Nieuwe eerstejaars kunnen een knallende week tegemoet zien Leiden heeft 80 miljoen nodig voor nieuwe riolen Wassenaarse familie en huishoudster ruziën om verzekeringsgeld van auto ROLSTOELERS TEGEN DE 'BERGEN' OP 2300 jongeren beginnen met EL Cidweek aan hun Leids studentenleven spe komen er op het laatste mo ment achter dat ze zich nog niet hebben opgegeven voor de intro ductiedagen, omdat ze op vakan tie zijn geweest of gewoon omdat ze het vergeten zijn. Die bellen in de laatste week allemaal op om te vragen of ze zich nog kunnen op geven", aldus Andrée Tankink van de El Cid-commissie. Ook de mentoren zullen straks worden overladen met vragen, weet de El Cid-commissie. Veel vragen gaan natuurlijk over het programma van de introductie week, over slaapplaatsen of het lidmaatschap van studentenvere nigingen. Het programmaboekje voor de El Cid week bevat prak tisch alle informatie. Maar, de stu denten in spe willen altijd meer weten. "Je krijgt de gekste vra gen", vertelt Gerwin de Graaff. "Waar de giromaat is en waar je Goeie-Miebier kunt kopen. Er zijn er ook al die vragen wat 3 ok tober eigenlijk is. Het is dus niet voor niets dat de mentoren wor den uitgerust met een boekje met veel voorkomende vragen en de antwoorden daarop". Een opmerkelijk feit is dat de El Cid-commissie voor het eerst sinds jaren kan beschikken over voldoende mentoren. De afgelo pen jaren was er telkens sprake van een tekort. Dit jaar is het fel begeerde aantal van 220 ment oren wel gehaald. "We hebben zelfs een paar reserves", aldus een trotse Andrée Tankink. Traditiegetrouw gaan de stu denten maandagochtend met z'n allen in optocht naar de Hoog landse Kerk. Het programma dat de eerstejaars krijgen voortgezet begint net als andere jaren met de officiële opening van de El Cid week door prof. dr. J.J.M. Been akker, rector magnificus van de Leidse universiteit en de traditio nele speech van burgemeester Goekoop. Na de opening hebben de stu denten even de tijd om bij te ko men en het groepje, waarmee ze die week mee optrekken, beter te leren kennen. Als het weer een beetje meezit kan dat natuurlijk gebeuren op één van de Leidse terrasjes. Daar kunnen zij meteen een keuze maken uit het scala aan film-, muziek-, dans- en theater voorstellingen dat studentenver enigingen en andere (horecagele genheden die avond (en de rest van de week) te bieden hebben. Dinsdag en woensdag ligt de nadruk op het serieuze werk met de kennismaking met de univer siteit. Daarvoor zijn de studenten per slot van rekening naar Leiden gekomen. Informatie over de stu die en de sportfaciliteiten van de universiteit staan er onder meer op het programma. Knock-Out show Donderdag is de dag waarop de studenten kennis kunnen maken met alles dat Leiden aan cultuur en ontspanning te bieden heeft. "Leiden opent zich". Bij veel in stellingen, musea en organisaties kan er rondgekeken worden, een proefles worden gevolgd of kan men een rondleiding krijgen. Donderdagmiddag is het tijd voor het traditionele watersportfesti val aan het Galgewater. Nieuw op het programma is de 'El Cid Knock-Out Show', een spel waar aan alle 2300 eerstejaars kunnen deelnemen en waarmee prachtige prijzen te verdienen zyn. Vrijdagmorgen is er vanaf 10.00 uur weer de bekende Infomarkt waarop een groot aantal instellin gen, organisaties, verenigingen en bedrijven zich zullen presente ren om te laten zien wat ze te bie den hebben. In het Van der Werf- park is er een grote park-pick nick. "Wel op tijd komen want er is slechts voor 1700 mensen een lunch voorradig". Het laatste programmapunt van de El Cid-week 1990 zijn de 'knallende slotfeestmanifestaties die door de hele stad zullen plaatsvinden'. Voor wie er na al deze festiviteiten nog geen ge noeg van kan krijgen heeft, als klap op de vuurpijl, in De Bak het El Cid-slotfeest plaats met disco en "Neerlands meest opwinden de liveband: The Bob Color". Van onze redacteur Jan Rijsdam LEIDEN - Volgende week is het weer zover. Zo'n 2300 eerstejaars beginnen dan hun Leidse studen tenleven. De Enige Leidse Com