Toetreding DDR kost EG niet veel meGapooL 'Onze arbeiders moeten beeld Frankrijk tonen' STIR* NOTERINGEN Vliegmaatschappij moet in provincie vliegveld verheffen 'Krach'-verschijnselen bij beurzen, Delors wil top Helft nieuwe banen in haven voor vrouwen en minderheden Pakhoed legt 167 miljoen gulden neer voor Fumess WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1990 ENSCHEDE/BEEK (ANP/GPD) - Twente wil met een luchtvaart maatschappij een einde maken aan het kommervolle bestaan van haar luchthaven en begint op 3 septem ber met een lijndienst op Schiphol. Het is de eerste streek in Nederland met een eigen vliegtuigmaatschap pij, al zijn er inmiddels ook elders in het land initiatieven. Twentenaren gaan op dit moment per auto of trein van en naar Schip hol, doordat de luchthaven duur is, slechte aansluitingen en veel vertra gingen heeft. "Gezien het slechte imago, dat de Luchthaven Twente door al die perikelen kreeg, was er geen luchtvaartmaatschappij nog geïnteresseerd in lijnvluchten van dit vliegveld. Daarom hebben we BKUbölJjLi De kosten om Oost-Duitsland op te nemen in de Europese Gemeenschap zelf het initiatief genomen. Want de Dat met name het Twentse be drijfsleven belang heeft bij een goe- ming heett. üok verbindingen met andere hoofdsteden in Europa lig- Van onze correspondent Hans de Bruijn vallenmee. Uit een bereking van de Europese Commissie blijkt dat de toetreding van de DDR ruim 1 miljard gulden per jaar extra kost in de periode van 1991 tot en met 1993. Dat is 1 procent van de hele EG-begroting en daarmee ruim binnen het uitgavenplafond. burgerluchtvaart i misch bedrijvige regio zoals Twente sluit niet uit dat er ook e De totale uitgaven van de EG gaan mer alle bestaande EG-reglementen wel met 4,5 miljard gulden per jaar doorgekamd om te zien of er ergens omhoog, maar dat betalen de Duit- problemen voor de DDR kunnen sers voor het grootste deel zelf. Voor ontstaan. Zo blijkt dat 80% van alle de 16 miljoen nieuwe EG-burgers besluiten voor de open EG-markt moet Bonn op basis van bevolking van 1992 zonder enig probleem op en economie jaarlijks bijna 3,5 mil- de DDR toepasbaar, jard gulden meer contributie aan de Ook de regels van het oude Eura- EG gaan betalen. tomverdrag en dat voor Kolen en Gisteren kwam de Europese Staal worden integraal van kracht. Commissie speciaal even van va- Transportondernemers uit de DDR kantie terug om een dik pak maatre- knjgen nog drie jaar de tyd gelen goed te keuren, che nodig zijn tachograaf te installeren in hun om de DDR vanaf 15 oktober bu de vrachtwagens. De commissie houdt EG in te lijven. In tegenstelling tot ai enige maanden de EG-regels voor de toetreding van Spanje en Por- eerlijke concurrentie in de DDR in tugal zijn daar echter geen moeiza- de gaten. me onderhandelingen voor nodig. Een hele is het om de land_ De EG-wetten zullen vanaf half bouwregels van de EG op het DDR- oktober automatisch ook gelden in gebied van toepassing te verklaren, de (dan vroegere) DDR. tenzu er uit- Zo wordt het melkquotum van de zonderingen worden vastgelegd. De EG in totaal met ruim 6,5 miljoen DDR krijgt bijvoorbeeld nog een ton melk vergroot. Desondanks zul- paar jaar de tqd om haar kwaliteits- len er in de DDR 350.000 melkkoei- eisen voor landbouwprodukten op en naar de siachtbank moeten, te vijzelen en zelfs tot 1995 om met Daarvoor krijgen de boeren een ge- 1 «e strenge deeltelijke vergoeding. De maximale hoeveelheid graan van 160 min ton die thans voor de EG-boeren geldt blijft dit jaar onge wijzigd. De DDR-oogst van deze zo mer wordt niet meegeteld. Volgend jaar