'Voorstel gaat voorbij aan belang van kind' Pro deo-advocaat verdient te weinig Provincie eist rol van 'doener' op Veel kritiek op plan opheffing Ideine scholen Centraal Nederland: beter resultaat, minder passagiers WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1990 PAGINA 13 Politie pakt nu ook in Hillegom Polen HILLEGOM De rijkspolitie van Hillegom en de Dienst In spectie Arbeidsverhoudingen hebben gisteren bij vier Hille- gomse bollenbedrijven zes il legale werkers opgespoord. Vier van hen waren Polen. Verder hadden drie legaal in ons land verblijvende buiten landers de identiteitspapieren niet bij zich. Het was dit seizoen voor de tweede maal dat de politie en de DIA een uitgebreide speur tocht hielden naar werkne mers die illegaal in Nederland verblijven. Tegen de werkge vers is proces-verbaal opge maakt. LEIDEN/ALPHEN - De Vereniging Sociale Advocatuur Nederland (VSAN) heeft acties aangekondigd om de honorering voor de zoge naamde pro deo zaken te verbete ren. Wanneer mensen zelf niet een advocaat kunnen betalen, betaalt de overheid een vergoeding. Die vergoedingen liggen volgens de VSAN echter veel te laag. Advoca ten die zich alleen bezig houden met pro deo zaken verdienen rond de tweeduizend gulden per maand. De VSAN eist een verdubbeling van de vergoeding. Op welke manier de VSAN druk wil uitoefenen om tot hogere tarie ven te komen, is niet duidelijk. In de Leidse regio zijn voorlopig geen acties te verwachten. Het Leidse ad vocatenkantoor Hees en Hes, dat voor een groot deel draait op de rechtshulp voor minderdraag- krachtigen, zegt geen plannen in die Vereniging Sociale Advocatuur eist verdubbeling van vergoeding richting te hebben. Ook kantoren in Alphen aan den Rijn zeggen de ont wikkelingen te willen afwachten. Minister Hirsch Ballin van Justi tie wil van verdubbeling niet horen. Hij wil niet verder gaan dan een ver hoging van 25 procent. Ook de de kens van orde van advocaten in Am sterdam, Utrecht en Maastricht hebben acties aangekondigd wan neer de minister niet over de brug komt. Zij spreken van acties 'waar door het justitieel apparaat in zijn functioneren zal worden belem merd'. Volgens mr. D. Hes van het Leid se advocatenbureau Hees en Hes zal het niet zover komen dat cliënten rechtshulp geweigerd gaat worden. "Dat zou het allerlaatste middel zijn. Dat is strijdig met de hele in stelling van de sociale advocatuur", aldus Hes. Over andere actiemidde len is binnen het kantoor nog niet gesproken. Ook het Alphense kantoor In 't Veen Advocaten verwacht niet dat er harde acties komen om van het ministerie van justitie hogere ver goedingen af te dwingen. "Weige ren van cliënten is onverantwoord", zegt mr. L. Eenens. "Je zou ze daar mee beslist schaden in hun belan gen, terwijl je die juist moet beharti gen. Ze zouden bij voorbeeld ten onrechte de cel kunnen indraaien of financiële schade kunnen lijden". Wel bevestigt Eenens dat het hoog nodig is dat de tarieven om hoog gaan. De raadsman zegt dat er nu al kantoren zijn die mensen die een te laag inkomen hebben om zelf te betalen, botweg rechtshulp wei geren. "Die vinden het bedrijfstech- nisch niet meer verantwoord om be paalde zaken op te nemen. In som mige gevallen, bij voorbeeld in ali mentatiezaken die veel tijd kosten, weet je van tevoren dat je daarop verlies zult lijden", aldus Eenens. Tot i kort heette het bureau Hees en Hes nog Advocatenkollec- tief Leiden. Sinds anderhalve maand is de naam veranderd, mede omdat het kantoor niet langer uit sluitend zaken voor de on- en min vermogenden, zoals dat officieel heet, doet. Het kantoor is in 1978 als een collectief begonnen uit idealis tische motieven. Die motieven zijn er nog wel, maar volgens mr. D. Hes, een van de vennoten, is het niet langer vol te houden om alleen van sociale advocatuur rond te komen. "Op een geven moment word je gedwongen om ook commerciële zaken aan te nemen. Je bent dan 40 jaar, je hebt kinderen en als je ziet dat collega's veel meer verdienen voor hetzelfde werk, dan begint dat wel eens te knijpen. Het verschil is dan veel te groot", aldus Hes. Daar naast speelt volgens