TAD LEIDEN Veel klachten over de 'Hartebrugboys' Wethouder niet enthousiast over plan voor discotheek op Driessen-parkeergarage 'Geen activiteitencentrum maar wel ouderenwoningen aan Lorentzkade' Winkeliers Haarlemmerstraat voelen zich onveilig, klanten niet Winkeliers nemen vaak recht in eigen hand Medewerker schoolbestuur verdacht van oplichting s LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1990 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN LEIDEN - Wethouder Van Rij (ruimtelijke ordening) is niet en thousiast over het idee van pro jectontwikkelaar Erica Beheer om een discotheek te bouwen bo venop de parkeergarage aan de Hooigracht. Volgens de ontwik kelaar is dit een perfecte plek voor de Koets-o-theek omdat de dancing op die locatie weinig overlast zal veroorzaken in de buurt. Van Rij denkt daar anders over. Volgens de wethouder zal een discotheek bovenop de par keergarage meer overlast opleve ren dan de ontwikkelaar denkt. Van Rij vindt het belangrijkste nadeel van de locatie Hooigracht dat de discotheek in een dicht be bouwd gebied van de binnenstad zou komen te liggen. In de ogen van de wethouder zullen daar door het in- en uitgaande verkeer, en de mensen op straat, veel meer problemen opleveren dan het ge val zou zijn als de discotheek ver plaatst wordt naar de Lammer markt. Van Rij wijst er op dat het ook de wens is van de politiek om de discotheek te vestigen nabij het uitgaanscentrum rond de Beestenmarkt. Dit om te voorko men dat het publiek, als dat van uitgaansgelegenheid verwisselt, te veel door de stad gaat zwerven. De Hooigracht ligt volgens de wethouder dan ook te ver uit de route. Een van de redenen Erica Beheer de discotheek bo venop de parkeergarage wil vesti gen is dat de garage in de huidige situatie niet rendabel is. Van Rij zegt dat geen sterk argument te vinden. Volgens de wethouder duurt het gewoon enige tijd voor dat mensen er aan gewend zijn om hun auto in een parkeergara ge te stallen. Een voordeel dat Van Rij ziet in de locatie Hooigracht is dat er in hetzelfde gebouw geparkeerd kan worden. "Daar staat tegen over dat er niet zoveel mensen met de auto naar de Koets-o- theek komen. Als er door de roya- parkeermogelijkheid meer met de auto naar de dis cotheek zouden komen is dat ei genlijk weer een nadeel dat we te gen het voordeel kunnen weg strepen", aldus Van Rij die als enig ander pluspunt van het plan kan opnoemen dat het snel reali seerbaar is. De wethouder houdt voorals nog vast aan zijn plan voor de ves tiging van de Koets-o-theek in een nieuw complex aan de Lam mermarkt. "Dat is de beste oplos sing", benadrukt Van Rij. De kans dat het horecabedrijf ver huist van de Kruisstraat naar de door de wethouder beoogde loca tie is evenwel gering omdat zich een meerderheid in de gemeente raad lijkt af te tekenen die tegen dit plan is. Van Rij acht de kans gering dat de locatie Hooigracht in overweging zal worden geno men als de Lammermarkt defini tief afvalt. "Maar ik zeg nooit 'nooit", aldus laat de wethouder de deur op een kier. LEIDEN - Er komen wel ouderen- dening naar aanleiding van de actie studeerd woningen op het terrein op de hoek die ouderen uit de Burgemeesters- bedoeling dat van de Lorentzkade en de Beye- wijk en de Professorenwijk rinklaan, maar een activiteitencen- tal weken geleden voerden trum zal er niet worden gebouwd. Dat zegt wethouder T. van Rij van volkshuisvesting en ruimtelijke or is in elk geval de minimaal vijftig woningen komen. Daarvan zouden