Gemeente hield geen toezicht en vroeg geen toestemming Misschien vind ik nog eens een kist dukaten Terrein voor aanvang 'landfarming niet onderzocht op verontreiniging VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1990 /STA REGIO PAGINA 11 Verbazing over enorme stort verontreinigde grond Van onze verslaggevers ALPHEN AAN DEN RIJN - Zonder vergunning van de provincie en zonder toezicht te hebben uitgeoefend heeft de gemeente Alphen aan den Rijn toegestaan dat vervuilde grond is gestort op haar eigen terrein aan de Handelsweg. Inmiddels blijkt die grond zo vuil dat het terrein en het grondwater ernstig zijn aangetast. Justitie heeft gisteren de boekhoudingen van de betrokken bedrijven, Biesterfeld en Co Nederland en Van der Werff in beslag genomen. Burgemeester M.Paats van Alphen kosten willen verhalen op degene ren op de vraag of het misschien al- geeft toe dat de gemeente destijds die daarvoor verantwoordelijk a geen vergunning heeft gevraagd js". Volgens Biesterfeld is er vol- de stort aan de Handelsweg. gens afspraak ongeveer 400 kuub leen amnbtenaren zijn geweest die deze zaak waren betrokken. Leeuwen zegt van landfar- "Va' Op de vraag ofdat niet noodzakelijk ijcht verontreinigd zand gestort, ming nog nooit te hebben gehoord. Marine sneller ter plaatse als schip mijn in net heeft KATWIJK/DEN HAAG (ANP) - De marine en de kustwacht komen in het vervolg sneller in actie om ex plosieven onschadelijk te maken die door Nederlandse vissers op de Noordzee boven water worden ge haald. Het kabinet heeft hiervoor een nieuwe regeling ontworpen. Tot september vorig jaar kregen vissers die explosieven ophaalden daarvoor een premie, als zij tijdig kustwacht en marine waarschuw den voor deskundige hulp. Die re geling werd ingetrokken, omdat de ervaring leerde dat vissers de pro jectielen te lang aan boord hielden met alle risico's vandien. regeling voorziet in snelle bijstand van de marine en de kustwacht om het opgeviste explo sief op zee over te nemen of ter plaatse onschadelijk te maken. De premieregeling voor het opvissen van milieugevaarlijke stoffen ed- blijft ongewijzigd. r de provincie spreekt a Dat is het systeem dat is toegepast s geweest, wil hij geen antwoord geven. "Dat zal het onderzoek van justitie duidelijk moeten maken", twee maal Paats wil evenmin kwijt of en hoe een deel z0 D_..0 de gemeente destijds toezicht heeft nigd met gechloreerde koolwater- het terrein met de bedoeling dat de gehouden. "Nu het onderzoek stoffen en aromaten. De vervuilde vluchtige en licht vervuilde stoffen loopt, lijkt het mij niet verstandig grond was afkomstig van ontgra- uitdampen door de warmte om met aUerlei veronderstellingen vingen bij tanks die terpentine hoeveelheid gestorte grond die wel op het stuk gemeentegrond waarvan Handelsweg. Een dunne laag ver- verontrei- vuilde grond is daar uitgesmeerd op r buiten te treden". De gemeen te heeft justitie inmiddels enkele stukken over deze zaak beschik baar gesteld. Welke stukken, wil .De grond wordt herhaaldelijk tolueen bevatten, weet de provin- gekeerd en na verloop van enkele cie. jaren is de licht verontreinigde Wethouder W. de Jong (PvdA) er kent dat er geen toezicht is gehou- bu„ster Paats ook „iet ze, -fOTÏS.SSW£: wat dat betreft de gemeente verw«- de provincie Zuid-Holland heeft Al- ten kunnen worden gemaakt, om- phen aan de provincie destijds geen dat over het project afspraken be- toestemming gevraagd de stonden met Biesterfeld. Hij heeft wel het experiment 'als de extra stort gebeurden zonder vergunning de provinice en zonder toezicht. Ministerie Op het bewuste terrein aan de Handelsweg in Alphen is door de gemeente een bord geplaatst met het opschrift 'Gevaarlijk terrein' en op het onderbordje 'Verboden toegang voor onbevoegden'. (foto Ben de Bruyn) Directeur Rutten: 'Biesterfeld niet verantwoordelijk' stort. De gemeente heeft daarmee overigens geen problemen mee Aan het oncjerzoek wordt gewerkt ALPHEN AAN DEN RIJN - Alge- de Afvalstoffenwet en mogelijk ook dat de rol van de gemeente tegen doQr 0psp0ringsambtenaren van meen directeur J. Rutten van het de Wet chemische Afvalstoffen h<rt licht wordt gehouden. Alle par- milieubijstandsteam van het chemisch bedrijf Biesterfeld in Al- overtreden. Nijhuis stelt dat voor de tijen ontkennen voorlopig schuldig minjsterj.e van milieuhygiëne en phen aan den Rijn ontkent dat zij l __i. -z.te zijn aan de stort van te veel en te - -- - J b - „„«t. stort ook geen hinderwetvergun ning was aangevraagd. Omdat de gemeente op dit punt gebreke is gebleven, weigert de pro- vincie mee te betalen ernstig verontreinigde grond. "Het dan eenlog^chestapdatjusbUe ^!™orf™™ni"T' Web aan dePHandelsweggin Aiphen. Rut- kt pn Pr aan de hand schen jugtitie wd ten n<,emt de inbeslagname de hand de boekhoudingen probeert SSSvShS boekhoudmg ring van het terrein. Alphen zaldeze achterte komen wat er precies is ge- ^^rTs afgerond heeft zelf wel de r Justitie Biester- niet die De kwestie rond het experimentele feld bekend gemaakt, r landfarming heeft gespeeld onder Van Van der Werff. Ee.. verantwoordelijkheid van de toen- hiervoor wil Welsch niet geven. het bedrijf, giste- door justitie, een 'vervelende zaak'. "Het bedrijf wordt op die ma- kwaad daglicht gesteld". aan de Handelsweg heeft gestort. Die stortingen hadden plaats in overleg met en op aanwijzingen van het bureau milieuzaken van Al- u moet phen. De storting zelf was trouwens een initiatief van de dus Biesterfeld in het persbericht. Het bedrijf weet niet hoe het komt dat er uiteindelijk niet 400 komen, weet ik niet. Ik hoop dat justitie daar uiteindelijk meer dui delijkheid over kan geven". Rutten verklaart nadrukkelijk fen' zijn - zoals Biesterfeld ze noemt - wil directeur Rutten niet zeggen. "Ik constateer alleen dat ze er zijn. de gemeente vra gen om welke stoffen het gaat", zegt dat Biesterfeld bereid is - en bereid de gemeente, al- hij. Welk bedrijf verantwoordelijk was - alle medewerking te verlenen '"_i was VQOr de stortingen, wil Rutten aan het justitiële onderzoek. "De niet kwijt. huiszoeking van gisteren was daar in zijn verklaring stelt Biesterfeld om ook niet nodig. Als De directeur van Biesterfeld J.J. nodig. "We hadden de stukken meegegeven als justitie daarom had kosten - naar schatting 2 miljoen gulden - zelf voor eigen rekening L. moeten nemen. Of de gemeente dat landfarming heeft gespeeld onder van Van der Werff. Een verklaring De actie was volgens hem ook niet doet is nog de vraag, stelt Nijhuis. "Zo ver ik heb begrepen, is de ge meente verbaasd dat er op het ter- rein twee keer zo veel afval ligt dan Maar die ontkent in alle toonaarden avond verhoord. Er moeten nog daan", afgesproken. Bovendien komen er iets met het project van doen te heb- meer verh< - - - - - T~ verontreinigingen voor die er hele- ben. "Ik weet niet eens wat het alle- recteuren maal niet hoorden te zijn. Mogelijk maal behelst, laat staan dat ik er'ooit volgens 900 kubieke meter vervuilde verder dat de bodem van het terrein had gevraagd, hadden r verhoren plaatshebben. De di- heeft er dus nog een andere storting plaats gehad en de gemeente zal de Gifwolk ontsnapt Biesterfeld eerder in het nieuws door ernstig ongeluk ALPHEN AAN DEN RIJN - Het chemisch bedrijf Biester feld kwam in februari 1987 in het nieuws, toen door een fout van een werknemer een gifwolk vrijkwam. De wolk bevatte sterk geconcentreerde chloor gas. Een dertigtal mensen raak te bedwelmd. Zij werden in al lerijl naar het Alphense zieken huis Rijnoord gebracht. Dertien moesten worden opge- Dank zij een oostenwind wa ren de gevolgen niet nog ernsti ger, want bij westenwind was de gifwolk een nabij gelegen woon wijk binnengedreven. Het Alphense -bedrijf moest zich een jaar later voor het onge luk bij de rechter verantwoor den. De officier van justitie eiste een boete van 10.000 gulden, maar het bedrijf werd van ver volging ontslagen omdat justitie in de dagvaarding