Zuid-Afrika dreigt te verdrinken in orgie van geweld Vissen in zandwin- plassen Zelf latex-mal maken voor gips-afgietsels Verdachte kiest voor aanval tijdens eerste dag IRA-proces VISSPORT Boormachine kan ook pompen Sovjet-kaper mag in Zweden blijven van hooggerechtshof Remlicht voor de fiets VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1 \VJ:UJ=*ÉPJ»J DOOR BRAM VAN LEEUWEN BUITENLAND Er zijn in onze omgeving nogal wat wateren die de laatste decen nia zijn ontstaan als gevolg van de zandwinning. De behoefte om laaggelegen weilanden zo op te hogen dat er huizen kunnen wor den gebouwd of het aanbrengen van zandlichamen voor nieuwe wegen of verbredingen is er de oorzaak van dat nieuwe plassen en meren zijn gevormd die een ding met elkaar gemeen hebben. Zij zijn erg diep. En dat kan oplo pen tot zelfs 30 a 30 meter. Om een paar voorbeelden te noemen: het Zweiland, dat aan de Warmondse kant van de Kager- plassen ligt bij de uitmonding van de Zijl. Verder hebben we het grote recreatiegebied Vlietland bij Voorschoten waar de zandwinning in één plas inmid dels is afgerond, maar op een tweede aangrenzende in de Mee- slouwerpolder nog steeds in volle gang is. Iets meer in de richting van Zoetermeer ligt het recreatiege- '.bied Noord Aa, niet te verwarren met het al veel langer bestaande plasje achter Zoeterwoude met dezelfde naam. Verder kennen we bij Valken burg nog het Valkenburgse Meer waarin nog steeds driftig zand wordt opgezogen mede ten be hoeve van de fabricage van steen door Van Herwaarden. En dan ligt er tussen Oegstgeest en War mond nog de zogenaamde Put van Menten, die op het ogenblik wordt ingericht voor de recreatie en binnen afzienbare tijd ook zal worden opengesteld voor de vis serij. In Alphen aan den Rijn hebben we verder nog het watergebied De Zegerplas en in Noordwijker- hout de recreatiepias, het Ooster- duinsemeer. En dan vergeet ik ge makshalve nog een flink aantal kleinere plasjes dat onder meer te vinden is in het Rijnstreekgebied. Bijvoorbeeld langs de spoorlijn Leiden-Alphen aan den Rijn. Al de grote zandwingebieden hebben doorgaans een vrij ondie pe oeverzone, die meestal gedeel telijk is ingericht voor de massa recreatie (er is een imitatiestrand je aangelegd) of de surf- en zeil- sport. De hengelaar heeft daar meestal weinig te zoeken. Zeker in de zomermaanden niet want dan is het er een drukte van be lang. En evenmin vaak in de win- .ter omdat de vis zich dan terug- Hobbyhoeken De op hobby- en vrijetijdsterrein zeer actieve uitgeverij Cantecleer brengt een reeks aantrekkelijke boeken en 'hobbywijzers'. Enkele titels:Kartonnage, Japan se poppen van papier, Miniaturen in filigram, Patchwork quilts, De kunst van het borduren, Wenskaar ten, Rubbersieraden. De prijs van de hobbywijzers is .7,90, de boeken kosten tussen de 20 en 50 gulden. Vrijwel iedere bezitter van een elektrische boormachine heeft wel een (vaak uitgebreid) aantal accessoires. Een niet zo bekend' apparaatje dat door elke boor machine met een Eurohals (43 mm diameter) aangedreven kan worden, is de waterpomp. Zo'n ding kan soms uitste kend van pas komen, bijvoor beeld om het tuinvijvertje ter verversing van het water leeg te pompen of (als er een redelijk heldere sloot in de directe nabij heid is) vol te laten lopen. Uit een nabije sloot kan ook sproei- water voor de tuin 'getapt' wor den. En een aquarium is er in korte tijd leeg mee, zonder ge sjouw en gemórs. Een ondergelopen