Amsterdam heeft eindelijk z'n ring Vrouwelijke soldaat schokt orthodoxe Arabier 'De Bonifatiusbron ligt ergens anders' REPORTAGE) VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1990 Amerikaanse 'invasie' betekent inbreuk op Saudische cultuur SAUDI-ARABIE - De der de 50.000 Amerikaanse soldaten in Saudi-Arabië moeten een ont wrichtende, zo niet bedreigende aanwezigheid vormen in een cul tuur waar vrouwen niet mogen au torijden, stemmen, met een man in een theater zitten of zelfs maar hun gezicht of haar laten zien. Het Saudische koninkrijk houdt er van de Arabische landen de meest conservatieve en rigide Isla mitische levenwijze op na. De wes terlingen die er voor bedrijven wer ken worden apart gehouden van de rest van het land. Door de Ameri kaanse 'invasie' dreigt daar in één klap verandering in te komen, en dat terwijl onder de Amerikaanse militairen zich vrouwelijke chauf feurs, communicatiespecialisten, technici en vluchtleiders bevinden. Verscheidene van hen hebben al meegemaakt dat Saudische man nen met verachting en soms vijan digheid reageren als zij hen activi teiten zien verrichten als het repare ren van vliegtuigen, besturen van vrachtwagens of het geven van be velen aan mannen. "Ik denk niet dat zij het oneens zijn met wat we doen", zegt een sergeant uit Virgi nia, wier naam conform de regels niet mag worden genoemd. "Ik denk dat het meer een kwestie van geshockeerdheid is. 'Daar is een Amerikaanse vrouw. Zij doet wat mannen doen'." Problemen Deze bijkomstigheid van de Ameri kaanse militaire aanwezigheid zou wel eens onverwachte problemen kunnen opleveren. "Hét betekent dat het hermetische zegel dat Saudi-Arabië sinds zijn stichting in de jaren twintig van de buitenwe reld heeft afgesloten wordt verbro ken", zegt Richard Bulliet, profes sor in de kennis van het Midden- Oosten aan de Columbia-universi- teit. "Wat overkomt een Saudische Jan Soldaat die vrouwen nauwe lijks als serieuze wezens be schouwt, wanneer hij een vrouw een arrestatie ziet verrichten?" Sommige kenners van het gebied waarschuwen dat het onverstandig zou zijn de Amerikaanse soldaten tezeer in contact te brengen met de gewone Saudiërs, die in een cultuur leven waar een van de laatste topics was of onthoofdingen al dan niet op televisie moesten worden uitgezon den (tot nu toe gebeurde dat niet). "Het zou een grote fout zijn onze soldaten in nauw contact te bren gen met de bevolking", meent Lenore Martin, Midden-Oosten-ex- pert van de Harvard^universiteit. "We moeten onze strijdkrachten echt apart houden, want de stabili teit van de regering staat op het spel. Een van de belangrijkste rede nen waarom de Saudiers ons nooit bases hebben willen geven was de angst voor verwesterlijking en ver val van de fundamentalistische re gering en levensstijl", zegt zij. Hoewel Saudische mannen geen alcohol mogen drinken en gebon den zij aan strenge kledingvoor schriften, zijn het de Saudische vrouwen die het sterkst worden be perkt in hun doen en laten. Als zij naar buiten gaan moeten zij lichaam en gelaat vrijwel geheel bedekt hou den. Zij hebben aparte stranden, aparte theaters. Ze mogen een op leiding volgen, maar alleen via ge scheiden onderwijs voor vrouwen. Saudische vrouwen kunnen geen echtscheiding aanvragen en zijn zwaar beperkt in hun recht op ei gendom. "Amerikaanse troepen passen abso luut niet met de levensstijl van Saudi-Arabië", zegt Bulliet. "Ik vraag me af wie het eerst gaat wal gen - de Amerikanen van het Saudi sche gedrag of de Saudiers van de Amerikanen". De sergeant uit Virginia, die aan het hoofd staat van een team vlieg tuigtechnici, zegt dat Saudische mannen ophouden met werken en met open mond staan te kijken als zij haar mannen opdrachten geeft. Toen een andere vrouw onder het personeel haar trui uittrok om in haar T-shirt verder te werken bracht dat onder de Saudiers zo'n consternatie teweeg dat een ser geant de vrouw opdroeg haar trui weer aan te trekken. "Ze waren enorm emotioneel, ze stonden vre selijk te gebaren." Voor