Alphen waarschijnlijk zetel regionaal bureau arbeidsvoorziening 'Komt fie wel of komt Tie niet?9 ELFTAL JONGE PITBULLS Provincie legt verlagen grondwater aan banden WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1990 Huidige arbeidsbureau geschikte lokatie LEIDEN/ALPHEN/LISSE - Het nieuwe regionale bureau voor de arbeidsvoorziening wordt waarschijnlijk ondergebracht in het huidige pand van het Alphense arbeidsbureau. Het bestuur van dit bureau, dat per 1 januari de leiding krijgt over de arbeidsbureaus van Leiden, Lisse, Gouda en Alphen aan den Rijn, moet nog een definitief besluit nemen over de huisvesting. Volgens verschillende betrokkenen lijkt het Alphense GAB-gebouw - dat waarschijnlijk in november of december beschikbaar komt - de meest aangewezen plaats. Het nieuwe regionale bureau krijgt wat moeizamer gestalte dan elders in het land. In een aantal regio's staan deze bureaus al vrijwel in de startblokken. Hier is dat nog niet het geval. Het voorlopige bestuur van de instelling is er onder meer nog niet in geslaagd een voorzitter aan te trekken, naar verluidt omdat de betrokken partijen het tot dusver niet eens kunnen worden over een geschikte, onafhankelijke kandi daat. Verder is er geen besluit geno men over de precieze grootte van het bureau. Ook ligt de vraag open of er een - nieuwe - algemeen direc teur moet worden aangetrokken of dat de leiding in gezamenlijke han den moet komen van de drie huidi ge GAB-directeuren. De gewestelijke arbeidsbureaus vallen nu nog onder het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid. Met ingang van volgend jaar gaat de leiding over naar een lande lijk bureau voor de arbeidsvoorzie ning, dat een deel van de bevoegd heden op zijn beurt weer overdraagt aan 28 regionale bureaus. In de be sturen van deze bureaus zitten ver tegenwoordigers van werknemers- en werkgeversorganisaties en de gemeenten uit het gebied. De veran deringen hebben overigens weinig gevolgen voor de cliënten van de ar beidsbureaus. De GAB's blijven in grote lijnen werken zoals ze dat nu al doen. Voorzitter De Leidse GAB-directeur C. Tibbe en het hoofd van het nieuwe bu reau, A. van Riët, geloven dat Al phen aan den Rijn een goede kans maakt om de instelling binnen haar gemeentegrenzen te krijgen. "Het bureau ligt er vrij centraal in het ge bied en is goed te bereiken met de auto en het openbaar vervoer", al dus Tibbe. Volgens hem wordt er over gedacht het huidige pand van de Alphense GAB te betrekken. Dit arbeidsbureau - dat nu veel te krap is gehuisvest - wil verhuizen naar. het gebouw Rijnstaete in Alphen. Van Riet wil zich nog niet al te stellig uitlaten over de kansen van Alphen. "Ik wil voorkomen dat ik LOTA-gemeenten geven verzet tegen apartheid nog niet op UTRECHT/LEIDEN - Een deel van den Broek (Buitenlandse Zaken) en de gemeenten die bij de LOTA zijn Dales (Binnenlandse Zaken) het aangesloten (Lagere Overheden Te- overleg met de LOTA hebben ge- gen Apartheid), overweegt om het voerd. voorkeursbeleid voort te zetten. Ze willen daarbij het besluit van minis ter Dales aanvechten. De minsiter heeft de gemeenten onlangs verbo den bedrijven zonder banden met Zuid-Afrika te bevoordelen. Berich ten als zou de LOTA zichzelf willen opheffen, worden nu weer tegenge sproken door de vereniging. LOTA- voorzitter A. Brinkman noemt deze publikaties 'voorbarig'. Of Leiden en Waddinxveen - de twee LOTA-gemeenten in deze re gio - ook in verzet gaan tegen het be sluit van Dales, is nog niet te zeg gen. Volgens de Leidse wethouder P. Bordewijk is het mogelijk de be slissing