VERBIJSTEREN Schoolgeld ia vijf jaar met f 100 omhoog Twee Golf-fregatten laten kaalgeplukte vloot achter Zorg ouderen te gebrekkig FNV dreigt kabinet met hoge looneisen Agent ramde voor paar tientjes boete al voordeur verdachte in WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1990 PAGINA 3 DEN HAAG (GPD/ANP) Minister Ritzen (onderwijs) is van plan om het school- en lesgeld in het hele onderwijs met ingang van 1991 te verhogen. Op deze manier wil de be windsman de komende vier jaar 100 miljoen gulden extra binnen halen, een bedrag dat hij volgens eerdere afspraken in het kabinet nog door bezuinigingen diende in te leveren. Het plan-Ritzen staat in een nota die overigens niet uitgesloten dat de de bewindsman aan zijn collega plannen van Ritzen nog in het be- Kok van financiën heeft verzonden, raad van het kabinet over de begro- De verhoging van het school- en les- ting 1991 zullen worden bijgesteld geld-zal in 199130 gulden bedragen, of worden veranderd. Dit bedrag loopt op tot een verho- De ABOP, de grootste onderwijs- ging van 100 gulden in 1995. Nu is bond, is "absoluut tegen" de voor- het school- en lesgeld 1133 gulden genomen verhoging. Volgens de per leerling per jaar. bond werpt de verhoging een nieu- De verhoging komt voort uit in- we drempel op voor de toeganke- dexering van het school- en lesgeld lijkheid van het onderwijs. Ook de (aanpassing aan de inflatie). Het is Katholieke Onderwijsvakorganisa- Barbecue op het Binnenhof gaat verdwijnen DEN HAAG (GPD) - De jaar lijkse barbecue voor kamerle den, parlementaire pers en per soneel van de Kamer aan het eind van het parlementaire jaar verdwijnt. De barbecue vindt elk jaar op de laatste vergader- dag van de Kamer voor het zo merreces op het Binnenhof plaats. Tegen de barbecue zijn de laatste jaren steeds grotere be zwaren ontstaan. De ambtelijke leiding van de Tweede Kamer heeft het presidium van de Ka mer nu voorgesteld van mede werking af te zien. Daarvoor is een aantal redenen. Ten eerste is de happening steeds meer een volksfeest ge worden daar de organisatoren steeds meer mensen van buiten de Kamer uitnodigen. Ten twee de wordt de organisatie steed in gewikkelder en intensiever. Ten derde wordt het festijn de laatste jaren in toenemende ma te ontsierd door actiegroepen die deelnemers vergastten op varkenskoppen, ingewanden van dieren en dode vissen. Een extra argument vormt het feit dat de Kamer eind volgend jaar een nieuw gebouw betrekt waar geen ruimte is voor de barbecue. Naast de bezwaren vanuit de Kamer wil ook het Produkt- schap voor vee en vlees van het gebeuren af. "Een autofabriek maakt ook niet zestien jaar lang hetzelfde model auto. Er moet eens wat anders voor bedacht worden", aldus een betrokkene. Verkeersdoden In de eerste helft van 1990 is het tal verkeersdoden met 685 vrijwel tie KOV heeft bezwaar tegen verho ging van het lesgeld. De KOV wijst speciaal op de gevolgen voor de la gere inkomens. Die kunnen de ver hoging wel terugkrijgen, maar ze moeten het bedrag in de praktijk wel eerst voorschieten, aldus deze bond. Zo bezien betekent het voor nemen van Ritzen een extra psy chologische drempel om aan het on derwijs deel te nemen. "Bij drie of vier kinderen in het voortgezet onderwijs gaat het toch weer om enkele honderden gul dens", aldus een woordvoerder. "En mensen met lage inkomens le nen die niet zo gauw." Twee jaar cel geëist tegen 'Karate Bob' voor verkrachting AMSTERDAM (ANP) - Procureur- generaal mr. R. Behling heeft giste ren bij het gerechtshof in Amster dam twee jaar gevangenisstraf ge ëist tegen een 42-jarige Joegoslaaf, bekend als 'Karate Bob' wegens het meerdere malen verkrachten van een vrouw in Amsterdam in augus tus 1987. Karate Bob, volgens zijn eigen verklaring een ex-geheim agent die in Joegoslavische en Amerikaanse dienst is geweest, zegt zich niet schuldig te hebben gemaakt aan de verkrachtingen. Volgens hem is hij het slachtoffer van een samenzwe ring. De procureur stelt zich op het standpunt dat niets uit het dikke dossier hierop wijst. Behling zegt te geloven in de "volstrekt overtuigen