LEIDSCH DAGBLAD Jordanië sluit grens met Irak Olieprijs door magische grens Koop Verto doorBridon ketst af op vervuiling 'Goed hok houdt vossen buiten' VS ook zonder steun Veiligheidsraad bereid tot geweld Vier doden in Fabrieken betonwaren niet veilig KNOV omzeilt nieuwe wet voor aftrek van reiskosten 0 NODIG! DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39325 Prijs fl. 1,35 CAPELLE AAN DEN IJSSEL- /LEIDERDORP De voorgeno men overname van het kabel- en touwconcern Verto, met onder meer een vestiging in Leiderdorp, door de Britse kabelfabrikant Brid- on gaat niet door. Vanochtend maakten beide ondernemingen be kend dat Bridon geen bod uit brengt, omdat de vervuilde be drijfsterreinen van Verto forse schadeclaims kunnen opleveren. In april werd bekend dat Bridon een bod zou uitbrengen van 56 mil joen gulden, oftewel 86 gulden per aandeel. Berichten over bodemver ontreiniging op de bedrijfsterreinen van Verto deden de Britse kabelfa- briek echter besluiten eerst een on derzoek in te stellen. Naar aanlei ding daarvan begon ook de gemeen te Leiderdorp een onderzoek naar het fabrieksterrein van de plaatse lijke vestiging (125 werknemers), die binnenkort wordt gesloten. Dat onderzoek naar bodemverontreini ging loopt op dit moment nog. De uitslag van het onderzoek door Bridon is zo ongunstig dat de hele overname niet doorgaat. De milieu-wetgeving in Nederland wordt strenger en bedrijven wor den steeds vaker aansprakelijk ge steld voor de vervuiling van fa brieksterreinen. Bridon wil niet het risico lopen met een enorme scha declaim te worden opgezadeld, blijkt uit een toelichting van de Ver- to-directie. Verto had gehoopt als onderdeel van Bridon beter te kunnen overle ven op de Europese markt. Deson danks is het bestuur van mening dat de perspectieven "alleszins posi tief' zijn. Verto wil de winstgevend heid vergroten en dat betekent dat de sluiting van de fabrieken in Lei derdorp en Ridderkerk hoe dan ook doorgaat. Verto heeft de nettowinst in het eerste halfjaar zien dalen van 2,1 miljoen gulden tot 1,4 miljoen, waarin een bijzondere bate van 2,8 miljoen uit de verkoop van een pand in Frankrijk is opgenomen. AMSTERDAM (GPD) - Arres tanten worden op de Amster damse politiebureaus War moestraat en Lijnbaangracht 'erbarmelijk behandeld'. Dat blijkt uit het jaarverslag 1989 van de Commissie van Toe zicht voor de Amsterdamse politiecellen. Volgens de com missie moeten gevangenen water drinken uit wc-potten en mogen ze niet douchen. Ook worden ze onheus behandeld. Ook het bureau Jeugd- en zedenpolitie krijgt er in het rapport ongenadig van langs. "Arrestanten worden daar in kasten opgesloten. Een on- 'Arrestanten moeten water drinken uit wc-potten' houdbare toestand", aldus voorzitter Lissenberg, in het dagelijks leven hoogleraar Criminologie aan de universi teit van Amsterdam. De commissie, ingesteld door burgemeester Van Thijn, wil dat de Amsterdamse poli tie speciaal opgeleide arres tantenbewaarders op de bu reaus gaat inzetten en dat het bureau Jeugd- en zedenpolitie zo snel mogelijk wordt geslo ten. De hoofdcommissaris van de Amsterdamse politie, R. Nordholt, stelde dat het voor stel van de commissie bete kent dat er 200 extra bewaar ders nodig zijn. De suggestie van de commissie is volgens hem dan ook vooralsnog niet reëel. Vant r verslaggevers DUINSTREEK - De schade die vos sen en andere roofdieren toebren gen aan buiten levende huisdieren kan gemakkelijk worden terugge drongen door de huisdieren goed te huisvesten. De beste bescherming biedt een hok waar de roofdieren maar moeilijk in kunnen komen en de slachtoffers goed uit kunnen ont snappen. Goede voorbeelden daar