Kans op behoud van Leiderdorpse fabriek Bijen zijn niet te temmen, het zijn net wilde dieren GENDA Wassenaarse stichting mag naam 'Maharishf niet meer gebruiken Yeel bloed uit de mond9 bij Doe-feesten Noordwijk Haringrock in Tripodia PAGINA 12 REGIO LEIDEN VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1990 Katwijk dikke banden-race op de Com mandeurslaan, aanvang 18.30 finale straatvoetbaltoernooi op terrein van de Groenteveiling, Sandtlaan, aanvang 19.00 uur. grootse gondelvaart vanuit de Jachthaven tot pontje Valkenburg en terug, vertrek om 21.00 uur. concert Herman van Vliet op het Van den Heuvelorgel van de Nieuwe Kerk, Voorstraat, aan vang 20.15 uur. Leiden antiekbeurs van de Stichting het Nederelands Antiquairs Ge zelschap, van 16.00 tot 21.00 uur in de Groenoordhallen. laatste orgelconcert in de serie Zomerorgelconcerten 1990, door Ben Fey, aanvang 20.15 uur in de Hooglandse Kerk. 'Boulevard Muzikaal', optre dens in diverse horecagelegenhe den aan de Koningin Wilhelmina Boulevard, vanal 18.00 uur. Sassenheim laatste avond wielertour avond vierdaagse, start om 19.00 uur bij de Oosthaven. ZATERDAG 25 AUGUSTUS Drive In Show', aanvang 22.30 uur in de Avantihal. Katwijk stoomtreinritten door de Zuid duinen, vertrek ieder uur tussen tO.OO en 17.00 uur vanaf De Vriesche Wei. openlucht-schaken op schaak plein bij restaurant De Zwaan, aanvang 14.00 uur. muzikaal optreden door 'De Koperen Klompen Kapel', van 14.00 tot 17.00 uur in het centrum. vuurwerk op de Noordwijker- weg om 22.30 uur. Leiden antiekbeurs in de Groenoord hallen, van 11.00 tot 17.00 uur. flm: Bonbini Nederlandse An tillen en Bonbini Aruba', aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. 'Summerjazz', diverse optre dens in horecagelegenheden in omgeving Doezastraat, van 16.00 tot 02.00 uur. Noordwijk bos- en duinwandeltocht over diverse afstanden, start 40 km (9- 10 uur), 25 km (9-11 uur), 5,10 en 15 km (9-14 uur), café-restaurant De Duinpoort, Langevelderlaan. 'Boulevard Muzikaal', optre dens in diverse horecagelegenhe den aan de Koningin Wilhelmina Boulevard, vanaf 18.00 uur. concert Noordwijksë Harmo niekapel 'Cresendo', aanvang 20.00 uur op het Vuurtorenplein. Noordwijkerhout Country avond mmv The Moonlight Riders', aanvang 21.00 uur in de Schelft, Maandagsewe- tering. Warmond creatieve zomermarkt, van 11.00 tot 16.00 uur op het pleintje bij de Pomp. mini-braderie met diverse at tracties en live muziek, aanvang 16.00 uur in Park Groot Leerust. gondelvaart op de Leede, start vanaf de Sprietlaeck om 20.30 uur, prijsuitrijking in Park Groot Leerust om 22.45 uur. live-optreden door Traditional String Unit', aanvang 21.30 uur in café Landzicht. Verlaatweg. ZONDAG 26 AUGUSTUS fietstocht 'Kanalenrit' over 35 of 65 km. start tussen 8.30 en 12.00 uur bij clubhuis Swifttoer, Room- burgerweg. antiekbeurs in de Groenoord hallen. van 11.00 tot 18.00 uur. rondwandeling in het Leidse Actiegroep werkt aan alternatief voor fusie Verto LEIDERDORP - De mede deling van de Britse kabelfa brikant Bridon het touw- en staalkabelconcern Verto niet over te nemen heeft in het Leiderdorpse bedrijf nauwelijks tot commotie ge leid. De actiegroep die zich tegen de voorgenomen slui ting van het bedrijf verzet, werkt samen met de onder nemingsraad verder aan een alternatief plan dat de Lei derdorpse fabriek moet be houden. Bridon ziet