Kok ziet af van plan belastingverhoging Nederlanders kunnen niet weg Inkomensbeleid lakmoesproef kabinet' Kwart kankerpatiënten zoekt heil in alternatieve geneeskunde De primeurvanTDK,nu al bij V&D. Aidsremmer azt ook voor seropositieven 'Ik verwacht niets van het middel, ik hoop' r^verantwoord-tewerhte DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1990 Compromis CDA en PvdA binnen handbereik DEN HAAG (GPD) - Minister Kok (financiën) wil afzien van de door het CDA omstreden belastingverhoging voor de hoogste inkomens om het inkomensbeeld voor 1991 bij te stel len. Hij wil nu via wijzigingen in de sociale premies en de premies ziektekosten het koop krachtbeeld voor volgend jaar zo bijstellen dat iedereen er een half procent in koopkracht op vooruit gaat. Het CDA is bereid daaraan mee te werken, zodat een compromis binnen handbereik lijkt. Kok heeft nu voorgesteld de inko- kosten (de nominale premie) mensgrenzen voor de sociale pre mies in 1991 extra te verhogen. Vol gens eerste berekeningen zouden en die meer verdienen dan gulden, alleen premies beta dat bedrag. Kok wil die Binnen het kabinet zijn gisteren tal loze varianten doorgesproken om tot een gelijkwaardiger inkomens verdeling in 1991 te komen. Vorige week wezen de eerste berekeningen voor 1991 uit dat de mensen met de laagste inkomens er niets op voor uit zouden gaan, terwijl inkomens grens optrekken tot ruim 70.000 gul van meer dan 80.000 gulden hun den. Daarnaast wil Kok de procen- koopkracht met één procent zagen tuele, aan het inkomen gekoppelde stijgen. Voor de PvdA was dit on- ziekenfondspremie verhogen om aanvaardbaar. tegelijk de vaste jaarpremie ziekte- AMSTERDAM (GPD) - Een kwart reguliere behandeling met alterna- van de kankerpatiënten houdt zich "eve gecombineerd. De gebruikers bezig met alternatieve geneeswij- meestal patiënten met uitzaai- der op te trekken dan eerder voor- Kok had eerder voorgesteld de in komensgrenzen voor de belasting tarieven van 50 en 60 procent met ingang van 1991 niet met de inflatie te verhogen. Zo zouden hogere in komens inleveren ten behoeve van lagere inkomens (zij die onder het 35-procentsbelastingtarief vallen). Het CDA was daar fel tegen. Nu Kok óp het plan is teruggekomen, lijkt een compromis over het inko mensbeleid binnen handbereik. De mogelijke verhoging belastingen stond toch al ter discus- vlak genezende behande- mogélijk is. Het gaat merendeels jongere patiënten met een hogere opleiding. Volgens Van Dam zouden zieken huizen meer voorlichting over de evenwichtig beeld" te geven, procent he'efthet gepro- 9ok de "heerzijde" van de altema- opgehoudeiï tleve geneeswijzen moet daarbij ■weegt ze te volgens Dam niet worden vergeten. Een substantiële DaarbU ziJn bijwerkingen je niet mag voorbij- natieve geneeswijzen, de of heeft dat gedaan. Dat blijkt jngen bij uit onderzoek onder 1200 kankerpa- linS niet tiénten van het Amsterdamse Anto- ni van Leeuwenhoekziekenhuis en streekziekenhuizen in opdracht van de Nederlandse Kankerbestrijding. Negen procent gebruikt de alter- geneeswijzen moeten geven natieve geneeswijzen op dit ment, beerd en acht procent overweegt gaan gebruiken groep waaraan j gaan", aldus psycholoog F. van Dam van het Antoni van Leeuwen hoek. De helft van de gebruikers zoekt baat bij een (Moerman)dieet. De andere helft doet aan homeopa thie, psychologische technieken zoals 'Simonton' en natuurge neeswijzen. De meesten geloven niet dat de alternatieve therapieën genezing brengen, maar gebruiken ze vooral worden e aldus Van Dam. Nogal wat patiënten gebruiken verschillende