kelder: even de aanzuigslang er in leg gen en de watermassa wordt via een afvoerslang afgevoerd. Er zijn verschillende types water pompjes verkrijgbaar, met capa citeiten van 1300 tot 3000 liter per uur, en aanzuighoogten van 2 tot 4 meter. Tijdens het gebruik kan de boormachine, met de daarop aangesloten pomp, bijvoorbeeld eenvoudig op een plankje be vestigd, gelegd worden. In dhz-zaken, tuincentra e.d. is dit handige ding voor huis en tuin te koop. Helaas geldt voor vele van deze plassen dat ze in feite alleen goed te bevissen zijn vanuit een bootje. En het feit wil dat die vaak hele maal niet of slechts spaarzaam te huur zijn. Wie het geluk heeft om over een eigen visbootje te be schikken moet niet al te ver van zo'n plas vandaan zitten anders wordt het ook een zeer langdurige vaartocht alvorens de hengel kan worden uitgeworpen. Zo'n zandwinplas stelt aan de hengelaar heel bijzondere eisen. Wie voor het eerst op zo'n plas gaat vissen moet er niet op reke nen direct aardige vangsten te kunnen boeken. Vaak leer je pas als je er vaker komt de echte goeie plekken kennen. Zandwinplassen hebben name lijk de rare eigenschap dat ze (foto Wim Dijkman) plekken kennen waar vrijwel al tijd wel een visje te vangen is en plaatsen waar je dag in dag uit voor piet snot zit. Elke plas heeft zo zijn eigenaardigheden al zijn er wel een paar vuistregels te geven. Voor de liefhebbers van snoek baars is er doorgaans de meeste eer te behalen op zo'n 5 a 6 meter water. De plassen kennen een on diepe oeverzone, vervolgens een schuin aflopend gedeelte tot zo'n meter of 6. Daarna komt er een klein vlak gedeelte en vervolgens loopt het talud meestal zeer stijl tot grote diepte door. Juist op dat vlakke gedeelte huist meestal veel roofvis, met name snoek baars en baars. De snoek vinden we meestal in de hogere waterla- gen. Vaak ook in het gedeelte tus sen ondiep en diep maar soms ook op 1,5 a 2 meter water boven het diepste gedeelte. En in de voortijd treffen we de snoek ook wel aan in de ondiepe oeverzones. Maar dan wel de rustige gedeel ten en als het even kan in de buurt van rietkragen. Voor karpervissers liggen de zaken moeilijker. In de voortijd verzamelen ze zich wel in ondie pe, begroeide oeverzones of in uitlopers van de plas. En voor de liefhebbers van voorn, brasem en blei geldt dat de oeverzones in de ochtend- en avonduren vaak suc ces bieden vooral in de zomerpe riode. In herfst, winter en voor jaar is de witvis vaak te vinden langs het bovenste gedeelte van het eerste talud zo van 2,5 tot 4 meter. We vissen dan schuin te gen het talud op en leggen de boot in het ondiepe gedeelte. Vanaf de oever zijn deze gedeelten vaak on bereikbaar voor de vaste hengel en moet worden overgeschakeld op de winkle picker of langere ge ringde hengels met werpmolen. Vissen in de Zegerplas bij Alphen. trekt naar de diepere gedeelten van de plas en op ondiep water meestal niet te vangen is. Bij de inrichting wordt er meestal ook nog wel rekening ge houden met de sportvissers. Aan de oevers van de meeste plassen zijn wel een paar vissteigers te vinden. Dat zo'n steiger natuur lijk ook een prachtige aanleg plaats is voor boten en surfplan ken en op warme dagen ook de zwemmers lokt, maakt dat deze plekken vaak alleen in de vroege ochtenduren en in de koudere jaargetijden kunnen worden be nut. r STOCKHOLM (Rtr/UPI/DPA) - Het «hooggerechtshof in Zweden heeft gisteren bepaald .dat de 18-jarige Sovjet-kaper