LEIDSCH DAGBLAD Onzekerheid over lot EG- ers NODIG! CDA komt PvdA tegemoet Zwitsers verdacht van hulp bij produktie kernbom Irak Nog 200.000 bommen op zeebodem VS wijzen oproep Hussein tot overleg af Plannen voor opheffing basisscholen gekraakt We willen geen huilende moeders aan de telefoon b°d> WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39324 Prijs fl. 1,35 BERN/FRANKFURT (AP) - Twee Zwitserse bedrijven worden ervan verdacht Irak te hebben voorzien van onderdelen die nodig zijn voor het produceren van een kernbom. dat wordt gebruikt voor het verrij ken van uranium, in beslag geno men op het vliegveld van Frankfurt Woordvoerder Hauenstein van de Zwitserse justitie verklaarde dat De Zwitserse? justitie is bezig met *n sinds juni een onderzoek teger onderzoek bij het Zwitsers machi nebedrijf Schaublin SA, dat banden onderhoudt met Irak, en het metaal bedrijf Schmiedemeccanica. Schmiedemeccanica liep wegenj verdenkingen dat het bedrijf nucle aire technologie exporteerde zon der over de daarvoor noodzakelijke Volgens het Westduitse blad vergunningen te beschikken. He Tageszeitung is een zending onder delen voor een gascentrifuge, een stuk hoog ontwikkelde technologie onderzoek bij Schaublin SA loop- ook in verband met mogelijke over treding van exportverboden. DEN HAAG (GPD) Er lig gen naar schatting nog 200.000 explosieven (mijnen, grana ten, torpedo's, bommen) op de bodem van het Nederlandse deel van de Noordzee. Dit valt op te maken uit documenten van de strijdende partijen in de Eerste en Tweede Wereld oorlog. Minister Maij-Weggen heeft dit de Tweede Kamer in een brief meegedeeld. De explo sieven worden niet gericht op geruimd. Alleen de aanvoer- routes voor de havens Rotter dam en IJmuiden worden en kele malen per jaar systema tisch onderzocht op de a zigheid van explosieven c dere obstakels. Door een premieregeling die in 1989 werd ingesteld zijn naar schatting 250 explosieven per jaar door vissers boven water gehaald. In de jaren daarvoor, toen de premierege ling niet bestond, was dit aan tal 25 i?eï jaar. Deze cijfers zijn gebaseerd op het aantal aan de wal gebrachte explo- sïeven. Hoeveel oorlogstuig jaarlijks weer wordt terugge gooid in zee nadat het in de netten is aangetroffen, is on duidelijk. De minister wil dit najaar een nieuwe regeling instellen waarbij de premieregeling voor het aan wal brengen van explosieven verdwijnt. In plaats daarvan zal aan vissers voorlichting worden gegeven hoe men met het tuig om moet gaan dat men in de netten aan treft. Op zee zullen marine en kustwacht dan explosieven onschadelijk gaan maken. Na twee jaar zal worden getoetst of de nieuwe opzet doeltref fend is. WASHINGTON/ROME/DEN HAAG (GPD/Rtr/AFP/AP) - Er is onduidelijkheid over de vraag of burgers van zeven EG-Landen, waaronder Nederland, Kuwayt zouden mogen verlaten. De Italiaanse ambassadeur in Kuwayt had dat af gelopen nacht te horen gekregen van de Iraakse militaire gezagsdrager. De Nederlandse ambassadeur in Kuwayt heeft van het Iraakse ministerie van buitenlandse zaken de verzekering gekregen dat er "geen nieuwe instruc ties zijn op grond waarvan Nederlanders het land mogen verlaten". De Verenigde Staten gaan niet in op tenlanders in Irak en Kuwayt de oproep van de Iraakse president den gegijzeld. Ze zijn 'gasten Saddam Hussein om te onderhan delen over een vreedzame oplos sing van de Golfcrisis. Burgers van Nederland, Italië, zijn op verzoek België, Ierland, Denemarken, Span- bijeengekomen het Iraakse volk'; De vijf vaste leden van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties de VS opnieuw te praten Italiaanse ambassadeur mogen trekken. Zij