De suikeroom van Dordrecht' 90 De Olympische gedachte van Vlissingen Leo van der Kroft als de kwade genius Cees den Braven: 'Zonder mij was het licht allang uitgedraaid' VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1990 SPORT PAGINA 17 VLISSINGEN (GPD) - Bijna een jaar geleden zag het er al lemaal nog zo mooi uit. Een speciaal in het leven geroe pen commissie had een half jaar onderzocht of betaald voetbal in Vlissingen haal baar was en kwam tot een ui terst positieve conclusie. Vlissingen kan het betaalde voetbal in met een jaarlijkse begroting van 1,5 miljoen gulden en is daarmee meteen 'e'en van de topploe- gen in de eerste divisie, luid de het oordeel van de wijze mannen. „We mikken spor tief op de top", beweerde Ton Kannekens, voorzitter van de onderzoekscommis sie en in het dagelijks leven financieel directeur van de PZEM, de Provinciale Zeeuwse Energie Maat schappij. Voor het begin van de competitie 90/91 is er momenteel weinig tot niets meer over van die hosannah- stemming. Bijna een jaar later wor stelt de nieuwe betaald voettjalor- ganisatie wanhopig om een bij ge stelde begroting van 1,2 miljoen gulden rond te krijgen en wordt de amateur-afdeling achter gelaten met een schuld van 263.000. gulden. Het geplande droomstadion is van de baan, de gemeente heeft slechts ingestemd om het huidige complex, dat zelfs voor amateurbegrippen oud en verwaarloosd is, aan te pas sen aan de minimale eisen van de KNVB. Daarnaast is in het bestuur nog steeds geen orde op zaken gesteld en gaat de Zeeuwse ploeg de eerste divisie in met een selectie die aan duidelijkheid weinig te wensen overlaat. Vlissingen begint aan het betaalde voetbal met de Olympi sche gedachte: deelnemen is be langrijker dan winnen. Hoe is het mogelijk dat in acht maanden tijd een potentiële top- ploeg verandert in een club zonder hoop op een hoge klassering in de eerste divisie De eerste negatieve berichten stammen nog maar van maart dit jaar, toen plotseling een storm van kritiek neerdaalde op het bestuur. De sponsorcommissie van de club die het grootste gedeelte van de zes ton sponsorgelden moest binnenslepen stopte op 16 maart 1989 met zijn werkzaamheden om dat het genoeg had van een falend bestuur. Pim Kraan, woordvoerder van de sponsorcommissie, stelde dat hij al het vertrouwen in het bestuur had verloren, omdat toezeggingen wer den ontkend, garanties nooit wer den afgegeven en kansen om veel geld binnen te slepen keer op keer werden verprutst. Voordat er een bal getrapt was, was betaald voetbal op een gezonde basis in Zeeland al een hopeloze zaak, verklaarde de succesvolle Vlissingse zakenman, die zich ergerde aan het amateuris me van de nieuwe profclub. De be stuurders van de amateurclub wa ren voor zichzelf bezig en verdeel den de baantjes in de nieuwe BVO stelde Kraan vast. Conflict Er volgde een lang en slepend con flict wat uiteindelijk resulteerde in het wegsturen van de sponsorcom missie. „Dit kost de vereniging min Voorzitter Piet de Jong. stens 400.000 gulden", beweerde Kraan, die een toezegging van een aantal staalboeren op zak had, die een spelersfonds wilden beginnen. Diezelfde staalboeren eisten echter wel een bestuur met zakenmensen en wilden garanties dat het beste den van sponsorgelden gecontro leerd kon worden. Op die eisen is het bestuur nooit ingegaan. Voorzitter Piet de Jong deed het af als „gebrabbel aan de zijlijn" en bezondigde zich vervol gens aan nogal wat boude uitspra ken in de pers, wat hem bijna een proces kostte. De tijd heeft echter geleerd dat de vele critici totnutoe het gelijk aan hun zijde hebben gekregen. Van het oorspronkelijke ideale plaatje, waar Vlissingen werd afgeschilderd als een nieuwe topploeg is weinig meer De amateurafdeling van de club, zo werd tijdens een roerige leden vergadering bekend