*s Konings apenhuis' 175 jaar ter discussie 'Geweld Zuicl-Afrika geen stammejiconflicf I REPORTAGE i Eerste Kamer: van conservatief bolwerk tot doublure Tweede Kamer 'Het klinkt vreemd maar we draaien al 25 jaar op giften' WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1990 Van c correspondent Bart Jochems DEN HAAG De Eerste Kamer mag deze week 175 jaar bestaan, de pennen van historici en analisten zijn er niet echt door in beweging gebracht. Om die leemte te vullen, krijgt koningin Beatrix deze week een ruim 500 pagina's tellend boek aangeboden, waarin de 175-jarige wordt geportretteerd. Wie vluchtig in de geschiedenis duikt, ontdekt al snel een rode draad, het thema waaraan tot de dag van vandaag niet te ontkomen is: het bestaansrecht van de Eerste Kamer. Voor- en tegenstanders hebben in dus afgeschaft te worden. Het lukt Pas in 1977 krijgen de arme sena- het verleden regelmatig met elkaar Thorbecke niet een meerderheid toren het weer zwaarte verduren. In overhoop gelegen. Steeds keren i r die zienswijze te die discussie dezelfde argumenten de discussies leiden wel tot de op terug. En bijna altijd was de reden vatting dat de Eerste Kamer door de discussie gelen gelegen in politieke doelstel lingen. Het mocht uiteindelijk uit draaien op principiële beschouwin gen, de reden om aan het zoveelste rechtstreeks worden gekozen^ debat over het nut van de Senaat te beginnen lag altijd in politiek op portunisme. Wenste de Eerste Kamer 'verve lend' te doen, een wetsvoorstel naar de prullebak te verwijzen, dan het verkiezingsprogramma stelt de PvdA eenvoudig dat de Eerste Ka mer moet worden afgeschaft en de niet door de koning Tweede Kamer tot 225 leden dient te worden uitgebreid. Maar een jaar In tegenstelling tot de Tweede eerder heeft Anne Vondeling, des- Kamer zal de Eerste Kamer niet tjjds voorzitter van de Tweede Ka- :eks worden gekozen, maar mer en lid van de PvdA, de strijd al 'getrapte' methode. De di- opgegeven. In zijn boek 'Tweede het staatshoofd Kamer, lam of leeuw?' schrijft Von- de deling: "De hoop dat de Eerste Ka- binnen afzienbare tijd opgehe- zal worden, moet ik laten varen, recte invloed lijkt daarmee verleden tijd, Senaat blijft een club tieven. De leden van provinciale staten mogen alleen de al- helaas. Er komen altijd wel een politiek zwaarge- lerrijkstên, die het meéste belasting gingsleven vele dingen bij, r wicht die openlijk twijfelde aan het betalen, als senatoren verkiezen, nut van de 'Kamer van reflectie'. Pleidooien om de hele zaak maar op te heffen, werden soms te gewaagd gaat vrijwel nooit iets af'. In 1983 komt het opnieuw tot een herziening van de grondwet. De zit- verkiesbaarheid in de Eerste tingsduur van de Eerste Kamer bevonden. Maar een beetje knabbe- Kamer moeten gelijk zijn aan die wordt teruggeschroefd i de bevoegheden van de Eer ste Kamer kon geen kwaad. Edelen In 1814 de Tweede Kamer. Omdat i r jaar. Het is ook niet langer 3 nister Heemskerk er aartsconserva- dat de helft van de senatoren halver- tieve opvattingen op nahoudt, pro- wege de zittingsduur moet worden beert hij dat tegen te houden. Ev 1815, bij de voorbereidin- dreigt de hele grondwetsherziening en herziening van de te stranden. Het compromis dat wordt gevon den, is lelijk: behalve de grote belas- De veelal als bedaagd omschreven Grondwet, zijn het vooral de Belgen die aandringen op de vorming van een Eerste Kamer. Alleen edelen tingbetalers komen ook bij wet mogen daarin een plaatsje krijgen, te wijzen luiden die ee Zo sectarisch wordt het genoot- baar ambt bekleden, ir schap echter niet: ook de puissant voor een Senaatszetel, rijken en zij die de staat grote dien- Algemeen kiesrecht sten hebben bewezen (door veel be- lasting te betalen), kunnen senator worden. herkozen; de Eerste Kamer wordt in haar geheel gekozen jaar. de Senaat hoog open- blijken de laatste jaren mondiger aanmerking geworden. In het verleden moesten ze zich vaak verdedigen tegen on verhoedse aanslagen op hun be- staan. In de 'debating club' zijn alle v_ai" argumenten al gewisseld. Een rela tieve buitenstaander die Een beeld dat 175 jaar overbrugt: de huidige Senaat-voorzitter Piet Steenkamp met op de achtergrond Willem I. De Eerste Kamer kwam er in 1915 om de koning te beschermen tegen de echte volksvertegenwoordiging, de Tweede Kamer. (f0to anp) In 1917 komt een eind U1UCI1 re karakter van de Eerste Kamer. DeTeden worden benoemd door He.t compromis uit 1887 wordt ter- openbaar twijfelt aan het nut de koning, ook na de afscheiding ^degeschovendoordeintroductie Eerste Kamer, komt dan ook van België in 1839. De Senaat dient algemeen kiesrecht voor een kouwe kermis thuis, er voor te waken dat de Tweede Ka- jannen. Dat levert ook een pro- te veel macht krijg,. De Kroon "fl" ide twee Kamers als voor het lidmaat- echte ^ksvertegenwoó^Vging'be- -hap geen^ onderscheid dient tegen de oprispingen echte volksvertegenwoordiging ue- ,ir schermd te worden. De Eerste Ka- u°lAoÊ konings schild tegen komst? w*,. Hp TwppHp Ka °m uit dat probleem te komen, Een conservatief bolwCTk der- flectie' opgedrukt. Als de Tweede uitgeoefend. Maar het is wat i halve, dat met de bij: nings apenhuis' wordt aangeduid. Bij de grondwetsherziening 1848 opent de liberaal Thorbecke de pöïitleV oppörtünYsme"," "kunnen "dê Vooral met de kabinetten Lub bers II en III worden de degens ge kruist, bij pogingen met gezwinde rijkdom of af- spoed wetsvoorstellen door het par lement te rammen. De Tweede Ka- er gaat gemakkelijk door de knie- t, zeker als uit het kabinet flinke druk op de regeringsfracties wordt 'Kamer Kamerleden te hard van stapel lo pen en zich te veel laten leiden door aanval op de Hoge Heren. Voor de senatoren op de lijker om de Eerste Kamer op die 'ter te 'imponeren'. Daar mag graag nog eens nauwgezet kij- trappen. Het ken naar een wetsontwerp. De poli- parlementaire democratie is de Eer- bestaan van de Eerste Kamer kan tieke slangenkuil, ste Kamer 'geen noodzaak'; zij dient r worden verdedigd. i regering Tweede Kamer hun spel spelen, wordt door de Eerste Kamer meestal met een boog omzeild. Aan het eind van het jaar, zo rond Kerstmis, slaat in de Senaat altijd de vlam in de pan. Vooral in die pe riode is de hoeveelheid wetsontwer pen die de Senaat bereikt, gigan tisch. En het kabinet verwacht dat de senatoren de zaakjes vóór de jaarwisseling, afhandelen. Elk jaar wordt door de parttime-politici in de statige vergaderzaal dan ook luid gekreund. Moord Dreigt het voor de regering mis ts. lopen, dan komt het politiek oppor tunisme weer om de hoek kijken. De heer Lubbers is daar zeer sterk in: met nauwelijks terzake doende opmerkingen poogt hij de senato ren plat te walsen. Maar de Eerste Kamer kent dat klappen van de zweep. Het kabinet mag zeer prak tijkgericht bezig zijn en een broertje dood hebben aan vertraging, de Se naat wenst nauwkeurig te waken voor de blunders die de overzijde in de waan van de dag pleegt te ma ken. En als Lubbers dan, geprikkeld door een schijnbaar onwillige Eer ste Kamer, uitroept dat de Senaat met de vingers van 'de politiek' moet afblijven, heeft zelfs voorzitter Steenkamp, toch geen groot schreeuwer, een antwoord