moeten de EG-landen bepalen of zij de DDR-oogst erbij gaan tellen of dat zij de drempel verhogen. i groot belang", zo verklaart di recteur Soetens van de Luchthaven Twente. om de luchthaven in Maastricht op te peppen. De provincie, Industriebank Liof, de luchthaven en een adviesburo hebben samen een inventarisatie gemaakt van de mogelijkheden voor zakelijke lijndiensten vanaf Maastricht Airport op enkele Eu ropese luchthavens. De initiatiefne mers zijn inmiddels op zoek gegaan naar een luchtvaartmaatschappij en naar Limburgse financiers die de w - mogelijkheden mede willen onder- Twente en ment vliegt Arke Reizen al vanaf zoeken. Twente op het Portugese Faro. Adviseur Stinga ziet voor zaken- lijndiensten vanaf Maastricht Air- flnnonnon Port belangrijke mogelijkheden op- bv.w UPPcPPen doemen door de liberalisatie van samen de NV Luchthaven Twente Aan de 'onorthodoxe' aanpak van het luchtverkeer vanaf 1992. Ook bezitten en Schiphol/KLM dragen Twente om de burgerluchtvaart tedoor de toenemende congestie in bevorderen kunnen volgens lucht- het luchtruim komen er nieuwe mo- havendirecteur mr. Soetens andere gelijkheden. Daardoor laten de gro- regio's een voorbeeld nemen. Dat te maatschappijen bepaalde korte gebeurt dan ook, blijkt uit een plan vluchten tussen regionale luchtha- van ïwente naar L.onaen Komt, om- in Limburg. 'Luchtvaartadviseur' Vens en belangrijke Europese ste- dat het merendeel van de passagiers Stinga, die in Twente heeft meege- den liggen voor de kleinere lucht- de"vlVeg^érïinding^mer Schiphol gen mogelijk in het verschiet. Mr. blijkt uit het feit dat ondernemin- Soetens voorziet eveneens een uit- gen 7000 passagiers per jaar garan- breiding van het aantal vakantie deren. Bovendien betaalt de Kamer charters vanaf Twente. Op dit i van Koophandel Salland een vierde deel loopverliezen die zijn begroot op ruim drie miljoen gulden. De pro- Overijssel, de gemeenten die elk een kwart bij. Luchthaven-directeur de Engelse hoofstad als bestem- dacht, werkt ook plannen vaartbedrijven. de industrie volledig s milieueisen van de EG i en lucht te voldoen. EG-ambtenaren hebben deze zo- Één Europese munt bespaart miljarden LONDEN/AMSTERDAM/BRUS SEL (Rtr/DPA/ANP) - Na al enkele dagen achtereen te zijn gedaald wa ren de aandelenkoersen op de effec tenbeurzen gisteren Christophersen, waarschuwde dat de hogere olieprijzen op de lange duur nadelige gevolgen hebben voor de handel. Het bestuur van het Internationale Energie Agentschap Op de Amsterdamse effecten- (IEA) komt waarschijnlijk volgende beurs sloot de stemmingsindex met verlies van 3,3 punt op 99 punt. In Tokyo daalde de Nikkei-index van 225 aandelen daalde met 1.086,91 punten tot 25.210,91, een verlies van 4,1 procent. De effectenbeurs van Londen liet een daling zien van 2,25 procent. In Frankfurt ging de DAX-index van dertig fondsen met 5,2 procent of 85,73 punten naar beneden. In Pa rijs kelderde de CAC-index van de veertig fondsen kelderde met 4,06 procent tot 1546,51 punten. week donderdag in Parijs bijeen c de energiesituatie te bekijken. Sedert het wegvallen van de olie stroom uit Irak en Kuwayt, ruim twee weken geleden, is de energie- situatie nauwelijks gewijzigd. De prijzen stijgen weliswaar, maar niet explosief tot bij voorbeeld ver bo ven de dertig dollar. Overigens blij ven de plannen van Saudi-Arabië onduidelijk. Saudi-Arabie is niet van plan om zijn olieproduktie bui ten de OPEC om te verhogen, zei de Saudische ambassadeur in Algerije gisteren. Erder had olieminister Nazer dat zijn land hoe dan ook de oliekraan opendraait. De voorzitter van de