Iran ligt dwars bij opzet olie-overleg PSM Robeco deelt in beursmalaise Elke maand bloeden in Afrika industrieën leeg Herstel effectenbeurzen dankzij opleving Tokyo Het is goed om de oliemarkten even te sluiten DSM vreest hoge olieprijs niet WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1990 ECONOMIE PAGINA 5 WENEN (IPS) - In het midden van de jaren tachtig benutte Sudan slechts een derde van de bestaande industriële produktiecapaciteit, voor Tanzania lag dat percentage op 25 procent en voor Zambia op 30 tot 50 procent. Mali spande kroon. In dit Sahel-land werd slechts een vijf de van de capaciteit daadwerkelijk ingezet. Dat concludeert de Organisatie voor Industriële Ontwikkeling van de Verenigde Naties (Unido), na een reeks onderzoeken naar de indus triële sector in Afrika. Onderzoek van de Unido heeft aangetoond dat de industriële capaciteit in Afri kaanse landen lang niet volledig ge- CARACAS/BRUSSEL (KRF/Rtr/IPS) Binnen de Organisatie van Olie Exporterende bmikt wordt, in veel landen wordt La^df"<°?EC^S oneni®hei? omstaan om de vergadering over de gevolgen van de crisis vmrd^hlm^dweTdUk benut in het Midden-Oosten voor de produktie en prijzen van de olie. Iran heeft gisteren ver- van alle Derde-Wereldlanden staat klaard niet de noodzaak in te zien van zo'n vergadering, terwijl Saudi-Arabië en Venezuela Afrika daarmee onderaan wat be- juist haast willen maken met het organiseren ervan. treft het gebruik van bestaande pro duktiecapaciteit. ds^ererf^zee^dat^ppn'hpt^'nH11 PrÜs..teS(:nIte faan moet de oliepro- gievoorziening veilig te stellen. In gen te doen iTniéuwe industrieën gisteren gezegd dat tegen het einde duktie uit Irak en Kuwyat worden een brief aan de Tweede Kamer in Afrika zolang de bestaande pro- rie veroaïefin^mlot" .o°r £™rg8n0'?8n,^!,l??o andere landen, schrijven de ministers Andriessen, ductiecapaciteit niet efficient benut steld Onrie^fr^vifi S ™..?8" Binnen de OPEC komen Vene- Van den Broek en Kok maatregelen wordt. Lange tijd is de industriële steld. Onderwerp van de vergade- zuela, Saudi-Arabie, Iran en Nigeria in Europees verband echter niet uit ontwikkeling van Afrika aange- ring zou moeten zijn de vergroting daarvoor in aanmerking. te sluiten. Het kabinet verwacht dat merkt X df motor voor economi- va!L>nnrnrinktt'.n't'irTa Het,N?der andse kabinet ziet in de overcapaciteit in de overige olie- sche ontwikkeling. De industriali- vallen produktie uit Irak en Kuwayt de ontwikkelingen als gevolg van producerende landen zal worden satie is echter nooit goed van de cns,s in.hat.Mldden-Oosten nog ingezet om het wegvallen van de grond gekomen en heeft zich ook rez^steren bekendgemaakt Sregden fe^emen onTde'~'18 Ult Irak ^ayt Op te Lt krutnen .ontwikkelen tot de Perez zei dat hij contact had ge- aanjager zocht met de Amerikaanse presi dent Bush en dat die het eens was met zijn beleid. Venezuela zou voor al van de Verenigde Staten het drin gende verzoek hebben gekregen het tekort in de Amerikaanse olie voorziening aan te vullen door de produktie op te voeren. Het secretariaat van de OPEC in Brussel liet echter weten geen offi cieel verzoek voor een vergadering te hebben ontvangen. Om een der gelijke bijeenkomst te laten plaats vinden moeten negen van de der tien lidstaten vóór stemmen. Daar van moeten drie van de vijf oprich ters van het oliekartel deel uitma ken. De OPEC werd opgericht door Irak, Kuwayt, Iran, Saudi-Arabië en Venezuela. Iran zou het voorstel van Venezuela en Saudi-Arabië moeten steunen om het kans te la ten maken op succes. Saddam Husayn en het door hem geïnstal leerde marionettenregime in Ku wayt zullen geen behoefte hebben aan een OPEC-vergadering waar van de herverdeling van hun pro- duktiecontigenten voor olie onder werp is. Iran kan dus een buitenge wone vergadering tegenhouden en zal dat naar het zich laat aanzien voorlopig ook doen. 