Saudi-Arabië wil spoedzitting OPEC toaiari Kok weer tussen overheidstekort en minima 600 banen extra weg bij HSA Verlegging oliestroom naar Europa ontleend Vervoersbedrijf wil 60 aardgasbussen laten suizen Gorbatsjov en Jeltsin pogen lan economie snel te redden Van Atlantische naar Stille Oceaan per trein Boeren krijgen f 170.000 bij opgeven hopeloos bedrijf, r» a- */m 0 MMM& PAVAR0TTI VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1990 ECONOMIE PAGINA 5 RYAD/TOKYO/LONDEN (AP/UPI/DPA/KRF) Saudi-Arabie heeft gisteren opgeroe- sie subsidie aan te vragen pen tot een spoedvergadering van de olie-producerende landen in de OPEC om de strate- eventuele meerkosten gie op de oliemarkt te bepalen tijdens de Golfcrisis. Het olie-land sprak ook de berichten tegen dat olie-leveranties aan de Verenigde Staten en Japan worden verlegd naar Europa, dat nu verstoken is van olie uit Irak en Kuwayt. UTRECHT - Het autobusbedrijf Centraal Nederland heeft zo veel vertrouwen in zijn aardgasbus, dat het al ver vooruit durft te denken. De proef met bussen die met stille motoren op het schone aardgas worden aangedreven, is eigenlijk nog maar net goed op gang geko men, maar Centraal Nederland weet nu al zeker dat de aardgasbus het zal winnen van de nu nog getole reerde lawaaiige bus met de vieze dieselmotor onder de kap. gasmotor per keer nog zo'n 70.000 gulden. Maar we weten dat de in dustrie niet stil zit. Diverse fabrie ken zijn bezig chassis met een kant en klare aardgasmotor te ontwikke len, geschikt voor de opbouw van een buscarrosserie. Mercedes bij voorbeeld is daar al ver mee", aldus "We moeten straks b« de minister N007d^s ve™achtTat'i; dat goed beslagen ten ijs komen snel zijn als de traditionele diesel- projectleider J.Th. Noordanus wagens, terwijl ze aanzienlijk min- Centraal Nederland gisteren. "Onze óêr ztilTfuitvalten' "Ombouwen der vervuilen en het geluidsniveau nieuwe vestiging in Hoofddorp rijdt fitijd duurdcr'\ zegt hij geval de kosten voor het realiseren aardgasbussen aanzienlijk la- Y.a"d.aaIdatKtie^USbe.dïijfert0e bussen, die voortsuizen Maar, een positief proefresultaat alleen is nog wat anders dan het massaal op de weg krijgen met zestig dieselbussen en daarvan ipiMiiiiii weten we hoeveel geld dat kost. We ju£7orig j^ar Centraal Nederland presenteerde de toenmalige moeten over een jaar haarscherp de de van de aardgasbus. Dat parade- overgegaan bij het ministerie VROM en bij de Europese Comi tionale economische veiligheids- - r J™ JUU u.ucnuaoi nuiuuuouctora- klep: het aardgas. Daarom heeft het EnPhPJtJ,t w^nt Hat iQ uftffn" bedriJf verloren gegaan, maar ge- df busbedrijf nu ook al contacten ge- üfj? ud™" h^B w^n^idd^al^an- de staat op het punt om te worden getransformeerd en de komende maanden worden er nog zes onder handen genomen, zodat de proef uiteindelijk met tien bussen wordt gehouden. paard is helaas bij de grote brand i juli in het Centraal Autobusherstel- betj?i™ regdmerhetjJM- de bedoeling' toekomst op aardgas laten rijden «pNO S",Z\STULb.7!e,n 'Ldakkan trum Nederland* het ECN, het Energie Cen- Centraal Nederland loopt op het De Saudische minister Hisham Nazer (energie), zei dat zijn land, men met andere leden ganisatie van Olie-i Landen, om een onmiddellijke bij eenkomst heeft gevraagd om tot een eenduidige opstelling te kun nen komen. Ook Venezuela wil een snelle bijeenkomst om een geza menlijk antwoord op de Golfcrisis heeft dat nog niet toegezegd, te