'Kuwayt deed Irak miljarden cadeau' Enig Idee... Zuid-Korea wil met Noord met-aanvalsverdrag sluiten Prisma- Kopstuk CDU in DDR weg na onthulling Stasi-verleden Gorbatsjov geeft ballingen staatsburgerschap terug Taylor begeleidt evacuatie buitenlanders uit Liberia Irak offert waterweg op voor een monsterverbond SSSSMSB SJBt opzoekboeken DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1990 BUITENLAND Verdreven Kuwaytse minister: CAIRO (AP) - Kuwayt heeft Irak 24 uur voor de Iraakse invasie een oorlogsschuld van 14 tot 15 miljard dollar kwijtgescholden en het gebruik van het eiland Warba toegestaan. De verdreven Kuwaytse minister van buitenlandse zaken, sjeik Sabah al-Ahmed al-Jaber, heeft dat gezegd in een gisteren gepubliceerd interview met het Egyptishe tijdschrift Al- Mussawar. Irak had het miljardenbedrag van Kuwayt geleend tijdens de acht jaar durende oorlog met Iran. Kuwayt stemde er een dag voor de invasie mee in de schuld kwijt te schelden en dat Irak het eiland Warba zou ge bruiken, dat met het eiland Bu- biyan strategisch in de Perzische Golf ligt. Irak maakt al jaren aan spraak op de eilanden om betere toegang tot de zee te hebben om olie af te kunnen voeren. Sjeik Sabah zei dat de Kuwaytse regering niet kon 'ingaan op de eis van Saddam om de eilanden over te dragen aan Irak, omdat het Kuwaytse parlement dat in het verleden verboden heeft. Volgens Sabah had Kuwayt het gebruik van Warba, tegen Irak zou om Bubiyan hebben ge vraagd, maar volgens Sabah beslaat dat eiland bijna een kwart van het Kuwaytse grondgebied en had Irak het ook met Warba afgekund. Vol gens de minister heeft Irak tijdens de Golfoorlog ook constant om de eilanden gevraagd, maar heeft de Kuwaytse regering dat destijds al tijd geweigerd. Irak en Kuwayt overlegden vlak voor de invasie in Jiddah in Saudi- Arabië over de Iraakse beschuldi ging dat Kuwayt voor miljarden dollars olie had gestolen uit het Rumaila-veld en de Iraakse econo mie om zeep hielp met de overpro- duktie van olie. Daarvan waren vol gens Irak lage prijzen op de wereld- MOSKOU (AFP) - De leiding van de ccjmmunisische partij van de Sovjetunie heeft ge schokt gereageerd op de golf van "barbaarse" vernielingen van Lenin-beelden in het hele land. Het politburolid Gennadi Janaev zei gisteren tijdens een persconferentie in Moskou dat hard moet worden opgetreden "tegen het vandalisme dat onze cultuur en onze kunst treft". Ook andere leiders zijn in op stand gekomen tegen het neer halen van de beelden van de va der van de bolsjevistische revo lutie. De afgelopen maanden zijn in veel steden van de Sovjetunie Lenin-beelden weggehaald. In Georgië zijn in tientallen steden monumenten van Lenin ver nield, terwijl ook in de Baltische republieken en in de Oekraine menig beeld is verwoest. In de Sovjetburgers gaan beelden Lenin te lijf Georgische hoofdstad Tbilisi wordt een gigantisch Lenin-mo- nument dag en nacht door de politie bewaakt. De autoriteiten van Letland, Litouwen, Geor gië, Moldavië en de Oekraïne hebben stappen genomen om beelden van Lenin wettelijk te ontmantelen. Aleksandr Dzasokov, die be last is met ideologie in het secre tariaat van het Centraal Comité van de partij, zei voor de Sovjet televisie dat er snel een wet moet worden opgesteld ter be scherming van de historische goeding, aan Irak aangeboden. Irak markt het gevolg. Met had het eiland mogen gebruiken gering van Kuwayt om Bubiyan