Irak sleutelt hard aan betere (kern)raketten Minder rompslomp, minder verstekzaken Bonifatiusbron is van groot belang' iREPORTAGE SffiiSBi. PTT heeft 's avonds meer kans met bezorgen dagvaardingen In het zuidoosten van Drenthe, in Haarlem en in Den Haag begint op 1 september een experiment met als doel meer gerechtelijke stukken aan de betrokkenen persoonlijk te overhandigen. De PIT, die is belast met het 'betekenen' (officieel uitreiken) van dergelijke justitiële stukken, slaagt er lang niet altijd in een stuk in handen van de geadresseerde te krijgen. Volgens sommige schattingen lukt dit maar in veertig tot vijftig procent van de gevallen. Het betekent een schier eindeloos leuren met dagvaardingen. Deze situatie is zonder meer schrijnend te noemen. Per slot van rekening gaat het hier om een van de belangrijkste grondbeginselen van een eerlijk procesrecht. Een verdachte moet weten waar hij van beschuldigd wordt. Hij moet kennis kunnen nemen van de afsluiting van een gerechtelijk vooronderzoek. Hij moet aanwezig kunnen zijn bij de berechting om zich te kunnen verdedigen. Een voorwaardelijk veroordeelde moet weten aan welke voorwaarden hij zich houden moet. Daarom schrijft de wet in dit soort gevallen precies voor op welke manier een mededeling dient te worden gedaan en aan welke eisen de akte van uitreiking moet voldoen. Deze voorschriften zijn ook van groot belang voor de controle van de termijnen die bij voorbeeld gelden bij het instellen van hoger beroep. Nietig Een stuk dat altijd 'betekend' moet worden, is de dagvaarding waarmee een proces wordt ingeleid. Is deze niet rechtsgeldig betekend, dan is de dagvaarding nietig en kan er geen rechtsgeldig proces volgen. Zo'n twintig procent van alle dagvaardingen wordt nietig verklaard wegens betekeningsfouten. Natuurlijk gelden de formele regels voor de manier van kennisgeving lang niet voor alle correspondentie van Justitie. De acceptgirokaart voor het betalen van een boete (feitelijk een schikkingsvoorstel van de officier van justitie om vervolging af te kopen) gaat gewoon in de brievenbus. Toch loopt het aantal gerechtelijke stukken dat officieel moet worden betekend, in de honderdduizenden. Gezien het belang dat met de kennisgevingen is gemoeid, verdient betekening 'in persoon' veruit de voorkeur. Dat is de achtergrond van het nu gestarte experiment met uitreiking in de avonduren. Om diezelfde reden zijn de wettelijke regels over de uitreiking van gerechtelijke stukken zijn in de jaren tachtig twee keer vereenvoudigd, maar dat heeft blijkbaar niet veel geholpen. Samen met de PTT wil Justitie daarom in de drie genoemde arrondissementen gaan onderzoeken of het klopt dat het in meer dan de helft van de gevallen mislukt een stuk aan de betrokkene persoonlijk uit te reiken. De rest van het jaar wordt onderzocht of de score veel hoger uitvalt als de PTT uitsluitend in de avonduren gerechtelijke stukken gaat aanbieden en welk resultaat uitreiking overdag gevolgd door een tweede poging 's avonds heeft. Meeste kans Mocht het experiment een duidelijke verbetering aan het licht brengen en betaalbaar zijn, dan ligt het voor de hand dat de uitreiking van dagvaardingen en dergelijke overal in de avonduren gaat gebeuren. Dat levert nu eenmaal de meeste kans op om iemand thuis te treffen. Een drastische verhoging van het aantal uitreikingen aan de betrokkenen persoonlijk is niet alleen van belang voor de verdachten, die moeten weten wat er aan de hand is. Justitie hoopt tegelijkertijd de enorme rompslomp en sores te verminderen die onvermijdelijk volgt als de betekening 'in persoon' mislukt. Als de verdachte niet thuis wordt aangetroffen, mag een dagvaarding worden uitgereikt aan iemand die zich in het huis bevindt, mits deze verklaart het aan de verdachte te overhandigen. Is er niet voor ontvangst getekend, dan verklaart de rechter de dagvaarding nietig. Wordt er op het adres van de verdachte niemand aangetroffen, dan laat