formuleren, zei minister Figuere- do (buitenlandse zaken) gisteren. In een korte verklaring ontkende Nazer dat Saudi-Arabie afnemers te verstaan heeft gegeven dat ze in september moeten rekenen op ver minderde leveranties. Eerder op de dag kwamen er berichten uit Tokyo, die hun oorsprong zouden hebben bij het Japanse ministerie van buitenlandse zaken, dat Saudi- Arabie oliemaatschappijen in de VS, Europa en Japan heeft laten we ten dat in september 15 tot 20 pro cent minder olie geleverd zal wor den. Do.or de Iraakse invasie in Ku wayt levert de OPEC per dag vier miljoen vaten olie minder op de we reldmarkt. De ministerraad van de oiieproduktie"al hebben vergroot! OPEC stelde op 28 juli voor de 13 - - lidstaten een dagelijkse produktie van 22,5 miljoen vaten vast. Saudi- de de Or- Arabie levert daarvan 5,38 miljoen porterende vaten per dag. In de Amerikaanse pers werd gesuggereerd dat Saudi- Arabie de oiieproduktie zal opvoe ren om het weggevallen aandeel van Irak en Kuwayt op te vangen, het Saudische olieministerie dat nog ni Extra olie Diplomaten in Saudi-Arabie gelo ven niet dat het land die stap zal ne men zonder overleg met de OPEC. Saudi-Arabie zou in staat zijn dage lijks twee miljoen vaten olie meer te produceren, waardoor het land een sleutelrol kan vervullen bij het op vangen van de verminderde leve ring op de wereldmarkt. Iran en de Verenigde Arabische Emiraten hebben gezegd dat ze zich aan de OPEC-richtlijn van 28 juli zullen houden, maar landen die krap bij kas zitten, zoals Venezuela, hebben laten weten bereid te zijn de oiieproduktie op te voeren. Vene zuela zou volgens deskundigen zijn York met 94 dollarcent tot 27,40 dol- zjjn gemaakt voor het rijden op S^eei vërfer te gaan Noordanus. De projectleider van Centraal Ne- I de proeffase eindigt," een derland spreekt nadrukkelijk over ogenblik een proef met drie bussen, compieet draaiboek te hebben hoe eventuele meerkosten van het aard de dieselmotoren geschikt dan technisch, financieel en proce- gasproject. „Nu kost het ombou- i dieselmotor tot aard- Om het wegvallen van olie uit Ku wayt en Irak voor een deel te com penseren willen de VS dat de oiie produktie in Alaska wordt vergroot met ongeveer 50.000 vaten (van 159 liter) per dag. De Amerikaanse mi nister van energie, James Watkins, heeft de automobilisten in zijn land 1 aangeraden de bandenspanning Til O Tl ppnn nmiP van hun auto's iets te verhogen. IJlCU 1 CLUI1UI11IC' Daardoor vemindert het benzine- verbruik. Dit scheelt volgens Watkins ongeveer 100.000 vaten ru we olie per dag. Door de verdeeldheid in de OPEC MOSKOU (AP) - Sovjet-leider Mi- zÜn de Priizen van ruwe olie giste- "Deze transcontinentale vorm van samenwerking is ontzettend belangrijk. Niet alleen voor de com- spoorlijn merciele samenwerking in Latijns- Brazilie Amerika, maar ook om de handel RIO DE JANEIRO (IPS) - Het Bra ziliaanse ministerie van transport is bijna klaar met het onderzoek de haalbaarheid van ei die de Atlantische kust moet verbinden met die van de Stil- met de rest van de wereld te bev le Oceaan in Chili. De beoogde deren,'' aldus minister Silva. De spoorlijn zal zich uitstrekken een afstand ter, te begir ject voert dwars door Argentinië Paraguay naar het eindstation in de moeten Noordchileense havenstad Antofa- produkten de minister van verkeer, lega's van milieu en wetenschap het project een warm hart toedragen. De Braziliaanse president Fernan do Collor de Mello heeft