EIDEN Miljoenen nodig voor Oranjegracht Restauratie van molen Haagweg Kans op camping in Leiden is klein Acht maanden geëist voor steunfraude 'De woningen zijn zo rot als een mispel' i£SHE^hTo°egnMDuh LEIDSCH m DAGBLAD WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1990 LEIDEN Houtzaagmolen De Heesterboom aan de Haagweg wordt opgeknapt. Er wordt een stichting in het leven geroepen die gaat proberen subsidies binnen te krijgen voor de renovatie, die min stens 476.000 gulden zal kosten. B en W hebben gisteren besloten dat het gemeentebestuur meewerkt aan de oprichting van de stichting die de molen waarschijnlijk tegen een symbolisch bedrag overneemt van de huidige eigenaar houthandel Noordman. "Noordman zal een van de belangrijkste participanten wor den in de stichting", aldus G. de Klerk van de gemeentelijke afde ling monumentenzorg. Behalve de gemeente Leiden zal ook het Gilde van Vrijwillige Molenaars deel gaan uitmaken van de stichting, ver wacht De Klerk. Een aantal jaren geleden is al een begroting gemaakt voor een grote opknapbeurt. Deze week wordt een bespreking gehouden om te bekij ken óf de plannen en cijfers moeten worden aangepast aan de huidige' situatie. Molen De Heesterboom dateert uit 1805. De houtzaagmolen kan op zaterdag nog draaien dankzij de in zet van de Gilde van Vrijwillige Mo lenaars. Sinds enige tijd zaagt de molen niet meer in verband met de slechte toestand. Volgens De Klerk heeft het gilde er steeds voor ge zorgd dat de molen goed werd on derhouden. "Maar op een gegeven moment is er een keer een grote res tauratie nodig die het onderhoud ver te boven gaat". Er is al een keer een wiek her steld. De rieten bekleding is er erg slecht aan toe, de kap moet worden aangepast en de constructie moet helemaal worden nagekeken, ver telt De Klerk. Volgens hem staan er niet zoveel houtzaagmolens in Nederland. "We hebben nog ongeveer duizend mo lens, dat zijn voor het merendeel ko renmolens. Dat betekent dat er maar weinig houtzaagmolens zijn". In Leiden staan twee van dergelij ke molens. Behalve De Heester boom is ook molen De Herder aan de Oegstgeesterweg een houtzaag molen. Leidenaar bekladt 45 panden in binnenstad LEIDEN De Leidse politie heeft afgelopen nacht een 18-jarige Lei denaar aangehouden die heeft be kend dat hij 45 panden in dë bin nenstad heeft ondergespoten met zwarte verf. De dader werd om kwart over twee betrapt door twee agenten toen hij een logo spoot op de gevel van een fïetsenhandel aan de Turf markt. De jongen gooide zyn spuit bus weg en probeerde te ontsnap pen maar de agenten konden hem even later in de kraag grijpen. Met de dader zijn ze langs de 45 panden gelopen aan de Oude Sin gel, de Lange Lijsbethsteeg, de Sionsteeg, Het Klooster, de Caecili- astraat en de Haarlemmerstraat die hij daarvoor had ondergespoten. De Leidenaar moet opdraaien voor de schoonmaakkosten. Buit van een ton uit nieuwe loods LEIDEN - Nauwelijks een week nadat een servicebedrijf voor video en televisieapparatuur zich heeft gevestigd op het voormalige vei lingterrein, hebben inbrekers een flinke buit weggehaald uit de loods. Volgens de politie zijn er het afge lopen weekeinde 25 videorecorders en een aantal televisies gesloten. De totale waarde van de gestolen goe deren wordt geschat op een ton. INBRAAK - Vijfhonderd setjes stoelhoezen, vijf dozen met wiel doppen en een onbekende hoeveel heid blikken olie zijn ontvreemd uit een pakhuis aan de Westhaven straat. De inbraak is in het weekein de gepleegd en volgens de politie hebben de daders de toegangsdeur opengebroken om binnen te kun nen komen. Het pakhuis behoort toe aan een Leids auto-accessoires- bedrijf. LEIDEN De kans dat er vol gend jaar in Leiden een camping komt, is klein. Voor het terrein aan de Wassenaarseweg dat ge schikt zou zijn voor kampeerders, worden plannen gemaakt voor woningbouw en een verpleegte huis. VW-directeur Hugens vindt het jammer dat de gemeen telijke kampeerplaats op losse schroeven staat. "We hebben nogal wat vraag naar een cam ping. Die mensen sturen we altijd door naar Rijnsburg". Bij het Pomona-terrein aan de Wassenaarseweg zou een