voor de afvoer van olie uit het Warba af te staan deed de Iraakse af- Rumaila-veld, dat op de betwiste gevaardigden van de onderhande- grens tussen Irak en Kuwayt ligt. lingstafel weglopen. ADVERTENTIE wat 'contracédula' betekent? Guerrilleros Peru plunderen boeren LIMA (IPS) - Guerrillagroepen»- ^^tadeGoTfïïs gen in Peru hebben temidden 'Westerse gijzelaars in Libanon komen nog dit jaar vrij' BAYRUT (AP) - De linkse Libanese krant As-Safir heeft vandaag ge meld dat alle veertien Westerse gij zelaars in Libanon nog dit jaar wor den vrijgelaten. De gerespecteerde krant schreef dat er in Teheran en andere betrok ken hoofdsteden "geheime contac ten" gaande waren om de kwestie op te lossen. Volgens de krant heeft katalysa- OOST-BERLIJN (AFP) - Secreta ris-generaal Martin Kirchner van de christendemocratische CDU in de DDR heeft gisteren ontkend dat hij voor de voormalige Oostduitse ge heime politie Stasi heeft gewerkt. De CDU schorste predikant Kirch ner gisteren na onthullingen van het Westduitse weekblad Stern dat hij zeker vijftien jaar met de Stasi heeft gecollaboreerd. "Deze beschuldigingen zijn vals, ik heb ze in maart al ontkend", ver klaarde Kirchner telefonisch vanuit zijn vakantieverblijf in Eisenach. De fractievoorzitter van de CDU, Günther Krause, verklaarde tegen over de pers dat "de naam van Kirchner niet op de lijst voorkwam" van christen-democratische afge vaardigden die worden verdacht van samenwerking met de gehate Stasi. Krause weigerde bijzonder- i over deze lijst die onderzoek doet naar de activiteiten van de communistische geheime politie. Kirchner zou de Stasi inlichtin gen heben verschaft over de evan gelische kerk van Thüringen. Zijn nietsontziende ambitie en verlan gen naar geld waren altijd al sterker 4 dan zijn geloof, zeggen de begelei- OnderdeopsteUersvandever- dingsofflcieren. Kirchner zou als Pg J?re"a ?Taa^8 "niet-officiele collaborateur" aan- nale Party en de Christen-Democra- vankelijk 300 mark per maand heb- monumenten in het land. Hy vergeleek de vernieling van de beelden met de verwoesting van kerken in de jaren '30 in de Sov jetunie. Volgens" Dzasokov is de afge lopen weken een stroom tele grammen en boodschappen van verontruste Sovjet-burgers bin nengekomen, die klaagden over het bevuilen en neerhalen van standbeelden van Lenin. Hij riep de bevolking op een eind te maken aan de vernielzucht. Het persbureau TASS meldde dat het partijsecretariaat de mi nisteries van buitenlandse en cultuur zaken heeft opgeroepen met de autoriteiten in de Oost- europese landen contact op te nemen over bescherming van monumenten, gedenkstenen en museums die gerelateerd zijn aan de geschiedenis van de Sov jetunie. 'Slowakije moet onafhankelijke deelstaat worden' PRAAG (AP) - Negen politieke par- 4 - tijen in Slowakije hebben gezamen- hede"te verstrekken lijk aangekondigd te streven naar de volledige onafhankelijkheid van hun Tsjechoslowaakse deelstaat. Volgens een verklaring heeft Slo wakije alleen toekomst als een "soe- - vereine en onafhankelijke repu- gehsche kerk tische Beweging, die s de 150 zetels in het Slowaakse parle ment hebben. Oe overige partijen achter de verklaring zijn niet in parlement vertegenwoordigd. veVdTendr^7?0Tm^pcr ben ontvangen, maar de Stasi hoogde het salaris beginjaren 80 tot 1500 mark "vanwege de kwaliteit an zijn informatie". Als predikant i jurist voor de evangelische kerk al overheidstaken