van zijn een ren zonder gaas of plan ken erop en een afgesloten hok waar roofdieren zich niet naar bin nen kunnen graven. Dit blijkt uit een enquête die milieubiologen van de Leidse uni versiteit hebben gehouden onder duizenden mensen met huisdieren in de duinstreek van Noord- en Zuid-Holland, de Veluwe, de Zuid hollandse en Zeeuwse eilanden en Noord-Brabant. Op de Veluwe ko men al lang vossen voor, in de duin streek van Noord- en Zuidholland zijn ze onlangs teruggekeerd en in het zuiden ontbreken ze (nog). Terwijl de vos vaak als grote boosdoener wordt gezien, is er vol gens de biologen even vaak schade in gebieden waar geen vossen maar wezels, hermelijnen en bunzingen zijn. In de Veluwe en de duinstreek heeft jaarlijks een van de tien pluimveebezitters last van roofdie ren. Vooral kippen en ander pluim vee moeten het ontgelden. Door een goede huisvesting loopt niet alleen het aantal aanvallen tot de helft te rug, maar daalt ook het aantal slachtoffers per aanval. In sommige gevallen viel slechts een vogel ten prooi aan de rover. Rechercheteam lost na vier maanden speuren 63 misdrijven op WASHINGTON/AMMAN (GPD/ANP/AP) - Jordanië heeft zijn grens met Irak gesloten voor vluchtelingen. Sinds de inval in Kuwayt zijn 185.000 mensen, voor het merendeel Egyptenaren, via Irak naar Jordanië gevlucht. Dagelijks staan tienduizenden nieuwe vluchtelingen aan de grens. Vandaag worden zeker 42.000 mensen verwacht. Het bericht van de sluiting van de open te houden. Eerder deze week grens werd via de radio bekend ge- had Irak gezegd dat vanwege de an- maakt door de Jordaanse minister nexatie alle ambassades in Kuwayt i binnenlandse zaken. "We doen vóór zaterdag gesloten moeten zijn. alles wat we kunnen. Maar het i mogelijk om meer mensen op te ne- i, tenzij we ze sneller kunnen af- Bijna alle westerse landen hebben laten weten geen gehoor te geven dat ultimatum. Van de Arabi- voeren", aldus de bewindsman. De sche landen heeft tot nu toe alleen grens blijft wel open voor goederen- Marokko gezegd het bevel hdad te negeren. Er is gisteren de hele dag VN-resolutie die het rjng geweest over het bericht uit Ita- -lde sanc- iië dat Irak de staatsburgers van ze- -ïn.E vaste leden van de Veiligheidsraad wayt vrij zou laten. Aanvankelijk (Amerika, Sovjetunie, Engeland, hadden zowel de Italiaanse presi- Frankrijk en China) proberen op dent Cossiga als premier Andreotti één lijn te komen. China voelt niet gezegd dat de ruim 600 Italianen, veel voor militaire acties, maar ook Denen, Grieken, Ieren, Spanjaar- de Sovjetunie stelt zich terughou- den, Belgen en Nederlanders uit dend op. De Amerikaanse president Bush heeft de druk op Irak alvast Kuwayt mochten vertrekken. Later op de dag bleek echter dat LEIDEN/REGIO - Een regionaal rechercheteam van tien politiemen sen heeft met de arrestatie van acht mannen een reeks van 63 misdrij ven in Leiden en omgeving opge lost. De verdachten, tussen de 23 en 45 jaar uit Leiden en Hoofddorp, hadden het vooral voorzien op brandkasten en metalen, zoals roestvrij staal. Ook in kleine zaken was de groep geinteresseerd. Zo stal een 45-jarige verdachte uit Hoofd dorp een strijkplank uit de woning van zijn buren. De buit bedroeg, in clusief de aangerichte schade, onge veer een miljoen gulden. Drie Hoofddorpers liepen in hun woonplaats tegen de lamp, de drie Leidenaars kwam men na een tip van politiemensen in Wolvega, waar het drietal zich verdacht ophield, op het spoor. Later werden nog twee mannen aangehouden. De verdach ten hebben bekend en zitten nog in voorarrest. De politie is vier maan den met het onderzoek bezig ge weest. (Pagina 15: 'Buit en schade bedragen in totaal