'Er zal in de toekomst wel valeer een weerman in journaals ontbreken' Frank Kroonenberg gisteren 'ziek' Hoofdredacteur Krant op Zondag wordt René de Bok Geschipper met Veronica-bestuur blijft vreemde zaak Stinksausjes 1 r\ PAGINA 20 V DE BILT/HILVERSUM (GPD) - „Het was geen voor opgezette actie, maar het had natuurlijk wel rechtstreeks met de benoeming per 1 september van Erwin Kroll tot vaste weerman van het NOS-Journaal te maken." Met deze woorden verklaarde Tjalling Landmeter, we tenschappelijk medewerker van het KNMI te De Bilt, gisteravond de onverwachte afwezigheid van de dage lijkse weerman in de NOS-Journaals van half zes, zeven en acht uur. Landmeter noemt het „gedeelte lijk een samenloop van omstan digheden", dat niemand van het vaste weer-trio Henk van Dorp, Han Meilink en Frank Kroonen berg in de Journaal-studio kwam opdagen. „Formeel is alles te verklaren: Meilink ging gisteren met vakan tie, Kronenberg was juist van va kantie terug en Van Dorp was ook voor ons onvindbaar. Kroonenberg had Journaal- dienst, maar hij meldde ons op het laatste moment ziek van va kantie te zijn teruggekeerd", al dus Landmeter. Het KNMI heeft naast deze of ficiële lezing ook best een achter Weerman Frank Kroonenberg gisteravond niet te veerd wegens naderend ontslag. grondverklaring bij de hand. Landmeter: „Het is natuurlijk nooit leuk het gevoel te hebben, datje bent afgedankt. Van Dorp, Meilink en Kroonenberg lopen in De Bilt met dat gevoel rond sinds bekend werd, dat Erwin Kroll vanaf 1 september in z'n eentje hun werk ip de NOS-Jour- naals zal overnemen. En nog minder leuk is om afgedankt en wel nog een paar dagen met je ge zicht op tv te moeten verschij- De motivatie van Kronenberg was zo gering, dat hij zich op 't laatste moment „ziek" meldde. Landmeter: „En als de dokter hem woensdag afraadt naar de Journaal-studio te gaan dan is de kans groot, dat er vanavond weer geen weerman is." Het KNMI, zo meldt de woord voerder, is nog altijd niet geluk kig met het nieuwe systeem, dat de NOS vanaf 1 september gaat invoeren: „Maar de klant is ko ning en dus voegen we ons naar de wensen van onze klant. En wat zouden we protesteren? De NOS komt goedkoper aan het weer, want het nieuwe systeem kost de NOS minder geld." Het nieuwe systeem houdt in, dat Erwin Kroll, na 1 september in vaste dienst van de NOS -na een mislukt uitstapje van een jaar in dienst van Fokker-, 220 avonden per jaar het weerbericht in de NOS-Journaals gaat pre senteren. Op de resterende 80 avonden vakantie van Kroll, op vrije avonden van Kroll en bij ziekte of andere onvoorziene ge beurtenissen) worden de weer berichten voortaan gepresen teerd door KNMI-hoofdmetereo- loog Peter Timofeeff, die bij scr eentests de beste bleek. Landmeter: „Eén kracht dus vanaf 1 september. Met zekerheid kunnen we nu al voorspellen, dat het in de toe komst wel eens vaker zal gebeu ren, dat er voor de NOS-Jour naals geen weerman voorhanden Meilink, Van Dorp en Kroonenberg hebben verklaard zich door de komst van het nieu we systeem „slachtoffers van een overval" te voelen: „Alles is ach ter onze ruggen om geregeld." Het trio verrichtte de Journaal- werkzaamheden - half in dienst van de NOS, half in dienst van het KNMI - volgens jaarcontract: „Onze contracten werden ineens niet meer verlengd." Landmeter: „We zijn bij het KNMI wel aan veranderingen bij de weerverstrekking op radio en tv gewend. Maar alles wordt nu veel zakelijker geregeld in verge lijking met vroeger jaren. Omdat we de NOS niet als klant willen verliezen zijn we maar akkoord gegaan." 