haar ook mee dat bepaalde zaken in het c ciële vlak veel leuker zijn. Vervolg van pagina 1 Van onze redacteur Caroline van Overbeeke REGIO - Het onderwijs en de gemeenten in deze regio zien het plan om basisscholen met minder dan 250 leerlingen op te heffen, absoluut niet zitten. Volgens hen gaan de voorstel len compleet voorbij aan de belangen van de kinderen. "Het zou een kaalslag zijn die zijn weerga niet kent. Een volstrekt belachelijk plan", reageert de Katwijkse onderwijs-wet- houder A. Berkheij fel. De wethouder heeft er overigens een hard hoofd in of de plannen doorgang vinden. Voor Katwijk zou het voorstel van maal zo eenvoudig: grote scholen de kleintjes, die ee de projectgroep betekenen dat 12 bieden meer faciliteiten en zijn dus nodig hebben. Dat van de 22 basisscholen verdwijnen, beter. Maar als je de argumenten gigantisch probleem "Het is niets anders dan hakken met hoort, gaat het hier uitsluitend om de botte bijl", meent Berkheij. een' grootscheepse bezuinigings- "Maar er zijn in het verleden rr ijselijke voorstellen geweest op derwijsgebied. De ervaring leert dat school beter onderwijs kan bieden. daar niet meteen erg druk In het verleden hoorden hoop aandacht ïizen wordt de kinde hun ouders". Directeur van de protestants operatie. Ik zet grote vraagtekens christelijke basisschool De Vier- bij het argument dat een grote gang in Aarlanderveen, G. Scholte, moeten maken. In deze 1 komt zo'n plan er volgens mij nooit kwaliteit door. De projectgroep heeft name- kwaliteit lijk alleen gekeken naar de financië- slaggevend en dat heeft niets te le voordelen. Er is nog geprobeerd ken met de grootte van de school, het plan een deskundig sausje te ge- De vejligheid van de kinderen als ven, maar het is onzin te beweren dat de kwaliteit van een school ver- afstanden moeten afleggen betert naarmate hij groter is". school, daar wordt absoluut niet bij Ook de Alphense onderwijs wet- stilgestaan", houder, A. Hommes (WD), is niet jn Leiderdorp heeft het gemeen- te spreken over het voorstel. In Al- tebestuur onlangs besloten drie ba- phen aan den Rijn zouden 27 van de sisischolen op te heffen om geld vrij 34 basisscholen moeten worden op- te maken voor nieuwe basisscholen geheven. Dat is een volstrekt on- in de nieuwe woonwijken. Toch ltjk heel andere geluiden. Voor de school telt 90 leerlingen. "De school het onderwijs is de is het hart van het dorp. Ik ben ook de leerkrachten door- adjunct-directeur geweest op een school met 500 leerlingen maar ik zou er niet graag terug willen. Het is heel onpersoonlijk. Op een kleine de Leidse verkeersdrukte grotere school is de betrokkenheid veel gro ter. Je ziet bovendien sneller hoe een kind functioneert en kan veel effectiever optreden bij leerachter- stand. Voor de kwaliteit van het on derwijs zijn vooral sociale aspecten heel belangrijk". "Dat haalbare zaak weinig bij voorstellen. Het is jonge kinderen onmogelijk vanuit dorpen als Aarlanderveen of onderwys komt erdoor volstrekt on- in d= ^„„1 ik kan me daar ook wethouder C. Huigen niet ge- lukkkig met het plan wat nu op tafel ligt. "De verscheidenheid van het gevaar. Bestuurders willen in toekomst minder praten en meer concreet werk m Schaalvergroting is prima, maar de norm van 250 leerlingenis te star. Je ho°P krijgt daardoor een erg oneven- r grote wjchtige spreiding van scholen". Zwammerdam elke dag phen te komen". "Bovendien kost het geld om al die kinderen afstanden naar scholen te vervoe- ren. Ik denk ook kleuters en kleine Onpersoonlijk komerToo'een^ grote'schook wSï 2£u& DEN HAAG - De provincie ziet voor die actievere rol van het provinciaal Zuid-Holland •;detreurigej kam- zichzelf een rol weggelegd als ma kelaar en projectontwikkelaar. Dat het streven komen op een grote school. Waar Rijn]and staat sceptisch tegenover blijft dan dat veelgeprezen gevoel het voorstel. Directeur J. de Bil van veiligheid. Grote scholen ver- heeft zijn bedenkingen bij het door h", r jh m er gen bovendien een volstrekt andere de proJC!Ctgroep geschetste ideaal 5an J^rhLn S^Ln^lub acheve organisatie. Als er alleen maar gro- van een school