missie Introduktie Dagen (El Cid), bestaande uit 6 ouderejaars studenten, is sinds een half jaar bezig de bekende keAnisma- kingsweek te organiseren waarin de eerstejaar wegwijs worden ge maakt in de stad. "Ze kunnen een knallende periode tegemoet zien", aldus de El Cid-commissie in onvervalst Veronica-jargon. Het startschot voor de kennis- makingsweek wordt maandag ge geven op het parkeerterrein bij Molen De Valk. Daar staan 220 mentoren te wachten op 2300 stu denten in spe. Aan de hand van deze groepsleiders zullen de eer stejaars op verkenning gaan, het vizier gericht op de universiteit en HBO's, sportfaciliteiten, cultu rele instellingen, studentenvere nigingen en uitgaansleven. Crisiscentrum Een week voordat de kennisma- kingsdagen beginnen hebben de zes organisatoren het razend druk met de organisatie van de vele programma-activiteiten. Aan stu deren komen zij zelf niet meer toe. In het crisiscentrum aan de Kaiserstraat 25 rinkelt de hele dag de telefoon. "Veel studenten in De El Cid-commissie heeft het razend druk nu volgende week zo'n 2300 studenten de stad zullen overspoelen om met Leiden kennis te maken. Van links naar rechts Andrée Tankink, Eric van Teijlingen, Mirjam Wiersma, Ger win de Graaff enCorinne van Hameren. (f0to jan Holvast) Burgerlijke Stand door de straten zakken". Volgens Ephraïm is het belang rijk dat het gemeentebestuur nu geld investeert in het ondergronds buizenstelsel. "Riolering is belang rijk voor de leefbaarheid van de stad. Een slecht rioolstelsel heeft gevolgen voor de grondwaterstand. Het water verdwijnt in het riool, de grondwaterstand daalt en dat heeft weer gevolg voor de fundamenten van woningen. Bovendien is het niet mogelijk de straten goed te on derhouden. Omdat het zand weg zakt in ingezakte rioolbuizen en openstaande voegen, komen er ver zakkingen in het wegdek. 'Aan riolering kan de politiek weinig eer behalen' bouw van de gemeente Leiden, stelt dat grote gedeelten van het rioolnet van vrij recente datum zijn. "In de ^e!?eiLm ?neJf^n^n6 Leiden moet 80 miljoen in- oordt Noorderkwartier en De Kooi vesteren in vervanging van vrijwel het gehele rioolstelsel ver- het nog niet vernieuwde vangen. Dat betekent dat dat deel deel van het rioolnet Het -ginde gaat om riolering met een ;,ronci houden, is overigens niet te lengte van 100 kilometer, on- voorspellen. "Een rioolbuis blijft der meer in Meerburg, de over het algemeen tussen de 20 en Burgemeesters- en Profes- w jaar goed. ^re^rijn uitzonde- sorenwijk en Leiden-Zuid- de Hogewoerd werd vervangen, west. was die 300 jaar oud. Aan de andere kant verkeert de riolering in Zuid- Er bestaat nog discussie over de West, die er pas zo'n dertig jaar inzit, vraag wanneer de aanleg van nieu- jn het algemeen in sléchte staat". we riolen klaar moet zijn. Het colle- De afdeling rioleringen onder- ge van B en W wil dat het werk in zoekt de toestand van het stelsel re- 2020 is afgerond, ambtelijk is echter gelmatig met een videocamera, die geadviseerd om de vervanging in door de buizen wordt geleid. Op die 2010 gereed te hebben. Burgemees'- manier kan worden bekeken of er ter en wethouders vrezen echter dat scheuren in het beton zitten, of de dat laatste financieel niet haalbaar voegen open staan en of het beton is is. Dat zou betekenen dat er vanaf aangetast dan wel gedeformeerd. rioleringen moet worden gestoken. Dat onderzoek heeft volgens Nu wordt daar jaarlijks één miljoen Ephraim geleerd dat het no enstel- -,.i o__ uQC*oori Aic hpt wprk iq sel in Leiden zich in betere staat be- afgenmd?