klaar: 'Dit is een moord op klaarlichte dag'. En Lubbers krabbelt terug. De geschiedenis mag vele personen tel len die niet het beste voor hadden met de Eerste Kamer, Lubbers wil niet als de moordenaar in de boeken verdwijnen. Het is echter ook niet erg waarschijnlijk dat de Eerste Ka mer het nog eens 175 jaar weet vol te houden. DEN HAAG - Kumar Sapjay, de vertegenwoordiger van het ANC in Nederland, zegt het met nadruk: het geweld dat uit de provincie Natal de laatste dagen is overgeslagen naar de zwarte woonsteden bij Johanne sburg is géén stammenconflict. "Het is een strijd tussen politieke krachten, waarbij het erom gaat dat Inkatha-leider Buthelezi een plaats je op de kaart van de nationale poli tiek vvil bevechten. Daarnaast zijn de Zuidafrikaanse regering en de politie er nauw bij betrokken. De extreem-rechtse krachten zijn erte gen dat president De Klerk overleg voert met Nelson Mandela. Het is geen toeval dat het geweld op dit moment oplaait". De tweede onderhandelingsron de tussen de regering en het African National Congress van Mandela verliep twee weken geleden voor spoedig; het ANC besloot zijn gewa pende strijd tegen het apartheids- bewind op te schorten mits de rege ring het geweld van de politie tegen de zwarte bevolking in de hand zou houden. Mandela liet enige dagen na het overleg weten dat de voorbe reidende gesprekken hiermee wa ren afgerond en dat de "echte on derhandelingen" over het nieuwe Zuid-Afrika zonder apartheid kon den beginnen. Vrijwel direct na het in Zuid-Afri ka historisch genoemde besluit van het ANC braken de eerste rellen buiten Natal uit tussen aanhangers van Buthelezi, die zich de leider van alle Zulu's noemt, en sympathisan ten van het ANC. Vorige week sloe gen de onlusten via de zwarte woon steden Sebokeng, Thokoza, Kathle- hong en Vosloorus over naar de zwarte miljoenenstad Soweto, die geldt als een thuisbasis van het ANC. In een week vielen er 380 do den en vele honderden geworden. Vanaf nu kan niemand meer om de vier jaar durende bloedige oorlog in Natal heen. De gevechten, die door de Zuidafrikaanse regering en poli tie nadrukkelijk als geweld tussen zwarten werden afgedaan, eisten sinds 1987 maar liefst 3.300 levens. Tot 1980 waren er op het oog wei nig politieke spanningen in het thuisland KwaZulu in de provincie Natal, waar chief-minister Buthele zi regeerde. Zijn Inkatha-organisa- tie, opgericht als een bevrijdingsbe weging voor Zulu's, leek in redelij ke harmonie met het ANC te leven. Maar vanaf 1980, toen het ANC zich steeds duidelijker ging profileren in schoolboycots en er zwarte vakbon den opgericht mochten worden, groeide de kloof. ANC-aanhangers verweten de In- katha, die altijd goede banden on derhield met de regering in Preto ria, de apartheid in stand te houden door mee te werken aan het thuis landensysteem. De KwaZulu-rege- ring verscherpte de situatie door te eisen dat alle politie-agenten lid moesten zijn van Inkatha en door onderwijs en banen te weigeren aan zwarten die de doelstellingen van de Zulu-organisatie niet onder schreven. De plaatselijke bestuurders, allen pro-Inkatha, voelden zich in het nauw gebracht door de opkomst van met het ANC-gelieerde organi saties en vakbonden en de politieke ruzies gleden langzaam af naar het niveau van een openlijke, wrede oorlog. 