Winst Hoogovens daalt drastisch Werkloosheid daalt drastisch Als boeren kapot gaan, sterft het land' Eigen huis is molensteen om nek 100.000 Britten Sovjetunie en Litouwen gaan handel drijven Beurzen kalm Geen feest voor Philips 'Export Derde Wereld zal na 1992 fors groeien' DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1990 PAGINA 5 LONDEN (GPD) - De droom van premier Thatcher om van Groot Brittannië "een democratie van hui zenbezitters" te maken, is voor een stijgend aantal Britten een nacht merrie geworden. Aangespoord door een politieke campagne en een lage hypotheekrente zetten duizen den de stap naar het hoogste aardse goed: de aanschaf van een eigen huis. Sinds Margaret Thatcher pre mier werd, kreeg het Verenigd Ko- ninkrijk er twee miljoen huizenbe- IJMUIDEN (GPD) De winst bij het staal- en aluminiumconcern Hoogovens is in de eer- zitters bij. Nergens in West-Europa ste helft van dit jaar gekelderd van 562 tot 155 miljoen gulden ten opzichte van dezelfde Z'J£ er z°veel. huiseigenaren.^ periode vorig jaar. Voor de tweede helft van dit jaar verwacht Hoogovens eveneens een winst van 155 miljoen. De totale jaarwinst komt dan op 310 miljoen gulden, een kwart lager waarschuwde™ dan vorig jaar. De daling van de winst is naar de mening van topman Van Royen ge heel volgens verwachting. Voor Hoogovens blijft 1989 een uitzon derlijk topjaar, waarbij overigens de winst in het tweede halfjaar al te rugviel tot 189 miljoen. Het bedrijfs resultaat van de staal- en alumini- umdivisies bedroeg 337 miljoen gulden, terwijl dat een jaar geleden nog 535 miljoen was. Daarbij moet wel rekening wor den gehouden met de verkoop van twee bedrijven begin vorig jaar, waardoor de eigenlijke bedrijfs winst toen 226 miljoen bedroeg. MOSKOU (Rtr) De Russische Re publiek, de grootste republiek van de Sovjetunie, heeft met de Balti- komsten. Daarmee bedraagt de feitelijke winstdaling in 1990 24 procent. De huidige crisis in het Midden- Oosten heeft nauwelijks effect op de bedrijfsresultaten van Hoog ovens. De afgelopen weken zijn de aandelen van Hoogovens op de beurs al stevig gedaald, maar ten onrechte vindt Van Royen. Alleen de lage koers van de dollar en een eventuele recessie in de Verenigde Staten kunnen de winsten drukken. Van de hogere olieprijzen zal Hoog- huidige twee hoogovens vanaf eind ovens geen last hebben, denkt Van oktober ook de reserve hoogoven 4 Royen. moet inzetten. Een ontwikkeling Het bedrijf is volgens Van Royen die tegen elke verwachting in gaat. veel minder gevoelig voor hogere t» x vi i energieprijzen dan algemeen wordt Betalingsproblemen verondersteld. De alumimiumbe- De afzet van de walserijprodukten drijven in Delfzijl en Koblenz wer- van Hoogovens IJmuiden bleef ste ken met langlopende energiecon- ken op 2,3 miljoen ton staal: een da- tracten. De andere helft van de ener- ling met 4,5 procent. Dat terwijl in giekosten komt voor rekening van Europa de staalconsumptie met een Hoogovens IJmuiden. Behalve ko- procent is gestegen. Voor de terug- len wordt daar ook aardgas ge- loop bij Hoogovens gaf Van Royen bruikt en levert Hoogovens restgas- gisteren tijdens een toelichting op sen aan de UNA-elektriciteitscen- de halfjaarcijfers vijf oorzaken, trale, zodat de hogere kosten gro- Handelaren en afnemers zijn dit tendeels wegvallen tegen extra in- jaar bezig eerst hun voorraden weg onvermijdelijke dieptepunt: een rapport van de Vereniging van hy- zeer geleidelijk verloopt, past de potheekfinanciers heeft nu beves- markt zich daaraan aan. Een winst- tigd dat de magere jaren zijn aange- daling zoals in 1986 toen de dollar broken. Een groeiend aantal wo- plotseling daalde, wordt nu niet ver wacht. Het streven