van de minister te omzeilen. "Minister Dales wil alle raadsbe sluiten die uit het voorkeursbeleid voortvloeien, voordragen voor ver nietiging bij de Kroon. Wij vragen ons af of er eigenlijk wel raadsbe sluiten nodig zijn". "Het voorkeursbeleid kan even goed worden vastgelegd in een mo tie, een informatieve nota bij de be groting of in een college-program ma. Dat zijn allemaal stukken die niet door de Kroon vernietigd kun nen worden. Om het beleid uit te voeren, zijn evenmin raadsbeslui ten nodig. Het is meestal het college dat beslist bij welke bedrijven za ken worden gekocht", aldus Borde wijk. Het Leidse college moet zich overigens nog uitspreken over de vraag op welke manier het voor keursbeleid eventueél wordt voort gezet. Een juridische procedure te gen Dales noemt Bordewijk 'wel licht vrij zinloos'. Ook bij veel andere LOTA-ge meenten bestaat twijfel over het nut van juridische stappen. Toch over wegen 25 van de 70 gemeenten om het voorkeursbeleid voort te zetten. Volgens LOTA-voorzitter Brink man, wethouder in Zaanstad, voe len veel LOTA-gemeenten zich nog steeds gepikeerd door de wijze, waarop de betrokken ministers Van op iemands tenen ga staan. Mis schien roep ik daardoor allerlei ge meentelijke gevoeligheden op, je weet maar nooit". Van Riet en Tib be verwachten dat het bgstuur vol gende maand een besluit neemt over de vestiging. Of dan ook een beslissing wordt genomen over het voorzitterschap van de club is nog de vraag, zo stelt Van Riet. Het bestuur moet een kandidaat naar voren schuiven die niet direct verbonden is aan één van de partijen. Dat is nog niet gebeurd omdjtt de betrokkenen het niet eens zijn geworden over de gegadigden. Van Riet zegt niet te weten wat daarvan de achtergrond is. Het re gionale bestuur moet overigens voor 1 januari een beslissing ne men. Lukt dat niet, dan wijst het landelijke bureau zelf een voorzitter aan. "Dat kan natuurlijk een heel geschikte man of vrouw zijn, maar het is töch beter denk ik om zelf ie mand te kiezen". Over de dagelijkse leiding is evenmin een besluit genomen. Tib be: "Er zijn verschillende mogelijk heden: of er komt een soort directie raad, waarvan de drie huidige GAB- directeuren deel uitmaken, of er wordt een algemeen directeur aan gesteld. Is het laatste het geval, en krijgt die directeur een aantal be langrijke beleidstaken, dan kan dat gevolgen hebben voor het aantal medewerkers op het bureau". Vol gens Van Riet bestaat de tendens om inderdaad een algemeen direc teur aan te stellen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphenaar Jos Heur wist niet wat hem overkwam. Zijn pitbull-teef wierp, na negen weken zwangerschap, niet minder dan elf pups: vijf reuen en zes teefjes. Een reuzeworp, zegt hij, want normaal werpt een pitbull hooguit zeven jongen. Het komt wel eens voor dat er meer puppies worden geboren, maar dan sterven er nogal wat kleintjes. Bij hem bleef het hele elftal in leven zonder dat het moest worden bijge- voed. Moeder pitbull gaf ze alle zelf te eten. De pups zijn inmiddels zes weken oud en mogen de moeder verla ten. Elke dag trekt Heur veel bekijks als hij de hele horde kleintjes langs de Zegerplas uitlaat. 