Het grijze circuit in medialand Sluikreclame, de clandestiene ruggesteun van de programmamaker ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1990 PAGINA 23 De zendgemachtigden ontvangen elk jaar geld van de overheid. Op grond van de Mediawet heeft deze dat geheven van alle bezitters met een 'technische inrichting door middel waarvan televisie- of radioprogramma's kunnen worden waargenomen'. Kort gezegd: de bezitters van radio's en tv's. Uit de omroepbijdrage stort de overheid het bedrag van gemiddeld 75.000 gulden per uur zendtijd op de rekening van de omroepen. Achteraf. Hoe meer uren, hoe meer geld. Te weinig, klagen ze bij de omroepen, veel te weinig. Vandaar dat de programmamakers ook creatief moeten zijn in het aanboren van andere bronnen van inkomsten. Bijvoorbeeld door in een show opvallend onopvallend wat sluikreclame te stoppen. Het motto in Hilversum luidt: beurzen open, ogen dicht. Maar zijn de zendgemachtigden wel zo arm, of houden ze zich zo? Het Rotterdamse accountantsbureau Reyn/De Blaey stelde bijvoorbeeld onlangs nog vast dat de omroepen zich financieel gedekt weten door eigen vermogens die vele miljoenen belopen. Niet geheel onlogisch, getuige deze ontboezeming van een omroepbaas: "Af en toe wil er in een pretprogramma wel eens een miljoentje voorbijschuiven". door Wiebe Pennewaard Er zijn van die tv-programma's die niet alleen op hun bestaansrecht worden ge- toetst door de hoogte van de kijkcijfers, ze roepen vooral ook vragen op. Zo'n programma als dat van Ted de Braak bij voorbeeld. Daarin presteerde de maker ervan, het om, toeval of niet, de merk naam Volvo 55 minuten in beeld te bren gen. En even lang Talens en Mosa en Van Bommel en Batavus. Onwillekeurig dringt zich dan de vraag op wat die be drijven voor die zendtijd hebben be taald. Zeker een paar ton, schat een des kundige buitenstaander. Geen cent, be weren ze bij de NCRV. Nul komma nul, bevestigen hoe kan het anders? de geportretteerden. 'Ted's Televisite' wordt dus een makkie voor de deskundi gen bij het Commissariaat voor de Me dia. Het is aan hen om andèrmaal te be oordelen of een zendgemachtigde de wet heeft overtreden. Reclame mag grofweg gesproken alleen binnen de Ster-blokjes. Het principe van de Mediawet is sim pel genoèg: in dit land gevestigde omroe pen mogen geen reclame maken. Er kan best per ongeluk een Ikea-vrachtwagen- tje door een buitenopname van 'Zeg 'ns AAA' rijden, maar de hele set volprop pen met Ikea-meubelen gaat te ver. Jan Lenferink mag in RUR vanzelfsprekend melk drinken, tenzy hij er meer van drinkt dan een koe kan geven. Want dan laadt Lenferink wel de verdenking op zich te nadrukkelijk naar de witte motor te grijpen om zijn spraakwaterval in stand te houden. Als Han Peekei ten overstaan van de 'Wordt Vervolgd'-kij- kertjes roept dat hij er alleen voor be schuit uit komt, kan de corpulente kin dervriend erop rekenen dat hij een pro ces aan zijn broek krijgt. Prijzen VARA-voorzitter Marcel van Dam be toogt opgewekt dat zijn omroep niet aan commerciële sponsoring doet. Drie mi nuten later geeft hij toe, dat er in spelle tjes als 'Lingo' en in andere pretprogram- ma's "een paar miljoen" aan geschonken prijzen voorbijschuift. En verklapt hij ook, bij Veronica kun je gewoon zendtijd kopen. Regels zijn regels. Toch werden op de jongste huishoudbeurs drie producers van middagprogramma's uit het com plex gezet, omdat zij standhouders te veel lastig vielen met aanlokkelijke aan biedingen. En bij de NCRV herinnert zich iemand, dat voor de 'LoS Vast'- shows nooit ene cent is betaald aan zaal- huur en andere faciliteiten. Er hoefde al leen maar een regisseur naar de locatie te worden gestuurd. De plaatselijke uitba ter zorgde voor de rest, als hij maar ge noemd werd. En dat werd hij. De artiesten betalen voor zulke pro gramma's graag hun eigen reiskosten en koffie, want exposure is