van Hoogovens om steeds meer eindprodukten in plaats van halffabrikaten te leveren lukt nog nauwelijks. Het tegendeel is momenteel waar: de vraag naar halfprodukten is zo groot, dat het staalbedrijf in IJmuiden naast de lossen. Ruim 14.000 huizen zijn sinds januari door de bank weer in beslag genomen. Dat zijn er twee keer zoveel als tijdens de laatste helft van 1989. Zo'n 76.000 eigena ren zijn zes tot twaalf maanden ach ter met hun afbetalingen. De klad kwam erin toen de hypo theekrente van 9 procent binnen twee jaar steeg tot 15 procent. Het vastzetten van die rente, zoals in Ne derland gebruikelijk is, is in Enge land vrijwel onbekend. Het gevolg is dat hypotheeklasten als jojo's op en neer gaan al naar gelang de stem ming op de financiële markt. Het besluit van de regering om gelijktij dig het meervoudig belastingvoor deel op hypotheekrenten af te schaffen, hielp de verse onroerend- goedbezitter evenmin. Beslag Neem John en Pauline Franklin uit Peterborough in Noord-Engeland. Als verwarmingsmonteur met tus stopten ze met de aflossingsbe talingen. De hypotheeklasten wa ren inmiddels verdubbeld. Ze kre gen vorige week 28 dagen de tijd naar ander onderkomen uit te kij ken. Hun huis is in beslag genomen door de bank. De keuze een woning aan te schaffen, is niet zo'n vrije als voor standers van de kapitalistische markteconomie geloven. Het alter natief, een huis huren, is een zeld zaamheid geworden. De particulie re verhuursector, die 30 jaar gele den nog 45 procent van alle huis houdens onderdak bood. is gesion- inkomen van 2500 gulden per ken tot 8 procent. Het is niet onge- maand viel het hem aanvankelijk niet zwaar de hypotheekrente van 900 gulden af te lossen. Dat was twee jaar geleden. Snel daarna raak te Pauline zwanger en hield op met werken terwijl de rente steeg. Tegelijkertijd zorgde een inkrim pende Britse huiseigenaren c 60 procent van hun inkomsten af te staan aan maandelijke renteaflos sing. Die hypotheekdruk werkt weer door op looneisen en die vin den weer hun weerslag op de Britse inflatie. In politiek Londen begint boeken. John moest met een lege order- het hier en daar te dagen dat hui2 veel slechter betalende baan de nek Vorig jaar augus- bezit niet alleen een molensteen c de eigenaar kan zijn, de regering. sche republiek Litouwen eenkomst gesloten voor sche samenwerking. Het Sovjet- persbureau Tass, dat dit bekend- ook niet maakte, heeft laten weten dat de overeenkomst, waarvan de bijzon te werken, voordat nieuwe bestel- Hoogovens heeft geen directe be- Imgen worden gedaan. Daarnaast economi- moeienis met of belangen in Irak of konden enkele collega-staalbedrij- Kuwayt, zodat de crisis Hoogovens ven wegens betalingsmoeilijkhe- niet zo raakt. De lagere koers den van de Sovjet-Unie daar hun de dollar heeft volgens Van staal niet kwijt, waarna dat op de Royen een beperkt negatief effect, Europese markt werd gebracht. derheden nog moeten worden vast- omdat de export duurder wordt! Daardoor kwamen de prijzen sterk gelegd, geldt voor een jaar. Tien procent van de afzet gaat nu onder d™k te staan. Litouwen is er op uit zijn banden nog naar de VS en nog eens tien pro- Hetzelfde effect had de lage koers met andere republieken in de Sov- cent naar landen buiten de EG. van de dollar, waardoor het aantrek- jetunie te verstevigen om zijn af hankelijkheid van Moskou te ver minderen. De Baltische republiek heeft er geen geheim van gemaakt de republiek van Boris Jeltsin, die ook streeft naar grotere zelfstandig heid, liever als partner te hebben dan Moskou. De Russische Repu bliek wil directe handelsbetrekkin gen met andere republieken aan knopen en de invloed van de bu reaucratie in Moskou verminderen. Weer