'Na, tienen hoor je hier niets meer Golfclub aarzelt over uitbreiding 'Bedrijven stimuleren bij het verbeteren van toegankelijkheid' WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1990 REGIO-LEIDEN PAGINA 11 WASSENAAR - De Wassenaar- se golfclub Rozenstein zit in een moeilijk parket. Enkele dagen voordat de leden een beslissing moeten nemen over een vijf miljoen gulden kostende uit breiding van de baan aan de oostkant van de Katwijkseweg, hebben leden gemeld dat aan de overkant van de doorgaande weg plannen bestaan voor de aanleg van een veel groter golf terrein. Het bewuste gebied ligt ingeklemd tussen duinen, Katwijkseweg en villapark Rijksdorp en is volgens sommige golfers veel aantrekkelij ker dan het bollenveld aan de noordkant van de Kokshornlaan, waar Rozenstein een optie op heeft genomen. Bestuursleden van Ro zenstein sluiten dan ook niet uit dat de beslissing om de golfbaan twee maal zo groot te maken vrijdag avond wordt uitgesteld. Zo kan tijd worden gewonnen voor nader on derzoek. Vorige week heeft een bestuurs- delegatie een eerste gesprek gehad met de projectontwikkelaar in kwestie, maar bleef toen met veel vraagtekens zitten. Gaat het nu óm een gebied van 30 of van 100 hectare aan de westkant van de Katwijk seweg? Zijn er al gronden aange kocht, opties op gronden genomen of toezeggingen van de gemeente binnen? Gaat het alleen om golfba nen of komen er ook villa's bij? En: wordt het golfterrein aan de club aangeboden of probeert de project ontwikkelaar op een andere manier geld te verdienen? "Het was alle maal heel vaag", vat een bestuurslid In de meest vergaande variant zou een groot deel van de hoek tus- Bijdrage Irene Nieuwenhuyse Katwijkse jachthaven wordt bewust 'sober' gehouden Wethouder Oegstgeest bij tuincentrum zonder drempels: OEGSTGEEST - Het tuincentrum aan de Haarlemmerstraatweg in Oegstgeest ontving gisteren als eerste in de gemeente een certi ficaat dat aapgeeft dat het bedrijf goed bereikbaar is voor gehandi capten. Coördinerend wethouder voor het gehandicaptenbeleid, J.P. van der Reijden, schroefde een bord met een vignet op een paal bij de ingang van het bedrijf. De actie is een initiatief van de werkgroep Oegstgeest Zonder Obstakels (OZO). In een korte toespraak noemde Van der Reijden Oegstgeest een plaats die over het algemeen redelijk toe- AKZO Sassenheim regelt kinderopvang voor werknemers SASSENHEIM - AKZO Coatings in Sassenheim heeft per 1 septem ber bjj verschillende kinderdagver blijven zes kindplaatsen gekocht. Deze plaatsen zijn bedoeld voor de opvang van kinderen van eigen werknemers en werkneemsters. AKZO betaalt ruim 12.000 gulden per kindplaats aan de dagverblij ven. Het gaat hierbij om een proef die twee tot drie jaar duurt. Er wor den maximaal tien kindplaatsen ge kocht. Het Sassenheimse bedrijf heeft inmiddels contracten gesloten met kinderdagverblijven in Sassen heim, Voorhout, Leiden en Zwa nenburg. Voor de zes kindplaatsen zijn inmiddels tien kinderen aange meld. M. van Haeften van de com missie kinderopvang die de proef begeleidt: "Je krijgt steeds meer goed opgeleide vrouwen in het be drijf met een zekere know-how. Dat raak je steeds kwijt als ze stoppen met werken. Bovendien speelt het tekort aan goede werknemers in de toekomst een rol. Door het verzor gen van kinderopvang proberen we mensen vast te houden en ze straks te krijgen". AKZO hoopt met de proef wervings-, selectie- en oplei- dingskosten te besparen. Ook wordt