door de federale maand regering in Praag worden afgesto ten, zoals verkeer, telecommunica tie, handel en energie. tor gediend en worden in diploma- de protesten tegen de economische tieke kringen over enkele "dagen noodmaatregelen van president Fu- -positieve ontwikkelingen" met de Met loden pijpen gewapende studenten betoogden gisteren op het terrein van de Yonsei universiteit in Seoul volledige opening van de grens met Noord-Korea. Bij botsingen met de politie vielen ruim honderd gewonden. ADVERTENTIE DODEN SRI LANKA - Bij nieuw geweld in de oorlog in Sri Lanka tussen de regering en het Tamilver- zet zijn gisteren 33 doden gevallen. De marine bracht een aantal vaar tuigen van de Tamil Tijgers tot zin ken, waarbij 24 rebellen omkwa men. Elders vonden by gevechten met rebellen negen militairen de dood. jimori hun acties opgevoerd. De tevredenheid in vooral de arme wij ken van de hoofdstad Lima is sterk toegenomen.Uit het hele land ko- De recente vrijlating v berichten binnen over overval- Elio Erriquez len op vrachtwagens die levensmid SEOUL (AP) - Zuid-Korea is klaar om een niet-aanvalsverdrag te slui ten met Noord-Korea. Zuid-Korea den het op detailpunten niet de Zwitser wil ook het politieke overleg met onderdeel het noorden in een vaste vorm giet- ging de manifestatie op het laatste denten en andere herenigingsacti- moment niet door, omdat beide lan- visten, die zich hadden verzameld zijn van een regeling waaraan ge- en en daartoe permanente politieke delen vervoeren. De overvallen werkt wordt om de gijzelaarskwes- vertegenwoordigingen creeren in worden toegeschreven aan de guer- tie te beëindigen. "Andere fasen beide landen, rilla-organisaties Sendero Lumino- zullen volgen totdat de gehele Zuidkoreaanse president Roh - - - - 1 de Revolutio- kwestie voor het einde van dit jaar Tae-woo deed deze voorstellen gis- zal zijn afgesloten," aldus As-Safir. Aangenomen wordt dat de i konden worden. De hevigste rellen deden zich voor aan de Yonsei-universiteit. Daar gooiden grote groepen studen- de grens te gaan, het versiteitsterrein konden verlaten. Na het verbod op de mars werden langs de 56 km lange route naar Panmunjom 16.000 politie-agenten (Lichtend Pad) t aire Beweging Tupac Amaru. Landbouwcoöperaties bij de ste- teren in een rede ter gelegenheid 1de bevrijding 45 jaar geleden uit den Lima, Huacho en Ica zouden te gijzelaars worden vastgehouden de Japanse bezetting van het toen zijn overvallen en geplunderd door door shi'itische moslim-extremis- n°g ongedeelde Korea. Roh ver bendes uit stadswijken. De voorzit- ten, die opereren onder de paraplu klaarde zich bereid besprekingen te - - - - van de door Iran gesteunde Hezbol- beginnen met het noorden over on- lah. De gijzelhouders hebben de der meer wapenbeheersing, een vrijlating geëist van gevangenen die niet-aanvalsverdrag en een vredes- i de Onafhankelijke Federatie van Boeren, Pedro Saenz, heeft een beroep gedaan op de regering om haast te maken met maatregelen die door Israël in Zuid-Libanon de gevolgen van het economische den vastgehouden, noodbeleid verzachten, zoals de dis- deelde terroristen in Kuwayt tributie van Voedselpakketten. verdrag ter vervanging 1953 gesloten bestandsovereen komst. ten stenen en molotov-cocktails ingezet. Duizenden anderen be naar de politie. Met traangas verhin- waakten strategische punten in de derde de politie dat de 10.000 stu- hoofdstad. kele