^T^oet de g^meente gaan ™dt dan dat van andere grote ate- bjpnnen aan de rioleringen van na ter". Toch vindt hij het noodzake- Om het vervangen van de nole- lijk dat met verVanging van de ou- ringen te betalen, zouden de lo- dere rj0len wordt begonnen. "Als zingsrechten eigenlijk flink moeten we nu njets doen, verslechtert de stijgen. Die bedragen nu 112 gulden toestand van die buizen. Daardoor en om het regelmatig vernieuwen ontstaat het risico dat straten piot van het riool uit de opbrengst te be- sehng verzakken, omdat het riool talen, zou het recht moeten stijgen instort. Dat brengt weer hogere eh tot een bedrag tussen de 180 en 225 onverwachte uitgaven met zich gulden. mee". Stadsvernieuwing Politicus Dat er geld moet worden gestoken Dat het gemeentebestuur niet staat in het rioolstelsel, betekent niet de te springen om miljoenen in de rio- het gehele Leidse buizenstelsel zich leringen te steken, begrijpt in een slechte staat bevindt. W. Ephraïm best. "Aan riolering is Ephraïm, hoofd van de afdeling rio- voor een politicus weinig eer te be leringen, waterwerken en werktuig- halen. Men schrikt pas als de auto's Nóg steeds geen voor vrouw die LEIDEN - Voor de 26-jarige Leid se vrouw die in mei twee schilderij en bekladde in De Lakenhal is nog steeds geen goede opvangplaats ge vonden. De vrouw bespoot de schil derijen met verf om aandacht te vra gen voor haar geestelijke proble- Omdat ze volgens hulpverleners geen gevaar betekende voor zich zelf of voor anderen, werd ze niet di rect geplaatst in een instelling. Eni ge weken later kwam er volgens opvangplaats kunst bekladde haar advocaat toch een rechterlijke machtiging op grond waarvan ze kon worden opgenomen in psychia trisch ziekenhuis Endegeest. "Waarom dat niet eerder kon, weet ik ook niet. Het is de bedoeling dat ze terechtkomt in een therapeuti sche gemeenschap. Daar is het wachten nu op. Het blijkt ontzet tend moeilijk te zijn om haar op de plaats te krijgen waar ze hoort. Maar kun je dat iemand kwalijk nemen, ik weet het niet, het systeem zit nu eenmaal zo in elkaar". Veel animo voor baan bij brandweer LEIDEN - Voor vier plaatsen als Van de vier vrouwen die op 1 ja- brandwacht bij het Leidse brand- nuari bij de brandweer in dienst zijn weerkorps hebben zich 150 mensen gekomen, is er inmiddels één afge- aangemeld onder wie twee vrou- vallen. Van de eerste lichting van wen. Commandant Mark spreekt vier vrouwen, is er nog een ovef. Die van 'opmerkelijk veel belangstel- wordt binnenkort brandwacht eer- ling' ste klasse. LEIDEN - Op 13 maart van dit jaar was alles nog pais en vree. De Leid se huishoudster kreeg van haar werkgevers, een rijke Wassenaarse familie, zelfs een autootje voor haar tien jaren van trouwe dienst. Vijf maanden later staan de twee tegen over elkaar in een rechtszaaltje van het Haagse paleis van justitie. Inzet van het kort geding: de verzeke ringspenningen van de inmiddels gestolen Fiat Uno. Het kort geding was aangespan- door de voormalige huishoud- gelegd op de verzekeringsgelden van de gestolen auto. Volgens mr. Schönhagen, de raadsvrouw van de Leidse, kreeg haar cliënte de auto als beloning voor de vele jaren van trouwe dienst. Het kenteken werd op haar naam gezet, zij betaalde de verzeke ring. In juni liep het fout. Er werd hon derd gulden vermist in het Wasse naarse huis en de huishoudster werd van de diefstal verdacht. "Over en weer werden harde woor den gesproken. Er werd in onder- ling overleg besloten uit elkaar te gaan", vertelde Schönhagel. En toen eisten de Wassenaarders het autootje terug. "Kennelijk kreeg men spijt van de schenking", constateerde Schönhagel. Er volg de een brief waarin de auto binnen 48 uur werd opgeëist. Die termijn was nog niet verstreken of de auto werd gestolen voor het huis van de Leidse. De verzekeringsmaatschappij heeft de diefstal nog niet vergoed, omdat er nogal wat vraagtekens zijn. "Er was geen spoor van braak te vinden, daar stelt de verzeke ringsmaatschappij de nodige vra gen by. Bovendien is het vreemd dat mijn cliënte by aflevering slechts één sleutel heeft gekregen. De tweede was weg, vertelde de ga rage. We kunnen aannemen dat die by de werkgevers in bezit is", aldus Schönhagel, die suggereerde dat de Wassenaarders zelf de auto hadden teruggehaald. Maar volgens mr. Huisman, de advocaat van de Wassenaarse fami lie, was daar geen sprake van. De auto was nooit geschonken, maar aan de vrouw gegeven als beloning voor nog te verrichten werkzaam heden. De twee zouden een over eenkomst hebben gesloten, waarin werd geregeld