een fout had gemaakt met de datum. Begin dit jaar kreeg Biester feld complimenten in de schoot geworpen vanuit de Alphense raadscommissie voor openbare werken. Het bedrijf had een sa neringsplan opgesteld om de vervuiling van het eigen be drijfsterrein aan te pakken. Hiervoor had het bedrijf vol gens een woordvoerder 2,5 mil joen gulden uitgetrokken. Zelfs het op milieugebied altijd zeer kritische raadslid Harmes (Soci- alistiese Partij) kreeg de handen op elkaar: "Wat Biesterfeld doet, is een goede zaak en zou een voorbeeldfunctie moeten hebben voor andere onderne mingen". Directeur Rutten van Biesterfeld zei bij die gelegen heid: "De samenleving mag er van uitgaan dat een bedrijf in re delijkheid en naar vermogen naar oplossingen zoekt als spra ke is van vervuiling". goedkeuring voor heb gegeven", al- bedrijf niet op de hoogte dus Van Leeuwen die niet wil reage- val. Zij zijn op vakantie. Van onze redacteur Irene Nieuwenhuijse KATWIJK Het verlangen om nog eens een pot met goud of een kist met dukaten te vinden leeft bij bijna iedere mens. Het blijft meestal bij dromen en verlangens, maar ze houden nooit op en dè hoop blijft. Zeker voor Wim van der Plas, een wroeter en speurder naar scheepswrakken uit roeping. "De jongensdroom om eens zo'n grote vondst te doen is mis schien wel de drijfveer van mijn gespeur. Stel je voor dat ik echt een prachtig VOC-schip, vol met dukaten, op kan sporen. Ik ben van deze hobby gewoon ido laat". Van der Plas heeft zijn dro men vertaald in actie. Vanaf morgen is zijn geesteskind te koop. Een profielkaart van de Katwijkse kust. Op deze kaart worden tweehonderd stran dingsplaatsen en wrakken, als mede veertig vliegtuigwrakken aangegeven. Samen met Albert Jan Cool heeft hij aan dit pro ject gewerkt. De kaart is te koop bij boekhandel Van der Berg in Katwijk-Binnen. Zij bestrijkt het strandgebied tussen de strandpaviljoens Willy Zuid en Willy Noord (bijna drie kilome ter) en reikt tot op vier graden tien minuten oosterlengte of te wel 25 kilometer uit de kust. Bommenwerpers Het is voortaan dus mogelijk om, staand op de Katwijkse boulevard, met de wrakken- kaart in de hand te bepalen waar de Anna Catharina in 1701, geladen met teer en touw, is ge strand. Of waar drie roemruch te Engelse kruisers in 1914 zijn getorpedeerd. Ook is het moge lijk om exact de plek aan te ge ven waar Engelse bommenwer pers op de zeebodem liggen. Het speurwerk van Van der Plas, technisch medewerker bij een ingenieursbureau, beperkt zich niet tot de Katwijkse kust. In zijn werkkamer staan ruim honderd ordners met informa tie over 25.000 wrakken en strandingen. Al jaren is hij sa men met collcga-hobbyistfn, opererend onder de naam Rutten is gisteren tot laat in de gevraagd. Maar dat heeft ze niet ge- ranochtend uitgegeven Van"der"wërfT"zijn persverklaring schrijft Biesterfeld medewerker van het dat het bedrijf, zoals destijds met de' gemeente was afgesproken, nooit meer dan 400 kubieke meter grond grond aan de Handelsweg is aange troffen. Evenmin weet ze waan de vervuiling zo veel ernstiger Biesterfeld wijst er wel op dat op stortte. Ook lanter het terrein enkele stoffen zijn aan getroffen die bij het bedrijf nooit zijn gebruikt. Bovendien zijn plekken verontreinigd w terfeld nooit heeft gestort, alle stuk en. Justi- verzoek echter nooit de Handelsweg niet door de ge- ken zonder meente is onderzocht voordat het tie heeft zo' bedrijf daar zijn vervuilde grond gedaan". dat niet ge- Als hem is gevraagd of hij de actie beurd. Suggereert Biesterfeld daar- van gisteren betreurt, zegt Rutten: mee dat de ernstige verontreiniging "Justitie heeft uiteraard het recht misschien al voor het 'landfarming- om zoiets te doen. Dat ga ik hun niet Bies- project' heeft plaats gehad? Rutten: ontzeggen. Al blijft het een verve- "Dat hoort niemand mij zeggen. Ik lende zaak voor ons. Biesterfeld stel alleen maar vast dat de gemeen- wordt nu in een kwaad daglicht ge- onderzoek niet heeft