Elke maand ver aantal werklozen DDR mm t Vw 'Je kunt nieuw leven niet even regelen' 'Hoe kan ik met twee kinderen rondkomen van 115 mark in de week?' Strenge winter bedreigt slachtoffers beving Iran jRMW.Urw POST I REPORTAGEi ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1990 Van onze correspondent Hans Hoogendijk zonder werk, na de invoering van de D-mark op 1 juli is het OOST-BERLIJN Waar de communistische planecono- aantal in vier weken gestegen tot 272.017. Ruim 650.000 mie 40 jaar mee bezig was, lukt de vrije markt in 40 dagen: mensen zijn gedwongen korter te werken. Het is een kwes- de totale ineenstorting van de Oostduitse economie. Geen tie van dagen voordat ook zij tot het leger der werklozen zul- enkel groot bedrijf draait met winst en de werkloosheid ver- len behoren. Het aantal vacatures is gedaald tot 20.000 in het dubbelt zich per maand. Waren er in juni 130.000 mensen hele land. Het ministerie van sociale zaken in Oost-Berlijn maakte deze cijfers van de week bekend. Een woord voerder vreest dat eind augustus het aantal mensen zonder werk op nieuw minstens zal zijn verdub beld. Er wordt zelfs rekening ge houden met drie miljoen werklozen tegen het einde van het jaar en dat zou betekenen dat de helft van de Oostduitsers op straat staat. Stakingen, demonstraties, een boerenopstand en een nieuwe trek naar het westen worden niet langer uitgesloten. De ruim 130 nieuwe ar beidsbureaus kunnen de stroom hulpzoekenden al lang niet meer Uitkering In het bureau Berlijn-Midden, on dergebracht in een vervallen pand in het hartje van de stad, heeft het personeel stoeltjes neergezet voor de Oostberlijners die werk zoeken of een uitkering aan willen vragen. Het is er stampvol en vreselijk be nauwd. De 23-jarige Kersten Borowski, gescheiden eft moeder van twee kinderen, zit er al voor de zesde keer. "Ik ben er bij de eerste opruiming in februari uitgevlogen. Als alleenstaande moeder had ik volgens onze wetten recht op een aantal uren vrij per dag om de kin deren op te vangen. Dus was ik een onrendabele kracht en kreeg mijn ontslag." Zo is het tienduizenden vrouwen vergaan. Kersten, vroeger werk zaam op de administratie van een Volks Eigen Textielfabriek, heeft de moed nog niet helemaal opgege ven. "Ik zal iets vinden. Nu heb ik 115 mark in de week, daar kan ik toch niet van rondkomen?" Ze kijkt op haar horloge. "Nog vijf minuten, dan moet ik weg om de kinderen uit de peuterspeelzaal te halen. God zij-dank zijn die nog gratis, maar hoe lang nog?" Ralf Stielike van het arbeidsbu reau Bezirk I, waar Kersten woont, is uiterst somber. "We hebben in heel Berlijn 2.000 banen en 20.000 geregistreerde werkzoekenden. Hoeveel mensen werkelijk werk loos zijn, weet ik niet. Een deel van de mensen reageert apathisch, an deren worden agressief'. De 54-jarige Gisela Kumel wil een uitkering aanvragen. "De fabriek is gewoon dicht gegaan. Ik heb er 25 jaar gewerkt. Met plezier moet ik zeggen. Altijd hebben ze ons gezegd dat we met winst draaiden, maar nu sta ik in de rij voor 121 mark in de week. Zo lang mijn man nog werk heeft zullen we het wel redden maar anders... Stelt u zich eens voor dat ze ook de huren vrij geven, wat moeten we dan?" Een Iraanse vrouw treurt om het verlies van haar familie in Manjil, een van de dorpjes die door de aardbeving in juni werd getroffen. (foto AP) NICOSIA (AP) - Een half miljoen slachtoffers van de aardbeving in het noorden van Iran worden be dreigd door de felle winterkou die dit gebied ieder jaar in september al treft. De aardbeving van 21 ju ni, die 40.000 doden en 60.000 ge wonden tot gevolg