'Culturele wapens' In een analyse stelt de humanitaire organisatie IDAF (International De fence and Aid Fund) dat de rol van de KwaZulu-politie, die per defini tie Inkatha-gezind was, van groot belang was. Door vooral ANC-aan- hangers op te pakken en leden van Inkatha'vrijuit te laten gaan werd de politie in wezen de gewapende arm van de Zulu-organisatie, aldus ID AF. De Zuidafrikaanse politie, die op grond van de noodtoestand de zwarte woonwijken in Natal bin nentrok, volgde een zelfde lijn. Wa pens van Inkatha (speren, messen, zelfgemaakte geweren) werden niet in beslag genomen omdat het 'cul turele wapens' zouden zijn en Inka- tha-'warlords' werden niet opge pakt of direct na hun arrestatie op borgtocht vrijgelaten. Nelson Mandela voerde in juni in zijn gesprek met premier Ruud Lubbers nog aan dat het toch op merkelijk was dat de politie, die er in slaagt overal in Zuid-Afrika rel len te onderdrukken, niet opgewas sen bleek tegen het geweld in Natal. Een aantal woongemeenschappen in Natal voelde zich door de hou ding van de politie zo bedreigd dat zij vanaf 1988 Pretoria herhaaldelijk vroegen of het leger niet kon wor den ingezet. Volgens Sanjay is één van de oorza ken voor de geweldsuitbarsting dat Buthelezi, die tot voor kórt voor de favoriete zwarte leider van de blan ke autoriteiten doorging, na de vrij lating van Mandela in februari van het politieke toneel lijkt te zijn weg gevaagd. Het ANC heeft inmiddels laten weten dat er eerst een eind moet komen aan het geweld, voor dat Mandela Buthelezi wil ontmoe ten. "Er moet druk worden uitgeoe fend op De Klerk, want hij doet nog niet genoeg", aldus Sanjay. De Zuidafrikaanse ambassadeur in Nederland, Albert Nothnagel, zegt in een reactie dat een gesprek tussen Mandela en Buthelezi van "kardinaal belang is". President De Klerk zou daarbij aanwezig moeten zijn. "Alle' politieke leiders moeten beseffen dat zij volgelingen hebben waarop zij invloed kunnen uitoefe nen", aldus Nothnagel, die niet ge looft dat de politie bij het geweld is betrokken. Hij tekent er wel bij aan dat "poli tiek geweld deel uitmaakt van de re aliteit in Zuid-Afrika. Dat is tra gisch en jammer, maar het is helaas een normale situatie". Hij onder streept dat de regering het overleg met ANC niet zal afbreken. "Hoe meer geweld er is, hoe noodzakelij ker vredesbesprekingen zijn. Laat dan het enige zinvolle resultaat van het geweld zijn dat iedere Zuidafri kaan daarvan doortrokken raakt". Terwijl ik naar de deur liep werd er nog een keer gebeld en tegelijk aan de brievenbus gerammeld. 'Ik kom al, ik kom al', riep ik be zwerend. Uit mijn ooghoeken zag ik het ronde silhouet van mijn kale hoofd in de gangspiegel. Wat zou Van Dam ervan zeggenIk deed de deur open. Twee collega's met een le vensgrote fruitmand. Het duurde even voor ik ze herkend had. Toen dat wel zo was, kostte het me de grootst mogelijke moeite om niet meteen de deur voor hun neus dicht te slaan. Ze konden overduidelijk hun ogen niet afhouden van de biljartbal die mijn hoofd was. Die roddel zou straks de hele bank doorgaan, en la ter nog als ik terug was, als ik ooit nog terug zou komen: Hé Kojak.' Ik maqkte een vaag uitnodigend gebaar. 'Kom binnen'. 'Alleen even de fruitmand neer zetten', zei Hogendoom, 'want die zal je nog wel niet kunnen tillen'. Ik ging snel iets.krommer staan, en bracht een licht bevende hand naar mijn rug. 'Het gaat al wat be ter, misschien volgende week, als al les meezit...'. 'Overdrijf nou maar niet', zei Van der Post. 'Je bent toch al zo'n werk ezel, een paar dagen rusten kan geen kwaad'. Ze rosten de fruitmand naar de woonkamer. Veel vitamines om de alcohol te neutraliseren. Zouden ze het glas cognac naast het koffiekop je signaleren? Het koffiekopje zon der schoteltje? 'Is je vrouw er niet?' vroeg Hogen doom nadat ze het gevaarte op de kamertafel hadden gezet. 