Sabau vastberaden te slagen in Westen libregts heeft kater nog niet verwerkt Italiaanse transfermarkt breekt alle records Voetbal Seizoa I f Engelse bond sluit elk risico uit op rellen WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1990 PAGINA 17 VOLENDAM (GPD) - Het WK- voetbal mag dan alweer ruim an derhalve maand geleden beëin digd zijn; de kater is nog aller minst verwerkt. Tijdens het jaar lijks uitje van voetbaltrainers pal voor het begin van de competitie in Volendam was er nog duidelijk sprake van een post-WK-depres- sie. In positieve en negatieve zin. Bobby Robson, met Engeland wèl succesvol en uitgenodigd als gastspreker, raakte bijna niet uit gepraat over zijn ervaringen in Italië. Tot gewezen bondscoach Thijs Libregts het woord nam. Wat was begonnen als een ge zellig uitstapje, met een boot tochtje over het IJsselmeer en een vismaaltijd tot slot, eindigde in een heftige discussie over de toekomst van het Nederlandse voetbal in het algemeen en Oranje in het bijzonder, die de betrokke nen niet onberoerd liet. Weer Thijs Libregts, nog altijd strijd baar, trok alle registers open in een emotioneel betoog, waarin hij opvallend genoeg steun kreeg van z'n vakbroeders. Robson, die steeds heftiger hoofdschuddend en met stijgen de verbazing z'n collega aanhoor de, was verstomd. De meeste aan wezigen, onder wie Reker (Roda), Verbeek en Bengtsson (Feye- noord), Jansen en Advocaat (SW), Van Veen (RKC), Van Doorneveld (Sparta), Looyen (NEC), Steegman (Volendam) en Vonk (Twente) - Beenhakker, we gens open dag Ajax, Vergoossen, Adriaanse, Loffeld en Berger hadden met afbericht verstek la ten gaan - kozen de kant van de af gezette bondscoach. Initiatiefne mer Volendam-manager Jan Brouwer: „Het is goed dat hier over gepraat wordt. Je weet nooit wat er uit voortkomt". Een vijfde colonne wellicht, die Zeist onder druk kan zetten. Brouwer: „Zo ver zal het niet ko men. Wel denk ik zal bij de weg blijvers het idee postvatten dat ze hier wat hebben gemist". De ex-bondscoach haalde z'n stokpaardjes weer van stal. De mentaliteit van de Nederlander: „Het is toch te gek voor woorden, dat nu nog altijd wordt beweerd dat tien Nederlandse spelers meer kwaliteiten hebben dan de Argentijnen en de Duitsers sa men. Alsof de puinhoop in Italië slechts een incident was en we straks gewoon weer door kunnen gaan op de oude voet. Die menta liteit heerst. De Nederlanders kunnen niet luisteren en hebben niets geleerd van hun fouten. Nu kom jij (doelend op Robson), en denken de Nederlandse trainers dat zij jóu wel even wat zullen le- Bobby Robson stak z'n ex-col- lega een hart onder de riem. „Wat jullie hier hebben meegemaakt is absoluut ondenkbaar in Enge land. Het is de spelers verboden zonder toestemming van de bond te schrijven voor kranten. En als ze zich met de opstelling zouden bemoeien, was ik al lang weg ge weest. Toen ik, tegen Oranje, be sloot een libero op te stellen, ris keerde ik m'n nek. Als het niet goed was uitgepakt, had ik de klappen gekregen, niet de speler die op die plaats heeft gefaald. Dus hebben ze niets te vertellen en dat willen ze ook niet. Zo is de situatie in Engeland en zo hoort het ook volgens mij. Een manager moet durven, anders is hij niet ge schikt voor z'n baan". Maar Robson kon rekenen op de onvoorwaardelijke steun van het FA-bestuur, dat hem ook door hevige stormen van kritiek lood ste. Na het wereldkampioen schap werd Robson als een held in Engeland onthaald. Volgens Libregts is de Neder landse voetballerij volledig van de ankers geslagen, heerst er cha os en anarchie, terwijl alleen orde en gedragsregels - 'codes of con duct' - tot het herstel kunnen bij dragen. „We stellen ons beschik baar voor de organisatie