reisbureau op de fles, veel reizen vervallen LANDGRAAF (GPD) - Azul Tours in het Limburgse Landgraaf is fail liet, het tweede reisbureau in korte tijd na de teloorgang van Forster- /Fiesta. Honderden vakantiegan gers, die de komende dagen via de Landgraafse touroperator op va kantie zouden gaan, hebben bericht gekregen dat hun reis niet doorgaat. De al betaalde reissommen zullen door de Stichting Garantiefonds Reisgelden worden vergoed. De al in het buitenland verblijvende reizi gers kunnen huft vakantie 'gewoon' afmaken. Zij zullen na afloop met door het Garantiefonds gefinancier de bussen worden teruggebracht. Azul Tours was gespecialiseerd in goedkopere busreizen met het ac cent op Spanje. Maar ook andere landen aan de Middellandse Zee als Italië en Joegoslavië waren in het programma opgenomen. Het faillis sement is volgens adjunct-directeur J. Pintar vooral te wijten aan het slechte voorseizoen. De toen ontstane verliepen kon den in het hoogseizoen, ook al door het mooie weer in Nederland waar door mensen niet snel geneigd wa ren een reis te boeken, niet meer worden goedgemaakt. Hoeveel reizigers precies zijn ge dupeerd kon directeur P. Buyse van het Garantiefonds gisteravond niet vertellen. Pintar spreekt van 200 tot 250 mensen uit heel Nederland, die de komende dagen niet op vakantie kunnen en van 150 tot 200 m die op dit moment via Azul buitenland verblijven. Economie kort Zieke raffinaderij De Hycon-installatie van de Shell- raffinaderij in Rotterdam-Pernis, die al ruim een maand stil ligt, lijdt aan een chronische aandoening. De fabriek die 2,5 miljard gulden kost te, heeft sinds hij anderhalfjaar ge leden in gebruik is genomen op een paar weken na nooit goed gefunc tioneerd. Dit heeft districtsbestuur der P. Janssen van de industrie bond FNV gisteren desgevraagd meegedeeld. Shell ontkent het slecht functioneren van de Hycon en bestempelt de gebreken als 'kin derziekten'. Volgens Janssen is het - eigen - ontwerp voor de installatie teruggestuurd naar het Shell-labo- ratorium in Amsterdam, waar wordt bekeken of er fundamenteel iets mis is met de Hycon. Paramaribo KLM en de Surinaamse luchtvaart maatschappij SLM praten vandaag opnieuw over mogelijkheden van samenwerking op de route Amster dam-Paramaribo. De dienst Am sterdam-Paramaribo wordt voor de SLM momenteel gevlogen door de Amerikaanse chartermaatschappij Tower Air. De SLM ging daartoe over nadat het niet gelukt was op tijd bemanningen op te leiden voor de Boeing 747 die SLM in april van de KLM zou hebben gehuurd. den als Brazilië die verlegen zitten om westerse valuta dumpen staal op de wereldmarkt. Daarnaast heeft Hoogovens te kampen met hogere erts- en energieprijzen en gestegen loonkosten. TOKYO (Rtr/UPI) - De aandelen op de effectenbeurs van Tokyo heb ben het spectaculaire herstel van gisteren niet kunnen vasthouden. De Nikkei-index van 225 fondsen sloot vanochtend 562,68 punten of twee procent lager op 27.549,44. De daling was onder meer het ge volg van winstnemingen na de enorme stijging van de Nikkei-in dex gisteren met 5,4 procent. De effectenbeurzen in West-Euro pa hebben gisteren, na een behooor- lijk herstel dinsdag, een rustige dag beleefd met hogere koersen voor de aandelen. De Financial Times-in dex van de honderd fondsen in Lon den steeg met 5,3 punten tot 2239,3 punten. De DAX-index in Frank- ftirt ging met 28,18 punten omhoog en sloot op 1742,23 punten. In Ne derland steeg de CBS-index met 1,3 procent. Het vredesaanbod van Irak aan Iran heeft de olieprijzen gisteren doen stijgen. In Londen steeg de prijs voor ruwe olie uit het Noord- zeevejd Brent negentig dollarcent tot 26,15 dollar. Volgens oliedeskundigen is Saudi-Arabië stilletjes bezig zijn olieproduktie te vergroten. De pro- duktie zou nu 250.000 tot 400.000 va ten (van 159 liter) per dag groter zijn dan voor de Iraakse inval in Kuwayt op 2 augustus. Shell heeft desondanks aange- Ï.