Nog steeds geen spoor van oude kasteel Roucoop Vertraging dreigt voor aanleg brug Gasleidingen naar 22 woningen in afgelegen polders Warmond Tijdelijk spoor van halve kilometer op Katwijkse kade Autodief verraadt zichzelf DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1990 REGIO LEIDEN Opgegraven resten te bezichtigen voor ze onder Voorschotens bedrijf verdwijnen VOORSCHOTEN - De opgegra ven resten van de Voorschoten- se buitenplaats Roucoop hoe ven niet te wijken voor de nieu we bedrijfshal van Mobrero. In goed overleg met archeologen is besloten de gevonden muren in zand in te bedden en het hei en tot de randen te beperken. Als de bedrijfshal in de toe komst het veld mocht ruimen, staat niets een hernieuwde op graving in de weg. Tegen die tijd zijn misschien ook de fun damenten van de buitenplaats en het oudere kasteel gevon den. Dit werd gistermiddag tijdens een persconferentie gemeld door de lei der van de opgravingen, D. van der Kooij. Hij is lid van de Archeologi sche Werkgemeenschap Nederland en graaft sinds 11 juni met andere vrijwilligers van de regionale afde ling op de vindplaats aan het einde van het industrieterrein Rouw kooplaan. In de eerste weken werd het ge bied achter het oude pand van Mo brero afgesloten en bewaakt. Zater dag kunnen belangstellenden van tien tot twee uur komen kijken naar de gedeeltelijk blootgelegde slot gracht met waterput en een deel van het voorplein. Van het landhuis zelf, dat in 1587 werd gebouwd en begin vorige eeuw verdween, is niets te zien. Evenmin zijn er fundamenten gevonden van kasteel Roucoop dat tijdens het beleg van Leiden is ver woest en waarvan slechts één sum miere vermelding bestaat uit de 16de eeuw. Een vitrine met vondsten is vanaf morgen te bezichtigen in de hal van het gemeentehuis. Het gaat vooral om gebruiksvoorwerpen als kopjes, bewerkte flesjes, schalen, kleding haakjes, gordeltjes en pijpekoppen. De vondsten behoren het Ryk toe en zijn slechts in bruikleen bij de gemeente. De meeste voorwerpen komen uit de 17de en 18de eeuw en brengen archeologen niet dichter bij de oudste versie van het kasteel. Greppel Een stuk greppel uit de veertiende eeuw kan de eerste bebouwing mar keren, maar volgens de onderzoe kers is er weinig aan af te lezen. Ze vragen zich zelfs af of het bij het complex heeft gehoord. Twee kloostermoppen, een stokoud bouwmateriaal, vormen evenmin een keihard bewijs. In vroeger eeu wen werden bouwmaterialen name lijk meermalen gebruikt. Is van het eerste kasteel onbe kend hoe het er uit heeft gezien, van de nieuwe versie bestaan twee schetstekeningen uit de zeventien de en achttiende eeuw. Ze tonen een buitenplaats met torentje en slotgracht; geen vooraanstaand kas teel. In die tijd woonden er redelijk welvarende mensen, variërend van advocaten en burgemeesters tot de oud-bisschop van Keulen. Deze Ge- bhard Truchness trok zich er na zijn aftreden terug met gravin Agnes van Mansfeldt, zijn toenmalige ge liefde. Anderhalve eeuw lang werd Rou coop door de Leidse familie Cu- naeus bewoond en een stukje lei steen lijkt in 1702 te zijn bekrast door de bekende nazaat Pieter Cor- nelis. Hij was burgemeester van Leiden en heeft eeuwen na zijn dood archeologen opgezadeld met de vraag of een ontwikkeld man er plezier in kan hebben gehad zijn ini tialen in een leisteen te krassen en het platte stukje steen uit het raam te gooien. Park In de tweede helft van de achttiende eeuw kwam er een park met vijver tussen Roucoop en de Vliet. In 1813 is de buitenplaats openbaar ver kocht en waarschijnlijk kort daarna gesloopt. Buurtbewoners ontferm den zich over de waardevolle mate- Het linkervoorstuk van kasteeUlandgoed Roucoop in Voorschoten. Op de voorgrond de buitenste kademuur met links de brug over de slotgracht. In het midden het voorplein met de waterput. Het voorplein loopt rechts door rialen en in de buurt van de blootge- ven gekomen. Het toont niet alleen legde brug is een plek waar eeuwen de funderingen van de stenen brug geleden cement van stenen is afge- met dubbele boog, maar ook de bre- bikt. Een historisch