ver- steld, terwijl we er juist alles aan doen om ons imago zo goed moge lijk te houden",- aldus Rutten. Hij verwijst daarbij op het eigen initia tief van Biesterfeld om voor een be drag van 2,5 miljoen gulden vervuil de grond rond de fabriek te reini gen. Bedrijfs vreemd Welke deze 'bedrijfsvreemde stof- richt. Hoe de vervuiling daar is ge- Wim van der Plas met gegevens die hij nodig heeft om het verhaal, dat achter elk wrak verborgen compleet te krijgen. "Leuk om te weten hoe mijn familieleden de eeuwen zijn doorgekomen". (foto v DIJkm Wrakken voor Katwijkse kust in kaart gebracht 'Wraksys', bezig alle Neder landse schepen of schepen die in Nederlandse wateren zijn ver gaan of gestrand, te inventari- mogelijk op, want anders kom ik in tijdnood' met het naplui zen van de krant. Vindt hij iets van zijn gading, zoals een be richt van een stranding, dan is er gelijk werk aan de winkel en zet hij alles op alles om gege vens boven water te krijgen. Hij heeft inmiddels duizenden brieven gestuurd naar ambassa des, duikverenigingen, redding- brigades, notarissen en verze keringsmaatschappijen. Voorts is hij een frequente bezoeker van archieven. Zo groeien de klappers en pas als alle gege vens kloppen, kan hij een dos sier sluiten. De informatie is in middels in een computergeheu gen opgeslagen. Zand Van der Plas zegt door zijn uit gebreide speurnetwerk veel strandingen en wrakken gelo- caliseerd te hebben. "Maar het is bekend dat hier vlak onder de kust zeker nog honderd wrak ken diep onder het zand verbor gen liggen. Over sommige ligt wel een laag van tien meter". Duikers stuiten middels hun ge avanceerde sonar-apparatuur toch regelmatig op staal. Het geen voor de Katwijkse speur der altijd aanleiding is op nader onderzoek uit te gaan en hij komt zo vaak weer tot een ver rassende ontdekking. Behalve het 'schatgraversge- voel' geeft Van der Plas nog twee redenen aan, die hem dwingen met zijn hobby door te gaan. "We zijn hier in Katwijk allemaal geïnteresseerd in de geschiedenis van onze voorou ders. Het is goed om te weten hoe zij geleefd hebben. Ik kom zelf uit een geslacht van zeeva renden, waarvan we de gege vens nu tot 1500 hebben uitge zocht. Leuk toch om te weten hoe mijn familieleden de eeu wen zijn doorgekomen". De mythe, het verhaal dat achter elke scheeps- of vlieg tuigramp verborgen ligt,, is de derde drijfveer. Zoals de ont dekking dat een schip zich moedwillig heeft laten stran den. De Noorse bark Marin- guinha heeft er bijvoorbeeld in 1874 alles aan gedaan om op de banken vast te lopen. "Via de verslagen van de reddingbriga de kwam ik te weten, dat de boot diverse keren is gewaar schuwd en de bark een loods aangeboden heeft gekregen. Het was een kwestie van verze kering. In een notariële akte ontdekte ik weer een afschrift van het verkoopbedrag. Om precies te zijn 3582,32 gulden. Met een krantenartikel over dit voorval had ik na lang speuren alles rond. Dat leverde toch een smeuïg verhaal op". ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen- Groep 1 - Baars, Van der Meer, Tan, Zwijnen- burg, Meijer, Van Leeuwen, Verhage, Groene- veld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: P van Leeuwen, tel: 218661, Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: M. Grobach, tel: 218661. Rosmolen 2. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer, de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Bergmeijer, tel: 226201, Oude Singel 76. zo 8 uur tot 24 uur: J. Rus, tel: 132500, Middel stegracht 129. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruijne, J. de Bruijne, Huibers, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: P. Middendorp, tel: 131309. zo 8 uur tot 24 uur: W. de Bruyne, tel: 134345, de Lt. de Kanterstraat 32. Groep 4 - Van Wingerden. Lahr. Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Lahr, tel: 120347, Zoe- terwoudse Singel 11. zo 8 uur tot 24 uur: J.S. de Kanter, tel: 311414, Ina B. Bakkerplein 3. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooijman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: D. Hammerstein, tel: 720936, Robijnstraat 2 b. zo 8 uur tot 24 uur: P. Vlasveld, tel: 149298. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kpnt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: dr. Lesuis, tel:904343, spreekuur: Florijn 10. tel: 891000; zo: F. Kemme, tel: 893139, Grotiuslaan 12; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. 106; r de praktijk van Muurling, Helder, Roest JC.'Spélt, «el: 11844, Van Groeneveltlaan Leiden te. 071- S-SSS i; zo: J.N. Vonk. tel: 79676. Wittenburger- i,nfl' plan,soen 23- Le,den- ,el °71* Dienst in eigen prakt Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: mevr. J.L. Van der Brandt-Van der Nat, Lekstraat 91b, Leiden, tel: 071-414233; weg 106. Zoèterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoe- terwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, 01717-3836. u welke huisarts de weekenddienst Voor de praktijk 125057. Voor de praktijk van Vi Wouw: R. Koster, Narcisstraat <- igen praktijk: Van der s- Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten, tel: 01717-3667. r tot n APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 17/8 tot vr. 24/8 door: Apotheek Centraal, Breestraat 74, Leiden, tel: 071-120552; 7.30 uur: C. Keijer. Kap- Apotheek Boehmer, Florijn 21Leiderdorp, tel: n.j.vv. uuijii, riGO. r\oi 11 iGuyiaai i xuu, woyai ItfV/PBDI PftlMft geest, tel. 156161; of DJ. Brandt. Homans- WUKVERPLEGING traal 1Riinsburg, tel. 173266. 1 Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk, De Kempenaerstraat 21 Oegstgeest. tel: 071-176761. Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59, tel: 120144na 17.00 uur en in het weekend uitslui tend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Wassenaar Alarm- en ir.formatiekring Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hc land', werkgc bied Rijnstreek: Leiderdorp e Den 7rvf»torwnt iHi L. Prescott, Bachlaan 1tel: 2356. Apotheek Langstraat, Langstraat 156, tel: r Leiden, Leiderdorp, builen Directeur Rutten: "Huiszoeking as niet nodig geweest". (archieffoto Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Men schrijft uit Ostende: het is meer dan vol te Ostende; de offi ciële lijst, vermeldende de vreemdelingen, telt reeds meer dan twee duizend namen. De zaal van het Kurhaus is eiken avond bijna te klein en de vijf duizend zitplaatsen zijn niet meer voldoende. Gaat het dit jaar zoo voortdan overtreft dit seizoen verre dan dat van de vo rige jaren. Het „Hotel Continen tal'9-mocht de eer hebben binnen zijne muren te herbergen den kroonprins van Egypte, prins Abba Bey, en prihs Mahomed Ali Bey met een talrijk gevolg. - Men meldt uit Breda, d.d. 14 aug.: Zooals bekend is, loopt het gerucht dat H.M. de Koningin en Prinses Wilhelmina binnenkort een bezoek brengen aan deze ge meente. Wij hebben ons daarom trent nader geïnformeerd en kunnen thans met zekerheid melden, dat het plan werkelijk bestaat en het reisplan aldus is vastgesteld: Arnhem, 's-Bosch, Breda, Bergen op Zoom, en Rot terdam. Het juiste tijdstip is ech ter nog niet vastgesteld. Vijfentwintig jaar geleden: - TANDARTS EN BAARD „Ik kan er gewoon niet meer te gen..." „Ik vind het gewoon een ver schrikkelijk gevoel aan mijn handen en nu is het zover geko men, dat ik er niet meer tegen kan. Tenslotte moetje iemand toch bij zijn kin of wang vasthouden als je hem helpt", zo vertelde giste ren de Alkmaarse tandarts J.P. Kokkes pas terug van vakantie - die enkele weken geleden in het nieuws kwam, omdat hij een van zijn patiënten, versierd met een baard, niet wilde helpen. Waarom nu juist opeens? „Ja, op een gegeven oogenblik krijg je dat gewoon. Ik heb er nu al een stuk of zes weggestuurd. Alleen als zij pijn hebben help ik ze natuurlijk wel", aldus de heer Kokkesals ze tenminste hun tanden hebben gepoetst".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11