'Maatschappelijke hulp buiten de kantorenuren goed gedraaid' SASSENHEIM - De Bereikbaar heidsdienst buiten Kantooruren (BBK) is een succes. Althans, dat concludeert de dienst zelf in haar jaarverlag over 1989. Volgens de BBK hebben het afgelopen jaar ruim 10 procent méér mensen dan in 1988 een beroep gedaan op deze instelling. Ook het aantal hulpverle ningen is het afgelopen jaar belang rijk gestegen. De Bereikbaarheidsdienst buiten Kantooruren is een samenwer kingsverband van het algemeen maatschappelijk werk uit de Leidse regio, de Duin- en Bollenstreek en Midden-Rijnland. De dienst, die sinds 1988 actief is, zorgt er voor dat mensen met sociale of psychische nood 24 uur per dag en zeven dagen per week een beroep kunnen doen op een hulpverlener. Het meldpunt van de BBK is in 1989 door ruim 500 mensen gebeld, 160 meer dan het jaar ervoor, toen de dienst overigens maar tien maan den heeft gedraaid. Van hen hadden er 195 zulke acute problemen dat de maatschappelijk werkers van de dienst in actie moesten komen. Een groot deel van deze bellers - 55 om precies te zijn - had relatie problemen. Een flink aantal tele foontjes - 48 - betrof mensen met psychische problemen of mensen die moeilijkheden hadden met hun huisvesting (44). Ongeveer de helft van de bellers kwam - zoals was te verwachten - uit Leiden. Eveneens in ongeveer de helft van de gevallen kwam na het eerste telefoontje met de BKK hulpverlening op gang van andere instanties. Uit het jaarverlag blijkt dat de nood onder mensen vooral 's avonds het grootst is. Byna twee derde van telefoontjes kwam tussen 17.00 en 24.00 uur binnen bij de dienst. Krap een derde van de ver zoeken om hulp bereikte de BBK tijdens de weekeinde of feestdagen. Het resterende deel, ongeveer acht procent, kwam 's nachts tussen 24.00 en 08.00 uur binnen. Ongeveer de helft van de bellers, zo is voorts gebleken, heeft op eigen initiatief contact gezocht'met de dienst. Ruim een kwart kwam bij de BBK terecht na verwijzing door de politie. Rijnland doet onderzoek Blauwwier mogelijk oorzaak van giftige stoffen in water LEIDEN/BOSKOOP - Het Hoog- heemraadschap Rijnland begint morgen met een onderzoek naar de kwaliteit van het water van de zoge heten surfhoek van de Reeuwijkse Plassen. Veel mensen uit Boskoop, Waddinxveen, Gouda en omstreken die er hadden gezwommen, zijn ziek geworden. Ze hadden last van diarree en huiduitslag. Bij de GGD- Midden-Holland zijn veel vragen en klachten binnengekomen. Misschien is het water verontrei nigd door blauwwier, een bepaalde algensoort. Het hoogheemraad schap heeft ontdekt, dat blauwwier bij hoge temperatuur van het water een giftige stof afscheidt. Dit is ge-, constateerd bij onderzoek van het zwemwater in recreatiegebied het Haarlemmermeerse Bos bij Hoofd dorp. De provincie Noord-Holland gelastte vorige week een onderzoek naar het water van de recreatiepias, nadat er bijna vijftig klachten wa ren binnengekomen. Mensen die in het water hadden gezwommen, klaagden over misselijkheid, diarree en overgeven. De provincie heeft tot 24 augus tus een zwemverbod afgekondigd voor de plas in het Haarlemmer meerse Bos. De ambassadeur van de Verenigde Staten Howard Wil kins, hier met zijn zoons op een terrasje, behoorde tot de gasten van de jaarlijkse ambassadeursdag in Duinrell. <f0to Henk Bouwman) Ambassadeursdagje in Wassenaars attractiepark WASSENAAR Eén keer per jaar nodigt de Wassenaarder H.J.R. Graaf van Zuylen van Nijevelt zijn buren uit voor een gezellig dagje-uit in attractie park Duinrell. Niet alle buren, het is meer bedoeld als een am bassadeursdag. Een veertigtal ambassadeurs en zaakgelastig den, die landen van over de hele wereld vertegenwoordigen, kregen de uitnodiging om giste ren naar het park te komen. Velen gaven aan de oproep ge hoor. Ook diplomaten willen wel eens even uit de plooi en de meesten verschenen dan óok in zomerse tenue. Wat protocollair in andere gevallen tot een ern stige verstoring van de goede