kennis en ervaring voor het bedrijf behouden. Het initiatief voor de kinderop vang is genomen door de onderne mingsraad van AKZO. Vervolgens is door middel van een enquête de behoefte aan kinderopvang gepeild onder de werknemers. In mei is vooruitlopend op de definitieve re geling alvast een kindplaats gere geld voor enkele werluiemers die dringend verlegen zaten om kinder opvang. Inmiddels zijn contracten afgesloten voor de andere vyf plaat sen. De resterende plaatsen worden gekocht als werknemers daar be hoefte aan hebben. Alle werkne mers die een kind moeten verzor gen, komen in aanmerking voor de kinderopvang. Zij betalen zelf de kosten die verschuldigd zijn vol-, gens de richtlijnen van het ministe rie van WVC. Over twee tot drie jaar wordt de proef doorgesproken. Dan wordt bekeken of de kinderopvang bij AKZO op dezelfde manier wordt voortgezet. gankelijk is voor gehandicapten. De ongeveer 15 aanwezigen zegde hij toe zo veel mogelijk bedrijven in Oegstgeest te willen stimuleren drempelverlagende maatregelen te nemen. Na de onthulling maakte een rolstoelgebruikster een 'proef rit' door het bedrijf, waarbij bleek dat alle obstakels vakkundig waren verwijderd. Bij monde van me vrouw K. Bosma toonde ook de werkgroep Oegstgeest Zonder Ob stakels zich tevreden. De wandelpaden in hetibedrijf zijn verbreed en hinderlijke opstap jes ruimden het veld. Planten wer den op lage tafels geplaatst, zodat de gehandicapte klant deze vanuit zijn rolstoel kan bekijken. Ten slot te werd bij het bedrijf een invaliden parkeerplaats aangelegd. Het vignet dat door Van der Reij den werd aangebracht toont een in ternationaal symbool, dat in Neder land door de in Utrecht gevestigde gehandicaptenraad wordt uitgege ven. De werkgroep OZO probeert zo veel mogelijk bedrijven in Oegst geest over te halen ook zo'n vignet te 'verdienen' en dat lukt volgens woordvoerder mevrouw Bosma aardig. Bescheiden "In het verleden hebben we al een supermarkt en de nieuwe gemeen- tewerf met zo'n bord kunnen ver blijden. Als winkels gaan verbou wen benaderen wij ze om het dan gelijk zö te doen dat ook gehandi capten de ruimte krijgen. We hopen De Oegstgeester wethouder J.P. van der Reijden verklaart het tuincentrum aan de Haarlemmerstraatweg toe gankelijk voor gehandicapten. (toto Jan Holvast) en verwachten dat meer midden standers daar rekening mee- gaan houden". De aanpassingen in het tuincen trum zijn door het bedrijf zelf uitge voerd en betaald. Bedrijfsleider H. Vlekke noemt de investering 'be scheiden'. "Omdat we alles zelf heb ben gedaan is er wel flink wat tijd in gaan zitten". Een grote toeloop van gehandicapte klanten heeft hij tot nu toe niet gehad. "Maar dat zal in de toekomst wel veranderen, want voor zover ik weet zijn er in Neder land nog maar weinig tuincentra die zo goed bereikbaar zijn als het on- De vereniging Oegstgeest Zonder Obstakels (OZO) heeft de zaak aan gekaart nadat een van de leden een bezoek had gebracht aan het cen trum. Vlekke: "Het was haar opge vallen dat de paden tussen de schappen hier al vrij breed waren en dat het bedrijf met kleine aanpas singen ook overal voor rolstoelers toegankelijk "was te maken. En dat hebben we toen gedaan". Ondanks de toezegging van wet houder Van der Reijden dat hij an dere bedrijven in de gemeente zal stimuleren hun bereikbaarheid te vergroten, is in de begroting van Oegstgeest voor dit doel geen geld gereserveerd. "En voor zover ik weet is er ook geen nota