1 1) U can't touch this - MC Hammer - EMI Bovema 2(2) Killer - Adamski - WEA Records 3(4) It must have been love - Roxette - EMI Bove- 4 5) Close to you - Maxi Priest - Virgin 5(7) Thieves in the temple- Prince - WE A Records 6(3) Hear the drummer (Get wicked) - Chad Jackson - Big Wave 7(8) Mooi was die tijd - Corry Konings CNR 8(9) Vision of love - Ma- riah Carey - CBS 9 (15) I've been thinking about you - London Beat - RCA 10 (24) Tom's diner - DNA Suzanne Vega - Poly- dor 11 (19) Summer of '69 - Bryan Adams - Poly- dor 12 (10) That's just the way it is - Phil Collins - WE A Records 13 (14) Hold on - En Vogue - WE A Records 14 (18) The way you do the things you do -UB40- Virgin 15 6) Dirty cash (Money talks) - Adventures of Stevie V - Phonogram 16 (17) La Raza (La Raza Mix) - Kid Frost - Vir gin 17 (11) Wil niet dat je weg gaat - Clouseau - CNR 18 (16) Dance classics - "The Summermix" - Areo la 20 (12) Blueshouse - BB Queen - Emi Bovema 21 Ritmo de la noche - Chocolate - WEA Re cords 22 (13) Hanky panky - Ma donna - WEA Records 23 (25) The Emperor's new clothes - Sinead O'Connor - Chrysalis 24 (29) Lucille - Normaal - CNR 25 (34) Blaze of glory - Jon Bon Jovi - Phono- WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1990 26 (31) Megamix - Technotro- nic - CNR 27 (20) Ooops up - Snap - Ariola 28 (30) Crazy -McB& Daisy Dee - Ramshorn Re cords 29 (22) Great song of indiffe rence - Bob Geldof - Phonogram 30 (21) Mona - Craig McLachlan Check 1-2 - CBS 31 (35) 32 33 34 35 36 (28) 37 (26) 38 39* (27) Colce vita - Ryan Pa ris - Indisc Ritmo de la noche - Mystic - PWL Records Next to you - Aswad - Ariola Move to the bigband - Ben Liebrand Tony Scott - CBS To know you is to love you - Grant Forsyth - Dino Music Papa was a rolling stone - Was not Was - Phonogram Back by dope de mand - King Bee - Boudisque Frente afrente - Chico and Roberta - Dureco She ain't worth it - Glenn Medeiros Bobby Brown - Pho nogram Amarti e I'lmmenso - Eros Ramazzotti - Ariola AMSTERDAM (ANP) René de Bok wordt de hoofdredacteur van de nieuwe Krant op Zondag, die vanaf 14 oktober op de markt komt. Uit gever Pieter Storms heeft dat gisteren bevestigd. De Bok, die in de loop van september aan zijn nieuwe baan begint, is op het moment chef buitenland van het weekblad Elsevier. Adjunct-hoofdredacteur wordt Rien Robijns, die enkele jaren als free lance journalist heeft gewerkt en daarvoor adjunct-hoofdredac teur was van Het Vrije Volk in Rotterdam. HILVERSUM (GPD) Voor zitter mr. Wout Bordewijk van Veronica zal 'gewoon ak koord' gaan met zijn gisteren definitief geworden ontslag als voorzitter van Veronica. Dat verwacht een woord voerder van de omroeporga nisatie. Over het hoe en waarom van dat ontslag wil de woordvoerder verder niets zeggen..Daarvoor wor den verder geen redenen ge geven", aldus de woordvoer der. Bordewijk zelf wenst de pers absoluut niet te woord te staan. Onduidelijk is ook of alle bestuursleden, voor wie de weg naar de bestuurs tafel weer open ligt, ook wer kelijk op hun oude post te rugkeren. Maandag vindt daarover overleg plaats tus sen delegaties van bestuur en verenigingsraad. Het is nog maar de vraag of het ontslag van Bordewijk procedureel juist tot stand is gekomen. Vooraf had in ieder geval de ondernemingsraad geïnformeerd moeten wor den over het voornemen van de verenigingsraad om de voorzitter uit zijn functie te ontheffen. Dit is niet ge beurd. De verenigingsraad stuur de vorige week zes van de acht bestuursleden naar huis. Een loyaliteitsverklaring van Bordewijk aan het publieke omroepbestel - door het NOS-bestuur afgedwongen - schoot de raad in het ver keerde keelgat. Deze raad vond dat Veronica zijn eigen doelstellingen, waarin ruim te is voor commerciële om roep, verloochende. Het be stuur zag geen kans om, zoals de verenigingsraad eiste, te rug te komen op die verkla ring, waarna het naar huis werd gestuurd. Alleen Rob Out en Hans Mondt, Veroni- ca-mannen van het eerste uur die in het bestuur be noemd zijn, bleven in functie. Dit tweetal heeft nu, sa men met een delegatie van de verenigingsraad, de breuk kunnen lijmen. De vereni gingsraad zou zijn strikte eis om de loyaliteitsverklaring in te trekken, hebben laten vallen. Out zou de delegatie hebben kunnen overtuigen van het feit dat - deel uitma kende van dit omroepbestel - Veronica niet anders kan dan zich schikken naar de regels van dit bestel. Out heeft echter de laatste dagen herhaaldelijk uitge sproken