Ingetogen Katwijkers op de banken Wassenaar prijst Warenar aan als congrescentrum Kamerleden voor A4-excursie uitgenodigd door Leiderdorp Taptoe na vijf jaar weer in ere hersteld PAGINA 10 REGIO LEIDEN VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1990 Campagne voor slecht gevuld cultureel centrum WASSENAAR - De gemeente Wassenaar gaat cultureel cen trum Warenar dit najaar aan prijzen als congrescentrum. Voor 17.000 gulden is een luxe uitgevoerde promotiemap sa mengesteld die in 1000-voud naar het bedrijfsleven gaat. Dui zend andere exemplaren wor- BOTSING - Een 44-jarige Leider- dorpse is gistermiddag licht ge wond geraakt bij een botsing in haar woonplaats. Om half drie reed zij in haar auto vanuit de Van der Valk Boumanweg de Persant Snoepweg op en verzuimde daarbij voorrang te verlenen aan een wagen die over deze weg in de richting van Leiden reed. Beide auto's raakten beschadigd. DIEFSTAL - Drie geparkeerde au to's zijn vannacht opengebroken in de Adriaan Schuurmanlaan in Oegstgeest. Door ruitjes in te tikken konden de inbrekers enkele dure autoradio's en cassetterecorders den verspreid onder het plaat selijke verenigingsleven en krij gen een plekje in bibliotheek en gemeentehuis. De campagne moet ertoe leiden dat Warenar overdag beter wordt ge bruikt en de grote theaterzaal met 225 zitplaatsen niet langer de mees te avonden leegstaat. In de map wordt het omgebouwde parochie huis aan de Kerkstraat aangeprezen als een centrum met een ruime keu ze aan zalen, geavanceerde hulp middelen en een 'prachtige omge ving'. Wassenaar heeft niet alleen een 'charmante dorpskern met veelzij dige winkelfaciliteiten', de bezoe ker van studiedagen, seminars, con ferenties en congressen kan er ook heerlijk wandelen, squashen, ten nissen en golfen. Een bezoekje aan Den Haag of een reservering in een plaatselijk hotel kan door de be heerder, die 5.700 gulden meebe taalt aan de campagne, in een han domdraai worden geregeld. Niet voor niets luidt het motto van de fol Geslaagde inbraak op klaarlichte dag OEGSTGEEST - Ongeveer duizend gulden aan geld en waardepapieren plus een gouden armband zijn gistermiddag buitgemaakt bij een inbraak in een woning aan de Hofdijck in Oegstgeest. Tussen twee uur s midddags en half zeven s avonds waren de bewoners afwezig. In die tijd probeerden de inbrekers eerst aan de achterzijde van het huis een schuifpui open te breken, waarna zij de voordeur met een breekijzer forceerden. De voordeur is vanaf de straat goed zichtbaar, maar een buurt onderzoek heeft tot nu toe nog niets opgeleverd. Twaalf schapen gestolen in Oegstgeest OEGSTGEEST - In Oegstgeest zijn uit een weiland langs rijksweg A44 twaalf schapen gestolen. De eigenaar bemerkte de verdwijning toen hij na twee weken vakantie zijn dieren telde. De kennis die de viervoeters de af gelopen weken verzorgde had niet gemerkt dat de kudde, die uit enige tientallen dieren bestond, danig was geslonken. der 'Warenar, vertrekpunt voor za ken'. De voorlichter die de map met pro- motiebrief, prijslijsten en gebruiks mogelijkheden heeft samengesteld is op vakantie en de wethouder voor welzijn en accommodatiebeheer weet niet welk soort bedrijven en instellingen een folder krijgt. De op merking dat sommige vertrekken vrij gewoontjes zijn en het zeil op de vloer topindustriëlen kan tegen staan, vindt deze V.J.W. Wensveen niet terecht: "Het gebouw is voor een aantal dingen uitstekend ge schikt en bovendien hebben we er al behoorlijk wat aan gesleuteld". Toch wil hij niet uitsluiten dat zijn gemeente Tekening zal houden met de wensen van het bedrijfsleven': "We moeten echter eerst kijken of het aanslaat". Even diplomatiek is hij over de gevolgen voor de vaste gebruikers wanneer het hele gebouw wordt af gehuurd op momenten dat zij er ge bruik van (willen) maken: "We moe ten dat nog verder uitkristalliseren. Uitgangspunt is dat vaste gebrui kers voorrang hebben, uitzonderin gen daargelaten". Zo kan de wet houder zich voorstellen dat er over verschuivingen valt te praten wan neer congressen ruim van tevoren worden aangekondigd. Volgens de wethouder blijft Wa renar een cultureel centrum, maar wilden B en W gebruik maken van