onderweg om voorstellen in die richting voor te bereiden", zegt gemeente-ambte naar D. Noort. Toch doet de gemeente wel dege lijk haar best om Oegstgeest zo veel mogelijk van nodeloze obstakels te ontdoen, verzekert Noort. "Alle aanvragen voor bouwvergunningen voor openbare gebouwen bespre ken wij; met het provinciaal overleg gehandicaptenbeleid in Den Haag. Deze instantie geeft advies over de vraag hoe de bereikbaarheid van scholen, winkels en andere openba re gebouwen kan worden verbe terd. Dat advies wordt vrijwel altijd overgenomen voordat een bouw vergunning wordt verstrekt". Tussen enige gemeente-ambtena ren en de werkgroep OZO vindt re gelmatig overleg plaats. Als resul taat van dit overleg werd de bouw verordening aangepast. Sinds enige jaren wordt in Oegstgeest 'aanpas baar' gebouwd, wat wil zeggen dat 'gewone' woningen makkelijk ge schikt zijn te maken voor bewoning door gehandicapten. "We hebben ze daarvoor wel met een paar nota's moeten bestoken, maar sindsdien hebben we een prima overleg", zegt Bosma. Ook op andere terreinen doet de gemeente volgens ambtenaar Noort zijn best. Zo zijn in de loop der jaren de meeste trottoirs op de hoeken van straten verlaagd, zodat rolstoe len makkelijker kunnen manoeu vreren. In het gemeentehuis aan het Wilhelminapark zijn de drempels al heel lang geleden verdwenen. Ombudsman vindt dat landmacht slecht is omgesprongen met sollicitant Wassenaar WASSENAAR - De directie perso neel van de Koninklijke Land macht is onbehoorlijk omgespron gen met de sollicitatie van een Was- senaarse man die 'kortverbandvrij- williger' wilde worden bij de land macht. Dat is het oordeel van de Na tionale Ombudsman, die een klacht van de Wassenaarder heeft behan deld. Een 'kortverbandvrijwilliger' krijgt gedurende zijn vierjarige con tract de status van beroepsmilitair en is algemeen inzetbaar. De Was senaarder solliciteerde februari vo rig jaar en de sollicitatieprocedure werd begin juni 1989 afgesloten. De Wassenaarder heeft eind juli zelf moeten informeren of hij de sollici tatieronde had overleefd. Hij kreeg wel een telefonische, maar geen schriftelijke bevestiging. De om budsman vindt dat de directie eer der en uit eigen beweging duidelijk heid had moeten verschaffen. De dienst is ook in gebreke geble ven, omdat gegevens van de Was senaarder zijn zoekgeraakt. Hier door kreeg hij pas op 6 februari 1990 te horen dat hy eind februari zóu kunnen beginnen met de opleiding. Dit terwijl de man had laten weten dat hij ruim van tevoren duidelijk heid wilde, omdat hij zijn baan zou, moeten opzeggen. De afdeling wist eind 1989 hoeveel mensen er op de opleiding terecht zouden kunnen en had de jongeman volgens de om budsman eerder kunnen inlichten. Mogelijk concurrentie voor de deur sen Rijksdorp, duinen en de scher pe hoek in de Katwijkseweg met zo'n 36 holes worden gevuld, 18 holes meer dan Rozenstein na de uitbreiding met negen holes heeft. In andere varianten gaat het om een golfbaan met een grootte van 30 tot 40 hectare, genoeg voor zo'n 18 holes. Moeilijk Rozenstein zelf zit ten zuiden van de Kokshornlaan, achter de sporthal en enkele sportvelden. Volgens Ro- zensteiners zal het niet makkelijk zijn om de plannen te realiseren aan de duinkant van de doorgaande Katwijkseweg. De projectontwik kelaar moet met veel eigenaren en gebruikers tot overeenstemming komen en de gemeente dient ver volgens het bestemmingsplan aan te passen. De grond langs de Katwijkseweg