Huisarts mag zich vrij vestigen 'Blootleggen van nomadenkamp inspanningen meer dan waard' Ziekenhuizen maken zich zelden druk om hun afval WV Zuid-Holland vraagt om forse verhoging subsidie 0uöilicutos LHV: 'Eerst hartig gesprek met staatssecretaris' DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1990 REGIO PAGINA 13 UTRECHT/RIJSWIJK - Het inte resseert de directies van ziekenhui zen en verpleeghuizen nauwelijks wat er met het afval van hun instel lingen gebeurt. Dat blijkt uit een on derzoek van de regionale milieu-in spectie in Utrecht. Volgens de Utrechtse inspecteur J. van Kessel geldt dit niet alleen voor deze pro vincie. "Ik denk datje de lijn die we in Utrecht hebben aangetroffen, be hoorlijk kunt doortrekken naar een landelijk niveau". De inzameling en verwijdering van de afvalstromen, in ziekenhui zen en verpleeghuizen, die soms niet eens over de vereiste hinder wet- en lozingsvergunningen be schikken, onttrekt zich volgens de regionale inspectie vaak geheel aan het gezichtsveld van de directies. "Die taak is ondergebracht bij de technische dienst, uit het zicht van de directie", aldus Van Kessel. "De Resultaat onderzoek milieu-inspectie: zorg voor afvalstoffen is vaak geen zorg voor de directies. Zij springen er nogal eens lichtvaardig mee om". Meestal zijn het derden die het af val 'op basis van heel duistere af spraken' afvoeren. De weg om er mee te gaan knoeien, ligt daardoor wagenwijd open. Een voorbeeld daarvan vormt de affaire Acade misch Ziekenhuis Leiden en de Ha- zerswoudse afvaltransporteur Kemp, die tot gerechtelijke stappen leidde. Voor inzamelaars is het betrekke lijk eenvoudig om 'dure' afvalstof fen, zoals bloed en anatomisch af val, te vermengen met afval uit bij voorbeeld keukens, dat veel goed koper te verwerken is. Voor de inza melaars is dat een lucratieve bezig heid. Uit het onderzoek blijkt voorts dat de kosten voor afvalverwerking in de ene instelling veel hoger zijn dan in de andere. Gemiddeld wordt er 180 gulden per ton aan uitgege ven. Van Kessel: "Maar voor het ene ziekenhuis is dat minder dan 100 gulden en voor het andere is het meer dan 400 gulden". Ten slotte toont het onderzoek aan dat er 30 procent meer afval uit ziekenhuizen komt dan de hoeveelheid waarin in het provinciale afvalstoffenplan re kening is gehouden. Niet verontrust Van Kessel pleit ervoor dat de provincie, als uitvoerder van de Af valstoffenwet, een meer alerte hou ding aanneemt. De ziekenhuisdi recties hebben het advies gekregen zorgvuldiger met hun afval om te springen. "Er zit per slot van reke ning van alles bij: chemisch afval en bacteriologisch besmette resten", aldus Van Kessel. De Zuidhollandse regionale inspec tie is niet verontrust door het Utrechtse onderzoek. Volgens woordvoerder R.J. Lahr maken de meeste ziekenhuisdirecties inder daad geen probleem van hun afval. "Maar ze hóeven er ook geen pro bleem van te maken. Vooral in Utrecht niet, waar de provincie niet erg uit de startblokken is gekomen met het provinciale afvalplan". In Zuid-Holland staat het er beter voor, meent Lahr. Het bestuur van deze provincie heeft zijn afval stoffenplan, waarin ook is vastge legd hoe moet worden omgespron gen met ziekenhuisafval, afgerond. Het wachten is nog op goedkeuring van de Kroon, die een dezer dagen kan afkomen. Lahr ontkent niet dat er soms wat zorgeloos met ziekenhuisafval wordt omgesprongen. "Maar dat wil niet zeggen dat er onzorgvuldig mee wordt omgegaan. De manier waarop dit vuil wordt verwerkt, is een geaccepteerde praktijk. En ik ben er van overtuigd dat er geen