had, deed zich voor in de provincies Gilan en Zanjan, waar de temperaturen in de lange winter niet zelden tot ze ventien graden Celsius onder nul dalen. Volgens de Iraanse minister van binnenlandse zaken Abdol- lah Nouri moet de huisvesting van de aardbevingsslachtoffers dan ook de hoogste prioriteit te krijgen. Nouri zei onlangs voor de Iraanse televisie, dat volgens schattingen van een parlements commissie uiteindelijk ruim 200.000 huizen moeten worden gebouwd. Hij concludeerde dat er nog ongeveer twee maanden de tijd is om de daklozen te voorzien van voorlopige huisvesting. Iran lijkt niet in staat de slacht offers veel hulp te bieden. Het land beschikt na de acht jaar du rende oorlog met Irak eenvoudig niet over de nodige contanten, uitrusting en bouwmateriaal. Nouri zei dat ieder gezin een be perkte hoeveelheid bouwmateri aal en technische steun wordt ge boden om een schuilhut van drie bij vier meter te bouwen. Hij be nadrukte dat ze de optrekjes zelf moeten construeren. De hutten moeten in de winterkou een alter natief vormen voor de tenten waarin nu ongeveer 100.000 men sen leven. Een Aziatische diplomaat in Teheran die onlangs een bezoek bracht aan het getroffen gebied, verklaarde dat de bevolking nog niet met de bouw van de hutten is begonnen. Hij sprak van een bu reaucratische chaos en acht het hoogst onwaarschijnlijk dat het project voor het vallen van de winter kan worden uitgevoerd. De woorden van de anonieme Aziatische zegsman werden min of meer bevestigd door radio Te heran, die meldde dat de bouw van de hutten en de herstelwerk zaamheden aan beschadigde hui zen onder vijf verschillende mi nisteries ressorteren. De provincies Gilan en Zanjan kennen in de winter normaliter hevige sneeuwval en temperatu ren tot ver onder nul. Manjil, een stad in Gilan, is in de winter meestal zo winderig dat de inwo ners praktisch de deur niet uitko men. De bezorgdheid onder de bevolking met de nadering van het winterseizoen is dan ook ver klaarbaar. Niet alleen de nabije toekomst baart de plaatselijke bevolking zorgen. De aardbeving trof uitge strekte landbouwgebieden en verstoorde het oogstproces. Veel reddingswerkers verlegden hun activiteiten van de slachtoffers naar de infrastructuur en hielpen mee met oogsten, het vaccineren van vee en het herstellen van irri- gatiewerken. Nouri noemde ook de bouw van scholen voor de start van het nieuwe schooljaar in sep tember een prioriteit. Hij zei dat ongeveer 1.200 scholen moeten worden hersteld of helemaal op nieuw moeten worden gebouwd. Volgens radio Teheran zijn in middels de elektriciteits- en wa tervoorziening in de grootste ste den in het getroffen gebied her steld. Er wordt hard gewerkt aan het herstel van deze dienstverle ning in 1.500 dorpen en ook de wegen krijgen veel aandacht. Het parlement trok voor het lo pende jaar ongeveer 600 miljoen gulden uit voor steun aan de slachtoffers. De Verenigde Naties meldden dat de buitenlandse steun in de vorm van contanten, voedsel, tenten, medicijnen en kleding neerkomt op ongeveer 84 miljoen dollar. Het hoofd van de Iraanse Rode Halve Maan, Seifol- lah Dastjerdi, zei dat het buiten land slechts 2,5 miljoen dollar aan contanten ter beschikking had gesteld. Volgens hem waren ook veel van de ontvangen medicij nen niet of nauwelijks bruikbaar omdat het oude voorraden betrof, waarvan de gebruiksdata waren verstreken of op het punt stonden te verstrijken. Overal in het land heerst paniek. Werknemers durven zich niet meer ziek te melden uit angst ontslagen te worden. Rond Berlijn konden twee grote bosbranden zich vrijwel ongestoord