de PTT een bericht van aankomst achter. De betekening kan vervolgens gedurende enige tijd op het postkantoor plaatshebben. Wordt het stuk gedurende de gestelde termijn niet afgehaald, dan gaat het terug naar het parket, waar een onderzoek moet worden ingesteld om het adres te verifiëren. Justitie mag er niet zonder meer van uitgaan dat iemands adres in het bevolkingsregister ook diens werkelijke woon- of verblijfplaats is. Vooral in de grote steden levert dit gigantische problemen op. Ongeveer de helft van de dagvaardingen wordt onbetekend teruggestuurd, omdat de verdachte niet (meer) bleek te wonen op het adres waar hij vermoed werd zich op te houden. Zelfs gedetineerden, die voor een andere zaak vastzitten dan waar de dagvaarding betrekking op heeft, zijn soms voor de Justitie onvindbaar: men weet dan niet in welke strafinrichting ze zich bevinden. Van voren af aan Levert het onderzoek een nieuw adres op, dan moet de hele betekeningsprocedure van voren af aan beginnen. Er is nogal wat tijd mee gemoeid. Vroeger meldde het Openbaar Ministerie een rechtzaak circa zes weken van tevoren bij de rechtbank aan. Tegenwoordig doet men het in de Randstad zestien weken vantevoren omdat de betekeningsprocedure door de vele verhuizingen van verdachten zo lang is gaan duren. En als de procedure niet volledig doorlopen wordt, is de dagvaarding nietig. De rechter toetst ook of het door het Openbaar Ministerie gekozen adres de meeste kans bood op een betekening 'in persoon'. Alweer op straffe van nietigheid. Pas als het zoeken naar het juiste adres niets heeft opgeleverd, of tevoren al vaststond dat de verdachte geen bekende woon- of verblijfplaats in Nederland heeft, wordt de dagvaarding uitgereikt aan de griffier van de rechtbank. Het Openbaar Ministerie moet dan nog wel gewoon over de post een afschrift sturen naar het adres dat oorspronkelijk al op de dagvaarding vermeld stond. Is de betekening (hetzij 'in persoon', hetzij aan een aanwezige in het huis van de verdachte, hetzij aan de griffier van de rechtbank) volgens alle regels verlopen, dan kan de rechtzitting 'bij verstek', dus buiten aanwezigheid van de verdachte, worden gehouden. Te hopen valt dat het experiment in Drenthe, Haarlem en Den Haag zal bijdragen tot de vermindering van het aantal verstekzaken. Van onze medewerker Herman Damveld De regering van Irak werkt al enkele jaren hard aan de ontwikkeling van lange afstandsraketten en van kernwapens. In de jaren zeventig heeft Irak lange afstandsraketten gekocht van Rusland. Deze raketten hebben een bereik van 300 kilometer en kunnen een lading van 500 kilo vervoeren. Tussen 1980 en mei 1988 heeft Irak 428 van dergelijke raketten afgevuurd op Iran. Daarmee heeft Irak een aanzienlijke ervaring opgedaan met oorlogsvoering via raketten. In de loop van de oorlog met Iran heeft Irak een eigen verbeterde ver sie van de Russische raketten ont wikkeld. In augustus 1987 werd de zogeheten al-Husseinraket getest, die een bereik heeft van 600 kilome ter. En inmiddels werkt Irak aan een raket met een bereik van 1200 kilometer. De afgelopen drie jaar heeft Irak derhalve het bereik van haar raketten aanzienlijk uitge breid. Een deel van het Midden- Oosten ligt in het schootsveld van deze raketten. Een andere kwestie is welke la ding deze raketten vervoeren. In de oorlog met Iran heeft Irak welis waar chemische wapens gebruikt, maar deze werden niet per raket af gevuurd. Lange afstandsraketten kunnen echter ook kernwapens Binnen twee jaar zou Irak een atoombom kunnen maken, zegt de Israëlische inlichtingendienst. Leo nard Spector, een vooraanstaand Amerikaans deskundige op het ge bied van kernwapens, stelt in een recente studie over nucleaire ambi ties echter dat Irak nog zeker vijf jaar nodig heeft, omdat de installa ties voor de aanmaak van kernmate rialen niet bedrijfsklaar zijn. Technologie Irak heeft al lange tijd belangstel ling voor de kernwapentechnolo gie. Eind jaren zeventig