met 500 leerlingen dan voorheen als een club actieve tere scholen mogen bestaan, zou dat ^|g~ns ^r gVen enkele f am bestuurders op te stellen, die niet al betekenen daj massaal managers wijzing dat een school i bestuur onder woorden te brengen, pioen" bij het uitstoten zurende stoffen in Nederland, met Had de provincie vroeger nog het gevolgen van dien. Om er een imago van een dor, statisch en paar te noemen: Een derde leen maar praten over hoe het alle- Sb^K^ S'SSM'SSyS P~. dor, statisch jü machteloos bestuur, dat moet bomenstand is'minder vitaal', oude straks helemaal anders worden, al- m0mumentale gebouwen blijken dus het dagelijks bestuur van de -zwaar belast', de opbrengst van de Rotterdam moet worden verbouwd, wordt de nood hoog. Alles in ogen schouw genomen ziet de provincie een dreigende situatie ontstaan waarbij schoon drinkwater uit de kraan geen vanzelfsprekendheid zou betekenen dat alle scholen die teitsverbetering zie ik niet twee drie". kleiner zijn, en dat zijn er nogal wat Volgens onderwijsadviseur van de hier, minder kwaliteit in huis heb- gemeente Leiden, E. Hesseling, is ben. Maar daar is geen enkele aan- het plan erg simplistisch. In Leiden wijzing voor. Bij ons in de regio hebben 30 van de 42 scholen minder functioneert het overgrote deel van dan 250 leerlingen. "Het klinkt alle- de scholen gewoon goed". Ook ouders maken zich zorgen akkers is 300 miljoen gulden lager Veel knelpunten kunnen door de Zuid-Holland heeft te kampen dan eigenlijk mogelijk is en in het gemeenten worden weggewerkt, VALKENBURG Met groot mate rieel wordt deze week gewerkt aan de bouw van een viaduct over de Voorschoterweg in Valkenburg. De brug maakt deel uit van de S 4, de nieuwe verbinding tussen Katwijk en Leiden die enige tijd geleden al gedeeltelijk is opengesteld voor het verkeer. Het is de bedoeling dat de nieuwe weg volgend jaar wordt aangeslo ten op de Plesmanlaan in Leiden. De S 4 moet onder meer bijdragen tot het terugdringen van de ver keersdrukte in het zuidelijk deel van de bollenstreek en dan met name in Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg. De Voorschoterweg is tot en met morgen voor het doorgaande ver keer afgesloten. Hoge woning» Als voorbeeld wordt genoemd met grote problemen op het gebied duingebied zijn sommige plante- maar voor andere problemen soorten niet levensvatbaar door bovenlokale benadering vereist, zo ontkalking. - menen de schrijvers van de nota. moet dringend De schadelijke stoffen zijn ook te- Een van de belangrijkste punten het initiatief om braakliggende van milieu, verkeer scheepsbouwterreinen tussen Rot- Veel zaken zijn totaal uit het terdam en Dordrecht te gaan be- wicht gebracht' bouwen. De provincie worden hersteld. Het provinciaal rechtgekomen tiatief hiertoe, huurde een kantoor- bestuur wil de problemen in de toe- door, Ziekenfondsraad wil hartchirurgen niet erkennen UTRECHT (ANP) - De Zieken fondsraad vindt dat de Nederlandse Vereniging voor Thoraxchirurgie (NVT) - hoewel alle hartchirurgen er lid van zijn - niet moet worden er kend als representatieve organisa tie in het kader van de Ziekenfonds wet en de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. De 56 Nederlandse hartchirurgen zijn uit de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) ge stapt omdat ze het niet eens zijn met het in december gesloten vijfpartij- enakkoord van de LSV met de orga nisaties van ziekenhuizen en verze keraars. De gevraagde erkenning zou tot gevolg hebben dat de hartchirurgen zelf met de ziekenfondsen en verze keraars kunnen onderhandelen over modelovereenkomsten. In ja nuari heeft de Ziekenfondsraad al zo'n overeenkomst goedgekeurd. Van de 56 thoraxchirurgen wer ken er 33 in een academisch zieken huis. Voor hen hoeven geen indivi duele medewerkersovereenkóm- sten met het ziekenfonds te worden gesloten. Een eventuele modelover eenkomst zou dus maar betrekking hebben op 23 specialisten. De Ziekenfondsraad noemt het niet doelmatig, als de verzekeraars met elk specialisme afzonderlijk moeten gaan onderhandelen. Ver- positie hillen- Ontsnapte gevangene in Noordwijk