alternatieve thera pieën door elkaar. Ook wordt een omdat een meevaller wordt ver- uit Denemarken vertrokken wacht bij de gasbaten van 900 mil- bleek die poging geslaagd. joen gulden in 1991. Dat is een rechtstreeks gevolg van het feit dat de gasprijs is gekoppeld aan de al maar stijgende olieprijs. Wordt die meevaller gebruikt om verhoging van de belastingen te voorkomen, dan blijft nog genoeg geld over om enkele nieuwe tegenvallers van in totaal 380 miljoen gulden op te van gen. Kok is echter huiverig om de meevaller bij de gasbaten meteen DEN HAAG (ANP) - Buitenlandse Volgende week maandag komen oorlogsschepen onder druk aan te wenden. Hij verwacht name- Zaken raadt de Nederlanders in het de chefs van de militaire staven van zionisme naar de Golf gestuurd", lijk ook een tegenvaller bij de belas- door jrak bezette Kuwayt aan thuis de negen WEU-landen in de Franse Een aantal Marokkanen heeft Kamer praat morgen over actie 'onder WEU-vlag' lasting die-zé de patiënt vaak opleg gen en het vele geld dat ze soms kos- alter- tingmkomsten van een n")jard gul- te blijven en contact te onderhou- hoofdstad bijeen om de afspraak morgenmiddag den in tyai^rtet t-DA betwijfelt een- den met de ambassade. Het ministe- nader uit te werken. Aan de orde stratie tegen "de Amerikaanse hard 1S acht het onwaarscbjjnijjk gat de zijn vragen als Oproep Chilenen om te getuigen ter of die tegenvaller wel omdat er geen verklaring ven is, ook niet door Kok zelf. De christendemocraten voelen er dan ook meer voor een soort reserve voorziening in de begroting voor 1991 op te nemen, mocht de belas tingtegenvaller zich inderdaad voordoen. Verwacht wordt dat de minister- OLFCRISIS GOLFCRISIS DE£J HAAG (GPD) De Chileense raad uiterlijk komende zaterdag de lichamelijk sterker te ambassade in Den Haag heeft in een tegenop te kunnen',', advertentie de vijfduizend Chilenen "Op basis van eerdere uitlatingen in Iraakse autoriteiten in Kuwayt _x ,.as de indruk ontstaan dat onder- besluitvorming heeft afgerond. Mi- danen van enkde EG-landen waar- nister Kok heeft dat eerder ver- onder Nederland Kuwayt zouden gen c Nederland opgeroepen te getui- langd, wil hij op tijd de stukken kunnen verlaten. De jongste berich- schendingen de Rijksbegroting, die op ten wyzen er echter op dat het on senrechten in hun land tijdens de Prinsjesdag worden gepresenteerd, waarschünlijk is dat zij Kuwayt of regeerperiode Pinochet. af kunnen maken ADVERTENTIE ie ff Nederlanders Kuwayt mogen veria- welke natie het commando gaat voeren over de marine- en lucht machtonderdelen van de deelne mende landen. Daarnaast is op nieuw de vraag aan de orde of door de WEU-landen geweld mag wor den gebruikt om de handelsblokka de van Irak af te dwingen. Op dit moment vindt de Neder landse regering dat de blokkade zonder geweld moet worden afge dwongen. Dat heeft tot een opmer kelijke beslissing geleid: drie Ne derlandse mariniers die aan boord zijn van de Amerikaanse oorlogsbo dem Guam die op weg is naar de Perzische Golf, moeten dat schip in de eerstvolgende haven verlaten. Defensie heeft daartoe besloten om dat de Amerikaanse marine wel ge weld mag gebruiken bij het afdwin gen van de boycot. Bij het chemisch-farmaceutische bedrijf Duphar in Weesp worden op dit moment nogal wat bestellingen gedaan voor een middel tegen ver giftiging door zenuwgas. Het be treft een zogenaamde combo-pen, een Nederlandse vinding waarmee soldaten zichzelf kunnen injecteren bij een gifgas-aanval. Volgens Dup har zijn als gevolg van de oorlogs dreiging in het Golfgebied enkele orders geplaatst. Door