Proefschrift ontkracht verplichte boekenlijst 'Impulse': politiethriller met onwaarschijnlijke wendingen KIJK UIT Exposities Concerten Theaters VRIJDAG 24'AUGUSTUS 1990 KUNST/FILM PAGINA 19 BIOSCOPEN In 'Track 29' speelde Theresa Rus- sel een vrouw met allerlei waan voorstellingen die het gevolg waren van een traumatische jeugderva ring. Haar rol in 'Impulse' vertoont daar wel enige gelijkenis mee. Na een weinig fortuinlijk huwelijk heeft Lottie Mason alleen nog kortstondige relaties met mannen. Ze werkt als undercover bij de poli tie van Los Angeles en gaat als hoer tje de straat op om drugdealers in de val te lokken. Ze kan zich moeilijk van haar werk losmaken en krijgt last van troebele fantasieën. In het surrealistische drama van Roeg kwam dat spel van waan en werke lijkheid uitstekend tot zijn recht. 'Impulse', geregisseerd door Son- dra Locke, is echter een doorsnee politiethriller. Dan wordt zoiets al gauw een beetje belachelijk. De sfeer is direct herkenbaar: donkere natte straten, veel nachtop namen en gewelddadige confronta ties. Kortom, een gevaarlijke we reld waarin Lottie zich staande moet zien te houden tussen ongure criminelen en een cynische chef die ook niet vies is van een paar hand tastelijkheden. Ze wordt ingezet bij een belangrijke en riskante zaak. De man die de leiding van de operatie heeft wordt verliefd op haar. Dat be tekent complicaties. Op zichzelf bevat 'Impulse' ge noeg stof voor een sterke thriller. Jammer genoeg wordt de zaak be hoorlijk verprutst door een paar on waarschijnlijke wendingen en door het oppervlakkige gepsychologi seer dat iedere onderbouwing mist. Typerend is bijvoorbeeld dat Lottie in het begin nog onder behandeling van een psychiater is, terwijl dit ge geven later geruisloos uit de film verdwijnt. Theresa Russel zelf is het meest op haar gemak in de vele verleidelij ke vermommingen die ze moet aan nemen. Als het serieus begint te worden brengt ze er minder van te recht. Veel overbodig gezucht en gesteun moeten het publiek de in druk van een grote innerlijke strijd geven. Gezien haar uitstekende prestaties in eerdere films zijn al deze nep-emoties vermoedelijk ver oorzaakt door een slechte regie. LEO BANKERSEN zucht en gesteun. (OP)NIEUW 'Willekeur op basis oncontroleerbare gegevens' STOMPETOREN - „Toen ik Aad van den Heuvel en prof. dr. J.J. Goedegebuure el kaar op televisie zag toe knikken en hoorde beamen dat de gegevens en cijfers nu eenmaal ontbreken om tot verantwoorde keuzes te ko men voor een verplichte boekenlijst voor eindexa menleerlingen, toen steiger de ik. Die cijfers zijn er na melijk wel." Recordverkoop abonnementen voor Leidse Schouwburg LEIDEN - De Leidse Schouw burg heeft voor het komende seizoen een record aantal abon nementen verkocht. Er waren zelfs meer aanvragen - 40.000 - dan de schouwburgdirectie kon honoreren. In totaal zijn nu 35.000 abonnementen, het maxi mum, verkocht. Yvonne van Baerle, hoofd directie cultuur van de gemeente Leiden en waarnemend directeur van de schouwburg, zei gisteren blij te zijn dat de belangstelling voor de schouwburg allerminst heeft geleden onder de 'schouwburg- kwestie'. "Vorig jaar werden nog 32.500 abonnementen ver kocht en dat was toen ook al een record. Het aantal voor het ko mende