uitbreiden, omdat de vrijwillige brandweer na een paar uur de spuit aan de wilgen hing. De leden vreesden hun baan kwijt te ra ken als ze te laat op hun werk ver schenen. In het doorgaans nuchtere noor den heerst nu een ondergangsstem ming. De werven, die tot voor kort meenden volle orderboeken te heb ben, zijn vertwijfeld. Moskou heeft alle bestellingen geannuleerd nu in harde marken moet worden be taald, de vissersvloot is teruggeroe pen omdat niemand de ingeblikte DDR-vis meer wil hebben, de boe ren dreigen hun velden in brand te steken. "We raken niets meer kwijt en juist dit jaar hebben we een over vloedige oogst", verzucht een LPG- voorzitter. Volgende week willen de boeren een protestmars houden naar de Westberlijnse Rijksdag. Een extra tegenvaller is dat de ver wachte stroom nieuwsgierige West- duitse toeristen is weggebleven na alarmerende verhalen over het ge brek aan campings en schrikbaren de hygiënische omstandigheden aan de Oostzeekust. Maar ook de miljoenen gasten uit eigen land hebben dit keer hun heil gezocht in goedkope Spaanse en Italiaanse ap partementen of zijn naar de Bonds republiek en andere Westeuropese landen getrokken. Privatisering In het industriële zuiden loopt niets meer. De machines staan stil of de voorraden worden opgebruikt. "Al le prognoses over DDR-produkten die nog te verkopen zouden zijn, blijken niet te kloppen", klaagt Rei ner Gohkle, de Westduitse top manager die nu belast is met de pri vatisering van 8.000 voormalige Oosdtuitse staatsbedrijven. Veel bedrijven die zich hebben bevrijd van het knellende Kombi- nats-corset, waarin de vroegere eco nomische dictator, het ex-Polit- burolid Gunter Mittag, ze had vast gesnoerd, proberen op eigen houtje te redden wat er te redden valt. Da gelijks draaien tientallen, zwaar ronkende, Oostduitse vrachtwa gens de straat in voor het Oostber- lijnse Rote Rathaus of de Alexan- derplatz. Kisten fruit, aardappels, groente, kaas, eieren, vis, limonade, vlees, honing, kleding. Kortom, al les wat de coöperatieve LPG's en Volks Eigen Bedrijven te bieden hebben, proberen ze hier aan de man te brengen. "De 'Molkerei An- Straathandelaren bieden hun ware Het lukt veel oostduitse boeren niet n prijzen te verkopen. germunde' doet goede zaken met ei gen gemaakte kaas. Zes mark per kilo. De "ossies" staan net als vroe ger in de rij. "Maar dat zijn we ge wend", zegt een oudere vrouw. De boter vliegt over de toonbank voor twee mark een pakje. "Bij onze produktie is het een druppel op een gloeiende plaat, maar we moeten toch iets", ver klaart de 41-jarige Werner Kruge, eens economisch directeur van de melkfabriek, nu eenvoudig verko per van zuivelprodukten. De LPG- tegen dumpprijzen aan in Werder. 27- om hun produkten voor normale Furstenberg-Havel verkoopt eieren voor twee mark per dozijn. Van de opbrengst kunnen precies de kos ten voor het voer van de 40.000 kip pen worden betaald. Hoe men aan het loon van het personeel moet ko men is een raadsel. "We hebben nog een kleine reserve, maar die is nu ook snel weg". Het faillisement is niet ver meer. Verlies De mannen LPG 'Klaver' vragen aardappels l,ou marx, de worteltjes gaan met een mark per bos zwaar onder de kostprijs weg. "Alles is be ter dan vernietigen". De landbouw heeft in juni een verlies geleden van naar schatting twee miljard mark. De mesters raken hun varkens niet meer kwijt, de veehouders blijven met hun melk zitten en de tuinders kunnen hun produkten niet eens meer als veevoer verkopen. Voor de piekleine stand iets ver derop heerst rust. De 27-jarige An- gelika Meyer en de 31-jarige Detlev Lau