welke lan den wilde hij niet zeggen. De combo-pen, Bijna 100 zieken door Spokeplas LEEUWARDEN (ANP) - Het aan tal mensen dat in de Spokeplas in het Friese Noordwolde besmet is met de leptospirebacterie is opgelo pen tot 96. Dit heeft de Geneeskun dige Inspectie in Leeuwarden giste ren bevestigd. Het is nog steeds niet bekend of de patiënten inderdaad de ziekte van Weil hebben. De lepto spirebacterie kan ook de modder- koorts of melkerskoorts veroorza ken. Het bacteriologisch onderzoek van het Tropeninstituut in Amster dam zal deze week meer duidelijk heid verschaffen. UTRECHT (ANP) - Het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) heeft toestemming gegeven voor een bredere toepassing van het aids-remmende middel azt (Retro vir). Dat meldt het weekblad Vrij Nederland. Een woordvoerster van het ministerie van wvc heeft het be richt bevestigd. azt was tot nu toe slechts goedge keurd voor behandeling van ernstig zieke patiënten met aids of het daar aan verwante aids related complex. Door de verruiming komt azt nu ook beschikbaar voor seropositie ven bij wie de eerste tekenen van aids de kop al hebben opgestoken, maar die overigens nog een normaal afweersysteem hebben. Ook sero positieven die nog geen sympto men vertonen, maar bij wie de hoe veelheid afweercellen snel daalt, mogén in het vervolg met azt wor den behandeld. De tekenen moeten het dan wel wijzen op voortgang van de ziekte. De Food and Drug Administra- demon- bon in de Verenigde Staten heeft de anse en normen voor azt-toediening al in de Golf' maart van dit jaar verruimd. Dat be sluit was gebaseerd op onderzoek westerse aanwezigheid aangekondigd. Volgens de politie de demonstratie aangemeld onder waaruit bleek dat azt bij seropositie- verantwoordelijkheid n, net als bij m!S!!9!9l!SH!l!!!IV^B^m^^ die al aids Marokkaanse Raad.' Volgens M. Na- hebben, de voortgang van de ziekte divan het Komite Marokkaanse Ar- vertraagt. De producent van azt. beiders in Nederland (KMAN) is de Wellcome Pharmaceuticals, heeft Raad noch het KMAN bij de de- het Amerikaanse onderzoek des- monstratie betrokken. tijds voorgelegd aan het cbg. Irak uit mogen", aldus een woord voerder van het ministerie. Het eni ge dat hij nu kan doen is de Neder landers aanraden contact te onder houden met de ambassade. De vaste commissies voor defen sie en buitenlandse zaken van de Tweede Kamer komen morgen voor de tweede maal terug van va kantie om met de ministers Ter Beek en Van den Broek te praten over het resultaat van de conferen tie van de Westeuropese Unie (WEU). De WEU besloot dinsdag het militaire optreden van de ver scheidene Europese landen in het Midden-Oosten onder haar vlag te brengen. Bunker ontruimd TDK introduceert de verbeterde Super Avilyn technologie voor digitale opnamen. Een tape met een hoger MOL-niveau in een nieuw ontworpen cassette. U gelooft uw oren niet.TDK SA 90.2 stuks met een totale speelduur van 2x1% uur. Introductieprijs 2-pak Ook verkrijgbaar: TDK SA 60. Speelduur 2x1 uur. 2-pak g TDK SA 100. Speelduur 2x1 uur en 40 minuten. 