zouden naar Baghdad worden vervoerd om vervolgens via Jordanië en Turkije door te reizen. De VS willen niet met Irak onder handelen voordat het land zijn troe lrak. Volgens de Kuwaytse minister van buitenlandse zaken sjeik Sabah al-Ahmed Al-Sabah zal China geen veto uitspreken over de voorgeno men resolutie, al zal het ook niet voor stemmen. De minister zei dit pen uit Kuwayt heeft gehaald. De vanmorgen na afloop van zijn ón- Iraakse president Saddam Hussein derhoud met de Chinese premier Li zei gisteren in een 'open brief via de Peng. De Sovjetunie ligt volgens di- televisie dat beide landen moeten plomaten nog wel dwars, praten, "anders moet Bush een De Europese oorlogsschepen in ramp op wereldschaal onder ogen de Perzische Golf gaan gezamenlijk aldus de woordvoerder Hussein. De Amerikanen pen vorige week al een Iraakse optreden. De ministers van defen sie en buitenlandse zakeh negen landen van de Westeuropese dat onderhandelingen over Kuwayt Unie (WEU) hebben daarover giste- ook zouden moejten gaan over de Is raëlische bezetting van de West- reikt, bank en de Gazastrook. In Kuwayt gaat het oppakken Parijs overeenstemming be- Na de VS zal ook Frankrijk Westerlingen intussen door. Er zijn grondtroepen sturen naar de Ver- nu 137 Britten, 54 Amerikanen, 30 enigde Arabische Emiraten (VAE). 1 tiental Westduitsers Syrië heeft gisteren voor het eerst het Iraakse leger. In bevestigd dat het troepen naar Saudi-Arabië heeft gestuurd. Het Fransen in handen de Jordaanse hoofdstad Amman worden voorbereidingen getroffen zou gaan c voor de opvang van büitenlanders. nie zal in tegenstelling tot eerdere w 4. Volgens Hussein moet het vast- berichtgeving geen schepen naar de daat houdt vanaf luchtafweerge- houden van de westerse buitenlan- Golf sturen. Minister Sjevardnadze schut de omgeving van het vlieveld Tweede Kamer: Geen kaalslag op platteland DEN HAAG - Het plan tot schaal- fracties in de Tweede Kamer zijn vergroting van de basisischolen tot van mening dat op het platteland minimaal 250 leerlingen is massaal geen kaalslag moet worden ge- van de hand gewezen. De onder- pleegd. wijsorganisaties hebben geen goed Volgens het CDA heeft de door- woord over voor het plan van de voering van de beleidsaanbeveling projectgroep schaalvergroting ba- grote gevolgen voor de spreiding sisonderwijs, dat gistermiddag van de basisscholen op het platte- werd aangeboden aan staatssecreta- land en zijn de plannen in deze ris J. Wallage van onderwijs. De vorm niet aanvaardbaar. Ook de PvdA vreest voor een kaalslag in kleinere gemeenten. De WD is voorstander van schaalvergroting, maar wil zich eerst nog over de uit werking in het plan buigen. De grote onderwijsvakbonden ABOP en KOV zijn tegen de voor stellen van de projectgroep. De ABOP gaat het verst in zijn reactie. De bond noemt het voorstel 'onbe kookt' en een 'strategische blun der'. Alfe Wallage zich niet heel snel distantieert van de voorstellen, komt er volgens de bond een voor tijdig einde aan de juist op gang ge komen discussie over de schaalver groting in het basisonderwijs. De bond stelt echter dat de project groep andere mogelijkheden dan fusies ten onrechte negeert. Volgens de KOV zal bijna elke leerkracht, leerling en ouder wor den geconfronteerd met de gevol gen van een gigantische operatie als Wallage de plannen werkelijk uit voert. De bond wijst ook op de strij digheid van de voorstellen met het regeerakkoord, dat onderzoek naar schaalvergroting in alleen de steden beloofde. Eventuele opbrengsten zouden daarbij zelfs ten goede ko men aan het platteland. t Een al gestationeerde Franse ders Bush ervan weerhouden actie buitenlandse