Kurden plotseling strategisch interessant Rijnland bv Artsen ontwerpafdeling Renault: 'Auto met kreukelzone is veiliger' Turbo-feest in de kleinste Ford Old-timermarkt in Jaarbeurshal DROOGGEVALLEN DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1990 PAGINA 9 AUTO-ALLERLEI AUTO-HOME LEIDERDORP B.V. Weversbaan 27, Leiderdorp, tel. 899349 Dealer voor Leiden e.o. Lezers Schrijven Vrouw en pastoraat Naar aanleiding van het artikel in deze krant van zaterdag 11 augustus ('Gijsen breekt gewoon de kerk af), waarin Tiny Augustinus aan het woord is, even de volgende correc ties: Het artikel is nogal eenzijdig en benadrukt uitsluitend een negatie ve benadering van het kerkzijn-en- beleven van gelovige mensen. Ze wil ons doen geloven dat er géén ge lijke beandering zou zijn, betreffen de de waarde en plaats, welke de vrouw in de kerk inneemt. Het door haar genoemde pinkstergebeuren is niet correct weergegeven ("Als ik afbeeldingen zie van Pinksteren dan zie ik een stel oude mannetjes, liefst met een baard"), want het is juist 'Maria' die hier als middelpunt, als moeder van de kerk wordt ver meld, en in vele gevallen wordt uit gebeeld. Ze is er gelukkig achter dat God zowel het manlijk als het vrouwelij ke overstijgt, hetgeen naar mijn me ning tevens inhoudt dat men (wij) géén probleem moeten maken over 'wie' de kerk in het ondermaanse leidt, maar wel dat het gebeurt, vol gens de huidige kerkstructuur. Uit de manier waarop ze over mgr Gij sen praat, blijkt haar zeer eenzijdige visie op de kerk. Ze ziet uitsluitend een instituut en vermoedelijk niet een gemeenschappelijk plaats, waar mensen samen komen om God te eren en te danken voor het leven en hun noden op te dragen aan Hem, opdat ze weer geestelijke kracht opdoen om door te gaan. Daar geloven ze in, daar vertrouwen ze op. Man of vrouw, maakt niet uit! Al dat gehakketak van vrouwen en mannen die zich misplaatst voelen binnen de kerk geeft een beeld van een soort machtswellust, mogelijk ingegeven door emanipatoire rede nen. Wat enkelingen willen, zal niet haalbaar zijn zo lang de officiële kerk dit gegeven niet opneemt in haar nog steeds bestaande hiërar chieke bestuursvorm. Of dit in dè toekomst wel ingang zal vinden, moeten we afwachten. Maar door- drammen tegen de bestaande kerk- regels of -opvattingen betekent ze ker dat de kerk wordt afgebroken. Dus: voortaan wat minder eenzij dig. J.H.M. Buijs Ericalaan 22 Leiderdorp OESO: tekort uranium dreigt LEEUWARDEN (GPD) - De produktie van uranium is op het ogenblik lager dan wat de kern centrales nodig hebben. De ura- niumproduktie kan toenemen, maar daarvoor is een aanzienlij ke stijging van de uraniumprijs vereist. De bekende voorraden uranium raken echter op en zijn niet voldoende om te voorzien in de vraag na het jaar 2005. Dat staat in een studie over de uraniummarkt van de Organisa tie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (OE SO), een samenwerkingsver band van westerse landen. Hoe meer kerncentrales er worden gebouwd om het broeikaseffect te bestrijden, hoe eerder de ura- niumtekorten op zullen treden. De OESO pleit derhalve voor een grotere inspanning om nieuw uranium te ontdekken. Leiden, Lammenschansplein 6, tel. 071-769358 Leiderdorp, V.d. Valk Boumanweg 71, tel. 071-899301 Leiden, 5 Meilaan 7, tel. 071-310031 Noordwijk, Beeklaan 5. tel. 01719-19478 Koopavond donderdag Van onze correspondent Cor van den Burg Een auto met kreukelzones levert een hogere veiligheid op. Dat ge geven, op grond waarvan inmid dels elke nieuwe auto met een kreukelzone wordt uitgerust, is gebaseerd op conclusies die kon den worden getrokken als gevolg van een nauwe samenwerking tussen artsen en ingenieurs