2-pak |Q 't Wordt steeds leuker bij V&D. dingen geldig t/m zaterdag I september of zolang de voorraad strekt. FTwnwovFNT fANPJ Dp notitie daat zich door zijn beschermende EINDHOVEN (ANP) - De politie kleding heen een injectie met de an- ME-ers een gekraakte bunker ont ruimd in Eindhoven. Het gebouw, vroeger in gebruik bij het ministerie van defensie voor militair telefoon verkeer, werd ruim drie jaar gele- ^êen eifeassen 'zoals den door zo-n vijftig krakers in bezit ^fen^efche^eude genomen. Rondom de bunker was een gracht gegraven van twee meter Bij het Amerikaans consulaat diep, maar de krakers boden geen Amsterdam hebben gisteren verzet tegen de ontruiming. Een Irakees projectontwikkelaar uit Oisterwijk wil de bunker slopen en op het vrij komende terrein 24 appartementen en een parkeergarage bouwen. SSZttZX. "stof atropine kan to^ienexv maakt al een aantal jaren deel uit van de standaard-legeruitrusting van een aantal landen. De pen dient THÏïi' als aanvulling op andere middelen one jaar geie- 0if0acSpn ppn aasmas- handvol Marokka- gedemonstreerd tegen de Ame rikaanse en Europese "inmenging in Arabische aangelegenheden". Volgens hen heeft "Nederland zijn Burgemeesters De Gelderse commissaris van de koningin, ing. M. de Bruyne, vindt dat burgemeesters voor hun leven benoemd zouden moeten worden. Alleen op die manier kan er een fat soenlijke carrièreplanning plaats vinden. Volgens De Bruyne is de wettelijk bepaalde termijn van zes jaar afkomstig uit een grijs verle den, toen burgemeesters nog vaak deel uitmaakten van de gemeente raad. Van inze correspondent Jan Harren AMSTERDAM - Niemand hoeft ei in inkomen op achteruit te gaan. In tegendeel, iedereen zou er iets beter de centrale FNV van moeten worden. Maar het ieder geval niet nodig dat die het toch al veel makkelijker heb ben om rond të komen, het verhou- van het verschil tussen de laagste stijgen en het aardgas nog duurder inkomens en de hoge salarissen, gaat worden, telt dat bij de lage i Kwestie dingsgewijs nog een stukje beter Planbureau (CPB) heeft uitgere- gaan krijgen dan degenen die het kend dat het tot dusver uitgezette i-inkomen met ten zien te doen. De boodschap van Johan Steke- lehburg, voorman van de FNV, is duidelijk genoeg. Maar mocht de procent meer te kopen politiek haar niet verstaan, dan zal dan de vakbeweging er zelf aan gaan mer. verdeling eerlijk te ring of met red.) toch al is doorgeschoten. De komens harder door dan bij de - hoogstbetaalden. Dat geldt ook voor de verhoging van de reini- dë"gezamenlijke FNV-bonden, gingsheffing die overal wordt door red.) had er maandag echt de pest gevoerd. Daarbij gaat het om nomi- over in". nale bedragen, bedragen in guldens dat het Centraal die voor allemaal hetzelfde zijn. Dat komt bij lage inkomens veel harder aan dan bij de hoge. En er is de ver hoging van het vaste, het nominale het zieken- 1991 ertoe 5 kabinetsbeleid - - leiden dat van een (bruto)salaris van deel van de premie zo'n 80.000 gulden en meèr een net- fonds to-inkomen overblijft waarmee één Verontreinigd Een vijfde deel van het fabriekster- berken' rein van het chemisch concern Du Pont in Dordrecht is ernstig veront reinigd door fluorkoolwaterstoffen. Op enkele plaatsen is de verontrei- tigd houden van de ïoonsverhogin- mgmg zo erg. dat de zogeheten D- gen bijv00rbeeld, waardoor ook de Bondgenoot Het FNV-bestuur besloot dat het vallen nodig was om luid en duidelijk van De*laagste" inkomens - de bezwaren van de vakcentrale met een minimum-uitke- bl'Jk te geven. Stekelenburg ver- pakte ze meteen in een dreigement. w minimumloon houden. Dat zal dan ten koste gaan zouden er weliswaar niet op achter- BlJde komende cao-onderhandelin- van andere zaken, die de politiek uit gaan maar ze zouden er ook niets i>en zullen de bonden met hoge minstens zo belangrijk vindt: gema- beter van worden. waarde (veiligheidsgrens) schreden. Dit blijkt uit het onder zoek dat Grondmechanica Delft in opdracht van Du Pont heeft ver richt. Het bedrijf werd in 1987 eige naar van de grond en heeft laten we ten een grondige schoonmaakope- ratie op touw te