proberen 'Volkseigen' limona de merk Okan te verkopen voor 1,20 j mark per halve liter. Ze hebben alle tijd om uit te leggen waarom de eens zo geprezen coöperatieve Oostduitse landbouw- en veeteelt op de fles gaat. "Natuurlijk werd er niet kostendekkend gewerkt en het klopt ook dat veel mensen na de val van de Muur westprodukten wilden proberen, maar nu maken de groot handelsreuzen uit het westen ons kapot. Wij mogen niet eens meer le veren aan de eigen winkels, omdat die contracten hebben afgesloten met Westduitse winkelketens". Een oudere man komt er bij staan en koopt vier flessen Orka. "Het is een schandaal. Ze maken ons laatste stukje economie kapot en dat is een misdaad tegenover ons volk". Omstanders knikken instem mend. Ook zij zouden graag zien dat een aantal DDR-levensmiddelen nog in de winkels te krijgen was. Op de 'Alex' verkopen werkne mers van de Buropa GmbH het schuurpapier dat in de DDR als toi letpapier wordt verkocht voor 30 pfennig per rol. De omzet is bedroe vend, maar ze hebben ook papieren zakdoekjes van een behoorlijke kwaliteit die maar 79 pfennig per pak van zes kosten tegen zekere 1,50 mark in het westen. En ook hier schelden de Oostduit sers dat ze in de warenhuizen zijn aangewezen op de veel duurdere westprodukten. De mannen en vrouwen van Buropa en de twee van Orkan schieten weinig op met deze solidariteitsbetuigingen. Det lev en Angelika: "Wij hebben ons zelfstandig gemaakt, omdat we dachten dat we het wel zouden red den met onze limonade. We hebben 20 man in dienst, maar hoe lang nog?" Binnen de kortste keren zal ook het laatste flesje Orkan-limona- de zijn gevuld en kunnen de werk nemers hun ww aanvrage. Ze zullen niet de laatsten zijn. FIOM begint gespreksgroep voor onvrijwillig kinderlozen Van onze correspondent Annemiek Veelenturf ROTTERDAM - Hardnekkig trachten zwanger te worden, heeft altijd invloed op de seksualiteit. Over 'verplicht vrijen' kun je in het begin nog wel grapjes maken. "We moeten weer!". Maar of dat na drie jaar proberen nog lukt... Voor men sen die onvrijwillig kinderloos zijn, kan voortplanting niet langer losge koppeld worden van seksualiteit. Het gaat alleen nog maar om die voortplanting. Dat is één van de zaken waarmee mannen en vrouwen die het tot hun verdriet niet lukt ouder(s) te wor den, te maken krijgen. Onvrijwilli ge kinderloosheid is niet zelden on bespreekbaar in de omgeving van een stel dat graag een kind wil maar bij wie dat niet lukt. Vrienden en kennissen zwijgen, maar ook het kinderloze paar is geneigd de mond te houden. Om met die belasting te leren om gaan of om te leren accepteren dat het ouderschap er niet in zit, zijn in Rotterdam, Den Haag en Utrecht gesprekgroepen opgezet. De ge spreksgroepen worden georgani seerd door de FIOM's in die steden, de bureaus voor Maatschappelijke Dienstverlening bij Zwangerschap en Alleenstaand Ouderschap. In Nederland raakt zestig percent van de vrouwen die een kind willen binnen een halfjaar in verwachting. Bij tien percent is dat na een jaar proberen nog niet gelukt. "Als er daarna geen onderzoek of behande ling volgt, verandert dat cijfer nau welijks", zegt Ankie van Bijnen van het FIOM Rotterdam. Wie er wel wat aan probeert te doen, heeft een redelijk kans van slagen. Zeventig percent raakt door een behandeling alsnog zwanger. Maar uiteindelijk blijftn toch drie op de honderd stel len die een kind willen, kinderloos. Eileider Uiteindelijk ja, want de meeste pa ren hebben een lange medische loopbaan achter de rug voordat ze ondersteuning bij de FIOM zoeken. Soms krijgen ze te horen dat bij de vrouw een eileider