in de ontwerpafdeling van autofabri kanten. Een van de fabrikanten die al in 1954 inzicht wilde hebben in de menselijke aspecten van een on geluk is het Franse Renault. Tot dat doel werd een arts in dienst genomen als hoofd van het fysio logisch en biomechanisch labora torium. Ook nu nog claimt het Franse bedrijf de enige autofabrikant ter wereld te zijn waar artsen deel uitmaken van de ontwerpafde ling. Samen met de twee andere Franse autofabrikanten Citroën en Peugeot stichtte Renault in 1970 een laboratorium voor acci- dentologie en biomechanica. Op beide onderzoeksterreinen geniet dit project wereldfaam. Het laboratorium beschikt over >en van de beste databanken ter wereld op het gebied van onge vallen. Meer dan 8000 ervan zijn tot in de kleinste details geanaly seerd door teams waarin artsen, politiefunctionarissen en inge- s deelnemen. Elk ongeval is gereconstrueerd, de snelheden 5 de botsingen plaatsheb ben zijn berekend en de relatie is vastgesteld tussen de gedragin gen van het karkas van de auto en de aard van de verwondingen van de inzittenden. Biomechanica Uit biomechanisch onderzoek is vast komen te staan hoeveel kracht het menselijk lichaam kan verdragen. Daarvoor werden on der andere poppen gebruikt. Aan vankelijk de zogenaamde Praki- mod modellen, momenteel de Hybride III, die een verrassende overeenkomst vertoont met de mens: volwassene en kind, van gemiddeld postuur. Aangevuld met andere proeven draagt de medische wetenschap in hoge mate bij tot het vergroten van de passieve veiligheid, zoals veiligheidsgordels, een verbeter de inrichting van het interieur, de ontwikeling van bumperschilden en dergelijke. Kreukelzones Maar de combinatie van biome chanica en accidentologie heeft ook geleid tot de vorming van de zogenaamde kreukelzones, die de inzittenden tegen geweld dienen te beschermen. De kreukelzones reduceren de tomeloze kracht die met name een frontale botsing teweeg brengt. Daarbij wordt het passa gierscompartiment ontzien. Op vallend bijvoorbeeld is dat bij frontale aanrijdingen de deuren van de auto nog gewoon open en dicht kunnen; het gevolg van het schokabsorberend vermogen van de kreukelzones. Want zoals uit de bijgaande af beeldingen duidelijk wordt is al leen het dragen van een autogor del niet voldoende. De kans be staat dan zelfs dat een lichaam door de indringende kracht door midden wordt gesneden. Inferieur George Stcherbatscheff, hoofd van de ontwerpafdeling van Ren ault: "Je hoort soms mensen zeg gen als ze na een ongeluk de deer lijk gehavende auto zien, waarvan de voorkant volledig in de kreu kels zit, dat de inzittenden er waarschijnlijk niet best aan toe zullen zijn. Vaak zitten de inzit tenden dan ongedeerd in de berm omdat hun auto de klap letterlijk heeft opgevangen. Dat heeft dus niets te maken met de inferieure kwaliteit van de carrosserie, maar alles met het gegeven dat de mo derne auto speciaal is ontworpen om de inzittenden de kracht van de botsing te besparen". Antameren De kans op het overleven van frontale aanrijdingen en botsin gen van opzij is daardoor aanzien lijk groter geworden. Dergelijke uitermate belangrijke onderzoe ken kunnen niet voldoende gean- tameerd worden. Zonder andere fabrikanten tekort te willen doen; Renault, dat overigens in een groot aantal gevallen met diezelf de fabrikanten samenwerkt, heeft dat al in een vroeg stadium heel goed begrepen. MITSUBISHI verlaagt de prijzen van de modellen Colt, Lancer en en kele Galants met 1000. Begin sep tember komen er in deze auto's nieuwe motoren die voldoen aan de nieuwste milieu-eisen. Zo komt de 12-kleppen techniek ook beschik baar voor de Colt en Lancer. Daar mee worden ze wel duurder