alles. In Hilver sum geeft het niet hoe je op de buis komt, als je maar op komt. Wij volgen de voorschriften, wordt in Het Gooi om het hardst geroepen. Maar breek de bekken van de ordehandhavers in medialand niet open. De handen vol hebben ze alleen al aan de wetmatige we ging van de blikken Martin Gaus-honde- brokken die onze nationale dierenvriend te pas en te onpas door de camera's laat begluren. Namens WVC moeten diezelf de ordehandhavers ook erachter zien te komen of er lijntjes hebben gelopen tus sen het al weer ter ziele zijnde dames blaadje 'Belfleur' en het gelijknamige theeprogramma op Nederland 2. Tonnen aan boetes zijn er opgelegd, en tot de Raad van State aan toe vechten de rechtskundigen van de omroep terug. Live-uitzendingen Met argusogen turen medewerkers van de Kijkdienst van het Commissariaat, met de vingers op de videorecorder, naar de risicogroepen: live-uitzendingen van allerlei aard, waarbij sport verhoogde be langstelling geniet. En natuurlijk infor matieve produkten als 'Brandpunt in de markt', 'Cash', 'Tros-Aktua Geld', 'Groen en Grondig'. Ons zul je de wet niet zien overtreden, verzekeren de woordvoerders van de omroepen onafhankelijk van elkaar. Al is het is wel eens kantje boord geweest, geeft de zegsman van de KRO toe. In dat programma van Ted de Braak liepen de Transavia-mevrouwen wel erg opvallend met reizen te wapperen. Maar ach, het liep allemaal met een sisser af. Zelfs de VPRO, die net als de EO tij dens een recent onderzoek toch met twee vingers in de iucht verklaarde nim mer dienstbaar te zijn aan het winststre ven van derden, moest er begin dit jaar aan geloven. Een van verontwaardiging briesende Jan Blokker werd op het mat je geroepen. Door niets en niemand gehinderd had de fabrikant van Van Gogh-prullaria zijn produkten kunnen aanprijzen in het pro gramma 'Een Winter Aan Zee'. De orga nisator van Van Gogh Village bestond het zelfs om staande voor de camera on geremd de namen van zijn sponsors op te sommen. De scherprechters lieten zich overtuigen van het ontbreken van boze opzet aan VPRO-zijde, en Blokkers straf blad bleef blanco. In het geval-Peekel werd wel opzet vermoed. Zijn mededeling aan het jonge kijkers volk, als zou hij alleen voor be sluit naar niet-toegestane reclame-uitin gen", geeft juridisch medewerker Wil Moerer de beperkingen van het Commis sariaat voor de Media meteèn al aan.. Om roepen moeten op het vermoeden van overtredingen hun boeken openen. Maar de kans is minimaal dat er een over schrijving wordt aangetroffen vón bij voorbeeld anderhalve ton door de' Ne derlandse Spoorwegen .aan een omroep vereniging, wegens dat fraaie jubileum programma en "met nogmaals dank voor de prettige samenwerking". Moerer: "Op een bepaald moment kry- gen wij onze twijfels over de financiering van het programma 'Cash'. Volgens de afspraken stellen wij Veronica op de hoogte van ons voornemen tot het opleg gen van een sanctie, zoals dat heet. De zendgemachtigde mag zich dan monde ling verweren. Wij zitten even later te genover keurige heren,.die beamen dat de produktiekosten inderdaad laag zijn. Tja, dat kan. Maar hoe het kan, blijft ver borgen achter de stalen gezichten", ver zucht Moerer. Opkomst De bliksemsnelle opkomst van de vrije jongens, producenten die een kant-en- klaar-produkt aan de omroepen leveren, heeft het grijze circuit drastisch ver groot. Juist omdat het Commissariaat niet de boeken van de Joop van de En- des, de John de Mols, de Peekels, de Stips en het daarachter liggende oer woud aan eenmansbedrijfjes kan ope nen. Men zou dat graag willen, maar tot die bevoegdheid zal het nooit komen, vrezen de controleurs. Bij de grote drie zelfstandige produk- tiebureau's wordt overigens laatdun kend gekeken naar de zogeheten 'schooi ers': snelle jongens die bij de bedrijven langstrekken om te kijken of er nog een nieuw artikeltje op de