vijftien speciaal voor gehandi- ningen en een eigen accommodatie capten moeten zijn en de rest ouderen. We staan ook positief te- pro- op het terrein. "Er wordt nog op de plannen ge- genover het voorstel om ject van Centraal Wonen Leidenaar bedreigt agenten met mes LEIDEN - Een 35-jarige Leidenaar zijn vrouw onmiddellijk moest heeft gisteravond twee agenten be dreigd met een slagersmes. Dat ge beurde in zijn woning aan de Me- rendonk. Omwonenden hadden de politie gewaarschuwd omdat de man ruzie maakte met zijn ex-vriendin. Toen de agenten rond negen uur bij de woning arriveerden, zei de man dat te zet ten. Dat zou dan onderdeel zijn van die ouderenwoningen. Ik heb daar niet zo'n probleem mee, want het blijven woningen voor ouderen. Al leen de vorm is anders", aldus Van Rij. Ambtenaren bekijken nu volgens de wethouder of er op het terrein ook plaats is voor een verpleeghuis psycho-geriatrische patiënten. LEIDEN - De winkeliers op de Haarlemmerstraat voelen zich onveiliger dan het winke lend publiek. De middenstanders leggen de schuld voor die onveiligheid voor een groot deel bij de 'Hartebrug-boys', jongeren die zich op donderdag, vrijdag en zaterdag bij deze kerk ophouden. Dezelfde groep valt ook regelmatig vrouwen lastig, zo blijkt uit onderzoek dat in opdracht van de politie is verricht door de Leidse universiteit. De onderzoekers vin den dat de politie extra actief moet zijn in de winkelstraat. Zij raden het instellen van een particuliere bewakingsdienst voorlopig af. Zeventig winkeliers en 350 bezoe- onderzoekers Van Rijswijk en Rad- i de Haarlemmerstraat loff extra op omdat dit deel van de den ondervraagd om inzicht te kry- Haarlemmerstraat het minst wordt gen in de problemen op de winkel- bezocht. Sommige ondernemers straat. Het resultaat van het onder- zeggen dat bij hen gestolen goede- om overlast voor het publiek tegen te gaan, omdat die overlast veel te gering is. De meeste klanten die werden ondervraagd, weten niet dat 'op de Haarlemmerstraat zoek is vanmiddag gepresenteerd, Uit het onderzoek komt naar vo ren dat er veel meer winkeldiefstal len op de Haarlemmerstraat wor den gepleegd dan blijkt uit de cij- v..«.v.aa6uC «umcuaB «rgewi fers van de Leidse politie. Ruim 62 dat het publiek wegblijft door de ^5 5 »ro?pen Jonferen die procent van de winkeliers is het af- drugshandel. Maar dat blijkt niet uit gelopen jaar één of meer keer de enquête die onder de winkelen- diefstal. De de mensen is gehouden. Volgens de n de onderzoekers ligt het eerder ren-bij 't Aapje een nieuwe eigenaar junks in het wild te bezichten zijn', vinden. Deze zaak is overigens in-, middeljs van naam veranderd en Being ^Ondervraagde winkeliers zeggen De.foIitie kan 2ich dan ook beter 00 rirntpn nn He errnonon innaoron Hio slachtoffer geweest v buit beperkte zich in de helft v gevallen tot honderd gulden per feit dat er weinig winkels met grote jaar. Winkeliers doen vaak geen aantrekkingskracht zijn gevestigd aangifte. In het laatste deel merstraat, het stuk tussen de Peli kaanstraat en de Haven, komen meer winkeldiefstallen verslag wordt met dit deel van de straat. Mogelijk heeft ook de aanwezigheid van een de Haarlem- aantal 'obscure kroegen' er mee te J" "~1: maken. Een van de aanbevelingen van de Dor. In het onderzoekers is nagaan of de win de koffie- keldiefstallen worden gepleegd shop 't Aapje genoemd. In de buurt door de bezoekers van 't Aapje van deze koffieshop waar softdrugs eventueel te bekijken of deze koffie- worden verkocht