Lubbers wil duidelijkheid VN over Golf 'Homo-huwelijk is niet aanvaardbaar' Wegwerken asielzoekers onrechtmatig Kerncentrales vorig jaar twee keer stilgelegd TERUG UIT LIBERIA Alders: geen onderzoek naar dioxine alrnniniumsmelterijen Geslaagd seizoen voor campings CACTUS IN BLOEI 'Drugsflats' verloot onder studenten Folder reiskosten woning-werk nu verkrijgbaar Belastingdienst VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1990 Premier wil geweld voorkomen DEN HAAG (GPD) De Nederlandse regering vindt dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zich duidelijk moet uitspreken over de wijze waarop het handelsembargo tegen Irak moet worden afgedwongen. Hij wil vooral een uitspraak over het al dan niet gebruiken van geweld, mocht Irak de blokkade willen doorbreken. DEN HAAG (ANP) - In de twee Nederlandse kerncentrales in Do- dewaard en Borssele hebben zich vorig jaar twee storingen voorge daan, waarbij de installaties moes ten worden stilgelegd. De storingen leverden geen gevaar op voor de 'nucleaire veiligheid' Dat staat in een rapport over het functioneren van de Nederlandse kerncentrales dat door minister De Vries (sociale zaken) naar de Kamer is gezonden. In Borssele werden op 6 november de hoofdkoelpömpen uitgeschakeld door kortsluiting. De reactor schakelde onmiddellijk uit. Op 5 juli lekte door een kapotte pak king reactorwater weg, waarop de centrale uit bedrijf werd genomen. Behalve deze twee storingen op schaal 1 van de zeven schalen tellen de internationale schaal die de ernst van ongevallen aangeeft, deden zich nog dertig (24 in Borssele en 6 in Dodewaard) kleinere storingen voor op niveau nul waarbij geen nu cleair veiligheidsbelang in het ge ding was. Bij voorvallen op de hoogste schaal (7) is sprake van een grote lo zing met verstrekkende gevolgen voor het milieu en de gezondheid, waarbij gedacht moet worden aan rampen als die van Tsjernobyl. De ramp op Three Mile Island in de VS in 1979, waar naast een zware be schadiging van de reactorkern spra ke was van een beperkte lozing en de inwerkingtreding van het lokale rampenplan, komt op schaal 5 uit. Vanaf schaal 4 wordt van 'ongeval len' gesproken, schalen drie en twee betreffen 'incidenten' en op schaal 1 is sprake van een 'storing'. De schaal, vergelijkbaar met de Schaal van Richter voor aardbevingen, is ingevoerd door het Internationaal Atoom Energie Agentschap in We- De VS en Engeland menen dat schepen die het embargo schenden met geweld kunnen worden ge keerd, de Sovjet-Unie en Frankrijk daarentegen vinden dat daarvoor geen grond bestaat in de resoluties van de VN, een visie die door Ne derland wordt gedeeld, zo verklaar de premier Lubbers gisteren na af loop van het wekelijkse kabinetsbe raad. De ministers Van den Broek (bui tenlandse zaken) en Ter Beek (de fensie) zullen tijdens de vergade ring van de negen lidstaten van de Westeuropese Unie (WEU), komen de dinsdag in Parijs, aandringen op een gezamenlijke inspanning in de richting van de Verenigde Naties. Doel moet volgens Lubbers zijn, dat de militaire operaties in en rond de Perzische Golf onder de vlag van de VN geschieden. Kunnen de WEU-landen als één blok optreden, dan is de kans op succes in de VN groter, denkt de premier. Lubbers toonde zich rede lijk optimistisch over de kans de mi litaire inspanningen onder VN-vlag te doen plaatshebben, hoewel voor al China, permanent lid van de Vei ligheidsraad, grote bedenkingen heeft. Nederland zal in elk geval streven Ziekte van Weil is modderkoorts LEEUWARDEN (GPD) - De men sen die ziek zijn geworden door het zwemmen in de Spokeplaste Noordwolde lijden niet aan de ziek te van Weil maar aan een aanver wante