Westerse landen. In de Zuidkoreaanse hoofdstad hebben gisteren koel gereageerd op NAIROBI (GPD/AP) Onder be- hebben om langs de vele wegblok- M geleiding van rebellen van het Na- kades te kunnen. Taylor weigert °rea tionaal Patriottisch Front van rebel- Westafrikanen een vrije doorgang streren voor e« lenleider Charles Taylor is gisteren te verschaffen. Hij is vooral gebeten beide landen Seoul is het gisteren tot massale rel len gekomen tussen duizenden mi litante studenten en de politie. Daarbij zijn ruim honderd gewon den gevallen en werden 350 mensen gearresteerd. De rellen ontstonden nadat de studenten geen toestem ming hadden gekregen s te houden des van West-Duitsland, Marokko Economische organisatie var Egypte en andere buitenlanders Westafrikaanse Staten (Ecowas). werden met bussen en vrachtwa- Taylor beschuldigt Nigeria gens vanuit de hoofdstad Monrovia nee ervan naar de grens met Ivoorkust ge- gebruiken bracht. het nauw In Spanje landde vanmorgen president Samuel Doe te verster- vroeg een vliegtuig uit Sierra Leone ken. De studenten wilden deelnemen aan een gezamenlijk met Noord-Ko rea georganiseerde bijeenkomst in de grensplaats Panmunjom, ter ge- legenheid van de bevrijding van Ja- de v're'desmacht\e wi 1 Ien het besluit van Sovjet-president Gorbatsjov om het staatsburger schap terug te geven aan mensen die dit tussen 1966 en 1988 was ont nomen, nadat zij naar het buiten land waren vertrokken. Voor de verbannen schrijver en wetenschapper Vladimir Boekovs- de grens met ki is de maatregel slechts een forma- n daar te demon- Jiteit Boekovski, die thans in Cam- vrij verkeer tussen bride in Engeland woont, betreurt dat de Sovjet-autoriteiten nog steeds geen streep hebben gehaald door de veroordelingen tot gevan genisstraf, waarmee het ontnemen van het staatsburgerschap veelal gepaard is gegaan. "Ik heb nog steeds zes jaar celstraf uit de zitten in de Sovjetunie". Ook de in Parijs levende Sovjet schrijver en journalist Aleksandr Ginsboerg meent ,dat Gorbatsjovs besluit "niets betekent". "Het heeft niets te maken met een verbetering van de situatie van de mensenrech ten", aldus Ginsboerg. De bekendste Sovjet-dissident die weer een Sovjetpaspoort mag hebben is de Nobelprijswinnar Aleksandr Solzjenitsyn, die in 1974 zijn burgerrechten kwijt raakte en nu in de Verenigde Staten woont. ADVERTENTIE den. Maar zoals al eerder gebeurde, TOKOZA - Een inwoner van het zwarte woonoord Tokoza in Zuid-Afri ka werd gisteren met benzine overgoten en in brand gestoken. Het dodental van de bloedige gevechten txissen rivaliserende groepen in de zwarte woon oorden ten oosten van de Zuidafrikaanse stad Johannesburg is gisteren ge stegen tot 143. De gevechten, die maandagavond waren begonnen in het woonoord Tokoza, breidden zich gisteren uit naar andere woonoorden in de omgeving van Johannesburg, maar vanmorgen leek de orde te zijn her steld. De Zuidafrikaanse regering zette het leger in om een einde te maken aan de geweldadigste onlusten in dit gebied sinds 15 jaar. zijn ontvlucht. Onder hen ook vijf 2500 man tellende Westafrikaanse Nederlanders. vredesmacht, is inmiddels naar Iedereen die door rebellengebied Gambia hoofdstad Baiyul gereisd n, dient een speciale pas te Geld Ceausescu De Roemeense regering heeft een speciale commissie in het leven ge roepen die alle bezittingen van de Ceausescu-clan moet proberen op te sporen en terug te krijgen. De