Marine wil nog een schip naar Golf Aantal rokers zakt niet meer Marine met gemengde gevoelens naar de Golf 'Maximale flexibiliteit veilig stellen' SAIL '90 TEN EINDE Haagse makelaar weigert Iraakse huis te verhuren Evacuatie 50 bewoners bij grote brand Alders wil opheldering over Duits afvalbeleid bij Nederlandse grens Aantal gevallen ziekte van Weil opnieuw toegenomen Vrijen in Huis van Bewaring moet volgens NVSH kunnen Miljoenenstrop Rotterdam na mislukt computerproject WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1990 DEN HELDER (ANP/GPD) Vice-admiraal Van Renesse vindt het noodzakelijk dat de twee fregatten die naar de Perzische Golf gaan, worden begeleid door het bevoorradings schip Zuiderkruis van de Koninklijke Marine. Daarmee kun je maximale flexibiliteit vei lig stellen, aldus Van Renesse. De Zuiderkruis ligt op dit moment voor onderhoud in het Botlekgebied en wordt onder andere voorzien van het luchtdoelkanon Goalkeeper. Hoewel sommige marinebronnen voor uitzending naar de Golf in aan- r zelfs al een datum is merking. De Goalkeeper wordt als volgens de woordvoerder v al weliswaar goedkoper i geprikt voor het uitvaren van de afweerwapen noodzakelijk geacht minder mogelijkheden heeft dan de als antwoord op de Exocet-raket Goalkeeper. Zuiderkruis (31 augustus) stelt nister Ter Beek zich op het stand- waarover Irak beschikt, punt dat eerst overleg moet worden D gevoerd met andere Europese lan- d don dia c^honon ch.rnn jg Pgf. UCZC WCCK. De Amerikaanse Marine rondt sze week in Port Huemene (Cali- fornië) de proeven af met de Volgens vice-admiraal Van Ren- Nederlandse fabri- esse staat het andere bevoorra- 5??,fTj 5 S vc v^fer besc'hfkïdng wn een stuk'met bLlSfnTt aanschaf van d! de twee fregatten, de Witte de With h°P 'hT*f en de Pieter Fiorisz, mee te varen ""ft* Hengelose bedlVf tot bijvoorbeeld het Westelijke deel van de Middellandse Zee. De fregat ten vertrekken aanstaande maan dag omstreeks 17 uur. Zij moeten zesduizend mijl varen, waarvoor de schepen twee weken nodig hebben. Het bevoorradingsschip Zuider kruis is 15 jaar oud en daarmee de jongste bevoorrader van de marine. Het schip telt 190 opvarenden en be schikt nu nog alleen over lichte mi trailleurs als verdediging. De uit 1964 daterende Poolster is al gerui me tijd aan vervanging toe, krijgt geen Goalkeeper en komt dus niet KRIMPEN A/D LEK (ANP) - In een loods van vuilverwerkingsbe- drijf Omega in Krimpen aan de Lek heeft gisteravond geruime tijd brand gewoed. Toen uit metingen van de dienst Centraal Milieube heer Rijnmond bleek dat daarbij het gevaarlijke blauwzuurgas vrij kwam, werd ongeveer vijftig men sen in de buurt aangeraden hun wo ning te verlaten. De brand brak door onbekende oorzaak uit om kwart voor negen gisteravond in een van de loodsen van het afvalbedrijf en leidde tot enorme rookontwikkeling. Als ge volg van het vrijkomen van blauw zuurgas kregen omwonenden last van braakneigingen. Hun huizen werd ontruimd en de bewoners on dergebracht in een restaurant. Om streeks kwart voor elf was de-brand weer de brand meester, een kwar tier later werd geen blauwzuurgas meer gemeten en konden de bewo ners terug in hun huizen. De schade door de brand bedraagt ongeveer een half miljoen gulden. Een grote brand in de op- en over- slagloods van transportbedrijf Van de Berg in het Twentse Ambt-Del den heeft gisteravond meer dan een miljoen gulden schade veroorzaakt, De Koninklijke Marine heeft in middels 21 van de 23 bestelde Goalkeepers ontvangen. Aan de Britse Marine zijn er 15 verkocht, waarvan er tot nu toe 11 zijn geïn stalleerd. Een van de Golfstaten heeft twee Goalkeepers besteld. Hollandse Signaal heeft intussen één van de installaties geleverd. Om welk land het gaat, zegt het