EG-Commis- sie, de Fransman Jacques Delors, heeft gisteren bij de Verenigde Sta ten en andere geïndustrialiseerde landen aangedrongen op een spoed- zijn gisteren per saldo iets gestegen .AMSTERDAM - Een uiittepomp- bijeenkomst over de Golfcrisis. Hij In Londen kwam de notering De olieprijzen op de vrije markt houder past de benzineprijzen De olieprijzen lijken zich overigens te stabiliseren. wil de geschokte financiële mark- olie uit het Noordzee-veld Brent n "een positief teken" geven. voor levering in oktober uit op 27,70 De EG-commissaris van econo- dollar per vat (31,1 gram) tegen 27,50 mische zaken, de Deen Henning dollar op de voorgaande dag. BRUSSEL (ANP) - Het van één Europese munt kan grote voordelen opleveren. Studies tonen aan dat het Europese bedrijfsleven dan 20 miljard ecu (zo'n 46 miljard gulden) per jaar aan wisselkosten bespaart, zo zei gisteren in Brussel EG-commissaris voor financiën en economische zaken, Henning moet worden bestemd voor vrou wen, mensen uit etnische minder heden, jongeren met een afgebro ken opleiding en langdurig werklo- len ROTTERDAM (ANP) - De helft van de ongeveer duizend nieuwe banen die de komende drie jaar i bedrijf. Vanaf de eerste dag van de opleiding zullen de deelnemers het cao-loon ontvangen en de garantie i persconfe- Christophersen, op rentie. De EG-commissie in Brussel wil dat de twaalf EG-lidstaten besluiten dat er begin 1993 al een Europees stelsel van centrale banken (Euro- "Ë'it vindt de vervoersbond FNV, scholingsplan kan gebruik worden fed) wordt ingesteld. Die Europese die gisteren een plan heeft gepre- gemaakt van vier overheidsregelin- centrale bank moet volledig onaf- senteerd om de komende drie jaar gen voor minder kansrijken op de die weinig kans arbeidsmarkt. Daarnaast wil de Volgens FNV-bestuurder J. Ver- ten is tijdens voorbesprekingen -v... vaste'baan**De bondTenkt gebleken dat zowel SVZ als het ha- samenwerking met het gewes- venbedryf welwillend tegenover telijk arbeidsbureau en wil zijn ka- bet plan staan. Het banenplan derleden bij de bedrijven inschake- de vervoersbond FNV is een recht- de cursisten te begeleiden. streeks voortvloeisel uit de zoge- Voor de financiering van het noemde Operatie Stofkam, die hankelijk zijn. Maar naar de mening telkens 175 haar beleid wel verantwoording ge baan il^teRoU^ wórdt opgericht waTrin'de'haven- Een exacte naleving sinds begin dit jaar in de Rotter damse haven wordt gehouden. De operatie heeft tot doel de naleving de haven-cao te controleren en een" speciaal "fonds zwart en grijs werken tegen te gaan. schuldig aan de Europese minister- EéplDen raad en het Europees Parlement. Het Europese stelsel van centrale Het plan omvat bank moet de Europese monetaire waarbij een dag per week politiek onder zijn hoede nemen, school wordt gegaan en Eurofed wordt ook verantwoorde- stage wordt gelopen bij lijk voor de uitgifte van de ecu, de toekomstige Europese eenheids munt. De EG-lidstaten moeten meer le ningen in ecu uitschrijven. Ze moe ten ervoor zorgen dat het gebruik van die munt wordt verbeterd en ze moeten bevorderen dat de ecu va ker gebruikt wordt bij transacties tussen centrale banken, aldus Christophersen. De EG-commissie bereikte dins dag een akkoord over een finaal voorstel voor het vormen van de EMU. Dat wordt voorgelegd aan de EG-ministers van financiën die van 7 tot 9 september in Rome bijeenko men. Op 13 december begint in Ro me de intergouvernementele confe rentie die aan de EMU gestalte moet geven. de werkgevers en hét gemeentelijk ha- heeft uitbreiding van de totale venbedrijf hun bijdragen storten, opleiding. De werkgeversorganisatie SVZ zou naar jaarlijks een half procent van de dagen loonsom ongeveer vier miljoen haven- gulden moeten storten. werkgelegenheid in de haven tot ge volg. Dit jaar zullen er onder meer door Stofkam vierhonderd banen bijkomen. Rijkste mensen NEW YORK (AP) - Hieronder volgt een lijst van de rijkste mensen ter wereld van het Ame rikaanse zakenblad Forbes: 1. De Sultan van Brunei; uit olie en gas, 25 miljard dollar. 