kleine camping komen met tien tot twin tig plaatsen. Daarvoor was een plek gereserveerd van ongeveer een kwart hectare. Er zou eerst een proef genomen worden van een half jaar om vast te stellen of er werkelijk vraag is van kam peerders naar een camping in Lei den. Bij het maken van de plannen voor het Pomona-terrein blijkt het echter moeilijk te zijn het kampeerterrein in te passen. Vol gens E. Bunt van de gemeentelij ke afdeling stedebouw zijn ook de bewoners van de Vogelwijk tegen de aanleg van een camping. Bunt denkt overigens niet dat er erg veel belangstelling van toe risten is voor kamperen in Lei den. "Het zou naar mijn idee maar gaan om een paar mensen die een of twee dagen willen blijven staan. Aan een groter terrein is geen behoefte". Volgens Bunt zou een andere plek voor een camping in Leiden ook niet beschikbaar zijn. "De enige locatie die ik kan bedenken, is de Oostvlietpolder, maar ik denk niet dat het college van B en W daarmee kan instemmen". Een gemeentelijke camping was een van de onderdelen van het toeristisch plan dat twee jaar geleden in opdracht van het ge meentebestuur door een bureau is opgesteld. Daarin werd vastge steld dat er in Leiden een tekort is aan goedkope overnachtingsmo gelijkheden. In Leiden is bijvoor beeld ook geen low-budgethotel of jeugdherberg. Sociale diensten opgelicht voor 100.000 gulden DEN HAAG/LEIDEN - Sinds april hadden de 38-jarige Waddinxvener en zijn vriendin elk een eigen bij standsuitkering ontvangen. Vol gens de officier van justitie hadden zij alleen recht gehad op één gezins uitkering, omdat zij eigenlijk sa menwoonden. Zo was volgens de officier van justitie de staat voor een kleine 100.000 gulden opgelicht. Hij eiste daarvoor een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Voor de sociale diensten is het al tijd een groot probleem om vast te stellen of iemand nu een zelfstandi ge huishouding voert en recht heeft op een eigen uitkering of niet. In dit geval aarzelden de uitkeringsin stanties van Waddinxveen, Ter Aar en Leiden geen moment en deden in 1988 aangifte van steunfraude van de 38-jarige man en zijn vrien din. Volgens de sociale dienst in Wad dinxveen had de man van '82 tot '87 een bijstandsuitkering aange vraagd en elke keer vermeld dat hij verbleef op het adres dat vermeld stond. Dat wil zeggen, zijn moeder of schoonmoeder vulden dat in, want de man zelf is analfabeet. Vol gens verklaringen van zijn vriendin woonde hij echter samen met haar in een woning in Leiden. De politie trof de man, die een aanzienlijk strafblad heeft en ook nu in de gevangenis verblijft we- Van onze redacteur Jan Rijsdam LEIDEN - De 230 woningen aan de Oranjegracht, Waard- gracht en omgeving moeten, voor de tweede keer binnen tien jaar ingrijpend worden opgeknapt. Bewoners van de huizen hebben opnieuw te kampen met ernstige proble men. De meest voorkomende klachten gaan over lekkages van goten en daken, vocht in de woningen, stankoverlast uit de kruipruimten, schimmelvorming, gebreken aan het buitenmetselwerk en de mechanische ventilatie die niet functioneert. Het klimaat in de woningen heeft intussen ge leid tot een beginnende kakkerlakkenplaag. Woningbouw vereniging Leiden heeft een bedrag van 2,1 miljoen gulden uitgetrokken om de problemen te lijf te gaan. De renovatie beurt komt niet in aanmerking voor een subsidie van het rijk omdat de woningen pas twaalf jaar oud zijn. Volgens de bewoners zijn de wonin gen nooit goed geweest. Ook niet na de miljoenen verslindende opknap beurt in 1982. Onderzoek, verricht door een bouwkundig bureau uit Amsterdam, stelt de bewoners in het gelijk. In het centimersdikke onderzoeksrapport wordt een bijna eindeloze reeks gebreken opge- totaalaanpak de problemen voor eens en voor altijd op te lossen. De woningbouwvereniging heeft het onderzoekbureau PKB-bouw- adviseurs vervolgens opdracht ge geven de gebreken van alle wonin gen op een rij te zetten en een plan op te stellen om de problemen te verhelpen. Dat plan kost 2,6 miljoen somd. "Dat onderzoek heeft 50.000 gulden. Maar de woningbouwvere- gulden gekost, maar wat rapport staat wisten wij