de" verklaringen van het slachtof fer. In 1981 werd Karate Bob, tijdens een proefverlof van een straf van dertien jaar die hij uitzat wegens een drievoudige moord, gearres teerd wegens drie verkrachtingsza ken. Voor die verkrachtingen kreeg hij vijfjaar celstraf. De rechtbank in Amsterdam veroordeelde de, in middels op vrije voeten gestelde, Joegoslaaf voor de verkrachtingen in 1987 tot twee jaar gevangenisstraf na een eis van drie jaar. ROTTERDAM (ANP/GPD) - Een 36-jarige ambtenaar van de Rot terdamse parketpolitie pleegt bij het innen van boetes en het aan houden van mensen die een straf moeten uitzitten zo buiten zijn boekje te gaan, dat hij bij de eerst volgende klacht zelf duizend gul den zal moeten betalen. Dat vindt althans officier van justitie mr. J.W. Wabeke gisteren, die zijn eis gisteren aan de Rotterdamse rechtbank voorlegde. Zonder te controleren of het adres op een arrestatiebevel nog wel klopte, drong de agent enkele malen een woning binnen nadat hij eerst de voordeur forceerde. Soms, als hij geen arrestant kon vinden, nam hij een spaarpotje mee of de moeder van een ge zochte man. Die moeder had ove rigens ook nog een paar boetes openstaan, dus deze actie werd hem vergeven. In totaal wareh er elf klachten over hem binnengekomen in de periode 1988-1989, maar mr. Wa beke kon uiteindelijk slechts drie zaken hard genoeg maken voor de rechter om te kunnen dagvaar den. De officier had overigens liever gezien, dat de zaak intern, met een reprimande, was opgelost, maar de beklaagde blijft er bij dat Optreden parketpolitie ter discussie bij rechtbank hij rechtmatig heeft gehandeld. Hij meent dat de parketpolitie ge rechtigd is een woning binnen te dringen - eventueel met gebruik van geweld - als het vermoeden bestaat dat een gezochte persoon zich daar bevindt. Dit standpunt leidde ertoe, dat hij met een collega de voordeur van een woning forceerde nadat de bewoonster - naar waarheid - had verteld dat haar gezochte zoon al anderhalf jaar getrouwd was en op een ander adres woon de. De agent had echter een schim gezien achter de gordijnen, reden om toch de voordeur te for ceren. De schim was van een meisje van dertien. De gezochte man moest nog een boete van 50 gulden betalen. Van heel andere aard was een ander verwijt, dat de parketagent gisteren werd aangewreven: in ja nuari vorig jaar had hij enkele stukken, die hij in verband met een opsporingsonderzoek had opgehaald, pas vijftien uur later aan de Rotterdamse recherche overhandigd. De stukken waren van groot belang in verband met de mogelijke ontvoering van een Rotterdamse crimineel. Niet helemaal duidelijk is waar om hij de papieren niet onmiddel lijk naar de recherche had ge bracht. Wel bleek er bij de recher che ergernis te bestaan over het feit dat de man te intieme relaties onderhield met bepaalde ver dachten. Bovendien v as de agent verbolgen over het feit, dat hij niet werd toegelaten tot het op sporingsteam dat zich met de zaak bezig hield. Mr. Wabeke vindt, dat de par ketpolitie uiterst zorgvuldig te werk moet gaan bij het ten uit voer leggen van vonnissen. Het arrestatiebevel en de daaraan ge hechte "last tot binnentreden" geven de politieman niet automa tisch het recht daarbij het uiterste middel te gebruiken. Volgens hem is het optreden van de man ook niet illustratief voor de par ketpolitie in het algemeen. De man is sinds september vorig jaar geschorst en afhankelijk van de uitspraak van de rechtbank, hangt hem een ontslag boven het hoofd. Zijn advocaat, mr. A. Roelofs, meent dat de klachten over het optreden van de parketpolitie wel degelijk structureel zijn. Boven dien is hij van mening, dat als zo zou worden opgetreden als de of ficier dat voorstelt, er geen straf meer ten uitvoer zou worden ge- legd. "De parketpolitie heeft niet alleen te maken met oude da metjes die aan de deur komen". De raadsman vindt dat het open baar ministerie niet ontvankelijk moet worden verklaard, omdat nergens in de wet staat hoe het binnentreden van een woning, dat gebeurt op last van de officier van justitie, moet worden uitge voerd. Zo'n dertig parketwachters