'Eh... nee, die is ...eh, even weg'. 'Ze verzorgt je toch wel goed, mag ik hopen?' Wat was dit nu weer? De aanzet tot een verhoor door notabene een ondergeschikte op de bank. 'Daar hoefje niet bang voor te zijn. Lizzy legt me in de watten, nu nog meer dan anders. Kan ik jullie iets aan bieden? Koffie? Zal ik even zetten?' 'Doe geen moeite", zei Van der Post. 'We hebben al koffie gehad. En voor cognac is het nog te vroeg. Voor ons tenminste'. De knipoog was erg nadrukkelijk. Toen ze wég waren, ging ik het huis maar een beetje opruimen. Ik had er bijna een week niets aan ge daan. Het moest Hogendoom en Van der Post ook zijn opgevallen. Terwijl ik boven was, hoorde ik ge luiden van de andere kant van de muur. De muur tussen het huis van Scholten en mij isoleerde behoorlijk, maar er drong toch wel het één en ander door. Een mannen- en een EEN AVONDJE STAPPEN vrouwenstem, die flink tekeer gin gen. De man baste een paar onver staanbare woorden, en dat lokte schel, maar even onverstaanbaar gekijf uit van de vrouw. Het was zoals Lizzy wel eens tegen me te keer was gegaan, in de tijd van de Grote Conflicten, zoals ik het voor mezelf noemde. Alles watje zei kon tegen je Worden gebmikt, Dat zou Van Dam ook zeggen. Ik luisterde naar het ritme van de ruzie. Lieve hemel nog aan toe, die hadden aardig wat uit te vechten. Ik was blij dat ik niet in Scholten zijn schoenen stond, ook al had hij die zelf geïmporteerd. Ik sprak het grapje nog eens echt uit, maar kon er zelf niet meer om lachen. Flauw, flauw. Net zo flauw als mij een bankklerk noemen, wat die zuster van Karin had gedaan. Straks moest ik Scholten nog maar eens opbellen. Die kon wel een paar opbeurende woorden gebrui- ken. Waarom' zou ik zelf eigenlijk weer het risico lopen om met Lizzy in zo'n situatie verzeild te raken? Hoeveel had ik niet ingeslikt de laatste jaren? Hoe had ik mijn ge drag niet aangepast, rekening ge houden met Lizzy's wensen? Over een paar jaar, als ze eenmaal in de overgang was, zou het alleen nog maar erger worden. Er waren nog genoeg leuke jonge vrouwen om een man alleen het leven een beetje aan genaam te maken. Goed, die con frontatie vanochtend met Bettie of Debbie, ik was het nou alweer verge ten, was niet leuk geweest, maar ei genlijk was dat ook een eng mens; het moest wel een eng mens zijn, an ders kon ze niet omgaan met die Versteeg, alias De Leeuw. Ik be dacht dat mensen vaak anders zijn dan ze lijken, maar dat maakt ze misschien juist interessanter. Wer ken bij een bank betekent dat je kiest voor zekerheid, duidelijkheid, maar maakte dat het leven niet ont zettend saai en voorspelbaar? Neem nou Scholten, daar kon je toch af en toe ook geen touw aan vast knopen. Dat was ook een soort Jantje huilt Jantje lacht. Ik stond nog steeds met een vuil overhemd in m'n handen dat in de wasmand wil de doen, en in m'n hoofd klonk Lizzy's temerige klacht dat ik m'n overhemde te lang aanhield, dat ze ze niet meer goed schoon kreeg. Pa rallel hoorde ik een scheldmonoloog van de vrouw aan de andere kant. Wat kreeg Bert het voor zijn kiezen! Plotseling kwam er in mijn hoofd een gedachte op die te wild was voor woorden. Nee, dat kon niet, dat zou den ze niet durven. Zo ver zouden ze nooit durven gaan. Maar als het wel waar was? Er waren tenslotte voldoende aanwij zingen. In een ongecontroleerde be weging trok ik een knoopje van het overhemd. Wat had dat dan verder nog te betekenen? Wat was het ver band met de moord op Karin de Leeuw? Kon ik dan nu verklaren hoe ik als onschuldig spinnetje in haar web terecht was gekomen, en