-JX2ÜXZ auasasss: troleum met ingang van morgen den automobilisten gisteren de rij om benzine te bemachtigen Door de Golfcrisis en de boycot Irak - met twee cent per liter te zullen v een cultuur problemen o: werklozen meer achter hun vodden Vries. Een paar jaar geleden zitten bij het vinden van een baan, ook begrijpelijk, toen er meer werk- vindt minister De Vries (sociale ken). "Deze instellingen moeten zich harder opstellen tegenover werklozen die hun plichten ver waarlozen", zo luidde zijn bood schap gisteren in Den Haag, Hij ontving daar een boek kreeg loosheid aanzienlijk gedaald. Ver over het veelbesproken 'Zweedse geleken met de periode april-juni is Model' om de werkloosheid aan te het aantal geregistreerde werklozen pakken. "Werklozen hebben naast in Nederland de afgelopen drie rechten ook plichten", zei hij. De maanden met 10.000 afgenomen, Vries erkende dat de meeste werk- ■jÉjtffifiiMHj|ÉAAA lozen hard naar werk zoeken, maar dat sommigen heel moeilijk op gang te krijgen zijn. Arbeidsbureaus en sociale dien moeite met de coulant met zulke lijk, onder meer doordat schoolver- wordt verdeeld. te gaan", aldus De laters zich melden op de arbeids- markt. Het aantal openstaande ba nen stijgt sterk, ook in sectoren waar werklozen in beginsel een baan zouden kunnen vinden. 'Die kansen horen werklozen te grijpen, want bij rechten, horen ook plich ten, zowel van werkloze als uitvoe ringsorganisatie,' aldus de bewinds- iserinNeoal emert^ia tekort ho8en' De «lftankprijzen brandstof, die door de staat diesel ko- daarmee achtereenvolgens op 176, 172, 180 en 110.8 cent per liter. lozen dan vacatures Volgens De Vries begint die tijd zijn einde te naderen. Ook in juli, een maand waarin de werkloosheid gewoonlijk toeneemt, is de werk- De Vries voelt dan ook veel voor de scherpe sancties die in de Zweedse aanpak van de werkloos heid worden gehanteerd. De Vries 340.000 naar 330.000 personen, o, Dat blijkt uit cijfers van het Cen- denkt d~at~met*de nieuwe opzet traal Bureau van de Statistiek de arbeidsvoorziening, die de an topman Van Royen vinstdfiling Hoogovens sten hebben (foto anp) juiste aanpak daarvoor. "Er In de zomermaanden i 5 daar ging van de werkloosheid gebruike- wordt ingeslagen. antwoordelijkheid van overheid sociale partners te zamen wordt, ook in Nederlands de goede weg Honderduizenden Oostduitse boeren demonstreren voor 'naakt overleven' van onze correspondent Hans Hoogendijk OOST-BERLIJN Eieren, toma ten en blikjes vlogen naar het podi um. Een lijkbleke landbouwminis ter Pollack moest 200 meter spits roeden lopen en links en rechts een klap incasseren voordat zijn chauf feur hem naar veiliger oorden kon brengen. Twee uur later werd hij ontslagen door premier De Maiziè- re. Voor de boeren niet meer dan een kleine genoegdoening. De Oostduitse coöperatieve boe rinnen, boeren en landarbeiders zijn in opstand gekomen. Wat al we ken broeide, kwam gisteren in Oost- Berlijn tot een explosie. Ruim de helft van de 900.000 banen in de agrarische sector wordt acuut be dreigd en de boeren geven de schuld aan de regeringen in Bonn en Oost-Berlijn. Meer dan 300.000 den gisteren actie in de DDR. Daar van waren er alleen al ruim 50.000 op de Oostberlijnse Alexanderplatz verzameld. Boerenvoorzitter Edgar Müller had het over de "zwartste weken in de agrarische geschiede nis". Muller: "Het gaat ons niet om loonsverhogingen, een duurtetoe- slag of een kortere werkweek en een langere vakantie. Het gaat om ons naakte