'Agressie' De Iraakse ambassadeur in Vene zuela, Mcgid Al Samarra'l, open baarde op een persconferentie een communique van de regering in Baghdad, waarin werd gezegd dat Irak het opvoeren van de oliepro- duktie zou beschouwen als "een daad van agressie". Hieraan werd toegevoegd: "Zij die tegen ons maatregelen nemen, zullen daarvan de schade ondervinden." Door het internationale handels embargo tegen Irak en Kuwayt ver schijnen er dagelijks 4,5 miljoen va ten olie (van 159 liter) minder op de wereldmarkt. De industrielanden hebben nog forse voorraden, maar als het conflict in het Midden-Oos ten lang aanhoudt drogen die op. Om een verdere stijging van de olie- Van de totale industriële produk- en reserve-onderdelen. De import- tie in de wereld is momenteel capaciteit van de landen is in de ja- slechts een procent afkomstig uit ren tachtig ernstig ondermijnd door Afrika. Volgens de Unido heeft het de economische crisis, de daling met het oog op deze cijfers weinig van de grondstoffenprijzen, ^de zin om nieuwe industrieën op te zet- J ten. Het is volgens de VN-organisa- tie beter de bestaande industrieën te moderniseren en efficiënter te be nutten. De wederopbouw van de Afri- landen, zorgde dit alles kganse industrie is echter geen de Afrikaanse industrie al kwestie van modernisering alleen, kraambed stierf, aldus de Unido. Het falen van de in dustrialisatie veroorzaakt door eer reeks van in- en externe factoren. "Industrieën zijn geen op zichzelf seerd op foutieve of al te optimisti- staande eilanden", aldus een recent sche vooronderstellingen, aldus de rapport van de Unido. Zonder een Unido. De ontwikkeling van een verandering van de economische goede infrastructuur, de binnen- omgeving is elke poging tot indus- landse vraag, de exportmogelijkhe- bieden gecreeerd worden die de triaLatie gedoemd te mislukken. den en het aanbod van grondstoffen dustr.een in staat stellen op grotere voor industriële verwerking bleven schaal en daardoor efficiënter te Kraambed ver achter bij de verwachtingen. In produceren. Maar dat alles moet Afrikaanse industrieën zijn altijd de voedselverwerkende industrie wel snel gebeuren, aldus de Unido veelbelovende sectoren, was de aanvoer van basisprodukten zeer onregelmatig of stagneerde zelfs he lemaal, concludeert de Unido nu. Verder kampten de Afrikaanse in dustrieën met slecht management en een gebrek aan goed geschoold personeel. Door die foutieve vooronderstel lingen zijn verkeerde investerings beslissingen genomen, zodat veel tachtig ernstig ondermijnd door landen nu zitten met een veel te gro- te en dure produktiecapaciteit die bij lange na niet gebruikt wordt. Een van de eerste dingen die vol gens Unido moet gebeuren is het se lecteren van ondernemingen die ef ficient gebruik maken van hulp toegang tot de markten voor indus- bronnen. Daarnaast speelt ook re trieve goederen in de ontwikkelde gionale samenwerking een belang- dat rijke rol. De koopkracht in de mees bet te Afrikaanse landen is te klein om een efficiënte industriële sector draaiende te houden en de westerse Daarnaast waren industriële pro- markten worden afgeschermd te- jecten m^het verleden oojc geba- gen importen. Door afpraken te maken over de integratie van nationale markten in regionale markten kunnen afzetge- Gecombineerd met de moeilijke zeer afhankelijk geweest porten van buitenlandse machines aangemerkt als i bijvoorbeeld, die voorheen werd 'want elke maand bloeden de Afri kaanse industrieën verder leeg". AMSTERDAM/TOKYO (Rtr/KRF) - De koersen op de Europese effec tenbeurzen zijn stijgende onder in vloed van een herstel van de beurs in Tokyo, na een lange periode van daling als gevolg van de gebeurte nissen in het Midden-Oosten. Ook in New York, op een verder luste loos Wall Street, stegen de koersen gisteren een fractie. Het gisteren begonnen herstel van de aandelenkoersen in Tokyo kreeg vandaag een krachtig ver volg. De Nikkei-index van 225 aan delen steeg met 1.439,59 punten of wel 5,4 procent tot 28.112,12. Dat