relaties kan leiden, kon gister middag in Duirell wel: Boordje open, stropdas thuis. De meeste diplomaten brachten vrouw en kinderen mee. Ondanks de ontspannen sfeer hing er toch iets in de lucht. Dat werd vooral veroorzaakt door de nogal opvallende aanwezig heid van de pers, die op volle oorlogssterkte was uitgerukt. Normaal gesproken staan er geen tien persfotografen en een televisieploeg in de aanslag om een paar ambassadeurs op het terrasje van een attractiepark een kopje thee te zien drinken. De bijzondere belangstelling ging uit naar een treffen van de ambassadeur van Irak met die van de Verenigde Staten. On danks een middagje-vrijaf was natuurlijk toch de Golfcrisis het onderwerp van gesprek voor het t diplomatengezelschap. Langzaam maar zeker drup pelden de ambassadeurs en zaakgelastigden tegen vier uur binnen. Door de onduidelijke bewegwijzering naar de Car rouselzaal doken uit de meest onverwachte hoeken van het park de genodigden op. Noch ambassadeur Al-Falaki uit Irak, noch de Amerikaanse am bassadeur Howard Wilkins liet zich zien. Zouden de heren een confrontatie op het op het oog toch zo onschuldige Duinrell- terrasje uit de weg gaan? Plotseling verscheen daar toch de VS-diplomaat. Met drie limousines liet hij zich tot bijna in de Carrouselzaal afzetten. Je zag de Sovjet-vertegenwoordi- ger A. Pankratov, een diplomaat van lagere rang die zijn auto netjes bij het hek op de par keerplaats had achtergelaten, wat donker kijken. In hemds mouwen gekleed en joviaal handen schuddend werkte Ho ward Wilkins Junior zich naar een tafeltje, gevolgd door een paar stevig uit de kluiten ge wassen zonen, die op hun beurt weer op de voet werden gezeten door twee lijfwachten. Maar wie er kwam, geen Iraakse Ambassadeur. De diplo maat durfde het toch kennelijk niet aan zich in het gezelschap van de Amerikaan te compro mitteren. Expositie In Duinrell werd een mini-ex- positie geopend van werkstuk ken van schoolkinderen, die hadden meegedaan aan een wedstrijd in het kader van het Europees Jaar van het Toeris me. ANWB-directeur P.A. Nou- wen opende de tentoonstelling. Als afsluiting van de middag woonde het diplomatengezel schap een voorstelling van het High Diving Team 'American Eagles' bij. Tijdens een clowns- act dook een van de duiksters het publiek in om zich tot grote hilariteit van het publiek en ontsteltenis bij de bodyguards kletsnat op de schoot van de Amerikaanse ambassadeur te nestelen. Die vond het prachtig. Natuur te lijden van te laag waterpeil LEIDEN De provincie Zuid-Hol land wil dat onderbemaling - verla gen van de grondwaterstand - aan banden wordt gelegd. Om dat te be reiken moet er één peilbesluit ko men waarin zo veel mogelijk reke ning wordt gehouden met alle be langhebbenden. Met deze gedachte volgt de pro vincie het advies van een werk groep, die de procedure en criteria voor onderbemalingen op een rijtje zette. De conclusie is, dat er te ge makkelijk naar onderbemaling wordt gegrepen. Waterschappen ge ven individuele verzoekers te snel toestemming om de grondwater stand naar beneden te brengen. Die verzoeken komen vooral uit de agrarische sector. Want zij is de grootste belanghebbende. Om de bedrijfsvoering optimaal te doen zijn is dikwijls een verlaging van de grondwaterstand noodzakelijk. De soppige grond wordt dan vaster en gemakkelijker te berijden. Volgens een woordvoerder van de provincie vanmorgen zijn er veel gebieden in Zuid-Holland waar te pas en te on pas naar het middel 'onderbemalen' wordt gegrepen. Het verlagen van de grondwater stand mag dan de agrariër voordeel