van het Europees kampioenschap in 1996. Met België. De arrogantie. Er is niet meer dan één stadion dat geschikt is voor grote wed strijden". Robson hield ook een uitdruk kelijk pleidooi om rekening te houden met de nieuwe regels van de FIFA. Hij hield zijn gehoor een aardige les voor. „Een PSV'er die aan de noodrem trekt, z'n elle boog in het gezicht van een tegen stander zet, of steeds loopt te pro testeren tegen de scheidsrechter zal ik zelf ter verantwoording roe pen. De regels zijn streng en ge noemde vergrijpen komen onher roepelijk op rood te staan. Als jul lie de spelers wel je gang laat gaan. Prima, dan trek ik aan het Thijs Libregts. (Archieffoto) langste eind, als je ploeg met ne gen man staat. En dat gebeurt, dat kan ik garanderen. Scheidsrech ters vinden het heerlijk om een speler weg te sturen. Dat beves tigt hun macht". Met Engeland won Bobby Rob son in Italië de Fairplay Cup. Het woordenboek Roemeens-Nederlands heeft hij nog niet op de kop kunnen tikken. Daarom volstaat loan Ovi- diu Sabau tijdelijk met een boterbriefje, waarop een handvol voetbaltermen is neergepend. Zijn kleine, goed lachse en vriendelijke echtgenote Daniëla heeft een zelfde briefje in de hand. Bij haar zijn de vertalingen van 'keuken, koken, melk, bezem en boodschappen' te lezen. enthousiasme en vastbesloten om te slagen in het Wes ten. Met zijn 22 jaar weet loan Sabau dat hij veel eerder dan sommige landgenoten 'van naam' de kans heeft ge kregen zijn carrière in het buitenland voort te zetten en mits zijn ster met dezelfde snelheid blijft stijgen als een van de eerste Roemeense voetballers miljonair kan worden. Een jeugdig Roemeens gezinnetje in Nederland. Vol Het forse salaris, dat Feyenoord hem de komende vier seizoenen gunt, helpt hem daarbij aardig op weg. loan Sabau, Daniëla en de kinderen Tudor-Iono (anderhalf jaar) en Anita-Iona (twee maanden) zijn overigens niet de enigen die profiteren van het plotselinge rijke be staan in Nederland. De familie (ouders, broers en zus sen), achtergebleven in het plaatsje Cluj, dat in het wes ten van Roemenië ligt en waar loan Sabau het grootste gedeelte van zijn jeugd heeft doorgebracht, zal maande lijks harde valuta worden toegestopt. ROTTERDAM - loan Sabau zegt geen minuut te hebben ge aarzeld, toen hij net voor het WK op de hoogte werd gebracht van Feyenoords aanbieding. „Aanvankelijk wist ik nergens van. Feyenoord had de zaak eerst met Dinamo doorgespro ken. Pas later, tijdens het trai ningskamp van de Roemeense ploeg in Italië, werd ik inge licht. Het was een geweldige verrassing voor me dat Feye noord mij na het wereldkam pioenschap al wilde hebben," bekent de negentienvoudige in ternational. De leiding van de Rotterdammers bleek uiterst slagvaardig te hebben gehandeld. Want door Sabau's op vallende prestaties op het WK werd een leger van topclubs gealar meerd. De middenvelder somt zelf het rijtje op: „Fiorentina, Bologna. Atletico Madrid, Pisa, Lecce en FC Köln. Via allerlei kanalen kreeg ik plotseling tal van aanbiedingen. Maar ik heb geen moment overwo gen met een van die clubs in zee te gaan. Ik had Feyenoord mijn woord gegeven en daarmee was voor mij de zaak beklonken. De directeur (Martin Snoeck, red) en de trainers hebben mij vanaf het begin keurig behandeld. Dat was voor mij door slaggevend." Dienstplicht loan Sabau speelde pas op zijn tiende jaar zijn eerste wedstrijd in clubverband. Hij had zich zelf aan gemeld bij een kleine vereniging in zijn woonplaats Cluj. Op zijn acht tiende moest hij die club vanwege zijn dienstplicht verruilen voor de legerploeg van Tirgu-Mures. Omdat Sabau nog ingeschreven stond als student rechten hoefde hij zijn tijd niet vol te maken. Omdat hy als een