precieze omvang van de rijkdom men van de familie Ceausescu en hun beschermelingen is niet be kend. Maar volgens schattingen zou de waarde van het bezit kunnen op lopen tot 7,2 miljard gulden. ontmoeting met Taylor. Hij benadrukte dat zijn vredes macht pas naar Liberia zal opruk ken als alle partijen in het conflict akkoord zijn gegaan met een staakt- het-vuren. ADVERTENTIE Leger Uganda moet plunderingen door boeren stoppen Grens over Voor het eerst mochten Iraanse KAMPAtA,iPS) neUsandese zjan over. Radio Teheran meldde dat een groep Iraniers genheid gebruik had gemaakt familieleden of bekenden id westen van Uganda de eele- 'andloze boeren aan het plunderen aakt nrri ziJn geslagen. De Onlusten ROTTERDAM - De cirkel is weer rond. In 1980 ontstond tussen Irak en Iran een oorlog over de wa terweg Shatt al Arab. Irak eiste van Iran de hele, voor de olie buitenge woon belangrijke doorvoerroute op. Acht jaar oorlog later geeft Irak plotseling alle aanspraken op. Iran en Irak zullen de Shatt al Arab, die voor een deel de grens tussen beide landen vormt, op voorstel van Bag hdad delen. Zo waren ze ook begon nen. Ergo: de oorlog had nooit ge voerd hoeven worden. Een miljoen jonge mannen had niet hoeven ster- De ontwikkelingen in de Golf hebben eèn Oosteuropese dyna miek: ze zijn nauwelijks by te be nen. Terwijl koning Hussein van Jordanië na een geheime ontmoe ting met Iraks leider Saddam Hus sein spoorslags naar Washington reisde in een ultieme poging een mi litaire botsing te voorkomen, ver- b£J treren zich in de provincie Masaka stuurde Radio-Baghdad ongetwijfeld voort uit de militaire zwakte van zijn leger. In september 1980 zag Saddam Hussein zijn kans schoon. De sjah was verdreven en ene ayatollah Khomeiny nestelde zich, de islami tische revolutie predikend, op de comfortabele zetel van de macht. De Iraakse leider overzag de ver warring in het buurland en bedacht zich geen twee keer. Hij viel aan, twee weken nadat hij op 16 septem ber van dat jaar eenzijdig en letter lijk de documenten had ver scheurd, waarin het Akkoord van Algiers was vastgelegd. Hussein wilde de gehele Shatt al Westerse militaire macht Arab. Hij ontketende een oorlog die kan in Iraanse ogen veel langer dan hij zelf ooit ver wachtte acht jaar zou duren en vanwege de aantallen slachtoffers en gifgasaanvallen door veel des kundigen met de Eerste Wereldoor log werd vergeleken. Tot op het moment dat Radio offer. Baghdad Saddam Husseins vredes- voorstel wereldkundig maakte, was de Shatt al Arab het voornaamste beerde de sjah Irak te dwingen tot struikelblok bij de delicate onder- het heropenen van de onderhande- handelingen. Nu aanvaardt Irak honderdduizenden soldaten gele gerd, die elders kunnen worden in gezet. Dat 'elders' is de grensstreek met Saudi-Arabië en Jordanië, waar Baghdad nu "anderen kan confron teren", zoals het bewind zelf ver klaart. Het behoeft geen betoog dat het daarmee de Westerse en Saudi- sche legers bedoelt. Niet alleen heeft Hussein nu zijn handen vrij om militair op te treden wanneer hem dat goeddunkt, hij wint tegelijkertijd ook vrienden in Teheran. Tot nu toe veroordeelde de Iraanse regering Iraks inval in Kuwayt. Maar de opbouw van de de regio in gena de vinden. Mocht de "confrontatie met anderen" werkelijkheid wor den, dan hoopt Hussein een bond genoot te vinden in de jarenlang ge hate buur. De Shatt al Arab is voor dat glorend monsterverbond