seizoen kan niet worden overtroffen, omdat er gewoon niet meer plaatsen zijn. We moe ten per voorstelling toch een paar honderd stoelenvrijhou den voor de losse verkoop". Volgens Van Baerle zijn ook de sponsors niet onder de in druk geraakt van de verwikke lingen rond het theater aan de Oude Vest. "Ook wat dat betreft is er een record gehaald. In to taal is er voor 170.000 gulden aan sponsorgeld binnen". lijvige delen van het proefschrift dat hij in 1987 met succes verdedig de aan de universiteit van het En gelse Huil. Hij denkt daarmee een stevige tik uit te delen in de richting van de 'verplichte literatuurlijst' van 21 titels zoals deze vorige week is voorgesteld door de hoogleraren Anbeek, Bekkering en Goedege buure en waarover inmiddels hefti ge discussies gaande zijn. Dr. Kaat onderzocht namelijk wat er aan een aantal universiteiten (6 in Nederland, 1 in België) aan Neder landstalige literatuur gedoceerd werd. Hij koos daarvoor de periode 1970-1983. De uitkomst van het on derzoek was dat er een soort 'Top 10' van de meest gedoceerde litera tuur aan die bewuste universiteiten viel samen te stellen. Een verzame ling van werken dus die aan de uni versiteiten in ons land doorgaan voor 'de literatuur van de 20ste eeuw'. En nu komt het: de lijst van Kaat vertoont geen enkele overeen komst met de door de drie professo ren gepresenteerde 'verplichte boe kenlijst'. Kaat kwam tot een ranglijst van de 75 meest - gedoceerde literaire werken uit de periode 1900 - 1984. „Je zou er toch vanuit moeten kun nen gaan dat wat aan de universitei ten wordt gedoceerd, representatief is voor wat de smaakmakende pro fessoren beschouwen als 'Neder landse literatuur' (al dan niet met een hoofdletter L)". Jacques Kaat (34) studeerde Engels aan de Vrije Universiteit van Am sterdam, waarna hij de Noordzee overstak en bij de vakgroep verge lijkende literatuurwetenschap van de Universiteit van Huil promo- Blaman Prijs voor Frank Koenegracht ROTTERDAM (ANP) - De Leidse dichter en zenuwarts Frank Koene gracht krijgt dit jaar de Anjerfonds- Blaman Prijs. Hij ontvangt de prijs - groot 10.000 gulden - voor zijn gehe le oeuvre. De Anjerfonds-Blaman Prijs wordt eens in de twee jaar toege kend aan schrijvers en dichters in het Rijnmondgebied. Koenegracht is werkzaam in Rotterdam. Het Prins Bernhard Fonds en de daar aan verbonden 15 Anjerfondsen vormen samen het grootste cultuur fonds van Nederland. De prijs wordt hem op 23 november uitge reikt. veerde op een onderzoek naar -de ontvangst van Nederlands fictief proza in Groot-Brittannië. Afgelo pen mei vestigde hij zich, na tien jaar werk en studie in Engeland, in het Noordhollandse dorp Stompe- toren, als hoofd van het eerste filiaal op het continent van een Engelse vertaalbureau. Kaat geeft toe dat enkele verschil len tussen zijn lijst en de die van het geleerde driemanschap voortko men uit het gegeven dat hy een kor tere periode bestudeerde: „Om al lerlei redenen trok ik de grens bij publikaties vanaf 1900, terwijl zij bij 1830 zijn begonnen. Dat verklaart dat mijn lijst het zonder de 'Max Ha- velaar' en de 'Camera Obscura' moet stellen." Koploper Absolute koploper op de lyst-Kaat is 'Music Hall' van Ostaijen, een dichtbundel die op alle zeven door hem bezochte universiteiten in tel is. Van Ostaijen komt wel op de lijst-Goedegebuure c.s voor, maar met een heel andere titel. De nummers 2 tot en met 7 eindi gen volgens de becijfering van Kaat ex-aequo, omdat ze op zes van de ze ven universiteiten worden bestu deerd. 