af van de voorgenomen overname, omdat het bedrijf vreest te moeten opdraaien voor het schoonmaken van de vervuilde Automobilist schept fietsster in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Een 59-jarige fietsster uit Stompwijk is gister middag ernstig gewond geraakt bij een ongeval op de Burgemeester Detmersweg in Zoeterwoude-Dorp. De vrouw reed op de Parallelweg en stak de Burgemeester Detmersweg over in de richting van het dorp. In het midden van de weg werd ze ge schept door een 72-jarige Haagse automobilist. De vrouw heeft onder meer een arm en been gebroken. Ze is voor behandeling naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden overge bracht. grond op het Leiderdorpse bedrijfs terrein. Een lid van de raad van be stuur van Verto ontkent overigens dat er sprake is van ernstige vervui ling. Door de steeds scherpere milieu-eisen zouden produktie-me- thoden uit de jaren 70 nu misschien worden beschouwd als milieuver vuilend. De ondernemingsraad is vertrou welijk ingelicht over de resultaten van het onderzoek, maar bij afwe zigheid van voorzitter Van der Geest wil niemand daarover mede delingen doen. W.F. van den Berg, werknemer van Verto en woordvoerder van de actiegroep die werd gevormd toen bijna een half jaar geleden bekend werd dat de Leiderdorpse fabriek zou sluiten, reageert laconiek. "Wij weten dat er een onderzoek is ge weest, maar over de resultaten zijn de werknemers niet ingelicht. Voor lopig wachten wij rustig af'. De actiegroep is er niet rouwig om dat de Britten zijn afgehaakt. "Dat raakt ons niet", constateert Van den Berg. "De plannen om alle activiteiten in Leiderdorp te staken gaan gewoon door. Wie formeel on ze baas is staat daar buiten". Alternatieven Momenteel werkt de actiegroep van Van den Berg samen met de onder nemingsraad van Verto aan een al ternatief plan waardoor de werkge legenheid in Leiderdorp behouden zou kunnen blijven. Het concern waar Verto deel van uitmaakt wil al le activiteiten in Leiderdorp binnen twee jaar staken en voortzetten in de gemeente Dongen. "In ons alternatief stellen wij voor om alle activiteiten in Leiderdorp te concentreren", zegt Van den Berg. "Wij denken dat ons plan beter en goedkoper is dan het plan van de di rectie. Uitgangspunt blijft vooor ons dat de werkgelegenheid in Lei derdorp behouden blijft". Het alter natieve plan wordt waarschijnlijk in de eerste week van september ge presenteerd. Zie ook pagina 5. Deel Jagerslaan krijgt volgende week asfaltlaag WASSENAAR - Het gedeelte van de Wassenaarse Jagerslaan tussen Hazelaan en Spelderslaan wordt volgende week geasfalteerd. Tij dens de werkzaamheden die maan dag beginnen wordt dit weggedeel te afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid. De gemeente heeft auto- gebruikers verzocht hun wagen de komende dagen elders te parkeren. De werkzaamheden zullen naar ver wachting vijf dagen duren. DIEFSTAL - Uit een snackbar aan de Rijnstraat in Katwijk is woens dagnacht vijfhonderd gulden ont vreemd. De dieven zijn volgens de politie binnengekomen na het for ceren van een bovenlicht. Van de in brekers ontbreekt tot nog toe elk spoor. TUINSTEL Een gietijzeren tuin- stel is gisteren gestolen bij een wo ning aan de Valkenburgseweg in Katwijk. Het loodzware tuinmeubi lair was met bouten in de tegels van het terras vastgeschroefd. Er is nog geen spoor van de