Michail Mokretsov niet uitgewezen mag worden naar de Sovjetunie nadat hij had gepro beerd om in een Zweedse gevange- nis zelfmoord te plegen. De rechtbank zei dat Mokretsov die op 5 juli tijdens een binnenland- se vlucht een Aeroflot-vliegtuig met 159 mensen aan boord kaapte en naar Stockholm liet vliegen, vanwe- ge "humanitaire redenen" asiel moet krijgen. "Ik ben heel blij, ik dacht dat me hetzelfde lot stond te wachten als de .anderen", zei de jonge kaper, die gisteren een hongerstaking van twee weken beëindigde. Zweden heeft eerder, in juli tus, twee andere jonge Sovjet-ka pers wel uitgewezen. Op basis van een psychiatrisch rapport oordeelde de rechtbank dat Mokretsov tenonder dreigt te gaan in een Sovjet-gevangenis. "Mokretsov kan waarschijnlijk geen lange gevangenschap verdra gen zonder ernstige en blijvende schade van zijn psychische gezond heid", aldus de rechtbank. Enkele uren nadat de Zweedse re gering had besloten de tweede ka per uit te wijzen, probeerde Mokretsov met een kapotgeslagen tl-lamp zijn polsen door te snijden. Mokretsov zal nu in Zweden wor den aangeklaagd wegens kaping. Lenin heft afgedaan in Litouwen. Het uitgehakte hoofd zal dan ook uit Hij kan worden veroordeeld tot het straatbeeld van de hoofdstad Vilnius verdwijnen. Gisteren ging de hou- begin augus- maximaal tien jaar gevangenisstraf, weel er in. «foto epa> Van onze correspondent Jos van den Camp DUSSELDORF - De eerste i lange rij McGeogh beweerde vijf maanden enorm minderwaardigheidscom- lang in een Westduitse cel in totale plex. Als het allemaal ingegeven i isolatie te hebben geleefd, 116 da- geweest gen achter elkaar met de armen op zijn, dan zijn cel te heb- de Britten ter wille te dat dus stom", slechts een van de vele op- procesdagen tegen de rug gebonden twee van bomaanslagen verdachte ben doorgebracht, vier weken ach- merkingen vol bijtende Noordieren is gisteren uitgelopen ter elkaar geen daglicht te hebben McGeogh het uit vijf rechters be gezien en zes maanden lang niet die i flinke aanval op politie staande gerechtshof naar het hoofd tijdens een half uur durend betoog zeer felle kritiek op de omstandig heden waarin hij twee jaar lang in een Westduitse gevangenis in voor arrest zou hebben gezeten. Hij justitie. Eén van de twee, de 31-jari- de gelegenheid te zijn gesteld zijn slingerde. In de zwaar bewaakte ge Terence Gerard McGeogh, uitte 'Iers'-katholieke geloof uit te oefe- rechtszaal/bunker in Düsseldorf - nen. „Mocht ik die behandeling hier enkele jaren geleden speciaal ge in West-Duitsland gekregen hebben bouwd voor de berechting van op aandringen van de Britse autori- RAF-verdachten - ging het proces teiten, dan vind ik dat van jullie tegen de twee gistermorgen met bij- Duitsers een stomme zet", zei hij. na een uur vertraging van start. De de internationale mensenrechten- (tDe Britten omschrijven jullie als miniitieuze fouillering van de onge veer veertig jounalisten en zestig vooral uit West-Duitsland afkomsti ge IRA-sympathisanten nam name lijk veel meer tijd in beslag dan men aanvankelijk had verondersteld. McGeogh en de eveneens terecht staande Gerard Thomas Hanratty worden verdacht van een bomaan- JOHANNESBURG - De heilloze combinatie van politieke en stam mentegenstellingen eist hu ook in de Zuidafrikaanse provincie Trans vaal haar tol. Verleden maand vie len bij gevechten tussen aanhan- - gers van het ANC en de Zulu-bewe- ging Inkatha in het zwarte woon oord Sebokeng 