Met alle gevolgen van dien: een radio die de hele dag aanstaat; de tv die 20 uur op z'n hardst uitzendt; en een disco twee honderd meter verderop die je 's nachts in de tent laat meeswingen. Ik heb dit jaar vaak gehoord -en ook kunnen constateren-, dat de 'toeristische kwaliteit' aan de Spaanse Costa's nogal te wensen overlaat. Maar als men augustus mijdt en het zomer-gekkenhuis van Torremolinos of Lloret de Mar links laat liggen, blijft er toch genoeg over en kan ook kamperen in Spanje de moeite waard zijn. Net zoals 20 jaar geleden. De verstandhouding tussen justitie en politie en de media in Nederland is de laatste jaren sterk verslechterd. De richt lijn die het ministerie van justitie nu heeft uitgevaardigd, markeert een dieptepunt. Het lijkt er op dat uitgerekend de minister van justitie, mr. E. Hirsch Ballin, democratische grondbeginselen van recht op informatie en vrijheid van meningsuiting aan z'n politielaars lapt. door Pim Gaanderse Justitie wil weer helemaal terug naar af. "In de jaren zeventig lag een sterke nadruk op openbaarheid en controleerbaarheid van overheids handelen in het belang van een goe de en democratische bestuursvoe ring", zo staat in de richtlijn Infor matieverstrekking en voorlichting door politie en openbaar ministerie aan de media in en over strafzaken. En, zo wordt er onmiddellijk aan toegevoegd, die tijd is voorbij. Vol gens Justitie ligt nu 'de nadruk op het respecteren van de persoonlijke levensfeer en het waken voor een ongerechtvaardigde inbreuk daar op'. Uit deze door Justitie zelf opge roepen schijntegenstelling put ze de legitimering van een reeks maat regelen op het gebied van de voor lichting die stuk voor stuk worden gekenmerkt door 'terughoudend heid' en het NIET verschaffen van informatie. Openheid en openbaarheid heb ben echter nog niets aan actualiteit ingeboet. In de rechtspraak is in dat opzicht evenmin een ommekeer zichtbaar geworden. Toch wordt de voorlichting van alles wat met Jus titie en (rijks)politie heeft te maken in hoogst ongewenste mate gecen traliseerd. Bijna alle zaken van enig belang moeten via de persofficier van justitie gaan lopen. Politievoorlichters dreigen door de richtlijn weinig nuttige door geefluiken te worden. Zij krijgen voor de opsporing van strafbare fei ten in ieder geval een muilkorf op van Justitie. Werkdruk De persofficier krijgt het voor het zeggen. Maar het probleem met deze functionarissen is dat zij door te grote werkdruk heel slecht te be reiken zijn voor journalisten. En als ze dan bereikt kunnen worden, zeg gen ze doorgaans erg weinig ("in verband met het onderzoek"). Met de richtlijn in de hand zal dat nog minder worden. In kringen van Justitie en politie wordt nadrukkelijk ontkend dat er bewust naar een vorm van eenzij digheid wordt gewerkt. In de prak tijk is echter komen vast te staan -en de richtlijn is er de formalisering van- dat functionarissen van Justi tie en politie steeds meer op de stoel van de journalist gaan zitten. Dat is één van de meest verwerpelijke ten densen. Voor de media ontstaat hierdoor een onwerkbare situatie. Boven dien gaan hiermee de controleer baarheid van het handelen van die naren van de overheid en het zicht op de samenhang van bepaalde ont wikkelingen in de samenleving ver loren. Justitie en politie kunnen onder dergelijke omstandigheden maar al te makkelijk doofpotsituaties cre ëren. De laatste jaren is duidelijk ge bleken dat het (niet) handelen van met name politiefunctionarissen een kritische begeleiding van me dia vraagt. Met de richtlijn in de hand kunnen zij professionele pot- tekijkers nu