dat, éls de ruimte wettelijk gegeven wordt, Ve ronica het commerciële pad zal kiezen. De verenigings raad kan zich vinden in deze formulering. Daarmee is het conflict tussen bestuur eh verenigingsraad uit de we reld, en kunnen de bestuurs leden terugkeren op hun plek. Alleen voor Bordewijk, wiens autoritair handelen de verenigingsraadsleden al langer stoorde, is geen weg terug. De ondernemingsraad van Veronica komt morgen bij een om zich te beraden over de nieuw ontstane situatie, zo meldt OR-voorzitter ad interim Hans Klijn. Een ver tegenwoordiger van de OR is gisteravond, na het laatste succesvolle overleg tussen de twee bestuursleden en de verenigingsraad, geïnfor meerd over de terugkeer van de vijf bestuursleden. Maar over de werkelijk beweegre denen van het ontslag van het bestuur door de verenigings raad, alsmede de reden voor de terugkeer van de be stuursleden tast ook de OR op dit moment in het duister. Ondertekenen De aanwezigheid van één te rugkerend bestuurslid is in ieder geval onontbeerlijk. Penningmeester Van Essen, die tijdens zijn tijdelijke ontslag overigens rustig ach ter zijn bureau is blijven zit ten, is de enige binnen het Veronica-bestuur die finan ciële stukken mag onderte kenen. De vijf bestuursleden ke ren in ieder geval terug voor de periode tot 22 oktober. Op die dag zal tijdens een vere nigingsraad het definitieve algemeen en dagelijks be stuur van Veronica worden gekozen. Het is dan de vraag of de bestuursleden voor een nieuwe termijn zullen wor den gekozen. Niet ondenk beeldig is dat de verenigings raad zelf nieuwe kandidaten voor het bestuur naar voren schuift. De samenstelling van het bestuur wordt dan uitgebreid met enkele leden uit het be drijf. De ondernemingsraad, de verenigingsraad en het bestuur hébben hierover overeenstemming bereikt. In de huidige samenstelling maken alleen directeur Rob Out en hoofd afdeling muziek Hans Mondt namens het be drijf deel uit van het bestuur. Dat deze vertegenwoordi ging onvoldoende is bleek af gelopen woensdagnacht, toen met name de onderne mingsraad zich duidelijk overvallen voelde door de ontwikkelingen. Met de nieuwe samenstelling hoopt het personeel meer grip op eventuele volgende ontwik- kelingen te kunnen hebben. Bestuurslid S. van Heems- kerek Piiiis-Duvekot, tevens Tweede-Kamerlid voor de WD, wil voordat zij een de finitieve beslissing neemt, eerst het overleg van maan dag tussen haar collega's en enkele leden van de Vereni gingsraad afwachten. Volgens van Heemskerck moet duidelijk zijn dat „op zo'n manier niet met het be stuur Omgesprongen kan worden. De gang van zaken is niet al te stralend geweest, en ik heb er nogal een nare smaak van over gehouden. Nogmaals, ik heb alle begrip voor de onvrede bij de vere nigingsraad, want de com municatie tussen bestuur en raad was natuurlijk allang heel slecht, maar ik laat niet met me sollen. Je kunt niet de ene week het hele bestuur ontslaan, en de andere week verwachten dat ze zonder morren weer op komen dra- Ook meent van Heems kerck dat het eventueel in trekken van de loyaliteits verklaring, zoals de vereni gingsraad dat in principe eis te, wat haar betreft onbe spreekbaar is. „Maar we moeten verder persoonlijke gevoelens niet laten prevale ren, maar aan bet belang van Veronica denken". Van Heemskerck gelooft overigens ook niet dat yOO- voorzitter mr. W Bordewijk zijn ontslag zal gaan aan vechten. „Ik weet dat we de dag nadat het bestuur werd weggestuurd vergaderd heb ben, en dat hij toen zelf zei dat hij er, gezien zijn gezond heidstoestand niet veel zin meer in had. Hij is immers De pen, waarmee Bas Veth 'Het teven in Nederlandsch-Indië' schreef, is in vitriool gedoopt. Al op de mailboot die hem naar In- dië brengt, begint hij zich te er geren aan het gedrag van de óudgasten. "Na Port-Said ste ken de Indische heren zich in witte pakken en kleden de vrou wen zich in sarong en kabaai. Op blote voeten wandelen ze over het dek. Na de lunch instal leren de mannen zich in 'luier stoelen', gehuld in een