worden meer dief- shop moet worden gesloten. Het stallen gepleegd. Dat valt volgens heeft geen zin als de politie optreedt Bij diefstal, bellen wij eerst de Ziekenwagen en dan de Politie!! j Honkbalknuppel onder toonbank LEIDEN - Winkeliers spelen vaak voor eigen rechter als ze een win keldief in de kraag grijpen. Drie kwart van de middenstanders probeert de dieven zelf aan te houden. Een van hen had daar voor zelfs een honkbalknuppel onder de toonbak liggen. De meeste winkeliers melden een winkeldiefstal niet bij de poli tie. Als de dader niet wordt be trapt, belt ruim 70 procent de po litie niet op. De winkeliers twijfe len eraan of het nog wel zin heeft te bellen als ze niet weten wie de dader is. Maar meer dan de helfti zicht in het aantal winkeldiefstal len dat wordt gepleegd. Het is dan ook zaak dat de winkeliers wor den aangespoord aangifte te doen. Overigens heeft de politie enke le jaren geleden al een nieuw sys teem ingevoerd, waarbij de win kelier zelf een aangifteformulier invult en niet meer naar het bu reau hoeft. De politie komt dan dader en formulier ophalen. Het aanhouden van winkeldie ven moeten de winkeliers meestal alleen doen. Klanten hel pen nooit, wel andere winkeliers. In de helft van de gevallen winkeliers doet ook geen aangifte loopt de aanhouding zonder pro- als de winkeldief wel wordt ge grepen. De middenstanders han delen de zaak zelf af. Meestal blemen. Als er al verzet wordt ge pleegd, blijft het meestal bij drei gementen of tegenstribbelen. blijft het beperkt tot het afpakken Slechts in twee gevallen kwam de gestolen goederen, of het het tot fysiek geweld. Bedreiging alsnog laten betalen van dé buit. Eén winkelier liet de spullen be talen en pakte ze daarna af als een soort straf. Slechts dertig procent van de dieven wordt door de win keliers aan de politie overgedra gen. De onderzoekers hebben op zich wel enig begrip voor het ge drag van de winkeliers. Het doen van aangifte kost tijd, terwijl het nut maar gering is. Toch is er ook enige kritiek op de middenstan ders, omdat die zich op i met een wapen komt ook vrij1 nig voor. Slechts twee onder vraagde winkeliers werden besto len en daarna bedreigd: eenmaal met een mes en eenmaal met een vuile injectiespuit. Tijdens het onderzoek is ook gebleken dat winkeliers vrijwel geen maatregelen hebben geno men om winkeldiefstal te voorko men. Vaak worden wel dure sys temen, zoals videobewaking en dergelijke geïnstalleerd, maar eenvoudige maatregelen die dief- lend vlak begeven. Winkeliers stal bemoeilijken blijven vaak uit. gaan op de stoel zitten van de offi- Een intensieve voorlichtingscam- justitie en de rechter. Bo- pagne lijkt dan ook niet overbo- vendien krijgt de politie geen i dig. houden, zo menen de onderzoekers, Zij veroorzaken de grootste over last. Het gaat dan vooral om de groep die bij de Hartebrugkerk rondhangt. Niet de winkeliers heb ben last van deze jongeren, maar wel de bezoekers. Een kleine dertig procent van de winkeliers hoort klachten van de klanten, maar het overgrote deel van de middenstan ders zegt zelf geen last te hebben van de jongeren. Bijna driekwart van de mensen die werden ondervraagd kent de In het laatste gedeelte van de Haarlemmerstraat komen relatief meer winkeldief'stallen Hartebrugboys, zoals de groep door de onderzoekers wordt genoemd. Van de vrouwen die de groep ken- nen, zegt 22 procent bang te zijn. Bij mocht mannen was het percentage iets 'door de groep heen wringen', minder dan elf procent. dwijnen. Vervolgens