dat de huishoudster een maand lang haar werk zou ver richten in het Zuidfranse vakantie verblijf van de familie. Omdat die overeenkomst niet was nagekomen, wilden de Wassenaarders de auto, en na de diefstal, de verzekerings penningen hebben. Schönhagel bestreed dat haar cliënte ooit een overeenkomst had gesloten met de familie over de au to. Zy wees rechtbankpresident mr. Portheine erop dat slechts de voor naam van haar cliënte als handteke ning onder de overeenkomst stond. Zy liet rijbewys en paspoort zien om aan te tonen dat die handteke ning volstrekt anders was. Boven dien stond de naam van de vrouw verkeerd gespeld in de overeen komst. "De overeenkomst is vol strekt ongeloofwaardig. Wie betaalt voor een maand huishoudelyk werk 17.500 gulden? Dat is een zeer royaal salaris, zo royaal dat de over eenkomst ongeloofwaardig is". Huisman produceerde echter een afscheidsbriefje van de huishoud ster waaronder ook haar voornaam stond. "En dat is exact hetzelfde ge schreven als onder de overeen komst. Er is geen enkele aanwijzing dat de handtekening onjuist is". Rechtbankpresident mr. Porthei ne doet over een week uitspraak. J aarprogramma NVBS gereed LEIDEN - De Nederlandse Vereni ging van Belangstellenden in het Spoor- en tramwegwezen (NVBS) opent eind deze maand het nieuwe seizoen. De eerste verenigings avond wordt gehouden op 29 augus tus in het NZH-gebouw aan de Rynsburgerweg. Er is een verkorte versie te zien van de documentaire over het 150- jarig bestaan van de Nederlandse Spoorwegen. De afdeling Rynland houdt de komende maanden elke derde woensdag van de maand een voor iedereen toegankelyke bijeen komst die geheel is gewyd aan het tramverkeer. Alle byeenkomsten worden gehouden in de NZH-zaal aan de Rynsburgerweg. Een van de hoogtepunten van het onlangs gepresenteerde program ma is de vertoning van een film over de laatste jaren van de blauwe tram in Leiden. Deze rolprent is op 17 ok tober te zien. M. Moerland spreekt op 19 de cember over trambedrijven in het Oostblok en in mei van het volgen de jaar komt een redacteur van het blad 'Plan' naar de NZH-zaal. Hij spreekt over de komst van de TGV naar Nederland en de eventuele te rugkeer van de tram in Leiden. Wie meer informatie wil over de NVBS en over haar nieuwe jaarpro gramma, kan schryven naar de NVBS, postbus 777, 2300 AT Lei den. die door deze derde plaats ook een fikse sprong in het algemeen klassement maakte. Hij stond gisteren aan het einde van de dag op een achtste plaats. De twaalfde etappe, gisteravond in Scheveningen, eindigde in een over winning voor Robert Figl. De gele trui bleef om de schouders van Paul van Winkel. Kees van Breukelen klom op naar een tweede plaats, Markus Pilz staat derde. Vandaag finishen de rolstoelers in Noordwijk. (foto Henk Bouwman) Bart Jeroen z.v. J.M. van Steen en C.M. Lemans, Casper Michiel z.v. H. Smit en W.C. van der Plas. Bart Willibrord z.v. W.J- .W.M.P.M. Verhaar en M.G. Dubbeldam. Ro bin z.v. J.J. Plug en W.M. Stadt, Nina Susan d.v. F.G. Haas en J.C.M. Zandvliet, Marina Janneke Dina d.v. M. Dijkhuizen en C.A.W. Oliemans. Luuk Hein z.v. H.I.J. Schrandt en B.J. Kluivers. Tom Frederik Hugo z.v. E.H. Runia en E.S.G. Jongeneel, Maaike Eline d.v. L.S. Melchers en W.J. Rip,. Jaantje d.v. L. Klaassen en H.J. Duller, Cornelia Adriaantje d.v. K.D. van der Plas en M. de Winter, Robin z.v. P. Sip en C. Mol. Jonathan Theodoor z.v. J.F. Klok en J.M. van Duijvenboden, Gea d.v. A.F. Ballering en E.M. Luteijn, Antonia Adriana d.v. J. Marskamp en C.J.M. Beenen. LEIDEN Ronald van Reede heeft het zwaar tijdens de 'bergrit' die de deelnemers aan de Internationale Bloemenmarathon gisteren op het par cours van de Leidse wielervereniging Swift moesten afleggen. Deze elfde etappe werd gewonnen door gele-truidrager Paul van Winkel, die Kees van Breukelen en Markus Pilz juist voorbleef. De tiende etappe, een tijdrit, werd eveneens een prooi voor Van Winkel. Markus Pilz eindigde als tweede voor Michel Jonkman uit Oude Wetering, STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9