van de grootste talenten te boek stond, werd hij in Bukarest razend snel ingelijfd door het inmiddels be smet verklaarde Dinamo. Daar ontwikkelde de lichtge bouwde, maar ijzersterke Roemeen zich tot een technisch begaafde en intellectuele speler. In zijn eerste De familie Sabau, een Roemeens gezinnetje, vol enthousiasme en vastbesloten om te slagen in Nederland. seizoen pakte hij vijf treffers i eindigde hij met Dinamo op de tweede plaats achter concurrent Steaua. Vorig seizoen greep hij de titel, vond hij dertien keer het net en werd hij achter PSV's Gica Popescu tweede bij de verkiezing 'voetballer van het jaar'. Hoewel loan Sabau de vriende lijkheid zelve is, met plezier en met trots verhaalt over zijn sportieve verleden, weigert hij een boekje open te doen over de praktijken achter de schermen bij zijn voorma lige werkgever die jarenlang in han den was van de gevreesde staatsvei ligheidsdienst. Volgens de in Rot terdam woonachtige Floren Nico- leau, die ooit zelf op bescheiden ni veau voetbalde in Roemenië en als tolk fungeert bij het gesprek, is aan loan Sabau nog duidelijk te merken dat hij in dienst is geweest bij Dina mo Bukarest. Nicoleau: „Hij heeft vroeger net als veel Roemenen nooit iets mogen zeggen. Wie tot vorig jaar een sport krant kocht, las allemaal dezelfde verhalen. Elke speler liet weten dat hy zijn best deed voor de club. An dere geluiden durfde n lyks te laten horen." Sabau: „Sportief gezien heb ik niets te klagen gehad. Ik kreeg de gelegenheid hard te trainen, had succes en genoot veel sympathie bij het publiek in Bukarest. Het laatste vormde altijd een enorme stimu lans. Daarom raakte ik een beetje geëmotioneerd toen tijdens het Rot terdam-toernooi mijn naam werd gescandeerd. Ik was voor mijn eer ste optreden erg nerveus. Ik wilde laten zien wat ik kon en voelde me pas lekker toen ik merkte dat bijna alles lukte. Maar dat de mensen nu al zo enthousiast zijn, is voor mij een steun in de rug. Ik heb het Rot terdamse publiek meteen in mijn hart gesloten en hoop dat het an dersom ook zal gebeuren." Mentaliteit Wie de meningen in de spelersgroep van Feyenoord peilt, hoort niets dan lovende verhalen over loan Sa bau. Het gros van de spelers ver baast zich niet alleen over zijn pres taties op het veld, maar ook over zijn dagelijkse trainingsarbeid en zijn Spartaanse mentaliteit. „Ik ben nog nooit een speler tegengekomen die zo hard is voor zichzelf," zegt Ruud Heus vol bewondering. „Daarnaast gaat hij soms zomaar een poosje op zijn kop staan, is een soort yoga voor hem. Wat dacht je van tien minuten onder een koude douche? Hij doet net alsof het nor maal is." Sabau: „Vroeger was ik een klein tenger ventje. Ik wilde per se prof voetballer worden en wist dat ik dat alleen kon bereiken door veel van mijn lichaam te eisen. Ik heb heel veel aan krachttraining gedaan en heb daardoor mijn spiermassa bijna verdubbeld. Door die kracht te kop pelen aan mijn techniek ben ik uit gegroeid tot een goede voetballer." Niets lijkt de jonge Roemeen te veel. Want naast de zorgen om zijn vrouw en kinderen, het onder de knie krijgen van het Nederlands en zijn drukke bestaan als profvoetbal ler bij Feyenoord doet hij ook nog moeite hier zijn rechtenstudie te voltooien. „Ik ben op de helft en vind het zonde om er nu mee te stoppen. Ik heb alle boeken meege nomen. Twee keer per jaar moet ik terugkeren naar Roemenië om exa mens af te leggen. Dan ben ik advo caat voordat mijn contract bij Feye noord is afgelopen." MILAAN (GPD) - De kater van een niet gewonnen wereldtitel is nog al tijd niet verwerkt in Italië. In de WK-steden zijn de tastbare herinne ringen aan het mondiale evenement nog niet opgeruimd, maar stilaan begint toch