gemaakt, wordt achtergelaten met een schuld van 263.000. gulden. Van dit bedrag zou volgens de nieuwe penning meester Peter van Ruiven echter een schuld van 126.000. gulden overblijven als alle vorderingen worden geïnd die de verenigingen nog tegoed heeft. Het was oorspronkelijk de bedoe ling dat er een stadion van vier mil joen gulden zou worden gebouwd, maar al in januari van dit jaar bleek dat dit veel te hoog gegrepen was. Voorzitter Piet de Jong kon geen fi nancier vinden en richtte vervol gens zijn hoop op de gemeente, die aanvankelijk een plan lanceerde waarin 2,4 miljoen gulden zou wor den geleend om de accommodatie op peil te brengen. Ook dat bedrag bleek te hoog gegrepen: de gemeen teraad van Vlissingen blies het am bitieuze plan af. Vlissingen mag nu rekenen op een bijdrage van 650.000 gulden om het hekwerk rond het veld te plaatsen en voor nieuwe kleedlokalen en krijgt een gemeen tegarantie voor een lening van 900.000 gulden voor een lichtinstal latie, om te zorgen dat de datie voldoet aan de minimale van de KNVB. Bestuur Het bestuur van de club slaagde er wel in om via de bemiddeling van Inter Football een shirtsponsor (Houtland) en een goede subspon sor (KWS) binnen te halen, die sa men tenminste 160.000 gulden bin nen brengen. Daarnaast levert Inter Football een bedrag van 115.000. gulden voor de reclameborden. Het overige gedeelte van de zes ton sponsorgelden moet binnen wor den gebracht via de pas gestarte businessclub, die de plaatselijke sponsors moet aantrekken. Daar wringt nu echter de schoen, omdat deze groep sponsors weinig ver trouwen meer heeft in de club, na het knallende conflict met de oude sponsorcommissie. Vlissingen dreigt daarom met een gat van 2,5 ton in de begroting aan de competi tie te beginnen. De hoop is dan ook gevestigd op de spelersgroep, die met goede prestaties wellicht verandering in die situatie kan brengen. Of dat ge tuigt van realiteitszin zal de toe komst moeten uitwijzen. Manager Philip Krant moest in ieder geval ie der dubbeltje omkeren om zijn se lectie samen te stellen en het lijkt erop dat trainer Jo Jansen beschikt over een spelersgroep die weinig potten zal breken en hoogstens inci denteel (periodetitel) een succesje kan boeken. de rails, daar viel voor mij nog wei nig eer te behalen. Ik ben nu een maal geen man voor de tweede viool. Doe ik iets, dan wil ik het naar m'n hand zetten. Als het dan goed gaat, wil ik zelf de eer hebben, maar wanneer het fout loopt, moet ik zelf voor de spiegel gaan staan en kan ik een ander niets verwijten." Extra energie De 45-jarige zwaargewicht (131 kg) zegt zich in zijn beleid niet te zullen spiegelen aan John van Dijk: „Nee hoor, John doet het op zijn manier en ik op mijn manier. Elke club is weer anders. Ik ontken niet dat wij Einzelgangers zijn. Ik hoef echt niet naar John te kijken of hem om ad vies te vragen. John en ik hebben beiden een winnersmentaliteit. Wij zijn geen losers, wij moeten winnen. Desnoods gooien wij er extra ener gie tegenaan. Wij houden van uitda- Cees den Braven, geflankeerd door trainer Hans Verel: "Ik barst van het zelfvertrouwen, ik zal slagen". (foto GPD) voelt Den Braven zich op zijn ge- sterk voor een openhartige relatie beetje duister. Het leven is eigenlijk mak in het betaald voetbalwereldje, met de media („Heb je nog een intel- heel simpel, maar de mensen ma- „Ik heb de gave, dat ik overal en al- ligente vraag?") die hij geregeld ken het soms zo moeilijk. Sommi- tqd mezelf ben. Ik ben nooit ner- voedt met kwinkslagenof moppen, gen vinden zich vreselijk belang- veus, speel nooit toneel en vind het „Wist je trouwens dat ik een heel rijk. Als je toch ziet wat er allemaal niet belangrijk wat anderen van mij mooi, groot stuk grond voor m'n omheen loopt... Maar vraag je ze om vinden. Want er zijn maar