verkreeg Irak een zogenaamde hete cel en aanverwante technologieën voor de vervaardiging van kernwapens. Ita lië was de leverancier. Tegelijker tijd poogde Irak tevergeefs kernma teriaal te kopen in West-Duitsland, Canada en de Verenigde Staten. Vanwege het gevaar van de pro- duktie van kernmateriaal bombar deerde Israël in 1981 de Iraakse kerncentrale Osirak. Deze onder- zoekscentrale was toen in aanbouw. Hoog-verrijkt uranium voor het be drijf van deze centrale was al gele verd door Frankrijk. Het gaat hier om twaalf kilo, voldoende om èèn atoombom van te maken. Irak had echter ook belangstel ling voor plutonii grondstof voor een kernwapen. Uit een onderzoek van de Italiaanse jus titie van 1984 bleek dat hoogge plaatste Iraakse militairen belang stelling hadden voor de aankoop van 34 kilo plutonium bij Italiaanse wapensmokkelaars. Deze transac tie ging echter niet door, omdat de smokkelaars niet konden bewijzen dat de aangeboden stof inderdaad plutonium was. De afgelopen drie jaar heeft Irak vaart gezet achter de ontwikkeling van technologieën waarmee kern wapens gemaakt kunnen worden. Met behulp van westerse firma's wordt er een fabriek voor de verrij king van uranium gebouwd bij Tu- weitha. De West-Duitse inlichtingen dienst is eind vorig jaar op het spoor gekomen van de firma Metalform bij Münster. Deze firma wordt er van beschuldigd machines te heb ben geleverd waarmee uranium verrijkt kan worden. Een vroegere afdelingsleider van de onderneming MAN in Nürnberg is de belangrijkste verbindingsper soon tussen West-Duitsland en Irak. De firma MAN heeft centrifu ges geleverd voor de verrijkingsfa- briek te Almelo. Daarnaast is de bouw van de onderzoekscentrale Osirak in 1987 hervat. Verdrag Volgens de Israëlische inlichtingen dienst leveren niet met name ge noemde West-Europese onderne mingen de technologie. Deze leve ranciers houden zich niet aan het Verdrag tegen verspreiding van kernwapens. De werking van dit Verdrag wordt getoetst op een in ternationale conferentie die 20 au gustus in Genève begint. Deze con ferentie is van groot belang, omdat het Verdrag tegen verspreiding van kernwapens in 1995 afloopt. Het Verdrag tegen verspreiding van kernwapens werd in 1968 geslo ten en trad in 1970 in werking. Tot nu toe hebben 141 van de 160 lan den die deze wereld kent zich er bij aangesloten. Toen het Verdrag tot stand kwam, waren er vijf landen die als kernwapenstaat erkend wer den: de Verenigde Staten, Rusland, China, Groot-Brittannië en Frank rijk. Deze landen kregen officieel het recht om kernwapens te bezit ten. Ze verplichtten zich er toe geen kernwapens of kennis om die te ma ken over te dragen aan de niet-kern- wapenlanden. Een tweede belangrijke doelstel ling van het Verdrag is de bevorde ring van het vreedzaam gebruik van kernenergie. Dit was een noodzake lijke voorwaarde om landen uit de Derde Wereld mee te krijgen. Deze landen zouden in ruil voor de toe gang tot de kernenergiemarkt moe ten afzien van kernwapens. Sommi ge landen, zoals India en Brazilië hadden en hebben bezwaren tegen deze (discriminerende) bepalingen en zijn dan ook geen lid van het Ver- Streep De naleving van het Verdrag tegen verspreiding van kernwapens wordt gecontroleerd door het Inter nationale Atoom Energie Agent schap (IAEA), in de Europese Ge meenschap aangevuld door het Eu ropees Atoomagentschap Euratom. Frankrijk en Groot-Brittannië zijn kernwapenstaten, maar behande len kernmaterialen uit niet-kernwa- penstaten als Nederland. Een voor waarde voor controle op materialen uit landen als Nederland is dat er een strikte scheiding is tussen vreedzaam en militair gebruik. Een onderzoekscommissie van het Europees Parlement heeft ech ter in 1988 vastgesteld dat er in de Gemeenschap negentien gemengd vreedzaam-militaire kerninstalla ties zijn, en dat in het geval van Groot-Brittannië en Frankrijk der halve niet van een echte controle op misbruik voor kernwapens gespro ken kan