de vele mogelijkheden die Wasse naar biedt als congresgemeente. Wassenaar is niet alleen een mooie gemeente, Wassenaar ligt ook heel strategisch in de Randstad. Den Haag, Leiden, Rotterdam, Delft, Zoetermeer en de Bollenstreek lig gen binnen handbereik en volgens sommigen herbergt dit gebied ge noeg klanten. Wethouder Wensveen kan zich echter voorstellen dat zijn congresgemeente ook in Noord- Holland en Utrecht de boer op gaat. ir, afbeeldingen ver slechte staat, de ijze- WARMOND - B en W van War mond willen de vijftig jaar oude stenen bank in het plantsoen bij het Kaaksplein voor 12.000 gul den laten restaureren. De tekst 'Warmonds ingezetenen 1907 burgemeester A.J. Schölvinck 1929' is namelijk nauwelijk r leesbaar, keren n ornamenten roesten steen zijn diepe scheuren ont staan. i de bank 'type rend voor de bouwstijl van die tijd.' en willen daarom snel een bijdrage uit het gemeentelijk ntenfonds beschikbaar stellen. Een gespecialiseerde beeldhouwer-restaurateur is in geschakeld op advies van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg. Voor de 12.000 gulden zal hij de gebreken bijwerken, de bank geheel reinigen en voorzien van speciale beschermlaag. De gemeenteraad buigt zich volgen de maand over het voorstel van LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp heeft kamerleden uitgenodigd om met eigen ogen te aanschouwen waarom de rijksweg A4 door de ge meente niet verbreed maar omgeleid moet worden. Begin volgende maand buigen de kamercommissies voor verkeer en vervoer en ruimtelij ke ordening en volkshuisvesting zich over de uitnodiging en hoort Leider dorp of er agenda's getrokken kunnen worden. Tot het zover is maakt de gemeente nog geen plannen voor de excursie. De uitnodiging aan de kamerleden gaat vergezeld van het inmiddels be kende pleidooi voor de omleidingsvariant. De omleiding moet beginnen bij de kruising van de rijksweg en de Europaweg (tussen Leiden en Zoeter- woude) en dient via de Zoeterwoudse Burgemeester Smeetsweg en de Lei- derdorpse Ruigekade aan te sluiten op de kruising met de provinciale weg naar Alkemade. B en W geven toe dat een dergelijke omleiding het Groene Hart 'in zeke re mate aantast' en de politiek er daarom lange tijd niets voor voelde. Om dat een verbreding het woon- en leefklimaat in de bebouwde kom blijvend aantast, noemen ze die omleiding anno 1990 echter een 'verantwoorde mo gelijkheid'. Voordeel van de omleiding is dat er bouwlocaties komen tussen de oude en nieuwe weg en op de plek van de oude weg. Rijkswaterstaat zou er in de projectstudie dan ook aandacht aan moeten besteden, laten B en W de ka merleden weten. Malinese man geopereerd na succesvolle actie Voorschotense VOORSCHOTEN - Dankzij een succesvolle inzamelingsactie van de Voorschotense mevrouw M. Rijntjes, hulp van medici en luchtvaartmaatschappijen kan een Malinese man volgende maand worden geopereerd in het Leidse AZL. De 24-jarige Abdoul Karime Dembele heeft in 1987 een ongeluk gehad, waarna bij een deel van zijn been verloor bij een verkeerd uitgevoerde operatie. Na een nieuwe operatie en met een goede prothese kan hij binnen enkele maanden waar schijnlijk weer lopen. R.G. Poll, orthopedisch chirurg en chef de clinique van de afdeling ortho pedie van het AZL, opereert de man begin september gratis. De Voorschotense fysiotherapeut A.J.J. van der Kooij begeleidt de revalidatie kosteloos, het Lilia- ne-fonds vergoedt een deel van de kosten van de prothese en be taalt één opname-dag. De eerste weken na de opera tie verblijft Dembele in het zie kenhuis, waar per verpleegdag 778 gulden moet worden be taald. Daarna logeert hij enkele maanden bij mevrouw Rijntjes. Na zijn revalidatie volgt de te rugkeer naar het Afrikaanse land. Mevrouw Rijntjes heeft huis-aan-huis een inzamelings actie gehouden en een oproep in de krant zorgde ook voor Leidse giften. In totaal zamelde zij 18.500 gulden in. Bovendien gaf een luchtvaart maatschappij 75 procent kor ting .op het vliegticket van Mali naar Parijs en vervoerde een an dere luchtvaartmaatschappij Dembele enkele dagen geleden gratis naar Amsterdam. Voor schoten onderhoudt een vriend schappelijke relatie met het Ma linese