de op twee na grootste stijging herstel. Daarvoor ontstond vandaag de nodige juimte door het bericht van het Amerikaanse tv-sta- tion CBS dat de Iraakse leider Sad dam Hussein bereid is te praten over een terugtrekking uit Kuwayt op voorwaarde dat de Verenigde Staten afzien van een verdere esca lerende acties. De bezorgdheid over een verdere verscherping van de crisis in het Midden-Oosten nam hierdoor af. In Frankfurt steeg de DAX-index gisteren met negen punten tot 1715,05. De Financial Times-index van honderd aandelen in Londen pakte 14,5 punten op 2234,0. Parijs *ROTTERDAM - De omstreden Griekse olietanker met Iraakse olie haven Le Havre toegelaten vanwege het handelsembargo met Irak. gisteren begonnen met het leegpompen. Het schip v Energie-expert Leidse universiteit vindt noodprogramma's achterhaald in de geschiedenis. Gisteren ging de deelde het enthousiasme niet. De index al met 496 punten omhoog, CAC-index van veertig aandelen een stijging van twee procent die de verloor 8,98 punten en belandde Europese beurzen - met uitzonde- voor de tweede achtereenvolgende ring van Parijs - aanmoedigde tot dag op het laagste punt van het jaar een klein herstel. met 1712,03. De koersen op de beurs in Tokyo Op de effectenbeurs van New waren sinds de Iraakse invasie van York stegen de koersen een fractie. Kuwayt op 2 augustus vrijwel elke Vooral computerprogramma's dag gedaald. Afgelopen maandag brachten de koersen in beweging, kelderde de Nikkei-index nog met Gebrek aan spectaculair nieuws uit 1.153 punten tot 26.176 en kwam het Midden-Oosten zorgde voor een daarmee voor het eerst sinds april lusteloze handel. De omzet kwam 1988 onder de grens van 27.000 pun- niet verder dan eeri magere 132 mil ten. Het verlies sinds 2 augustus joen aandelen. De Dow Jones-index was toen opgelopen tot ruim vijf- van dertig fondsen steeg één punt tien procent. tot 2747,78. Volgens handelaren was de beurs De prijzen van ruwe olie stegen gis- na deze dramatische daling rijp teren opnieuw. De gerapporteerde aanwezigheid van mijnen in de Golf Economie kort Bellen Westduitse bedrijven bellen mo menteel via Nederland naar Oost- duitse klanten en partners om zo het overbelaste telefoonverkeer tus sen de Bondsrepubliek en de DDR te omzeilen. De lijnencapaciteit tus sen beide Duitslanden is te klein om het sterk toegenomen telefoonver keer te kunnen verwerken, terwijl de lijnen tussen Nederland en de DDR niet volledig worden benut. Clenbuterol Omdat de overheid niet in staat is het gebruik van groeibevorderaars in de kalvermesterij de kop in te drukken hebben de kalvermelkpro- ducenten besloten elkaar te contro leren op het gebruik van verboden middelen. Door het geven van een kwaliteitscertificaat hoopt de sector de door de 'clenbuterol affaire' inge zakte export van Nederlands kalfs vlees in het buitenland weer wat op te vijzelen. Van onze correspondent Wessel de Jong ROTTERDAM De bestaande Europese noodprogramma's om een plotseling stagne ren van de olietoevoer op te vangen zijn vol gens Leigh Hancher achterhaald en dubbel zinnig. De uit Schotland afkomstige Leigh Hancher (35) is wetenschappelijk hoofdme dewerker aan het Internationale Instituut voor Energierecht van de Universiteit van Leiden. Zij wordt binnenkort hoogleraar in het Economisch Publiekrecht aan de Eras mus Universiteit. "Het programma van het Internationale Energie Agentschap (IEA) om olie recht vaardig te verdelen in geval van crisis, stamt uit 1974. Het is verouderd, omdat de situatie óp de markt nu compleet is veranderd door de komst van de olietermijnmarkten in New York, Londen en Rotterdam. Het noodpro- gramma voorziet alleen maar in een herver deling van de olie, maar niet in het beheer sen van de olieprijs", zegt ze. Juist die prijzen, die worden opgedreven op de beurzen, vormen voor de nationale economieën een grote bedreiging: Een hoge re olieprijs betekent meer inflatie. De NYMEX, de Newyorkse