worden. Mogelijk binnen twee jaar, maar zeker binnen vijfjaar kan Irak ii bezit zijn van een eigen kernbom, het verdrag tegen de verspreiding kernwapens ten spijt. In West-Duitsland is er bij Hanau een bunker met 900 kilo plutonium, dat gedeeltelijk van de overheid en deels van de firma Alkem is. Een streep op de vloer geeft aan welk deel van het plutonium van de over heid is, maar er kunnen gemakke lijk een paar kilo's aan de andere kant van de streep gelegd worden. Tien kilo plutonium is voldoende voor het maken van een atoombom. Verdwijning De controles van het IAEA worden beschreven in geheime rapporten, de Safeguards Implementation Re ports (SIR). De rapporten over de ja ren 1987 en 1988 zijn echter uitge lekt. Daaruit bleek dat de controle in slechts twee-derde van de geval len voldoende was. De Tweede Ka mer heeft gevraagd om die rappor ten, desnoods vertrouwelijk, in te mogen zien, maar dat vond de mi nister van Buitenlandse Zaken, Van den Broek, niet goed. Wel schreef de minister op 12 januari aan de Ka mer dat het controle-doel in 1988 in 78 percent van de installaties ge haald is. Het controledoel is: tijdige ont dekking van de verdwijning van een hoeveelheid kernmateriaal voor minstens één kernwapen. Dit doel is in 1988 dus in 22 procent van de gevallen niet gehaald. Landen die dat willen, kunnen derhalve kern materiaal ontvreemden, zonder dat het IAEA het in de gaten heeft. Daarom blijft de dreiging van ver spreiding van kernwapens bestaan. Het jongerencentrum Murkie- Turkie was gevestigd in een oud pakhuis dat er aan de buitenkant haveloos uitzag. De hele buurt maakte een verpauperde indruk. Bert parkeerde zijn Alfa tussen een oude Chevrolet en een fel beschilder de Volkswagen-bus. Voor de deur stond een Harley-Davidson. "Wacht even, Bert" zei ik en liep het toilet in. Ik leegde mijn blaas in een smerige pisbak, waste mijn han den bij het fonteintje en knikte tegen mezelf in de gebarsten spiegel toen ik het eindeloos herhaalde opschrift op de rand las: het is hier saai, saai, Aan de bar zaten zes jongens te kaarten. Een meisje in punk-kle- ding stond bij een flipperkast en rukte geroutineerd aan de knoppen. Niemand keek op toen we binnen kwamen. Ik liep naar het meisje en vroeg: "Waar is Leo Struik?" Ze wees met een rukje van haar schouder naar de deur aan het eind van de zaal zonder de knoppen los te laten en bleef gespannen naar de heen en weer flitsende lampjes kij ken. Leo Struik was niet alleen. Vier zwaargebouwde skinheads zaten om de lange tafel die haaks op het bureautje stond. De schedel van de grootste skinhead was getatoeërd met een griezelig echte voorstelling van de hersenen die eronder moes ten liggen. Naast de tafel een bou- mijn act naar de kloten!" Hij liep langzaam naar ons toe. "Rustig Brains", zei Struik ter wijl hij snel opstond en de jongen bij zijn schouder greep. Brains rukte zich los. "Wat moeten die twee hier?" snauwde hij terwijl hij vlak voor ons bleef staan. Hij rook naar hon den. "De heren komen voor mij", zei Struik. Hij gaf hem een tientje. "Ga een pilsje drinken. Als het op is, zijn we hier klaar". De vier jongens gingen naar bui ten. Brains nam de hond mee. "We hebben tien minuten", zei Struik. "Dit is collega Scholten", zei ik. Struik knikte stuurs en wees naar de lege stoelen. We gingen zitten. "We hebben ons onderzoek naar de be dragen achter uw naam in het boek je van Karin de Leeuw afgerond", vervolgde ik. "Eu?" "U hebt vier keer twaalfduizend achthonderdeenendertig gulden van het ministerie ontvangen als doelsubsidies voor Murkie-Turkie. De eerste keer in januari '89, de tweede keer in juni '89, de derde keer in januari van dit jaar. Die drie bedragen zijn overgeboekt naar Karin de Leeuw. De vierde keer kreeg u subsidie op 30 juni. Twee dagen voor haar dood. Dat geld is weg". Struik zei nog steeds niets. "Nou denken wij", zei Bert, "Dat jij dat geld gebruikt hebt om een van jouw jongens te betalen. In ruil voor