bedrijf op verzoek van de betrokken klant niet. DEN HAAG (GPD) - Minister Al ders (milieubeheer) wil van zijn Westduitse ambtgenoot Topfer we- i hij niet op de hoogte is burg nu nog moeilijk zijn in te schatten. Om grensoverschrijdende i gevolgen in beeld te brengen is juist een volgens een EG-richtlijn ver- gesteld van voornemens om net plichte MER noodzakelijk, schrijft over de grens bij Kerkrade vijf vuil- de minister. De wettelijke normen verbrandingsinstallaties en vijf af- voor de maximaal toegestane valstortplaatsen te bouwen. Mocht dioxine-uitstoot van verbrandings een bevredigend antwoord uitwe- installaties liggen in het buurland ten, dan overweegt Alders een overigens op hetzelfde niveau als in klacht in te dienen bij de EG-com- Nederland, aldus Alders, missie. Volgens dezelfde EG-richtlijn Volgens Alders zijn de Westduit- zijn de Westduitsers ook verplicht Milieu Effect- Nederland informatie te verschaf- de fen en te raadplegen over afval- en gevolgen verbrandingsplannen. Dat hebben toe verzuimd. Ook het pro- lyinciebestuur van Limburg is offi- sers verplicht Rapport (MER) op te stellen mogelijk aanzienlijke (ook) voor Limburg in beeld te brengen. De minister schrijft dit antwoord op vragen van Kamerlid cieel nog niet op de hoogte van de Ruigrok (PvdA). Ruigrok vreest dat plannen. Dat geldt ook voor Neder- de bouw van de installaties zeer be- landse burgers in de buurt van het lastend kan zijn voor het Limburgse grensgebied. De Westduitsers ge- milieu, temeer daar de bruinkool alleen burgers die op een af- winning bij de Westduitsers al tot stand daling van de grondwaterstand in de schoorsteenhoogte' van een ge- Limburg leidt. Daardoor dreigen plande inrichting wonen, inspraak, natuurgebieden uit te drogen. Dit betekent voor Nederlandse bur- Alders schrijft dat de gevolgen gers en instellingen dus dat ze niet voor milieu en grondwater in Lim- mee kunnen praten. LEEUWARDEN (ANP) - Het Het is vrijwel zeker dat de patic DEN HAAG (GPD) - Het Haagse Overigens heeft de oproep aan fami- makelaarskantoor Alberts heeft gis- beleden die het crisiscentrum teren geweigerd een huis te verhu- Bu" ren aan een functionaris van de de Iraakse ambassade in Den Haag. "We werden gebeld door AMSTERDAM Het Argentijnse driemastvolschip Libertad vaart terug over het Noordzeekanaal richting IJmuiden aan het eind van de zeilmani- festatie Sail '90 in Amsterdam. Veel mensen, waaronder de Amsterdamse Buitenlandse Zaken gisteren deed, burgemeester Van Thijn, gaan ervan uit dat over vijfjaar Sail '95 plaats- de naam opgeleverd van nog één heeft maar het organiserend comité is daar niet zo zeker van. Nog even af- Nederlander die in Kuwayt zou ver- gezien van het feit dat moet worden uitgeweken naar een andere plaats blijven. Tot gisteren ging het depar- omdat tal personen met de ziekte van Weil ten de besmetting in de Spokeplas in Friesland is gisteren verder ge- hebben opgelopen. Het meertje stegen van 13 tot 22. Volgens in- wercj 3 augustus voor zwemmers specteur G. Simons van de Genees- gesloten. Hoe het water is besmet kundige Inspectie voor de Volksge- met de bacterie die de ziekte van zondheid in Friesland hebben alle Weil veroorzaakt, is nog niet be- besmette personen in de Spokeplas kend. De komende dagen zal de Ve- r de IJhaven bouwplannen bestaanis de vraag of Sail '95 wel bij Noordwolde gezw die in gebrekkig Engels ken- tement er vanuit dat in Irak 150 Ne- betaalbaar zal zijn. Vooral de tall ships vragen soms grof geld (tot 50.000 derlanders en in Küwayt 84 Neder- gulden) 1 landers verblijven. Die aantallën 1 komst i haven. verwacht dat het aantal gevallen m monsters de komende dagen tot 30 kan oplo- achterhalen, pen, Hij terinaire Inspectie opnieuw water- 1 de oorzaak te 5 