er vervolgens van verdacht werd haar te hebben vermoord? GEESTELIJK LEVEN Trans World Radio Nederland. Jubileum christelijke radiozender TWR BAARN (GPD) Voor het eerst in zeventien jaar kwam onlangs bij Trans World Radio (TWR) een br^ef binnen van een luiste raar uit Albanië. Een bewijs dat TWR al die jaren niet voor niets op de kortegolf uitzendingen naar dit kleine communistische land heeft verzorgd. Het Albanese epistel overigens is slechts één van de half miljoen brieven die jaarlijks bij dit christelijke radiostation binnenkomen. Trans World Radio is nagenoeg over de hele wereld te ontvangen. In ons land kan men er ook naar luisteren en wel op de middengolf 204 meter. Jarenlang zijn er ook Nederlandse programma's uitge zonden, maar daar is men mee ge stopt. „Want wie stemt in ons land nog af op middengolfzen ders, nu luisteraars de voorkeur aan de FM geven", zegt Rinse Postuma, directeur van de in Baarn gevestigde Nederlandse af deling van TWR die nu 25 jaar be staat. Het zilveren jubileum wordt op 6 oktober gevierd met een concert in De Doelen in Rot terdam. Dat de radioluisteraar liever af stemt op FM is niet de enige re- deri dat er een eind is gekomen aan de Nederlandse uitzendin gen. „Iedereen kan hier naar de kerk gaan als men wil en de bijbel is overal te koop. Kortom, ieder een in Nederland kan met hét woord van God geconfronteerd worden. Bovendien heeft Neder land een uniek omroepbestel. De kerken hebben zelfs zendtijd. De christenen hebben dus een stem in de ether". „Het sleutelwoord is onder steuning". Postuma bedoelt daar mee dat de Nederlandse afdeling op allerlei manieren financieel bijspringt, in het bijzonder wat ra dioprogramma's voor Oost-Euro pa en Afrika betreft. Verder wordt technisch personeel 'uitge leend', weer anderen zijn betrok ken bij de bouw van studio's. Dan zijn er de diverse projecten waar voor 'Nederland' garant staat. Als voorbeeld noemt Postuma het project 'Afrika moet leven', waar bij behalve TWR ook lokale radio stations, kerken, zendings- en ontwikkelingsorganisaties be trokken zijn. Hekel Trans World Radio is een protes tants-christelijke zender. Daar over bestaat geen misverstand. Postuma verwerpt de gedachte dat het radiostation in de funda mentalistische hoek zou kunnen worden geplaatst. „Ik heb daar een grote hekel aan. Ik werk nu zes jaar bij Trans World Radio en ik moet zeggen, dat wij niet in een hokje geplaatst kunnen worden. Bovendien, van alle uitzendingen wordt tachtig procent geleverd door de kerken en evangelische gemeenten. Wij zijn een radiozen- dings-organisatie die facilitair op treedt, daar waar de kerken geen zendelingen naar toe kunnen stu ren. Dat is van wezenlijk belang". TWR begon op kleine schaal met een zender in het Marokkaan se Tanger die gericht was op Spanje. Oprichter was de Ameri kaan dr. Paul Freed die ook bij de Nederlandse jubileumviering aanwezig zal zijn. In 1959 nam de Marokkaanse regering de zender in beslag en week TWR uit naar Monte Carlo, de zender van de 204 meter band die ook in ons land is te horen. Maar het bleef niet bij Monte Carlo. Op dit ogenblik zijn er in totaal zeven radiostations. Vanuit Cyprus wordt de Arabische we reld bereikt, de zender op Sri Lanka is gericht op India en Bangla Desh, terwijl van het ei land Guam in de Stille Oceaan on der meer naar China, Japan en het oostelijk deel van de Sovjet- Unie wordt uitgezonden. Verder staan er kortegolf-zenders op Bo naire (voor Noord- en Midden- Amerika) en in Swaziland (Afri kaanse landen). In Uruguay wordt via de middengolf Zuid- Amerika bestreken. TWR