EIDEN Geen extra politie bij Hartebrugkerk 'Kijk daar lopen twee handelaren' Kunnen er negen man in een michiehje?9 Mostert: 'Wel proef particuliere bewakers' Studentenhuisvesting wil duurdere kamers verhuren LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1990 LEIDEN Hoofdcommis saris van politie Mostert is niet van plan om extra poli tie in te zetten rond de Harte brugkerk in de Haarlemmer straat. Mostert zegt dat sur veillanten de laatste maan den de toestand al extra in de gaten hebben gehouden, 'vooral in de observerende sfeer'. Volgens Mostert kan er ook niet voorbijgegaan worden aan het feit dat, zoals blijkt uit een onderzoek van de Leidse universiteit, 90 pro cent van de bezoekers van de Haar lemmerstraat zich wel veilig voelt. "Moeten we nu ten behoeve van die laatste 10 procent extra surveillan ten inzetten, terwijl dit ten koste gaat van andere politie-activiteiten. Bovendien bestaat de kans dat an dere winkelcentra in de stad dezelf- op tafel leggen". Mostert reageert hiermee op het onderzoeksrapport waarin wordt aanbevolen extra politiemensen in het gebied rond de kerk in te zetten. Publiek en winkeliers zouden hin der ondervinden van de jongeren die zich in de buurt ophouden. De hoofdcommissaris benadrukt dat de Haarlemmerstraat behalve een winkelfunctie ook een verblijfS- functie heeft. "Je ziet dat jongeren zich op bepaalde punten in de straat verzamelen en dan een 'rondje Haarlemmerstraat' maken; over de straat flaneren zonder dat er echt strafbare feiten worden gepleegd. Soms balanceren de gedragingen Juwelen gestolen in Haarlemmerstraat LEIDEN - Een 17-jarige verkoop ster uit een juwelierszaak aan de Haarlemmerstraat heeft bij de poli tie aangifte gedaan van diefstal van een tiental gouden armbanden. In een magazijn, achter de win kel, lagen een aantal sieraden uit een kast die de vrouw aan het schoonmaken was. Een man, die 's ochtends de juwelierszaak binnen kwam, moet in een onbewaakt ogenblik het magazijn zijn binnen geglipt en een greep hebben ge daan. De armbanden hebben een waar de >van ongeveer 8000 gulden. Bewakingsdienst De hoofdcommissaris is nog altijd warm voorstander van een proef met een particuliere bewakings dienst in de Haarlemmerstraat. Deze bewakers zouden moeten worden ingehuurd door een aantal bedrijven gezamenlijk. De surveil lanten zouden zich van winkel naar winkel begeven. Daardoor zouden niet alleen de winkeliers zich veili ger voelen, maar ook het winkelend publiek. De kans dat die bewakingsdienst er werkelijk komt, is overigens niet groot. Pas 30 van de circa 200 mid denstanders in de winkelstraat heb ben zich bereid verklaard om 130 gulden per maand voor het experi ment neer te tellen, te weinig om de proef van start te laten gaan. Ook de onderzoekers van de universiteit zijn niet voor een particuliere bewa kingsdienst. "Het merendeel van het publiek voelt zich al veilig", al dus het rapport. Een van de doelstellingen van het rapport dat door de onderzoekers is opgesteld, is vast te stellen of de in zet van particuliere bewakers nut heeft. Als de bewakingsdienst en kele maanden aan het werk is ge weest, kan opnieuw worden onder zocht hoe veilig winkeliers en pu bliek zich in de winkelstraat voelen. Dan kan bepaald worden of het 'vei ligheidsgevoelen' op de Haarlem merstraat is veranderd. De politie pleit er dan ook voor om toch een proef met particuliere veiligheidbeambten te nemen. Mos tert: "Er zijn al zoveel voorbereidin gen getroffen. Je hebt nu de kans om vast te stellen wat het effect is van de aanwezigheid van particulie re bewakers". Voorzitter De Koning van de win keliersvereniging denkt dat het er toch niet van zal komen. "Gezien de geringe animo bij de winkeliers denk ik niet dat er veel kans is dat de veiligheidsdienst er komt". De Koning is verder verheugd over de uitkomsten van het rapport. "Het publiek is duidelijk tevreden over de straat. Het blijkt