rende hij de keuken. Hij kwam terug met een slagersmes waarmee hij de agenten bedreigde. De politie kon de man overmeesteren en nam hem mee naar het bureau. Tegen hem is pro- ces-verbaal opgemaakt wegens be- "Misschien is het mogelijk, dreiging. Het mes is in beslag geno- zeg dit met de nodige voorzichtig- men. heid, om de ouderenwoningen te combineren met een verpleeghuis met een klein aantal bedden. De vraag is hoeveel bedden en hoeveel woningen er op het terrein kunnen komen". Verder wordt nog met de oude renbonden gesproken over een nieuwe onderkomen op het terrein. "Die organisaties hebben weinig geld en ik denk dat ze beter naar een bestaand gebouw kunnen zoeken. Maar dat is mijn persoonlijke me ning", aldus Van Rij. De wethouder wil de wens van de ouderen voor een accommodatie op het terrein waar activiteiten kunnen worden gehouden, niet inwilligen. De gemeente wil dat daarvoor een gedeelte van het buurthuis aan de Oppenheimstraat wordt gebruikt. Een van de bezwaren van de activi teitencommissie in de wijk tegen dat pand is dat het niet centraal ligt. Van Rij vindt dat onzin: "Het is een kwestie van de brug oversteken en je bent in de Oppenheimstraat. Dat pand ligt best gunstig ten opzichte van de Professorenwijk en de Bur gemeesters wij k" Wethouder Van Rij zegt dat er haast wordt gemaakt met de ont wikkeling van de plannen voor het terrein, da£ al drie jaar braak ligt: "Uiterlijk eind dit jaar moet bekend zijn wat er gebeurt". kingen'. Bijna een kwart van de die werden gehinderd, niet door en moest zich groep moeten komen. In del van surveillance in burger de bewakingsdienst valt bij de meeste politie achter de leiders van de winkeliers in slechte aarde. Zij Van alle ondervraagden gaf bijna -n/r dertig procent aan ooit te zijn lastig Maatregelen gevallen door jongeren. De helft De onderzoekers concluderen dat l die gebeurtenissen had plaats het aantal ge- wachten er te weinig sprek met die leiders zou de politie het te duur (130 gulden per maand moeten aangeven wat de grenzen per winkelier). Geadviseerd wordt denkt hun gedrag zijn. De politie voorlopig niet te beginnen met het dewerker1 particulier be- stratie, erv stolen. De Het publiek verwacht wel moet verder direct reageren als er inschakelen wordt geklaagd over problemen bij wakingsbedrijf. dat zegt bang te de kerk door winkeliers. De mid- bij de Hartebrugkerk. Het blijkt dat zijn van, of is lastig gevallen door de denstanders mogen de problemen veiligheid door de aanwezigheid het op die plek groep rond de Hartebrugkerk erg rond de kerk iets overdrijven, de particuliere bewakers, LEIDEN De Stichting Katholiek Onderwijs Leiden (SKOL) is opge licht voor ongeveer drie ton. Giste- - ren is bij de Leidse politie aangifte Yin 5 j gedaan van verduistering. Het bestuur van de stichting ver- 43-jarige Hagenaar, me- ran de financiële admini- an het geld te hebben ge- man is inmiddels ontsla gen, zo vertelde een woordvoerder van de politie vanochtend. De ver dachte is nog op vrije voeten. De re- te verduren hebben. "De groot is. De problemen op die plek volgens de onderzoekers geeft dat heeft meer vertrouwen in extra poli- cherche stelt een onderzoek 1"1' J>- ••••*-aan dat wat de winkeliers betreft de tie. Maar, zo benadrukken de onder- aanleiding van de aangifte. groep pest voornamelijk vrouwen: moeten dan ook 'uitermate bijna een op de vijf bezoeksters op worden genomen, zo vinden zij. De grenzen allang zijn overschreden, de Haarlemmerstraat is ooit