allang", schampert Co Verhoog, lid van de bewonerscommissie. "Die wonin gen zijn zo rot als een mispel". Totaalaanpak De bewonerscommissie Noord-Rij- nevest (zoals de wijk officieel heet) is sinds twee jaar druk niging kan maar 2,1 miljoen gulden uit de eigen middelen halen zodat niet alle noodzakelijke verbeterin gen kunnen worden uitgevoerd. Op 6 september presenteert de Woningbouwvereniging Leiden een plan voor de aanpak van de hele wijk gelegen tussen de Herengracht i Zijlsingel. Dit plan behelst, be- keerde keelgat geschoten. "Laten onkostenvergoeding is heel halve het groot onderhoud de woningbouwvereniging er 230 woningen, ook het opknappen i binnenterreinen woonomgeving, e r aanvullende eerst de bestaande woningen maal. De de woonomgeving maar opknap- hoge huur d de directe pen zodat de mensen voor hun hoge op extra kosten worden gejaagd' voorstel huren goed en fatsoenlijk kunnen niet hun huis uitstinken", i de voor- aldus Co Verhoog. Kakkerlakken te overtuigen dat er heel wat mankeert aan de 230 woningen. Mary Schaap vertelt dat op uitnodi ging van de bewonerscommissie di- der meer op het terrein recteur A. Mulder van Woning- malige meelfabriek, bouwvereniging Leiden een aantal woningen heeft bekeken. Daarna kwam het balletje pas goed aan het rollen. De conclusie van Mulder ow was dat het zo niet langer kon. Hij presentatie van fraaie nieuwbouw- de die zij zullen ondervinden als ge- mei. Ik heb al kapitalen besteed heeft zich ten doel gesteld via een plannen is hen een beetje planten. De gemeente heeft al twee betalen al een zeer keer met gif gespoten maar dat moeten niet nog eens helpt niet omdat de leefgewoonten van de migrantenbewoners het prettige klimaat voor het ongedier te versterkt. De temperatuur in hun woningen is hoger en ze ventileren minder, daardoor is de luchtvoch- "Er is ten onrechte op het verbe- Co Verhoog woont sinds 12 jaar teringsplan bezuinigd", vindt Mary de Waardgracht en heeft in die tijd tigheid hoger. Bovendien werken De bewonerscommissie is niet Schaap. "Bovendien is nog niet ge- niets anders meegemaakt dan ellen- zij volgens de bewonerscommissie helemaal gerust over de plannen regeld dat de bewoners -i de woningbouwvereniging. De tenvergoeding krijgen onkos- de. "Het water loopt by mij langs de onvoldoende r de scha- i. Mijn huis is één en al schim- ding. de bestrij- het groot onderhoud. Zo'n latex Bewoners zijn bang te verklaren verf om de boel er steeds dat de kakkerlakkenplaag door de netjes uit te laten zien. buitenlanders in de wijk komt. Co De verwarming, die acht jaar gele- Verhoog: "Dan wordt er gezegd dat den helemaal is vernieuwd, werkt ik discrimineer. De wethouders ke- nog steeds niet goed. De buizen e radiatoren roesten weg". Ook over de boilers in de wijk be- de" ellende niet. Laat ze maar eens staan veel klachten. "Een 80-liter komen kijken. Bij een bejaarde boiler is vaak veel te klein. Als een vrouw aan de Waardgracht is gespo- gezin met een paar kinderen 's och- ten. Daar lag de vloer bezaaid met tends onder de douche gaat hebben dode kakkerlakken. Toen dacht dat de hele dag geen meer omdat dat ding pas slaat by het laag tarief, 's avonds water mens dat ze er van af was. Maar paar dagen later liepen ze alweer langs de muren. Die vrouw is de lopen". Dat is toch te gek om los te wanhoop nabij". Maatregelen Het verbeteringsplan dat wordt uit- dewiik Een be- «evoerd bevat een 6root aantal de bewoonster van een woning n>aafegelen. De belangrijkste zijn: aw. de Oosterkerkstraat kampt met het repareren van de dak- en andere ernstige gezondheidsklachten die h^teter™ Van het ventilatiesysteem, vervangen »t voi» ii - van verrotte deuren en kozijnen en hraltlan" mm het verwijderen van schimmel. De „órwfo werkzaamheden beginnen in okto- SfiMSJSSJES «MSggSS den aangepakt, maar er is nog niets ^^±^5 Va ^«ngsopera- Dergelijk ongemak valt nog niet bij de ellende van sommige dere bewoners in jaarde bewoonster het gevolg lijken van de vocht schimmelvorming. "De heeft al geruime tijd last van hoofd pijn, misselijkheid keukenplafond ziet er zwart i gedaan en'volgens het schema komt de woning pas over