net gearriveerd uit haar land en berding Kuwayt is ontvlucht. Zij i in Den Haag gedetacheerd Al- vandaag op Schiphol aangekomen, berts heeft daarop overleg gepleegd met zijn medewerkers en besloten Buitenlandse Zaken heeft de fa- met het oog op de huidige gang milieleden van Nederlanders in Ku- DEN HAAG (ANP) - Het aantal ro- kele procenten zou stijgen. Dat van zaken met Irak en zo -het ver- wayt gisteren gelegenheid gegeven kers onder de Nederlandse bevol- bleek niet het geval. Het percentage de tabaksreclame, zoek van d^funchonans met te ho- een korte boodschap naar Kuwayt king is in 1989 gelijk gebleven ten rokende mannen daalde licht nn J;~ te sturen. Het ministerie maakte opzichte van 1988. Nog steeds rookt voor telegram gebruik van ver- eenderde deel van de bevolking, of- bindingen die andere landen met tewel 33%. Hun gemiddelde 'con- hun ambassades in Kuwayt heb- sumptie' bedraagt 23 sigaretten per ben. Het Nederlandse ministerie dag. Van de volwassen voor ons gevoel niet konden doen", aldus Alberts. De actie van het makelaarskan toor is spontaan gekomen. Er is geen overleg ministerie va hee^ zelf geen rechtstreekse binding meer met Kuwayt, 1 buitenlandse zaken. het percentage rooksters bleef gelijk op 29. In tien jaar tijd is het percentage rokers fors afgeno men; van 43 procent in 1980 tot 33 procent in 1989. Het percentage zeer jeugdige - wezenlijke beperking van de steeds ster kere nadruk die wordt gelegd op teer- en nicotine-arme sigaretten. Mensen moeten gaan roken artSen rookt 36 procent, van de volwassen vrouwen 29 procent. Dat meldt de kers (10 tot 14 jaar) Stichting Volksgezondheid en Ro- gebleven: negen procent. Ook kén in het vandaag gepubliceerde jaarverslag 1989. Na de sterke daling van het aantal rokers in 1988 (van 37 naar 33 pro- richt cent), vreesde de stichting dat het percentage rokers in 1989 weer en- de hoeveelheid nicotine aan ze gewend waren ook binnen te ,UKUlt,c 1W_ krijgen, aldus de stichting in het 1989 lelijk jaarverslag. Volgens Simons wordt nog altijd gedacht aan besmetting door knaagdieren. "Dat kunnen ratten, muskusratten of bijvoorbeeld mui zen zijn". Volgens de inspecteur is het merendeel van de besmette mensen in ziekenhuizen opgeno men. "Van dertien patiënten weet ik dat ze in het ziekenhuis liggen". Zij krijgen via een infuus antibioti ca toegediend. De Geneeskundige Inspectie zal de omgeving van Noord- wolde informeren over het verloop van de epidemie. Volgens Simons is van een aantal nieuwe patiënten bloed opgestuurd v,oor onderzoek. "Mogelijk hebben ook zij de ziekte Weil, waardoor het aantal be- i»oo eiï 1987 was dat percentage ne- ?eJstl=ïlt'ng,ze? het te treuren gen. De stichting constateert dat dat de Nederlandse regering niet smettingen nog licht kan oplopen" nog veel werk moet worden ver- bereid 's vergaande reclamebeper- - dat percentage in het jaar gingen op te leggen aan de tabaks- - 6 1 industrie. De zelfregulering door de tabaksindustrie waar de regering de voorkeur aan geeft is al jaren daVjaar'nToeten*zij n te- deugdelijk", aldus de stichting. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse Vereniging voor Sexuele Hervorming (NVSH) en de Gedeti neerden Vereniging Utrecht willen dat gevangenen in Huizen van Be waring de mogelijkheid krijgen om intieme contacten te onderhouden j met hun partners. De organisaties staatssecretarjs Kosto (justitie) laten weten in een aantal brieven. De Gedetineerden Vereniging en de NVSH vinden het onterecht dat Huizen van Bewaring - in tegenstel- - - ling tot gevangenissen - niet zijn De brand onstond door onbekende voorzien van ruimtes waar gedeti- Dit afwachting zfj'n va^i behandeS JeSper (5) rijkste ZO ling in hoger beroep. Volgens de Gedetineerden Vereniging komt het voor dat sommige gedetineer den geen beroep aantekenen om zo doende het strenge regime in een Huis van Bewaring te ontlopen. 