weinig schoonmoeder heb gekocht? Nee? te sponsoren, dan geven ze niet als John van Dijk en mijn Ze wil er alleen niet in..." thuis. Ach, ik lach altijd maar om gingen. Met die mentaliteit zijn wij geboren. Wij vinden het heerlijk om ons in het leven te bewijzen. Wil je successen behalen, in het zakenle ven of in de sport, dan moet je bar sten van het zelfvertrouwen. Ik twij fel nooit. Als je twijfelt in het leven, kom je nooit een stap verder. Zo ben ik er heilig van overtuigd dat we het met Dordrecht'90 gaan red den." Als jongen van de gestampte pot persoontje die opstaan om een club uit het slob te halen. Ze mogen best commentaar op mij leveren, dat in teresseert me niks. Als je naar ieder een moet luisteren, heb je geen le ven. Aan dikdoeners heb ik een he kel. Wat doet het er toe welke func tie je in de maatschappij hebt? Óp de zaak zeggen ze allemaal Cees te gen mij. Je hebt elkaar nodig. Ik ben geen man van afstanden." Den Braven maakt zich Reclamebord Serieus: „Toch is de voetbalwereld heel anders dan de gewone maat schappij. Als ik in het bedrijfsleven een grote order binnenhaal, staat het niet in de krant. Maar als ik aan de Krommedijk tegen een reclame bord hang of een stomme uitspraak doe, gebeurt dat wel. Voetbal is een jungle, een wat duister wereldje. Al thans, de mensen doen soms een die dikdoenerij. Nee, met de trans ferzaken heb ik nog geen proble men gehad. Ik heb iedereen recht op de man af benaderd. Wanneer je weet wat je wil, is het meestal in twee, drie minuten gebeurd. Ik doe mijn zaken zo open mogelijk." Niet zonder trots rept Cees den Braven (vader van een zoon en een dochter) over de face-lift aan de Krommedijk. „We hebben nog meer plannen. Die hebben betrek king op het stadion. De kleedloka len zijn zeer pover, er moeten busi ness-seats komen en ik wil de hoofdtribune doortrekken tot zeg maar de cornervlaggen. Daar zit natuurlijk een enorm kostenplaatje aan vast. Eerst maar 'ns proberen de toeschouwers op de tribunes terug te krijgen. Door attractief aanval lend voetbal te spelen, moeten we zorgen dat er 4000,5000 man komen te zitten en dan zien we wel verder." Je werkt met een begroting van twee miljoen, acht ton meer dan was aangegeven in het beleidsplan. Dat moet een tegenvaller zijn geweest. „Dat beleidsplan is opgesteld door Gerard Bouwer, die het bij de aankondiging van mijn komst toe vallig presenteerde. Bouwer zei: ik kan topvoetbal in de eerste divisie spelen met 1,2 miljoen. Gaande de rit heb ik gezien, dat je met dat be drag niet ver komt. Want ik vind dat we in Dordrecht snel succes moeten hebben om weer toeschouwers te trekken." Maar je zal toch wel zo slim zijn geweest om een aantal sub-sponsors aan te trekken? „Uiteraard. Als je budget wordt verhoogd naar twee miljoen, ont staat er een gat van 1,1 miljoen. Dat moet niet alleen worden opgevuld door de sponsors, maar ook door de sub-sponsors, de business-club en allerlei andere commerciële activi teiten." Voor de commerciële zaken had je een vrouwelijke manager, Margo Gerrits, aangetrokken. Die is al snel vertrokken. „Dat is heel erg jammer, ze heeft uitstekend werk verricht. Maar op eigen verzoek heeft ze om onthef fing van haar contract gevraagd. Ik vind, dat je iemand die positiever betering kan krijgen, niet mag te genhouden. Ik had niet de indruk dat Margo aanpassingsproblemen kende. Ze heeft me wel een paar keer gezegd dat het een heel andere werksfeer was dan in een ander be drijf. Ik weet niet of ze zich niet hon derd percent happy voelde. Als ze een andere baan aanvaardt, geeft ze daarmee toch te kennen dat ze lie ver in een andere branche zit. Het betekent wel, dat er meer werk op onze schouders terecht is gekomen. Daarom trachten we binnenkort een nieuwe commercieel medewer ker te vinden, die in elk geval be kend