vertrek hebben de Ameri kaanse militairen een paar brochu res gekregen waarin zij op de Saudi sche cultuur worden voorbereid. "Je zult buitenshuis zelden een vrouw zien", luidt een tekst. "Het wordt als onbeleefd ervaren als je een man naar zijn Vrouw of zijn dochters vraagt. Mannen mogen geen belangstelling tonen voor Ara bische vrouwen. Fotografeer ze niet en kijk fliet naar ze. Arabische vrou wen groetén een man nauwelijks en een hand raken ze hooguit met de vingértoppen even aan". De kennis van de Saudiers om trent het leven in het westen zal waarschijnlijk summierder zijn. Van de televisie, die vijf maal per dag gebedsdiensten en voorlezin gen uit de Koran uitzendt, zullen zij op dit gebied in ieder geval niet veel wijzer worden. "De aanwezigheid a onder de Amerikaanse strijdkrach ten zal door de geestelijkheid in Saudi-Arabië worden beschouwd als een zeer ongebruikelijke en wel licht schandalige zaak", zegt Gary Sick, Midden-Oostenspecialist van de Columbia-universiteit en voor malig lid van de nationale veilig heidsraad onder oud-president Jim my Carter. Onder de Amerikaanse militairen die naar Saudi-Arabië zijn overge bracht, bevinden zich overigens ook joden, zo heeft een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van defensie voor de Israëlische ra dio gezegd. Hij beklemtoonde, dat in de Amerikaanse krijgsmacht nie mand om zijn geloof wordt gediscri mineerd. Daarmee zijn voor het eerst joodse soldaten ingeschakeld in het land waar de heilige plaatsen van de Islam zich bevinden. In Saudi-Arabië gold lange tijd een in- reisverbod voor joden, ongeacht hun nationaliteit. AMSTERDAM - Rotterdam had er al één. Die van Amsterdam staat er na ruim een halve eeuw bouwen en vooral veel plannen maken, nu ook echt aan te komen: een gesloten ringweg om de stad. Met een totale lengte van 32 kilometer biedt de weg aansluiting op vijftien stads straten, één provinciale weg naar Haarlem en vier rijkswegen: rich ting Zaanstad, Den Haag, Utrecht en Amersfoort. Aan de laatste tien kilometer wordt nu de laatste hand gelegd, met daarin de nieuwe Zee- burgerbrug en -tunnel. Hoeveel geld dit project precies moet hebben gekost, is al lang niet meer boven tafel te krijgen. Maar een kleine twee miljard gulden, is zeker niet overdreven. Vast staat dat de afgelopen zes jaar met de sluiting van de resterende halve ring ruim 1,3 miljard gulden ge moeid ging. Maar dat mag de pret niet drukken. In het weekeinde van 21 en 22 september vindt de feeste lijke openingsmanifestatie plaats en mag het verkeer met een snel heid van honderd kilometer per uur de zesbaansweg in bezit nemen. De plannen voor een ringweg om Amsterdam gaan al terug tot 1934. Dan staat nog slechts een stads straat van twaalf meter breed met daarnaast een berm voor een dub bel tramspoor voor ogen. Fietsers en voetgangers krijgen in die ideeën bovendien hun eigen paden toebe deeld. In feite gaat het slechts om een klein stukje weg langs het wes telijk stadsdeel. De uitvoering van die stadsstraat blijft hangen bij plannen alleen. Pas als in de jaren vijftig het verkeer omstuimig gaat groeien, worden de oude ideeën bijgesteld. Maar ook die uitvoering blijft steken. De jaren zestig breken aan en Amsterdam legt al vast enkele dijklichamen rond de stad. Uitgegaan wordt dan nog van een 'zeer kostbare' aanleg: tussen de zes en zeven miljoen gul den per kilometer weg. (Feuilleton wordt maandag vervolgd) Na de openstelling in 1966 van de Coentunnel, neemt het rijk het zor genkindje van de hoofdstad over. In 1968 wordt 'rijksweg 10' zoals de toekomstige ringweg gaat heten, aan het bouwlijstje van Rijkswater staat toegevoegd. Bij stukjes en beetjes komen in de loop der jaren nieuwe delen gereed. Maar van een echte ring om de stad is nog steeds geen sprake. Grote vertragingen ontstaan door felle tegenstand van omwonenden. De eerste luide protesten komen van flatbewoners, direct aan de Coentunnelweg. Termen als ge luidshinder en verkeerslawaai ra ken ingeburgerd. De bewoners