woonden de zitting gisteren bij. Sommigen in hun vrije tijd, ande ren in uniform. De zaak is voor hen belangrijk want de methodes van zijn helemaal niet zo bijzon der, zo lieten de parketwachters in de wandelgangen doorscheme- Ook zij forceren wel eens een deur, gaan wel eens een kamer binnen en laten protesterende mede-bewoners links liggen als zij zich niet identificeren. En bij twijfel gaan zij heus niet altijd naar het bevolkingsregister om te kijken of Jantje pf Pietje nog wel op het adres woont dat de officier van Justitie heeft genoteerd op het arrestatiebevel. De parketpo litie heeft immers geen toegang tot de computers op het stadhuis. De stapel arrestatiebevelen groeit gestaag (47.000 vorig jaar), dus werkt het veel sneller om eerst bij een adres langs te gaan, in de hoop de wanbetaler aan te treffen. Uitspraak 4 september. Marine moest strooptocht op schepen te bevoorraden DEN HELDER (GPD) - "Die mari nejongens vinden het prachtig. Ze gaan voor het eerst weg met een écht compleet schip". Een grijns. Burgers die op de Nieuwe Haven werken weten als geen ander hoe zeer de twee Nederlandse Golf-fre- gatten verschillen van de 'gewone' schepen van de Koninklijke Mari- Hr. Ms. Witte de With en Pieter Florisz zijn in recordtijd door de molen gehaald, volledig opgetuigd, voorzien van voldoende munitie voor alle wapensystemen en flink gevuld met reserve-onderdelen voor de talloze gecompliceerde in stallaties. Het 'herverdelen' beperkt zich niet tot de explosieve kracht. In de verdedigingsfregat Witte de With dagelijkse marinepraktijk worden vlak voor vertrek eerlijk toegaf niet machi- met een gerust hart weg te gaan. „Een systeem kan weigeren veelvuldig onderdelen nes en elektronika van het andere schip gebracht. Installa- veel tijd is er niet", ties zijn opgebouwd uit losse eenhe- Hoewel officiële den om reparatie te vereenvoudi gen wanneer een oorlogsschip een treffer moet verwerken En t-woord- voerders de gang van zaken ontken nen, is duidelijk dat de twee Golf- fregatten een enigszins berooide De marine komt er rond voor uit vloot achterlaten. Zo zou vooral de ieder geval geen grote voorraden munitie voor de veelgeprezen het gezien Goalkeeper overal vandaan zijn ge- gro- schraapt. Bronnen bij de marine aan stellen dat het gebrek aan voorraad mu- verband houdt met tests van de de VS. Niet echter marinevoorlichting. "Munitie voor de Goalkeeper", zegt die, "is in voldoende mate te willen. "In deze tijd de kosten niet verantwoord te hoeveelheden reservedelen te houden. Hetzelfde geldt voor nitie. Hierdoor ontstaan verschui- Goalkeeper vingen, indien nodig, tussen sche- volgens pen die in onderhoud liggen Volgens de verhalen die op de schepen die moeten Herverdeling akkoord, maar kaal zig." Nieuwe Haven de ronde doen bleef na het vertrek van de twee schepen plukken, daarvan wil de marine niet Uq or een berooide vloot achter. Technici horen. "Kijk naar wat deze week JNOSTDaar hadden niet alleen veel werk aan de aan schepen snelle grote onderhoudsbeurt om- deel te nemen aan een grote NAVO- pensystemen dat eenheden op de twee fregatten oefening. Die schepen gaan niet die tonnen geplaatst en beproefd moesten1 den. Zij hadden ook veel werk i andere doen", aldus de woordvoerder, Volgens marinepersoneel functio- dat die onderdelen eerst schepen afgehaald moesten Munitie voor de geavanceerde wa- is kostbaar. Raketten in sommige gevallen oefening als zij niet vol- zelfs miljoenen guldens per stuk waardig mee zouden kunnen kosten liggen bij de marine niet den. 