LEIDSCH DAGBLAD Bush wil troepenmacht in Golf verder opvoeren NODIG! Asielzoekers direct cel in Wolkers: 'Critici stellen zich truttig op' Bedrijven profiteren van boycot Irak Iran houdt vast aan sancties tegen Irak De Maizière ontslaat 4 ministers Drieduizend banen weg bij staalbedrijf Hoogovens HET VOORDEEL VAN DE ZOMER IS 1400,-GROOT AUTO LEITHON i a DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39319 Prijs fl. 1,35 Argentinië ontslaat 130.000 ambtenaren BUENOS AIRES (AP) - In Argenti nië zal in het komende jaar een op de vijftien ambtenaren met pen sioen worden gestuurd of ontsla gen, teneinde het financieringste kort van de overheid te verminde ren. Dat heeft de onderminister van openbare aangelegenheden, Gust avo Beliz, gisteren meegedeeld. In totaal gaat het om ongeveer 130.000 ambtenaren. Ongeveer 80.000 van hen zijn werkzaam bij staatsbedrijven, zoals de oliemaat schappij YPF. De overigen werken bij het bureau van de president, acht ministeries en staatsbanken. Bij de Argentijnse overheid wer ken ongeveer 2 miljoen mensen. LEIDEN 'Dat is nou weer de truttige opstelling van die cri tici tegenover mijn werk". Jan Wolkers reageerde vanoch tend geprikkeld op het pre-ad- vies van de Leidse hoogleraar prof. dr. A.G.H. Anbeek die sa men met collega's uit Nijme gen en Tilburg een lijst heeft samengesteld van 21 verplich te boeken die eindexamen leerlingen van vwo en havo volgend jaar zullen moeten le zen. Wolkers en de in Warmond, woonachtige auteur Maarten 't Hart komen op die lijst niet voor. Wolkers zegt desgevraagd niet zo'n bezwaar te hebben tegen academici die over een dergelijke lijst moeten oorde len. "Wel tegen slechte acade mici. Dat soort academici heeft een weerzin als een schrijver succes heeft bij het grote publiek. Dat mag niet. Maar Julian Barnes heeft eens geschreven dat je critici niet moet aanpakken op wat ze de grond in trappen, maar op wat ze prijzen. Dan zie je pas wat voor missers ze hebben ge maakt en wat voor damesro mans ze de hemel in hebben geprezen". Maarten 't Hart reageert nogal laconiek op een en an der. "Het verbaast me niets dat ze me niet hebben opgeno men. Ik heb in mijn lezingen de neerlandici nogal aange pakt en dan krijg je zoiets. Daar moet ik aan toevoegen dat het natuurlijk niet vreemd is dat er auteurs afvallen als je 21 boeken kunt kiezen. Maar dat Jan Wolkers er niet bij is, dat is echt vreemd. Ze ker met 'Serpentina's Petti coat' had hij erbij moeten zijn. Dat was in die tijd een gewel dige doorbraak". Prof.dr. A.G.H. Anbeek over de lijst: "We hebben gekozen voor werken die onomstreden klassiek zijn, die beeldbepa lend en representatief waren voor de literatuur in de ver schillende perioden. Maar het is natuurlijk nog maar een voorstel, er is nog niets defini tief". De Commissie Vernieu wing Eindexamenprogram ma's Nederlandse taal- en let terkunde moet zich nog over de voorgestelde lijst buigen en de minister erover adviseren. (Zie ook pagina 19) DEN HAAG (GPD) - Een aantal Nederlandse be drijven profiteert van de handelsboyot tegen Irak door via de zwarte markt zijn waar te blijven slij ten. Deze bedrijven we ten de boycot handig te ontwijken door gebruik te maken van sluipwegen via Jordanië en Turkije. Dit zegt president A. Shouhayeb van de Ara- bisch-Nederlandse Ka mer van Koophandel in Den Haag. Shouhayeb, die liever geen namen noemt, zegt informatie te hebben dat vooral exportbedrijven