de plannen al besproken met de Chileense pre- op het schip De Heemskerck het anti-raketsysteem, Goalkeeper, dat deels sident Patricio Aylwin. Het project wordt beschouwd als een belangrij- (archieffoto) ke bijdrage aan de samenwerking tussen de Latijnsamerikaanse lan den. spoorlijn zal vooral een kostenbe- zesduizend kilome- sparing betekenen in de export van in Santos. Het tra- landbouwprodukten naar Azie en landen in, de Stille Oceaan. „We vinden om onze concurrerend te maken," aldus Silva. De landen die bij het project betrokken zijn, heb ben intussen voorstellen ingediend t bij internationale financiële instel- het is bekend dat Ozires Silva! lingen. Mogelijk zal de Wereldbank zijn col- "et initiatief steunen. De Braziliaanse autoriteiten afwachtende houding Vakbonden vrezen gedwongen ontslagen chail Gorbatsjov en de president verder gestegen. In Londen .„.1 de Russische Federatie, Boris werd ruwe olie uit het Noord-z Jeltsin, hebben hun vakantie afge- veld Brent voor levering in oktober broken om in Moskou hun nood- bijna anderhalve doUar per vat (159 plan te redden dat de Sovjet-econo- liter) duurder op 26,55 dollar. De mie uit het slop moet halen. k°ndensemarJ? sloot woensdag op Jeltsin, die woensdag zijn ^5,12 dollar. De pnjs voor West rondreis door zijn republiek afbrak Texas Intermediate (de belangrijk- apparaten moeten tot 1995 nog had een dag eerder gezegd dat er ste Amerikaanse oliesoort) voor le- fggj een conflict is gerezen binnen de vering in september steeg in New twaalf leden tellende commissie die hij en Gorbatsjov begin deze maand hebben ingesteld en die een blauw druk moet ontwerpen voor de over gang naar een markteconomie. Jelt sin zei niet waarover onenigheid be staat. Na een gesprek met commissiele den zei Jeltsin gisteren dat leden hebben geklaagd dat ze moeilijk in formatie loskrijgen bij de ministe ries van financien en defensie, twee AMSTERDAM/TOKYO/NEW departementen die vitale sectoren YORK (ANP/UCN/DPA/KRF) beheersen. Zon- De Amerikaanse dollar is de handel Het vertrekpunt van de lijn staat nog ter discussie. Sommige politici pleiten voor een station in Puerto Rico Grande del Sur. nabij de grens met Uruguay. De trein zou dan ge durende een deel van het traject ge bruik kunnen maken v^n bestaan de spoorlijnen in Argentinië. In elk HENGELO (GPD/ANP) - Bij de- vermindering zonder gedwongen bekendgemaakt werd, meldde de geval moet een verbinding in het fensie-industrie Hollandse Signaal- ontslagen worden opgevangen. Dit directie dat tot eind volgend jaar 900 Andesgebergte worden gebouwd apparaten moeten tot 1995 nog eens heeft de directie gisteren meege- van de 5000 arbeidsplaatsen ge- en dat niaakt de onderneming kost- 600 arbeidsplaatsen verdwijnen, deeld aan de vakbonden. schrapt moeten worden. Daar ko- baar. Al met al zal de bouw vier jaar Door het natuurlijk verloop kan die Bij de reorganisatie die begin juli men er dus nog eens 600 bij, zodat vergen en miljarden dollars kosten. de werkgelegenheid over vijf jaar Dollar in vrije val door slechte cijfers inflatie details te treden zei jeltsin op de Westeuropese wisselmarkten- dat er maatregelen zijn genomen begonnen op weer een dieptepunt, die chaos moeten voorkomen tij- In Amsterdam werd om 10 uur een dens de overgang naar het marktge- koers van 1,7475 gulden opgegeven richte systeem dat hij en Gorbatsjov tegenover een slotkoers van 1,7605 voor ogen hebben. gisteren. Gorbatsjov, die tijdens