2. Koning Fahd van Saudi- Arabie en zijn familie; olie en gas; 18 miljard. 3. Forrest E. Mars, Nevada; 12.5 miljard. 4. Koningin Elizabeth II van Groot-Brittannie; onroerend goed; renpaarden, juwelen, aan delen; 11.7 miljard. Op de 19e plaats komt volgen Forbes koningin Beatrix, met een vermogen samengesteld uit obligaties, onroerend goed van 4,4 miljard dollar. KONICA ROLFILM 36 opnames kleuren film, 100 ASA Economie kort Trump De Amerikaanse magnaat Donald Trump mag zijn drie gokpaleizen in Atlantic City houden. De autoritei ten van de staat New Jersey hebben gisteren ingestemd met een krediet van ruim 65 miljoen dollar, afkom stig van zeventig banken. Verder hebben de banken de periode voor rentebetaling over een bedrag van een miljard dollar uitgesmeerd over vyf jaar. Kuwayt en Asko Westdeutsche Landesbank Giro- zentrale heeft een belang van tien procent genomen in het Westduitse detailhandelsconcern Asko Deut sche Kaufhaus, zo heeft de bank gis teren meegedeeld. De deelneming zou oorspronkelijk in handen ko men van Kuwayt. Een prijs is niet genoemd, maar het Britse conglo meraat Lonrho betaalde een maand geleden 281 miljoen mark voor een deelneming van tien procent in As ko. Suikerriet De Braziliaanse regering wil op gro te schaal suikerriet gaan gebruiken in elektriciteitscentrales. Volgens de minister van wetenschap en technologie, Jose Goldemberg, is het mogelijk om met een geringe in vestering de helft van een métro- pool als Sao Paulo van dit soort energie te voorzien. Brazilië heeft een kleine driehonderd fabrieken waar suikerriet verwerkt wordt tot brandstof voor auto's, de gas-o-hol. Naast deze fabrieken zou een kleine elektriciteitscentrale moeten ko- TOP CD'S o.a. Shaka Zulu, Prince (Batman), nu voor 19,95. Kijk voor nog meer sternoteringen in de winkel. de eerlijkste winkel W van Nederland *ZEEUWS-VLAANDEREN - Door het vervoersverbod voor varkens, dat in Zeeland is afgekondigd in de strijd tegen de varkenspest, hoopt het aantal biggen zich op in de boerderijen. De biggen worden zelfs bewaard in het kippehok. Franse bedrijven zijn op veroveringstocht in economische oorlog PARIJS (DPA/ANP) Frank- rijks ondernemingen zijn op ver overingstocht in Europa. Het mas saal opkopen van allerlei bedrij ven door Franse miljardencon cerns om leidende posities te ver overen op de wereldmarkt begint enige buurlanden te verontrusten. De Britse krant Financial Times schreef onlangs dat de Franse on dernemingen 'geopolitieke ambi ties' koesteren, die door de rege ring financieel worden onder steund. Nog maar vijfjaar geleden inves teerden Franse bedrijven voor 20 miljard frank (6,6 miljard gulden) in het buitenland. In 1989 was het be drag al omhoog geschoten naar 107 miljard frank (32,4 miljard gulden). Daarmee gingen de aandelen van in totaal 210 Europese bedrijven over in Franse handen en werd Frankrijk de grootste opkoper van Europa. Ook dit jaar gaat de expansie on verminderd door. "Snel groeien is de beste strategie in deze economi sche oorlog. De grootte van een be drijf versterkt op alle gebieden het resultaat", schreef het Franse dag- hlari Le Monde. De lijst