gepakt NOORDWIJK - Een 37-jarige man die uit de strafgevangenis van Veenhuizen was ontsnapt, is giste ren aangehouden in Noordwijk. De man, die zich verdacht ophield in een hotel aan de Oude Zeeweg, wekte de argwaan van de hoteleige naar. In de loop van de dag werd hij door de Noordwijkse politie aange houden. De man bleek in het bezit te zijn van een gestolen auto. Van daag wordt de gedetineerde weer overgebracht naar Veenhuizen. pand in Rotterdam, vormde met gemeenteambtenaren jectteam en ging aa HÓcUnaa ro1 van 'makelaar' „SS wikkelaar wil de provincie in de toe- komst meer gaan spelen In de nota 'Zuid-Holland, komst niet alleen met praten, pro- vooral door actie en concrete de slag. Deze stellen te lijf gaan. projectont- Ambtenaren hebben i de bodem waar- daarbij i. voorbeeld te gebruik het terugdringen de auto. De provincie het plan. Secretaris dezeggenschapscommissie van de Leidse basisschool Woutertje Pie- terse, E. van Eyk denkt dat een grot< het belang is van het kind. "Als kin deren ver weg op school moeten, wordt de afstand die ze moeten af leggen naar hun vriendjes ook veel igg j ^oor het gedeputeerde staten op het terrein van het milieu, zo die^zo^n'p^rsoonlü^Vooral voor werd gepresenteerd, is geprobeerd nen gedeputeerde staten. Zo noemen, in het gras in de bollen- kiest ondubbelzinnig voor het uit streek meer kwik zit dan maximaal breiden van het openbaar vervoer- in veevoer is toegestaan. De Rotte, net boven die van het wegennet, reeks de Wijde Aa en de stadsgrachten Daarnaast moet door tolheffing en Leiden en Gouda zijn eveneens hogere parkeergelden het autorij- problemen van de Randstad provincie op een rijtje gezet. Boven- sterk verontreinigd, dien is daaraan een actieplan ge- Maar Zuid-Holland komt ook evenwicht', die gisteren koppeld met mogelijke oplossin- in haar afval, zo waarschuwt het da- wordt om de trein of bus te r tegelijkertijd met de begroting voor gen. De nijpendste situaties liggen gelijks bestuur van de provincie. Behalve het milieu baart ook de Zeker als straks de Leidse vuilver- sociale situatie de provincie grote branding gesloten wordt en die i LEIDEN Centraal Nederland heeft vorig jaar minder reizi gers vervoerd, maar financieel - ruim twee miljoen gulden winst - een goed resultaat geboekt. Het jaar ervoor, 1988, gaf een zelfde beeld te zien. Centraal Nederland zegt, dat de zachte winters van beide jaren de oor zaak zijn van het teruglopen van het reizigersbestand. Veel scho lieren, dertig procent van de CN-klanten, bleven als gevolg daarvan op de fiets gaan, wordt in het jaarverslag van het streekvervoersbedrijf gecon stateerd. De busmaatschappij die de toekomst rooskleurig tegemoet. De komende vijf jaar staan er forse uitbreidingen te verwach ten. CN denkt dat de omzet uit eindelijk de 200 miljoen gulden zal overschrijden, het reizigers- aanbod en personeelsbestand fors omhoog zullen gaan. Het vervoersbedrijf denkt dat onder meer te kunnen bereiken door het invoeren van de 'Defensie Openbaar Vervoerkaart', waar mee CN op jaarbasis 400.000 ex tra reizigers hoopt te trekken en de openbaar-vervoerskaart voor studentenkaart die per jaar 700.000 extra passagiers moet opleveren. De Shuttle Businessbus is in middels uitgegroeid tot negen lijnen metzeventien spitsbus- sen. Deze vloot vervoert dage lijks 455 reizigers van wie ruim zeventig procent vroeger auto forens was. Dit resultaat heeft ertoe geleid dat het experiment tot eind van dit jaar wordt voortgezet. CN stelt dat naar de klant toe en als file-verminde rend openbaar vervoer is de Shuttle een groot succes. Belangstelling is er ook voor de nachtbus. Het vandalisme, met name in Amsterdam, gaf in eerste instantie nogal wat zor gen. Het uitvoeren van een spe ciaal op het nachtvervoer ge richt programma heeft dat van dalisme praktisch uitgebannen. Centraal Nederland moet als Randstadbedrijf een flinke steen bijdragen aan het milieu. Het Schipholproject (spitssnel- bussenplan) en het Gasbuspro- ject respectievelijk Schone- busproject. In het kader daar van wordt er geëxperimenteerd met bussen die op gas rijden. Binnenkort zijn er