dat al dat gekra keel over de onveiligheid van de Haarlemmerstraat op niets berust. Natuurlijk worden er winkeldief- s dat niet in Koffieshop Is Mostert niet van plan om extra surveillanten rond de Hartebrug kerk in te zetten, hij wil wel de situa tie rond koffieshop 't Honk (voor heen 't Aapje) nader bekijken. In de buurt van deze zaak zouden meer winkeldiefstallen plaatshebbben. Ook gaan er geruchten dat er gesto len goederen worden verhandeld. Mostert zegt dat dat laatste bij enke le invallen niet door de politie is Als mocht blijken dat er heling plaatsheeft, zal Mostert de burge meester voorstellen maatregelen te nemen tegen de koffieshop. Die kunnen variëren van het ontnemen van bepaalde vergunningen (bij voorbeeld voor muziek en verkoop van drank) tot sluiting van de zaak. Jongeren rondom de Hartebrugkerk. "Een sigaretje roken omdat het hier gezellig Jongeren Hartebrugkerk vinden beschuldigingen 'onzin' Van onze redacteuren Henny van Egmond en Willem Spierdijk LEIDEN - "Kijk, daar lopen twee handelaren", zegt mede-eigenaar Planjer van de snackbar De Drie Vissers plotseling tijdens het ge sprek, terwijl hij twee jongemannen aanwijst die op de Haarlemmer straat langsslenteren. "De handel zit in de enveloppe die ze achter hun rug hebben", zo weet hij. Even later zitten de twee samen met nog wat leeftijdgenoten bij de Pelikaanstraat op een bankje in het zonnetje. Openlijk draait een van hen een joint van de zojuist gekoch te marihuana. Een politiewagen rijdt over de Pelikaanstraat voorbij. De agenten kijken even, maar on dernemen geen actie. Ze rijden ge woon door. "De politie gedoogt het gewoon", weet Planjer. "De handel in drugs is geconcentreerd op een bepaald stuk, net als in Amsterdam. Kijk, daar ben ik het niet mee eens. Ik heb geen last van die handel, ik heb liever dat het ergens anders ge beurt, maar nogmaals ik heb er geen last van". Volgens Planjer is zijn klandizie wel fors verminderd de laatste ja ren. Maar dat heeft een hele andere oorzaak: "Ze hadden dit stuk van de Haarlemmerstraat nooit dicht moe ten gooien. Ik had vroeger veel klanten die met de auto kwamen voorrijden, een patatje kochten en weer verder gingen. Die ben ik nu allemaal kwijt. Bovendien, als dit deel van de Haarlemmerstraat weer open zou gaan, is er gelijk meer so ciale controle. Dan kan er eindelijk ook een politiewagen doorheen, want zeg nou zelf: heb je hier ooit een politieman zien wandelen?" 't Aapje In het onderzoek dat door de uni versiteit is uitgevoerd over het 'vei ligheidsgevoelen' van winkelier en publiek, wordt de koffieshop 't Aap je met name genoemd. In een straal van 150 meter van de koffieshop worden meer winkeldiefstallen ge pleegd. Of er een verband is, weten de onderzoekers niet, daarvoor is meer onderzoek nodig. Maar het lijkt er wel op. De winkeliers zijn er van overtuigd dat het zo is. Enkelen zeiden zelfs tegen de onderzoekers dat in 't Aapje de bij hen gestolen winkelwaar wordt verhandeld. In middels heet de zaak 't Honk. Jaren geleden vroegen winkeliers al aan de gemeente de koffieshop, toen nog handelend onder de naam Hollands Glorie, te sluiten. Klanten zoudenworden lastiggevallen en wegblijven, zo meenden zij. Maar bedrijfsmakelaar Menno Smitsloo gelooft daar niets van. Hij heeft zo juist weer twee winkels verhuurd, terwijl hij nog een ander in de ver koop heeft. "Wij merken niets van een verminderde belangstelling", zo merkt hij op. Volgens Smitsloo is dit stuk Haarlemmerstraat juist aardig in beweging. "Vorig jaar is die nieuwe cd-zaak gekomen, dat is toch een mooie zaak. Swaak heeft er mooie winkels, Van der Klugt, de interi eurwinkel heeft een tijd geleden al les opgeknapt en zo zijn er nog een paar". De makelaar vindt de verwijzing naar de koffieshop 'waanzin'. "Als je op een willekeurige plek in het centrum een cirkel trekt met een straal van 150 meter, vind je binnen die cirkel altijd een koffieshop