zijn va kantie telefonisch contact met de economische commissie heeft Na een gemiddelde daling van twee procent gisteren zijn de aande- derhoüdën," heVft "alle^ departemen- lenkoersen op de effectenbeurs van regeringsbureaus opdracht Tókyo vanochtend verder omlaag- gegeven met de gegaan. De Nikkei-index van de 225 te werken. Jeltsin klaagde echter fondsen zakte met 762,72 punten tot dat de commissie nog steeds geen 26.786,72 punten, een daling analyse van de huidige Sovjet-be- 2,77 procent, groting heeft gehad. Bovendien zijn er volgens Jeltsin bureaucratische obstakels, die te wijten zijn aan on wil of sabotage. Kolen De kolenaanvoer in de Rotterdamse haven is in het tweede kwartaal van 1990 toegenomen met 46 procent in vergelijking met dezelfde periode woorden vorig jaar. De totale aanvoer komt het adres Het vorige dieptepunt van de dol lar was de slotkoers van 1,7480 gul den van afgelopen woensdag. Giste ren in New York was al een koers van 1,7495 gulden bereikt en tijdens de aansluitende handel in Tokyo trad er geen verbetering op. Hande laren wachten op de cijfers van de Amerikaanse handelsbalans over juni die vandaag worden bekendge maakt. In New York kon de dollar even stijging boeken na de harde Saddam Husayn aan t president Bush. De uit op"4,4 miljoen ton en was vorig winst was maar van korte duur. De jaar 3,2 miljoen ton. Deze cijfers dollarkoers ging verder niet om- heeft het Gemeentelijk Havenbe- hoog op de tegenvallende stijging drijf Rotterdam vanochtend be de consumentenprijzen kendgemaakt. Het havenbedrijf VS in juli. Handelaren konden daar verwacht dat de vraag naar kolen in geen logische verklaring voor vin- de toekomst zal stijgen, omdat er den. onder meer in de Bondsrepubliek i Groot-Brittannië en ui De Newyorkse effectenbeurs lengestookte centrales worden ge- daardoor gisteren fors lager geslo- *TOKYO Slapende bi bouwd. Ruilen De chartermaatschappij Air Hol land is met de Britse chartermaat schappij Britannia Airways over eengekomen drie Boeings-757 van Air Holland gedurende twee jaar om te ruilen voor twee grotere Boeings-767 van Britannia. De di rectie van Air Holland heeft dat gis teren bekendgemaakt. Air Holland heeft in Europa momenteel vijf Boeings-757. Een zesde Boeing-757 vliegt voor Air Aruba. Koper Argentinië hoopt buitenlandse in vesteerders te kunnen interesseren voor de ontginning van grote koper- reserves, waarvoor ongeveer 500 miljoen dollar nodig is. De afgelo pen week heeft de staatsmijnbouw onderneming Yacimientos Mineros de Agua de Dionisio' (YMAD) de Zuidafrikaanse E.L. Bateman op dracht gegeven een studie te ver richten naar de mogelijkheden voor de winning van kopererts in dag bouw in de noorwestelijke provin cie Catamarca. ten. De Dow Jones-index van dertig industriële aandelen kelderde met 66,82 punten tot 2.681,45, een verlies van bijna 2,5 procent. Er sloten in totaal 1.284 fondsen lager en slechts 322 hoger. De omzet was met 141 miljoen aandelen niet veel groter dan het bescheiden totaal van 135 miljoen op woensdag. Het inflatiecijfer van 0,4 procent voor juli was hoger dan verwacht. Er was over het algemeen een stij ging verwacht van 0,3 procent. In juni bedroeg het stijgingspercenta ge 0,5. Zonder de vaak sterk wisse lende prijzen voor energie en voed sel was er dé afgelopen maand spra ke van een prijsstijging van 0,6 pro cent. In juni kwam deze stijging uit op 0,4 procent. Omgerekend over een jaar betekent het percentage