olietermijnmarkt die bepalend is voor de wereld-olieprijs, werd pas tien jaar geleden'opgericht. Bij het maken van het IEA-noodprogramma werd met deze prijszetter geen rekening gehou den, waardoor het programma nu eigenlijk vleugellam is. In Nederland alleen al ligt een voorraad olie voor 167 dagen opgeslagen. Een werke lijk tekort aan olie zal dus zo snel niet ont- 45 dollar Het IEA-noodprogramma voor de verdeling van olie treedt in werking als de olietoevoer naar bijna alle lidstaten van de OESO (Orga nisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) zeven procent terugvalt. Op dit moment is daar nog lang geen sprake Bij een terugval worden de nodige maatre gelen getroffen door de zogenoemde Nood- management Organisatie (EMO) die is gesta tioneerd in Parijs. De zwakte van het EMO is, dat er voornamelijk oliemaatschappijen zitting in hebben die op basis van vrijwillig heid met elkaar samen moeten werken. Leigh Hancher: „Bij een escalatie van het conflict in de Golf zou een vat olie wel eeris de prijs van 45 dollar kunnen bereiken. Mis schien is het beter als de olietermijnmarkten dan een tijdje worden gesloten, als je de prijs wilt drukken. Dat hoor je al van verschillen de kanten deze dagen. Iets soortgelijks ge beurde ook in 1980 toen de graantêrmijn- markt werd gesloten". Het graanembargo van de Verenigde Staten tegen de Sovjetu nie joeg de prijs toen geweldig op. Een korte sluiting van de beurs had vervolgens een sta biliserend effect. Rechtstreekse prijscontrole is een andere oplossing: „Frankrijk heeft twee weken ge leden al een prijsstop voor olie afgekondigd. Na de eerste oliecrisis in 1973 stelde de Fran se regering een onderzoek in naar het gedrag van oliemaatschappijen. De conclusie was, dat bij een crisis van staatswege moet wor den ingegrepen, aangezien olieproducenten anders misbruik maken van de situatie. In Frankrijk heerst veel meer een traditie van inmenging door de staat, in West-Duitsland of Engeland ligt dat veel moeilijker". Noodprogramma Ook de EG heeft zijn eigen noodprogramma om olietekorten op te vangen. In 1977 werd een compleet scenario van te doorlopen alarmfases samengesteld. Fase 1: Bij een te kort dat kleiner is dan zeven procent mag ie dere lidstaat aan de Europese Commissie vragen, of het zijn eigen energiebronnen mag houden voor binnenlands gebruik; nor maal zou dit worden beschouwd als concur rentievervalsing. Deze fase trad in werking tijdens de tweede oliecrisis in 1978, na de Iraanse revolutie van Khomeiny. Fase 2 luidt: Bij een tekort van zeven pro cent gaat de Commissie het prijsbeleid coör dineren. Hier kan de EG dus meer doen dan het IEA. Fase 3: De commissie roept op tot een be perking van de algehele consumptie van olie voor een periode van twee maanden en kan het nationale energiebeleid overnemen als de oliestroom met 12 procent terugloopt. De fases twee en drie zijn nog nooit bereikt. Oliemaatschappijen hebben in dit scena rio slechts eep adviserende rol, omdat het noodprogramma zich niet beperkt tot alleen olie. Bij het IE A-programma is dat wel het geval. Een groot probleem van het EG-sce- nario, net zoals van het ÏEA-programma, is de 'ongelooflijke juridische complexiteit'. Wie welk tekort wanneer moet aanvullen on der wat voor voorwaarden, is allemaal ui terst dubbelzinnig. maakte de handel nerveus, omdat een oorlog de olieprijzen verder om hoog zal stuwen. In Londen sloot olie uit het Noordzee-veld Brent op een notering van 26,73 dollar per vat (159 liter) tegen 26,50 dollar op maandag. Ook op de markt in New York werd olie duurder. West Texas Intermediate steeg 32 dollarcent in prijs tot 26,55 dollar. De handel heeft weinig vertrou wen plannen om in OPEC-verband de produktie te vergroten om het de Ara- weggevallen aandeel van Kuwayt - Ve_ Het idee van premier Lubbers c bische olie voor een deel te vervangen door öpirvangenrSaudT-Araijië'l-. Sovjet-olie in een Europese Energiegemeen- neZuela