het 'calcio' aan een nieuw seizoen. In de oefenperiode boekten al twee clubs opmerkelijke successen in het buitenland. Samp- doria, dat nog maar net van het zo merreces was teruggekeerd, won het toernooi van Wembley door on dermeer Arsenal te verslaan en La- zio Roma versloeg in een Spaans toernooi Real Madrid. Het Italiaan se clubvoetbal lijkt ook in het ko mende seizoen zijn vleugels over Europa uit te slaan. Alle Italiaanse clubs in de hoogste klasse hebben zorgen noch miljoenen gespaard om hun selecties te versterken. Afgelopen weekeinde sloot de zo merse transfermarkt met een beste dingssaldo van meer dan 400 mil joen gulden. In Italië wordt niet zo nauw op een miljard lire (1,6 mil joen gulden) gelet, maar deze zomer zijn de records in de geruchten stroom maar ook in de praktijk ver beterd. Na de overgang van Roberto Baggio van Fiorentina naar Juven- tus, begeleid door rellen in de kunststad kon de markt eigenlijk niet meer stuk. De overspannen markt leidde in de topweken tot re- cord-bedragen bij normale trans fers. Juventus kreeg van FIAT-direc- teur Gianni Agnelli wat meer finan ciële middelen om de strijd met AC Milan-baas Silvio Berlusconi aan te binden. De nieuwe zaakgelastigde Luca di Montezemolo (de organisa tor van de Mondiale) legde voor een slordige negentig miljoen gulden negen nieuwe spelers vast. Eigen lijk maar acht spelers, want bij het Juve-bestuur sloeg de handen van plezier op de dijen, toen bleek dat Montpellier slechts 350.000 gulden voor de Braziliaanse libêro Julio Cesar vroeg. De speler mocht meteen een proefrit maken met een Ferrari. Zo'n goedkope speler is in Italië al jaren niet meer te krijgen, zelfs niet bij de betaalde jeugd. Voor de 19-jarige spits Orlando moest Ju ventus acht miljoen gulden over boeken op de rekening van tweede klasser Reggina. Het dubbele werd geinvesteerd in de Westduitser Has- sler en het drievoudige in Roberto Baggio. De aanwinsten moeten de nieuwe trainer Gigi Maifredi in staat stellen om Juventus na vijf jaar weer eens aan een landstitel te helpen. De pas gewonnen UEFA- Cup wordt in Turijn niet als een bij zonder succes gezien. Van die suc cesvolle ploeg mochten vijf basis spelers (waaronder de buitenlan ders Aleinikov, Barros en Zavarov) samen met Zoff een andere werkge ver zoeken. Ze gingen voor dump prijzen van de hand. Vernieling In de schaduw van Agnelli hebben zich nog twee beroemde Italiaanse ondernemers het voetbal gestort. Filmproducent Mario Cecchi Gori kocht Fiorentina op, omdat hij vol gens zijn eigen woorden 'het als oud-speler niet kon aanzien dat de Florentijnse club naar de vernieling ging'. Hij moest Baggio nog afstaan, maar legde de Roemeen Lacatus en Milan-spits Borgonovo vast. Verras sender was de entree van directeur Tanzi van Parmalat, die de promo vendus Parma overnam op verzoek van de vorige eigenaar. Tanzi voelt zich verplicht de club van zijn stad aan een plaats in de middenmoot te helpen en zorgde meteen voor een primeur door een buitenlandse doelman (de Braziliaan Taffarel) aan te kopen. Later werden ook de Belg Grun en het Zweedse talent Brolin als de nieuwe sterspelers ge presenteerd. Het doel is meteen be reikt, want nog nooit stond de naam van de zuivelfirma op de sportpagi na's afgedrukt als in deze zomer, on danks dat het bedrijf al jareri de top club in het internationale honkbal, een formule 1-stal (McLaren) en zelfs Real Madrid sponserde. Hoewel het meeste geld omging in de handel in Italianen (Baggio, Borgonovo en Carnevale, van Na- poli naar Roma), werden er ook twintig buitenlanders naar Italië ge lokt. Dat aantal zal nog groter wor den, als Lazio Ruben Pereira in tweede instantie vastlegt. De inter national van Uruguay kan dan