'man' van het land WINTERSWIJK (GPD) Jesper miljard stuks. Sinds 1984 schom- Konings (5) uit Winterswijk wordt meit de comsumptie rond dit getal 2000 terug te brengen naar nul, zoals regering en Gezondheidszorg voi nemens zijn. Het totaal aantal kers z ruggebracht tot eenvijfde deel 1 de bevolking (20 procent). De verkoop van sigaretten en shag is vorig jaar niet opmerkelijk verandert. In totaal ging het om 32,8 Patiënten met de ziekte van Weil ndustrie. De zelfregulering door de hebben in het beginstadium last van hoofdpijn, koorts en ontstoken ogen. Daarna kan leverontsteking en geelzucht optreden. zal nog wel even op zich laten wach- roerendgoedhclashng^ebhen b_e- Beantwoording door de belastingdienst gezien als de rijkste kleuter van Nederland, de brieven Het jongetje zou in 1989 te veel In dat jaar was er een forse daling, 40 miljard tot minder dan ten, aldus een woordvoerster van taald. Hij moet over een riant op- justitie. Zij onderstreept dat in het trekJe beschikken,want volgen procent is gedaald, concludeert de met Amsterdam en Den Haag opge- Verleden duidelijke prioriteit is ee- een opgave van de fiscus krijgt Jes- sucnting dat ue gemiaaeiue con- zette automatiseringsproject geven aan hétscheppenvan moge- P« 4505 gulden terug. Jesper weet sumptie per roker sindsdien geste- bevolkingsregistratie te stappen lijkheden tot intiem contact in ge- dat ie "?en vliegveld van lego" voor gems met twee sigaretten vangenissen. Volgens haar levert het geld zou kunnen kopen. Dat zal tot bijna 23 stuks, het in veel huizen van bewaring or- n'et doorgaan. Jespers ouders zul- Als mogelijke oorzaken ganisatorische problemen op om- ten de vergissing van de belasting- toename dat het veelal om oudere gebouwen dienst goedmaken en het geld te- brrnk de zou gaan. rugstorten. zondheic oorzaak stapel pallets neerden en hun partners elkaar i breidde zich snel via het dak uit. De Sondering kunnen ontmoeten, te i de hierin opgeslagen goede- meer daar het vaak voorkomt dat gingen in vlammen^op.^ Ook de gedetineerden vaak lang in een huis an bewaring moeten verblijven. gen is met twee sigaretten per dag Volgens het college dreigen de kos ten voor het systeem veel hoger te de worden dan aanvankelijk was be- het gemiddelde ge- groot. Voor Rotterdam dreigt kantoorruimte werd vernield. Binnenland kort Doodgeschoten Een 27-jarige Rotterdammer i menlijk vijftien miljoen gulden kost, voort te zetten. Naast de vijf miljoen gulden die de gemeente er voor heeft uitgetrokken, zou nog eens vijf miljoen nodig zijn om het project voort te zetten. Bovendien bestond de vrees dat Amsterdam, dat in het project een voortrekkers rol heeft, eerst zijn eigen problemen gaat oplossen. Daardoor dreigde Rotterdam vanaf 1 oktober per maand een verlies van bijna een half miljoen gulden te gaan lijden. Van onze correspondenten Ronald den Boer en Erik van Stokko afgetopen nacht om het leven geko- DEN HELDER - De stapel dozen men na een schietpartij op de Nieu- in de gang van het fregat Witte de we Binnenweg in zijn woonplaats, with reikt fot schouderhoogte. Ge- De man kreeg daar ruzie met de nog braden rundvlees. Gebraden ge- onbekende dader, die plotseling hakt. Klinkt goed. "Ja", knikt een een pistool trok en hem levensge- passerende korporaal, "Je ziet het, vaarlijk verwondde. De Rotterdam- \ve zijn er klaar voor". Klaar voor mer overleed korte tijd later in het wat? Bijna niemand aan boord van ziekenhuis. De dader is nog spoor- de fregatten Witte de With en Pieter loos. Fiorisz heeft enig idee wat ze te eianffpn wachten staat, wanneer de schepen O l<tngen straks in de Perzische