is in Dordrecht. Hij of zij zal zich moeten aanpassen aan deze be drijfstak, want het betaalde voetbal heeft een apart sfeertje." Dordrecht'90 houdt er liefst 27 contractspelers op na. Is dat niet een beetje te veel? „Dat is zeker te veel. Maar we hadden nu eenmaal een erfenis van het oude DS'79 en er zijn spelers aangetrokken. In eerste instantie zijn we uitgegaan van de adviezen van de oude technische staf en het voormalige bestuur. Ik heb er zelfs nog twee spelers bijgenomen, van wie ik vond dat ze moesten blijven: Charité en Van der Zwan. Het is aan Hans Verel om te bepalen of ze wor den opgesteld, daar bemoei ik me absoluut niet mee. Ik veronderstel dat we volgend jaar naar minder contractspelers gaan. Want het is niet zinvol om voor je tweede elftal dure contractspelers te gebruiken. Zo'n tweede team moet er zijn voor de doorstroming van de jeugd. Het ligt in de bedoeliqg dat we in de toe komst de instroming krijgen van de zelf opgeleide jeugd." De meeste nieuwe spelers hebben meerjarencontracten op zak. Houdt dat geen risico in, wanneer Dordrecht'90 spoedig promoveert en er jongens niet voldoen? „Nou, dan zitten we er een paar jaar aan vast, daar hebben we voor gekozen. Het betekent dat we ver trouwen stellen in spelers. Er zullen heus wel jongens zyn van wie je al les verwacht en die je niet ziet. Dat risico moetje incalculeren. Ik denk, dat je sowieso een brede selectie moet hebben. Ik ben ervan over tuigd dat we met deze groep een eind kunnen komen. Ik heb zeker niet te hoge verwachtingen. Dordrecht'90 is in opbouw, dit sei zoen ben ik al tevreden met een plaatsje in de middenmoot. Vol gend jaar doen we weer een stap verder." Je hebt vijfjaar uitgetrokken om Dordrecht'90 in de eredivisie te loodsen. Stel dat die opzet mislukt; is het dan afgelopen met het prof voetbal in Dordrecht? „Niet lukt...? Zulke opmerkingen wil ik absoluut niet horen. Ik zei al: ik barst van het zelfvertrouwen, ik zal slagen. Natuurlijk werk je met mensen, maar na een, twee seizoe nen weet je precies waar je angels zitten. Die moet je wegnemen. Ver geet niet, dat wanneer Van Dijk niet zou zijn gekomen, was het betaalde voetbal in Schiedam al in elkaar ge stort. Voor Dordrecht geldt dezelf de situatie. Zonder mij was het licht al uitgedraaid. Want als je voor 300 toeschouwers loopt te voetballen, kan je natuurlijk beter stoppen. Dan ben je ook niet meer interes sant voor sponsors: je moet wel commercieel blijven denken. Ik hoop langer dan vyf jaar bij Dordrecht'90 te zitten, maar anders zorg ik er wel voor dat er een finan cieel gezonde club achterblijft." ZEIST - Het WK in Italië maak te het nog eens duidelijk: steeds vaker staat de scheidsrechter centraal in de kritiek onder het motto: alle scheidsrechters zijn druiloren, vooral de Nederland se. Afgaande op de internatio nale aanstellingen zou je dat in derdaad zeggen. Dat is de kwes tie: fluiten we internationaal straks ook weer een wedstrijdje mee? Ja, een wedstrijdje wel. Vaak zullen we Nederlanders echter niet over de grens in ac tie zien. De scheidsrechters zelf weten wel hoe dat komt: de man die Nederland bij de UE FA in dat verband immers de laatste jaren vertegenwoordigd heeft, blijft dat ook in de toe komst doen. Leo van der Kroft mag dan als voorzitter van de Nederlandse scheidsrechters- commissie worden vervangen, de weinig geliefde Hagenaar blijft aan als lid van de scheids- rechterscommissie van de UE FA. Precies dus op de stoel waarop de belangen van de Ne derlandse scheidsrechters, vol gens de Nederlandse arbiters, de laatste jaren zo slecht behar tigd zijn. Nederland had diverse vertegen woordigers bij het WK in Italië, maar een 'oranje' scheidsrechter werd niet gesignaleerd. Er waren Fransen, Amerikanen, Japanners, Chilenen, Paraguyanen, Zwitsers, Syriers en