zaken vindt dat m de buiten- ruil tegen het Iraakse volk te onderne- het Iraakse voorstel men. De Iraakse minister van bui- land"8 la'en tenlandse zaken Tareq Aziz ontken- vertrek van de Am de gisteren in de Jordaanse hoofd- Pen Ult Saudi-Arabie stad Amman dat de westerse bui- Djibouti in de Verenigde Arabi sche Emiraten in de gaten. Frank- rijk heeft gisteren besloten net als de de Amerikaanse troe- vs tToepen naar de VAE te sturen. Voorlopig geen gasmaskers voor bevolking Israël TEL AVIV (GPD) - De Israëlische bevolking krijgt voorlopig geen gasmaskers uitgereikt. De ministe riële defensie commissie besloot vanmorgen minister van defensie Moshe Arens te steunen, die meent dat met de distributie moet worden gewacht "tot de tijd rijp is". De defensie-autoriteiten menen dat een massale uitreiking van de maskers op dit moment Irak de in druk zou kunnen geven dat Israël een actie voorbereidt en de bevol king wil beschermen tegen een te genaanval met chemische wapens. Volgens defensie zijn er voldoende maskers voor alle Israëliërs. De bijeenkomst van de commis sie had plaats onder uitzonderlijke omstandigheden. Persvertegen woordigers werden niet alleen ge weerd uit de vergaderplaats in Jeru zalem, maar mochten zelfs niet wachten op de parkeerplaats tot de bijeenkomst was afgelopen. De verwachting is dat het geruzie binnen de regering over de uitrei king van de gasmaskers onvermin derd zal voortgaan. Minister van de Golf, moet worden bestudeerd. Irak heeft gisteren in Kuwayt Scud-raketten gestatioxineerd, die een bereik hebben van 500 kilome ter en waarmee het VS-leger in Saudi-Arabië met chemische wa pens kan worde bestreden. Ook zou Irak mijnen hebben gelegd in Ku waytse havens en bij raffinaderijen. De Egyptische president Mubarak vroeg Hussein gisteren in een dra matische oproep alles te doen om 'een vernietigende oprlog' te voor komen. De EG-landen geven geen gehoor aan het Iraakse ultimatum om hun ambassades in Kuwayt vóór zater dag te sluiten. De ambassades mo gen zich echter niet verzetten als het Iraakse leger met geweld tot slui ting overgaat. Ook de Sovjetunie en Thailand houden hun ambassades open. Indonesië zou zijn ambassade wel al hebben ontruimd. De Europese Commissie (EC), het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, komt met plannen om Arabische naties die lijden on der de internationale sancties tegen Irak, financieel bij te staan. (zie ook de pagina's 3 en 7). Nederlandse in Kuwayt bevallen DEN HAAG (GPD) - Het aan tal Nederlanders in het door Iraq bezette Kuwayt is eergiste ren met één toegenomen tot 83. Maandag baarde een Neder landse vrouw een kind, dat ove rigens een Syrische vader heeft. Het ministerie van buitenlandse zaken weet niet of het een jonge tje of een meisje is. Ook is niet bekend in wat voor omstandig heden de bevalling heeft plaats gevonden. In het summiere be richt dat het ministerie vanuit Kuwayt City ontving wordt slechts vermeld dat moeder en kind het goed maken. In Irak waren gisteren vol gens de laatste gegevens nog 147 Nederlanders, Van hen voeren er 104 baggerwerkzaamheden uit; voor Boskalis en Volker Stevin. Toch discussie over bijstellen inkomens in '91 DEN HAAG (GPD/ANP) - Het CDA is "zonodig" bereid om binnen het kabinet een discussie te voeren over de inkomensverdeling in 1991. Dit heeft de fractie laten weten in reactie op het standpunt van coali tie-partner PvdA, die bij monde van fractieleider Wöltgens liet weten Hij wil dat met name de hogere inkomens inleveren ten gunste van opdat iedereen heil in belastingverhogingen zoals Oostduitse manager in opleiding Kok voorstelt. Voor de WD zijn