heeft al 15 jaar een agrarische be stemming en het is er al jaren verbo den huizen te bouwen. Een ingewij de, die niet met zijn naam in de krant wil, werpt tegen dat een slim me jongen problemen kan omzeilen door aan te voeren dat de bollenboe- ren weg willen en er dan het best "feen golfterrein kan komen. De grond blijft dan tenminste groen en als tegenprestatie zou de ontwikke laar villa's mogen bouwen: 'Dure, dikke villa's'. De informant heeft de indruk dat het om luchtkastelen gaat. Zo laat hij weten dat de golfclub binnen drie jaar extra holes kan hebben, terwiji de anderen er wel twintig jaar over kunnen doen. Toch is hij allerminst gerustgesteld. Vooral het moment waarop de plannen zijn ge presenteerd, maakt hem voorzich tig. Nadat al maanden geruchten de ronde deden, werd vorige week - tij dens een voorlichtingsbijeenkomst over de uitbreiding van de Rozen- steinbaan - opeens gemeld dat er golfplannen zijn aan de andere kant van de Katwijkseweg. "Zo werd op zijn minst de indruk gewekt als zou men de plannen van Rozenstein in de war willen sturen", zegt de man. En vervolgens laat hij weten dat de vereniging nogal wat makelaars in haar midden heeft ('maar dat be grijp je wel bij een golfclub'). Lenen Dergelijke makelaars kunnen hun eigen belangen hebben en het is de vraag of de club daar niet de dupe van wordt. Voor de aankoop van de grond, de aanleg van de baan en het maken van een verbinding tussen de bestaande en de nieuwe baan is vijf miljoen gulden nodig. De helft daarvan moet worden geleend en een bank zou huiverig voor het ini tiatief kunnen worden wanneer het hoort dat het rond de Katwijkseweg gaat wemelen van de holes. Het bestuurslid weigert daarop vooruit te lopen. Waar het volgens deze golfer om gaat is dat het be stuur, op verzoek van de leden, alles geregeld heeft met de grond aan de noordkant van de Kokshornlaan. En dan moeten leden niet verwach ten dat de leiding het allerlaatste moment terugschrikt voor 'iets vaags'. "We zullen wel melden wat er speelt en de leden moeten vervol gens maar beslissen", zegt het be stuurslid. Persoonlijk denkt deze Rozen- steiner dat het aanleggen van een golfbaan tussen duinen en Katwijk seweg op nog meer problemen stuit dat het aanleggen van een tweede baan aan de andere kant van de Kokshornlaan. Weliswaar gaat het in beide gevallen om bollengrond, maar aón de duinkant zouden daar extra eisen van de duinwaterleiding bij komen. Bovendien is de Kat wijkseweg veel breder dan de Koks hornlaan en kost het meer geld om een verbinding aan te leggen over of onder die weg door. Hoe Rozenstein de golfterreinen aan weerszijden van de Kokshorn laan gaat verbinden, is overigens nog onbekend. Zowel een brug, een viaduct als een gewone oversteek lijken tót de mogelijkheden te beho ren. Rozenstein heeft een wachtlijst van 25 mensen en een wachtlijst voor deze wachtlijst. Ook daarop prijken de namen van zo'n 250 men sen. Naast Rozenstein telt Wasse naar de exclusieve Haagse Golf en Countryclub en doet ook de Kievi ten aan golf. In hun collegeprogramma lieten B en W weten dat er behoefte is aan golfaccommodaties. Ze keken daar bij vooral naar de leegkomende vel den in het tegen Den Haag aangele gen deel van de gemeente. Over de uitbreiding van Rozenstein is vol gens een gemeentevoorlichter slechts oriënterend gesproken. Van andere plannen aan de Katwijk seweg weet hij niets. Bollentelers in het gebied hullen zich in stilzwijgen. Ze verwijzen