een kleine vriendendienst". "De moord op Karin de Leeuw", vulde ik aan. Struik stond op. Hij liep langs ons heen of we niet bestonden, deed de deur open en floot schel op zijn vin gers. Het geluid overstemde de dis- codreunin de zaal. De bende van Brains en het punkmeisje dromden het kantoortje in. Brains deed de deur achter de bouvier dicht. "De heren willen weten wat er met het geld gebeurd is", zei Struik. "Die twaalfduizend van juni. Vertel het ze, Brains". De bouvier ging op zijn grote zwarte kont voor ons zitten. Brains legde zijn hand op de schouder van het punkstertje en gaf een speels rukje aan haar haar. "Vakopleiding", zei hij. "Voor wat?" vroeg Struik. "Wat heb jij bijvoorbeeld geleerd?" "Voor kapper". Brains gaf weer een rukje aan het haar van het meis je. Dit keer slaakte ze een kreet van pijn. "Zij ook". Dit was niet te geloven! Ik maakte een beweging of ik op wilde opstaan maar het zwarte monster gromde diep in zijn keel en ik bleef roerloos zitten. "Morgen is het examen", vervolg de Brains. "Wat hadden jullie ook alweer no dig?" vroeg Struik, Brains grijnsde. "Oefenmateri aal". "Juist", zei Struik en wees naar ons. "Knippen en scheren". Ik keek strak naar de hond terwijl vier gespierde handen mijn armen vasthielden en het punkmeisje mijn haar knipte. Na afloop zeepte ze mijn schedel in en schoor de laatste haartjes weg. De twee skinheads lie ten me los. Struik liep keurend om ons heen. "Niet gek. Als jullie het morgen ook zo netjes doen, lukt het wel met dat examen. Laat de heren maar even kijken". Het meisje hield ons een spiegel voor. Bert keek naar de resten van zijn baardje dat als een vlassig vod je naast de vlokken haar lag, tastte voorzichtig naar zijn hoofd en trok zijn hand weg of hij zijn vingers brandde. Ik keek in de spiegel. Dit komt nooit meer goed dacht ik terwijl ik naar mijn glanzende roze schedel staarde. Brains knipte met zijn vingers. De bouvier stond, op, snuffelde aan het haar op de grond, nieste een paar keer en volgde zijn baas naar bui ten. Struik liet ons uit. "Koop een pet", zei hij bezorgd. "U ziet er keurig uit hoor, ze hebben het werkelijk heel netjes gedaan, maar u bent een poosje extra gevoe lig voor kouvatten. Zo'n Sherlock Holmespet zou u wel staan. Succes bij het onderzoek, heren". DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1990 GEESTELIJK LEVEN DOKKUM (ANP) - De Bonifatiusbron in Dokkum is „van grote religieuze en historische betekenis". Dit zegt het bestuur van de rk Bonifatiusparochie in Dokkum in een verklaring naar aanleiding van de bewering van een jong gezin dat een negen maanden oud dochtertje na onderdompeling in de bron genas van een lelijke hoest. Het parochiebestuur wil en kan geen oor deel over de ervaring van deze ouders uitspreken. Ype en Jannie Brandsma uit Sneek hielden op zondag 29 juli hun dochter Nephtis in de Bo nifatiusbron. Enkele uren later bleek het kind beter te zijn. In en kele kranten maakte de vader melding van dit 'wonder', het geen tot een grote toeloop bij de bron leidde. Deze grote belangstelling en de vele vragen warén voor het paro chiebestuur aanleiding zich over de betekenis van de Bonifatius bron te buigen. In de verklaring wordt erop gewezen dat al in de eerste levensbeschrijving van Bo- nifatius (ongeveer 25 jaar na zijn dood) de biograaf Willibald het ontstaan van een bron met helder zoet water bij Dokkum vermeldt. Tot in onze eeuw zijn er meldin gen van bijzondere ervaringen die aan de Bonifatiusbron wor den toegeschreven. Genezingsverhalen in de joods- christelijke traditie zijn volgens het parochiebestuur de i Vaticaanwerd afgeluisterd PRAAG (CIC) - De Tsjechoslo- waakse geheime dienst heeft in het verleden afluisterapparatuur geplaatst in het kantoor van een hoge medewerker van de Heilige Stoel, aldus de voormalige Tsjechoslowaakse minister van binnenlandse zaken Richard Sa- cher. Volgens Sacher was de infor matie niet bestemd voor de in lichtingendienst