waar je van alles kunt kopen. Het ver band zie ik dus niet zo". Hartebrugkerk Enkele honderden meters verder in de Haarlemmerstraat zitten enkele jongeren op een muurtje bij de Har tebrugkerk. Vooral op donderdag avonden verzamelen zich verschil lende groepen jongens en meisjes. Uit het onderzoek blijkt dat zij re gelmatig het winkelend publiek las tigvallen. De jongens die op koopavond op het verzamelpunt hebben plaatsge nomen, vinden dit maar nonsens. "Ik kom hier donderdagavond om dat het gezellig is, ga ik hier rustig een sigaretje roken. Ik heb nog nooit gemerkt dat hier mensen wor den lastig gevallen: ja één keer, toen hebben we iemand in de telefooncel opgesloten, een geintje". Wel hebben de jongens meege maakt dat anderen met brommers en motoren voor overlast zorgden. "Maar dat zijn er maar een paar en er komen hier veel groepen op koopavond'. Volgens de jongelui weet ook de politie dat het allemaal best meevalt rondom de kerk. "We hebben hier eigenlijk nog nooit een agent gezien". H. Versteegh van de broekenzaak die naast het verzamelpunt van jon geren is gevestigd, vindt dat de overlast van jongeren de laatste maanden is afgenomen. "Maar het zou kunnen dat ze straks weer in groten getale op komen dagen". Hij vindt het feit dat het gebeid rondom zijn zaak een verzamelplek voor de jeugd is geworden eigenlijk de schuld van de gemeente. "Het is ei genlijk begonnen toen hier die muurtjes werden gemetseld". De winkelier heeft niet vaak mee gemaakt dat er werkelijk strafbare feiten werden gepleegd. ''Het is wel eens gebeurd dat er met eieren werd gegooid. Dat is vervelend omdat de kleding die ik verkoop, vuil wordt. De overlast valt verder eigenlijk wel Ernstig letsel bij ongeval op Rijnsburgerweg LEIDEN - Een 20-jarige Leidse vrouw is gistermiddag ernstig ge wond geraakt bij een ongeval op de Rijnsburgerweg. De vrouw stapte uit de bus en rende er snel voor langs, om de bus die aan de andere kant van de weg stond, te kunnen halen. Toen zij, zonder te kijken, de rij baan overstak werd ze gegrepen door een personenauto, bestuurd door een 23-jarige man uit Eindho ven. De Leidse is met schedel- en vermoedelijk hersenletsel opgeno men in het academisch ziekenhuis. Politie treedt hard op tegen foutparkeerders LEIDEN - De Leidse politie is de af gelopen week hard opgetreden te gen foutparkeerders. Volgens poli tiewoordvoerder Graveland liep het foutparkeren in de Breestraat, de Steenstraat en het Noordeinde de laatste tijd flink uit de hand. "In sommige gevallen was zelfs sprake van a-sociaal parkeren", aldus Graveland. Afgelopen week was het, volgens de politiewoordvoerder, dringend nodig om orde op zaken te stellen. Vanaf maandag hebben agenten de Breestraat, de Steenstraat en het Noordeinde in de avond en nacht met grote regelmaat gecontroleerd. In totaal zijn 60 bekeuringen uitge deeld. Een viertal automobilisten had het zo bont gemaakt dat hun' auto is weggesleept. De Schakel geeft boekje uit LEIDEN - De Stichting Begeleid Wonen de Schakel heeft, ter gele genheid van haar 5-jarig jubileum, het boefje 'Niet bij de pakken neer zitten' uitgegeven. Het boekje geeft informatie over de manier waarop mensen met een psychiatrisch ver leden, met de nodige begeleiding, zelfstandig kunnen wonen. Omdat in de vakliteratuur zelden het verhaal van de bewoners zelf, en al helemaal niet door henzelf ver teld, aan bod komt, wilde de Scha kel in deze leemte voorzien. Aan de hand van een concreet voorbeeld wordt in het boekje een beeld gege ven van begeleid wonen en laat men zien dat deze oplossing niet alleen goed werkt maar ook zeer goed koop is. Het boekje kan worden besteld door 6,75 gulden over te maken op postbanknummer 4146367 ten na me van Stichting Begeleid Wonen de Schakel in Leiden, onder ver melding van: jubileumboekje. Duizend studenten doen mee aan Knock-Out Show in Rembrandtpark LEIDEN - Spektakel, fantasti sche