verwijtbare dingen gebeuren". Het probleem met ziekenhuisaf val is volgens Lahr dat tot voor kort nauwelijks was gedefinieerd wat daar nu precies onder moet worden verstaan. Het was dus ook niet be kend wat er dus feitelijk apart moest worden gehouden. "Het rijk heeft die definitie pas vorig jaar ge geven. Deze is door de provincie Zuid-Holland inmiddels keurig in haar afvalstoffenplan verwerkt. Utrecht heeft dat nog niet gedaan. Daar is nog niet meer dan een eerste aanzet gemaakt voor het afvalplan". Dat ziekenhuisafval nu soms wordt vermengd met keukenafval, vindt Lahr ook weer niet zo'n pro bleem. "In Zuid-Holland wordt al les toch verbrand. Als anatomische resten en besmette spullen er maar buiten worden gehouden. En dat gebeurt nu ook". DELFT - De provinciale VVV van Zuid-Holland wil dat haar subsidie wordt verdubbeld tot 685.000 gul den per jaar. Alleen op die manier kan ze alle noodzakelijke werk zaamheden verrichten. Verder vraagt de WV van de provincie een eenmalige bijdrage van 180.000 gul den voor een geautomatiseerd in formatiesysteem. Dit blijkt uit het beleidsplan voor de jaren '90 dat de Zuidhollandse WV volgende week officieel presenteert. De WV in deze provincie is overigens de slechtst gesubsidieerde in Neder land. De andere provinciale VW's krijgen een bijdrage die twee, drie en soms zelfs vier keer zo hoog is. De Zuidhollandse toeristenorga nisatie heeft de provincie in 1986 al gevraagd de subsidie op te schroe ven tot ruim een half miljoen gul den per jaar. Provinciale Staten wil den echter niet verder gaan dan een bijdrage van 330.000 gulden. Dat is te weinig, vindt de VW, om alle ta ken goed uit te voeren. Het geldge brek wordt nog nijpender als de provincie het toerisme - volgens de EG in het jaar 2000 de belangrijkste economische sector - flink wil be vorderen, en daarbü vooral de VW wil inschakelen, Door de lage subsidie komt de VW niet toe aan het 'bewerken' van speciale groepen toeristen, die belangrijk kunnen zijn voor Zuid- Holland. Evenmin lukt het haar om extra aandacht te schenken aan in teressante regio's, zoals het Plas- sengebied, het Groene Hart en de Zuidhollandse eilanden. De promo tie zelf moet ze trouwens ook vrij beperkt houden. De VW heeft geen mensen om de pers actief te benaderen en geen geld om op grote schaal advertenties te plaatsen. 'Personeelstekort bollenteelt loopt in oktober snel op' HEERHUGOWAARD - Als minis ter De Vries van sociale zaken het aantrekken van niet-EG-werkne- mers blijft verbieden, dreigen voor de bollensector vanaf oktober enor me personeelstekorten. Dat stelt de stichting Fleurasyl, die de juridi sche belangen behartigt van bollen- kwekers die op zoek zijn naar ar beidskrachten. In de bollenstreken van Noord en Zuid-Holland werkten de afgelo pen jaren duizenden illegale Polen. Minister De Vries heeft dit nu ver boden omdat Nederland voldoende werkzoekenden heeft. Pas als in Ne derland, of de EG, niet genoeg be- lanstellenden zijn te vinden, mogen Polen worden aangetrokken. Vol gens Fleurasyl lijdt de bollensector onder deze 'halsstarrige houding' van de bewindsman. In het bijna af gelopen zomerseizoen vielen de problemen mee, dank zij door de in zet van scholieren en studenten. Met het lelie-seizoen voor de deur verwacht Fleurasyl echter 'een hoop narigheid' om het werk op tijd klaar te krijgen. De begeleiding van de plaatselij ke VW's - volgens de provincale or ganisatie een zeer belangrijk onder deel - komt door personeelsgebrek ook al niet zo erg van de grond. De problemen WQrden nog verergeid doordat de salarissen voor de