geval van recy- de linkerkant van de voorgracht. ding. het eerste stukje van de zijgracht, De laatste weken is de noordwest- een deel van het kasteel-eiland en hoek van het Roucoopcomplex bo- een waterput op dat eiland. Om een onder het oude bedrijfspand v echte Roucoop liggen. luxe, rechte voorgracht te krijgen dan ook snel weg in de droge bui- was de beschoeiing aan de buiten- tenlucht. kant van het water in steen uitge- De voorgracht lag vol met puin en voerd en die dikke kademuur loopt dat heeft de onderzoekers even mis- zo'n twintig meter door. De rest van leid. In mei, toen ze met lange ijze- de beschoeiing en de buitenste om- ren 'stokken in de grond prikten, grachting zijn van hout en rotten dachten ze even dat hier de bebou wing is geweest. Inmiddels weten ze dat de gracht met puin van Rou coop is gevuld. Omdat het blootleggen van een kwart van de gracht reeds de res pectabele hoeveelheid van 200 ku bieke meter puin heeft opgeleverd, moet Roucoop meer zijn geweest dan een uit de kluiten gewassen theekoepel. Zeker is echter nog niets. De fundamenten van het landhuis en zijn voorganger liggen grofweg onder het terrein van de zeeverkenners van Leif Erikson en de sloot langs de Rouwkooplaan. Op het terrein van de zeeverkenners kunnen de archeologen voorlopig niet terecht en de sloot is jaarlijks op last van de brandweer uitge diept... Bouwplannen voor de grond naast het clubgebouw zouden soe laas kunnen bieden en archeologen hopen de rest van het voorplein en de brede gracht aan de voorkant bloot te kunnen leggen zodra Mo brero van het oude naar het nieuwe bedrijfspand verhuist. Vermoedens Tot de eerste vondsten in juni wis ten archeologen niet precies waar het kasteel heeft gestaan. Kaarten van de gemeente Leiden en het Hoogheemraadschap van Rijnland wezen wel sterk in een bepaa'lde richting en daarom vroegen ze het bedrijf Mobrero enkele jaren gele den of medewerkers wel eens iets ouds hadden gevonden. Het ant woord was 'nee', maar toen de on derzoekers van de nieuwbouwplan- nen hoorden vroegen ze of ze langs mochten komen. Ze kregen in mei toestemming onderzoek te doen en na de eerste ontdekkingen werd besloten de bouwput eerder te graven. Archeo logen kregen daardoor wat meer tijd en wanneer hun opgravingen iets belangwekkends zouden ople veren, kon de bouwvergunning worden aangehouden. Dat laatste is volgens de gemeen te niet nodig en de archeologen meldden gisteren dat ze de afgra ving binnen anderhalve week kun nen afronden. Vervolgens kan er een 1600 vierkante meter grote hal komen. Sporters van het jaar gezocht in Voorschoten VOORSCHOTEN - Tot eind au gustus kunnen kandidaten wor den voorgedragen voor de eer ste zeven sportprijzen uit de Voorschotense geschiedenis. 4 oktober worden die prijzen uit gereikt in de voormalige Zilver- fabriek aan de plaatselijke Leid- seweg en op dit moment zijn er zo'n vijftien aanmeldingen. De organiserende Werkgroep Sportprijs hoopt op extra kandi daten en heeft daarom een pers bericht verstuurd. De werk groep verzucht daarin dat het geen gemakkelijke opgave zal zijn om de prijzen te verdelen 'in een dorp dat door de bank geno men - nog - niet overdreven (top- )sportief is'. Volgens het persbe richt is de jury 'ten dele zeer des kundig' en zullen de leden min stens twee avonden vergaderen over het onderscheiden van lie den die in het seizoen '89/'90 op vallend hebben gepresteerd. De prijsuitreiking moet een gezellige happening worden, maar de genomineerde teams en sporters zijn belangrijker dan de sprekers. Die sprekers moeten het dan ook kort houden. Een modeshow geeft aan dat de lo- katie tegenwoordig in handen is van een confectiebedrijf en de verschillende prijzen zijn door het bedrijfsleven beschikbaar De eerste prijs bedraagt 500 gulden, de tweede en derde prijs 250 gulden, de gemeente zorgt voor een ereprijs van 400 gulden en er zijn verschillende aanmoe digingsprijzen. Voordrachten kunnen worden gestuurd naar R. Knijnenburg, Suze Groene- wegerf 25. Organisatoren hopen de 'com plete Voorschotense sportwe reld' een positieve impuls te