dorp Kring Kita. Dembe le komt echter uit een ander deel van het land. Bijdrageni Irene Nieuwenhuijse WASSENAAR - In het kader van de door Oranjevereniging Wilhelmi- na georganiseerde zomerfeesten was het vanochtend voor kinderen van 10 tot en met 12 jaar sjoffelen geblazen in het Sterrenbad aan de Zand erijlaan. Sjoffelen is lopen over water met behulp van opblaasbare voetkano's en een soort skistokken. Voor jongere kinderen waren hindernisraces uitgezet. In de groep zes- en zevenjarigen werd Steven Peltenburg de winnaar en in de wed strijd voor acht- en negen jaar oude kinderen won Angelique van der Booij. Winnaar van het sjoffelen werd Jasper Postma, die het 15 meter brede bad in 20,2 seconden wist over te steken. In totaal waren erzo'n 60 deelnemers. De Oranjevereniging heeft voor vanavond en zaterdag nog de nodige feestelijkheden op het programma staan. Vanavond kunnen liefheb bers aan de Hofkampweg kuipje steken en paalwerpen, terwijl morgen aan de Van Groeneveldlaan ringstekers hun krachten kunnen meten. De minder tengere types worden uitgenodigd voor het tientonnertrek- ken, morgenavond aan de Van Hogendorpstraat. (foto Jan Holvast) Politie vanuit Spanje gewaarschuwd OEGSTGEEST - 'Zaterdag zijn we weer terug, dus dan is het ge daan met de rust'. Deze waarschuwing kreeg de Oegstgeester poli tie vanuit Spanje, waar de jongeren vakantievieren die regelmatig overlast veroorzaken rond multifunctioneel gebouw 't Groot Prof fijt aan het Boerhaaveplein. "Toch aardig dat de jongens aan je denken", vindt een dienstdoende agent. De glanzende kaart van een breed strand onder een blauwe hemel siert de wand van de personeelskamer van de Hermandad. KATWIJK - Katwijk gaat 29 sep tember uit de bol. Na een afwezig heid van vijfjaar, wordt de taptoe weer 'op de mat gelegd'. Bezoe kers zullen een onvergetelijke avond beleven. Althans volgens Willem Schonenberg, secretaris van de drum- en showband Door Vriendschap Sterk (DVS). "Onze show is zo sterk, dat we de Kat wijkers, over het algemeen toch een ingetogen volkje, op de ban ken krijgen. Met de Zeeuwen en de Groningers is ons dat ook ge lukt". DVS zal voor het eerst in Kat wijk een Euroshownummer laten zien en horen met een duidelijk knipoog naar 1992. Muzikaliteit, showelementen, fraaie unifor men en humor zijn de ingrediën ten van dit belangrijkste pro gramma-onderdeel. De orkestle den gaan er al zeven jaar mee op toernee en het is steeds verfijnd. "We zijn nu kwalitatief de hon derd procent genaderd". Over de ideële achtergrond van de Euro show merkt hij op: "Toen wij er destijds mee begonnen, sprak niemand over een verenigd Euro pa". Wat betekent de muziek voor Schonenberg en zijn muziek- vrienden? "Alles. Tijdens het mu siceren kunnen wij het ons niet veroorloven aan andere zaken te denken. Daardoor is het een echte ontspanning. We spelen niet voor niets in de ere-divisie". Ook het jeugdorkest, dat dit jaar het tweede lustrum viert, be hoort tot één van de beste van Ne derland en gaat, net als de grote broer, regelmatig in binnen- en buitenland op toernee. "Het lijkt er misschien wel op dat je voor deze actieve muziekbeoefening een kronkel moet hebben, omdat het ons zo ontiegelijk veel tijd kost. Maar als je DVS'er wordt, kun je absoluut geen lid van een andere club of vereniging zijn. Er wordt hier iets van je gevraagd". Van de mannen wel te verstaan. Want DVS is een waar mannen- bolwerk. In 1953 ontstaan uit de christelijke jongemannen vereni ging. Toch zijn er in de jaren zes tig wel vrouwelijke musici ge weest, doch zij zijn in stilte weer langs de zijlijn afgevoerd. "Veel verenigingen hebben in de jaren Willem Scho nenberg (links) en Aldert Jan van Duyn (rechts): "We blijven voorlo pig een mannen- bolwerk. Er zijn niet voor niets weinig gemeng de toporkesten". (foto Wim Dijkman) zestig vrouwen toegelaten, omdat het ledenaantal van de clubs kwij nende was. Het waren veelal noodsprongen", zegt Aldert Jan van Duijn, mede-organisator van de Taptoe. Van Duijn verder: "Een delicaat onderwerp mis schien, maar feit is dat er maar weinig gemengde toporkesten zijn". De beide mannen zijn ervan overtuigd dat er veel vrouwen in Katwijk lid