makkelijker op afstand houden. Het zal duidelijk zijn dat de media aan zo'n richtlijn geen enkele be hoefte hebben. De rechtspraak in Nederland wordt juist gekenmerkt door controleerbaarheid. De fase waarin politie en Openbaar Ministe rie strafbare feiten onderzoeken, hoort daar onlosmakelijk bij. Averechts Een goed voorbeeld uit het verle den, waaruit mag blijken dat onvol doende openheid averechts kan werken, ligt op het gebied van ze denzaken. Incest, aanranding en verkrachting werden als zodanig niet of nauwelijks in het openbaar aan de orde gesteld. Uit een voor de slachtoffers overigens begrijpelijke prudentie. Maar de laatste jaren is gebleken wat er aan leed en aan maatschappelijk onrecht bestaat doordat justitie, politie en pers ja renlang de kop in het zand hadden gestoken. Door de richtlijn van Justitie zul len, zo moet nu worden gevreesd, weer veel meer ontwikkelingen en tendensen in de samenleving bui ten de noodzakelijke, maatschappe lijke aandacht raken of blijven. Overigens breekt de richtlijn met een wezenlijk grondrecht. Tot op heden is het een vast gegeven ge weest dat Justitie en politie de vol ledige antecedenten van betrokke nen bij strafrechtzaken verstrekten. Dat zijn maatschappelijk volstrekt relevante gegevens. Het behoort hierbij zo te zijn dat de media zelf bepalen hoe zij verder met deze ge gevens omgaan. Daar zitten ver schillen in. De praktijk heeft over het algemeen bewezen dat de media daarmee voldoende met gevoel voor verhoudingen is omgegaan. In enkele gevallen van ontspo ring (die zijn er uiteraard wel ge weest) lag en ligt de weg open naar beroepsinstanties en/of de rechter. In een recent gesprek tussen ver tegenwoordigers van de Nederland se Vereniging van Journalisten (NVJ) en het Nederlands Genoot schap van Hoofdredacteuren kon minister Hirsch Ballin dan ook niet aangeven dat er ernstige signalen uit de samenleving zouden zijn die tot andere gedragsregels c.q. richt lijnen aanleiding zouden geven. Nederlandse media gaan door gaans zeer fatsoenlijk om met de hen door Justitie en politie ver strekte gegevens. In de ons omrin gende landen gelden op dit terrein vaak heel andere normen. Daar worden, zonder enige terughou dendheid, niet alleen van betrokke nen in zaken van strafbare feiten naam, toenaam, adres, woonplaats en omstandigheden verstrekt aan de media, maar ook gepubliceerd. Minister Hirsch Ballin. Met zijn nieuwe richtlijn muilkorft hij de po litie. (foto GPD) In Nederland zijn de media nooit zo ver gegaan en Justitie weet dat. Toch wil zij nu ook in dit opzicht journalisten deze verantwoordelijk heid ontnemen. De media hebben in onze samenleving onmiskenbaar de rol van controleurs van het over heidshandelen. Het past de over heid daarbij niet zodanige richtlij nen op te stellen dat een dergelijke controlerende taak onmogelijk wordt. Het is duidelijk dat organisaties voor slachtofferhulp en de Orde van Advocaten willen opkomen voor deelbelangen van slachtoffers en verdachten. De media hebben daar oog voor. Maar Justitie dient zich te realiseren dat de media niet voor deelbelangen staan, maar voor alle maatschappelijke ontwikkelingen. We kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat het begrip 'belang van het onderzoek' al veelvuldig is gebruikt als dekmantel om zaken af te schermen die beter in de open baarheid hadden kunnen worden gebracht. Als schoolvoorbeeld kan in dit kader gelden het onderzoek in de zaak-Heijn. Uiteindelijk moest zelfs de leider van dat onderzoek toege ven dat de gevolgde gedragslijn van NIET informeren onjuist was geble ken en eerder contraproduktief