24 doden. Deze "week werd in de townships rond Jo hannesburg een nieuw dieptepunt "bereikt: de 'krijgers' richtten een -bloedbad aan dat bijna 150 mensen het leven kostte. Het is een ontwik keling die voedsel geeft aan de vrees dat de burgeroorlog in de pro- "vincie Natal overslaat naar het in dustriegebied rond Johannesburg. Natal is al jaren het toneel van een -oorlog tussen aanhangers van het ANC en de Zulubeweging Inkatha. Volgens conservatieve schattingen zijn daarbij 3500 mensen om het le ven gekomen; een aantal dat dage lijks toeneemt. Er is vele malen ge probeerd een einde te maken aan het bloedvergieten, maar elk vre desinitiatief, van wie ook, werd steevast gesmoord in wantrouwen en haat. Zelfs de grootste optimist 'ziet geen oplossing en in Zuid-Afri ka wordt Natal vaak in één adem ge- - noemd met Libanon, waar het einde "van de burgeroorlog ook maar niet «in zicht komt. Stammen .-In Natal kan het conflict nog voor- -namelijk als politiek bestempeld worden: zowel de ANC- als de Inka- -tha-supporters zijn Zulu's. Maar in de woonoorden rond Johannesburg heeft een andere factor zijn intrede gedaan: de stammentegenstellin gen. De ANC-ers zijn-vrijwel alle- In elk ander land zou de politie de aangewezen instantie zijn om orde op zaken te stellen, maar die heeft in Zuid- Afrika al te vaak de trekker over gehaald om de vechtende partijen nog te kunnen sóheiden. foto ap> maal Xhosa's en de Inkatha-leden senheugenis op zijn best gespannen Zo schijnt de aanleiding voor de vrijwel uitsluitend Zulu's. De loya- worden genoemd. Deze rivaliteit slachting in Tokoza een affaire tus- liteit aan de stam bepaalt de politie- heeft funeste consequenties. Een sen een Xhosa-vrouw en een Zulu te ke voorkeur. privé-vete tussen een Xbosa en een zlJn- De vaste vriend van de vrouw, Beide stammen zijn ongeveer Zulu kan makkelijk ontaarden in ook.een Xhosa werd jaloers, wilde even groot, rond de zeven miljoën een stammentwist, die honderden verhaal halen bij zijn mededinger leden, en hun relatie kan sinds men- krijgers op de been brengt. en werd vervolgens door diens trawanten zo toegetakeld dat hij aan zijn verwondingen bezweek. De Xhosa's wilden hem wreken en de vlam sloeg in de pan: bijna 150 do den, honderden gewonden en dui zenden daklozen plus de kans dat deze aantallen nog zullen groeien. De tragiek is dat deze explosieve verhoudingen gemanipuleerd wor den door politici. Vooral Inkatha- leiders zouden zich daar schuldig aan maken. Een oproep van Inka- tha-leider Buthelezi zou voldoende zijn om zijn aanhangers te bewegen hun wapens neer te leggen en het feit dat hij daar nog steeds van af ziet, betekent, aldus zijn tegenstan ders, dat hij geen vrede wil. overvleugelen Deze theorie legt het accent op de machtsstrijd die de zwarte politiek sinds de legalisering van het ANC in februari van dit jaar, domineert. Het ANC dreigt Inkatha te overvleu gelen en de Zulu-beweging vecht voor haar voortbestaan als machts factor met een belangrijke stem in de totstandkoming van het 'nieuwe Zuid-Afrika'. ANC-ers weten te ver tellen dat Inkatha-leden de laatste maanden de woonoorden rond Jo hannesburg hebben geïnfiltreerd, om, met medeweten van de Zuid afrikaanse politie, een offensief te gen het ANC te ontketenen. Deze beschuldigingen, waarvan vermoedelijk niemand kan vaststel len hoe groot de kern van waarheid is, gedijen bij uitstek in de anarchie waaraan de meeste zwarte woon oorden zijn