'De Uitvreter' etc. van Nes- cio, 'Nieuwe Gedichten' van Nijhoff en Van het Reve's 'De Avonden' stroken met de 'professorenlij st', maar 'Willem Mertens levensspie gel' van Van Oudshoorn, 'Het land van herkomst' van Du Perron en 'Het uur U' van andermaal Nijhoff ontbreken daarop. Van plaats 8 tot en met 13 (bestu deerd op vijf Nederlandse universi teiten plus Leuven) treffen we al leen Boons 'Menuet' aan in het nieu we voorstel, maar Hermans 'Nooit meer slapen' en de titels van Van Eeden, Marsman, Van Schendel en Vasalis komen niet voor. Van de se rie 14 tot en met 25 (vijf Nederland se universiteiten) komen we Vest dijk met 'Terug tot Ina Damman' ook tegen bij Goedegebuure. Ach terberg, Elsschot en Mulisch ver schijnen daar met een ander literair werk dan Kaat op de universiteiten aantrof. Van Deyssel, Gorter (met twee titels), Gossaert, Heyermans, Teirlinck en Vroman ontbreken ten ene male, evenzeer als Nijhoff en Van Schendel met tweede titels. Conclusie? „Als je dan al vindt dat je een dergelijke lijst moet opstel len, dan zou je gebruik moeten ma ken van cijfers, van controleerbare gegevens, zoals ik die boven water heb gebracht. Als je dat niet doet, dan ontaard je irf persoonlijke wille keur en hobbyisme. Ik begrijp ook garantie binnen het literatuuron- niet dat een man als de Leidse hoog- derwys in te bouwen is nobel ge leraar Anbeek, die mij overigens al- noeg. Maar dat doe je niet door ver- Ie mogelijke medewerking bij mijn plichte nummers in te voeren. Het onderzoek heeft verleend, hieraan plezier bij de leerlingen gaat er hele- heeft meegewerkt. Hij stond toch maal af, de leraar wordt Vervangen bekend als een van Nederlands door een uittrekselboek. Je brengt grootste empiristen? Iemand die in- een scheiding teweeg tussen elite- zag dat literatuur een dynamisch auteurs en auteurs 'van de tweede proces is en zoveel mogelijk wilde rang'. En dan heb ik hét nog niet werken met toetsbare gegevens. Maar nu schijnt hij dan als een blad aan de boom te zijn omgedraaid en wil hij iedereen zelf de wet gaan voorschrijven." „Overigens denk ik dat het princi- eens over de praktische bezwaren: hoe vaak moetje zo'n lijst bijstellen en wie moet dat doen?" „Ik kan me hooguit voorstellen dat je een lijst van aanbevolen wer ken, schrijvers en genres produ ceert ten behoeve van het litera- het verplicht stellen van een tuuronderwijs op de middelbare aantal titels niet deugt. Het zal lei- scholen. En dan een heel uitgebrei- den tot een verschraling van het li teratuuronderwijs. Het streven van die drie heren om enige kwaliteits- Hart." Leiden Koninklijk Penningkabinet - Rapenburg 28, 'Geld van het Koninkrijk', Nederlands geld van 1814-1990, t/m jan '91; di. za. 10-17 uur. zon- en feestd. 12-17 uur. Rijksmuseum van Oudheden - Rapenburg 28, 'Mozaïek de Antieken; oog in oog met Grieken, Etrusken en Romeinen', t/m 2/9; di t/m za 10-17 uur, zo 12-17 uur. Rijksmuseum van Volkenkunde - Steen straat 1 Mexicaanse keramiek van potten bakker Gorky Gonzétez, t/m 30/9; di t/m za 10-17 uur, zo 12-17 uur. Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie - Hooglandse Kerkgracht 27, Milieu-ten-' toonstelling EEG, tot eind sept; ma t/m vr 10-17 u 3 14-17 u Stedelijk Museum 'De Lakenhal' - Oude Sin gel 28-32, 'Collectie 1890 - 1990', werk van o.a. Jan Sierhuis, Carel Belth, Guido Lip pens, Floris Verster, Menso en Harm Ka- merlingh Onnes e.a., t/m 30/9; di t/m za 10- Noordwijkerhout Bibliotheek - Herenweg, Heide Westheide met aquarellen en Doris Lorenzen met kera miek, tot 28/8; tijden openingsuren van de bibliotheek. Oegstgeest De Beukenhof - Terweeweg 2-4, Zomerex- positie: 'Beelden in de Tuin 1990', werk van Mattheus Germann, Helen Nagel en Joke Crul, tot 1 /9; ma t/m vr van 10-12 u Pop Rijnsburg Genootschap Oud F The Nozems vanavond te zien in het Leids Vrijetijdscentrum. <foto pr) 17 u 3 13-17 u Nationaal Natuurhistorisch Museum - Pest huislaan, 'Dinosauriërs in Leiden', 8 ver schillende soorten dinosauriërs op ware grootte, t/m 28/10; dag. 10-17 uur. 't Huys Benee - Nieuwe Rijn 3, permanente tentoonstelling van werk Leny Noyen, vr 14- 16 uur en za. en zo. van 12-16 uur. Het Achterhuis - Nieuwe Rijn 38, permanen te expositie; Vijf eeuwen mode in miniatuur, di t/m za. 10-16 uur. Signaal, Studio voor Vormgeving - Groene» steeg 10. ontwerpers en vormgevers tonen diverse ontwerpen, tevens presentatiemap pen, do 12-21 uur. vr 12-18 uur. za 12-17 Stichting Beeld en Grafiek - Stationsweg 243, werk van Feng, Erik-Jan Kuiper en Cees van den Oever, nadere informatie tel: 146024. Sociëteit Quintus - Korte Mare 34, tentoon stelling van leden van Quintus in de vorm van schilderij, druk, foto, tekening of beeld. LAK-Galerie Cleveringaplaats 1'De LAK- galerie: Exposities en beleid in de periode 1946 tot heden', werk van Henk Fakkeldij, Els ter Horst, Marc Huymans, Joke van Kat wijk en vele anderen, t/m 8/9; ma t/m vr 10- 22 uur. zo 14-17 uur. Fotogalerie 'De Kleine Klup' - Nieuwe Rijn 1 overzichtstentoonstelling van de afgelopen twee jaar, werk van o.a. Sybolt Voeten, Taco Anema, Marjorie Nigaebrugge, Corne lia van Beveren, Robert Schilder e.a., t/m 30/B; ma t/m za 10-22 uur. zo 12-22 uur. Holiday Inn - Haagsche Schouwweg 10, (blauwe gang) portretten en aquarellen van Carta Schreuder, t/m 31/8. abstract-expressionistisch werk en Rhea van Kempen met een serie miniaturen, van 27/8 t/m 29/9; tijdens openingsuren (ma ge sloten). Katwijk Galerie 'De Witte Duif' - Koninginneweg 12a, verkoop-expositie van moderne kunst met extra aandacht voor o.a. Karei Appel. Corneille en Theo Wolvecamp, verder de map 'Hommage aan Vincent van Gogh', vier zeefdrukken door Kees Salentijn, elke za terdag (t/m aug) van 11 -13 uur en van 14-17 Leiderdorp Gemeentehuis - Statendaalder. Karei Lam- bertus Vdema: schilderijen in olieverf, pastel en aquarel, t/m 20/9; ma t/m vr van 9-17 uur, woe ook van 18.30-20 uur. Lisse Museum voor de Bollenstreek - Heereweg 219, permanente tentoonstelling, elke eer ste zondag van de maand rondleiding om 14 en om 15.30 uur. Noordwijk Galerie Drieluik - Voorstraat 57, aquarel- /Bloemencomposities van Janice Boekholt, tot 15/9; dag. 10-17.30 uur. Genootschap Oud Rijnsburg - Oude Vliet- weg 6, permanente tentoonstelling 'De an dere Middeleeuwen'; thema