ziekte. Vermoedelijk gaat het om modderkoorts. Dat zegt inspec teur Karei Duiker van de Genees kundige Inspectie in Leeuwarden. Specialisten in Amsterdam, die de besmetting verder onderzoeken, zijn tot die conclusie gekomen. De ziekte van Weil is in de regel een stuk agressiever dan de ziekte waarmee de slachtoffers nu besmet zijn. Wel is duidelijk dat de slachtof fers besmet zijn met een leptospire. Er zijn ongeveer veertig verschil lende leptospiren en het is vreselijk moeilijk vast te stellen om welke va riant het precies gaat, aldus Duiker. De besmetting van de Spokeplas lijkt veel op de besmetting met de in Friesland veel vaker voorkomende melkerskoorts, ook een leptospire- besmetting. Het aantal slachtoffers van de 'Spokeplaskoorts' is sinds gisteren met drie gestegen tot een totaal van 38. Er zijn nu 25 militai ren en 13 burgers besmet. Binnenland kort Spoorbielzen Twee werknemers van Nederlandse Spoorwegen en een ex-werknemer van NS hebben vijf jaar lang in Meppel spoorbielzen verduisterd en doorverkocht aan derden. Daar naast verrichten ze zelf werkzaam heden aan het spoor die eigenlijk aan aannemers waren uitbesteed. De ook bij de zwendel betrokken aannemers konden zo hun opdrach ten goedkoop uitvoeren en de drie NS-ers hadden zo een 'bijverdien ste' De totale schade zou ongeveer anderhalf ton bedragen. Rector De voormalige WD-wethouder van Soest, G. Plomp, wil na zestien jaar weer rector worden van het Goois Dag- en Avondcollege in Hil versum. Hij wijst op het Rechtspo sitiebesluit Onderwijs, waarin is be paald dat mensen die in het onder wijs werkzaam zijn, onbetaald bui tengewoon verlof kunnen krijgen wanneer ze een politieke functie aanvaarden. De gemeente Hilver sum stelt dat Plomp te lang is weg geweest en probeert hem een ande re baan aan te bieden. Misdrijf Ter hoogte van de Flevocentrale langs de snelweg A6 in Flevoland is gisteren het stoffelijk overschot aangetroffen van een jongeman. Volgens de politie is hij het slachtof fer geworden van een misdrijf. Het lijk werd gevonden door een auto mobilist die even wilde pauzeren op een parkeerplaats bij de snelweg. Feest B en W van Rotterdam voelen er niets voor om het 650-jarig bestaan van de havenstad te vieren met een gratificatie van tweehonderd gul den voor de 27.000 werknemers van de gemeente. In plaats daarvan wordt er nu over gedacht om een groot personeelsfeest te geven in stadion De Kuip. De ambtenaren bond AbvaKabo had aangedrongen op de gratificatie, die de gemeente in totaal 5,4 miljoen gulden zou kos ten. naar nauwe samenwerking in WEU- verband. De premier vindt het lo gisch dat de Nederlandse marine al toenadering zoekt tot de Britse col lega's. Met België, tijdens de Gol foorlog in 1987 vaste partner, kun nen nog geen afspraken worden ge maakt, omdat de Belgische marine voorlopig niet verder opstoomt dan de Middellandse Zee. Omdat de Nederlandse fregatten rond 6 september bij de Straat van Hormuz, de nauwe doorgang tot de Perzische Golf, worden verwacht, moet tegen die tijd helderheid be staan over de operationele coördi natie. Voor een besluit om onder VN-vlag te opereren is de parlemen taire instemming van de VN-lidsta- ten vereist, een procedure die lang kan duren. Reiswereld Nederlandse reisorganisatoren krij gen veel" bezorgde telefoontjes van mensen die in de buurt van de Golf, in Israël, Turkije, Egypte en Cy prus, op vakantie gaan. De reizen worden echter nauwelijks geannu leerd. De reisorganisaties hebben regelmatig contact met buitenland se zaken. Er is op dit moment geen reden op stappen te ondernemen, aldus een Arke-zegsman. Een voor- lichter op Buitenlandse Zaken be vestigt dat. "Maar de situatie