bieden, de waterhuishouding en het natuurbelang hebben er onder te lij den. Vogels verlaten de weidegebie den, bloemen drogen uit, sloten ko men droog te staan. Kortom, het na tuurlijke leven neemt af daar waar met regelmaat aan het verlagen van de grondwaterstand wordt gesleu teld. Bovendien, aldus de provin cie-woordvoerder, concentreren de bestrijdingsmiddelen zich nog meer, dan waarvan nu sprake is. Een verslechtering van de bestaan de situatie, zegt hij. Wat de provincie voor ogen staat is de waterschappen, die toestem- Lezers Schrijven Fietsendieven Aangezien er zoveel fietsen worden gestolen, wil ik graag mijn mening zeggen over het AZL. Enkele weken geladen overleed mijn man in het Academisch Zie kenhuis Leiden. Daar ik 's morgens vroeg werd opgeroepen, zette ik mijn mooie flets netjes op slot in de overdekte fietsenstalling bij ge bouw 1. 's Avonds heb ik met de portier overstuur lopen zoeken naar m'n fiets, die bleek gestolen. Ik hoorde dat er daar zes per dag worden gestolen. Onbegrijpelijk dat zo'n groot ziekenhuis geen be waakte stalling heeft voor die hon derden fietsen per dag. Verder wil ik de dieven er op attenderen hoe ie mand zich voelt na zo'n dag en dan is ook je fiets nog weg. Mevrouw Janse Gerrit Kasteinstraat 64, Leiden ming geven om de grondwater stand te mogen verlagen, afrem men. Zij geven, aldus de woord voerder, veel te gemakkelijk een 'akkoord' af. "Vragen", zegt hy"be tekent bijna automatisch toestem ming. Er moet wat genuanceerder gebruik worden gemaakt van het begrip onderbemaling. Wat tot nu toe gebeurt is niet helemaal fout. Veel mensen zijn er tevreden mee, maar anderen, zoals natuurbescher mers, weer niet. Nu is er sprake vap onvoldoende belangenafweging. In het peilbesluit kan dat worden gere geld". Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Twee werklieden, C. Van der Zeeuw en M. Wolters, waren de zer dagen gedurende veertig ja ren in betrekking bij de firma weduwe A. Parmentier Zo nen, zeemledèr-fabrikanten op de Middelstegracht alhier. De patroons lieten die gebeurtenis voor beide arbeiders niet onop gemerkt voorbijgaan, maar schonken hun heden, onder eene kleine toespraak ieder een gou den cylinder-horloge met in scriptie. Zoo mochten ook deze jubilarissen ervaring opdoen hoe trouwe en eerlijke plichtsbe trachting, in welken werkkring men ook in de maatschappij ge plaatst is, steeds die waardering ondervindt, als waarop ze ten volle aanspraak mag maken. - In een lokaal aan de Warmoes straat te Amsterdam maakte Zaterdag eene koorddanseres toeren op het koord, dat boven de hoofden van het publiek is ge spannen en waaronder men ver zuimd had het anders gebruike lijke „vangnet" te hangen. Zij verloor het evenwicht, viel en kwam terecht op een man en een kind, doch bekwam geen letsel. De kleine daarentegen werd ern stig aan het neusje gekwetst. Of de man zich ernstig bezeerd heeft, kon men niet dadelijk zeg gen, doch hij vervoegde zich Zondag aan genoemd lokaal, met verzoek om schadevergoe ding voor bekomen verwonding. Vijf en twintig jaar geleden: - POLITIE HOUDT SMIJTEN DE NOZEMS IN BEDWANG. Ondanks een spervuur van fiets bellen, lege blikjes en een enkele baksteen, waar zij af en toe 'aan bloot stonden, hebben 34 man nen van de Amsterdamse politie in de nacht van Zaterdag op zondag bij het „Lieverdje" op het Spui een menigte van tegen de 2.000 op een rel beluste jonge hoofdstedelingen in bedwang weten te houden. Vier charges en de arrestatie waren voldoende om de rust te herstellen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11