niet in orde is. Soms blijkt de man onvruchtbaar. Maar ook komt het voor dat er geen oorzaak is te vinden. "Dat is een moeilijke groep", zegt Ankie van Bijnen. "Zij krijgen nooit de beves tiging. Ze kunnen door blijven gaan in het circuit, want de arts zegt dat het theoretisch mogelijk is dat de vrouw alsnog zwanger raakt. Dat kan Vijf, zes jaar dokteren beteke nen. Hormoonbehandelingen, rea geerbuismethoden, kunstmatige in seminatie". Pogen een kind te krijgen, krijgt dan een plaats in het dagelijks pa troon. Praktisch gezien heeft maan denlang temperaturen of regelma tig injecties halen invloed op het werk, de planning van vakanties, de toekomst. Ankie van Bijnen: "Er komen vragen op. Zal ik aan die stu die beginnen of aan die nieuwe baan? Stel dat ik net zwanger ben als ik begin. Zal ik op mijn werk ver tellen dat wij onvrijwillig kinder loos zijn? Of zullen collega's dan de nigrerende opmerkingen maken?" Ongewenst kinderloos zijn heeft, zo is de ervaring van Ankie van Bij nen, vrijwel altijd invloed op de seksualiteit. En vaak op de relatie. Die invloed kan positief of negatief zijn. Negatief is het gevoel gefaald te hebben: het schuldgevoel ten op zichte van de partner als blijkt dat jij niet in staat bent een kind te krij gen. Soms leidt dat tot de angst dat de partner vertrekt om samen met een ander een kind te krijgen. Het kan dat de één om die reden een enorme claim op de ander gaat leg gen. Verdriet "Onvrijwillige kinderloosheid kan de relatie na verloop van tijd ook verstevigen", zegt Ankie van Bij nen. "Ook al hebben man en vrouw een hele periode geen woord met el kaar gewisseld, dan kan het toch dat ze er achter komen dat ze samen hetzelfde verdriet delen. Ze kijken naar wat hun relatie op zich, zonder kinderen, waard is. Vaak definiëren ze opnieuw waarom ze eigenlijk bij elkaar zijn". Wanneer paren zich opgeven voor de gespreksgroep bij het FIOM, zijn ze op zoek naar herkenning en er kenning van hun probleem, zo is de overtuiging van Van Bijnen. Erken ning ontbreekt nogal eens in de om geving. De één na de ander uit het vaste groepje vrienden krijgt kinde ren. Als onvrijwillige kinderloos heid niet bespreekbaar is, valt een kinderloos stel nogal eens uit de boot. "Het is voor anderen ook heel moeilijk. Als jij net een kleintje hebt gekregen, moet je het paar bij wie dat maar niet lukt, juist wel of juist niet uitnodigen? Mensen zijn ge neigd het onderwerp uit de weg te gaan. Dat wordt nog eens versterkt omdat onvrijwillig kinderlozen ge neigd zijn te zwijgen over wat nu precies zo pijnlijk is". De gespreksgroepen bij de FIOM's kunnen een verschillende inhoud hebben. Praten kan gericht zijn op verwerking, op afscheid ne men van het kind datje nooit gekre gen hebt. Maar ook voor mensen die nog niet gestopt zijn, die nog volop in behandeling zijn, kan praten met lotgenoten en deskundigen een op luchting betekenen. In deze ge spreksgroep komen vooral de in vloed op de relatie en de reactie van de omgeving aan de orde. Voor beide soorten groepen geldt dat het verwerken van de teleurstel ling datje niet op de gewone manier een kind kunt krijgen, centraal staat. Ankie van Bijnen: "Mensen realiseren zich niet altijd dat een kind iets is dat je krijgt. Vooral door de anti-conceptie is men aan de ge dachte gewend geraakt dat als een kind niet gewenst is, er ook geen komt. Mensen realiseren zich on voldoende dat die redenering an dersom niet altijd opgaat. Je kunt nieuw leven voorkomen, maar je kunt nieuw leven niet even 'rege len'. Dank zij de medische technie ken kunnen de voorwaarden voor conceptie