willen worden. Scho nenberg lacht. "Als we niet uitkij ken staan hier volgende week honderden vrouwen op de stoep. Maar daar hebben we ons tegen ingedekt. In de statuten staat al les keurig vermeld. Mocht het ooit zover komen, dan gaan we niet binnen één band musiceren. Er komt dan naast de huidige groep een apart damesorkest". Voorlopig echter nog toekomst muziek. DVS hoopt met de taptoe van 1990 een traditie weer nieuw le ven in te blazen. Gebrek aan sponsors en een teruglopend aan tal bezoekers waren in 1985 de re den van het stopzetten van het festijn. Door de taptoe nu in de groenteveiling aan de Sandtlaan te houden is men in elk geval ver zekerd van 2000 goede zitplaat sen. Om de laatste twijfelaars over de streep te trekken, zal op 29 september 's middags een straatparade in het centrum wor den gehouden. Deelnemende or kesten zijn onder meer de Flora band Rijnsburg (een marching band), Adest Musica Sassenheim (een brassband) en Laurentius Voorschoten (een nieuwkomer, die binnen een jaar tot de eredivi sie is doorgedrongen). Het DVS- jeugdorkest fungeert als de rode draad van het taptoeprogramma. De muzikanten zullen hun nieu we rood-zwarte uniformen tonen. De kleur van de senioren is sinds de invoering van hun nieuwe out fit 'gelukkig weer het echte DVS- groen'. Hoe zit het met de publieke opi nie? In. Delft en Arnhem was er in de jaren zeventig zoveel aversie tegen taptoes, dat ze vrijwel ge heel verdwenen ziin. Dat waren in tegenstelling tot in Katwijk van oudsher militaire evenementen. "Wij merken hier in Katwijk geen weerstand. Niemand heeft daar ooit een kwaad woord over ge sproken. Ons uniform ziet er wel militair uit: het is afgeleid van het regiment gardejagers. Prachtig". Schonenberg speelt in het or kest bariton, een koper blaasin strument tussen alto en tuba. "Een fantastisch medium. Het in spireert mij, omdat ik vaak de te- genmelodie speel. Technisch is dat moeilijker, zodat de uitdaging groot is. Ik moet een beetje extra uit de kast halen. Voor mij de kroon op het werk". VRIJDAG 17 AUGUSTUS Alphen soosavond Stichting Homo- sexualiteit Alphen, vanaf 20.00 uur in gebouw SHA, Prinses Marij- kestraat. Katwijk Visserijdagen: vlootschouw voor de kust. ringrijden, optreden diverse muziekgroepen en om 22.00 uur vuurwerk. opening 'Oranje-expositie' in de Roskam, aanvang 20.00 uur. Wassenaar Zomerfeest: avondspelen op terrein Hofcampweg (19.00 uur). ZATERDAG 18 AUGUSTUS Katwijk kende bedrijven, oude ambach ten, optreden klederdrachtgroep. duinwandeling Lions, van 9.00 tot 13.00 uur vanaf pavijoen Kees van Duyn. stoomtreinritten door de Zuid duinen, vertrek ieder uur vanaf 10.00 uur bij de Criesche Wei. openluchtschaken op het schaakplein bij restaurant De Zwaan, aanvang 14.00 uur. orgelconcert door Klaas-Jan Mulder, mmv het Jubilate- en Ur- ker mannenkoor 'Exelsior, aan vang 16.30 uur in de Nieuwe Kerk, Lpiden film: Turkse aarde, Hollandse bodem', dilemma bij besluit van Turks gezin om in Nederland te blijven, aanvang 15.00 uur, Rijks museum voor Volkenkunde. optreden van de 'Nashville Dancers', van 13.00 tot 17.00 uu. op het Vuurtorenplein. band, Rob Hoeke, Bernard Berk hout en vele anderen, Hotel Oran je/Boulevard Hotel, van 20.00 tot Warmond creatieve kunstmarkt op het Pleintje bij de Pomp, van 11.00 tot 16.00 uur. rijtuigen, tientonnertrekken, Zoeterwoude wandeltocht over 5, 10, 15, 25 of 40 km, start tussen 9.00 en 10.00 uur (40 km), overige afstan den tussen 9.00 en 14.00 uur van af kantine w Meerburg. ZONDAG 19 AUGUSTUS Alphen fietstocht langs bezienswaar digheden en door natuurgebied, vertrek tussen 10.00 en 13.00 uur vanaf VW-Alphen. Leiden fietstocht IJsseltocht over 35 of 65 km, start tussen 8.30 en 12.00 uur bij clubhuis Swifttoer, Room- burgerweg. stadswandeling olv gids, start om 14.00 uur op het Stadhuis plein. rondleiding in de Pieterskerk, aanvang 15.00 uur. lang) met muzikale omlijsting door Renz Venz, begin wedstrijden om 13.00 uur in café Landzicht, Ver- laatweg. 5. 10, 15, 25 of 40 km, start tussen 9.00 en 10.00 uur (40 km), overige afstan den tussen 9.00 en 14.00 uur bij kantine w Meerburg.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10