overgeleverd. Geen en kele partij is in staat om zijn aan hangers in toom te houden. De vin gers wijzen hier ook in de richting van het ANC< dat met zijn retoriek over de 'gewapende strijd' en 'het onbestuurbaar maken van de woon oorden' de geest uit de fles heeft la ten ontsnappen. Het ANC moet nu erkennen dat zelfs het gezag van Nelson Mandela geen indruk maakt op de 'Kameraden', die met zijn por tret op hun t-shirts lopen. In elk ander land zou de politie de aangewezen instantie zijn om orde op zaken te stellen, maar de Zuid afrikaanse politie heeft te vaak de trekker over gehaald om bij enig be woner van een township meer dan een grein krediet te hebben. Het le ger dat vaak de brand moet blussen, staat er iets beter op, maar een van de eisen van het ANC is, dat 'alle troepen uit de woonoorden moeten worden terug getrokken', zodat, zeggen de tegenstanders van de be weging, het ANC de vrije hand heeft om zijn rivalen, behalve Inkatha ook het radicale Pan Africanist Congres (PAC) en de zwarte be wustzijnsbeweging, uit te schake len. Onmogelijke In deze baaierd van verkettering en aantijgingen moeten drie mannen een magische formule zien te vin den. Mandela en Buthelezi zullen hun achterdocht moeten overwin nen, hun achterbannen trotseren en hen in een gezamenlijke oproep moeten opdragen de wapens neer te leggen. Zij zullen president De Klerk moeten steunen wanneer hij, als hun oproep geen effect heeft, het leger inzet om het bloedvergieten te stoppen. Dat vergt vooral van Mandela voor wie de politie een van de wor tels van het kwaad is, bijna het on mogelijke. Maar het alternatief is een orgie van geweld, waarin ook blanke desperado's zich niet onbe tuigd zullen laten. slag die gepleegd werd op 23 maart 1987 op de officiersmess van het Britse Rijnleger in Rheindahlen en van een bomaanslag die op 13 juli 1988 gepleegd werd op de Britse ka zerne Glanmorgan in Duisburg. Bij beide aanslagen vielen destijds geen doden, maar wel in totaal veer tig gewonden. De schade aan ge bouwen liep in de miljoenen. Han ratty en McGeogh werden op 30 au gustus 1988 bij toeval door een Westduitse douanebeambte gear resteerd in de buurt van de grens overgang Waldfeucht/Konings- bosch. De Nederlandse politie is er nog steeds van overtuigd dat beide Noordieren de (eerste) aanslag in Roermond (30 april 1988) op hun ge weten hebben, maar Justitie achtte de bewijzen te gering. Bijgestaan door vier advocaten, verschenen de verdachten gisteren ter zitting om zich eerst gedurende tien minuten uitgebreid te laten fo tograferen. In vergelijking met twee jaar geleden waren ze duidelijk van uiterlijk en presentatie veranderd. Als volleerde 'juristen' volgden en onderbraken ze de zitting. McGeogh ontpopte zich gisteren als dé politiek woordvoerder van het verboden Ierse Republikeinse Leger. In een van de gevoerde lange betogen, waartoe hij steeds door het gerechtshof in de gelegenheid werd gesteld, herhaalde én beargumen teerde hij waarom de Britten naar het idee van de IRA weg moeten uit Noord-Ierland. „Zo lang dat niet het geval is, zal de strijd niet ten einde zijn", oreerde McGeogh. Zowel hij als Hanratty weigerden ter zitting antwoord te geven op de vraag of zij zich schuldig voelden aan beide aanslagen. Het proces wordt vandaag voort gezet. Links het orgineel, rechts de replica tik af en toe tegen de mal om even tuele luchtbelletjes te laten ont snappen. Na het volkomen doordrogen van de gietmassa