pas in oktober zijn competitiedebuut vieren. Alleen Napoli, Inter, Milan en Atalanta voelde zich niet geroe pen het aanwezige trio te wijzigen. Deze clubs versterkten zich vooral in de breedte en hopen te kunnen teren op de ploeg van het afgelopen Alle andere clubs stimu leerden de seizoenkaartenverkoop met een nieuwe buitenlander. De nieuwelingen zijn dit keer niet alleen aanvallers. Naast Taffarel werden er nog vijf verdedigers ge kocht. De andere veertien aan winsten zijn gelijk verdeeld over middenvelders en aanvallers. De politieke ontwikkelingen achter het ijzeren gordijn hebben ook hun weerslag gehad op het beleid van de relatief zuinige clubs. Maar liefst zes (goedkope) Oosteuropeanen wer den aangetrokken, waaronder de Russische international Alexej Mik- hailichenko (Sampdoria), de Hon gaar L^jos Detari (Bologna) en de Tsjech Skuhravy (Genoa). Andere spelers van internationale allure die in Italië debuteren zijn de spelver delers Enzo Francescoli (Cagliari) en Martin Vasquez (Torino) en de Braziliaanse libero Aldair (AS Ro ma). Toch is Italië niet voor iedere bui tenlandse voetballer het paradijs. Door de vraag naar steeds meer nieuwe vedetten, worden de vreem delingen die het niet maakten wei nig subtiel afgevoerd. Tenzij ze zelf gaan dwarsliggen en een gunstige afkoopsom bedingen. De Argentijn Troglio ging daarin te ver en werd door Lazio Roma min of meer ver bannen naar Tenerife. Er zijn meer vice-wereldkampioe- nen die na de finale in Rome door nog een hel moesten. Lorenzo werd by Bari overbodig en weet nog niet waar hij wel zijn brood kan verdie nen. Sensini, Balbo en Dezotti moe ten straks genoegen nemen met een seizoen in de Serie B in de hoop dat zij binnen een jaar met hun clubs promoveren. Voor de Uruguayaan- se internationals Paz, Perdomo en Gutierrez is er ook geen plaats meer in de Serie A. Victor en Gallego wer den door hun clubs van hun plich ten ontslagen en hielden de eer aan zichzelf: zij gaan met vervroegd voetbalpensioen. Zo ver wil de Ar gentijnse oud-international Juan Barbas het niet laten komen. Hij was vijf jaar de spelbepaler bij Lec ce, maar werd door trainer Boniek genegeerd bij de plannen voor het nieuwe seizoen. Barbas liet zich na turaliseren tot Italiaan, zodat hij in ieder geval speelgerechtigd is om in de vijfde klasse uit te komen bij Brindisi. Wat dat betreft handelt Ju ventus de zaken het beste af: Barros (Monaco) en Zavarov (Nancy) wer den ondergebracht bij de bevriende relaties prins Rainier en Michel Pla- tini. LONDEN - Les Walker, veilig heidsexpert bij de Engelse voet balbond, maakte onlangs een reisje door het Oostblok. Het doel van zijn trip was de sta dions van twee middelmatige clubs in Tsjechoslowakije en Hongarije te inspecteren. De bewindvoerders op het hoofdkantoor van de FA in het hartje van Londen willen niets aan het toeval overlaten, nu de Engelse clubs weer welkom zijn in Europa. Elk risico, waar het de beruchte aanhang van de Britten betreft, wordt verme den. Vandaar dus dat Walker in het zuiden van Hongarije neer streek bij Pees Munkas (nog niet zo lang geleden tegenstan der van Feyenoord in het Euro pa Cup III-toernooi) en in Tsjechoslowakije bij Banik Ostrava. Tegen die clubs moe ten respectievelijk Manchester United (EC ID en Aston Villa (UEFA Cup) het in de eerste ronde opnemen. „Het liefst zouden we zien dat er niet een Engelse supporter dit sei zoen bij uitwedstrijden in Europa zijn club achterna reist. Maar dat is waarschijnlijk een utopie. De En gelse regering, de voetbalbond en de clubs doen er alles aan om de fans hier te houden. Bij misdragin gen hangen de jongens zware cel straffen boven het hoofd, de clubs gaan bij uitwedstrijden enorme vi