mede werkers omhoog moeten nu er lan delijke afspraken zijn gemaakt over de arbeidsvoorwaarden van VW- medewerkers. Alles bij elkaar genomen, moet de subsidie van de provincie omhoog van 330.000 gulden naar 685.000 gul den per jaar. Daarnaast zal de pro vincie nog een kleine twee ton op ta fel moeten leggen voor het zogehe ten NBTIS-systeem. Dat is een lan delijke databank voor toeristische informatie en dienstverlening. Op Zuid-Holland na zijn alle provin ciale VW's inmiddels aangesloten op dit computernetwerk. - Een geestelijke te Nieuw-Or- leans heeft aan de Engelsche re geering een afschrift gezonden van een bekentenis, welke een daar overleden Engelschman voor zijn dood heeft afgelegd. De man verklaarde, dat hij de moordenaar is van een jachtop ziener, die in 1857 in Cheshire werd vermoord. Wegens dezen moord werd een zekere Blagg ter dood veroordeeld en opgehan gen. Een der bewijzen voor Blaggs schuld was, dat zijne schoenen juist pasten in de spo ren, welke bij het lijk werden ge vonden. De ware moordenaar verklaarde nu, dat hij den moord had gepleegd en daar voor de schoenen van Blagg had aangetrokken. Vijf en twintig jaar: - KERKELIJK 'LEVEN WIJSZYNSKI ROEPT OP TOT WERELDVREDE Kardinaal Wyszinski heeft zon dag een oproep tot wereldvrede gericht in een preek voor onge veer 80.000 r. katholieke pel grims bij de heilige schrijn van Polen. "Wij hebben harten meer nodig dan staal, liefde meer no dig dan goederen. Wij hebben vrede nodig',, aldus de primaat. De kardinaal bracht in herinne ring, dat het Vaticaans concilie verleden jaar herfst een Pools initiatief heeft goedgekeurd waarbij de maagd Maria tot moeder van de kerk werd ver klaard. Hij zei, dat een dergelij ke stap nodig was voor de heden daagse wereld, een wereld van koude harten, stalen kamers, een wereld met dood en verderf zaai ende vliegende forten, een we reld van mensen die zo koud zijn als ijzer."Wyszinski zei dat een dergelijke wereld meer dan iets anders de moederlijke liefde van de maagd Maria nodig heeft. LEIDEN/ALP HEN/UTRECHT - De Lan delijke Huisartsen Vereni ging zet vraagtekens bij het nut van een ongebreidelde instroom van huisartsen. De wet maakt zo'n instroom op 1 januari 1991 mogelijk. Huisartsen mogen zich dan vrij vestigen. LHV-voorzit- ter A.M.C. van de Zandt zegt, dat op basis van prijs con currentie moet worden voor komen. De kwaliteit van de zorg moet voorop staan. Staatssecretaris Simons van Volks gezondheid trekt met ingang van het volgend jaar het vestigingsbe- sluit in. Gemeenten staan dan bui tenspel en mogen zich niet langer bemoeien met vestiging en sprei ding van huisartsen. De regeling, die in 1986 werd ingevoerd, past niet langer meer in de plannen van het kabinet. De stap die de staatssecretaris nu zet, hoort bij een ingrijpende veran dering in de structuur en financie ring van de gezondheidszorg en maatschappelijke dienstverlening. Hierin krijgt de huisarts meer ver antwoordelijkheid. De arts en de verzekeraar moeten afspraken ma ken over prijs, kwaliteit en omvang van de zorg. Ook dit moet op 1 janu ari zijn geregeld. LHV-voorzitter Van de Zandt stelt dat er van afschaffen geen sprake kan zijn indien de kwestie niet goed is geregeld. De vestigings regeling waar de staatssecretaris nu van af wil, heeft volgens Van de Zandt goed gewerkt. Zowel voor de zittende huisarts als de arts die op zoek was naar een praktijk. De LHV is al geruime tijd in gesprek met verzekeraars over de op handen zijnde veranderingen. Gesprekken, die in een gevorderd stadium verke ren. Maar het isJcort dag, voegt hij er