Golf arrive- De 24-jarige slangenverzamelaar uit ren. Het maakt hen onzeker. Een en- de Haagse Spoorwijk krijgt zijn gif- keling stelt behoorlijk cynisch: "We slangen terug. De slangen, waaron- zullen alleen ritueel slachten", der pythons en adders, werden on- Natuurlijk, aan boord van de fre- langs toevallig aangetroffen door de gatten wordt gesproken over 'uitda- politie die op zoek was naar gesto- ging', 'vertrouwen' en 'verplichtin- len audio-apparatuur. De slangen gen als beroepsmilitair'. Uitzonde- werden in beslag genomen, naar nu ringen daargelaten, klinkt het bij de blijkt ten onrechte omdat de dieren meesten eerder berustend dan en- geen overlast opleverden. Buurtbe- thousiast. "Je weet nu eenmaal woners hadden er bij de politie op waar je destijds voor tekende. Dan aangedrongen de slangen niet terug loop je de kans naar een oorlogsge- te geven. bied te gaan", zegt luitenant ter zee Pnrfiprmnnrd Murk Eland' "Nu moet blijken hoe rortiermoora we onder een echte dreiging func- De Utrechtse rechtbank.heeft giste- tioneren. Ik ben ervan overtuigd dat ren een 32-jarige Utrechter veroor- we dat goed kunnen. Daarvoor wa- deeld tot vijftien jaar cel wegens ren de oefeningen reëel genoeg", moord op een portier van een jonge rencentrum in zijn woonplaats. Voor miatroos Kuno Kurvink (22) is Aanleiding voor de moord was de het allemaal minder vanzelfspre- opmerking van de portier dat de kend. Hij is beroeps, dus er valt wei vriendin van verdachte "de hoer nig te kiezen. Als dat wel kon, had uithing". De rechtbank hechtte hij eerst héél lang nagedacht. "En geen geloof aan de ontkenning van dan toch 'ja' gezegd. Anders zou ik verdachte en het feit dat zijn raads- m'n maten hier toch in de steek la- man erop wees dat de portier ook tal ten". Maar helemaal lekker zit hij van andere vijanden had. niet. "Mijn ouders zijn op vakantie n -i in Duitsland. Die weten nog van spullen niks. Straks komen ze terug, ben ik Minister Braks (landbouw) verbiedt voor een half jaar naar de Golf ver- vanaf 1992 het verspuiten per vlieg- trokken. Als ik ze over een dag niet tuig van tinhoudende gewasbestrij- bereikt heb, schakel ik de ANWB- dingsmiddelen. Het.verbod wordt alarmcentrale in", ingesteld omdat het spuiten van de In de gang staat Ben Schut (19) middelen een rechtstreeks gevaar is voorraden voor de lange reis door te voor het oppervlaktewater. Naar geven. Als opvarende van luchtver- verwachting zal Braks in het najaar dedigingsfregat Jacob van Heems- verdere beperkingen afkondigen kerck helpt hij bij het inladen. "Er voor milieuschadelijke pesticiden, gens wel jammer dat mijn schip niet Volgens wethouder Linthorst (in de vorige college-periode verant woordelijk voor het project) wil Rotterdam nu "een poging doen er gemeenschappelijk een eind aan te maken. Wij willen niet de formeel- de maakte. "Mijn ouders en vri€ din voelen er absoluut niets voi Als ze nou hadden gezegd: het jouw beslissing... Dan had ik het gens gaan. Niet allemaal van harte, nee. Integendeel. Het is ook geen pretje. Die man, die Hoessayn, is er gens natuurlijk zo gek als een deur. Hoe dan ook, het thuisfront wil niet dat ik ga. Dat gaf voor mij de door slag. Ik ben nuac voor een baan in de burgermaat schappij". Aan boord van de Pieter Fiorisz varen twintig vrouwen mee. Euge nie Biljard (21) uit Den Helder is één van hen. "Mijn taak is het klaarma ken van eten. Als er gewonden val- daar misschien wel op uit' aldus Linthorst. De wethouder sluit niet uit dat Den Haag en Amster dam een schadeclaim zullen indie nen als zij besluiten gezamenlijk door te gaan met het project. Als dat het'solliciteren het ,?eval is kan- dat volgens hem nooit meer zijn dan het resterende bedrag van de oorspronkelijke vijf miljoen gulden