had gewerkt. Die zaak heeft ook aangetoond waartoe het onvoldoende of niet in formeren van media kan leiden. Vaststaat dat zij eerder geprikkeld dan geremd zullen worden als er niet meer voldoende informatie be schikbaar zal komen. Hoofdredacteuren zitten niet te wachten op een loopgravenstrijd en Justitie en politie zouden zich zeer ernstig moeten beraden over de ge volgen die de praktische uitwer king van de richtlijn zal hebben. De richtlijn staat helaas niet op zich zelf. Justitie en politie gaan in toene mende mate -en op steeds dubieu zere gronden- over tot in beslagne- men van journalistieke informatie. Hiermee wordt het grondrecht van journalistieke vrijheid aangetast. Mensen gaan door dit optreden van Justitie en politie vertegenwoordi gers van de media als verlengstuk zien van Justitie en politie. Belemmerd Journalisten vinden dat een zeer ongewenste zaak, want zij worden er door in hun democratisch func tioneren belemmerd; hun bewe gingsvrijheid en geloofwaardigheid wordt er door aangetast; kansen op fysiek geweld worden steeds groter en de bereidheid van bronnen om journalisten in vertrouwen te ne men wordt steeds kleiner. Vaststaat dat journalisten in meerderheid niet op een formeel verschoningsrecht zitten te wach ten, daar is onderzoek naar gedaan. Maar zij mogen wel verlangen dat Justitie en politie met bijzonder grote terughoudendheid optreden tegen journalisten. Pas in uiterste noodzaak mogen zij t.o.v. journalis ten overgaan tot in beslagneming, gijzeling en vervolging. Daar is nu - in tegenstelling tot wat de toenmali ge minister van justitie J. de Ruiter in 1982 op kamervragen heeft geant woord- geen sprake van. Nederlandse media dreigen uit gerekend door toedoen van het mi nisterie van justitie in de sfeer van intimidatie door de overheid te ko men. Een zorgwekkende situatie die snel om verbetering vraagt. De toestand in Nederland heeft zelfs al internationale aandacht ge trokken. In een resolutie heeft het International Press Institute in mei '90 in Bordeaux zijn bezorgdheid uitgesproken over het optreden van de Nederlandse Justitie tegenover journalisten. Een twijfelachtige eer die tot voor kort alleen bananenre publieken was vergund. (De auteur is voorzitter van de Commissie Juridische Zaken en Ethiek van het Genootschap van Hoofdredacteuren en hoofdre dacteur van het Brabants Nieuws blad) EEN AVONDJE STAPPENI 'Dus u heeft hier de hele tijd in huis gewoond, terwijl uw man dacht dat u in Zwitserland zat?' vroeg Van Dam met de verbazing nog steeds in zijn stem. Lizzy knikte. 'Een paar keer ben ik de deur uit geweest, maar dat was te gevaarlijk. Mensen herken den me. Ze konden het doorvertellen aan Bert.' 'En wat was de achtergrond van die merkwaardige... eh, construc tie?' 'Bert en ik hadden een relatie, al ruim een halfjaar. We hielden het niet uit, al die vluchtige, geheime contacten tussendoor. We wilden een tijd bij elkaar zijn.' 'En terwijl u met de heer Scholten het bed deelde, lag bij wijze van spreken aan de andere kant van de muur uw man eenzaam en alleen in de echtelijke sponde?' Ze knikte, alsof het niets anders was dan een simpele, alledaagse re aliteit en niet een grove, gemene klap in mijn gezicht, een stoot onder de gordel. Dat ik me daar inmiddels al lang van had hersteld kon ze niet weten. Die klap in mijn gezicht kwam me eigenlijk wel goed uit. Een betere reden voor een scheiding was er niet. Bert zat met zijn hoofd in zijn handen het patroon in het vloer kleed te bestuderen. 'Behoorlijk crimineel allemaal,' zei Van Dam, 'maar het is mijn pak- kie-an niet. Het Wetboek van Stra.f- recht zegt niet dat zoiets verboden is. Dus ik kan wel weer gaan.' Bert veerde meteen op. 