onmiddellijk aan toe. Van de Zandt is van mening dat de staatssecreta ris zich moet gaan beraden over de datum van invoering. Onderhandelen De LHV-voorzitter: "Indien Simons de zaak regelt zoals hij nu wil, dan is er geen sprake van evenwicht tus sen de financier (verzekering) en de aanbieder (arts) van gezondheids zorg. Een huisarts moet voor zijn patiënten zorgen en niet plaatsne men achter de onderhandelingsta fel. Daarover heeft de LHV volgen de week een hartig gesprek met de staatssecretaris. Simons wil van al les, maar hij moet het de huisarts dan ook wel mogelijk maken. Wij wijzen zijn beleid zeker niet af. Hij wil kwaliteit, wij willen dat even eens. Maar dan moet de mogelijk heid worden geboden". De Leidse arts Zaaijer, voorzitter van de plaatselijke huisartsenvere niging, zegt dat de situatie zoals de staatssecretaris nu wil, niet onbe kend is. Vóór de invoering van het vestigingsbeleid was er een vesti gingscommissie in de huisartsen groep. "En die stellen we weer in", zegt Zaaijer. "Ik denk dat je op die manier ook de garantie hebt dat zich niet iemand vestigt die niet ge wenst is. Maar 'wilde' vestigingen behoren nu weer tot de mogelijk heid. Ik zie ze liever niet, maar het kan wel". Zou een 'wilde' huisarts zich in Leiden vestigen, dan krijgt hij het heel moeilijk, voorspelt Zaaijer. "Omdat er in Leiden geen grote groeidelen meer zijn", legt hij uit. "De komende huisarts moet veel in vesteren en krijgt er hoogstwaar- Rookgasreiniger AVR kost 400 miljoen ROTTERDAM - Als eerste afvalver werkingsbedrijf in ons land wordt binnenkort bij de Afvalverwerking Rijnmond begpnnen met de bouw van een uiterst moderne rookgas reiniger. De installatie moet eind 1993 gereed zijn. De rookgasrei- nigeer vergt een gigantische inves tering van ongeveer 400 miljoen gulden. De rookgasreinigingsinstallatie moet er voor zorgen dat de AVR geen schadelijke stoffen uitstoot. Hiervoor is een uiterst gecompli ceerde installatie nodig. Maandag 27 augustus wordt het contract met de bouwer getekend. Gezien het unieke van de opdracht geschiedt de ondertekening in aan wezigheid van tal van genodigden met enig feestelijk gedruis aan de boord van de rondvaartboot Pieter Caland. schijnlijk weinig voor terug. Neem de nieuwbouwwijk Stevenshof die praktisch is vol gebouwd. Een nieu we praktijk heeft daar geen kans van slagen". Stok Heeft voorzitter Zaaijer een stok achter de deur om een ongewenste vestiging tegen te gaan? "Ja", zegt hij. "Als we de regels van zo'n vier jaar geleden weer gaan hanteren, dan betekent dat dat een 'wilde' huisarts wordt uitgesloten voor waarneming. De betrokken arts moet dan zijn eigen boontjes dop pen en zeven dagen per week 24 uur lang bereikbaar zijn. Ik denk dat zo iets de kwaliteit van de zorg niet ten goede komt. Zo'n waarneming kun je als een vorm van verdediging be schouwen". Stappen op voorhand zullen de Leidse huisartsen niet zetten: ze wachten eerst de richtlijnen van de LHV af. Onderling gaan ze wel kij ken hoe ongewenste praktijkvesti gingen kunnen worden voorkomen. Al te grote problemen verwacht Zaaijer overigens niet, omdat er, volgens hem, maar weinig huisart sen zijn die willen instromen. "Als je twee jaar geleden een oproep deed met de melding dat er ruimte voor een nieuwe praktijk was, dan kreeg je meer dan honderd reacties. Krijg je er nu tien, dan mag je blij zijn. Kortom, de huisartsen staan niet te trappelen. Hoe dat komt? Er worden minder huisartsen opgeleid 'Geen poppenspreekuur houden' Concurrentie die optreedt bij eventuele 'wilde' vestigingen vindt de Alphense