willen de kranen wel open schap met de Sovjet-Unie, is dat realistisch? draaien, maar Iran wil geen "ver- Hancher: „Premier Lubbers wil graag de raad piègen" ten opzichte van zijn opvolger worden van Jaques Delors, de volkf ajdus oliehandelaren in Lon- voorzitter van de Europese Commissie. Dat den. lijkt mij de diepere achtergrond van dit goed Europees klinkende, interessante en span nende plan. Deze integratie gaat lijnrecht in tegen het idee van bij voorbeeld de Gasunie. Die voelt helemaal niet zo voor het delen van zijn gas met andere Europeanen". Technische problemen beletten de Sovjet- Unie op dit moment zijn olieproduktie uit te breiden. Op korte termijn valt uit het oosten geen olie te verwachten. Hancher: „Voor het energiebeleid in de EG geldt hetzelfde als voor het monetaire beleid: geen enkele lidstaat geeft ze graag uit handen, omdat het zulke machtige economi sche instrumenten zijn". Over de recente prijsstijging van olie is Leigh Hancher niet alleen maar somber: „Oliebedrijven als Shell en BP gingen de laatste jaren niet zo goed als gevolg van de la ge olieprijs. Via de huidige prijsstijging pro beren zij wat terug te halen van de ge,dorven winst. Hierdoor zullen ze meer ruimte» krij- j gen om te investeren en op die manier betere en schonere brandstoffen op de markt bren- j gen".- Roemenië Roemenië heeft in de eerste helft van dit jaar voedsel en consumptie goederen geïmporteerd ter waarde van 689,1 miljoen dollar. In dezelfde periode van vorig jaar, onder het re gime van Nicolae Ceausescu, was de import niet groter dan 3,3 mil joen dollar. Oostduitsland Meer dan 5.000 Oostduitse boeren en bosbouwers hebben gisteren in West-Berlijn gedemonstreerd voor hulp aan hun bedrijven. Vandaag willen zij een nationale waarschu wingsstaking van twee uur houden om hun eisen kracht bij te zetten. Boeren en bosbouwers zijn hard ge troffen door de veranderingen die gaande zijn in Oost-Duitsland. Ge- importeerde westerse goederen hebben de vraag naar Oostduitse produkten doen afnemen. Nicaragua Nicaragua heeft deze week een nieuwe munteenheid in omloop ge bracht, de gouden cordoba. De re gering heeft de cordoba, de 'oude' valuta, met 7,2 procent gedeva lueerd. Er gaan nu 690.000 cordoba in een dollar tegen 640.000 voor heen. De gouden cordoba is één dol lar waard en de regering van presi dent Chamorro heeft het vaste voor nemen die koers te handhaven. De inflatie in juli beliep 62 procent. Winst Polygram lager ondanks Janet Jackson BAARN (ANP) - Ondanks records voor omzet en .bedrijfsresultaat is de nettowinst van Polygram, voor 80 procent dochter van Philips, in de eerste helft van het jaar gedaald. Dat kwam voornamelijk door een daling van de rentebaten van 46 mil joen gulden tot 8 miljoen op tegoe den die zyn gebruikt voor overne mingen. De nettowinst van de grootste platenmaatschappij buiten de Ver enigde Staten bedroeg blijkens haar bekendmaking van gisteren in de eerste zes maanden 118 miljoen gulden tegen 148 miljoen vorig jaar. De omzet steeg met 24,5 procent van het record van 1,75 miljard tot het nieuwe record van 2,18 miljard, mede door de goede verkopen van de platen van Janet Jackson. Het bedrijfsresultaat verbeterde van 181 miljoen tot 188 miljoen. Dat deze stijging slechts 4 procent be droeg, kwam door de kosten van in tegratie van Island en A&M. President-directeur David G. Fi ne ziet de tweede helft van het jaar, nu de integratie voor een belangrijk deel achter de rug is, met vertrou wen tegenoemt. *Timmermans...alleen bang voor reccessie in de Verenigde Staten AMSTERDAM (GPD) - De be drijfsresultaten van het chemiecon cern DSM in de eerste helft van dit jaar hebben op de Amsterdamse Ef fectenbeurs een goede ontvangst gekregen ondanks een winstdaling van 24 procent (van 643 rhiljoen naar 488 miljoen). Van de crisis in het Midden-Oos ten verwacht DSM geen dramati sche terugslag. Het concern ver bruikt betrekkelijk weinig olie. Pas