kan de mal verwijderd worden. Smeer daartoe de buiten kant eerst in met een keukenafwas- middel zodat het 'afstropen' vlot verloopt. Tenslotte kunt u de repli ca naar keus afwerken met acryl verf of met verfsoorten die een ivoor-, metallic-, hout- of glazuuref- fect opleveren. Denk er wel aan dat de mal, als u meerdere afgietsels wilt maken, telkens opnieuw met talkpoeder behandeld moet wor den. Voor meer informatie: Schouten SynTec, Mijnshecrcnland. tel. 01862- 3600. Er bestaat sinds enige tijd een remlicht voor de fiets. Het heeft dezelfde functie als bij auto's en motoren: let op, dit voertuig gaat afremmen of stoppen. De Britse firma Ultralight brengt een op batterijen werkend rem licht op de markt, dat eenvoudig is te monteren. De fiets moet daarvoor wel zijn voorzien van knijpremmen. Uit de achterkant van de lamp steekt een draad die aan de stel- schroef van de achterrem wordt bevestigd. Wanneer de fietser remt, zorgt een roestvrij stalen veercontact ervoor dat de stroomkring via het frame wordt gesloten en de lamp gaat branden. Een aardig accessoire, maar de vraag rijst of fabrikanten hun energie niet beter kunnen stop pen in het ontwerpen van fiets verlichting die onder alle om standigheden betrouwbaar is, aan de achterkant fel rood uit straalt en van voren een forse lichtbundel op het wegdek werpt. Dat soort verlichting, re delijk betaalbaar en waarvoor niet overdadig veel trapenergie van de fietser nodig mag zijn, is er nog steeds niet, zo heeft re cent onderzoek van de ANWB aangetoond. Van onze medewerker Wim Kros Een waardevol voorwerp waarvan je graag één of meer kopieën zou willen hebben kan heel goed 'vermenigvuldigd' worden. Het kan een uit een vakantieland meegenomen exotisch beeldje zijn, of een sportbeker of een trofee die je in een spannende wedstrijd hebt gewonnen. Om een repclica te maken moet een gietmal vervaardigd worden, van la tex of siliconenrubber. Dit laatste is een tweecomponentenmassa, be staande uit een basisrubber en een harder; beide moeten grondig ge mengd worden. Er is ook een dun-vloeibare na- tuurlatex, in de handel onder de naam Silipol. Daaraan komt geen hardingscomponent te pas; het is direct gebruiksklaar. Met een kwas tje wordt het op het origineel gestre ken, Dit originele exemplaar dient eerst met een losmiddel ingestre ken te worden, bijvoorbeeld vloei bare zachte zeep. Een vrij groot aan tal lagen, elk laag heeft ongeveer an derhalf uur nodig om te drogen, is vereist om een stevige gietmal op te bouwen. Een geduldwerkje dus. Week Het kan wel ongeveer een week du ren voordat een mal die uit zo'n 30 lagen wordt samengesteld, klaar is. Daarna moet hij nog een etmaal goed doordrogen voordat hij van het origineel afgehaald kan worden. Bij het vervaardigen van de mal moet u ervoor zorgen dat het basis model op een voetstukje staat dat iets groter is dan de voet van het voorwerp dat u wilt repliceren. Dit vormt dan een 'kraag' die het moge lijk maakt om de mal op te hangen in een ondersteboven geplaatste kartonnen doos. In de bodem van de doos snijdt u een gat van een zo danig formaat dat die kraag vrij blijft hangen. Talkpoeder Alvorens de gietmassa (een extra harde gips- of gietpoeder) in de mal te gieten, moet deze met talkpoeder worden ingestreken, zodat de 'los sing' geen moeilijkheden oplevert. Maak de gietmassa aan tot yoghurt dikte, giet deze er voorzichtig in en

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12