van zijn land, maar voor die van een ander land. Sacher zou de Italiaanse autori teiten van de activiteit van de ge heime dienst in het Vaticaan op de hoogte hebben gesteld. Het is mogelijk dat mede met behulp van deze informatie een spiona- genetwerk in Italië is opgerold, al dus Sacher. Italiaanse kranten uitten giste ren het vermoeden dat kardinaal staatssecretaris Agostinö Casaro- li slachtoffer van de spionage is geweest. Maar dat is door nie mand bevestigd. MIDZOMER VOORDEEL Let deze week op de oranje stickers. Ze bete kenen guldens, tientjes, honderdjes voordeel! voorschoten* Leidseweg 518. A>--_ ding van een diep verlangen naar heelheid in een gebroken be staan. Het gaat in eerste instantie niet om het wonder maar om het verkrijgen van „innerlijke rust die z'n positieve uitwerking op het lichaam kan hebben". In de rk traditie heeft het water bij de zogeheten heilige plaatsen altijd een verwijzende functie, na melijk naar Christus als Bron van Levend Water, aldus de verkla ring. Het parochiebestuur wijst er tenslotte op dat er itiet het oog op de risico's voor de volksgezond heid monsters van het Bonifatius- water zijh genomen. In een toelichting zegt pastoor J.H. Peters van Dokkum dat hij „geen TNO is en ook geen hotline met God" heeft. Mensen die ziek zijn, doen er heel veel aan om weer gezond te worden. Sommige mensen „geloven" er dus in. Het bisdom Groningen zal niet op de gebeurtenissen bij de Bo nifatiusbron reageren. Het bis dom volstaat met de verklaring van het kerkbestuur van de Bo nifatiusparochie die in overleg met het bisdom is opgesteld, al dus secretaris R.C.M. van Glans beek van het bisdom. Geen interesse kerken Adam in Zuid-Afrika AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse kerken hebben nau welijks interesse voor de strijd te gen de apartheid in Zuid-Afrika. Dat is althans de ervaring van de interkerkelijke werkgroep 'Shell uit Zuid-Afrika' van de Raad van Kerken in Amsterdam. De werkgroep heeft onlangs contact gezocht met 17 parochies en gemeenten in drie wijken van Amsterdam (Noord, Zuid en Staatsliedenbuurt). Deze wijken waren geselecteerd op hun be trokkenheid bij Zuid-Afrika en/of Shell. De gemeenten of parochies werd gevraagd of zij bereid waren mee te werken aan de economi sche boycot van Zuid-Afrika door de contacten met Shell te verbre ken of beleggingen in bedrijven met belangen in Zuid-Afrika af te stoten. Slechts één parochie nodigde de werkgroep uit voor een ge sprek, zonder concrete toezeggin gen te doen, en met twee gemeen ten is er nog contact. De overige parochies en gemeenten wezen de voorstellen af. Zij motiveerden hun houding door te wijzen op de volle agenda van het kerkbestuur of kerkeraad en dreigende kerksluitingen die de aandacht opeisten. Sommige besturen vreesden spanningen onder de gelovigen, als de sancties tegen Zuid-Afrika aan de orde zouden worden gesteld. Beroepingswerk Hervormde Kerk: Beroepen door de Generale Synode tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (gees telijk verzorger bij de Koninklijke Landmacht): R. H. L. Fechner te Nije- veen; beroepen te Dussen en Hank: K. Groenendijk te Sommelsdük. Kurpershoek te Assen. EEN AVONDJE STAPPEN Jacob Vis vier. De skinhead met de hersens liet een bierflesje op zijn biceps stuite ren. Hij deed het ongelooflijk han dig en de drie anderen keken gefas cineerd naar de bleke, gespierde arm waarop het flesje balanceerde. De jongen naast de jongleur telde hardop mee. "We storen toch niet, hoop ik?" zei Bert. "Behoorlijk", zei Hersens en liet het flesje vallen. De scherven spatten tegen de hond die grommend op stond en zich een meter verderop weer neer liet ploffen. "Klootzak!" zei Hersens. "Nou is LOURDES Vele duizenden zijn gisteren naar Lourdes getrokken >oor de traditionele Maria Hemelvaart bedevaart. Een overzicht van de mensenmenigte voor de kathedraal. Bestuur Dokkumse parochie:

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2