'Waarom zijn KRO- programma's slecht bekend? Omdat er méér is' Commissie onderzoekt crisis bij Veronica TV-journalisten in Leids SIB-debat NOS eist verbod Radio 10 Geblaf VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1990 Van onze redacteur Emiel Fangmann LEIDEN Het kwam goed uit dat de Studentenvereni ging voor Internationale Betrekkingen (SIB) vijf promi nente telvisiejournalisten wist te strikken om gister avond in het Academiegebouw, dat afgeladen was met aankomende studenten, te debatteren. Want juist in deze 'nieuwsweek' rond de Golf luidde de stelling: 'Nieuws programma's: overdaad schaadt. Met de versnippering van het nieuws is de kijker niet gebaat'. De degens werden gekruist. Aan de linkerkant van voorzitter Pierre Huyskens namen plaats Brandpunts eindredacteur Ton Verlind, NCRV's Legien 'Welles Nietes' Kromkamp en Charles Groenhuijsen van NOS-Laat. Aan de rechterkant zaten broe derlijk naast elkaar Nederlands beruchtste televisiecriticus, Siet- se van der Hoek van de Volks krant, en Dirk van Egmond, de nieuwe eindredacteur van het RTL-Veronique-n Identiteit Moeten omroepen elk hun eigen op verschillende tijden uitgezon den actualteitenrubriek behou den en daardoor hun 'identiteits gevoeligheid' zeker stellen, met als gevolg dat coördinatie van nieuws een uitzondering blijft?, zo werd de stelling al gauw ver engd. "Want waarom is er in vre desnaam een Golfoorlog nodig om de coördinatie van de actuali teit in Hilversum goed te laten verlopen?" sprak de 'Luxem burgse' journalist Van Egmond en hij kreeg er de handen voor op elkaar. Van der Hoek ('Simpel, hoe meer goede nieuwsprogram ma's, hoe liever') en Groenhuij sen waren het grotendeels met hem eens, Ton Verlind kon een heel eind meegaan en Legien Kromkamp hield nog het meest aan de eigen identiteit vast. Natuurlijk was het mooi, zo stelde Charles Groenhuijsen, dat deze week de TROS, AVRO en Veronica op Nederland 2 de Golf-verslaggeving bundelen. Want een mannetje kan dan naar het Midden-Oosten gestuurd worden voor meer dan die paar minuten per week. Maar waarom verschillen dan telkens toch weer de aanvangstijden en de lengte van die gecoördineerde uitzendingen per avond? vroeg de redacteur van het horizontaal geprogrammeerde NOS-Laat zich af. En Ton Verlind wilde wel een beetje water bij de wijn doen: hij vond het een goed voor stel van Van der Hoek om ook tot een bundeling van journalistieke krachten bij identiteitsgevoelige omroepen als de KRO, de NCRV en de VARA te komen. Sterker nog, die omroepen hadden het idee van samenwerking ooit als eerste geopperd. "By zo'n totale samenwerking is er juist ruimte voor een aparte redactie levens beschouwing en de VARA hoeft de items van die redactie dan bij voorbeeld niet uit te zenden. En een aardbeving is een aardbe ving en die kun je niet katholiek verslaan, al zal Sietse zeggen van wel" zo reageerde Verlind op Van der Hoek. Want hoewel ie dereen er van uitging dat identi teit by de verslaggeving rond de Golf voor deze keer geen rol speelde, dacht Van der Hoek daar heel anders over. "Het gaat daar om drie godsdiensten, Is raël komt aan bod, Amerika speelt een heikele rol, Hussein die met Hitier vergeleken wordt. Is dat geen identiteitsgevoelig onderwerp? Nee, roept de rest. Ammehoela. Stuur er maar eens een EO-verslaggever heen" beet de criticus met een schuine blik naar de zaal de anderen toe. CNN Men was het er over eens, wat de overdaad aan programma's be treft, dat bij het bestaan van NOS-journaal en het RTL-Vero- nique nieuws naast elkaar door niemand vraagtekens gezet wor den. Maar er zijn eenvoudig ge noeg niet voldoende i middelen om elke omroep een ei gen superactualiteitenrubriek te laten maken. En daarom zullen toch, omdat identiteit het sleutel woord van het Nederlandse om roepbestel is, die versnipperde, op zich mindere actualiteitenru brieken, blijven bestaan. "Tot er een Nederlands Cable Net News komt, blijf het versnipperen en rommelen" stelde Groenhuijsen. Dat CNN zich in een grote be langstelling mag verheugen, bleek later uit de reactie van een student die stelde 'dat CNN in veel