van juli een inflatie van 4,7 procent. In juni was dat 6,7 procent gejveest. Vermoedelijk zal de prystyging over augustus een stuk groter uit vallen dan over juli. Dan is de stij ging van de brandstofprijzen mee gerekend die een gevolg is van de olieprijsstijging na de inval van Irak in Kuwayt op 2 augustus. op 3500 man zal terechtkomen. De nieuwe ingreep, voor de perio de 1992-1995, is nodig om de markt positie te kunnen handhaven, zo vertelde topman J.H.J. Bosma gis teren aan de vakbonden, die volle dig verrast werden door de medede ling. Om op een concurrerende pro- duktiviteit te komen moet de omzet per werknemer worden opgevoerd tot 200.000 gulden per jaar. Aange zien de omzet niet groeit, komt dat neer op een verdere daling van de werkgelegenheid. Volgens directiewoordvoerder Marseille zal ook die verdere terug loop niet leiden tot het sluiten van vestigingen of stopzetting van be paalde activiteiten. De "kritische grens" waar beneden sommige ves tigingen onrendabel worden is vol gens hem nog niet bereikt. HSA, sinds begin dit jaar een dochterbe drijf van het Franse concern Thomson-CSF, heeft vestigingen in Hengelo, Huizen, Den Haag, Apel doorn, Eindhoven en Gronau (Did). De bonden.hebben daar hun twij fels over. Ook vrezen zij dat het na tuurlijk verloop te laag zal zijn om ontslagen te voorkomen, zo vertel de Dick de Valk (Industriebond FNV) en Wim Nattekaas (Industrie- en Voedingsbond CNV) na afloop van het gesprek. Van de directie kregen zij ook niet de verzekering dat de nieuwe ingreep geen ontsla gen zal vergen. Bestuurder Sjerp Holterman van de Unie BLHP wijst erop dat Signaal de laatste jaren al een omzet boekte die niet boven de 700 miljoen gul den uitkwam. "Op datzelfde bedrag denkt de directie de komende jaren te blijven zitten, maar we moeten wel bedenken dat daar de gevolgen van de politieke ontspanning nog bovenop komen. Die zullen vooral vanaf 1992 merkbaar worden in de orderportefeuille. Het kan dus nog wel minder worden". De Unie-be stuurder zegt dat de directie giste ren "iets te vaak zei: als we die be grote omzet inderdaad halen". DEN HAAG (ANP) Akkerbouwers die hun weinig perspectief biedende bedrijf willen stopzetten, komen in aanmerking voor een eenmalige ver-: goeding van maximaal 170.000 gulden. Dat blijkt uit de regeling die het mi-:" nisterie van landbouw, natuurbeheer en visserij (LNV) gisteren bekend-! maakte. Stoppende akkerbouwers krijgen voor de eerste 10 hectaren 5.000 gul den per hectare. Voor de vijfde en zesde tien hectaren bedraagt de vergoe ding 1.500 gulden per hectare. De akkerbouwers mogen niet jonger zijn dan 40 jaar en niet ouder dan 64. De regelingen zaten reeds eind vorig jaar in de pen. De uitwerking ervan lag voor behandeling bij de EG in Brussel, toen in Nederland de acties van protesterende akkerbouwers op gang kwamen. De steunmaatregelen zijn verder uitgewerkt in de adviezen van de zogenoemde commissie van goe de diensten, onder leiding van oud-bewindsman De Koning. ADVERTENTIE NU VERKRIJGBAAR 1 in Hét 3 Tenoren Concert DE SPECIALIST IN HI-FI, COMPACT DISC, AUDIO&VIDEO Pieterskerkchoorsteeg 11, Leiden, Tel. 071-122184 Van onze correspondent Henri Kruithof DEN HAAG - Minister Kok (finan ciën) stelt in zijn brief nog niet voor welke belastingen hij wil verhogen. Hij kan kiezen tussen de loon- en in komstenbelastingen of de indirecte belastingen, zoals accijns op alco hol en tabak. Zijn voorkeur gaat uit naar het