van overgenomen bedrij ven is alleen al de laatste weken aanzienlijk langer geworden. De overnemingen betreffen alle be- drijfsbranches. De hotelketen Ac- cor bereikt een leidende positie op de wereldmarkt door de aankoop van de Amerikaanse Motel Six. Het cementconcern Lafargue verkrijgt door de overneming van een Oost- duitse cementfabriek een hoofdrol in wat nu nog de DDR is. Softwarespecialist Cap Gemini laat door de koop van het Hamburg- se Scientific Control System en het Londense Hoskyns zijn ambities zien om de nummer één positie in Europa te verruilen voor eén plaats aan de wereldtop. Chemiereus Rho- ne-Poulenc sloeg in de VS een grote slag met de overneming van het far- maciebedrijf Rorer. Tricolore De expansie van het Franse be drijfsleven wordt door het vader land gevierd als een succes, waarbij zelfs premier Michel Rocard op het toneel verschijnt om de gelukwen sen van de regering over te brengen. Maar als buitenlandse ondernemin- hun beurteen Frans bedrilf willen overnemen, dan worden de druiven zuur. De aankoop van de kleine wijnhandelsonderneming Leroy door het Japanse handels concern Takeshiyama werd door de regering in Parijs verboden om 'Frans cultuurgoed te redden'. Het zelfde gebeurde bij pogingen van de omstreden Italiaanse financier Giancarlo Parretti om het film- en bioscoopbedrijf Pathé Cinema over te nemen. Maar toen Bernard Tapie de Duit se sportartikelenfabrikant Adidas in handen kreeg werd de tricolore gehesen in de Franse media. Daar bij werd het nationale gevoel nog eens extra ondersteund door de Franse tninister van economische zaken en financiën Pierre Berego- voy: "Het is belangrijk dat onze be dreven, onze ingenieurs, onze ar beiders en technici present zijn om een bepaald idee van Frankrijk naar voren te brengen". De rol van de Franse staat stuit op kritiek van het buitenland. De bin nenlandse markt wordt gedomi neerd door staatsbedrijven die op sterke ondersteuning kunnen reke- nen van Pariis. De finapciele wereld wordt door verschillende staatsban ken- en verzekeringsmaatschappij en gecontroleerd, 'terwijl Renault (auto's), Pechiney (aluminium en verpakking), Rhone-Poulenc (che mie), Buil (computers), Aerospatia le (luchtvaart), Thomson (elektroni ca) en Usinor-Sacilor (staal) een zeer belangrijke rol spelen in de betref fende bedrijfstakken. 'Luchtproduktie' Deze grote staatsbedrijven zijn te gen overnemingen vanuit het bui tenland beschermd. In crisistijden voorbeeld Renault kunnen ze op staatssubsidies rekenen en zijn daardoor bij de banken zeer kre dietwaardig. Bij een aankoop in het buitenland hoeven de Franse on dernemingen niet per se gebruik te maken van de kapitaalmarkt. Zo nodig komt de regering wel over de brug. Daardoor wordt het concur- rentiespel gespeeld met valse kaar ten, zo vinden de kritici. De laatste tijd echter wordt de speelruimte voor deze Franse finan cieringsmethode steeds kleiner door de groeiende weerstand bij de Europese Commissie. Bij het zoe ken naar «IfgrnatiPVPn krpggn Hp Van onze correspondenten wereld zlJn gisteren voikomen var- Wessel de Jong rast door het samengaan. De Ver en Hans Roodenburg voersbond FNV had wel deelsa- ROTTERDAM Het Rotterdamse menwerkingen van Furness en haven- en transportconcern Pak- Pakhoed met andere bedry ven ver hoed betaalt 167 miljoen gulden wacht, maar de bond had niet gere- voor branchegenoot Furness. Voor kend op een volledige fusie van bei twee aandelen Furness wil Pak- de concerns die het zwaartepunt hoed één eigen aandeel geven plus van hun activiteiten in de Rotter- 130 gulden in contanten. Voor