zijn ADVERTENTIE opstandige boeren dieren van sende boodschap. "Beste broeder de Tigris. Het gebied is al tientallen lingen door met marineschepen de deling van de toegangsweg tot de OWadi UUbldllUlgC UUC1CI1 UlCICli van uiuc iiguc, ucigcuicu loaiiraiw aangrenzende Sovjet-gebied te be- grote commerciële veehouderijen president Ali Akhbar Hashemi Raf- jaren een bron van wederzijdse zoeken. In een overeenkomst is ge- hebben geslacht en eigendommen sanjani... alles dat je wilt... is be- tatie. Na een geschil dat al dateert regeld dat hamers de grens op van de veeboeren vernield. reikt", zo sprak Saddam zijn Iraan woensdagen en zondagen mogen passeren. Sovjet-burgers kunnen op maandagen en zaterdagen een tegenbezoek brengen. collega toe. Uganda telt duizenden landlozen die van huis en haard verdreven zijn door opeenvolgende burgeroorlo gen in het land. De regering zou wapenstilstand, die 20 augustus stukken land van grote veeboeren rig jaar van kracht werd, om te zet- onteigenen om uit te delen aan de ten in een permanent vredesver- In de Westafrikaanse staat Mali zijn landlozen. Hiertegen kwamen de drag, willigde hy in een handom- t de maand augustus 29 Toearegs veeboeren onmiddellijk in verzet, draai in. Alleen de Iraanse eis dat i proces De landlozen hebben nu het recht in Irak als 'agressor' de geschiedenis eigen hand genomen. President Yo- in zou gaan, liet Saddam Husayn Museveni heeft gezegd de ongenoemd. Maar dat zijn histori- waterweg op te stomen. De Ver- nigde Naties konden de gemoede- »n ternauwernood sussen. Tot veler verrassing bereikten de Mali de Eerste Wereldoor log, werd de Shatt al Arab toege kend aan Irak, dat zich daarmee toe- M YCiC1 yciiaooi Alle Iraanse voorwaarden om de gang verschafte tot de Perzische toentertijd tweede j j.-» Golf. Het verdrag was gebaseerd op iraakse Ba'ath-regime, Saddam de overeenkomsten die Engeland Hussein en Rusland in 1913 en 1914 hadden Pahlavi gesloten. kennelijk zonder i door vuurpelotons doodgeschoten. Dit zegt de mensenrechtenorgani satie Amnesty International. De "echte" landlozen, die af meer dan sche voetnoten, Toearegs i de r a- twintig jaar als nomaden leven, geen oor- dische Berberstammen in het land. land te willen helpen. sjah Mohammed Reza 1975 in Algiers een over eenkomst over het omstreden wa ter. In ruil beloofde Iran de steun Verscheurd ten De mannen spraken af dat de grens tussen beide landen zou lo pen over het diepste punt van de letterlijk heet, bleef Iran niettemin vaargeul van de Shatt al Arab. De olievelden als een onderdeel resolutie 598, die de voltallige Vei ligheidsraad reeds op 20 juli 1987 aannam en waarin Irak en Iran wer den opgeroepen alle strijd te staken en zich terug te trekken achter de internationaal erkende grenzen van 1980. De weg ligt nu open voor een echt vredesverdrag. Offer geven u antwoord op vrijwel al uw vragen. Er zijn er meer dan 100 verschenen, over de meest uiteenlopende onderwerpen. Al v.o. 9,90 verkrijgboor. de Iraakse Kurden stop te zet- Saddams plotselinge toegeven aan Iraanse eisen is, zoals vele andere van zijn grillen, niet van opportu nisme ontbloot. Aan de grens met t Iran zÜn °P een gebied van onge- doorn in het oog. In 1969 pro- knieval van Saddam Husayn kwam veer 1000 vierkante kilometer nog Ga naar de winkel voor GRATIS Antwoordenboek SAMEN MET PRISMA WEET JE ALLES "IH"

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7