en is deze verlaging meer te zien als een opmimprijs voor verouderde tech niek. Het eerste totaal nieuwe mo del kunnen we volgend jaar ver wachten, dan staat op de RAI de Sigma die moet gaan concurreren in de topklasse. VOLKSWAGEN doet samen met Audi en Seat goede zaken in de DDR. Na de oprichting van de apar te verkoopmaatschappij AVZ in Chemnitz en een kapitaalsinveste ring van 1,2 miljoen kunnen hier ruim 600 mensen aan de slag. Er zijn al de nodige dealers aangezocht het geen op korte termijn werk zal bete kenen voor 7500 mensen. Verder zorgt de nieuwe firma naast ver koop van auto's, onderdelen en ac cessoires voor service aan de men sen die Trabant en Barkas rijden. Volgend jaar wil VW/Audi/Seat 55.000 auto's verkopen in de DDR, voor 1990 komt dat cijfer uit op ruim 30.000 stuks. MAZDA komt met een vernieuwd model van de 323 Estate, een door getrokken sedan met een laadruim te van 94x134x82 cm. In de bestel- versie is de lengte van de vlakke laadvloer 155 cm. De auto's zijn le verbaar met een 1.6 ltr/87 pk benzi ne injectie-motor en een aangepaste 1.7 ltr/57 pk dieselmotor. De Estate beschikt over een goede verschuif bare afdekking van de forse bagage ruimte. Van onze correspondent Frans van Hasselt ISTANBUL Een van de weinige groeperingen die redenen hebben zich enigszins te verheugen over de nieuwste crisis in het Midden-Oos ten, zijn de Iraakse Kurden. Nu Sad dam Hussein buiten de Arabische wereld is uitgeroepen tot vijand nummer 1, komt er vanzelf weer wat belangstelling voor wat de Kur den hebben doorstaan en vooral voor de strategische rol die ze even tueel nog kunnen spelen bij pogin gen hem ten val te brengen. President Bush schijnt al een boodschap te hebben gestuurd naar Mashud Barzani, de leider van de Democratische Partij Kurdistan, waarvan de inhoud niet bekend is gemaakt. Ook zouden er pogingen in het werk worden gesteld tot bun deling van krachten met vijf andere organisaties die zich richten op Kurdisch verzet tegen Hussein, waaronder de Patriottische Unie van Talabani, de socialistische Kur den onder dr. Osman en de commu nistische geleid door Aziz Muham- med. Nu zal elke Kurd zich er wel voor hoeden te vroeg te juichen. Zo vaak in het verleden zijn ze al als 'tegen wicht' gebruikt door kleinere of grotere mogendheden die met hun onderdrukkers in conflict waren ge komen. Het motto was dan: de vij- De Mazda 323 Estate is ruim van opzet en heeft veel glasoppervlak. overdag in de stad circuleren en sommigen werken in de bouw of in de straathandel. De verhouding met de plaatstelijke (Kurdische) bevol king is opvallend goed. De woningtoestanden in de kale fiats aan de rand van de stad zijn ui terst primitief, elke persoon heeft gemiddeld één vierkante meter ter beschikking. Water is er slechts en kele uren, midden in de nacht, koel kasten helemaal niet (temperaturen benaderen maandenlang de 40 gra den). De vele kinderen bedelen elke morgen langs de winkels om blok ken ijs. Veel erger is de situatie in het ten tenkamp bij Kiziltepe in de provin cie Mardin, waar 11.600 pesmerga's ('zij die de dood in de ogen zien') vertoeven. De tenten zijn van slech te kwaliteit: te warm in de zomer en te-koud in de winter. De vrouwen moeten ver lopen voor water. Er zijn geen keukens en wasgelegenheden koken en wassen geschiedt in de tenten. De mensen mogen het kamp niet uit, zouden slecht worden be handeld en door de politie regelma tig geslagen worden. Onder de kin deren heersen dysentrie, oog- en huidziekten. De toestand in het derde kamp, bij Mush, waar 4800 Kurden leven, is weer wat beter, maar ook dezen mogen het kamp niet verlaten. Po gingen scholen op te richten in de drie complexen