Costa Ricanen, maar geen Hollander die bekwaam was geacht voor een toernooi dat ook qua arbitrage belabberd was. Inmiddels zijn de aanstellingen voor de eerste ronde van de Europa Cups verdeeld en is het gemor in ar biters-kringen weer te horen. John Blankenstein, Ignace van Swieten en Mario van den Ende werden door de UEFA persoonlijk aangesteld voor een wedstrijd en vooral het succes van de laatste, de voormalige schoonzoon van Van der Kroft, zorgde weer voor commotie. Scheidsrechter Jaap Uilenberg: „Het was een hele grote teleurstel ling voor mé dat ik geen Europa Cup-wedstrijd kreeg. Als je ziet dat Van den Ende er wel een heeft en ik niet... Zo eerlijk ben ik. Iedereen moet dezelfde kansen hebben, de een moet niet gemakkelijker aan zijn wedstrijden komen dan een an der. En ik ben niet de enige die vreemd heeft opgekeken dat Van den Ende die aanstelling kreeg. Het gaat ook niet om de persoon, want Mario is een uitstekende scheids rechter, het gaat om de procedure. Ik ben anderhalf jaar international nu, voor de FIFA ben ik de nummer drie van Nederland, dan is het vreemd dat ik er niet bij ben". Voor Uilenberg is de gang van za ken een tikje sneu, omdat hij net zijn baan heeft opgegeven om zich beter te kunnen wijden aan het stre ven de absolute top te bereiken. „Ik ben van functie veranderd bij de bank, omdat ik 20 procent minder wilde werken. Ik was chef van een afdeling met achttien mensen on der me. Maar als je in de top wilt fluiten, kun je geen volledige en drukke baan meer hebben. Je hebt steeds meer midweekse wedstrij den, je bent steeds vaker weg voor buitenlandse wedstrijden. Ik heb het anderhalf jaar aangekeken. Ik heb nu bewust gekozen voor de top en voor de consequenties, ook de fi nanciële consequenties". De Twentse scheidsrechter vindt eigenlijk dat de KNVB zou moeten opdraaien voor zijn verminderde in komsten, zoals hij het Leo van der Kroft kwalijk neemt dat de Neder landse arbiters internationaal zo schamel met wedstrijden worden bedeeld. Hij lacht smakelijk op de vraag of hij het aan zijn voorzitter te danken heeft dat hij 12 september wel de EK-kwalificatie-wedstrijd Noord Ierland-Joegoslavië mag fluiten. \,Aan Van der Kroft? Hahaha, nee, dat heb ik zelf ver diend, door goed te fluiten in wed strijden die ik van de FIFA heb ge had". „Luister, het kan toch niet dat we het laatste anderhalf bijna geen bui tenlandse wedstrijden hebben ge had met z'n allen? Dat we er op het WK niet bij waren, niet op het jèugd-WK, niet op de Olympische Spelen! Ik ga er ook iets van zeggen, want dit kan niet natuurlijk. Jaren geleden ben ik met Houben door de commissie-Van der Kroft van de overgangslyst gehaald, we waren niet goed genoeg. Op eigen kracht zijn we er toch gekomen. Maar de si tuatie is natuurlijk niet goed. Waar om moeten volwassen scheidsrech ters met angst naar de tribune staan te loeren om te zien wie hen komt beoordelen"? Omdat scheidsrechters bang zijn voor Leo van der Kroft en de scheidsrechters-commissie in het algemeen, is het antwoord. Scheids rechters moet fluiten en niet zeuren, zegt Van der Kroft zelf. „Je hoeft niet te praten als je prestaties goed zijn. En discussiëren over aanstel lingen is verboden. Dat is de af spraak. Ik vind dat ook een goeie zaak. Anders blijf je eindeloos pra ten". Maar zelf wilde Van der Kroft ook wel eens weten waarom er op het WK geen Nederlandse scheidsrech ter aanwezig was. „Ik ben met Van Marle naar Harry Cavan gestapt, die toen nog de scheidsrechtersbaas was. Hij vertelde dat Nederland niet voldeed aan de voorwaarden. Ver der had hij geen commentaar". Wie zich met zulke kluitjes in het riet laat sturen, staat zelf uiteraard niet te popelen anderen uitgebreid tekst en uitleg te verschaffen over beslissingen. Volgens Van der Kroft is het laatste woord over