wanneer de prys blijvend boven de 25 dollar per vat uitkomt, zullen maatregelen nodig zijn. Overigens zal DSM bij een hoge olieprijs wel varen. Het concern participeert in een aantal olie- en gas-exploitaties, waaruit nu al jaar lijks een winst wordt behaald van 130 miljoen gulden. Vanaf 1992 of 1993 verwacht DSM extra inkom sten, wanneer de exploitatie van het Nederlandse deel van de Noordzee bodem op gang komt. De winning zou al rendabel zijn bij een olieprijs zoals die gold voor het uitbreken van de huidige crisis in het Midden- Oosten. Topman Timmermans ziet wat donkerder wolken wanneer de Amerikaanse economie in een te ruggang terecht zou komen en de dollarkoers verder zou dalen. ROTTERDAM (ANP/GPD) - Het beleggingsresultaat van de aande lenfondsen Robeco en Rolinco heeft in de eerste helft van dit jaar onder druk gestaan van het koers verloop op de Japanse beurs in combinatie met een zwakke yen. Voor Robeco mondde dit uit in een daling van het beleggingsresultaat van 4,2 procent en voor Rolinco met 4,4 procent. Dit hebben de aande lenfondsen van de Robeco-groep gisteren bekendgemaakt. Het vermogen van Robeco daalde van 12,4 miljard gulden'tot 11,6 mil jard en van Rolinco van 6,3 miljard tot 6,1 miljard. Het internationale obligatiefonds Rorento kon dankzij een lichte rente-ontspanning in het tweede kwartaal eerdere koersda lingen ongedaan maken. Daardoor kwam bet beleggingsresultaat posi tief uit óp 0,2 procent. Door de in koop van aandelen daalde het fondsvermogen van Rorento van 6,6 miljard gulden tot 5,9 miljard. De omvang van de drie Strategi sche Portefeuilles die in november 1989 werden geïntroduceerd, be droeg per 30 juni ruim f500 miljoen. De Groene Portefeuille met een laag risico behaalde een beleggings resultaat van 2,6 procent, de Blauwe Portefeuille met een gematigd risi co 1,6 procent. De koers van de Gele Portefeuille met een bewust risico was op 30 juni gelijk aan de intro- ductiekoers van f 50 zodat het beleg gingsresultaat nihil was. Aantrekkelijk Als de stijging van de olieprijs be perkt blijft, zullen aandelen weer aantrekkelijk worden, mede gezien de gunstige groeiperspectieven die er wereldwijd op de langere termijn bestaan. Dat stelt de Robeco Groep in een toelichting op de niet zo beste halfjaarcijfers. Onder invloed van de spanningen in het Midden-Oosten is de situatie voor de fondsen in de afgelopen we ken ook bepaald niet beter gewor den. De koers van veel aandelen, staat opnieuw onder druk. Hogere olieprijzen zullen volgens de Robe co Groep leiden tot een hogere infla tie. De tendens tot afnemende eco nomische groei, die zich in de mees te landen al aftekende, zal tegelij kertijd sterker worden. Door dit laatste verwacht de Robeco Groep in de tweede helft van dit jaar toch enige rente-ontspanning. 'Minister moet varkens opkopen' GOES (ANP) Het ministerie van landbouw dient een opkooprege ling te treffen voor varkenshouders in Zeeuws-Vlaanderen die, vanwe ge een al vijf maanden geldend ver- voersverbod, kampen met een fors overschot aan biggen. Die eis heeft de Zuidelijke Landbouw Maat schappij (ZLM), mede namens het Landbouwschap, gisteren overge bracht aan het departement van mi nister Braks. Het ministerie kon nog niet op de eis reageren. Het vervoersverbod is in Zeeuws- Vlaanderen ingesteld vanwege de varkenspest in België. Overigens is maandagavond bekendgemaakt dat binnenkort weer vlees mag wor den verkocht van varkens in de zo geheten bufferzone rond de Belgi sche varkenspesthaarden. De Zeeuwse varkenshouders verwach ten echter op korte termijn geen in trekking van het vervoersverbod, aldus R. Hoiting van de ZLM. Sinds 10 augustus is het verbod versoepeld voor de kring Rotter dam, inclusief een transportsubsi- die van tien gulden voor elke big die in het kader van deze regeling wordt vervoerd. Volgens de ZLM is sprake van een "klemmende situa tie".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5