spannen een juridische procedure aan en in 1972 bepaalt het Haagse gerechtshof, dat op de westelijke tak van de ringweg niet sneller mag worden gereden dan zeventig kilo meter per uur. En er moeten ge luidswallen komen. Ook bij Diemen en in Amster dam-Noord volgen langdurige pro cedures. Dat lijdt in het noordelijk stadsdeel bij voorbeeld tot het vijf tig meter opschuiven van het al eer der aangelegde dijklichaam. Tegen de huidige prijs omgerekend, moet dan al dertig miljoen gulden per ki lometer weg worden neergeteld. De vorige minister van verkeer en waterstaat, Smit-Kroes, gaf zes jaar geleden het laatste zetje voor de vol tooiing van de ringweg. Zij legde het geld op tafel voor aanleg van de Zeeburgerbrug en -tunnel en pas toen kon ook met de aanleg van het oostelijk en noordelijk tracé wor den begonnen. De aanleg van de brug kostte 85 miljoen, de tunnel vergde een investering van 167 mil joen gulden. Coentunnel Als de ringweg eind september in zijn geheel voor het verkeer wordt opengesteld, kan die zonder proble men 130 duizend voertuigen per et maal verwerken. De weg is ge bouwd op een nog grotere verkeers- expansie. De Coentunnel, een van de Nederlandse filetoppers, ver werkt nu ruim 90-duizend voertui gen per etmaal. Alleen het drukst- bereden stukje ringweg, bij de aan sluiting met rijkweg 4 richting Schiphol, komt met 165 duizend Het sluitstuk van de miljardenverslindende ringweg, het oostelijke trace dat via het IJmeer en een tunnel onder het Buiten-IJ aansluit op het knoop punt bij de Coentunnel in Amsterdam-Noord. (foto anp) voertuigen al boven de grens van 130 duizend. Rijkswaterstaat kan nu nog moei lijk inschatten hoe de verkeers stroom zich na de openstelling gaat ontwikkelen. Vrijwel zeker treden verbeteringen op in de knooppun ten bij de A2 richting Utrecht en de A8, richting Zaanstad. Daarnaast worden veel gebruikte stadsroutes door Amsterdam-Oost en -Noord van veel verkeer verlost. Woordvoerder P. Verdaasdonk van Rijkswaterstaat: "We verwach ten dat de westelijke- en zuidelijke tak op korte termijn in intensiteit wat gaan afnemen.. Vermoedelijk kiest een deel van de weggebrui kers straks het nieuwe, oostelijke alternatief. We denken ook dat het verkeer bij de Coentunnel licht zal afnemen. Maar het blijft daar een knelpunt met twee maal twee rij stroken". Bovendien heeft ervaring ge leerd, dat nieuwe wegen een zuigen de werking hebben op de verkeers intensiteit. Het bureau McKinsey onderzocht in 1986 de beïnvloeding van het autoverkeer. Daaruit bleek dat nieuwe tracés inspelen op de zo genaamde 'latente vraag' en uitein delijk 20 procent verkeerstoename kunnen opleveren. Voor het jaar 2000 voorspelt Rijkswaterstaat de grootste drukte op het westelijk ringwegtracé. Per etmaal zullen daar dan naar ver wachting zo'n 150-duizend voertui gen passeren. Het traject direct ten zuiden van de Coentunnel wordt dan belast met zo'n 140-duizend voertuigen. Verwacht wordt dat het verkeersaanbod op de overige de len van de ringweg onder de capaci teit van 130-duizend voertuigen zal blijven. "Maar", zegt Verdaasdonk, „die ramingen zijn dan wel geba seerd op een voorzichtige groei van het autoverkeer en op de plannen om het openbaar vervoer een be langrijker rol toe te bedelen". Computer Eind 1991 moet de gehele ringweg om Amsterdam zijn uitgerust met een verkeerssignaleringssysteem, dat ervoor moet zorgen dat het ver keer zonder al te grote opstoppin gen rond de hoofstad wordt geleid. Daartoe worden in de wegdek om de 200 meter detectielussen aange bracht. Deze sleuven bevatten ka bels die registreren hoeveel verkeer er passeert en met welke snelheid wordt gereden. Computers langs de weg sturen deze gegevens vervolgens naar het Controlecentrum in Oostzaan. Zo dra ook maar ergens een file dreigt, geeft het Controlecentrum via elek tronische borden boven het wegvak een adviessnelheid aan. Verdaas donk: "Uitgerekend is, dat als ieder een zich aan deze verkeerssnelheid houdt, de weg 25% meer verkeer kan verwerken". BOTHEID