bijna miljoen gulden') Opleiding IMIMA-A, B of C. Hoge slagingskans. Bel IIMSTIMAR: tel. 02521-16193 (kantooruren) ANC bereid te praten met Inkatha JOHANNESBURG (AP) - Het ANC is bereid tot een dialoog met de In- katha-beweging over het geweld tussen aanhangers van beide orga nisaties in de zwarte woonoorden. Een delegatie onderzoekt de moge lijkheid van officiële besprekingen. Een verklaring van het ANC en uit latingen van ANC-functionarissen gaven aan dat de eerste contacten met de beweging van Zulu's ver kennend zullen zijn. Voorbereiden de besprekingen kunnen leiden tot een bijeenkomst tussen AN-leider Mandela en Inkatha-voorman But- helezi. Die zou echter nog niet zyn gepland. (zie ook pagina 7 en 9) de dollarkoers een v historisch dieptepunt bereik te met 1,744 gulden, gingen de aan- van- 24 AUGUSTUS-2 SEPTEMBER vr. 24 aug. en beide z 10-17 uur. Overige 19- 22 uur. Toegang f 15.-. savonds f 12.50 gratis pendeldienst: volg borden q rai. AMSTERDAM rai Een Egyptenaar, wachtend op een schip naar huis, zit in de Jordaanse havenstad Akaba biddend tussen de ein deloze rijen auto's van buitenlanders die Kuwayt zijn ontvlucht en in Jordanië zijn gestrand. (foto anp> Benzine morgen 6 cent duurder LONDEN/PARIJStTOKYO De stijging van de olieprijzen punten lager dan dinsdag en royaal (Rtr/KRF/AFP) De olieprijzen heeft de aandelenkoersen op alle door de grens van 2600 punten, zijn vanmorgen omhooggeschoten beurzen in de wereld en de koers als gevolg van de aanhoudende van de Amerikaanse dollar weer spanningen in het Midden-Oosten, flink doen dalen. De Europese ef- In Londen steeg de prijs van een vat fectenbeurzen openden vanoch- Noordzee-olie 'Brent', de maatge- tend flink lager, nadat Wall Street vende olieprijs, voor het eerst sinds gisteren en meer nog de beurs van jaren door de grens van 30 dollar. Tokyo vandaag harde klappen had- Vanochtend kostte een vat 30,80 den opgelopen, dollar. 2 dollar meer dan gisteren. Oliemaatschappij Shell verhoogt Op de Amsterdamse effecten- morgen om die reden de benzine- beurs, prijzen met 6 cent per liter en de die- selprijs met 4 cent per liter. De prys voor de olie West Texas delenkoersen na de opening Intermediate kwam gisteren in morgen massaal onderuit. Na een New York al uit op 31,25 dollar per uur handel was de stemmingsindex vat na 28,80 dollar op dinsdag. De al 2,6 punt gezakt naar 98, ofwel een prijzen zijn sinds de inval van Irak daling van bijna 2,5 procent, in Kuwayt nu meer dan verdubbeld In Londen daalde de Financial Ti- ten opzichte van half juni, doordat mes-index van 100 aandelen na een de internationale markt een olie-te- half uur met 45,1 punten ofwel 2,14 kort vreest. procent tot 2.059,6. Na anderhalf -uur was het verlies verminderd tot 29,2 punten. De CAC-index van 40 aandelen in Parijs was kort na de opening 3,16 procent lager, maar liet later ook een licht herstel zien. In Frankfurt, waar de officiële han del later begint, werden koersver liezen tot zes procent geregistreerd. De effectenbeurs van Tokyo ging vanochtend nog harder onderuit dan gisteren toen een daling van 4 procent werd genoteerd. De Nikkei index van de 225 fondsen kelderde met 1473,28 punten tot 23.737,63 ROTTERDAM (ANP) Het werk punten. De daling bedroeg daarmee in betonwarenfabrieken is in het al- 5t8 procent, gemeen niet veilig en bovendien on gezond. Het ziekteverzuim is hoog. In vergelijking met andere bedrijfs takken komt een hoog percentage werknemers in de wao terecht. Dit blijkt uit een uitgebreid onderzoek van de Arbeidsinspectie Rotterdam in de periode 1989/1990. Aanleiding voor het onderzoek was een melding over de beroeps ziekte silicose, zogenaamde 