deoschermen in Manchester en Bir mingham opstellen. Maar je blijft al tijd zitten met een harde kern die er een sport van maakt Europa in te trekken," zegt Les Walker. De veiligheidsman was deze zomer ook in Italië actief namens de bond. In samenwerking met het leger en de Italiaanse politie hield hij vijf we ken lang met redelik succes het le gioen van zo'n 5000 'hooligans' in bedwang. Hetgeen voor Colin Moy- nihan, minister van Sport, aanlei ding was een positief advies aan de UEFA te geven voor de terugkeer van de Engelse clubs. Les Walker realiseert zich dat de kans op problemen met Britse fans in Tsjechoslowakije en Hongarije niet groot is. De harde opstelling van de lokale veiligheidsmensen hebben hem, zo zegt hij, gerustge steld. „Bovendien is het onwaar schijnlijk dat de Engelsen in die lan den worden geprovoceerd. Want daar ligt in veel gevallen de oorzaak van de rellen. Er is tijdens het WK. zo is achteraf gebleken, overdreven veel aandacht aan het gedrag van onze fans besteed. In het noorden van Italië bleek het er vaak veel ern stiger aan toe te gaan." Niettemin kijkt de Engelse bond met angst en beven uit naar de eventuele volgen de ronden van de verschillende Eu ropese toernooien, wanneer Man chester United of Aston Villa aan een Nederlandse of Westduitse te genstander kan worden gekoppeld. In de vijf seizoenen dat de Britten uit Europa werden geweerd, was het allesbehalve rustig in Engeland. Hoewel de uitbarstingen van ge weld door een streng beleid en vele veiligheidsmaatregelen (meer poli tie, minder staanplaatsen, geringe verkoop van alcohol) minder fre quent waren, konden zij niet de in druk wegnemen dat Engeland waarschijnlijk eeuwig blijft opgeza deld met een supportersprobleem. In Sheffield vonden 92 aanhangers van Liverpool de dood door ver drukking in een van de vakken ach ter de doelen en met name het afge lopen seizoen vormde het noorden van Engelan^ regelmatig het toneel van massale vechtpartijen bij com petitiewedstrijden. V erontwaardigd In Liverpool is verontwaardigd ge reageerd dat de club als enige nog niet wordt toegelaten in Europa. Ook op sportief gebied was dat een forse tegenvaller, omdat manager Kenny Dalglish kapitalen uitgeeft om zijn elftal te versterken en vedet ten als John Barnes en Peter Be- ardsley gigantische salarissen be taalt in een poging hen voor de club te behouden. Alleen voor een lands titel of een FA-Cup blijven dat be hoorlijke investeringen. Wat dat betreft hoopt Manchester United, nu het ook aan het Europe se front mag strijden, iets terug te verdienen van de miljoenen die het de voorbije jaren in zijn elftal heeft gepompt. Manager Alex Ferguson heeft sinds de zomer van 1987 voor dertien miljoen pond (bijna veertig miljoen gulden!) nieuwe spelers ge kocht. Meer dan een FA-Cup heeft dat niet opgeleverd. De honger van de 'Mancunians' is nog altijd niet gestild. Dezer dagen hoopt de lei ding van de steenrijke club de trans fer van Nigel Clarke, ontdekt bij de non-leagueclub Barnett, af te ron den. Als Manchester United inder daad de vraagprijs van 300.000 pond (bijna een miljoen gulden) voor hem neertelt, wordt dat het hoogste be drag dat ooit voor een non-league speler is betaald. Verdér is manager Ferguson nog op zoek naar een er varen, liefst internationale doel- Aston Villa heeft zich nauwelijks op de transfermarkt hoeven roeren, omdat de huidige Engelse bonds coach Graham Taylor in de ogen van de nieuwe Tsjechische oefen- meester een voortreffelijke ploeg had achtergelaten. Aston Villa kan evenwel in de eerste ronde profite ren van het feit dat de Tsjechische tegenstander Banik Ostrava een open boek is voor Venglos.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17