zetten. looneisen komen wanneer het kabi net, in feite het CDA, niet zou bij draaien. Dat Kok daarmee noodzaak om sociale uitkeringen te "Wij hebben het kabinet bij zijn steuntje in de rug kreeg, vindt Ste- verhogen beperkt blijft. En scho- aantreden, vorig jaar, het voordeel kelenburg niet raar: "Bij elk kabi- van de twijfel gegeven", aldus Ste- net dat de gelijke verdeling geweld kelenburg. De PvdA werd niet auto- fiSjjÉfii *■*-— i aandoen, zouden baan zodat de werkloosheid matisch tot bondgenoot van de vak- schuwing hebben laten horen". En kan worden beteugeld. Belastingherziening bond verklaard, maar zou op de da- vreesde de FNV, dreigde in Den Stekelenburg heeft veel reacties ge- Haag iets aan te schorten. "We za- - kregen na zijn nogal stevige uitval gen ze worstelen met de inkomens- werkt dat de denivellering bevor- naar de politiek dinsdagavond. Een verdeling op een manier die wij niet dert". Amsterdam heeft dag later toont Stekelenburg zich willen accepteren. Als er groei in de St welvaart zit, moet iedereen daarvan oplossingen, kunnen profiteren. Dan moeten ook kant Moord De rechtbank een de 23-jarige man uit die plaats verrast dat hij opzien heeft gebaard, veroordeeld tot twaalf jaar gevange- "Eerlijke inkomensverdeling Stekelenburg: Hoe ze het doen, kan me eigenlijk niet zo veel schelen. (foto ANP) ondervinden. De vakbeweging zal geen extra onderhandelingsruimte eisen om de laagstbetaalden tege moet te kunnen komen. De loonstij ging voor de hoogstbetaalden zou misschien ietsje minder moeten. Voor het extra voor de anderen zou dan maar moeten worden geput uit het geld dat anders zou worden ge bruikt voor scholing, arbeidstijd verkorting en dergelijke. Stekelenburg wil zich niet opwer- Stekelenburg ziet wel degelijk pen als de man die de zaak wel het CDA toe: „Het gaat toch Door aan de onder- het loongebouw wat extra nisstrat'wegens moord op de 42-jari- tijd het streven van de FNV ge- de laagst betaalden en de mensen te doen, zou bereikt kunnen worden ge Nihat Karaman. Karaman voorzitter van de Turkse arbeiders vereniging in Nederland (HTIB). weest. Daarom ook hebben zo druk gemaakt over de belasting herziening het kabinet wil oplossen. "Hoe het doen, kan me eigenlijk niet zo veel schelen. Misschien gaat met de laagste uitkeringen daarin - döt uiteindelijk iedereen er bijvoor- het langs de weg van de sociale pre- verhoudingsgewijs in gelijke beeld 0,8 procent in koopkracht op juni 1988 door doodge- len schoten. Hoewel lange tijd geruch- ook al voordeliger uit ten de ronde deden dat het hier om die al over een wat een politieke moord ging, bleek dit beschikten", later niet het geval. Volgens de da- "En dat r der had dat Karaman zijn zuster ver- den kracht. - het makkelijkst; verlaging de voorstel- mate kunnen delen. De positie vooruit gaat. Dat betekent dat de daarvan komt in het algemeen het Oort. Die pakte van deze mensen is voor ons ijk- hoogst betaalden er ook altijd nog gunstigst uit voor de laag betaalden, steen voor kabinetsbeleid. De (net- 0,8 procent beter van worden. Niet Als de uitkomst één procent zoals het Planbureau heeft uitgerekend, akkoord, maar ze gaan er nog altijd op vooruit". De werkgevers zullen twee kabinetsperio- beurs to-)inkomens zijn al ver uit elkaar gegroeid, dat moet niet nog verder". "Om het scherper te maken: als opvatting de de aardolieprijzen als gevolg denivellering (het groter worden crisis in het Midden-Oosten blijven dergelijke opstelling weinig pijn beleid zijn". dat ook de laagste inkomens in de zelf de mate mee profiteren van de toe nemende