dieven aangetrof fen. Het bedrijfsterrein van kabelfabriek Verto in Leiderdorp z natieven voor de reeds langer voorgenomen sluiting. Beugelsdijk koopt failliet Alphens bedrijf Van der linden ALPHEN AAN DEN RIJN - Druk kerij Fa. v/h P.J. van der Linden aan de Handelsweg in Alphen is failliet verklaard. Het bankroet heeft even wel geen gevolgen voor de werkge legenheid. Het bedrijf is inmiddels overgenomen door Beugelsdijk Leiden bv offset- en handelsdruk kerij. Beugelsdijk, sinds 1972 gevestigd aan de Hooigracht in Leiden, is al langere tijd bezig om het Alphense bedrijf over te nemen. Reeds eind vorige maand kondigde mede-di recteur M. Brandhorst aan dat zijn bedrijf naar Alphen zou gaan ver huizen. Het kon in Alphen een be drijf overnemen dat over veel meer ruimte beschikte. De naam gaf de directeur toen nog niet prijs. Drukkerij Beugelsdijk is tiental len jaren in Leiden gehuisvest ge weest. Het bedrijf zag al langer uit naar meer ruimte. Die is volgens de directeur niet gezocht in Leiden, omdat in Alphen zich de mogelijk heid voordeed om drukkerij Van der Linden over te nemen. Bij Beu gelsdijk werken 20 mensen die bin nenkort in Alphen zullen gaan wer ken. WASSENAAR/DEN HAAG - De in Wassenaar gevestigde stichting Ma- harishi Vedisch Instituut mag niet langer de merknaam 'Maharishi' ge bruiken. Ook de term 'transcenden te meditatie' moet uit het cursus programma van het instituut wor den geschrapt. Dat is de uitslag van een kort geding dat de Stichting On derwijs Wetenschap der Creatieve Intelligentie Nederland uit Wasse naar en de Stichting Maharishi Ayur Veda Products tegen het Was senaarse Instituut hebben aange spannen. Het Wassenaarse Instituut is be schuldigd van plagiaat omdat de Creatieve Intelligentie Stichting en de stichting Ayur Veda Products beide namen gebruikt en die heb ben geregistreerd bij een merken bureau. Het Wassenaarse instituut krijgt een maand de tijd om beide namen te schrappen. Daarna wordt elke overtreding van het verbod bestraft met een boete van 500 gulden. F. van de Logt, F. Lameris en W. Burgmans van het Wassenaarse In stituut overwegen verdere juridi sche stappen te nemen. "We gaan voorlopig gewoon door met onze cursussen", zegt F. Lameris, "en moeten ons nog beraden over ver dere maatregelen". De drie Wassenaarders hebben tien jaar onder de paraplu van de Creatieve Intelligentie Stichting ge werkt, als leraren in transcendente meditatie. Hun inkomsten moesten ze in die periode voor een groot deel aan deze stichting afstaan. Dat geld werd besteed aan allerlei facilitei ten voor de leraren, zoals cursuss- sen en lesgebouwen. Uit onvrede over dit systeem hebben ze eind vo rig jaar een eigen stichting opge richt. De stichtingen houden zich alle drie bezig met de leer van de India se goeroe Maharishi Mahesh Yogi. Hij zou de grondlegger zijn van de transcendente meditatie, ook wel TM genoemd. Op dit moment wordt geschat dat rond de 70.000 Neder landers zich met transcendente me ditatie bezig houden. Müziek De band Traditional Spring Unit treedt morgen op in café Landzicht aan de Ver laatweg in Zoeterwoude. De groep speelt grotendeels traditionele blue grass num mers en treedt op met banjo, fiddle, gi taar en contrabas. Het optreden begint om 21.30 uur. Radio Het Omroep Rijnland programma Leider dorp Lokaal heeft maandag Nicolet Ko men, coördinatrice van de