werden door de Turkse autoriteiten in de kiem ge smoord, want in Turkije mag geen Kurdisch worden onderwezen. "Toch heeft nog vrijwel niemand van ons Turks geleerd", zegt Mayi, "terwijl de Turkse bewakers wel Kurdisch leren". Kurden in Noord-Irak richten hun wapens op Saddam Hussein, die met gebruik van gifgas hele dorpen uitmoordde. In Iran en Turkije vergaat het de Kurden overigens niet echt veel beter. (foto AP) De Ford Fiesta wordt met de 1.6 turbomotor een waar racemonstertje en is te koop voor 37.830 gulden incl. btw. Van onze correspondent Siem Leeuwenkamp Aanzienlijk meer aandacht wordt er van de bestuurder vereist die met de Fiesta Turbo gaat rijden. Verge leken met de normale l.li C is het turbo-feest in deze kleinste Ford verre van 'geciviliseerd'. Het brute geweld dat het vemogen van de 133 pk op de weg brengt dwingt je tot optimale stuurprestaties. Zeker als er voluit wordt gereden is uiterste concentratie vereist. ken er even goed in gezet'. Nadat het motorblok lekker warm ge draaid was en we aangenaam ken nis maakten met het in leder gevatte stuur en dito schakelpookje, vloog de Fiesta trillend van genoegen over het asfalt. De besturing is stuk ken directer, waarbij de brede en bijzonder lagesectie banden (185/55 VR14) om de drienaafs aluminium wielen de wegkarateristiek goed merkbaar doorgeven. 'Sprankelende prestaties' heet het in de documentatie. Dat geldt niet voor de stabiliteit op hoge snel heid, dan overheerst ook op een vlakke weg een gevoel dat grenst aan onveiligheid. Je moet er niet aan denken welke baan deze 'afge vuurde kogel' in een regenbui gaat volgen. Gelukkig staat het ding door zijn mechanisch gestuurde ABS vrijwel onmiddellijk stil. In de met enige snelheid genomen boch ten ligt de auto goed in zijn radius. afdeling die de Fiesta Turbo ont wikkelde heeft een ander uitgangs punt genomen dan bij de Escort RS Turbo en de Sierra Cosworth. Deze twee modellen zijn in eerste aanleg gemaakt voor de racerij, terwijl de Fiesta deze van burgermans-auto tot 'hot hatchback' moest door groeien. De totale trekkracht van de in- spuitmotor laat zich vanaf ruim 2000 tr/min vrijwel als vlakke kop- pelkromme zien. De Garret T03 tur bocompressor komt zonder proble men in actie en tot dat haast niet te merken moment, is geen sprake van enig verval in prestatie. Er hoeft dus niet steeds teruggeschakeld te wor den om op toeren te blijven en de klap na een 'turbogat' blijft ook uit. In 8,2 seconden snelt het Fordje naar 100 km/u, terwijl ruim het dub bele zijn top is. Voor de 17de keer organiseert Frits de Graaf en zijn medewerkers de in ternationale old-timermarktin Utrecht. Onder de naam VEHIKEL wordt 24, 25 en 26 augustus in de Jaarbeurs in 900 stands en met 150 klassieke auto's, motoren, (brom- )fietsen en ander rijdend materiaal deze populaire beurs gehouden. "We merken wel dat de zomerse editie van VEHIKEL een uitje voor het hele gezin is. De eveneens zeer goed bezochte beurs die we in fe bruari houden is meer voor de echte liefhebbers. Die gaan dan op zoek naar onderdelen om hun karretje voor de zomer in orde te krijgen", zegt De Graaf. De Graaf, die doceert aan de Juri dische Faculteit in Utrecht gaat zich na al deze jaren van gecombineerd werk helemaal wijden aan dit om vangrijke project. "Er komt ontzet tend veel bij kijken om twee keer per jaar zo'n beurs te houden. Ik ben nu ook van plan om een deel van de twee Irenehallen te reserve ren voor 'specials'. Het accent komt dan te liggen op een bepaald aspect in de autohistorie of we besteden extra aandacht aan een (niet meer bestaand) merk". Het bijzondere van VEHIKEL is het enorme brede scala van onder delen en voertuigen. Werkelijk