Een Israëlische minister oogstte op een bijeenkomst met Amerikaanse joden ooit groot succes met de volgende grap over een opinie onderzoek: "Neemt u me niet kwalijk alstublieft", vroegen de onderzoekers een internationaal gezelschap, "maar wat is uw mening over de schaarste aan vlees?" De Polen in de groep antwoordden: "Wat is vlees?" De Russen stelden als wedervraag: "Wat is een mening?" De Amerikanen wilden weten wat schaarste is. En de Israëli's antwoordden: "Wat betekent: neemt u me niet kwalijk, en wat is alstublieft?" Op het gebied van bezienswaardigheden en natuurschoon heeft Israël het een en ander te bieden, maar nog nooit heb ik een buitenlandse bezoeker gesproken die de loftrompet stak over goede dienstverlening of verfijnde Horeca-personeel, loketbeambten, bus- en taxichauffeurs en andere vertegenwoordigers van wat wel de service-sector wordt genoemd gedragen zich op zijn best onverschillig, meestal bot en niet zelden onbeschoft. De meeste Nederlanders valt dat niet op, maar toeristen uit Angelsaksische landen des te meer. Als Amerikanen en Engelsen willen klagen over hun behandeling, doen ze dat vaak in de vorm van een leedvermakelijke ingezonden brief aan 'The Jerusalem Post'. Ik laat die brieven nooit ongelezen. Rabbijn David Mayer uit Arizona schrijft dat hij onlangs zijn zoveelste reis naar Israël maakte. Bij aankomst in het X-hotel in Tel Aviv liet hij zijn huurauto even voor de deur staan, tussen tientallen andere fout geparkeerde wagens, om snel zijn koffer naar zijn kamer te brengen. Toen hij een kwartiertje later terugkeerde zag hij dat alleen zijn auto was weggesleept. Mayer verzocht om een onderhoud met de hotelmanager, maar kreeg bij de receptie te horen dat deze niet beschikbaar was. Toen hij toch maar de deur van diens kantoor opende zat de man achter zijn bureau een watermeloen te eten. Breed grijnzend legde de manager uit dat hij niets voor de gast kon doen. De briefschrijver bestelde vervolgens een taxi en hoorde de hotelportier, die niet wist dat hij Hebreeuws verstond, tegen de chauffeur zeggen: "Laat hem maar in dollars betalen, hij stikt van de poen". De beheerder van de politie- parkeerplaats vertelde Mayer dat de portier van het X-hotel telefonisch had Verzocht om het wegslepen van de auto. Nu pas realiseerde onze toerist zich dat hij de man bij binnenkomst in het hotel geen fooi had gegeven. Een paar jaar geleden schreef een mevrouw Silverwater aan de 'Post' een ervaring, die een ereplaats verdient in de rubriek 'creatieve botheid'. Noodzakelijke achtergrondinformatie is dat de Israëlische televisie in die tijd 'service-spotjes' uitzond over het reizen met de bus. Er waren er twee. Jeruzalem Ad Bloemendaal Het doel van de eerste was passagiers aan te sporen bij het instappen gepast geld bij de hand te houden. In het tweede werd gewaarschuwd tegen het uit het raam gooien van voorwerpen. Omdat mevrouw Silverwater wist dat de stadsrit in Jeruzalem die ze ging maken haar een shekel en 20 agorot (centen) zou kosten had ze dat geld bij het instappen gepast in haar hand: een shekel, een munstuk van tien agorot en tien muntjes van een agora. De chauffeur nam de shekel en het tien agorot-stuk aan en bekeek met ergernis de overige muntjes. "Ma ze, kessef?" (Wat is dat, geld?) snauwde hij pseudo-verbaasd. "Jazeker", antwoordde de briefschrijfster verbouwereerd. De chauffeur pakte de munten uit haar hand en smeet ze uit het raam. Daarna gaf hij mevrouw Silverwater haar kaartje. Streekarchivaris Medema: DOKKUM (GPD) Bonifatius blijft de gemoederen bezighou den. Lopen de meningsverschillen omtrent de plaats waar deze heilige op 5 juni 754 werd vermoord nog steeds niet parallel, nu is er grote opwinding over de naar hem genoemde bron in Dok- kum, waarvan het water een genezende werking zou hebben. Het bericht van het echtpaar Brandsma uit Sneek dat hun ne gen maanden oude dochtertje niet meer hoest sinds ze op 29 juli in de bron is ondergedompeld heeft een ware run op de water partij voor