be- genomen. Kondor Wessels behoort Kondor Wessels kort na fusie op overnamepad LEIDEN (ANP) - De Kondor Wes sels Groep, nog maar vorige maand voortgekomen uit de fusie tussen IBB Kondor en Wessels, heeft nu al uitbreidingsplannen bekendge maakt; het bouwbedrijf gaat de noord-Nederlandse bouwer Koe nen (350 werknemers, jaaromzet 80 miljoen gulden) inlijven. Beide par tijen hebben gisteren bekendge maakt hierover in overleg te zijn. Werkmaatschappijen van Koe nen, met vestigingen in Emmen, Assen, Roden en Marum. zijn in de noordelijke provincies actief op het gebied van utiliteitsbouw (kantoren en fabrieken), woningbouw, reno vatie en onderhoud. Met de overne ming wordt een versterking van de positie van Kondor Wessels in het noorden van het land beoogd en in de verdere toekomst in het noorde lijk deel van Duitsland. Via Wessels beschikt Kondor al over een vestiging in Remscheid, die zich vooral richt op het Roerge bied. Hiervoor zqn ook al West- en opleiding lastingverhogingen onbespreek- half procent in koop- baar evenals nivellerende maatre- kracht op vooruit kan gaan. Kok wil de inkomensgroepen met meer dan 80.000 gulden per j aar het "onacceptabel" te vinden als al- confronteren met een lichte lasten- - o+nnnH leen de hogere inkomens er op voor- verhoging en vooral de bejaarden rUieenSiaanaen met een klein pensioen ontzien. Al- Volgens de WD moet de koop- leenwonenden met een beneden- kracht 1 uit gaan. Als er niets verandert, z ste berekeningen wijzen e r de minima wel worden gaan de minima er volgend jaar niets op vooruit, terwijl twee maal verlies modaal (dik 80.000 gulden) een pro- gevolg zijn 1991 uit, modaal inkomen wil hij compense- gehandhaafd. Dit kan door eventue- met een jaaromzet van ongeveer 450 miljoen gulden en ruim 1600 werk nemers tot de top tien van de Neder landse bouwbedrijven. Veiling plat door computerstoring centr dreigend koopkracht- ie koopkrachtondersteuning in de AALSMEER (GPD) De bloemen- twee procent. Dat zal het belastingsfeer. Zoals bekend heeft veiling in Aalsmeer heeft gisteren afschaffing van de de WD zich een maand geleden geen potkamerplanten geveild. r gaat verdienen. Het CDA fiscale toeslag voor alleenstaanden, uitgesproken voor de verlenging Oorzaak 'zag daarin geen probleem, voor de PvdA is dat moeilijk aan vaardbaar. De ministerraad vergadert deze week over de Miljoenennota voor 1991. Die verschijnt op de derde 1 ernstige compu- de tijdelijke alleenstaanden- terstoring die gisterochtend werd maatregel met een jaar. De maatre- ontdekt. Pas in de loop van de dag Afgelopen vrijdag keerden alle gel loopt dit jaar af. De Korte zei ontdekte men dat een bliksemin- CDA-bewindslieden zich in het ka- daarover nog een motie in de zak te slag de elektronica had ontregeld, binet nog tegen koopkrachtmaatre- hebben die hij zonodig bij de ko- Vandaag kon de veiling weer ge- gelen in 1991. Minister Andriessen mende algemene beschouwingen dinsdag van september. Minister (economische zaken) laat echter we- op tafel wil leggen. andere inkomensverdeling doen. Dan maak ik er geen geweldig hoge looneisen) (pagina 3: FNV dreigt kabinet met draaien. Er is de hele nacht gewerkt om de computers aan de gang te krijgen. Vannacht om 4.30 uur draaide de computer weer, ge deeltelijk op een noodsysteem. Marine legt fregatbemanning spreekverbod op DEN HELDER (GPD) - "We willen voorko- Imen dat het thuisfront door verschillende be- buitènlandsë"'zaken David Levy! richtgeving in totale verwarring raakt. Verhalen een voorstander van onmiddellijke van boord over een huilbui van Pietje en de uit- distributie, probeerde onmiddellijk geraakte verkering van Jantje