prijzen en meer dan duizend quizdeelnemers waren gistermid dag de belangrijkste ingrediënten van het 'spetterende watersport- festival' in het kader van de ken- nismakingsweek voor eerste jaars-studenten. Achter de rug van Rembrandt en onder toe ziend oog van Hendrik de Zee vaarder werd in het Rembrandt park de El Cid Knock-Out Show gespeeld. Harry Vermeegen presenteerde het spel enkele jaren geleden al eens voor de televisie, dus moei lijk kon het niet zijn. "Het is een heel eenvoudig spel", benadrukte spelleider Paul ten Thij, kenne lijk bang dat zijn intelligent ogen de memoblok de bollebozen als nog zou afschrikken. "Het gaat zo: ik stel een vraag. Daarop zijn slechts twee antwoor den mogelijk: ja of nee (of A of B). Wie voor antwoord ja kiest gaat in hét vak ja staan, wie voor ant woord nee kiest stelt zich op in vak B. De deelnemers die in het verkeerde vak staan vallen af'. Eerste vraag: welke gaat het snelst? Een vierpersoonsroeiboot of een achtpersoons? Roeivereni ging Njord zou het juiste ant woord met een demonstratie dui delijk maken. De achtpersoons- boot won. Ongeveer de helft van het aantal deelnemers had in de vraag kennelijk een strikvraag ge zien en op de vierpersoonsboot gegokt. Mis gegokt. Zij lagen er meteen uit. "Dat gaat snel hè", tri omfeerde de spelleider. Voor het antwoord op de vol gende vraag bleek de voltallige El Cid-commissie zich ter beschik king te hebben gesteld. "Hoelang is de El Cid-commissie", wilde presentator Ten Thij weten. "Kor ter of langer dan 11,5 meter". De Behendigheidsspelen maakten deel uit van de Knock-Out Show. man in een michieltje", wilde de spelleider nu weten. Roeivereni ging Asopos demonstreerde dat dat kon. De verliezers dropen af. "Prettige studententijd verder", jengelde de presentator. Batavieren Tijdens de Knock-Out kregen alle studenten-watersportverenigin gen gelegenheid zich te presente ren. In een Chinese drakenboot (kwamen de Batavieren in deze 2 betrad het podium zo dat de deelnemers een nauwkeu rige schatting konden maken. "Is dit stelletje ongeregeld korter of langer dan 11,5 meter", grapte de presentator. Een overgrote meerderheid raadde mis. Dat ruimt op, zag je dé ongeduldige toeschouwer denken. Maar presentator Ten Thij voorzag dat het spel zo wel erg snel aan een eind zou komen en dus kregen alle verliezers een herkansing. "Kunnen er negen boot de Rijn afzakken?), of een ei gentijdse zeilboot. "Welke zeil boot slaat het eerst om, de 1114 of de 1074", vroeg Ten Thij. Hij moest het antwoord schuldig blij ven, want op het winderige Gal gewater sloegen allebei de boten tegelijkertijd om. Het publiek aan de kant kreeg wel verschillende malen de gele genheid het spel te beïnvloeden door zich aan te melden als vrij williger voor het touwtrekken (wie wint?) of om als doelwit te fungeren bij het tomaten gooien (raken vijf tomaten het gezicht van Luuk, of niet?). Luuk bleef ongeschonden. Zijn prijs: een kersenvlaai. Van de laatst overgebleven deelnemers werd ook een licha melijke prestatie verwacht. Wie het langst op z'n kop kon staan kreeg een prijs en wie niet hard genoeg fietste een bak water over zijn hoofd. Voordat de hoofdprijs er uit ging, werden twee wintersportva kanties weg gegeven. Cadeau ge daan door een plaatselijk reisbu reau. Een ondernemer doet na tuurlijk nooit zomaar iets cadeau. "Het is wel de bedoeling dat jullie straks allemaal bij ons een reis boeken", aldus de reizenverko- per. Waterschoenen De twee overgebleven kandida ten die om de hoofdprijs zouden strijden, werden geacht zich op waterschoenen over het Galge water te begeven. Heen en terug, eisten de spelregels. Maar geen van beiden bleek over stevige zee benen te beschikken zodat ze, tot groot vermaak van de landrotten, snel te water gingen. De hoofd prijs, een PC, ging uiteindelijk naar de beste wandelaar: Emile van den Oever uit Alphen aan de Rijn, aankomend student rech te.'