waarvoor Rotter dam het gemeenschappelijk project is aangegaan. Linthorst zegt dat er nu, in tegen- len moeten we die verzorgen. Ik zit stelling tot een paar jaar geleden. dus vooral beneden in het schip". Ze ziet niet op tegen de reis. "Vrouwen mogen nu eenmaal dienst nemen, dus is het goed eenvoudiger systemen beschikbaar zijn die aan de wensen van Rotter dam voldoen. Door deze te gebrui ken, is het mogelijk om het verlies Een gedeelte van de vrouwelijke bemanning van de Pieter Fiorisz poseert voorde goalkeeper. Maandag vertrekt het schip samen met de Witte de With naar de Perzische Golf. (foto GPD) gaat. Maar misschien blijft de mari- de Ven (20) nam dat besluit maan- maar de steun van familie is heel be- heb mijn ne langer dan zes maanden in de dag meteen al. "Ik moest nog tot langrijk. En die heb ik gelukkig. Na- ken. Ik krijg nauwelijks de tijd om Golf. Dan moet deze bemanning eind november dienen. Ik heb nu tuurlijk zijn ze er niet echt blij mee. adem te halen. Dit komt als een wer- worden afgelost. Door ons, zeker bijgetekend tot april. Ik wil graag Laten we wel wezen, wij moeten er velstorm over ons heen", stelt hij. weten. Ik heb me nu ook al als vrij- mee. Met de andere trips naar de heen. Zij bljjven achter. Maar mijn Het waarom van de reis staat voor williger opgegeven. Voor als ze op Oostzee en Madeira was ik ook van vrouw weet dat dit bij mijn werk hem als een paal boven water. "Ik de partij. Dus nu ook. De risico's hoort". ging laatst even benzine tanken. neem ik voor lief'. Voor matroos Marco Webeling op Toen zei ik al tegen mijn vrouw: Het thuisfront. Echtgenote, kin- de Witte de With sloeg de weeg- hoog tijd dat we er naartoe gaan", deren, vriend(in), ouders. Hun reac- schaal de andere kant op. Na vier Veel speciale voorbereidingen tie is vaak bepalend voor de motiva- jaar neer zij ook zoiets meemaken. Hoe- dat de gemeente lijdt door het stop- wel, leuk is anders. Dit verwacht je pen met het gezamenlijke project, niet, als je tekent". Eugenie Biljard te compenseren. Hoewel de kosten met de marine nooit langer dan uiteindelijk even hoog uitvallen, is Amsterdam en Den Haag wach ten de resultaten af van de eigen on- I de haalbaarheid het project, voordat een beslis sing wordt genomen over het al dan niet volledig stopzetten van de ont wikkeling van het systeem. De on derzoeken zijn waarschijnlijk in de loop van volgende week klaar. zes weken worden het waarschijnlijk zes maanden. "Het is wel avontuurlijk. Alleen, voor hetzelfde geld gaan ze straks op ons schieten". Haar ou ders zijn weinig enthousiast, weet derzoeken ze. "Zij vinden het eng. Weten net zo min als wij wat er gaat gebeuren". Wervelstorm Korporaal Gerard Smolenaars (35): "Het is allemaal zo snel gegaan. Ik nog amper gespro- de Witte de With iemand nodig heb ben". Hij is niet de enige. Tot giste ren meldden zich volgens de mari nevoorlichtingsdienst zo'n 25 lief hebbers voor de reis naar de Golf. GRAFSCHENNIS - Op de be graafplaats van Sint Martinusparo- chie in Linnen (Limburg) hebben grafschenners een grote ravage aan gericht. Grafstenen werden omge gooid. Ook enkele kindergraven H9I hebben het moeten ontgelden. Dit tekende hij onlangs bij treft Smolenaars zelf niet. "Ik zorg heeft de koster van de parochie gis- nog vier maanden. Dat con- voor extra girokaarten en een fo- termiddag meegedeeld. Onlangs De dienstplichtigen kregen gister- boord. "Je kunt", zegt verbindings- tract loopt af als het schip in de Golf torolletje. Oh ja, boeken. Hopelijk werden in Eindhoven twee jongens middag tot 13 uur de tijd om te be- officier Murk Eland, "wel zeggen Tr-— - slissen of zij meelvilden. Gerard van dat je zelf achter zo'n reis staat,

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3