linnen jakje en 'slaapbroek' (Een fris woord, hè)". "Hoe dichter het schip de kust van lndië nadert, hoe vaker er aan boord wordt gesproken over dat heerlijke Indische eten: "Zoiets lekkers van de waroeng, ja!" Men verheugt zich werke lijk op een gerecht dat 'roedjak' heet", schrijft Veth vol afkeer, "een wrang, zuur eten dat een Europeaan van maagpijn over het dek zou doen rollen en waar voor apen zouden bedanken". Voor de veelgeprezen Indische rijsttafel heeft hij geen goed woord over. Volgens hem is die uitgevonden in de keuken van een kazerne. "Bij gebrek aan aardappelen, groente en boter gooiden de legerkoks alles dat ze in lndië aantroffen, maar door elkaar. Het allegaartje, dat rijsttafel heet, werd uit de drang der omstandigheden ge boren. Aangezien het vlees in lndië zelden goed is, de vis er al half bedorven in het water rondzwemt, de kip er taai en mager is en de groente niets an ders is dan wat grashaksel, wordt alles overgoten met enige stinksausjes". "Welk normaal mens kan nu beweren dat hij zo'n rommeltje lekker vindt?! Wie eet nu zonder dwang rode pepers, waaraan men zijn tong en verhemelte brandt? Welke Europeaan eet nu trassi ...„ik vraag u, stinken de rot-garnalen? Welke Europe aan nuttigt nu groene kerrie saus, die zulke vuilgroene vlek ken geeft en die je lippen en tong zo vuilgroen kleuren?" "Maar de Indischman kun je nooit genoeg rijst met stink sausjes voorzetten: Hij is een vervaarlijke rijsttafelvreter. Daarna verdwijnt hij onder de klamboe, waar hij tot vijf uur 's middags als een boa constrictor ligt opgerold." "Geen wonder", aldus Veth, "dat men de In dischman altijd kan herkennen aan zijn buikpartij en algehele pafferige vetzucht". De eerste indrukken van Tandjong Priok en Batavia zijn niet positief. De warme, zoete walm die van lndië af slaat, vervult hem al meteen met grote walging. Er staat op de kade een waroeng, waaruit een "afgrijselijke stank opstijgt". Erachter staat een bruine man die met krijsende uithalen "s at, s at" roept. Hij wordt gezel schap gehouden door kampong honden ofwel "gladakkers": "dat zijn Indische honden, en dieper kan men als hond niet zinken. De lelijkste, hongerigste straathond van de smerigste stadswijk in Europa is in zijn uiterste moment van verwaar lozing nog een beaut bij een gladakker vergeleken. Gladak kers, die gluiperige vunsbees ten, die vuilgele sluipmoorde naars met hun poetslaporen en slappe touwstaartjes, die altijd tussen de benen worden ver stopt, voelen zich in lndië uitste kend op hun gemak". De reis haar lndië was de grootste fout die Veth in zijn le ven had gemaakt. Hij voelt geen enkele band met de "patsers die in deze kolonie de lakens uitde len en met elkaar een schijnge- meenschap vormen". Want de ambtenaren, officieren en koop lieden, die er de kern van de burgerij uitmaakten, waren al tijd vervuld van dezelfde idee ën: verlof of vertrek naar Euro pa, promotie of overplaatsing. Op zulk drijfzand kon niets moois opbloeien. Geen wonder dat het amateurtoneel de hoog ste kunstvorm was die lndië voortgebracht heeft, aldus Veth. Wat er wel welig tierde, dat was de "vuile mop". Die was op de soos "het middelpunt van al het gezever en geborrel". "Als je voor niets meer deugt, als je over niets moois meer kunt den ken en voor niets moois meer kunt voelen, als je jezelf een ver velend sujet gaat vinden en als je begrijpt datje een vlegel bent, wordt dan habitu van de Indi sche kletstafel". De Indischman, zegt Veth, is een "ophakker". "Hij zal dit en hij zal dat. Hij heeft zus gezegd en hij heeft zo gezegd. Hij ver domt het - aan deze standaard uitdrukking herkent men hem meteen". Bij zijn vertrek gaf Veth een schop tegen de steiger. Hij "ver domde" het om nog langer in "dat apenland" te blijven. BÊPPE VIERELP'QEEE AL UW&OUP.'BUE OOUD voort HBTM/ueu? komkou.VEMÜE, 'geen lasT/&£ e.h. lEPELEVANTE V/M6ÊN vreusN.'K pen beubpeweeeip Te eeppem. óereuciTEertp HEWZ. PEBAAS IS ZEEP TEVPE^ DBNOVEftJE!

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 20