ge ven door jaarlijks prijzen uit te reiken. Dat veel Voorschotena ren sporten is al langer bekend, over hun niveau kan veelal wor den gediscussieerd. Volgens ju rylid en gemeente-ambtenaar P. van der Veer kun je je daarbij af vragen wat topsport is. Gaat het alleen om prestaties of ook om de training? De aanmoedigings prijzen hoeven er niet alleen voor de jeugd te zijn, maar kun nen ook naar ouderen gaan die 'goed bezig zijn'. Vervuiling geconstateerd langs Haarlemmertrekvaart Oegstgeest WARMOND - Twintig woningen en twee permanent bewoonde woon boten aan de Warmondse Zijldijk en in de Zweilanderpolder worden aangesloten op het aardgasnet. Ook de Kaagsociéteit krijgt een gasaan- sluiting. De bewoners van de afgele gen woningen betalen slechts een deel van de extra aansluitkosten, maar zijn toch nog een stuk duurder uit dan 'gewone' gasgebruikers. B en W stellen de gemeenteraad voor om bewoners 850 gulden per aansluiting zelf te laten betalen. Op r dragen de bewoners 15 procent van de totale kosten van ruim 125.000 gulden. De gemeente draait op voor de rest (ruim 100.000 gulden). Het Energiebedrijf Rijn land (EWR) zorgt voor de aanleg van de hoofdleiding aan de Zijldijk. Het aansluittarief bedraagt in Warmond 474 gulden per huis, maar voor de afgelegen woningen zou het uitkomen op gemiddeld 1223 gul den. Dat bedrag vinden B en W te hoog voor gewone huishoudens. Al leen de Kaagsociëteit betaalt in het voorstel van B en W 530 gulden ex tra wegens 'capaciteitskosten'. Een CDA-gascommissie onder zocht eerder dit jaar of het haalbaar zou zijn de 22 woningen op het aard- gasnet aan te sluiten. In haar rap port constateerde de commissie dat bewoners aan de Zijldijk minimaal 400 en maximaal 1000 gulden voor een aansluiting zouden moeten be talen. Bewoners van de Zweilander polder zouden volgens de commis sie tussen de 1300 en 1500 gulden per huis kwijt zijn. OEGSTGEEST - De bouw van de brug voor voetgangers en fietsers over de Oegstgeester Haarlemmertrekvaart dreigt te worden uitgesteld. Onderzoek heeft uitgewezen dat er een 'be perkte' bodemverontreiniging is op de plaats waar de brug moet komen. Indien de verontreiniging te fors uitvalt, kan het provinciebestuur de benodigde toestemming voor de bouw opschorten tot de grond is ge saneerd. Binnen enkele weken ver wacht de gemeente daarover uit sluitsel te krijgen. Oegstgeest en bouwer zijn over eengekomen dat de brug uiterlijk op 1 april 1991 wordt opgeleverd. Als de grond moet worden schoon gemaakt rekent een woordvoerder van de gemeente op een vertraging van 'minste enkele maanden'. De bouw van de brug zelf zou ongeveer twee a drie maanden in beslag ne- De bouw van de verbinding tus sen nieuwbouwwijk Haas wijk en het recreatiegebied-in-ontwikke- ling Klinkenbergerpias maakt deel uit van een overeenkomst die Oegstgeest eerder sloot met een projectontwikkelaar. Deze kreeg het recht een aantal woningen te bouwen tussen de villaparken Wil lemshof en Clinckenburgh en moet in ruil daarvoor een groot deel van de kosten van de brug voor zijn re kening nemen. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat Oegstgeest slechts 200.000 van de 700.000 gulden zou betalen. Later kwam daar nog 25.000 gulden bij. De gemeenteraad wilde bij na der inzien liever een betonnen brug, vanwege het gemeentelijk beleid om het gebruik van tropisch hard hout zoveel mogelijk te vermijden. Bovendien zou beton minder on derhoud vergen dan hout. LEIDERDORP - Het jeu de boulesterrein aan de Leider- dorpse Van der Marckstraat (naast wijkgebouw Het Zijl kwartier) is nog niet helemaal klaar, maar er wordt al op ge speeld. De onderlagen zijn inmiddels gestort en ingewalst. Daarop is een voorlopige toplaag van zand, fijne steen en leem aange bracht. Op dat oppervlak wordt gespeeld, vooral op zaterdag middagen. In oktober wordt het speelterrein van vereniging de Boulende Stier officieel ge opend. (foto Wim Dijkman) LEIDERDORP - Een 36-jarige Ha- agenten. genaar is vannacht door de Leider- De agenten vertelde hy een onsa- dorpse politie ontmaskerd als auto- menhangend verhaal