overleven". Monsterachtig De eens zo geprezen Oostduitse landbouw- en veeteelt staat voor het faillissement sinds de invoering van de D-mark op 1 juli en het van kracht worden van de agrarische unie op 1 augustus. Daardoor is de irteffïciënte bedrijfstak bloot ge steld aan de harde concurrentie uit de EG-landen. Bijna 75 procent van de coöpera tieve bedrijven is ten dode opge schreven tenzij er direct financiële en structurele maatregelen worden getroffen. De regering zegt miljar den te hebben klaarliggen voor het lenigen van de ergste nood, maar stelt dat dit geld door obstructie binnen het ministerie van land bouw de boeren niet bereikt. De diagnose over de toestand is even eenvoudig als de oplossing ge compliceerd is. Tientallen jaren hadden de agrariërs als enige op dracht van het communistische re gime ervoor te zorgen dat er vol- EINDHOVEN (ANP) - Philips heeft besloten alle publieke fes tiviteiten naar aanleiding van het 100-jarig bestaan van het be drijf te schrappen. Dat heeft Philips-woordvoerder J. van Schagen vanochtend voor de microfoon van Omroep Brabant medegedeeld. De Eindhovense multinatio nal bestaat in 1991 100 jaar. Vol gens de plannen zouden er on der meer popconcerten en straatfestivals plaatsvinden om het jubileum te vieren. Die acti viteiten zouden tientallen mil joenen guldens hebben gekost. Begin juli maakte president J. Timmer van Philips bekend dat de verliezen over 1990 twee mil jard zullen bedragen en dat er 10.000 arbeidsplaatsen zullen verdwijnen bij de reorganisa ties. "Gezien de situatie van het concern vindt Philips het niet passend geld uit te geven aan dergelijke festiviteiten", aldus woordvoerder Van Schagen. Bij het 75-jarig bestaan, in 1966, bouwde Philips het Evo- luon, waarin een doorlopende tentoonstelling werd gehouden van ontwikkelingen op tech nisch gebied. "Maar dat was in een periode dat de bomen tot in de hemel groeiden". Beslag Hollandia Kloos op tegoed Kuwayt Airways KRIMPEN A/D IJSSEL (GPD) - Het staalconstructie-concern Hol landia Kloos heeft al op 3 augustus beslag laten leggen op tegoeden van Kuwait Airways en de staat Kuwayt bij de banken ABN, Amro, NMB Postbank en Van Lanschot. Vol gens directeur Van Os van Hollan dia Kloos International heeft zijn bedrijf nog een vordering van 1,9 miljoen gulden op Kuwayt voor het leveren van een vliegtuighangar in 1982, die in totaal ongeveer 80 mil joen gulden heeft gekost. Kuwayt heeft tot nu toe de laatste termijn van 19 miljoen niet betaald aan Hollandia Kloos, het familiebe drijf van premier Lubbers. Omdat Hollandia Kloos was verzekerd bij de Nederlandse Crediet Verzeke ringsmaatschappij, heeft die 90 pro cent van 19 miljoen gulden uitge keerd. De maatschappijen van Kuwait Petroleum in Nederland kunnen voor onbepaalde tijd de normale en gebruikelijke zakelijke transacties verrichten. Zij hebben van de mi nisteries van financiën en buiten landse zaken ontheffing voor onbe paalde tijd gekregen van de bevrie zing van de tegoeden van zowel Irak als Kuwayt. Een wéék geleden kre gen de maatschappijen al een tijde lijke ontheffing. *BERLIJN Ostduitse boer reageert zich af op "1 doende voedsel werd geprodu ceerd. Met gigantische subsidies werd de landbouw ondersteund. Het resultaat was dat er wel genoeg werd geleverd, maar de produktivi- teit bedroevend bleef. Ook de geforceerde samensmel ting van veel kleine, particuliere be drijven tot monsterachtige coöpera ties, leidde bepaald niet tot verbete ring. Toen deze logge bureaucrati sche, veelal nog steeds door ex- communistische partijbonzen be stuurde, giganten na 1 juli te makèn kregen met de vrije-marktecono- mie, was de nu ontstane crisis al voorspelbaar. Nieuwe varkens