Fur- damse haven hebben liggen. De ness gold gisteren nog een beurs- vakbonden zijn overigens wel "ge- koers van ruim 134 gulden en het matigd positief' over de overname. Pakhoed-aandeel was 206 gulden De fusie moet gestalte krijgen waard. door Furness op te nemen in de De vakbonden en de financiële transportdivisie van Pakhoed. H.P.H Cryns, voorzitter van de raad van bestuur Pakhoed, zei dat "de transportdivisie nu echt een zware divise zal worden en een evenwich tige balans zal vormen met de op- slagtak". Transport vormt naast de opslag van olie en chemicaliën een van de twee kernactiviteiten van Pakhoed. De nieuw te formeren Pakhoed Transportgroep zal wor den versterkt met bedrijven die on der andere werkzaam zijn op het ge bied van de op- en overslag van con tainers, multi-purpose-overslag, cargadoors, wegvervoer en lucht vrachtafhandeling. Bestuursvoorzitter mr. N. J. Westdijk verklaarde dat Furness "met de smallere portemonnee" binnen het sterkere Pakhoed-con cern zijn concurrentiepositie kan verbeteren en de activiteiten kan uitbreiden. Topman Crijns.van Pak hoed geeft als voorbeeld de aan schaf van een schip van 35 miljoen, dat Furness een jaar aan cashflow (winst en afschrijvingen) zou kos ten. Voor Pakhoed is zo'n uitgave minder dan de cashflow van een kwartaal. De nieuwe divisie met driedui zend werknemers en 330 miljoen gulden aan kapitaal zal beter dan ooit fluctuaties kunnen opvangen in de opbrengsten uit opslagactivi teiten. Deze zijn ondergebracht in de divisies Pakhoed International (opslag ruwe olie) en Pakhoed Cor poration (opslag van Chemische producten). Pakhoed heeft met de fusie inge haakt op een tendens die al langer speelt in de Rotterdamse haven. Vo rig jaar werden de stukgoedbedrij- ven van Internatio-Müller (Müller- Thomsen) en Nedlloyd (Quick Dis patch) al gebundeld met het contai- nerbedrijf ECT. staatsmanagers een idee. De ver schillende bedrijven nemen belan gen in eikaars kapitaal. De staat- bank BNP wordt aandeelhouder in de verzekeringsmaatschappij UAP en UAP krijgt een gedeelte van het BNP-aandelenkapitaal. Credit Lyonnais neemt de financierings dochter van het elektronicaconcern Thomson over en laat deze nieuwe dochter deelnemen aan het aande lenkapitaal van Thomson. Kruis verbindingen ontstaan ook tussen verzekeraar AGF en chemiereus Rhone-Poulenc. Door deze truc kon het eigen ver mogen van de betreffende bedrij ven versterkt worden zonder een verdere zwaardere belasting van de regeringsbegroting of de uitgifte van nieuwe aandelen. Bij de parti culiere ondernemingen stoten deze contacten op harde kritiek. Een bankier sprak van "bedriegelijk ei gen vermogen dat twijfel over de betrouwbaarheid van de Franse banken laat opkomen". De Franse conservatieve senator Roger Chinaud oordeelt nog wat harder en heeft het over "luchtproduktie" en ■Jcapitahsmezonderkap^ Overheid moet voor investering apart lenen DEN HAAG (ANP) - De rijksover heid doet er goed aan de kapitaal markt op te gaan voor leningen die niet zyn bestemd voor consumptie ve uitgaven maar uitsluitend voor investeringen. In een aantal jaren moeten de overheidsinkomsten weer in lijn worden gebracht met de lopende uitgaven. Tot die aanbeveling komt de Ne- derlandsche Bank (DNB) in een ad vies aan de commissie voor De rijksuitgaven van de Tweede Ka mer. Die commissie publiceerde dinsdag een reeks van reacties op schriftelijke vragen aan deskundi gen over de wenselijkheid om de halverwege de jaren zeventig afge schafte kapitaaldienst van de rijks begroting weer in te voeren.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5