'Karin de Leeuw,' zei ik. Iedereen verstrakte. Zelfs Lizzy. Wat wist zij ervan? 'Wat heeft dit met Karin de Leeuw te maken?' vroegen Bert en Van Dam bijna in stereo. Ik haalde het adresboekje te voor schijn. 'De pagina met de namen die met een B beginnen ontbreekt, die is er uitgescheurd. Volgens mij heb jij dat gedaan,' zei ik tegen mijn buur man. 'Jouw naam moest uit het boekje verdwijnen.' 'Ik heet Scholten.' 'Maar ook Bert, en er zijn meer mensen op hun voornaam in het boekje terechtgekomen. Kijk maar, hier bijvoorbeeld, Maarten de Leeuw bij de M.' 'maar ik heb dat boekje helemaal niet gehad,' zei Bert. 'Je zit dit maar te verzinnen om jezelf vrij te plei ten.' 'Zeker wel,' en ik zag het moment weer voor me. Ik had hem even al leen gelaten, terwijl hij als gastheer mij een nieuwe fles had laten open maken. Daarna had ik het boekje van hem teruggekregen. Genoeg tijd om de pagina met zijn naam op te zoeken en eruit te scheuren. 'Het is allemaal met een ballpoint geschreven,' zei ik, 'en als ze een beetje hard op die pen drukte, kan je het op de volgende bladzijde mis schien nog wel lezen.' Ik keek naar Van Dam. 'Op het lab halen ze dat wel weer naar boven,' zei hij. Bert verbleekte. Ik zag dat zelfs zijn schedel wittig werd. 'M..maar dat., dat zegt toch nog niks,' hakkelde hij. Ik speelde mijn laatste troef uit. 'Hoe laat kwam je eigenlijk bij die Moniek vandaan?' 'Moniek?' vroeg Lizzy 'Ja,' zei ik, 'een collega van Karin, ook een dame die het voor geld deed, en waar Bert wel eens vaker eh, relaxte.' Lizzy keek alsof er een zware mestgeur de kamer was binnenge waaid. 'Klopt dat Bert?' Bert reageerde niet. 'Hoe laat kwam je bij haar van daan, Bert?' Ik had me er al over verbaasd dat hij nog op was toen ik om half vier bij hem aanbelde. Dat deed je niet als je net bij een vrouw vandaan kwam, en zeker niet als je minnares boven in je eigen huis op je lag te wachten. Bert gaf nog steeds geen antwoord. 'En je moest weg voor zaken,' zei Lizzy. 'Nou, mooie zaken, ik vroeg me al af waar-ie nou toch bleef, en meneer lag met een of andere dure snol tot een uur of drie 's nachts te rollebollen. Wat een smerige, vuile bedrieger.' 'Tot een uur of drie 's nachts,' her haalde ik. 'Dus je was niet om twaalf uur thuis, zoals je mij had wijsgemaakt. Je was hier pas vlak voordat ik thuiskwam. Jij hebt Ka rin de Leeuw vermoord, Bert.' Hij werd zo mogelijk nog bleker. 'Je dacht twee vliegen in één klap te slaan. Zij chanteerde jou ook na tuurlijk. Wat was het?' Hij haalde zijn schouders op alsof dat nu allemaal niet meer belang rijk was. 'Je was haar kwijt, en dat kwam goed uit want je kon wel wat geld gebruiken. Lizzy is geen goedkope vrouw om te onderhouden, ik weet er alles van. Tegelijk kon je mij met een moord opzadelen, zodat je ge ruisloos Lizzy kon overnemen... nou, Lizzy mag je hebben, gratis en voor niks. Ze fcan je mooi komen opzoe ken in de gevangenis. Krijg je ten minste nog eens bezoek. Of zal Mo niek ook gezellig langskomen?' Van Dam pakte Bert bij zijn arm. Hij liep willoos mee. 