Die werd nog vergroot door de on verwachte afkeer van de Oostduitse consument van de eigen waren. On danks een even hartstochtelijk als naief appèl van premier De Maiziè- re, dat „onze produkten zo slecht nog niet zijn; ze zijn alleen minder mooi verpakt", koos het DDR-pu- bliek voor produkten uit het Wes ten. Daarna konden ze de eigen pro dukten niet meer kopen, omdat de winkels zich door afnamecontrac- ten hadden 'verkocht' aan West- duitse winkelgiganten. DDR-pro- dukten waren voortaan taboe. De zuivelboeren zwemmen in een melkmeer. De zuivelfabrieken ne men bijna niets meer af en als er iets wordt gekocht, krijgen de boeren 35 cent per liter minder dan hun colle ga s in de EG-landen. Ze hebben geen geld meer. Menig coöperatief bedrijf wacht nog op de afrekenin gen van juni en juli. Hetzelfde geldt voor de fruittelers, veehouders, landbouwers, kippenfokkers en varkensmesters. De wanhopige DDR-boeren we ten geen uitweg meer. Ze moeten hun lopende uitgaven dekken om verder te kunnen produceren, maar ze raken ze hun produkten aan de straatstenen niet kwijt. De. banken geven hen geen krediet meer. om dat de boeren niets als onderpand kunnen geven. De grond die zij be werken, kunnen ze niet belenen aangezien de eigendomsvraag nog nooit is geregeld. "Gaan de boeren kapot, dan sterft het land", riepen de Oostduitse boe ren gisteren. Ruim 900.000 werkne mers in de agrarische sector vrezen het slachtoffer te worden van de Duitse eenwording en daarom eisen ze snelle maatregelen. "We hebben nieuwe varkens aan oude troggen", schreven ze op hun spandoeken. WASHINGTON. (IPS) - De verre gaande veranderingen in de wereld economie leveren nieuwe mogelijk heden op voor vergroting van de ex port van industriële produkten uit Derde-Wereldlanden. Dat meldt de International Finance Corporation (IFC), het onderdeel van de Wereld bank dat zich hoofdzakelijk op par ticuliere bedrijvigheid in ontwikke lingslanden richt. Volgens een onderzoek van de IFC, getiteld "Exporteren naar in dustrielanden: vooruitzichten voor bedrijven in ontwikkelingslanden", zal de export na 1992 vooral toene men naar de EG en Japan. De uit voer van produkten naar de VS zal iets minder groei vertonen. De IFC concludeert uit het onder zoek dat de handel in de jaren tach tig, ondanks tegengestelde berich ten, een enorme groei doormaakte. De export uit ontwikkelingslanden zou zeer levendig zjjn geweest. Niet alleen de uitgevoerde produkten namen in aantal toe, ook de exporte rende landen. Gedurende de jaren tachtig groei de de Amerikaanse import van in dustriële produkten uit ontwikke lingslanden jaarlijks met bijna ze ventien procent, die uit de EG met tien procent en uit Japan met twin tig procent. Textiel, kleding en schoeisel wa ren en zijn de voornaamste export- produkten uit ontwikkelingslan- den, maar de handel in kantoorarti kelen, voertuigen, chemicaliën en bouwmaterialen neemt toe. Hoewel Oostaziatische landen tot dusver nog voorop lopen, groeit het aan deel van landen als Turkije, Pakis tan, Malaysia, Mexico en de Domi- Republiek. Geen creditcard in Oostenrijk WENEN (DPA/ANP) - Oostenrijk se bedrijven en winkeliers vinden dat ze teveel provisie moeten beta len aan creditcard-organisaties en dreigen vanaf oktober geen credit cards meer te accepteren. Vanaf dat moment kan dan alleen nog maar betaald worden met baar geld en Euro-cheques. De boycot heeft alleen betrek king op Oostenrijkse kaarthouders. Toeristen zijn van de boycot uitge sloten. De creditcard-organisaties in Oostenrijk eisen van bedrijven een provisie van 5,5 procent. De de taillisten vinden een percentage van drie echter meer dan genoeg.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5