over zijn aan- dief. Om half drie reed de man met wezigheid in het verlaten winkel een auto vanuit de parkeergarage centrum. Een telefoontje met de onder winkelcentrum Winkelhof de Haagse politie maakte duidelijk dat Engelendaal op en wekte daarmee de auto kort daarvoor in de hofstad de argwaan van surveillerende was gestolen. KATWIJK - Tijdens de Visserijda- gen is het zaterdag mogelijk op de Prins Hendrikkade in Katwijk een ritje in een trein te maken. Leden van de Nederlandse Smalspoor stichting brengen het materiaal voor het 500 meter lange traject vanuit de duinen over naar Katwijk dorp. Sponsors dragen een groot deel van de kosten voor het tijdelijke tra ject tussen het Uitwateringskanaal en de Tramstraat. Over het gewone duinspoor blijft ook zaterdag een treintje tuffen. Het idee om het treintje een keer in het Katwijkse centrum te laten rijden is een reactie op de plannen om het smalspoor uit het Katwijks duingebied te verwijderen. Met het initiatief wil de smalspoorstichting Katwijkers tonen hoe bijzonder het treintje wel is. Overigens gaan in middels stemmen op om een deel van het traject in de duinen te hand haven. Koeien blokkeren deel rijksweg 11 ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie is gisteren een kwartier bezig geweest om vier koeien de wei in te sturen. Het vier tal was de Leidse Schouw, een ge deelte van rijksweg 11, opgelopen. Het kostte de agenten enige moeite om de dieren in de goede richting te drijven. "We zijn immers geen echte cowboys", aldus de politiewoord voerder. DONDERDAG 16 AUGUSTUS Katwijk open avond in Botenhuis KNZHRM, Rijnmond, van 19.00 tot 21.30 uur. klaverjasavond bij Noord- /Noord-Oost, aanvang 20.00 uur in de Zwanenburg. Leiderdorp zomer-bridgedrive Leiderdorp- se Bridgeclub, Bernhardstraat 3. r 19.45 uur. vang 19.30 uur vanaf de politie post voor Koningin Wilhelmina Boulevard. orgelconcert door Klaas Jan Mulder (verzoekprogramma), aanvang 20.15 uur in de Grote of St Jeroenskerk. Wassenaar Zomerfeest: spellencircuit Hof- campweg (19.00 uur). Katwijk Visserijdagen: vlootschouw voor de kust, ringrijden, optreden diverse muziekgroepen en om 22.00 uur vuurwerk. opening 'Oranje-expositie' in de Roskam, aanvang 20.00 uur. Leiden film: 'Het land van mijn ouders'. Marion Bloem op zoek naar haar Indische achtergrond, aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Roordwijk poppentheater met André Ver hagen, aanvang 15.00 uur in het Voorhout vakantieaktiviteiten: tekenfilms vooralle leeftijden, aanvang 14.00 uur in De Spelewey. Wassenaar Zomerfeest: waterfestijn in Sterrenbad (vanaf 9.30 uur), Jeu de Boules bij sporthal (14.00 uur), avondspelen op terrein Hofcamp- weg (19.00 uur). ZATERDAG 18 AUGUSTUS Katwijk Nationale dag Zeevisserij: vis- variamarkt, open huis viswverwer- kende bedrijven, oude ambach ten, optreden klederdrachtgroep. duinwandeling Lions, van 9.00 tot 13.00 uur vanaf pavijoen Kees van Duyn. stoomtreinritten door de Zuid duinen. vertrek ieder uur vanaf 10.00 uur bij de Criesche Wei. openluchtschaken op het schaakplein bij restaurant De Zwaan, aanvang 14.00 uur. orgelconcert door Klaas-Jan Jubilate- en Ur- 'Exelsior, aan vang 16.30 uur in de Nieuwe Kerk, Voorstraat. Leiden film: Turkse aarde. Hollandse bodem', dilemma bij besluit van Turks gezin om in Nederland te blijven, aanvang 15.00 uur, Rijks museum voor Volkenkunde. Noordwijk strandhengelwedstrijd HSV De Sportvisser, vistijd van 18.30 tot optreden van de 'Nashville Dancers', van 13.00 tot 17.00 uur op het Vuurtorenplein. band. Rob Hoeke, Bernard Berk hout en vele anderen. Hotel Oran je/Boulevard Hotel, van 20.00 tot Voorschoten bezichtiging, van de recent op gegraven restanten van het Kas- Warmond creatieve kunstmarkt op het Pleintje bij de Pomp, van 11-16 u. Wassenaar Zomerfeest: o.a. jeu de boules, ringsteken te paard, ringsteken met rijtuigen, tientonnertrekken. vanaf 10.30 uur op diverse loka- Zoeterwoude wandeltocht over 5, 10, 15. 25 of 40 km. start tussen 9.00 en 10.00 uur (40 km), overige afstan-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12