door, weigeren aarzelend commen taar of melden dat er al tien jaar be langstellenden langskomen met mooie plannen voor de grond. KATWIJK - De Katwijkse jacht haven is dit jaar uitgebreid met veertig ligplaatsen. Tussen de Biltlaanbrug en het viaduct van de Provincialeweg liggen op een zeer zonnige middag echter niet meer dan tien boten afgemeerd. De meeste waterliefhebbers zijn kennelijk op pad. Als Jaap Zwaan in zijn boot het liggeld int, sputtert een enkeling tegen. Maar de havenmeester strijkt met vriendelijkheid de plooien van verzet glad. "Ze beta len hier op het nieuwe stuk min der dan de mensen in het oude ge deelte, omdat het clubgebouw en de toiletten ver weg zijn", legt hij uit. De voorzieningen bevinden zich aan de Haringkade. Verleden jaar kwamen uit dit oude deel van de haven veel klachten, omdat de nu als officieel aangemerkte nieu we ligplaatsen toen nog 'wild' wa ren. Om die ongelijkheid weg te nemen, heeft de stichting Jacht haven Katwijk de uitbreidings vergunning tussen de beide brug gen aangevraagd en gekregen. Of er bij de 'nieuwbouw' ook een nieuwe toiletgroep komt, hangt nog af van de plannen voor het havengebied. Hierop wordt mo menteel nog druk gestudeerd. Zwaan vindt in elk geval dat die extra voorzieningen er moeten komen. Zwaan komt uit de beroepsvis serij. Hij is vanwege gezondheids klachten afgekeurd om het zware vissersvak te beoefenen. "Wat was ik blij dat ik hier kon werken. Toch een vrij leven en het water vlakbij. Een Katwijker kan nooit zonder de zee". Ooit iets span nends meegemaakt? Een lange stilte, een verlegen blik. "Ik ben geen verhalenverteller". Het ant woord komt van J. Kuit van de jachthavenstichting: "We hebben hem niet aangesteld als moppen tapper". Afstand Zwaan is verantwoordelijk voor het reilen en zeilen in de haven. Werkt de grote afstand tussen boot en toiletgebouw geen extra vervuiling van de haven in de hand? Zwaan over de rand van de boot kijkend: "Ach, dat valt wel mee. Alleen by extreem hoge tallen. De jachthaven dateert uit 1976. Er waren toen vier steigers en 800 overnachtingen. Nadat in 1977 het clubgebouw werd neer gezet, kwam de uitbreiding. Thans zijn er negen steigers, het geen betekent dat er 254 vaste lig plaatsen zyn. In geval van top drukte kan dat oplopen tot 400. Voorts biedt de binnenjachtha- ven, inclusief de uitbreiding van dit jaar, plaats aan 250 zogehten passantenboten. Tot nu toe zijn deze zomer ruim 9000 overnach tingen geboekt, eenzelfde aantal waarmee verleden jaar is afgeslo ten. Drankmisbruik, waar in andere havens wel eens over wordt ge klaagd, komt volgens Zwaan en Kuit in Katwijk niet voor. Toen laatst een vaargezel toch wat te diep in het glaasje had gekeken, en onwelvoeglijke taal had geuit, moest hij zich melden bij het be stuur. Pas toen hij voor de toe komst beterschap had beloofd, mocht hij zich weer op de steigers begeven. "Op vakantie drinkt ie dereen wel eens een pilsje meer, maar de kratten jenever en pils worden niet met karrevrachten de boten ingedragen", merkt de havenmeester in zijn indrukwek kende uniform op. "Wij willen dat iedereen het hier naar de zin heeft en we zijn blij dat er geen disco in de buurt van de haven is. Na tienen hoor je hier nooit meer wat", weet Zwaan. Hij zegt een gruwelijke hekel te hebben aan mensen die anderen overlast be zorgen. Van bestuurders van speedbo ten, die andere vaargasten hinde ren, moet hij niets hebben. "Als die jongens hard langs de boten