een jaar aan de beurt". LEIDEN Met een enorme bos bloemen stapte burgemeester Goekoop gisterochtend de kamer binnen van me vrouw W. van der Beek-van Marion in verzorgingshuis Haagwijk aan de Beethovenlaan. Mevrouw Van der Beek vierde haar 103e verjaardag en namens het gemeentebestuur van Leiden kwam Goekoop haar feliciteren, (foto Jan geïsoleerde woningen prettig woningbouwvereniging is mens een aantal van de be staande woningen geschikt te ma- aantal woningen aan de ken voor bejaarden, voor een deel te de kak- bewonen in groepsverband. De se- i-openbare binnenterreinen, die het vochtige klimaat in de goed volgens de bewoners fungeren als Holvast) den en zich er gemakkelijk voort- hondenuitlaatstroken, worden ook opgeknapt. Groen In de rubriek Lezers Schrijven, in het Leidsch Dagblad van 23 juni, trof ik een bijdrage aan waarin G. Kleinpaste klaagde dat hij op het trottoir tot over zijn knieën door het gras moest waden. Dit stukje riep gedachten op over ervaringen die ik zelf heb met de directie groen van onze stad. In december 1988 zond ik een brief, met foto's, over de slechte staat van onderhoud waarin de berm van het stukje Levendaal, vanaf de Utrechtse brug, verkeerde. Het beschermde stadsgezicht van de Zoeterwoudsesingel werd hier door metershoge brandnetels, op slag van vlierstruiken enzovoort een afgeschermd stadsgezicht. Meer dan een meter over het trottoir hangende struiken, behangen, met ingewaaid papier, plastic en derge lijke maakten deze troep compleet. Een halfjaar later kreeg ik bezoek van een opzichter van de directie groen in het gezelschap van een wijkopzichter. Laat ik het nu hele maal verkeerd hebben gezien. Langs de kant van de singel bevond zich een drijvend nest van een fuut en door die troep zouden we ook weer kans hebben op de terugkeer van nachtegalen in Leiden. Ook werd mij duidelijk gemaakt dat de grootste fractie in de gemeenteraad, de PvdA, tegen, het spuiten van gif Lezers Schrijven was. Het herstel van een stukgere den hekje was daarentegen geen punt. Terwijl ik nog bedacht dat moge lijk door myn toedoen Leiden nooit meer een nachtegaal zou horen zin gen vroeg de heer Kuhn: "En wat wilt u nou dat ik hier doe"? Dat leek mij wat vreemd, want hij stond met mijn, aan B en W gerichte brief in zijn hand. Omdat ik meende dat deze brief, met foto's van de toe stand daar, duidelijk genoeg was zei ik maar dat hij wat mij betreft mets hoefde te doen, als hij de troep maar zou weghalen. Ik, en velen met mij, zouden daar erg blij mee zijn. Enfin, u raadt het al, daar aan de Langegracht dronk men een glas, deed een plas en de troep bleef voor wat het was. Intussen zijn er diverse weg- kruipweggetjes in die struiken ont staan en worden de struiken bene den als openbaar toilet gebruikt. Het stukgereden hekje staat er nog precies zo by. In juni j,l maar weer eens naar B W geschreven, na eerst herhaal delijk geprobeerd te hebben telefo nisch contact te krijgen met iemand die rotzooi ook rotzooi vond. Toe vallig was de betreffende ambte naar steeds op pad. Op 31 juni kreeg ik wel weer bezoek van een me vrouw van de directie groen, weer vergezeld van onze wijkopzichter. Resultaat: nog steeds zie ik het to taal verkeerd. Nog steeds is het beleid van B en W er op gericht geen chemicaliën te gebruiken. Op mijn vraag of spa, hark, schoffel, snoeischaar en hek- jesrepareren onder de chemicaliën vallen kreeg ik geen antwoord. Moet zeker, net als bij een quiz, nog worden opgezocht. Wanneer alle ge noemde tuinmansattributen onder de chemicaliën vallen, en dus over bodig zijn, kunnen de financiën van groen misschien worden overgehe veld naar de afdeling reiniging. Die doen tenminste nog wat aan het op- vergeefs bezoek aan de af deling groen, in de hoop de direc teur te spreken te krijgen, las ik op een prikbord deze tekst: 'Er zijn za ken waar alles klopt en niets loopt, hier loopt alles en klopt niets'. Ik had het kunnen weten. Misschien is deze tip nog bruikbaar, in plaats van daar alles te laten lopen, geef die mensen een fiets, dan zien ze eens iets meer dan alleen de midden berm van de Langegracht. Mis schien helpt dat. H. van