in de Golf is momenteel niet van dien aard dat we de reisondernemingen zouden moeten adviseren af te zien van bepaalde reizen." LEEUWARDEN (GPD) - Het slui ten van huwelijken tussen mensen van hetzelfde geslacht is en blijft voorlopig onmogelijk. Dat heeft mi nister Hirsch Ballin (justitie) schrif telijk geantwoord op een brief van het Leeuwarder college van burge meester en wethouders, waarin wordt gepleit voor het toestaan van dergelijke huwelijken. Het bij de wet "geregelde insti tuut van het huwelijk heeft betrek king op een zo duurzaam mogelijke levensgemeenschap van een man en een vrouw", schrijft de minister. "Het is duidelijk dat een zeer groot deel van de Nederlandse bevolking dit nog steeds zo ervaart." Volgens wethouder Kessler van Leeuwarden is door de brief "vol strekt helder, dat wettelijke huwe lijken van homoparen op dit mo ment niet gesloten kunnen wor den". Begin volgende week be spreekt hij op ambtelijk niveau mo gelijke stappen, waarna overleg in de raadscommissie emancipatieza ken volgt. Als alternatief noemt Kessler een symbolische actie in de normale trouwzaal, ter onderstre ping van de verbintenis van een ho mopaar. "Maar het zal duidelijk zijn, dat daaraan geen enkele wette lijke status is te verbinden". Een paar heeft zich daarvoor reeds aangemeld bij alle Nederland se gemeenten, waaronder Leeuwar den. Het betreft twee mannen uit Vlaardingen, die eerder probeerden in de gemeente Amsterdam in het huwelijk te treden. Zij verloren het daarop aangespannen kort geding. De rechter verwees naar de politiek om over de toelaatbaarheid beslis singen te nemen. "Een slimme zet", beoordeelt Kessler de brief van het paar aan alle Nederlandse gemeen ten. „Nu komt het overal op de agenda van gemeenteraden en moet men er een standpunt over inne men". In Denemarken zijn homo huwelijken wel toegestaan. ZWOLLE (ANP) - Minister Alders (milieu) ziet geen aanleiding voor een dioxine-onderzoek bij melkvee bedrijven in de buurt van alumini- umsmelterijen in Dedemsvaart en Hardenberg. Gedeputeerde Staten van Overijssel hadden om een dergelijk onderzoek verzocht om zekerheid te krijgen over het dioxine-gehalte van de melk. Reden voor het ver zoek was de vondst van relatief lage BRUSSEL Cora Lubbinge (r), een Nederlandse verpleegster die geruime tijd voor Artsen zonder Grenzen in de Liberiaanse hoofdstad Monrovia heeft gewerktwerd gisteren opgehaald door haar ouders op de Brusselse lucht haven Zaventem. Lubbinge heeft al aangekondigd terug te willen naar het Afrikaanse land dat wordt geteisterd door een bloedige burgeroorlog. (foto EPA) DEN HAAG (ANP) - Het toeris tisch bedrijfsleven en dan vooral de campinghouders kijken terug op een geslaagd seizoen. Over het alge- n zijn de bedrijven tevreden tot (denk aan de actie Maak van thuis- tevreden over het afgelopen blijvers geen spoorzoekersslaagt Dit blijkt uit de wekelijkse men daar niet in. "Dat is natuurlijk peiling van het Nederlands Bureau jammer, maar het kan ook zo zijn voor Toerisme (NBT) onder zeven- dat steeds meer mensen op vakan- tig bedrijven in Nederland. tie gaan. Feit blijft nog steeds dat te De bezettingsgraad van hotels is veel mensen weggaan zonder goede in het algemeen gelijk. De camping- afspraken te maken met het thuis- houders spreken echter van een front", aldus G. van Weijen, chef "flinke" toename van het aantal Alarmcentrale ANWB. kampeerders. Volgens het NBT Als de ANWB aan alle oproep- boekt een flink aantal mensen nu al wensen tegemoet zou komen, zou- voor volgend jaar. Twee mooie zo- den "er wel vijf keer zoveel worden mers achter elkaar zijn daarvoor verzonden", stelt Van Weijen. Als vermoedelijk de belangrijkste