tien bussen omgebouwd. Bijna het hele wa genpark heeft Centraal Neder land voorzien van astbestvrije remvoeringen. Centraal Nederland begint dit jaar nog met overleg over een stelsel voor spoorbustech- niek vrije busbanen in de regio Amsterdam. In totaal is voor dit plan een bedrag van 600 miljoen gulden nodig. De chauffeurs op de bussen zitten goed bij Centraal Neder land. Chauffeur E.A. van Koll beaamt bet volmondig. Onder zoek heeft aangetoond dat de cbauffeursstoelen in de CN-bus er goed van afkomen. Maar er is altijd wei een baas boven baas. Zo ook onder de cbauffeursstoe len. Wat blijkt. Het CN-zitje zit niet echt lekker als de bus over slechte wegen rijdt. Dan vol doet een ander type beter. Daarom heeft bet busbedrijf besloten de 'betere stoel' te plaatsen in 150 bussen die met regelmaat van de klok over een slecht wegdek rijden. «oto Henk Bouwman» zorgen. "Grote groepen, waaronder migranten, komen in een sociaal en cultureel isolement terecht, terwijl anderen zich zichtbaar koesteren in de behaagljke sfeer van toenemen de welvaart", zo constateert de pro vincie. Op medisch gebied is tegen woordig alles mogelijk maar de wachtlijsten voor verpleeghuizen groeien onrustbarend. "Op vele plaatsen tikken tijdbommen die ontmanteld moeten worden", zo stellen gedeputeerde staten plas tisch. De remedies die de provincie daarvoor heeft, zijn bij voorbeeld het voeren van een 'actief arbeids marktbeleid', het aanbieden van educatieve voorzieningen op regio naal niveau en het stimuleren van vrijwilligerswerk. Daarnaast wil de provincie een inspanning leveren om de regionale verschillen in aan bod van zorg op te heffen. Zo is er in de Leidse regio de grootste overca paciteit van zwakzinnigenzorg, ter wijl in Gouda bijna op alle terreinen een tekort is. Scharenslijper 'vergeet' het wisselgeld... RIJNSBURG - Een scharenslijper rekende gistermiddag in Rijnsburg 35 gulden voor het weer messcherp maken van een grasmaaier. De eige nares van de grasmaaier, een be woonster van de Irissenstraat, gaf de man vijftig gulden mee. De scha renslijper vroeg haar even te wach ten omdat hij geen wisselgeld op zak had. Ook gaf hij haar het advies de eerste tien minuten de maaier niet te gebruiken. Toen ze na de tien minuten nog ge n wisselgeld had ontvangen, kree i de vrouw arg waan en waarschuwde de politie. ©uöiSicutos - Het kinderfeest in den speel tuin "Vreewijk" is opnieuw uit stekend geslaagd. Het bezoek, daaraan gistermiddag ge bracht tijdens twaalf leden van het stafmiLziekcorps van het vierde regiment infanterie er be kende populaire nommers met de volksliederen uitvoerden, was andermaal zeer groot. Met de verschillende spelen, waartoe de vele aanwezige toestellen en de uitgestrektheid van het ter rein volop gelegenheid aanbie den, vermaakte het jonge volkje zich druk. Vele ballons werden er weer opgelaten en trokken ver weg, tot men ze niet meer kon zien. De laatste evenwel, ver vaardigd van minsten 70 vellen vloeipapier en een groote heb bende van ongeveer 6 meter, ge raakte toen hij statig opwaarst steeg en reeds eene aanzienlijke hoogte had bereikt, waarschijn lijk door droppels van de spiri tusvlam op een aangehecht pa piertje in brand, hetgeen onder de jeugd, welke den ballon met aandacht nastaarde, heel wat teleurstelling veroorzaakte. Met lampionsverlichting en ben- gaalsch vuur werd ook nu de pret besloten. Telkens zingende toog de kinderschaar toen huis waarts. Tegen Zaterdag-mid dag is er opnieuw een feest aan gekondigd Vijfentwintig jaar geleden: - RECORDHOOGTEPUNT NE DERLAND CANADA IN ZWEM BAD „DE VLIET" ADA KOK BREEKT WERELD RECORD OP 200 METER VLIN DERSLAG (2.25.8) Ada Kok - 18 jaar, blond, groot en goedlachs - heeft opnieuw de zwemwereld verrast. De Amster damse stenotypiste, die vorige week in Boedapest de 100 meter vlinderslag in wereldrecordtijd zwom, legde zaterdagmiddag in het Leidse zwembad De Vliet de 200 meter vlinderslag af 2.25.8. Een verbetering van wereldrecord, dat sinds zondag j.L op naam stond van Kendis Moore (Amerika) met niet i der dan 0,5 seconde.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13