welvaart. Voor ons zal het de lakmoesproef voor het kabinets- Huisarts Laane: Kemron beproeven zieke aidspatiënten zelf gaan i te zeg- UTRECHT (ANP) - Hij wil niet meedoen aan wilde verhalen als zou Kemron het wondermiddel zijn tegen aids. De Amsterdamse huisarts Henk Laane die het mid del onlangs van Kenya naar Ne derland haalde, wil aidspatiënten slechts "een eerlijke kans" bie den. "Ik verwacht niets, ik hoop", aldus Laane. Laane was vorige week in de Verenigde Staten, waar hij er in slaagde een hoeveelheid grond stof voor Kemron (oraal humaan alpha interferon) op de kop te tik ken. De eerste partij is inmiddels in Nederland waar het door een apotheker is bereid tot Kemron in vloeibare vorm. Naar verwach ting krijgen eind deze week of be gin volgende week de eerste - zwaar zieke - aids-patiënten de beschikking over het middel. De kosten: vijf gulden per dag, aan zienlijk minder dan de erkende aids-remmers AZT en DDI. De meningen over Kemron zijn verdeeld. Uit Kenya en - in min dere mate - uit de Verenigde Sta ten komen positieve berichten. Het aantal klachten van aids-pa- tiënten zou na gebruik van het middel aanzienlijk zijn gedaald. Ook zou de afweer van gebruikers sterk zijn verbeterd. In Nederland reageren de meeste aids-deskundigen scep- Kemron het zoveelste middel "Je staat voor de keuze gen 'stik maar' of om ee mogelijke begeleiding te geven. Ik kies voor het laatste", aldus Laane. Hij spreekt beweringen te gen dat hij maar wat aanrommelt. "Ik heb geen snoepwinkel, ik ver koop geen pepermunt", aldus Laane. De Kemron wordt ver strekt door de officieel nog op te hten vereniging Fi Nederland. In de een dergelijke organisatie voor aids-patiënten al langer. Laane is medisch adviseur van de vereniging in oprichting. De patiënten worden niet aan hun lot overgelaten. Er is een protocol, al dus Laane. De deelnemers zullen voortdurend onder controle staan. Na een bepaalde periode worden de gegevens vergeleken met de resultaten in de VS. Een controlegroep is volgens Laane niet nodig. Huisartsen en specia listen van de patiënten worden geïnformeerd. In eerste instantie zal er alleen Kemron beschikbaar komen voor de meest zieke patiënten. Als er meer van het middel beschikbaar komt - Laane verwacht begin sep tember - zullen ook mensen met wat meer afweercellen aan de beurt komen. "Interessant is ook om te bekijken of Kemron bij i-positieven kan voorkomen Begeleiding Volgens de arts dat aids-patiënten valse hoop deelnemers wordt verboden AZT geeft. Bovendien beschuldigen zou sorteren. Bij langer gebruik blijkt het echter wel degelijk een werkzame combinatie, aldus Laane. Waar alle inspanningen toe zul len leiden, is ook voor hem niet duidelijk. "Misschien zeg ik over een half jaar wel: het is allemaal onzin, maar dan weet ik in ieder geval dat we er alles aan hebben gedaan. Normaal doet een fabri kant er tien jaar over om een nieuw middel te testen. Met Kem ron is men amper tien maanden bezig, maar het gaat ook om een ziekte die je niet in staat stelt lan ger dan een dag te wachten". Laane deelt grotendeels de scepsis van zijn collega's. Maar de hoop die wordt geboden, is vol gens hem niet vals. "Ik geloof niet dat Kemron hèt wondermiddel tegen aids is", zegt hij. Maar het middel is "veelbelovend genoeg" om er toch mee aan de slag te gaan. Al was het alleen maar om doodzieke patiënten bij wie AZT en DDI geen enkel effect meer hebben ervan te weerhouden op eigen houtje naar Kenya of de Verenigde Staten te reizen om zelf het nieuwe middel te beproe-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3