Leiderdorpse Muzenhof te gast. Ze is verantwoordelijk voor de samenstelling van het theater programma van het sociaal-cultureel centrum. Omroep Rijnland is te ontvan gen op de 88.1 (kabel) of 105.7 (FM). De uitzending begint om 19.00 uur. Bijdrage Irene Nieuwenhuijse Imker Piet Wesselius morgen in Dierenvreugd in Nieuw- Vennep NOORDWIJK - De schmink- sters van de Noordwijksë Doe- feesten die vandaag zijn afgeslo ten, leveren aan de lopende band exotische dieren af. Vooral de blauwoog-vlinder en de bruin- neus-tijger zijn favoriet. Daar naast komt geregeld het verzoek om 'lekker veel bloed uit de mond'. In de loop van de dag ne men de kleurige dieren en bloede rige monsters bezit van het soci aal-cultureel centrum JOIN. Dit jaar houdt het Sociaal Kul- tureel Werk Noordwijk voor de vijftiende maal de jaarlijkse Doe- feesten, een evenement om Noordwijksë kinderen geduren- een vakantieweek aantrekke lijke bezigheden te bieden. Hoe wel de belangstelling tot nu toe iets minder is dan het topjaar 1989 toen bezochten dagelijks 370 kinderen de festiviteiten is de coördinator Lieneke Rosdorff meer dan tevreden. Door het hele gebouw zijn de lokalen ingericht voor de ver schillende activiteiten. Zo kan er behalve worden geschminkt ook worden getimmerd, geknutseld en koekjes worden gebakken. Het bakavontuur blijkt dit jaar de grote trekpleister. Hoewel de feesten elke dag om 11.00 uur be ginnen, moet vaak rond 13.00 uur al het bordje 'Deeg Is Op' worden opgehangen. "Dagelijks gaat er zo'n dertig kilo deeg door", ver telt Rosdorff. Hoewel het elk jaar moeilijk is om aan voldoende vrijwilligers te komen, die de verschillende acti viteiten willen begeleiden, zegt de coördinator dat het ook nu weer 'net' gaat. "Dank zij hun enorme inzet redden we het steeds weer de kinderen dit uitge breide programma te bieden. En af en toe moet ik maar een stapje harder lopen". De verfkamer bij JOIN trekt dit jaar weer de nodige belangstelling Van de jeugd. (foto (Dlck Hogewoning) NIEUW-VENNEP - Toen hij vijftien jaar geleden be gon met zijn hobby, heeft hij eens op een dag honderd steken opgelopen. Ieder seizoen laten steevast zo'n zes tig bijen de angel achter in zijn huid. Wekelijks loopt Piet Wesselius dus wel twee steekjes op. "Bijen zijn niet te temmen, het zijn wilde dieren". Maar hij piekert er niet over om te stoppen met zijn hobby, hoewel 'de allererg ste verliefdheid een beetje over is'. Piet Wesselius is imker in Nieuw- Vennep en komt morgen van 11.00 tot 16.00 uur naar de kinder boerderij Dierenvreugd in zijn woonplaats. Hij zal er een uitleg geven over het bijenvolk. Naast levende bijen neemt hij imkerat tributen mee en zal hij het zoge naamde slingeren van de honing demonstreren. Als een wilde oase ligt zijn tuin tussen de uitgestrekte bieten- en aardappelvelden van de Haarlem mermeer. Een stukje ongerepte natuur, waar klaver, wilg en brandnetel vrijelijk de zaden over de akkers laat waaien. "Boeren houden niet van onkruid. Ik deel af en toe een potje honing uit om de contacten zo goed mogelijk te houden". Wesselius, wachtmeester bij de Rijkspolitie Dienst Schiphol, is bezeten van zijn tuin, die voorna melijk is begroeid met wilde plan ten en waar kleine knaagdieren en vogels een broed- en schuilge- legenheid vinden. "Het ziet er misschien wat ongeorganiseerd uit", verontschuldigt hij zich als een brandnetel