tentoonstelling: Wintersalon van Oost Europese kunste naars, een brug tussen Oost en West', vr. 19-21 uur, za. 10-16 uur. Atelier 'De Smaggel' - Tramstraat 6a, per manente expositie: schilderijen van Mar- greet van Polanen; ma 14-16 uur. Warmond Het Oude Raadhuis Dorpsstraat 36, Tom de Vries Lentsch met schilderijen en ge mengde technieken, t/m 6/9; di 19-21 uur, wo. do, en zo 14-16 uur. za 11-16 uur. Galerie De Pomp - Dorpsstraat, expositie in het teken van 'Sara', werk van o.a. Anneke Koek, Fons Versluis, Ans Oosterbaan en vele anderen, t/m 6/9; di 19-21 uur, wo 10- 12 en 14-16 uur. do-za-zo-14-16 uur. Wassenaar Raadhuis De Paauw - Raadhuislaan 22, te keningen van Kees Buurman, t/m 9/9; di t/m vr 10-16 uur. za en zo 13-17 uur. Cultureel Centrum Warenar Kerkstraat 75, solovoorstelling 'Lak op papier' van Theo de Haan. t/m 17/9; ma t/m vr 9-16 uur. Klassiek het orgel 1 Werken van Buxtehude, Bach Sweelinck staan op het programma. Aanvang 20.15 uur, Hooglandse Kerk gracht. Vrijdag- en zaterdagavond is er in de Droomfabriek een swingavond. Aan vang 21.30 uur, Oude Singel 56, Lei van de Nederlandse band zems. The Nozems zijn voortgekomen uit de Hedelse punkband New An noyance. De lp 'Hanging Around' stond 8 weken in Oors Fata Morgana. Aanvang 23.00 uur, Breestraat 66, Lei den. Den Haag Appeltheater wo 29, do 30. 20.15 uur; Toneelgroep De Appel: 'Noodlot'. Circustheater dag. (beh. zo/ma), 20.15 uur; Paul van Vliet: Jubileumshow. Amsterdam Carré vr 24 t/m wo 29 (beh.ma), 20.15 uur; Musi cal: 'A Night at the Cotton Club', met o.a. Madeline Bell en Ruth Jacott, mmvThe Har lem Orchestra en The Harlem Hoppers. Concertgebouw ma 27. 20.15 uur; Brabants Orkest olv Ar- péd Joó, mmv Matt Haimovitz (cello), werk van Kodély, Schumann, Stravinsky en Ravel. di 28, 20.15 uur; Radio Filharmonisch Or kest olv Edo de Waart, mmv Jaap van Zwe den (viool) en Godfried Hoogeveen (cello), werken van Brahms. wo 29.20.15 uur; Koninklijk Concertgebouw Orkest olv Riccardo Chailly, werk van Van Beethoven, Debuddy en Prokofiev. Nieuwe de la Martheater vr 24. za 25, zo 28, 20.15 uur; Théatre de Complicité: 'Help! lm alive'. di 28 (première), wo 29, do 30, 20.15 uur; Zuidafrikaanse cabaretier Pieter-Dirk Uys: 'A kiss on your koeksister'. Stadsschouwburg vr 24, za 25, 20.15 uur; Mamu Players: 'Streetsisters'. di 28 (try-out), wo 29 (première), 20.15 uur; Kameropera Transparant: 'L'oca del Cairo', van W.A. Mozart. BLIJVERS 'The hunt for the Red October' - Jacht op Russische atoomonderzeeër, Lido, Leiden 'Total Recall' - Paul Verhoevens Ame rikaanse kassucces nu ook in Luxor, Leiden en Euro, Alphen 'Pretty woman' - Miljonair en licht meisje nader tot elkaar, Lido, Leiden en Eurp, Alphen 'Gremlins, deel 2' - Leuke griezels ver overen Manhattan, Lido, Leiden, Eu ro, Alphen en Greenway, Voorschoten 'Bird on a wire' - Er klopt iets niet in film met Goldie Hawn en Mel Gibson, Lido, Leiden 'Back to the future, deel 3' - Gein in de beste traditie van Lucky Luke - Lido en Studio, Leiden 'War of the Roses' - Huwelijkskome die, Trianon, Leiden 'Ook honden gaan naar de hemel' - Te kenfilm met grimmig karakter, Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Heisser als Lava' - Rex, Leiden 'Look who's talking" - Komedie met pratende baby in hoofdrol, Greenway, Voorschoten 'The fabulous Baker Boys' - Vermake lijke twist tussen barpianisten, Green way, Voorschoten 'Wild orchid' - Greenway, Voorscho ten, Astra, Wassenaar 'De redderdes' - Astra, Wassenaar 'Lady and the Vagabond' - Greenway, Voorschoten FILMHUIZEN DEN HAAG 'Hard to kill' - Asta (4*3500), 16 jr. 