in voedselprodukten, ma- chineriën en chemische produkten zich verrijken aan de handelsboycot. "Want de prijzen stijgen door de langere routes. De man in de straat be taalt de prijs natuurlijk, maar gelukkig kunnen de mensen blijven eten", al dus Shouhayeb. Sinds de handelsboy cot krijgt hij aanzienlijk meer telefoontjes van on geruste Nederlandse be drijven met de meest uit eenlopende vragen over de handelssituatie in het Midden-Oosten. Shouhayeb: "Krijg ik normaal zo'n vijf verzoe ken per week om infor matie, sinds de boycot zijn dat er zeker twintig per week". De bedrijven die Shouhayeb sinds de boy cot benaderen, zijn alle maal bezorgd over de na koming van contracten. De meeste problemen gaan over leveringen die nog niet zijn betaald. "Al die bedrijven willen we ten of ze hun geld nog krijgen. Ik kan daarover niets zinnigs zeggen want alle communicatielijnen zijn geblokkeerd. Ook wij krijgen geen betrouwba re informatie meer. Alles ligt plat. Niemand weet waar hij heen kan en wie het antwoord heeft op vragen", aldus de presi dent van de Kamer van Koophandel. Hij adviseert exportbe drijven leveringen die nog onderweg zijn, te on derscheppen en terug te halen. Als het om leverin gen gaat die al in Irak zijn aangekomen, kunnen de exportbedrijven nog het beste contact opnemen met hun ambassade. "De ambassades ter plaatse zijn mischien nog in staat raad te geven". Shouhayeb rest niets an ders dan de bedrijvën voor zover mogelijk óp hun gemak te stellen. "Ik voel me de laatste wekèn steeds meer een sociaal werker", zegt hij. WASHINGTON/DEN HAAG (GPD/AP/Rtr) - President was zo hard dat een reeks oud-poli- Libië heeft de Veiligheidsraad van Bush heeft de Amerikaanse troepenmacht in Saudi-Arabië '1C1 concludeerden dat de president de VN gisteren om een zitting ge Manschappen van het Amerikaanse leger staan op de luchtmachtbasis Fort Bragg (North Carolina) klaar om in het vliegtuig te stappen dat hen naar het Midden-Oosten zal brengen. Op de achtergrond een 'Galaxy'-transport- vliegtuig. Proef ministerie van justitie: verder uitgebreid' met geavanceerde gevechtsvliegtuigen actfe m°et hebben tot militaire nelu uc uull cii en wil de troepenmacht opvoeren tot 200.000 man. Hij de- In de Verenigde Staten groeit ook dringt erop'aaiT'dat' ieder"strijd^ monstreert hiermee, vlak voor zijn ontmoeting met koning de irritatie c Hussein van Jordanië, dat hij weinig heil verwacht van dame, datv diens bemiddelingspoging. Iran heeft gisteren laten weten worden''™ de Amerikaanse mili- aanwezigheid in de Golf i de houding van Jor- macht in het gebied de VN-vlag a de haven Akaba goe- voert. "Alle troepen in de Golf die Irak verscheept. Ook njet de VN-vlag voeren en niet on- Akaba schepen met der bevel van de Veiligheidsraad geïnteresseerd te zijn in het vredesaanbod van de Iraaks Iraakse olie geladen. President opereren worden beschouwd als president Saddam Hussein, maar de afgekondigde sancties Bush zal bij koning Hussem aan- troepen van een kolonialistische in- tegen Irak te willen handhaven. dringen op naleving van de sanc- vasie en moeten worden geweerd", ties. Jordanië is economisch afhan- aldus de Libische leider Gadaffi. volle Ban» Gisteren keljjk van Irak. Bush wil financiële 10 Marokkaanse mili hulp blecIen in mil voor de afslui- Iran is voorlopig niet van plan om gelegerd, kregen vanmoïgen steGr. tairen in Saudi-Arabië. Egypte ting van de haven. Is koning Hus- de