'stof- longen'. De inspectie, onderdeel i het ministerie van sociale hoogd met de mededeling dat de aan het vertrek voorwaarden Verenigde Staten ook zonder VN- h»d verbonden zo verklaarde de mandaat het vuur kunnen openen Kahaanse minister van buiteniand- j. 1 op schepen die het embargo schen- se za^Tn,. ,Pe Ep-bur" Q1CXÏL© IÏ11SI den. Ook zijn 40.000 reservisten op- Bers blijken Kuwayt alleen te mo- SfSK Het Imaksfe1 regime ^ou rvel^nkele BREDA;0UDE WETERING >r het eerst sinds Japanners en Fransen vrijlaten als (ANP/GPD) - Als gevolg van de )T net eers.1 &uiu& gebaar van goede wil'. dichte mist zyn vanmorgen vroeg vier mensen om het leven gekomen. Een aantal Amerikaanse burgers Zeven mensen raakten zwaar ge- zou in Irak in de chemische fabriek wond. zorg, trmisport en constraictfe! Al-Quaim, bij de grens met Syrië, De grootste chaos ontstondop de geroepen ter vervanging litairen die naar de Go stuurd. Het is voor het eerst sinds 1970 (Vietnam-oorlog) dat de presi dent van de VS besluit tot het inzet- reservisten, die worden hebben ook de Verenigde Staten 'Gazeta Wyborcza' verklaard dat zy besloten hun ambassade in Kuwayt hebben gezien hoe daar 35 VS-bur- (zle ook pagina 2. 3 en 7) zyn ondergebracht. Poolse arbei- snelweg A 59 in de buurt van Breda In navolging van de Europese Ge- ders die uit Irak zijn teruggekeerd, By een aantal kettingbotsingen meenschap, de Sovjetunie en Japan hebben tegenover het Poolse blad voor het kruispunt Zonzeel kwa- - - -- w»K«w«a' „oririouni -,n men daar drie mensen om het leven. Ook de gewonden vielen daar. Op gers gevangen worden gehouden. de A 58 (Tilburg-Breda) raakten ook diverse mensen betrokken by onge lukken. Brandweer en ambulance diensten hadden hun handen vol aan het bevryden van automobilis ten uit beknelde situaties. Op de Luimuiderweg richting Oude Wetering kwam vanmorgen omstreeks half vyf de 20-jarige J.P. Geluk uit Nieuw-Vennep om het le ven. De automobilist werd als ge volg van de dichte mist waarschijn lijk niet opgemerkt door de 39-jari- ge bestuurder van een vrachtwagen die van de snelweg A 4 afkwam en de Leimuiderweg wilde oprijden. Daarmee volgde Tokyo de dalen de trend van Wall Street, die de Dow Jones-index van de dertig in dustriële fondsen gisteren zag slui ten op 2560,16 punten. Dat was 43,80 Ziekteverzuim gezondheidszorg Ambassadeurs EG verzamelen zich in Kuwayt BRUSSEL (Rtr) - De ambassa deurs van de EG-landen in Ku wayt overwegen om zich mor genavond op één plaats te verza melen, om zo een eventuele uit zetting door Irak een spectacu lair tintje te geven. Dit heeft het Belgische ministerie van bui tenlandse zaken vanmiddag be kendgemaakt. Volgens de woordvoerder van de Belgische minister van buitenlandse za ken Eyskens willen de EG-am- bassadeurs "hun uitzetting zo dramatisch mogelijk maken". Een massaal gedwongen ver trek zou de wereld tonen hoe ver Irak bereid is te gaan in schen ding van internationaal recht en diplomatiek protocol. Volgens Eyskens moeten de ambassades morgenavond uiterlijk om 23.00 uur (21.00 uur Nederlandse tijd) ontruimd zyn. FRANKFURT Een beurshandelaar in Frankfurt ziet op zijn beeld scherm de koersen kelderen met bijna 6 procent. (foto AFP) In 11 kleuren leverbaar 5 jaar garantie Alleen bij Jencikova 295.- Leiden-C: Huriemmemnu S2A-54. 071-127509. Ammrdam: Willem van WeWammelaan 11Gelder- Iandplein (Burtenveldert). 020-440510. Amnerdam- C' Moteteeg 12 HK. Sputetmc. 020-254666 VUL DEN HAAG (ANP) - De organisa- bus. Het nadeel i i werkgevers in het midden- reizigers (de toegestane be- van net ministerie van sociaie za- - steed aankwartestof.