laatste. Het ziet er echter naar uit dat Kok straks hoe dan ook kan rekenen op tegenstand van en kele van zijn collega's in het kabinet wanneer hij komt met zijn voorstel len om het nieuwe tekort te dekken. Deze vinden eigenlijk dat Kok niet zo star moet vasthouden aan de afgesproken daling van het finan cieringstekort tot 4,75 procent van het nationaal inkomen in 1991. En kele topambtenaren uit de Centraal Econonische Commissie (CEC) hebben al laten doorschemeren dat Kok maar iets soepeler moet zijn. De minister van financiën voelt daar echter niets voor. Hij is bang dat wanneer hij de teugels op dit punt laat vieren, de ministers even tuele toekomstige overschrijdingen van hun begroting niet meer willen compenseren. Koks eerste uit gangspunt in de augustusbrief, die hij gisteren verstuurde, is dan ook dat het financieringstekort dit jaar terug moet naar 5*25 en volgend jaar naar 4,75 procent. Een belangrijk probleem dat de ministers de komende weken nog moeten oplossen is de koopkracht. Volgens de laatste berekeningen van het Centraal Plan Bureau (CPB) gaan de minima met kinderen er slechts 0,1 procent op vooruit, ter wijl de mensen met een inkomen van ongeveer tachtigduizend gul den er 1,1 procent op vooruit gaan. Robbertje Juist voor de sociaal-democraat Kok is dat een probleem. Zijn partij is er altijd voorstander van geweest ook de minima gelijkelijk te laten meedelen in de welvaartsstijging. Het ziet er dan ook naar uit dat er nog een robbertje gevochten moet worden in het kabinet om de inko mensontwikkeling meer gelijkma tig te laten zijn. Dat kan door ver schuiving in de belasting- en pre mietarieven. In de augustusbrief doet Kok daar echter nog geen voor stellen voor. Die komen op z'n vroegst volgende week. Dan ligt er nog de wens van de PvdA om bejaarden met een klein pensioentje iets extra's te geven. Zij zijn er door de belastinghervormin gen op achteruit gegaan. Het gaat echter maar om een kleine groep mensen (enkele tienduizenden), die bovendien door fiscale maatregelen moeilijk te bereiken is. Alleen als het belastingformulier weer veel in gewikkelder wordt gemaakt, zijn er specifieke maatregelen voor deze groep te bedenken, maar dat wil Kok niet. Het CDA wil bovendien nog iets doen voor alleenverdieners met kinderen, die er ook nogal bekaaid zijn afgekomen. Dat is betrekkelijk eenvoudig. Op het ministerie van fi nanciën wordt overwogen om de al- leenstaandentoeslag in de loonbe lasting, die per 1 januari aanstaande zou worden afgeschaft, te handha ven. Dat kost de schatkist welis waar enkele tientallen miljoenen guldens, maar dat is wel op te bren gen. Het Centraal Plan Bureau is giste- ren ook met nieuwe berekeningen gekomen, als gevolg van de crisis in de Golf. Door de hogere olieprijs (21 dollar gemiddeld in plaats van 18? dollar) en de lagere dollarkoers (1,75 in plaats van 1,85) stijgen de aard- j gasbaten nog eens met een half mil- jard gulden. Volgens het CPB zul- len belasting- en premiedruk niet veranderen evenmin als het natio naal inkomen. Wel denkt het CPB dat de koppe ling van uitkeringen aan de lonen iets hoger zal uitvallen door een iets l hogere inflatie. Het gaat daarbij echter slechts om een aanpassing a van 0,13 procent (2,92 in plaats van i 2,79 procent). De lonen in het be- drijfsleven zullen naar verwachting met 3,25 procent stijgen in plaats van de eerder verwachte drie pro cent.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5