'Gremlins, deel 2' - Asta, al. 'She's out of control' - .Asta, al. 'Cry baby'Babylon (471B56). 16 jr. 'Pretty woman' - Babylon, al. 'Shuttlecock' - Babylon, al. 'Wrong bet' - Cineac (630637), 16 jr. 'Total recall' - Cineac, 16 jr. 'Bird on a wire' Cineac, al. 'Pretty woman' - Metropole (456756), al. 'Back to the future, deel 3' - Metropole, al. 'Look who's talking' - Metropole, aL 'The hunt for red October' - Metropole, al. 'Bird on a wire' - Metropole, al. 'Back to the future, deel 3' - Odeon (462400), al. 'Total recall' - Odeon. 16 jr. 'The hunt for red October' - Odeon, al. Wild Orchid'- Odeon. 16 jr. The Wall' - Studio (656402), 12 jr. 'Un monde sans pitié' - Studio, 16 jr. 'Dead poets society' - Studio, 12 jr. 'Trop belle pour toil' - Studio. AMSTERDAM Cry baby' - Alfa (278806), aL 'Cyrano de Bergerac' - Alfa, al. 'Shuttlecock' - Diverse films, Alfa, 16 'Total recall' - Alhambra, 16 jr. 'Total recall' - Bellevue Cinerama, 16 'Bird on a wire' - Cinerama, al. 'Pretty woman' - Calypso (234876), al. 'Wild orchid' - Calypso, 16 jr. 'La petite voleuse" - Cinecenter (236615), 16 jr. 'Un monde sans pitié' - Cinecenter, 16 jr. 'Bagdad Café' - Cinecenter, 16 jr. 'Teorema' - Cinecenter, 16 jr. 'The hunt for red October' - Cinema (151243), al. 'Total recall' - Cinema, 16 jr. 'She's out of control' - City (234579), al. 'Gremlins, deel 2' - City, al. 'Wrong bet' - City, 16 jr. 'Hard to kill' - City, 16 jr. "Look who's talkii 'Doctor Zhivago' - al. Hai Alle Movies (245790), al. 'Mi manda picone' - The Movies, al. 'Coeurs flambés' - The Movies 'Cinema Paradiso' - The Movies, al. 'The hunt for red October' - Tuschins- ki (262633), al. 'Back to the future, deel 3' - Tuschins- ki, al. 'Look who's talking' - Tuschinski. al. 'When Harry met Sally' - Tuschinski, al. 'Pretty woman' - Tuschinski, al. 'War of the Roses' - Tuschinski, al. 'Bird on a wire' - Tuschinski Cineac (243639), al. 'Speaking parts' - De Uitkijk (237460), 16 jr. TELEVISIE Zaterdag 25 augustus Dinsdag 28 augustus Robert Conrad en Ed O'Neill. Film over het moeizame werk van een on- derzoeksduo dat by een politiekorps een eind moet maken aan de hardhan dige behandeling van arrestanten. Piaf (Super Channel, 21.00 uur). Frans/Amerikaanse film uit 1973'van Guy Casaril, met Brigitte Ariel en Pas- cale Christophe. De jeugd en eerste ja ren van de carrière van Edith Giovan- na Gassion, de latere Edith Piaf. Tom Hom (Veronique, 22.15 uur). i de ru__..