'Herverdelen' heet dat officieel neerde de Seasparrow Op het laatste moment werden maandag er nog gasmaskers aan boord van de Pieter Florisz gebracht. Om de schepen te voorzien van munitie en reserve-onderdelen moesten andere schepen worden 'kaalgeplukt' (foto anp> noemd op de werkvloer. Veel medische fouten en onnodige opnames rige week nog met man en macht gewerkt aan de Goalkeeper. Een woordvoerder: "Er waren tij dens tests met de Goalkeeper han delingen verricht aan boord van de Witte de With die mogelijk tot een storing hadden kunnen leiden in de toekomst. Dit is uiteraard volledig het oprapen en worden zelden bij een oefening benut. Operatione- de Witte le schepen varen met het hoogst noodzakelijke, de kostbare lading rouleert. Maar ditmaal moesten twee schepen met volle bewape ning weg. Torpedo's moeten bij voorbeeld van het fregat Van Heemskerck worden gehaald. Ook voor de NATO Seasparrow werden andere schepen aangesproken. Commentaar van de marine: "Er geen munitie gebruikt van andere UTRECHT (ANP)-Coördinatie van eniging. Aanleiding de zorg voor ouderen is dringend convenant over de ouderenzorg dat veel geld besparen en de gezond opgelost. Mocht de indruk zijn ge- schepen die operationeel zyn. Of er wekt dat de Seasparrow niet func- torpedo's van de Van Heemskerck tioneerde dan is dit in ieder geval zijn afgehaald is niet uitgesloten, ontwerp- klinische geriatrie zal volgens hem ™ft_van zodanige aard geweest dat Voor de Seasparrow geldt hetzelf- dit gemeld is als een operationeel de. Maar het schip het Cosbo," het Tamenwe'rkmlsor: hSdslorg "aanzienlijk "goedkoper defect van ernstige aard. Een zeke- trokken met de vereiste munitie aan gaan van de ouderenbonden, en de maken: "De klinisch geriater kan T'nS brandtwel worden gemaakt. Bovendien zijn LHV hebben opgesteld. Weiten, ongelooflijk remmend werken op hun ziektekosten relatief hoog voormalig klinisch geriater, Zijn raadsman, mr C. Korvinus, doordat er veel overbodig specialis- hoofdbestuurslid van het Cosbo. gelijk gebleven met een jaar gele- verzocht het hof gisteren 43 getui- tisch werk wordt gedaan en doordat Volgens beide organisaties schiet kenhuis begeleiden den, toen er in de eerste den 686 doden vielen. Het aantal ge- gen op de zitting te laten verschij- ziekenhuisopnames vaak onnodig op specialistisch i die wonden dat in een ziekenhuis kunnen bewijzen. Dit verzoek werd moest worden opgenomen steeg door het hof afgewezen. Uitspraak licht van 6.716 tot 6.825, zo blijkt uit op 4 september, cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). onschuld zouden of onnodig lang zijn. de kennis gen dat overbodige specialistische de ouderdomsziekten tekort. In behandelingen en eventueel opna- Rechtbank toetst nieuw asielbeleid het convenant vastgelegde doelstel lingen zjjn dan ook een snelle verde re ontwikkeling v geriatrie en overleg van de specia list met de huisarts voordat worden voorkomen, s een ziekenhuis een klinisch de klinische geriater heeft maakt dat het verwij- voor de huisarts volgens Weiten ook een stuk eenvoudiger. De huis- Jacht gered Twee Amsterdamse opvarenden van het Nederlandse jacht Michael ROERMOND (ANP) - De rechtbank T z*j Cornelia zijn gisteren 50 mijl noor- op 23 augustus, over het nieuwe asielbeleid van Justitie. Het gaat om de Gp alle universiteiten waar huisarts- delijk van Borkum door helicopters vraag of het rechtmatig is een Roemeen op \e sluiten als hij een kort geding geneeskunde wordt gedoceerd i boord gehaald- twee andere ble- aanspant tegen het afwijzen van zijn asielaanvraag. De raadsman van de de deskundigheid Roemeen mr.A. van Hoof heeft dit gisteren meegedeeld dere patiënt aan allerlei behandelin- arts weet nu vaak niet naar welke gen wordt blootgesteld. Bovendien zullen er leerstoelen Roermond buigt zich, vermoedelijk klinische geriatrie moeten komen belangrijke taak bij de preventie van ouderdomskwalen, samen met andere hulpverleners. Hij is voor de huisarts te stander van het opzetten van soci- i boord terwijl het vaartuig onder begeleiding naar Delfzijl i werd gebracht. De reddingsactie werd ingezet nadat het jacht zijn mast had verloren en stuurloos vergroten. Tenslotte vinden LHV aal-geriatrische diensten en Cosbo dat de zorg die de ver- le hulpverleners die bij de thuiszorg w i met zijn vrouw en 9-jarig kind schillende hulpverleners in de wijk zijn betrokken een taak hebben. De staatssecretaris wees het verzoek af. De raadsman van de aan ouderen bieden moet worden Volgens hem zal ook de ouderen- De Roemeen vroeg vorige week s Roemeen spande daarop een kort geding aan bij de president van de recht- gecoördineerd door de huisarts. geraakt. De