doet niet aan politiek. Over de Iraakse inval in Kuwayt bijvoorbeeld wordt gezwegen in de Arabische programma's. Ten slotte gaat het om het woord van God, merkt Postuma op. „Als er zich in een bepaald gebied een grote natuurramp heeft voorge daan, dan kunnen we daar na tuurlijk niet om heen. Ik noem de zware aardbeving in Armenië van een paar jaar geleden. Het zou vreemd zijn als je daarover in de uitzendingen die gericht zijn op dat gebied, zou zwijgen". In Zuid-Amerika luisteren mil joenen jongeren naar onze pro gramma's, aldus Postuma, die verder beklemtoont, dat „we er voor waken onze westerse manier van het geloof beleven op te drin gen aan de Afrikaan of wie dan ook. Dat moet niet". Het radiostation heeft het altijd als een belangrijke taak gezien om via de ether aan evangeliever kondiging te doen in die landen waar geen vrijheid van gods dienst bestond. Maar het politie ke plaatje van Oost-Europa is drastisch veranderd, inclusief de Sovjetunie. Wat is dan nu nog de taak van TWR? "De mensen in Oost*Europa kunnen zich nu vrij uitspreken. Is dan plotseling de noodzaak om te evangeliseren minder? Nee, zeg gen wij. Nu Rusland meer en meer open gaat, is het land ook opener voor andere invloeden, denk aan kapitalisme, materialis me en nihilisme. Daarom is er voor ons geen noodzaak om onze uitzendingen voor zo'n land te stoppen".. TWR zendt 24 uur per dag uit in tientallen talen. Dit alles wordt gedaan door zo'n 700 vaste mede werkers^ „Dat is wereldwijd niet veel. Kijk maar eens wat er alleen al bij de NOS werkt". Het meren deel van het personeel leeft vol gens het zogeheten support-sys teem. Dit betekent dat zij afhan kelijk zijn van de maandelijkse fi nanciële bijdrage van familie en vrienden. Het mag duidelijk zijn dat het zenderpark een dure aan gelegenheid is, maar ook die kos ten worden 'door sympathisanten van TWR over de hele wereld ge dragen. Want er is geen enkele subsidie. „We kunnen draaien dank zij individuele giften. Het is de man of de vrouw uit Amerika en Euro pa die elke maand een tientje of een briefje van 25 gulden over maakt. Het klinkt ongelooflijk, maar op die maaier' krijgen we het geld binnen om dit werk te doen", aldus Postuma," die zelf ook vin giften en gaven moet le ven. „Met het geld dat binnen komt kunnen we de boel net draaiende houden. Daarbij zien we duidelijk dat God degene is die deze zaak in beweging zet". Opwinding in VS over brief WASHINGTON (CNS) - De vrou welijke religieuzen in Amerika zijn tegen de publikatie van de bisschoppelijke brief over de rol van de vrouw in de RK Kerk. De Amerikaanse bisschoppen zijn nog niet in staat de daarvoor noodzakelijke kritische analyse te verrichten is, aldus de confe rentie van oversten van ordes en congregaties van vrouwelijke re ligieuzen in de Verenigde Staten. Volgens de oversten zouden de bisschoppen op basis van een grondig onderzoek van het patri archale karakter van de kerk er niet aan kunnen ontkomen de kerk te veroordelen. De brief verdedigt het stand punt van de kerkleiding dat vrou wen niet tot het priesterambt mo gen worden toegelaten, maar, zo wordt er aan toegevoegd, deze op vatting mag niet worden gebruikt om vrouwen te onderdrukken. In november valt het besluit of de brief wordt uitgegeven. Beroepingswerk Hervormde Kerk: Aangenomen naar Delft als studentenpredikant: raw. G. J. van Ginkel, kandidaat aldaar. Gereformeerde Gemeenten: Be roepen te Middelburg-Zuid: L. Blok te Nunspeet; te Rotterdam-Alexander- polder: P. van Ruitenburg te Melisker- ke.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2