het scheidsrechterskorps in Italië ech ter niet gesproken. „We gaan er nog wel eens over praten. Ik zit interna tionaal echt niet stil". Dat gelooft iedereen onmiddel lijk, want in ruil voor het voorzit tersschap van de Nederlandse scheidsrechterscommissie heeft Van der Kroft by de UEFA meer werk gekregen. Van kritiek wil hij echter niks horen. „Want ik zit niet voor Nederland in de UEFA, dat is een levensgroot misverstand". Jaap Uilenberg hoont die opmerking meteen weg. „Dat is een toch beetje naïef om te zeggen dat hij daar voor alle landen zit. Het is normaal dat ie dereen een extra oogje heeft voor zijn eigen land. Natuurlijk neem ik het Van der Kroft kwalijk dat we zo weinig wedstrijden krijgen. In de eerste helft van dit jaar ook weer. Niks hebben we gehad, niks". DORDRECHT (GPD) - Een logisch" gevolg was dat Den Braven, als ver antwoordelijke financiële man en shirtsponsor, de voorzittershamer overnam van Gerard Bouwer, die tot adviseur werd benoemd. „Maar tot dusver heb ik hem nog geen ad vies hoeven vragen," erkent Den Braven, die gewend is zijn eigen weg te bewandelen. Een typisch voorbeeld van iemand die even als 'myn vriend' John van Dijk onderaan de maatschappelijke lad der begon en zich opwerkte tot de categorie geslaagde zakenlieden. De in Schelluinen geboren Gor- kummer was eigenlijk voorbe stemd om agrariër te worden, maar prefereerde een baantje als jongste bediende en declarant bij Van Gend en Loos, kwam daarna in dienst van een bedrijfje in stopverf („Zonder een cursus te hebben gevolgd werd ik daar boekhouder. Als het om cij fertjes gaat, ben ik namelijk een kei") alvorens oprichter/ directeur te worden van Sealants BV te Oos terhout. Een in stopverf en kit ge specialiseerde firma (met vestigin gen in Wormerveer, België en Duitsland), die exporteert naar 45 landen (jaaromzet 150 miljoen)'en 160 mensen werk verschaft. Cees den Braven greep dit jaar de kans om als sponsor promotie te maken in de voetbalsport. In het verleden schoof hij amateurclubjes (o.a. SVW), FC Utrecht en NAC geld toe. In Breda fungeerde hij de laatste drie seizoenen als shirtspon sor. „Ik doe het hoofdzakelijk als hobby (evenals postzegels verzame len, red); ik ben helemaal voetbal gek. Daarnaast is de publiciteit voor mijn bedrijf mooi meegenomen. Ik vind dit een uitdaging. Ik denk dat ik geboren ben met organisatorisch vermogen. Dat breng ik graag in de praktijk. Bij NAC stond de zaak op Er is geen sollicitatieprocedure nodig om voorzitter te worden van een betaald voetbalorganisatie. Wie ambities koestert in die richting, dient slechts over een zak met geld te beschikken. Automobiel-dealer John van Dijk verwierf zich op die manier landelijke bekendheid als redder van SW. Zijn investeringen loonden de moeite, zo blijkt twee jaar later uit SW's huidige (eredivisie-)status, die werd verkregen door de schulden weg te werken, de organisatie te professionaliseren en mensen met kennis van zaken en beter spelersmateriaal aan te trekken. De succesformule van Van Dijk bleef niet onopgemerkt in Dordrecht, waar het de zuinige DS'79-voorzitter Gerard Bouwer weliswaar lukte de rode cijfers buiten de boeken te houden, maar zon der het vooruitzicht om met zijn clubje ooit afscheid te nemen van de kelder van de eerste divisie. DS'79 zat dus op dood spoor en was zichtbaar opgelucht, toen zich kort na de jaarwisseling in de persoon van Cees den Braven een twee de John van Dijk aandiende met de intentie de 'handel' met ingang van 1 juli over te nemen. Er is inmiddels veel veranderd aan de Krom- ,medijk, waar Hans Verel als algemeen directeur en veldtrainer de dagelijkse gang van zaken coördineert. De huishouding werd dras tisch gerenoveerd en de naam DS'79 maakte plaats voor Dordrecht'90.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17