dienen geen en- de vergadering steun voor zijn kei belang". Zo motiveert stafofficier voorlich ting H.J. Cornelje van de Koninklijke Marine het spreekverbod, dat Defensie aan de 370 opva renden van de fregatten Witte de With en Pieter Florisz heeft opgelegd. Volgens Cornelje waren zo'n honderd opvarenden door verschillende media benaderd om dagboeken en reisversla- .de expeditie naar de Perzi- parle- Meer zon en warmer Vannacht wolkenvelden en vrijwel gen te leveren i overal droog. Minimumtemperatuur sche Golf. "Dit is niet zomaar een reisje van plezier", ver- middagtempera- duidelijkt Cornelje de bijzondere omstandighe- ongeveer 24 graden. Weinig den waaronder de beide fregatten naar de Golf op weg zijn. De Koninklijke Marine zag zich om verschillende reden genoodzaakt een 'publica- wil uniforme berichtgeving aan het thuisfront; geen risico's lopen voor het verspreiden van onvolledige, on juiste of geklassificeerde (vertrouwelijke) infor matie; geen herhaling van voorvallen ten tijde van het uitvaren van de Nederlandse mijnenja- omstrceks 15 graden. Overdag geleide lijk n tuur wind. „iJLv°orï"2i^te."voorvr.ijdag.i 6.,. ratuur ongeveer 25 graden. 22 PAGINA'S gers (1987-1988) in verband met het conflict Iran-Irak. Vervelend "We hebben helaas heel vervelende ervarin gen", aldus Cornelje. "Als één persoon aan boord iets vervelends vertelt over z'n collega's of een gerucht verspreidt dan heb je de poppen aan het dansen. Wij worden hier dan suf gebeld door ongeruste vrouwen en moeders die bang zijn dat er iets mis is met hun man of zoon. En stel: iemand schrijft dat de Goalkeeper niet werkt. Zo'n brief is tijden onderweg naar Neder land en kan daar een hoop onrust veroorzaken. Als dat bericht hier is aangekomen, kan dat ge repareerde apparaat inmiddels z'n eerste vlieg tuig of raket al hebben neergeschoten". Het is volgens de luitenant ter zee eerste klas se maar goed ook dat niet alle schermutselingen aan boord het thuisfront bereiken. "Vaak maakt men zich dan alleen maar nodeloos zorgen". Cornelje verwijst in dit verband maar eens naar z'n eigen huiselijke situatie: "Ik heb jaren geva ren en was maar wat blij dat m'n vrouw heel ver standig met informatie omging". De marineleiding zal er op toezien, dat beman ningsleden van de Witte de With en Pieter Flo risz zich ook daadwerkelijk houden aan het communicatie-verbod richting de media. "We volgen alle publicaties natuurlijk nauwgezet en het zal niet veel moeite kosten om iemand die toch schrijft, snel te traceren". Welke sancties er dan zullen worden opgelegd, wil Cornelje liever niet vertellen. Op de reguliere correspondentie met het thuisfront oefent de marine geen enkele invloed uit. "We gaan uit van het gezonde ver stand". Zowel de berichtgeving van als aan de be manning wordt vanaf dit moment gestroom lijnd. Marinevoorlichting in Den Helder verza melt dagelijks knipsels uit de kranten, die ge bundeld als een soort knipselkrant naar de fre gatten gaan. "Nee, complete kranten krijgt men aan boord niet. Dan zouden we een apart vlieg tuig moeten inzetten". De commandanten van de Witte de With en de Pieter Florisz hebben op dracht gekregen wekelijks, twee- of drieweke lijks een 'algemeen verhaal' voor de media te maken. Op die wijze moet de Nederlandse kran tenlezer aan z'n trekken komen. óók om te weten welke films er draaien Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts 127.50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74.15' Wi| nemen een jaarabonnement f 285,50 Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adresi PostcodeTel Woonplaats. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1