huisarts Wijnmaalen op zich gezond. "Als er maar niet té veel artsen komen. Dat is ook weer niet goed. Dan krijg je zoiets als zich in Den Haag heeft voorgedaan: de huisarts ging een poppenspreekuur houden. Op dat soort excessen zitten we natuurlijk niet wachten. Ge woon lachwekkend. Het waarom daarvan is duidelijk: het was hem om de kleintjes te doen. Gezonde concurrentie, okay, maar zo'n Haagse toestand keur ik af". en de opleiding duurt een jaar lan ger". Alphen Voorzitter P. Wijnmaalen van de huisartsenvereniging Alphen en omstreken is van mening dat er niet zo heel erg veel verandert. Wat de Alphense situatie betreft verdwij nen de bemoeienissen van mensen die toch al niet zo veel met het vesti gen te maken hadden. Alphen heeft nooit echte problemen op dit ter rein gekend, zegt Wijnmaalen. De Alphense voorzitter stelt eveneens dat er zelfs sprake is van een huisartsentekort. Een stad als Rotterdam heeft dat al aan den lijve ondervonden. Moeilijkheden ziet hij dan ook niet zo snel opdoemen. "Wij hebben een vestigingsbeleid dat al vijftien jaar van kracht is en van kracht blijft. Het beleid van de gemeente heeft daar nauwelijks in vloed op. Als er in Alphen geen plaats is voor een nieuwe huisarts, dan raden wij het ook af om zich te vestigen. Komt hij toch, ja, dan is het leven en laten leven. Hij gaat dan wel tegen de uitdrukkelijke wens van de huisartsen in en hoeft niet te rekenen op steun. Inderdaad, wij hebben een 'wilde' vestiging ge had. Dat gebeurde in een nieuwe wijk. De arts vestigde zich daar net iets eerder dan de arts die wij er hadden gedacht. Dat was verve lend. Maar gelukkig groeide de wijk heel snel. Het tij heeft zich ten goe de gekeerd". De Leidse archeoloog Eelco Rensink met rechts de man die de ontdekking deed die tot het blootleggen van het nomadenkamp leidde, de mijnbouwdeskundige Lambert Blezer. Hij wijkt geen minuut van de zijde van de Leidse wetenschapper. (foto gpd) Leidse onderzoekers op Eyserheide in Limburg enthousiast EYSERHEIDE (GPD) Naza ten van de bekende Franse grot- tenschilders hebben ooit ge kampeerd op de Eyserheide, een van de mooiste plekjes van het Zuidlimburgse heuvelland. De archeoloog Eelco Rensink (28) van het Instituut voor Pre historie van de Leidse universi teit heeft dat nu zo'n 12.000 jaar later aan de hand van tientallen vuuvsteenresten vastgesteld. De vondsten zijn gedaan op de akker van landbouwer Bindels uit Wahlwiller (gemeente Wittem), waar studenten en amateur-archeologen sinds 2 juli monnikenwerk verrichten door de grond centimeter voor centimeter te onderzoeken. "Belangwekkend ofn een goed beeld te krijgen van het zogenaamde Magdaleniën, de laatste periode van het stenen tijdperk. De stenen vertonen duidelijk sporen van gebruik en dat zie je niet vaak omdat de chemische processen in de bo dem veelal die sporen vernieti gen. Op het moment dat ik vanuit Limburg informatie kreeg over de mogelijke vondsten wist ik dat het belang rijk was en ben gaan kijken. Di rect daarna zijn pogingen ge daan deze expeditie van de grond te krijgen", zegt de Eelco Rensink. Lambert Blezer (58), mijn- bouwkundige uit Ubachsberg en amateur-geoloog en archeo loog pur sang, is de man die Rensink en zijn studenten at tent maakte op de vondsten in Wittem. Rensink: "Vier jaar ge leden waren al vondsten gedaan in Mesch en wat Blezer had ge vonden had, paste precies in de voorstellingen die er waren over de trek van de nomaden in dit deel van Europa. Wij zijn niet teleurgesteld. We hebben heel veel schrabbers - stene*n voorwerp om mee te schrapen - boren en