met containers vol wordt het materiaal aangesleept om de specialisten in de stands te laten snuffelen. Wat er getoond wordt neigt een beetje meer naar de motorfietsen. "Daar wil ik in de toekomst wat aan doen door me meer te richten op historische auto's. Er is al intensief contact met Engelse beurzen en merkenclubs om tot samenwerking te komen. Dan kunnen we weder zijds leuke dingen laten zien", zegt De Graaf. Niettemin is er nu op VEHIKEL zondermeer bijzonder spul te zien dat loopt uiteen van een puntgave Solex tot en met een legendarische Indian motorfiets. En van een Mer cedes Benz 130 (met de motor ach terin!) tot en met een Mochet, een dwergauto uit de jaren '50. De entreeprijs bedraagt ƒ11,50, kinderen en 65-plussers betalen 7,50, kinderen onder de 1 meter gratis. Openingstijden: vrijdag 24 augustus van 14.00-18.00 uur en het weekeinde van 25 en 26 augustus van 10.00-17.00 uur. Voor meer informatie: 030- 328808. and van mijn vijand is mijn vriend. Maar na beëindiging van de vijan delijkheden werden ze dan weer vergeten en aan hun, slechter ge worden, lot overgelaten, Mashud's vader Mustafa Barzani; ie legenda rische Kurdenleider, wist ervan mee te praten, totdat hij in zelf ge kozen ballingschap in de Verenigde Staten stierf. Gifgas Maar de bitterste ervaringen heb ben de duizenden Kurden die, nu al weer bijna twee jaar geleden, uit Irak naar Turkije vluchtten voor het gifgas, waarmee Hussein honder den van hun dorpen aanviel. De kort tevoren gesloten wapenstil stand met Iran opende voor hem de mogelijkheid zich te gaan richten op de Kurdische 'verraders' die in de oorlog samenwerking hadden gezocht mét Teheran, zoals de Iraanse Kurden soms samenwer king zochten met Irak. Al in het voorjaar van 1988 had hij het Kurdi sche dorp Halepce met gifgas laten uitmoorden: 5000 doden. Van de in september van dat jaar naar Turkije gevluchte Kurden, grotendeels aanhangers van Barza ni, zitten de meesten nog steeds in de kampen in het zuidoosten. Maar ze kunnen zich nu een klein beetje verheugen in de nieuwe belangstel ling voor hun situatie, zoals hun En gelstalige woordvoerder Akram Mayi uitlegt. Bijna 28.000 van de 38.000 vluch telingen die twee jaar geleden kwa men, zitten nog steeds in de drie verzamelplaatsen, zegt Mayi, die in het Kurdische complex aan de rand van Diyarbakir vertoeft. Enkele duizenden wisten naar het Westen te komen vaak via Griekenland. Nog eens 2000 trokken naar Iran, maar 5000 gingen, niet zonder Turk se druk, terug naar Irak, dat tot achtmaal toe 'amnestie' afkondig de. Volgens Mayi en het wordt door Amnesty International beves tigd zijn velen hunner geëxecu teerd of gevangen genomen. De twee groepen die respectieve lijk vier en één maand geleden te rugkeerden werd gevraagd in welke Iraakse stad ze zich wilden vestigen (hun dorpen bestonden niet meer). Mensen uit de laatste groep kregen de beschikking over telefoons en mochten of moesten hun familie bellen om te zeggen hoe goed het in die steden was en dat iedereen moest terugkomen. Rapporten Mayi is niet te spreken over de poli tiek van Ankara dat weigert deze Kurden de vluchtelingenstatus te verlenen het zijn nog steeds 'tij delijk in Turkije verblijvenden'. Maar ook het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Ver enigde Naties zou volgens hem meer moeten doen dan het van tijd tot tijd bezoeken van de kampen en het schrijven van rapporten. In Diyarbakir is de situatie rela tief het best. De mannen kunnen BENEDEN LEEUWEN - Door de aanhoudende droogte is de waterstand van de Waal zo laag geworden, dat de woonschepen droogvallen. Dat heeft zo zijn voordelen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9