gaan, vliegen de pannen in de ka juit van tafel". Hij is ontzettend blij dat de politie in de toekomst harder gaat optreden en de boten van eigenaren, die diverse keren bekeurd zyn, aan de ketting gaat leggen. Kuit haalt in één zin zijn gram: "Het is gewoon a-sociaal gedrag van die mensen". Havenmeester Jaap Zwaan van de jachtha ven Katwijk: "We houden het hier bewust so ber". (foto Wint Dijkman) temperaturen als de algengroei sneller gaat, ziet het er niet'altijd even fris uit". Het hoogheemraad schap bevestigt dat. Het is trouwens niet mogelijk om van zee de Katwijkse jachtha ven in te varen, omdat de vissers plaats geen open verbinding met het grote water heeft. Pleziervaart is alleen mogelijk over de Oude Rijn en het Oegstgeesterkanaal. Het dichtstbijzijnde plassenge- bied van De Kaag is toch gauw anderhalf uur varen. Dat bete kent dat het in de Katwijkse ha ven vooral rustig is. En aantrek kelijk voor liefhebbers van strand, zee en duin. Zwaan geeft wat cijfers en jaar- WOENSDAG 22 AUGUSTUS Alphen jeugdinstuif volleybal, van 19.30 tot 19.30 uur in gymnastiek lokaal van de Zonnebloemschool, Jongklndt Coninckstraat. Katwijk duinwandeling olv IVN-gids, vertrek om 19.30 uur, vanaf par keerterrein Soefitempel, Sport- autopuzzelrit, inschrijven bij De Roskam, aanvang 19.00 uur. straatvoetbaltoernooi, aanvang 19.00 uur, omgeving Groentevei ling, Sandtlaan. open avond KNZHRM aar Rijnmond, van 19.00 tot 21.30 West, over 5. 10 of 15 km. start tussen 18.00 en 19.00 uur bij kan tine VTL, Voorschoterweg. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel: 121554. Noordwijk woensdagavondzang mmv Het Groot Rijnstreekkoor' uit Katwijk, aanvang 20.30 uur in de Hervorm de Kerk, Hoofdstraat. Sassenheim wielertour avondvierdaagse, start om 19.00 uur vanaf de Oost haven. Voorhout 2e avond avond fiets-driedaag se. start tussen 19.00 en 19.30 uur bij De Spelewey. Woubrugge schrijfavond Amnesty Interna tional, van 20.00 tot 22.00 uur in de.openbare basisschool, Emma- DONDERDAG 23 AUGUSTUS Katwijk straatvoetbaltoernooi op ter rein van de Groenteveiling, Sandt laan, aanvang 19.00 uur. open avond KNZHRM aan de Rijnmond, van 19.00 tot 21.30 Noordwijk strandloop Rabo/Novo, start om 19.30 uur vanaf politiepost voor Koningin Wilhelmina Boule- Sassenheim wielertour avond-vierdaagse, start om 19.00 uur vanaf de Oost haven. Voorhout laatste avond fietsdriedaagse, start tussen 19.00 en 19.30 uur bij de Spelewey. VRIJDAG 24 AUGUSTUS Hazerswoude muziekevenement na afloop van de Jaarmarkt, mmv Duitse Coverband Via Via', aanvang 22.30 uur in de Avantihal. Hillegom rommelmarkt in de openlucht, op parkeerterrein achter Treslong, Katwijk dikke banden-race op de Com mandeurslaan, aanvang 18.30 Sandtlaan, aanvang 19.00 grootse gondelvaart vanuit de Jachthaven tot pontje Valkenburg en terug, vertrek om 21.00 uur. concert Herman van Vliet op het Van den Heuvelorgel van de Nieuwe Kerk, Voorstraat, aan vang 20.15 uur. Leiden antiekbeurs van de Stichting het Nederelands Antiquairs Ge zelschap. van 16.00 tot 21.00 uur in de Groenoordhallen. Noordwijk 'Boulevard Muzikaal', optre dens in diverse horecagelegenhe den aan de Koningin Wilhelmina Boulevard, vanaf 18.00 uur. Sassenheim laatste avond wielertour avond vierdaagse, start Om 19.00 uur bij de Oosthaven. Voorschoten Jeugd Vakantie Bezigheden: sport en spel in teamverband, van 10.00 tot 12.30 uur in zwembad Het Wedde.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12