Eek, Hoge Rijndijk, Leiden. gens cocaïnesmokkel, ook altijd op het adres in Leiden. Op processen- verbaal gaf hy telkens het Leidse adres op. Daarom ging de officier ervan uit dat de man dan wel stond ingeschreven op het adres van zijn ouders, maar eigenjjk in Leiden woonde en dus fraude had ge pleegd. Bovendien bleek uit verhoren van de vrouw, die onlangs voor de fraude een straf kreeg van vier maanden, dat de man ook bepaalde neveninkomsten had. Zo werkte hij al een paar maanden als portier van een golden ten-casino in Leiden, gaf hy les in een fitnesscentrum en had hij geholpen bij een koffieshop in de Haarlemmerstraat. Het feit dat hy ingeschreven stond by zyn moeder, ging echter ten koste van haar uitkering. De man besloot daarop te verhuizen naar een woonwagenkamp in Ter Aar. Daar plaatste hy een tourcara van en vervolgens vroeg hy bij de sociale dienst in Ter Aar een uitke ring aan. Ook nu pleegde de man volgens officier van justitie Van den Broek fraude. Volgens raadsvrouw mr. J.M. van Baardewijk woonde haar cliënt ech ter op de opgegeven adressen en niet in Leiden. Wel kwam hij daar vaak omdat zijn vriendin, moeder van zijn twee kinderen, verslaafd was aan drugs. De vrouw had zo doende dringend hulp nodig bij de verzorging van de kinderen. De raadsvrouw betoogde ook dat de man door zijn analfabetisme niet volledig geïnformeerd werd bij het invullen van de formulieren. "Hij heeft niet bewust de verkeerde in formatie verschaft. Hem kan dus hoogstens nalatigheid verweten worden", aldus Van Baardewijk. Zij meende ook dat haar cliënt al gestraft was door een vonnis van de Leidse kantonrechter die heeft be paald dat hij 46.000 gulden aan de gemeente Waddinxveen moet te rugbetalen. "Als hij nu ook stafrechterlijk vervolgd wordt, wordt hy twee keer voor hetzelfde feit veroordeeld", zo betoogde Van Baardewijk. De rechtbank doet uitspraak op 4 september. Herstel riolering tunnel Lelylaan LEIDEN - De verzakte riolering in de tunnel by de Dr. Lelylaan wordt vannacht hersteld. Van 1.00 uur tot uiterlijk 6.00 uur is de ry baan tussen de Leeghwaterstraat en de Haagse Schouwweg afgesloten. Het ver keer wordt omgeleid via de Chur- chilllaan. Omdat de riolering is verzakt, loopt het regenwater niet goed weg in de tunnel. Er ontstaan enorme plassen en die veroorzaakten maan dagochtend vroeg twee aanrijdin gen, waarby auto's flink werden be schadigd. Leidenaar slaat twintig ruiten in LEIDEN - Met zyn blote handen heeft een 43-jarige Leidenaar gister avond alle ruiten ingeslagen van de woning van zijn 43-jarige echtgeno te met wie hij in een echtscheidings procedure is verwikkeld. De man en de vrouw wonen al ge ruime tijd niet meer bij elkaar maar gistermiddag rond kwart over vyf stond de man ineens aan de deur van de woning van de vrouw aan de Prins Frederikstraat. Toen de echt genote open deed, greep de man haar zo stevig vast dat de vrouw kneuzingen opliep aan haar hals. Ze zag kans weg te vluchten naar de buren. Daarop vernielde de man onge veer twintig nuiten. Vervolgens moest het meubilair het ontgelden. De man liep verwondingen op aan zijn handen en is zelf voor behande ling naar het AZL gegaan. Daar werd hij aangehouden door de poli tie. B en W wachten op resultaten landelijk overleg met bonden LEIDEN - Op verzoek van de Ver- eniging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) heeft het Leidse college van B en W het informeel overleg met de ambtenarenbonden dat stond gepland in juni opgeschort. Eind vorig jaar ontstond een con flict tuisen het college en de bon den. De ambtenaren zegden het ver trouwen op in B en W omdat die be paalde zaken door middel van arbi trage willen kunnen afdwingen. De bonden vinden dat in dat geval geen sprake is van een gelijkwaardig overleg. "Wij zyn door het college van ar beidszaken van de VNG benaderd om op plaatselijk niveau pas op de plaats te maken omdat landelijk over deze kwestie ook al wordt overlegd met de ambtenarenbon den. Het lijkt me niet zinnig om dat overleg te doorkruisen", aldus wet houder Hettinga van personeelsza ken. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11