„_m Eye of the needle (BBC 1, uur). Amerikaanse spionagefilm uit 1981 van Richard Marquand, met Do nald Sutherland en Kate Nelligan. Naar boek van Ken Follett. In 1940 raakt een Duitse spionage-agent ver zeild op een Schots eiland, waar hij een vereenzaamde jonge vrouw ont moet. The Kennel murder case (Super Channel, 23.20 uur). Amerikaanse film uit 1933 van Michael Curtiz, met Willi am Powell en Mary Astor. Meester-de- tective ruikt onraad als hem een net iets te overduidelijk geval van zelf moord wordt voorgehouden. True grit (Ned. 2,00.20 uur). Ameri kaanse tv-film uit 1978 van Richard T. Heffron, met Warren Oates en Lisa Pe- likan. Licht verslaafd aan Koning Al cohol doet ex-sheriff Rooster Cogburn poging om meisje bij grootvader af te leveren. Hij vergokt echter het beno digde reisgeld. Wanneer goudtrans port wordt overvallen, komt oude be roep goed van pas. Tegen fikse vergoe ding gaat Cogburn achter de dieven Up the chastity belt (BBC 1, 01.00 uur). Engelse film uit 1971 van Bob Kellett, met Frankie Howard Graham Crowden. Middeleeuwse avonturen van slaaf Lurkalot en zijn meester Sir Coward de Custard. Zondag 26 augustus T'es belle. Jeanne (BRT 1, 20.25 uur). Canadese film uit 1988 van Robert Ménard, met Marie Tifo en Michel Có- té. Verhaal van een jonge vrouw met trouwplannen, die door een ongeval in een rolstoel belandt. Little Lord Fauntleroy (Super Channel, 21.00 uur). Amerikaanse film uit 1936 van John Cromwell, met Fred die Bartholomew en C. Aubrey Smith. De jonge Barholomew uit New York wordt opeens een Britse lord in deze charmante film naar een klassiek ver haal. II grande silenzio (BBC 2, 23.10 uur). Italiaans/Franse film uit 1968 van Sergio Corbucci, met Jean-Louis Trin- tignant en Klaus Kinsky. Bizarre wes tern die zich afspeelt in de sneeuw van Texas, eind vorige eeuw. Conflict waarbij een premiejager (die niet kan Maandag 27 augustus Charlie Chan and the curse of the Dragon Queen (BBC 1, 19.00 uur). Amerikaanse speelfilm uit 1981 van Clive Donner, met Peter Ustinov en Angie Dickinson. Boevenprinses (BRT 1, 20.25 uuA. Belgische speelfilm uit 1955 van Edith Kiel, met Denise de Weerdt en Jos Ge vers. Persfotografe verkeert in finan ciële moeilijkheden en maakt van ie dere gelegenheid gebruik om er wat by te verdienen. The eagle has landed (Ned. 2,20.27 uur). Amerikaanse speelfilm uit 1976 van John Sturges, met Robert Duvall en Michael Caine. SS-officier slaat col lega neer en wordt door krygsraad ter dood veroordeeld. Om aan de dood te ontsnappen accepteert hij riskante op dracht om Winston Churchill te ont- film uit 1984 van Stewart Raffill. i.._. Michael Paré en Nancy Allen. Beman ning van Amerikaanse oorlogskruiser maakt een reis door tyd, van 1943 naar 1984. Miles to go (Ned. 1,22.00 uur). Ame rikaanse speelfilm uit 1960 van David Green, met Jill Clayburgh en Tom Skerritt. Ongeneeslijk zieke vrouw gaat op zoek naar 'vervangster' voor gezin. Forever (Veronique, 22.00 uur). Amerikaanse speelfilm uit 1978 van John Korty, met Stephanie Zimbalist The man in the white suit (Ned. 3, 20.20 uur). Britse speelfilm uit 1951 van Alex Mackendrick, met Alec Guinness en Joan Greenwood. Bor denwasser werkt in het geheim aan een uitvinding: een garen dat niet al leen onverslijtbaar is, maar dat boven dien vuil afstoot. Hy boekt uiteindelyk succes en krijgt daarmee de vakbon den en textielindustrie over zich heen, die massa-ontslagen en faillissement A room with a view (Ned. 1, 20.23 uur). Britse speelfilm uit 1985 van Ja mes Ivory, met Helena Bonham Carter en Maggie Smith. Jonge vrouw heeft samen met haar chaperonne kamers geboekt in de Italiaanse stad Florence. Tot hun teleurstelling zijn die kamers echter bezet wanneer ze in de stad aan komen. Het meisje