'Vieze, gore kaalkop,' krijste Lizzy. het was niet voor mij bedoeld. GEESTELIJK LEVEN Directeur Hamelink (Financiële Raad): LEIDSCHENDAM (ANP) - Met een „verbazing die weldadig aandoet" heeft de directeur van de Generale Financiële Raad (GFR), C.D. Hamelink, tientallen jaren gezien hoeveel geld de leden van de Nederlandse Hervormde Kerk voor hun kerk overhebben. „De kerk wordt dan wel kleiner en gemeenten in verstedelijkte gebieden kunnen het nog moeilijker krijgen, maar de bereidheid om geld te geven zakt niet in, maar zet zich voort. De kerkelijke gemeenschap staat blijkbaar nog steeds achter het gemeentewerk". Hij is daarom optimistisch over de toekomst. Hamelink maakt deze maand ge bruik van de vut-regeling. Hij heeft 28 jaar bij de GFR gewerkt, eerst als stafmedewerker en sinds 1973 als directeur van dit orgaan van bijstand van de Nederlandse Hervormde Kerk. In die tijd is het provinciaal kerkewerk hecht in de kerk verankerd geraakt en is het aantal landelijke functionaris sen verminderd. Sinds 1987 nam het aantal formatieplaatsen met 12 3/4 af. Is Hamelink zeer tevreden over de offerbereidheid van de her vormden, minder te spreken is hij over de (geringe) bereidheid tot bezuinigen in zijn kerk. In 1987 besloot de synode tussen 1988 en 1991 elk jaar 4 procent op het lan delijke en provinciale werk te be zuinigen. Tot- en met dit jaar wordt naar schatting 8,5 procent bezuinigd. De totale bezuiniging zal, uitgaande van het budget voor 1986, op ongeveer 10 procent uitkomen. De 'kaasschaafmetho de' die de eerste jaren met rede lijk succes is toegepast, blijkt niet meer te werken. Teleurstelling Gebouwen hebben een belangrij ke rol gespeeld in het werk van Hamelink. Niet alleen kijkt hij er met gepaste trots op terug dat on der zijn leiding de vier Haagse kantoren van de Hervormde Kerk in een nieuw gebouw in Leids- chendam werden ondergebracht. Ook moest hij in 1973 tot zijn gro te teleurstelling ervaren dat de sy node in een vergadering van nog geen uur een streep haalde door het plan het nieuwe kantoor van de Hervormde Kerk naast dat van de Gereformeerde Kerken in Leusden te vestigen. Een grasveld met schapen naast het gereformeerde Dien stencentrum in Leusden herin nert aan deze beslissing. Zowel de GFR als de Gereformeerde Ker ken, die jaren werk in een vloek en een zucht verloren zagen gaan, waren bijzonder ongelukkig met dit besluit. De synode had hen niet geraadpleegd maar had voor al gevaren op het kompas van de pas benoemde secretaris-gene raal, dr. A.H. van den Heuvel. On der meer op grond van zijn erva ringen bij de Wereldraad van Ker ken in Genève ontried hij de sy node ten sterkste zich in Leusden te vestigen. Hamelink ziet het besluit als een gevolg van de aarzelingen in de Hervormde Kerk tegenover het Samen op Weg-proces met de Gereformeerde Kerken. De her vormden vreesden dat de geza menlijke huisvesting een defini tieve keuze voor samengaan met de gereformeerden betekende. Samen op Weg De tijden veranderen en de mees te hervormden zien nu in dat de toekomst van de kerk in Samen op Weg ligt. Bij de bouw van het kantoor in Leidschendam is de Gereformeerde Kerken meege deeld dat het in principe om tijde lijke huisvesting gaat en dat de hervormden op den duur met de gereformeerden een gezamenlijk kantoor willen betrekken. De samenwerking met de Gere formeerde Kerken zal ongetwij feld toenemen, aldus Hamelink. Er zal naar zijn mening ook wel een oplossing worden gevonden voor de crisis die in februari dit jaar ontstond, toen de hervormde synode geheel andere opvattin gen over de nieuwe kerkorde van de gezamenlijke kerk bleek te hebben dan de gereformeerde sy node. Hamelink grondt zijn optimis me mede op de manier waarop een beheersregeling van Samen op Weg-gemeenten tot stand is gekomen. De moeilijkheden over die regeling, die uiteindelijk vorig jaar november unaniem werd aanvaard, waren een gevolg van het feit dat de Gereformeerde Kerken een andere regeling voor het beheer van de kerkelijke goe deren kennen dan de Hervormde Kerk. Nu de hervormde synode in eerste lezing