reddingsactie duurde bank in Den Bosch. Dat geding kan op zijn vroegst op 19 september plaats lang door het zware weer en gebrek- vinden. In het kader van het nieuwe asielbeleid besloot de staatssecretaris kige communicatie. dat de man in afwachting van dat geding vast te houden. Jeugdcriminaliteit De criminaliteit onder religieuze Marokkaanse en Nederlandse jon geren blijkt beduidend geringer dan onder niet-religieuze jongelui uit dezelfde groepen. In andere groepen (Turken, Hindoestanen en Creolen) was er onderling geen ver schil in criminaliteit tussen reli gieuzen en niet-religieuzen. Dit blijkt uit een onderzoek van het mi nisterie van justitie, onderdeel van een groot project over criminaliteit onder etnische groepen. Kakkerlakken De keuken van de Generaal Spoor- kazerne in Ermelo is ernstig ver vuild. De kakkerlakken tieren er welig en hun aantal is ondanks klopjachten niet meer in de hand te houden. Dit heeft de soldatenvak- bond AVNM bekend gemaakt. Bij een laatste schoonmaakbeurt zijn onder de vloer bovendien elf katte- lijken gevonden. Bron van alle na righeid is de totaal verouderde keu ken. Vervangen kost vier tot vijf miljoen gulden. Het ministerie van Defensie heeft dat pas in 1992 be schikbaar. Lasercentrum Minister dr. J. Andriessen (econo mische zaken) heeft in Enschede het Nederlands Centrum voor Laser Recheach BV (NCLR) offi cieel geopend. Het NCLR is een ini tiatief van Ultra Centrifuge Neder land NV (UCN) in Almelo en de Universiteit Twente (UT). Weiten zegt dat elk ziekenhuis een klinisch geriater zou moeten zondheidszorg) beter werken als hebben. Het opwaarderen van de opgaat in zo'n dienst. ADVERTENTIE GARB0 U kent natuurlijk de bekende Chesterfield bank. Als u toch van plan bent deze aan te schaffen, dan is dit het juiste moment Afgebeeld: de Chesterfield 'Garbo', met losse kussens en knopen, bekleed met 100% katoenen, gebloemde stof, 'Sum mer palace' van Sanderson. Ook verkrijgbaar in 24 uni kleuren Sanderson stof, linnen/katoen. 3-zitter. Van 2795.- Voor 2185.- 2- zitter. Van 2595.- Nu voor de verbijsterende CFTEM prijs van de Bijenkorf 0 LAREN - Imker Joep Koenders snijdt het omhulsel open van het grootste wespennest dat hij ooit aantrof in zijn 21-jarige loopbaan. Het 70 centime ter hoge gevaarte werd aangetroffen op de zolder van een tooning in Laren. Dit is niet in de Bijenkorf Utrecht verkrijgbaar. AMSTERDAM (ANP) - De FNV- bonden (samen bijna een miljoen le den) stellen in de komende cao-on derhandelingen hogere looneisen als het kabinet geen maatregelen neemt om de inkomensverdeling in evenwicht te brengen. Met de hoge re looneisen willen de bonden voor komen dat in elk geval hun laagst betaalde leden er minder op vooruit gaan dan de middengroepen en mensen met hoge inkomens. Dit heeft FNV-voorzitter J. Steke lenburg gisteren verklaard. De Fe- deratieraad van de FNV (bestuur van de vakcentrale en bondsvoor zitters) wil dat het kabinet hoe dan ook maatregelen neemt om de drei gende scheefgroei in de inkomens verdeling het hoofd te bieden. Bly- ven die maatregelen uit, dan stellen de bonden hogere looneisen. "Het kan natuurlijk niet zo zijn dat het kabinet kiest voor een inko mensontwikkeling waarbij dege- toch 7 aan de onderkant zitten er relatief achterblijven bij met de hogere inkomens", aldus Stekelenburg. Hij voorziet in dat geval ook problemen bij het be reiken van een centraal akkoord over onder meer een gematigde loonkostenontwikkeling. Kabinet en sociale partners voeren daarover op 2 oktober het zogeheten Niyaars- overleg. Stekelenburg erkent dat het stel len van hogere looneisen alleen soe laas zou bieden voor de eigen ach terban. "Dat is toch onze verant woordelijkheid naar onze leden, voor wie we in de cao-onderhafide- lingen optreden. Dan is het heel treurig en niet de weg die we eigen lijk willen gaan, maar door het één te laten lossen we niks op voor de mensen voor wie we de verantwoor delijkheid hebben. We kunnen het ons niet permitteren die groep in de kou te laten staan", aldus Stekelen burg.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3