verbeteren, maar tech niek kan er niet voor zorgen dat le ven ontstaat. Ik denk dat mensen dat soms vergeten". Voor meer informatie: FIOM 010- 4.36.61.66. De Hongaren willen graag dat hun land op korte termijn modern en westers wordt met een modern, westers bedrijfsleven. En een groot deel van de tijd heb ik er vertrouwen in dat hen dat ook wel zal lukken. Maar elke dag is er 'n moment waarop ik toch even twijfel: als ik mijn brievenbus openmaak. De post behoort, samen met de telefoon, tot de meest achterlijke diensten van het land. Om te beginnen wordt op zaterdag geen post bezorgd. Dat geldt ook voor de twee Kerstdagen, nationale feestdagen en nationale snipperdagen (dat zijn van die dagen tussen een vrije dag en een weekend, die in Hongarije verrassend vaak voorkomen). Wil het toevallig een beetje vervelend uitpakken, dan ziet de Hongaarse PTT er geen been in om een hele week geen post te bezorgen. Alles wat afwijkt van het normale, schept voor de PTT en dus voor de klanten) enorme problemen. Aangetekende brieven gaan retour afzender. Pakjes worden vrijwel nooit bezorgd, maar moeten op het postkantoor worden afgehaald, steevast tegen betaling van dertig cent extra porto, al zijn ze in Nederland op het postkantoor gefrankeerd. En een wegens spoed per luchtpost verstuurde brief deed er ooit acht dagen over, omdat de postbode eerst een handtekening moest hebben voordat hij de brief kon afgeven. De post wordt bovendien zeer onregelmatig bezorgd. Soms komt er twee dagen niets, dan een pak waar je u tegen zegt. De verklaring daarvoor ligt niet bij de postdienst zelf, maar bij de bezorger. Zoals alle Hongaarse overheidsdienaren verdient de goede man slecht. Hij heeft wel eens geprobeerd dat aan te vullen door de post iedere ochtend persoonlijk af te geven in de hoop een fooi te krijgen. Dat ging twee keer goed, de derde keer niet en sindsdien zijn we duidelijk geen vrienden meer. De tijd die hij aan het bezorgen van onze post moet besteden, spendeert hij dan ook liever aan iets anders: een bijbaantje, waarmee hij zijn magere salaris kan opkrikken. Veel klachten komen daar niet over, want iedereen is er aan gewend dat de post onregelmatig komt en iedereen heeft bijbaantjes. Helaas kunnen de hoeveelheden te bezorgen post daardoor wel eens erg oplopen en waaraan onze postbode een broertje dood heeft, zijn de dikke pakken die hij vervolgens bij ons moet afleveren. Dat is dan ook buitengewoon on-Hongaars: de gemiddelde brievenbus in dit land bezit een opening waardoor met goed fatsoen net twee gewone enveloppen heen kunnen. En we zijn" niet de eerste buitenlanders die van de PTT een aanmaning hebben gekregen een postbus te nemen omdat we huns inziens teveel post krijgen. Maar onlangs v met vakantie en zijn vervanger was van een heel ander slag. Zeker, hij bezorgde op een goede dag ook geen post, maar gaf daar wel een verklaring voor. "Uw brievenbus is te klein, koop een grotere. Uw postbode", meldde een in keurig Engels geschreven briefje. We vonden deze suggestie redelijk, maar het bleek een onmogelijke opdracht: zelfs de grootste Hongaarse brievenbus kan niet meer dan vier gewone enveloppen bevatten. Tijdelijk heeft toen een blauwe plastic afvalemmer met deksel de plaats van onze brievenbus ingenomen. Uiteindelijk zijn we maar heel chauvinistisch geworden: sinds ons laatste bezoek aan Nederland siert een stevige, groene en onovertroffen Nederlandse PTT- bus het paaltje in de tuin. We koesteren ons in de illusie dat nu alles beter zal worden. Maar vandaag was er alweer geen post.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2