de Bonifatiuskapel tot gevolg gehad. Tientallen mensen uit het hele land melden zich da gelijks bij de ronde vijver die voor een deel overwoekerd is door wa terplanten. De reacties van de toeschou wers zijn even ongelovig als bij tend. („Als je hier met je fiets doorheen rijdt hou je er nieuwe banden aan over"). De mensen die genezing hopen te vinden in het water van de bron blijven er ogenschijnlijk stoïcijns onder. Twee oudere vrouwen gaan op een zitje aan de kant zitten en dompelen hun overmatig dikke benen in het water. De ene vrouw neemt met haar samengevouwen handen water op uit de bron en wrijft haar gezicht ermee in. Even ervoor had een andere vrouw met een glazen kommetje water uit het bassin gehaald en het vervol gens in de kapotte radiateur van haar auto gegoten. De tegenstel lingen zijn hardvochtig. De streekarchivaris van Noord oost Friesland, A. Medema is sceptisch gestemd over de ge beurtenissen rond de bron. Niet alleen is hij niet-katholiek en ge looft niet in de genezende wer king van het bronwater, hij is er ook wetenschappelijk en archeo logisch van overtuigd, dat de mensen die er dan wel in geloven hier bij de verkeerde bron zitten. De echte, originele Bonifatius bron ligt volgens hem zo'n ander halve kilometer verderop in het centrum. Op de parkeerplaats is inderdaad een minüscuul fon teintje te zien met erachter een grote stenen plaquette waarop staat dat dit de Bonifatiusbron is. Ervoor staat een reusachtig standbeeld van Bonifatius. Hij staat met de rug naar de bron toe en met het gezicht naar de verder op gelegen hervormde kerk. Daar diep onder die kerk moet volgens Medema, en hij baseert zich op gegevens van de inmid dels gepensionneerde archeoloog Halbertsma van het Rijksinsti tuut voor Oudheidkundig Bo- 'Meer omgang met de armen' VATICAANSTAD (CNS) - Direc te omgang met de armen moet een vast onderdeel van de pries teropleiding worden. Dit heeft Caritas, de internationale rk koe pelorganisatie voor hulpwerk en ontwikkelingssamenwerking, de komende wereldbisschoppen- syode over de opleiding van priesters voorgesteld. Door met armen en ontrechten te werken krijgen toekomstige priesters een hogere achting voor de gave van het leven, aldus Ca ritas. Priesters moeten in staat zijn als leiders in de kerk anderen tot christelijke barmhartigheid te inspireren. Om dit goed te kunnen doen moeten de priesterstudentén tij dens hun opleiding elk aspect van het sociale werk leren kennen. demonderzoek, een kerk hebben gestaan ter nagedachtenis van de vermoorde Bonifatius. De nage dachtenis was het initiatief van de Frankische bestuurder Abba die het in de streek bestuurlijk voor het zeggen had. „Onder leiding van deze Abba werd eerst een heuvel, een terp opgeworpen. Tij dens een inspectietocht om de heuvel zakte een van de mede werkers plotseling met zijn paard door de bodem en ziedaar, daar was een bron, dè bron. Het is niet helemaal duidelijk of de bron er al was ten tijde van Bonifatius. Er is een lezing die zegt dat Bonifa tius zijn tentenkamp hier bij Dok- kum opsloeg, omdat hier een bron was, maar een andere lezing zegt, dat Bonifatius tijdens de vlucht voor zijn moordenaars zelf met zijn paard door de bodem zakte waarna de bron tevoor schijn kwam." Volgens Medema is de plaats van de nagedachteniskerk van Bonifatius tot ongeveer 1580 een bedevaartplaats geweest. Daarna is het een hele tijd stil en rond 1850 vinden er dan opnieuw bede vaarten plaats. „Maar nu niet naar de bron van voor die tijd, maar naar de bron waar nu zoveel om is te doen. Waarom dat is gebeurd heb ik niet kunnen achterhalen," aldus Medema. De visie van Medema staat ove rigens haaks op de visie, die in de jaren twintig werd uitgedragen door de beroemde pastoor Titus Brandsma. Hij was van mening dat de leiding van de Bonifatius- stichting in het midden van de ja ren twintig „beslag legden op het juiste terrein voor hun vereering van Bonifatius' nagedachtenis". In 1925 werd het Bonifatiuspark aangelegd en de kapel gebouwd by