akkoord is gegaan met een voorstel dat de vaststel ling van de begroting in handen legt van de kerkeraad, komt er ook een aanpassing aan wat in de Gereformeerde Kerken regel is. Als er een Samen op Weg-kerk komt, zal de Gereformeerde Bond, de rechtervleugel van de Hervormde Kerk, daar volgens Hamelink zeker deel van uitma ken. „De Bond zal zich altijd her vormd blijven noemen en er nooit uitstappen. Wel kan het lang du ren, voordat Bondsgemeenten gaan samenwerken met de Gere formeerde Kerk in hun plaats". Mede aan de Gereformeerde Bond is het te danken dat de Her vormde Kerk zo boeiend is, vindt Hamelink. „Links en rechts varen onder één vlag, men voelt zich met elkaar verbonden en zoekt net zo lang totdat men elkaar vindt". Gehuwde priesters gaan sacramenten toedienen DOORN (ANP) - De gehuwde priesters die lid zijn van de ver eniging voor Gehuwd en Onge huwd Priesterschap (GOP) zullen voortaan de sacramenten toedie nen als gelovigen „om verant woorde redenen" daarom vragen. Dat deelde GOP-voorzitter E. Vërheijden gisteren mee aan het eind van de derde bijeenkomst van de internationale federatie van gehuwde priesters in Doorn. De GOP, die ijvert voor afschaf fing van het verplichte priesterce libaat is de Nederlandse afdeling van de federatie. Volgens Verheijden geeft arti kel 1335 van het kerkelijk wet boek priesters die wegens een hu welijk het priesterambt hebben moeten neerleggen het recht op verzoek van de gelovigen sacra menten toe te dienen. Als voor beeld van een verantwoorde re den noemde hij het verzoek van mensen in een niet-katholiek zie kenhuis aan een gehuwde pries ter om hun het sacrament van de zieken toe te dienen. Ook zullen gehuwde priesters ernstig over wegen voor te gaan in de eucha ristie. Intussen heeft kardinaal Simo- nis laten weten dat er geen sprake kan zijn van ontkoppeling van priesterschap en celibaat. De koppeling zou volgens hem "ze ker niet" in een tijd van crisis moeten worden opgegeven. "Door dat te doen, zouden we symptomen bestrijden en niet de eigenlijke oorzaak". Die ligt in de secularisatie en in de ernstige ge loofscrisis, aldus de kardinaal. "De Kerk recruteert haar pries ters uit diegenen die zich aller eerst van de gaven van het celi baat bewust zijn. In deze tijd van overwaardering van lichamelijk heid en seksualiteit worden de geestelijke waarden minder be grepen". Beroepingswerk Hervormde Kerk: Beroepen teOud-v< semeer: D. A. Snijder te Abbenbroek (part-time); te Hillegersboek als predi kant voor bijzondere werkzaamheden (geest.verz. van het Sint Franciscus gast huis): B. Duisterhof te Hillegersberg, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Drunen en Vlij- men-Hedikhuizen en Engelen (t.b.v. Vlij- men-Hedikhuizen, part-time): mw. Vermeulen-Van Weelden, kandidaat 's-Hertogenbosch. Gereformeerde Gemeenten: Beroe pen te De Valk-Wekerom: J. Spaans te Norwich (Can.). Wat ik me vooral herinner waren de bordjes met 'En venta' op de bungalowtenten van de Nederlanders en Westduitsers. In de Franco-tijd van die jaren waren tenten voor Spanjaarden onbetaalbaar, 's Zondags liepen er tientallen Barcelonezen over het terrein op zoek naar een voordelige tent-aanbieding en er waren heel wat Nederlanders die met het verkopen van hun tent de toch al goedkope Spaanse vakantie nog voordeliger wisten te maken. Tres Estrellas had ook muskieten. Elke avond, als het even kon rond etenstijd, reed er een spuitwagen om bomen, tenten, kampeerders en het avondeten onder g if te spuiten. Het rare was, dat er niemand tegen deze Madrid Ruud de Wit

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2