huishoudens... nou...studen- tenkamers gewaardeerd wordt. Absoluut'. Maar Sietse van der Hoek en Ton Verlind bleken van deze Amerikaanse zender, die 24 uur per dag op de kabel nieuws uitzendt minder gecharmeerd. "Na een half uur kijken word je stapelgek. Je moet het zien als water uit de kraan, meer niet" vond Van der Hoek. En Verlind waarschuwde 'dat je moest be denken datje bij CNN de wereld door een Amerikaanse bril ziet. Dan is het goed dat er ook nog Nederlandse zenders zijn'. Zo veegde iedereen gister avond zyn straatje schoon. De NCRV had nog nooit zoveel le den gehad, wist Kromkamp, dus bewees haar identiteit. De KRO deed het meest van alle omroe pen zijn best, in een tijd waarin amusement de doorslag geeft, om de kijker zo serieus mogelijk te blijven nemen, zei Verlind. En hij vervolgde: "Wy hebben de fi losofie om het amusement min- Ton Verlind, Legien Kromkamp en een vermoeide Charles Groenhuijsen tijdens het journalistenforum i het Groot Auditorium van het Leidse Academiegebouw. <foto Henk e der groot en duur te maken. En kijkcijfers zijn niet altijd door slaggevend. Want de dure eucha ristieviering trekt slechts 20.000 mensen en blijft jaar in jaar uit geprogrammeerd." En toen Ver lind opmerkte dat de KRO-pro- gramma's blijkbaar niet zo be kend waren, reageerde Huys kens adrem. "Omdat er méér is" sprak hij, de KRO-slogan indach tig. "Veronique heeft ten onrech te de naam een vervlakkende omroep te zijn" zei Van Egmond op zijn beurt "tenzij men met vervlakking het zich ontdoen van een gekleurde identiteit be doelt". Slechts Groenhuijsen bleef bescheiden: NOS-Laat kon juist bestaan vanwege de specia le positie van de NOS en het ont breken van een miljoenenpu bliek, anders zou er op dat uur veel concurrentie komen. Gids En, zo benadrukten de journalis ten nog eens, men wilde wel o zö graag samenwerken, maar' de ba zen hebben de vingers in de pap en een heleboel beslissingen worden in politiek Den Haag ge nomen. Een student meende dat ook de leden toch in een omroep- democratie een vuist moesten kunnen maken. Maar omdat het lidmaatschap van een omroep meestal aan een mooi en handig programmablad gekoppeld zit, zegt men dat lidmaatschap niet op. "Ik ben dan ook benieuwd wat er van het bestel overblijft als het coyright op programma gegevens vrij wordt gegeven en iedereen een gids met honder den leuke verhalen over Mies Bouwman en Annie Schilder mag gaan uitgeven" verlekkerde Sietse van der Hoek zich. En Groenhuijsen toonde zich eerder als de grootste realist van de avond, toen de stelling ook al een beetje uit het oog verloren ,was. "Ik voorspel dat zelfs dege ne onder u die heel lang zal stu deren, over een aantal jaren hier op deze plek nog dezelfde dis cussie als vanavond kan voeren. Dan zal men zeggen: waren we maar vijfien jaar eerder met sa menwerken tussen omroepen begonnen". DEN HAAG (ANP) De pa lingpop van Radio 10 möet van de Nederlandse kabel worden geweerd. Dat heeft de NOS gisteren bi} de Raad van State betoogd in het gê- schil met het Commissariaat voor de Media óver de toe laatbaarheid van de kabel- nitzendingen van Radio 10. Volgens de NOS, die luiste raars van Radio 3 aan Radio 10 heeft verloren, is sprake van een verkapte Nederland se commerciële omroep. De programma's kunnen in de ogen van de NOS niet worden beschouwd als afkomstig vat» een buitenlandse omroepin stelling. In de optiek van Radio 10 is de Italiaanse omroep Rete Zero verantwoordelijk voor de programmering. De NOS gelooft daar niet in. Verder meent de NOS dat de programma's niet oor spronkelijk in bét buitenland worden uitgezonden. De NOS vindt - bij toetsing aan eerder door de Raad van Sta te bepaalde criteria - dat de in Nederland gevestigde Stichting Radio 10 moet wor den gezien ais de verant woordelijke omroep. Daar mee handelt Radio 10 in strijd met de Nederlandse mediawet. Het Commissariaat voor de Media, die do toelating tot de kabel eerder heeft goedge keurd, kan de NOS in die op vatting niet volgen. Volgens het Commissariaat zijn er geen objectieve omstandig heden waaruit moet worden afgeleid dat Rete Zero het doel heeft de