door Leidse politie zou ook maatregelen deze groep lastig gevallen". Een op moeten nemen. üewaKing de tien mannen is slachtoffer groep. Uit het onderzoek bleek dat de meeste keren het lastigvallen be perkt bleef tot het roepen van 'ver velende, vaak seksistische opmer- zoekers, die verwachtiging is niet Volgens de politie bleek in juli bij gebaseerd op angstgevoelens. De interne controle dat de zaken meeste ondervraagden voelen zich niet kloDten Het bestuur van de Meer surveillance te voet door ge- In het rapport wordt vooral gepleit al veilig, vinden de Haarlemmer- stichtinc vermoedt dat de Haeenaar uniformeerde pohtiemensen om op voor extra inzet van politie Er straat gezellig en mijden de winkel- gedS de veiligheidsgevoelens wordt te weinig gesurveilleerd op straat niet vanwege overlast. Zelfs opimaat ppldpn Kliob- to trmrerrnton en nm u-z.Jj z-i__i_ geimaai geiden van het publiek te vergroten excessen tegen te gaan, is een beveling. Bovendien zou door mid- publiek het de belangrijkste winkelstraat Leiden, daarover zijn winkeliers het gebied rond de Hartebrugkerk heeft toegeëigend blijven de klanten gewoon bezoe- Een woordvoerder brug enoude niet het be stuur zei vanochtend geen nadere 1 mededelingen te kunnen doen in af- LE1DEN - De wachting van het onderzoek van de Kleine Haven- recherche. Overigens loopt ook nog een intern onderzoek. Volgens het bestuurslid behoor de de interne controle in juli waarbij verbinding, tus- de zaak aan het licht kwam tot de de Kalver- 'standaardprocedure'. Bij eerdere het controles zou nooit zijn gebleken it er iets fout zat. "Er valt weinig meer over te zeg- slechte gen", aldus het bestuurslid, dat Vorige spreekt van een 'heel schokkende is de ervaring'. De SKOL, gevestigd in het Ka- markt Havenplein, verkeerde al ja- staat, maand brug afgebro- ken. Na de naalpark, vormt het bevoegd gezag bouwvakvakan tie wordt een be gin gemaakt ken 25 met de bouw Kleine Haven- brug. Vrouw aangerand LEIDEN Een onbekende man begint maan- heeft in de nacht van dinsdag op dag met de nieu- woensdag een 24-jarige Leidse we onderbouw vrouw aangerand. De vrouw fietste van de brug. De rond half twee over de Hogewoerd bovenbouw en stopte bij een automaat bij de wordt, net als de Sint Jorissteeg. Een fietser stoptë oude oeverver- daar, pakte haar vast en betastte binding, als haar op een onzedelijke manier. draaibrug in Toen de vrouw de man een duw gaf een ijzerconc- en begon te gillen, spurtte de dader tructie uitge- weg in de richting van het Leven- voerd. Het totale daad, aldus de politie. karwei kost zo'n 1,4 miljoen gul den. De nieuwe brug blijft, net als de oude, af gesloten voor autoverkeer om dat de verbin ding geen essen tieel onderdeel is van de ver- keerscirculatie in de stad. (foto Wim Dijkman) Leiden geboren: Angela d.v. P.G. Schouten en C. Berkheij, Lisa May d.v. B.J. te Kronnie en N.K. Iskandar. Aafke Rosa d.v. A.T. Strating en E.A. van den Berg. Dennis Anthony z.v. DJ. Wardenaar en A.D.M. Laan. Richard Johannes z.v. D.J. War denaar en A.D.M. Laan. Clement Alexander Leonard z.v. M.P. de Heiden en A. van Soest. Jevon Petrus Johannes z.v. J.J. van Kampen en H.C. Sieval. Kirsten d.v. A. Kramer en M. Drijfhout. Martina Cornelia d.v. C.A.G Doeswijk en A.M.J.M. van Haaster, Debbie Margaretha Maria d.v. B.J. van Leeuwen en M.M.M. van Schie, Ramón z.v. LR. van Weerlee en M.A. Overduin, Sven Robbert z.v. G.J. van der Valk en G.C.M. van der Pol,

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11