. De Knock-Out Show was ten einde. Onder de wieken van mo len De Put trok een swingende band de eerstejaars al weer naar volgende festiviteiten. De borrel- boot ligt klaar om af te meren, er is koffie bij windkracht 10 of bij SSR (een echte student is nu net een uurtje wakker), een 'wet-T- shirt contest' bij Njord of car toons bij Catena: "Mijn naam is Maij Weggen, ik ben 48 jaar en ik doe Roadrunner na: Miepmiep... Mjwongh"! Stichting denkt doorstroming te bevorderen LEIDEN Om te kunnen voldoen aan de vraag naar woonruimte wil de Stichting Leidse Studentenhuis vesting duurdere kamers gaan ver huren. Volgens directeur Hübben blijkt uit onderzoeken dat daaraan behoefte bestaat. Door doorstro ming komen bovendien goedkope re kamers vrij, is zijn redenering. "De bouwcontingenten in de so ciale sector lopen sterk terug. We kunnen erg weinig doen op het ge bied van goedkope huurwoningen. Met andere woningbouwverenigin gen moeten we de pot delen en er blijven misschien tien tot vijftien woningen voor ons over. We zouden kunnen zeggen: we blijven alleen heel goedkope woonruimte bou wen en als dat niet kan, dan is het jammer. Maar wij willen juist ver der kijken dan die goedkope huur sector", aldus de directeur. Gedacht wordt aan het kopen van particuliere woningen die met sub sidie kunnen worden opgeknapt. Voorbeelden daarvan zijn de pan den Kaarsenmakerstraat 7 en de voormalige slagerij aan het Noord- einde 37. Hübben denkt op deze ma nier het bestand jaarlijks te kunnen uitbreiden met veertig tot vijftig wooneenheden. "Ik ken de stad goed en ik heb nog wel een paar panden op het oog die daarvoor in aanmerking zouden komen", aldus de directeur die daar verder niets over wil zeggen. De stichting is verder in gesprek met de gemeente en met projectont wikkelaars over nieuwbouw in de premiekoop- en premiehuursector. "Drie-kamerappartementen zou den dan wel 1200 gulden moeten kosten. Maar als je zo'n woning met z'n drieën deelt dan kom je op een aanvaardbare prijs". Dergelijke projecten moeten 'dicht tegen de binnenstad aan' worden gebouwd, benadrukt Hübben. "Het heeft voor ons geen zin om te bouwen in de wijk Buitenhof in Leiderdorp. Ik heb begrepen dat dat snel zou kun nen, maar het is gewoon te ver weg". Hübben durft niet te voorspellen i hoeveel woningen de stichting op deze manier zou kunnen toevoegen 1 aan het bestand. Hij is ervan overtuigd dat er stu-1 denten zijn die meer geld over heb- ben voor woonruimte. De huurprij- f zen die nu moeten worden betaald t zijn 175 tot 200 gulden voor een klei-1 ne kamer en 400 tot 500 gulden voor twee of meer kamers. Voor kamers die niet in de sociale sector zijn ge bouwd zal 300 tot 400 gulden kale 1 huur moeten worden betaald en de j prijzen van 2- en 3-kamerapparte- menten komen tussen de 600 en 700 gulden per maand te liggen, schat Hübben. "Twee jaar geleden bleek al uit een onderzoek van ons dat een deel I van de doelgroep best meer geld over heeft voor een woning van een betere kwaliteit. Daaruit hebben wij de conclusie getrokken dat we best duurder kunnen bouwen om-1 dat er altijd een deel van de doel- J groep is die zich die hogere prijzen kan permitteren. Volgens Hübben zyn er rykere studenten en ook die een groot deel van hun budget over hebben voor wonen. "Een paar jaar geleden was de gedachte: we zijn een sociale in stelling en we bouwen alleen voor de minst draagkachtigen. Maar als er duurdere woonruimte beschik- baar komt, dan is het effect een for- se doorstroming. Dat merken we nu al, als er grotere kamers worden op geleverd dan willen veel studenten daar naar toe verhuizen. Dus als we die duurdere huisvesting te bieden hebben, dan blijven er toch nog al tijd ongeveer drieduizend goedko pe wooneenheden beschikbaar. En die komen dan eerder vrjj. Het is dus zeker niet zo dat we alleen nog voor rijke studenten gaan bouwen". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9