de Bonifatiusbron, die op het ogenblik zo in trek is. Vergaderingen en rapporten... HANNOVER (EPD) - De Evange lische Kerk in de Bondsrepubliek (EKD) betreurt het, dat het conci liair proces voor gerechtigheid, vrede en behoud van de schep ping in Europa tot dusver vooral gericht is geweest op „het aanne men van rapporten en bepaalde formuleringen". Er zijn nu concrete stappen no dig. „Grote stellingen maken machteloos. Er moeten nu politie ke stappen worden uitgewerkt", waarschuwt het bestuur van de kerk in een verklaring. Deze is voorbereid door een werkgroep, waarin onder anderen de natuur kundige èn theoloog Carl Friedrich von Weizsacker zitting had. De „levendigheid" van het pro ces blijkt niet uit een reeks van vergaderingen overal in de we reld, maar in het ijveren van christenen en kerken voor ge rechtigheid, vrijheid, vrede en be houd van de schepping, aldus de EKD. De noodlijdende mensen in de Derde Wereld kunnen immers niet meer wachten. „Vluchtelin gen zijn nu de boodschappers van de onrechtvaardigheid en de milieuvervuiling in de wereld". Christenen hebben volgens het EKD-bestuur de plicht voorrang te verlenen aan het verlangen naar gerechtigheid. Daarbij moe ten de christenen in het westen voor ogen houden dat de grote aandacht die in de rijke landen voor het milieu bestaat, in de ont wikkelingslanden snel wordt er varen als een poging om de aan dacht van de ongerechtigheid af te leiden. Gijsen herstelt samenwerking ROERMOND (ANP) - Bisschop Gijsen van Roermond heeft de sa menwerking met de Pauselijke Missiewerken hersteld. Dat heeft hy deze week de priesters en di akens in het bisdom laten weten. „Nu de statüten van de Pause lijke Missiewerken in Nederland zodanig zijn aangepast aan de be treffende richtlijnen die voor heel de kerk gelden, en de naleving hiervan verzekerd is, kan de band tussen de Missiewerken in Den Haag en ons Missiebureau wor den hersteld", aldus Gijsen. Het bisdom zal nog niet gaan samen werken met de Bisschoppelijke Vastenactie en de Week voor de Nederlandse Missionaris. Gijsen heeft een deel van de be lofte ingelost die hij tijdens de bij zondere synode van de Neder landse bisschoppen van 1980 deed. Hij zegde toen de andere bisschoppen in ons land toe de sa menwerking met de Pauselijke Missiewerken, de Bisschoppelij ke Vastenactie en de Week voor de Nederlandse Missionaris te herstellen. KardinaalSimonis liet begin dit jaar zijn ongenoegen er over blijken, dat Roermond nog altijd niet met de missieorganisa ties samenwerkte. „Ik houd Gij sen aan zijn belofte',' aldus Simo- nis. Hij kondigde aan in Rome er voor te pleiten dat er een einde zou komen aan de zelfstandige positie van de missieactiviteiten van het bisdom Roermond. Het bisdom Roermond brak in 1975 met de drie missieorganisa ties, toen deze besloten te blijven samenwerken met de door hem ontslagen missiesecretaris P. Ne- len en diens Bureau voor Interna tionale Solidariteit. Het bisdom besloot toen zelfstandig ties te voeren. Ernst en Bar praten weer met 'Acht Mei' BREDA/ROTTERDAM (ANP) - De bisschoppen Ernst van Breda en Bar van Rotterdam hebben „op eigen verantwoordelijkheid" het bestuur van de Acht Mei Be weging uitgenodigd voor een ge sprek. Zij vinden het niet verant woord te berusten in het ontbre ken van betrekkingen tussen het bestuur en de bisschoppen en ho pen zo isolement te voorkomen. Het bestuur van de Acht Mei Beweging is „aangenaam ver rast" door de uitnodiging en staat er in beginsel positief tegenover. In 1988 voerden delegaties van de bisschoppenconferentie en het Acht Mei-bestuur drie moei zaam verlopen gesprekken. De bisschoppen besloten unaniem deze gesprekken niet voort te zet ten, omdat zij in hun ogen on vruchtbaar waren. Ernst onderstreept in zijn brief, dat het gesprek met het bestuur „op eigen verantwoordelijkheid" plaatsheeft. De bisschoppen heb ben geen gezamenlijk standpunt over hervatting van de gesprek ken met het bestuur kunnen be palen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2