economische sancties tegen Irak 22 Stealth-gevechtsvliegtuigen. stuurde nog een 2000 manschappen =e"?ba^oe met bereid, dan zullen op te heffen nu Hussem de oorlog - ---- -- - - Ho vr Airaha Wniriroron definitief wil beeindigen. De Iraan- vou oiccuui-,5cvci.iuaviiC6iui6cn. aiuuiuc uug ccu üuvu iiiauai-iiappcii - T7Q A lf-oKn l~*1 olrlroron Deze vleermuisvormige jagers zijn naast de 3000 die het weekeinde deT _DioRkeren DEN HAAG/EINDHOVEN (ANP/GPD) Justitie experimen teert met een nieuwe aanpak om 'kansloze' asielzoekers snel Neder land weer uit te krijgen. Zestien Roemenen die zich afgelopen maandag bij de vreemdelingenpoli tie in Eindhoven meldden, kregen te horen dat hun asielverzoek geen enkele kans maakte. Mochten ze het verzoek handhaven, dan zouden ze direct in de cel worden gestopt om daar te wachten tot een kort geding. Justitie had al ruimte gereserveerd bij de rechtbank in Den Bosch. De Roemenen kozen eieren voor hun geld en verdwenen. Of ze Neder- deeld. land hebben verlaten, is onbekend. Volgens het ministerie van justi tie gaat het bij de nieuwe aanpak Staatssecretaris Kosto (justitie) beraadt zich nog deze week over de vraag of de nieuwe aanpak beleid moet worden. De afgelopen maan den hebben zich in Nederland 398 Roemenen en 158 Polen aangemeld voor asiel. Volgens Justitie geeft het beleid in die landen geen reden meer om in een Westeuropees land politiek asiel aan te vragen. Meestal zouden de asielzoekers uit puur economische motieven komen. On danks de volgens het ministerie flinterdunne verhalen van deze mensen wordt iedere asielzoeker persoonlijk op zijn aanvraag beoor- Justitie besloot tot de proef nadat Eindhoven had gemeld het grote onzichtbaar voor vijandelijke radar 2S= f j» Volgens militaire leiders in het Pen- troepenzendingen toegezegd. Jordanië b.nnenvallen als de haven herstel van de ontredderd tagon wil Bush de troepensterkte Op een persconferentie in Was- opvoeren tot 200.000. De president hington was Bush gisteren bijzon- Akaba wordt afgesloten, overweegt het leger in de hoogste kelijk v ontredderde econo- belangrijk deel afhan- steun uit het westen. Op- opengevallen taken moeten overne- die hij een leugenaar noemde. Hij men. zei zich weinig aan te trekken Aan de andere kant van de grens voorstellen van de Iraakse leider, is ook de opbouw van de Arabische De toon v de Jordaanse koning te zwak de aanwezigheid van Iraakse ziiJT Dersconferente troepen op zijn grondgebied tegen zijn persconierente h_„jpn Tn Jaf am7al mil: i het eten kunnen gooien. proef en wordt die alleen aantal asielzoekers niet toegepast bij Roemenen. Naast de kunnen. Gisteren meldden zich op- groep in Einhoven werden ook der tien Roemenen in Aalten, Stevens beek en Den Bosch met de versnel- gang de procedure geconfronteerd. Over de resultaten kan Justitie nog niets zeggen. enkele Roemenen in Eindho- Zij zijn weer in de normale zaken opgenomen, waar- Li.. de hele zomercol- NU lectie halve prijs Botermarkt 14, Leiden. Skutsje omgeslagen: opvarenden gered IJMUIDEN (ANP) - Onder coördi- natie van het Kustwachtcentrum in IJmuiden zijn vanochtend 12 opva renden van een omgeslagen Lem- ster skutsje uit het IJsselmeer ge red. Het vaartuig was rond 10.40 uur in de harde wind gekapseisd en ge zonken, aldus het Kustwachtcen trum. Het ongeval gebeurde nabij de zo geheten Rotterdamse Hoek op on geveer anderhalve kilometer uit de kust. De juiste toedracht van het kapseizen is de Kustwacht nog on duidelijk. Evenmin is bekend of het schip aan een wedstrijd deelnam. Een Lynx-helikopter van het ma rine-vliegkamp De Kooy,_een heli kopter van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie, de reddingboten Wouter Vaartjes en Jansje Baart en twee passerende schepen haalden de 12 opvarenden uit het water. Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur ongeveer 12 graden. Middagtemperatuur om streeks 19 graden. Wind uit zuidwest tot west, matig, aan de kust af en toe krachtig, in bet Waddengebied nu en dan hard. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Perioden met zon en tijdens het weekeinde mogelijk een bui. Middagtemperatuur oplopend van 20 naar 23 graden. 22 PAGINA'S te houden. In dat geval taire actie lijk. Hussein beloofde gisteren zijn mili- troepen uit Iran terug te trekken en Israël onvermijde- 30.000 Iraanse krijgsgevangenen vrij te laten. bij ze worden geregistreerd een opvangcentrum worden verwe zen in afwachting van een besluit over hun asielaanvraag. Vluchtelingenwerk Nederland meent dat het juridisch onhoudbaar is iemand in de cel te gooien als hij zijn asielaanvraag niet in wil trek ken. Volgens woordvoerder Voets geldt die redenering ook als tevoren duidelijk is dat het verzoek geen kans maakt. "Als dit tot nieuw be- tochWeerstV wordengoedgekeurd Een Jordaanse vrachtwagen op weg naar de grens met Irak passeert een bord waarop de afstand staat die hij door de Tweede Kamer intussen heeft afgelegd na vertrek uit de Jordaanse havenstad Akaba. Naar verwachting zal de Amerikaanse Kom van hpt nrnhlppm is de president George Bush in zijn gesprek vandaag met koning Hussein van Jordanië het feit aan de orde stellen dat dwang waarmee asielzoekers door Jordanië het handelsembargo schendt dat de VN Irak hebben opgelegd. (toto ap> aanpak van Justitie wor- ~j VELSEN-NOORD (GPD) Bij het lopende reorganisatie, die aan het staalconcern Hoogovens, waar on- einde van dit jaar afloopt. Voor de geveer 16.000 mensen werken, ver- periode 1991-1995 zit een nieuw vyf- dwijnen vanaf volgend jaar 3000 tot jarenplan in de pen, waarbij een ver- 3300 banen in vijfjaar tijd. Topman gelijkbaar aantal banen verdwijnt. Van Royen zei gisteren bij de pre- "Concrete cijfers kunnen we nog sentatie van de halfjaarcijfers met niet geven, omdat de plannen nog dit plan fors te willen snoeien in niet zijn uitgewerkt", zei Van loonkosten van het staalconcern. Royen. De verdwijning van de werknemers Met het huidige bezuinigspro- zal verlopen zonder gedwongen gramma heeft Hoogovens de pro ontslagen. ductiviteit met 20 procent opge- De afgelopen vijf jaar gingen al krikt en 75 miljoen gulden per jaar ongeveer 3000 banen verloren bij de bespaard. Voor de komende perio de, waarvoor nu een 'Masterplan' den geconfronteerd. "Het is wel gelijk iemand snel het land uit te zetten, als hij vrijwillig zijn asielaan vraag intrekt. Maar als dat onder dwang gebeurt, dan is dat niet vol- OOST-BERLIJN (GPD/AP) In gens de wet", aldus Voets. Roemenië staat bij Vluchtelin genwerk nog wel te boek als een land waar burgers niet vrij zijn de DDR i steeds nieuwe miljarden in Bonn ciaal-democratische ministers regeringscrisis ont- vroeg, terwijl hij geen zinnige beste- het Oostduitse kabinet. Swingcafé d' Overkant is vrijdag 17 en zaterdag 18 augustus weer open!!!! Toegang uitsluitend op vertoon van college kaart of lidmaatschap Tot