mediawet te ontduiken. Het feit dat de Stichting Radio 10 een deel van de programma's maakt doet volgens het Commissa riaat ook niets af aan het ka rakter van de buitenlandse omroep. De Raad van State komt waarschijnlijk nog dit najaar met een uitspraak. HILVERSUM - Een commissie van goede diensten moet onderzoe ken of de breuk tussen het algemeen bestuur van de Veronica Omroep Organi satie en de verenigings raad gelijmd kan worden. Volgende week al moet deze commissie aan het werk gaan om binnen een paar weken zowel alge meen bestuur als vereni gingsraad een voorstel te presenteren. De twee overgebleven bestuursle den van Veronica, Rob Out en Hans Mondt, heb ben inmiddels laten weten loyaal te zijn ten opzichte van het huidige omroep bestel. Volgens Rob Out moet de com missie van goede diensten ook onderzoeken of de procedure die leidde tot het naar huis sturen van de zes bestuursleden, recht matig is geweest. Zowel het alge- meen bestuur als de verenigings raad zal zich in deze kwestie door juristen laten bijstaan. De com missie van goede diensten zal worden samengesteld uit de ver enigingsraad, het Veronica-be- stuur, enkele individuele Veroni- ca-medewerkers en naar alle waarschijnlijkheid een delegatie van de ondernemingsraad. Voorts moet de commissie in ventariseren waar het verschil van mening precies zit en of de standpunten van bestuur en ver enigingsraad overbrugbaar zijn. De ondernemingsraad van Ve ronica heeft eergisteren in een gesprek met de delegatie van de verenigingsraad geëist dat er duidelijkheid komt over de re den van de bestuurscrisis. Vol gens voorzitter ad interim Hans Klijn van de OR heeft de delega tie die redenen tot dusverre niet duidelijk kunnen maken. W. Reuvekamp, één van de drie leden van de verenigings raad-delegatie die gisteren met Out en de ondernemingsraad de bestuurscrisis besprak, zegt geen enkel commentaar te willen geven. „Wij gaan nu eerst onze le den raadplegen". Aanleiding De zogenoemde loyaliteitsver klaring van mr. Wout Bordewijk was voor de verenigingsraad aanleiding om in de nacht van woensdag op donderdag zes van de acht bestuursleden, onder wie voorzitter Bordewijk, naar huis te sturen. De verenigingsraad is niet bij machte om ook Out en Mondt af te zetten. Dit tweetal is door het algemeen bestuur zelf in het be stuur benoemd. De overige zes leden zijn door de verenigings raad gekozen en kunnen'door ditzelfde college van 33 personen uit hun functie worden onthe- „Het algemeen bestuur van de Veronica Omroep Organisatie, dat op dit moment bestaat uit de twee overgebleven leden Rob Out en Hans Mondt, wil er op wij zen dat de- loyaliteitsverklaring, gedaan in het NOS-bestuur, nim mer punt van discussie is ge weest voor het algemeen bestuur tijdens de bijzondere vereni gingsraad van woensdag 15 au gustus", heet de verklaring van Veronica officieel. „Het alge meen bestuur is van mening dat Veronica binnen het huidige be stel blijft opereren en dat van in trekken van de eerder gedane loyaliteitsverklaring geen sprake Die verklaring werd afgelegd door Bordewijk op aandringen van het NOS-bestüur. Hij deed dat nadat de inmiddels vertrok ken raadsman van Veronica, mr Van Rossum, in zijn verweer in de Veronica/Veronique-zaak had betoogd dat het altijd de intentie van Veronica zal zijn om „de bijl te leggen aan de wortels van het publieke omroepbestel". De le den van het NOS-bestuur accep teerden dit niet, en eisten van Bordewijk dat Vqronica zich loy aal zou verklaren aan het publie ke bestel. Nadat Bordewijk dit had gedaan, en mr Van Rossum woedend was opgestapt, eiste de verenigingsraad het vertrek van Bordewijk omdat deze de Vero- nica-doelstellingen had verloo chend. Wout Bordewijk, door wiens uitlatingen de hele bestuurscri sis is ontstaan, wilde gisteren in het Veronica-gebouw geen com mentaar geven op de recente ont wikkelingen. „Ik ben eergisteren in Nederland aangekomen. Ik stel me nu op de hoogte van de si tuatie. Maar zoals u ziet zit ik hier bij Veronica nog op mijn ka mer". Volgens het jaarverslag van de Nederlandse Stichting Geluids hinder hebben twaalfhonderd po