markt komt dat er gens in een programma kan worden on dergebracht. Intermediair noemen zij zichzelf; de flitsende typen zijn door gaans alleen per autotelefoon bereik baar. Paul de Man, hoofd van de afdeling In- en Externe Betrekkingen bij de TROS, is er kort over: "De toetsing van wat wel of wat niet door de beugel kan, geschiedt via het scherm. Als omroep ben je ver antwoordelijk voor het beeld, maar niet voor de boekhoudkundige creativiteit van de programmamakers. En door de uitspraken van het Commissariaat bouw je een eigen jurisprudentie op van wat mag, en wat niet". Bij de makers van 'Wordt Vervolgd' zit Stips nog na te hijgen van de infame rod del over zijn beschuit etende compag non. "Moetje horen. Wij hebben detv-se- rie ondersteund met de 'Wordt Ver- volgd'-club. Dat was wervend voor de AVRO natuurlijk, de clubbijeenkomsten werden gesponsord door bedrijven. Dat mag. Daarnaast hadden we een clubblad, met adverteerders. Niks illegaals aan. Daar stond ook een beschuitfabrikant tussen, ja". 4'Roept Han tijdens opnamen opeens: alleen voor beschuit kom ik er uit. Hij flapte dat er in zijn enthousiasme ge woon uit, Han is een heel enthousiaste jongen. Wij vergeten dat te knippen, de AVRO kijkt er overheen. Huppekee, zes tig mille boete. En ik zweer je, niets heb ben wij daarvoor gekregen. Maar die zaak loopt nog. En die Gerlofs sleep ik voor de rechter." Dagwerk Stips zegt heel wat te zien in allerlei pro gramma's, waar de normale toeschouwer weinig erg in heeft: "Je kijkt nü eenmaal anders, vanuit dit vak". Maar zelf meldt hij dagwerk te hebben aan het afplakken van allerlei merken, en zette hy ooit fles jes limonade in beeld met eigenhandig ontworpen etiketjes. "Krijg je een klacht wegens een pak 'De Vlaai Rijstebloem'. Dat bestaat dus helemaal niet. Had ik zelf gemaakt om van het gedonder af te zijn, haha". Tja, zegt Gerlofs, alle omroepen heb ben gebrek aan geld, en dus proberen ze aan extra middelen te komen, legaal of il legaal. "En legaal kan er maar weinig, dus wordt er heel wat afgerommeld". En hij probeert een graantje mee te pikken? Een heftige ontkenning volgt. Zijn 'Media Producties CV' gaat zich richten op de legale geldstromen in Eu ropees verband, "want dat is dus een echte groeimarkt". Ondertussen houdt iedereen zich naar buiten toe keurig aan de wet. Om terug te keren tot de keurige NCRV, die is er ab soluut niet op uit om bewust de grenzen op te rekken. Beleidsmedewerker Paul Wamsteker: "Wij zoeken de onduidelijk heden in de Mediawet niet op, maar we lopen er ook niet voor weg". Als Ted de Braak in de NCRV-gids zegt dat zijn 'Televisite' toch ook leuk is voor het bezochte bedrijf (en voor de kij kers, en voor hemzelf), is er dan geen aanleiding om nattigheid te voelen? Wamsteker, met een even vriendelijk als stalen gezicht: "Ook voor dit programma hebben wy ons tijdig van de nodige juri dische adviezen voorzien". Bij het Com missariaat voor de Media wordt in span ning de eerstvolgende rapportage van de Kijkdienst afgewacht. Ted de Braak kwam onlangs met zijn nieuwe tv-programma Televisitelangs bij de Volvo-fabrieken. De naam van de onderneming verscheen in totaal 55 minuten in beeld. Opzet of toeval? «oto-s gpd> neemt van deze aantijging. Geen cent heeft Han gezien voor die uitlating, be weert Stips. Geen cent, of hij mag ter plekke doodblijven. Waarom houdt Hilversum zich toch voortdurend bezig met wat in het jargon van snelle programmamakers en geklof te reclamejongens wordt aangeduid met company participation, product- placing, financial bartering, billboar- ding en andere Inanieren van sponsoring wordt genoemd? Het eensluidende ant woord dat in de omroepkwartieren valt te beluisteren: van het eigen vermogen blijven we af en van de rijksbijdragen kunnen we geen fatsoenlijke program ma's maken. Het is een verklaring die voor het door snee lid van een omroep