ziens staan nadat minister-president Lo- ding zou hebben gevonden voor de Overigens heeft de regerende thar de Maizière vier ministers heeft beschikbaar gestelde miljarden. De CDU ook haar secretaris-generaal wordt uitgewerkt, wil Hoogovens nog eens 100 miljoen gulden per jaar besparen. Daarvoor moet de huidige kostprijs met 12,5 procent omlaag, dat wil zeggen 100 gulden per ton staal. Van Royen: "Een ver dere kostenverlaging is nodig. Con currerende staalbedrijven in Euro pa gaan ook steeds efficiënter wer ken". Vakbondsbesuurder Schalkx van de FNV betwijfelt of het snijden in de arbeidsplaatsen lukt via natuur lijk verloop. zie pagina 5: winst5 Hoogovens daalt drastisch ontslagen. De maatregel is een reac- premier spi politieke vervolging. Voets: "Wij tie op de groeiende sociale onrust i.. vinden dat de situatie in Roemenië het land. Ruim 300.000 woedende alle aanleiding geeft om asielaan- mensen verzamelden zich gisteren vragen van Roemenen zorgvuldig in alle grote Oostduitse steden voor te bekijken. Anders ligt het met protestacties. vluchtelingen uit Polen, Tsjechos- Minister van financiën Romberg lowaküe en Hongarije. In hun lan- (SPD) ging de laan uit omdat hij (pagina 5: Honderdduizenden Oost duitse boeren demonstreren voor 'naakt overleven') Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175,2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor Zie advertentie op pagina 16 onoverbrugbare Kirchner op non-actief gezet, omdat meningsverschillen. h(j ervan wordt beschuldigd 15 jaar I De partijloze landbouwminister lang voor de Staatsveiligheids- Pollack, die gisteren kort voor zijn dienst te hebben gewerkt. Kirchner ontslag nog door woedende boeren heeft steeds ontkend als Stasi-infor- I was gemolesteerd, wordt verant- mant actief te zijn geweest, woordelijk gesteld voor de crisis in de agrarische sector. Een derde mi nister, De Maizières partijgenoot Pohl, is op eigen verzoek ontslagen. Hij was er niet in geslaagd de econo mie drastisch te herstructuren. Ook minister van justitie Wunsche ver trekt vrijwillig. Hij lag al maanden onder vuur omdat hij vroeger onder het communistische regime dezelf de functie heeft bekleed. De ontslagen bewindslieden zul len niet worden vervangen. Staats secretarissen nemen hun taak over tot de aansluiting bij de Bondsrepu bliek, die hoogtswaarschijnlijk op 14 opktober zal geschieden. SPD-fractieleider Thierse zei dat dit een faillissementsverklaring van De Maizière is. Hij wil, na het ont slag van minister Romberg, dat de sociaal-democraten uit de coalitie regering stappen. "Persoonlijk kan ik me niet voorstellen dat we door gaan met deze premier", aldus Thierse vanmorgen voor de West- Berljjnse radio. Er zitten nog vijf so- Zaterdag, 18 augustus in zes^zalen van Hotel Oranje/Boulevard H°tel INTERNATIONAAL JAZZFESTIVAL N00RDW1JK *90 Haiboui Jazzband. Bemhard Berkhout Swingmates. Rob Hoeke. Adnenne West (USA). Trio Rob Agerbeek. Trio Dolf de Vries e v a. VoomrkooD: VW-bespreekburo's en aterdeg san de ml. Tel. inloinvlie VW «oord»;*, 01719-19321 I óók voor een blik over onze grenzen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts 127,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74.15* Wij nemen een jaarabonnement f 285.50 Voor het abonoement ingaat omvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat v Naam Adres - r toepassing is) Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1