speren in prima staat gevonden. Het zijn voorwerpen waarmee rendieren werden ge vild, huiden schoongemaakt en dergelijke. Resten van mens of dier zijn niet gevonden, die zijn geheel vergaan". Blezer, die al twee maanden da gelijks bij de opgravingen is te vinden, is duidelijk trots op zijn inbreng. "Ik heb in deze streken wel meer zaken ontdekt. Vanuit mijn vak als mijnbouwkundige - ik heb bij de mijn Laura in Ey- gelshoven gewerkt - ben ik al tijd erg geïnteresseerd geweest in geologische ontwikkelingen. De stap naar de archeologie is daarna snel gemaakt. Hier in het korenveld was het een speerpunt die zo gaaf was dat het zeker was dat er meer moest zijn. Ik heb direct alarm gesla gen". Rensink en zijn studenten hebben ook tijdens de voorbije hittegolf doorgewerkt op wat ze zelf noemen "een van de mooi ste plekjes van Nederland". Rensink: "De mensen van Ey serheide waren zeer begaan met ons lot en hebben gezorgd voor parasols tegen de hitte. Ook landbouwer Bindels heeft alle medewerking verleend. Al leen de subsidie ,die de gemeen te Wittem denkt uit te trekken, is wat mager", zegt Eelco Ren sink zuinig. Millimeter voor millimeter wordt de keiharde bodem afge schraapt, elke korrel zand gaat in een zeef. In de bouwkeet groeit het aantal genummerde plastic zakjes met vuurstenen voorwerpen gestaag. Te koud Rensink: "Straks gaat alles mee naar onze dependance in Maast richt van waaruit wij elk dag hier de Eyserheide optrekken. Nog tot eind augustus zijn we bezig voor we deze bouwplaats hebben uitgekamd. Dan is pre cies aan te geven hoe groot het nomadenkamp is geweest. Vrij wel zeker zijn ze hier neerge streken omdat het in Holland te koud was geworden. Later is die trek verder zuidelijker doorge gaan". De resultaten van het onder zoek worden tezijnertijd neer gelegd in een rapport, dat uit eindelijk een duidelijk over zicht moet geven van de laatste periode van het stenen tijdperk. Katwijk beraadt zich verder over vestiging arts KATWIJK - Katwijk gaat zich volgende maand beraden over de nieuwe situatie die ontstaat wan neer de gemeente zich niet meer mag bemoeien met de vestiging en spreiding van huisartsen. Sinds 1987 loopt in de kustplaats een procedure over de vestiging van een homeopatisch arts. Het aantrekken van een zo'n arts is al een aantal keren afgeketst, mede omdat de Katwijkse huisartsen voorwaarden stellen aan de waar nemersregeling. Een aantal kan didaten heeft daardoor in een vroeg stadium afgehaakt. Vol gens wethouder H. van Mierlo zijn er geen geschikte kandidaten gevonden. "We hebben kennis genomen van de mededeling", zegt Van Mierlo, die in september de vesti gingscommissie bijeen zal roepen om te kijken welke stappen er nog kunnen worden onderno men. Van Mierlo ziet voorlopig twee mogelijkheden. Katwijk kan de procedure versnellen en voor 1 januari 1991 een vergun ning afgeven aan een homeopa tisch arts. Daarnaast kan de ge meente wachten tot volgend jaar en kijken of er een arts is die zich Wethouder Van Mierlo: "In sep tember verder praten". (foto Dick Hogpwoning) uit zichzelf in Katwijk vestigt. In dat geval speelt nog altijd het pro bleem van de praktijkwaarne ming. Als de Katwijkse artsen niet voor hun nieuwe collega wil len waarnemen, wordt het de nieuwe arts extra moeilijk ge maakt. Op die manier houden de plaatselijke huisartsen toch een zekere greep op een vrije vesti ging, beaamt ook Van Mierlo. J. Henneman, woordvoerder van de Katwijkse huisartsen, was gisteren wegens vakantie niet voor commentaar bereikbaar.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13