re- criteria hanteert de ANWB dat spra- den. De bezetting van campings, ke moet zijn van overlijden of drei- bungalowparken en hotels ligt nu gend overlijden van een eerste of nog op 70 tot 80 procent, maar na tweede graad familielid. Ruim de het komend weekeinde zal dit fors helft van de opgeroepenen reageert, teruglopen. Het nieuwe ANWB-steunpunt in Opvallend vindt het NBT het Hongarije heeft dit jaar rond 5500 groot aantal Italianen en Spanaar- keer hulp verleend, vooral bij auto den dat dit jaar Nederland bezocht. pech. Vergeleken met 1989, toen De komst van veel Italianen is vol- vanuit Nederland werd gereageerd gens het toeristenbureau, behalve op hulpvragen, is dat een stijging door de Van Gogh-tentoonstellin- van vijftig procent. De komst van gen, ook een gevolg van de campag- een nieuw steunpunt in Joegoslavië ne die wordt gevoerd in dat land. heeft niet geleid tot verhoging van Uit de peiling van het NBT blijkt de hulpverlening. De afnemende verder dat de vakantieganger in toe- populariteit van Spanje is waar nemende mate prijs stelt op luxueu- schijnlijk de oorzaak van het ver- zere voorzieningen. minderde aantal hulpvragen uit dat vakantieland. Van Weijen is overi- De ANWB Alarmcentrale heeft gens redelijk tevreden: "Het was de afgelopen zes weken iets meer geen seizoen met negatieve pieken, oproepen verzonden dan in het We hebben als gevolg van bosbran- hoogseizoen vorig jaar: 800 tegen den of overstromingen geen men- 835. Hoewel men al jaren probeert sen hoeven evacueren. Dat is toch het aantal oproepen te laten dalen een prettige constatering". concentraties dioxine in de filter- stof die vrij komt bij de rookgasrei niging van de beide smelterijen. De minister schrijft in zijn reactie aan het adres van de provincie er van uit te gaan dat de uitstoot van dioxine gelijk is aan die van het ge middelde in Nederland. "Er is daar om geen sprake van een urgente si tuatie. Onderzoek van de melk zou alleen dienen om te bevestigen dat er een dioxine-probleem bestaat", zo stelt Alders. De minister laat een onderzoek naar het dioxine-gehalte van melk instellen zodra een zodanige verho ging zou kunnen optreden dat de voorlopige norm voor melk (zes pi- cogram TEQ/gram melkvet) wordt benaderd of overschreden. Het ver moeden hiervan wordt gebaseerd op metingen van de uitstoot met de hieraan gekoppelde modelbereke ningen. Voor een andere aanpak is de onderzoekscapaciteit in Neder land te beperkt, schrijft Alders. In zyn brief aan de provincie merkt hij op, dat binnenkort de rapportage verschijnt oVer een onderzoek naar dioxine-uitstoot waarin de alumini- umsmelterijen nader zijn omschre- Dode en gewonde door explosie MAASBRACHT (ANP) - Door een explosie in een confectie-atelier in het Limburgse Maasbracht is gis teravond de 56-jarige B. van Dam uit Roermond omgekomen. Een 49- jarige man uit Maasbracht, de eige naar van het atelier, liep lichte ver wondingen op. De eigenaar van het atelier be vond zich met Van Dam in het be drijf. Beide mannen waren bezig met het schoonmaken van machi nes. De politie heeft het sterke ver moeden dat daarbij benzine is ge bruikt, waardoor een ontploffing is ontstaan. GRONINGEN (ANP) - In stu dentencafé Mijn moeder in Gro ningen zijn gisteravond 40 leeg staande flats in de wyk Beijum onder studenten verloot. Het grootste deel daarvan ligt aan de Wibenaheerd, een straat waar de laatste maanden veel overlast is door drugsdealers. Voor de verloting bestond grote belangstelling: er kwamen telefoontjes uit het hele land en er meldden zich ruim honderd belangstellenden in het café. De toekomstige bewoners menen niets meer te vrezen hebben van de drugshandelaren omdat