litiemensen een dagtaak aan het bestrijden van burengerucht. Keiharde muziek vormt de groot ste bron van ergernis. Blaffende honden, kraaiende hanen, snate rende eenden, schreeuwende pauwen en zelfs koerende duiven zijn voor menige buurman of buurvrouw ook voldoende aan leiding om de politie te bellen. De grootste boosdoener is na tuurlijk de hond, het oudste huis dier van de mens. Behalve ruim veertien miljoen mensen wonen er in Nederland bijna twee mil joen honden. In bijna de helft van alle Nederlandse huizen stijgt een aanhoudend geblaf; gekef en ge jank ten hemel. De buren kunnen er van meepraten. Nederlanders zijn verzorgend van aard, daarom hebben ze ook de verzorgingsstaat in het leven geroepen. Ze houden van gezel ligheid en trouwe vriendschap pen. Kortom, als er geen honden bestonden, zouden ze .moeten worden uitgevonden. Maar welk soort hond komt het meest in aanmerking om tot huis- vriënd gepromoveerd te worden? Hij moet lief zijn, niet te vaak naar buiten willen en eten wat de baas hem voorzet. Zijn haren moeten hij bij zich houden. Wie zwak en amechtig is, kan beter geen slede hond nemen, die bij de wandeling het baasje op sleeptouw neemt. Wie bedeesd en volgzaam van aard is, schaffe zich geen brutale keeshond aan. En wie om het minste of geringste hyperventi leert, mijde het gezelschap van whippets en andere zenuwpezen. In de praktijk kiest men waar schijnlijk toch voor de (ras-)hond wiens karakter het eigen karakter lijkt te weerspiegelen. Wie her kent zichzelf niet in de Duitse herder, die volgens mijn kynolo- gische gids zowel trouw, als standvastig en onomkoopbaar is? Het is al vaker opgemerkt dat de twee- en viervoeters, die elkaar drie of vier keer daags uitlaten, veel met elkaar gemeen hebben. Filmsterren en homoseksuelen vertonen zich graag met (Af ghaanse) windhonden aan hun zij. Breekbare, oude vrouwtjes zijn dol op pekineesjes en pin- chertjes. Krakers en uitsmijters hebben een voorkeur voor bou viers en pitbulls. En binnen het alternatieve milieu staat het vuil- nisbakkeras hoog aangeschre- Maar waarom schaft een mens zich in hemelsnaam een poedel aan?, vroeg de bioloog Midas Dekkers zich eens af. "Wat is de zin van deze wandelende pruik, dit levende bijzettafeltje, dat so ciologisch gezien thuis hoort in de categorie bonbondozen, roze vitrage en Sisi keizerin en moe der?" Hij komt dan tot de conclusie dat de poedel, die regelmatig door de hondenkapper onder handen wordt genomen, "het symbool bij uitstek is van de onderwerping van de natuur aan de mens". Aan de poedel, die "levende thee muts", kan men zien "hoe het die renrijk eruit zou hebben gezien als de mens het bij de Schepping voor het zeggen had gehad". De keuze van een bepaalde hond gebeurt dus niet meer op grond van raskenmerken.' Vroe ger schafte een scheper zich een herdershond aan, een wolveiya- ger koos voor de borsoi, een men senredder voor de Sint-Bernard, een patrijzenjager voor de cocker spaniel, een veehouder voor de rottweiler, een blinde voor de bouvier, een rattenvanger voor de schnauzer, een Eskimo voor de huskie en een koukleum voor de schoothond. Nu neemt men vaak op onzakelijke gronden een hond in huis, zonder rekening te hou den met de doeleinden waarvoor een bepaald ras gefokt is. Maar wat voor karakter men ook binnen haalt, het staat vast dat het geblaf voortaan niet van de lucht zal zijn. Waakse honden, honden die vrolijk of eenzaam zijn, allemaal sperren ze de kaken vaneen en geven een lachwek kende imitatie van het wolvenge- huil ten beste. Nooit hebben fok kers zich bij hun experimenten laten leiden door de gedachte dat het blafvermogen moest worden teruggedraaid. Maar gelukkig is er de basenji, deze gril der Schepping, de blaf- loze hond uit Afrika, de muisstille hofhond van Soestdyk. Een ba senji poept wel, maar hy b*aft niet en daarmee is de hondenoverlast al met de helft teruggebracht. Wie in vrede met zijn buren wil leven, bekommert zich niet om de slim heid en trouwhartigheid van zyn huisdier. Wat hij in de eerste plaats wil, is een hond die stom is.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16