^e'rnogelijlre VerOIltrUStend UTRECHT (ANP)-Het ziektever- als lawaai, trillingen, klimaat en 2uin) ,n de gezondheidszorg en XVT lirhampliik zware arbeid Het on- maatschappelijke dienstverlening Warmen vnj zonnig deS had pU^sby Genegen- Stijgt onrustbarend. Dat stelt de Be- tien betonwarenfabrieken in de re- dryfsveremg.ng voor de Gezond- gio. Die vertegenwoordigen samen heid, Geestelijke en Maatschappe- 12,5 procent van alle arbeidsplaat- Ujke Belangen sen in de branche. en kleinbedrijf KNOV blijft bij de lastingvTije vergoeding voor open- boycot van de nieuwe aftrekrege- baar vervoer is hoger) kan worden ling voor woon-werkverkeer te om- goedgemaakt via andere belasting- zeilen. De aangesloten werkgevers vrije vergoedingen. krijgen vandaag een aantal richtlij nen aangeboden waarmee ze de ad ministratieve rompslomp van de re geling kunnen omzeilen, zonder de wet te overtreden. De houding i Volgens een woordvoerder van - het verbond van werkgevers in het jy midden- en kleinbedrijf zal de fis- niet bij inschieten. Van een 5 van <ie nieuwe aftrpkrppp. óók voor een blik over onze grenzen In dc nacht en vroege ochtend plaatse lijk mist en een minimumtemperatuur van omstreeks 15 graden. Overdag vrij zonnig en in de avond in het zuiden boycot van de nieuwe aftrekrege- het KNOV wordt gesteund door alle ling, bedoeld oip het woon-werk- aangesloten branche- en regionale verkeer per auto terug te dringen organisaties. ten gunste van het openbaar ver- -- Kern van het KNOV-advies is alle voer om zo het milieu te ontzien, wil het jaarverslag werknemers de belastingvrije ver- hij dan ook niet spreken. ul„,MlWl goeding te geven op basis van de Het KNOV heeft grote moeite Het gemiddelde ziekteverzuim in niet-openbaar-vervoertabel ('auto met de'bewijslast'waar het werk ingen by twee bedry ven is 1Q89 bedroeg 8,2 procent; een sty- en ander wijze van reizen'), ook al nemers betreft die per openbaar dat blootstelling aan ging van een half procent ten op- komt de werknemer per trein of vervoer reizen. De w< zuid. Dc vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Flinke perioden met zon, maar zaterdag kans op een on weersbui. Middagtcmpcratuur op za terdag 26, daarna rond 23 graden. 24 PAGINA'S Uitmeti; gebleken PP kwaitsstof de wettelijk toegestane zichte van 1988. De styging was het normen overschrijdt. Geen van de grootst in de intramurale gezond- bedrijven voerde maatregelen om heidszorg (0,6 procent). Het leeuwe- stofbesmetting tegen te gaan. By deel daarvan kwam voor rekening twee op de drie bedrijven stelde de van de verpleeghuizen (van 9,2 naar dienst gehoorschade bij werkne- io,0 procent). Opvallend is de sty- mers vast als gevolg van de hoge ge- gjng de wijkverpleging en bij de luidsbelasting. Bij bijna driekwart kruisverenigingen. Daar ging het van de bedry ven ligt het geluidsni- gemiddelde ziekteverzuim omhoog veau boven de 90 decibel. van 6,9 naar 8,0 procent. ADVERTENTIE De nieuwe najaarskollek- tie is binnen. Vrijdag 10% korting op de hele kollektie. Botermarkt 14, Leiden. F" werkgever moet H de kaartjes van deze werknemers bewaren. Het KNOV voorziet dat tal a van bedrijven schoenendozen vol kaartjes gedurende jaren zullen moeten bewaren, met bovendien het risico van nahefflngen door de belastingdienst. Andere werkge- j I versorganisaties hebben geen moei- Li te met de regeling voor bet reiskos tenforfait. Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts 127.50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15* Wij nemen een jaarabonnement f 285.50* Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adresf Postcode - -Tel. Woonplaats Deze bon In een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1