ontmoet vervol gens een man en er bloeit iets moois op. Eenmaal weer thuis, verlooft ze zich met de vormelyke Cecil. The Ann Jillian story (Ned. 2,20.27 uur). Amerikaanse speelfilm uit 1988 van Corey Allen, met Ann Jillian en Tony LoBianco. Waargebeurd verhaal over de Amerikaanse zangeres Ann Jillian die een moedige, succesvolle strijd levert tegen borstkanker. The cracker factory (Veronique, 22.00 uur). Amerikaanse speelfilm uit 1979 van Burt Brinckerhoff, met Nathalie Wood en Juliet Mills. Huis vrouw met zelfmoord-neigingen wordt om de haverklap opgenomen in een inrichting. The best years of your life (Ned. 1, 23.18 uur). Britse speelfilm uit 1986 van Adrian Shergold, met Lee Whit- lock en Steve Fletcher. Man ondergaat ernstige operatie aan ruggegraat. Fa milie koestert hoop, echter tegen beter weten in. Woensdag 29 augustus Cooley Hifb (Veronique. 22.00 uur). Amerikaanse speelfilm uit 1975 van Michael Schultz, met Glynn Turman en Lawrence-Hilton Jacobs. Het schoolleven op Cooly High in de jaren zestig. Drie vriendinnen delen daar hun toekomstdromen en ambities. Donderdag 30 augustus Beat the devll (Super Channel, 20.00 uur). Amerikaanse speelfilm uit 1954 van John Huston, met Humphrey Bogart en Jennifer Jones. Satire'op Maltese Falcon, waarin 'Bogey' des- tyds sclytterde als vrouwenversierder Sam Spade. The ladykillers (Ned. 3. 20.25 uur). Britse speelfilm uit 1955 van Alexan der Mackendrick, met Alec Guinness en Cecil Parker. 'Eric Engerd' huurt kamertje van fragiel, oud vrouwtje, 's Avonds ontvangt hy vrienden met wie hij zogenaamd musiceert, in werke- lykheid beramen ze samen een roof overval. De oude dame ontdekt hun plannen en moet vervolgens vrezen voor haar leven. Vrijdag 31 augustus Fatto di sangue fra due uomini per causa di una vedova (BRT 1, 20.00 uur). Italiaanse film uit 1978 van Lina Wertmüller, met Sophia Loren en Mar cello Mastroianni. Een Siciliaanse die omstreeks 1920 door de maffia tot we duwe is gemaakt, probeert met behulp van een socialistische advocaat haar recht te zoeken. Last holiday (Ned. 3.20.20 uur). En gelse film uit 1950 van Henry Cass, met Alec Guinness en Beatrice Campbell. Arts stelt fatale diagnose en deelt Ge orge Bird mee dat hy nog slechts enke le maanden te leven heeft. In vliegen de haast begint Bird aan tweede leven en vertrekt met alle spaarcentjes rich ting zuidkust van Engeland. Maar zwaard van Damocles hangt onvermy- delyk boven zyn hoofd. Miracles (BBC 1,20.35 uur). Ameri kaanse film uit 1986 van Jim Kouf, met Tom Conti en Teri Garr. Pas geschei den echtpaar valt in handen van juwe- lendief en belandt in de binnenlanden van Zuid-Amerika. Zwak aftreksel van Romancing the stone. Twilight zone The movie (Vero nique, 22.20 uur). Vier Amerikaanse films uit 1983 van John Landis, Steven Spielberg, Joe Dante en George Miller, met Dan Aykroyd en Vic Morrow. Ge heimzinnige verhalen, waarvan drie remakes van afleveringen van de ge- lyknamige tv-serie. Brief encounter (Ned. 1, 23.40 uur). Engelse film uit 1947 van David Lean, met Celia Johnson en Trevor Howard. Gevoelig verhaal over twee getrouwde mensen die elkaar ontmoeten in een stationsrestauratie. Er volgt een kortstondige, maar heftige romance.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19