de drugshandel door de gemeente zou zijn bestreden. "Er is niks meer mis met deze straat", aldus een student. AMSTERDAM - Een opmerkelijk gezicht in Artis: de 7-meter hoge zuil cactus in de Woestijnkas staat als gevolg van de warme zomer in bloei. Er zitten nog zeker vijftig knoppen in. Zodra het donker wordt en de bloemen opengaan, verspreidt de cactus een bedwelmende geur. (foto anp> Per 1 augustus jl. is de fiscale regeling voor reiskosten woning-werk veranderd. Wilt u precies weten wat er is veranderd, haal dan de speciale folder 'Reiskosten Woning-Werk, Carpoolen en Auto van de Zaak: de nieuwe regeling per 1 augustus 1990'. De folder ligt voor u klaar bij post kantoren, bibliotheken en belastingkantoren. Van juridisch medewerker Gijs Schreuders Pakje biezen, of je draait de cel in. De 'Eindhovense methode', zo wordt de proef genoemd om asielzoekers die op het eerste gezicht geen enkele kans maken hier een vluchtelingenstatus te verwerven, stante pede het land uit te werken. De methode is simpel en doeltreffend. De vreemdelingen, in het Eindhovense geval zestien Roemenen, krijgen te verstaan dat aan erkenning als vluchteling niet valt te denken. Willen zij procederen volgens de internationaal en nationaal geldende rechtsregels? Dat kan, maar uitsluitend als zij er zin in hebben achter de tralies op de uitkomst van een geding te wachten. Het enige alternatief is intrekking ("vrijwillig") van het asielverzoek, zodat geen toetsing door de rechter meer hoeft te volgen. Praktisch De argumenten voor deze vergaande proefneming zijn niet ontleend aan het recht, er liggen uitsluitend praktische overwegingen aan ten grondslag: ontbreken van voldoende opvang, ontbreken van geld voor juridische bijstand en ontbreken van voldoende personeel bij de vreemdelingenpolitie. Bij de opvang van vreemdelingen is een acute noodsituatie ontstaan. Iedere maand komen ongeveer 2000 mensen Nederland binnen met een verzoek om erkenning als vluchteling. Een zorgvuldige afwikkeling van de procedure om over zo'n verzoek te beslissen, vergt gemiddeld twee jaar. Pogingen om deze termijn tot een jaar terug te brengen, zijn tot dusver op niets uitgelopen. Tegen deze achtergrond wordt van alles in het werk gesteld om de vloed asielzoekers in te dammen en vooral Oosteuropese asielzoekers te ontmoedigen. Van hen wordt aangenomen dat zij in de gewijzigde politieke verhoudingen geen vervolging hebben te vrezen en dus uitsluitend nog om economische redenen hier hun toevlucht zoeken. Een belangrijk uitgangspunt van het vluchtelingenbeleid luidt, dat zorgvuldig moet worden nagegaan wat de werkelijke motieven voor het asielverzoek zijn. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) schreef november 1989 aan de Kamer: "Vaak betreft het asielmotieven waarachter een complex van oorzaken ligt. Bij voorbeeld moeilijke persoonlijke omstandigheden (geen werk, honger), ecologische factoren en daarbij nog sociale en politieke onrust in het land van herkomst. Juist deze omstandigheden maken de taak een echt vluchtelingenbeleid te voeren, uiterst ingewikkeld". Normaal gesproken verblijven mensen die toelating tot Nederland vragen enkele weken in asielzoekerscentra. Daar volgt een gesprek met Justitie om na te gaan of de betrokkene gegronde vrees heeft voor vervolging in land van herkomst. Het verslag van dit gesprek dient als grondslag voor de hele verdere procedure. Wijst het departement het verzoek af (wat meestal gebeurt), dan staan er allerlei rechtsmiddelen open, maar het Eindhovense experiment snijdt deze rechtsbescherming feitelijk af. Voor zorgvuldig onderzoek van de asielmotieven - het door de regering geformuleerde beleid - biedt de nieuwe wegwerkmethode geen ruimte. Staatsnoodrecht De vraag is hoe dit te rijmen valt met een loyale uitvoering van het Geneefse vluchtelingenverdrag en de daarin vervatte beginselen. Het belangrijkste beginsel is de verplichting van de staat om elke vluchteling een minimale (rechts)bescherming te garanderen. Mr. T. Hoogenboom, docent asielrecht aan de Universiteit van Amsterdam omschrijft de Eindhovense methode als een soort variant van staatsnoodrecht. Het departement van justitie heft de handen omhoog en zegt: we staan met de rug tegen de muur. Nood breekt wet, volgens het aloude motto. De essentie van noodrecht is echter dat de normale regeling uitsluitend terzijde kan worden geschoven als alle andere middelen zijn uitgeput, voegt mr. Hoogenboom hieraan toe. In dit geval zou dus moeten zijn gebleken dat alles is onderzocht en alles uitgeprobeerd om het probleem het hoofd te bieden zonder schending van geldende In werkelijkheid heèft geen enkel onderzoek en geen enkel overleg plaatsgehad. De Eindhovense proef is een volslagen verrassing voor alle betrokkenen bij de vluchtelingenproblematiek. Ook het parlement is overdonderd, terwijl de regering zich juist heeft verplicht tot een regelmatige rapportage over het asielbeleid. In de Kamer bestaan allang zorgen over het humanitaire en juridische gehalte van het beleid. Nu geen sprake is van enig overleg met "het veld" noch van enige raadpleging van de Tweede Kamer of andere betrokken organen, is het volgens mr. Hoogenboom niet mogelijk de Eindhovense maatregel op staatsnoodrecht te baseren. Het is een - zoveelste - ad hoe maatregel, die niet is ingebed in behoorlijk beleid. Dit alles zou nog overkomelijk zijn als het een onbenullige beleidswijziging zou betreffen, maar in dit geval gaat het om niet minder dan (dreigen met) vrijheidsberoving. Een zo zware noodmaatregel moet duchtig in het recht zijn verankerd. Natuurlijk kan de regering haar asielbeleid aanpassen, maar een onverhoedse wijziging staat op gespannen voet met de rechtszekerheid en andere beginselen van behoorlijk bestuur. De bedreiging met gevangenneming van de Roemenen in Eindhoven roept herinneringen op aan de discussie die in 1988 werd gevoerd over de vraag of asielzoekers op Schiphol rechtmatig konden worden gedetineerd. Na een categorisch "Neen" van de Hoge Raad is spoorslags een noodwetje tot stand gebracht om de detinering alsnog een wettelijke basis te verschaffen. Formeel sluit de nieuwe in Eindhoven beproefde wegwerkmethode niet uit dat de als kansloos aangemerkte asielzoekers de gelegenheid hebben een kort geding te voeren. Mr. Hoogenboom betwist als specialist in het internationale asielrecht dat hiermee wordt voldaan aan de minimale juridische maatstaven. "Hoe vormt iemand in een rechtsstaat zijn wil? Toch niet onder bedreiging van sancties, laat staan van vrijheidsberoving? Het vluchtelingenverdrag van Genève gaat er juist van uit dat de asielaanvragers in een zekere vrijheid hun positie kunnen bepalen. Door ze het mes op de keel te zetten, handelt Nederland volstrekt in strijd met de geest van het verdrag en met de humanitaire principes die daaraan ten grondslag liggen". De uitgangspunten van het Nederlandse beleid ogen fraai: zorgvuldige afweging van individuele gevallen, gepaard aan zoeken naar duurzame oplossingen voor de problematiek van de economische vluchtelingen en bovenal internationale samenwerking om de oorzaken aan te pakken van de komst van steeds meer asielzoekers. Noodmaatregelen en ad hoe beslissingen zonder wettelijke basis laten zich moeilijk rijmen met deze beleidsuitgangspunten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3