het been beroert. "Maar al deze planten, bomen en struiken geven massa's stuifmeel voor mijn bijen. Dat smerige on mogelijke plantje daar, de vuil boom, is een groot leverancier en daar, het klein hoefblad, is een lekker drachtplantje". Vitaal Bij de wandeling langs de kassen 'rustig lopen hoor, want een snelle beweging wordt door de bijen ervaren als een aanval' vertelt de imker verder over de bloemen en de bijen. De opfris cursus gaat over koninginnen, darren en werksters. Dat de taak van de koningin bestaat uit het produceren van nakomelingen was nog bekend. Wesselius zegt het als volgt: "Alleen de allerbes te dar is in staat de vitale koningin tijdens de bruidsvlucht in te ha len om zo tot paren te komen". Daarna mag de koningin, vol ge geten, de rest van haar leven ei tjes leggen. Ze heeft topdagen van 3000 stuks. Een enkele konin gin wordt vier tot vijf jaar, maar ik druk ze meestal eerder dood. Daar moet je niet al te sentimen teel over doen". De stoomcursus bijenkunde gaat ook over het verschil tussen bije- en wespesteken. De angel van de bij blijft in de huid van de mens achter, omdat zijn steekap- paraat weerhaakjes heeft. Het ad vies van Wesselius is de angel er niet uit te trekken, maar af te wrij ven, om meer ellende te voorko men. Door met bijvoorbeeld een pincet te gaan peuteren, zal het gifzakje zich alleen maar verder in de huid legen. "Je geeft jezelf dan de volle dosis". De bij zal door het verlies van de angel altijd binnen een dag door bloedverlies sterven. De wesp kan diverse keren steken omdat hij beschikt over een glad de angel, die derhalve niet achter blijft in de huid. Voorzichtigheid blijft geboden omdat zowel wes- pe-, bije- en niet te vergeten de ep heeft door de bijenteelt nog t zeer pijnlijke hommelsteken ge vaarlijk kunnen zijn. De wachtmeester-imker do ceert vriendelijk verder over het huidige wespenoverschot. "Op de Veluwe is het al verschrikke lijk, een ware plaag. Die ellende krijgen we over een paar weken hier". De reden'blijkt de combi natie van de zachte winter en het uitzonderlijke droge voorjaar te zijn. Alle wespennesten, veelal gedoemd tot verrotting, zijn door deze omstandigheden dit jaar tot grote ontwikkeling gekomen. Wesselius raadt aan niet zelf te gaan modderen met een nest, maar altijd deskundige hulp in te schakelen. Soelaas Omdat de Haarlemmermeer een slechte locatie is voor bijenhou ders, de bieten en aardappelen bieden weinig soelaas aan de naar nectar zoekende bijen, wordt Wesselius verplicht regelmatig met zijn kolonies op pad te gaan. Vooral in het vroege voorjaar, als de bijen op krachten moeten ko men, zoekt hij naarstig naar plan ten, die aantrekkelijk zijn voor zijn bijenvolk. Crocusvelden zijn dan erg geliefd. Daarna gaat de reis richting koolzaad- en tuin- boonvelden. De kassen laat hij daar dan gedurende enkele we ken staan. "Het klinkt gek", zegt hij, "maar soms is een stadstuin tje voor mij een beter oord dan het platteland". KATWIJK - In het zalencen trum Tripodia in Katwijk wordt dit weekeinde het zogeheten Ha- ring-rock-festival gehouden. Van avond treden op: Perfect Painkil ler, Destination en The W.I.P. Morgenavond staan Eternal Nightmare, Waidbiens Streamer op het podium. De entree bedraagt 5 gulden per avond. Het concert begint zo wel vanavond als morgenavond om 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12