nauwelijks te volgen zal zijn. Ga maar na: jarenlang be talen begunstigers of hoe ze ook mogen heten hun abonnementsgelden of tien tje, en dan roept de club van hun keuze dat er geen geld meer is om nog ee.n eigen Nederlandstalige dramaserie te produce- renn of redacteuren van de actualiteiten rubriek naar het verre buitenland te stu- Drs. Herman Schoon, werkzaam op de afdeling Planning en Onderzoek van de NCRV, legt uit dat er in heel omroepland een strikte scheiding bestaat tussen de omroepverenigingen en de omroepbe drijven. De vereniging is de verzameling van gelijkgestemde aanhangers, die ge leid door het bestuur in laatste instantie beslist over koers en beleid van hun om roep. Deze vèreniging houdt een bedrijf in stand voor de produktie van 'radio- en tv- programma's en het ontwikkelen van de geoorloofde nevenactiviteiten. De uitga ve van het eigen programmablad is daar van doorgaans de belangrijkste. De vere niging draait op de contributies, abonne mentsgelden, giften en donaties, plus de rente uit het belegde kapitaal. Het bedrijf werkt met de bijdrage uit de omroepgel- den en de opbrengst van de nevenactivi teiten. Netjes "De NCRV bestaat dik 65 jaar. Al die tijd hebben wij de centjes van onze leden netjes beheerd", betoogt Schoon. "Je kunt natuurlijk wel eens een paar mil joen uit de verenigingskas in een pro gramma stoppen, maar wie daar een ge woonte van maakt, eet zijn kapitaal bin nen een paar jaar op. Wij zijn altijd zuinig geweest, en omdat we veel langer be staan dan bijvoorbeeld de TROS, Vero nica of EO zijn we in verhouding rijk. Ook ten opzichte van de VARA, waar ze jaren aan het potverteren zijn géweest". "Als de overheid zou zeggen: besteëd eerst je liggende kapitaal maar voor we over verhoging van de omroepbijdrage praten, dan worden wij gestraft voor ver standig beleid. En komt de continuïteit van onze hele club, vereniging plus be drijf, in gevaar", aldus Schoon. In de Mediawet, die sinds begin 1988 van kracht is, werd als uitvoerder van en waakhond over de regeltjes het Commis sariaat voor de Media aangewezen. Het verzoek van de omroepen tot verhoging van de uurvergoeding vormde de aanlei ding tot het inschakelen van accoun tants. Op grond van hun rapport oordeel de het Commissariaat, dat het uurbedrag helemaal niet omhoog hoeft. De vereni gingen zijn rijk genoeg. De conclusie van de accountants liet niet na deining te veroorzaken. Over de gevolgde procedure, over de conclusies en vooral over het uiterst ongelukkige tijdstip waarop de financiële doorlich ting had plaatsgehad. De minister heeft aangekondigd dat de Mediawet inmid dels voor wijziging vatbaar is. Afhanke lijk van achtergrond en opvattingen vechten de omroepen voor een grotere fi nanciële armslag. Die kan worden gehaald uit kijkgelden en andere overheidsmiddelen, uit de re guliere Sterreclame en uit verruimde mogelijkheden voor sponsoring door derden, met het bedrijfsleven als voor naamste bron. Als er maar een hoger budget komt om de toegenomen en nog te verwachten extra zendtijd te vullen met iets dat aantrekkelijker is dan de aangekochte buitenlandse B-film. Grijs circuit Zover is het nog niet; in afwachting van betere tijden groeide in de afgelopen ja ren het grijze circuit. Er hangt geld bo ven de televisiemarkt, veel geld. Ster-di recteur drs, Chris Smeekes schat het op ruim 50 miljoen gulden, drs. Gerard Heyne den Bak van het Commissariaat voor de Media denkt dat er jaarlijks bui ten Loekie de Leeuw om tussen de 70 en 100 miljoen van het bedrijfsleven wordt losgepeuterd. Deze donaties in ruil voor het noemen van een naam of het tonen van een pro- dukt hebben alle denkbare vormen aan genomen, van schier onmerkbare sluik reclame tot ondubbelzinnige beeldvul- lende promotie. De Mediawet was onder meer bedoeld als dam tegen deze vor men van financiering, om zo het vader landse bestel nog enige tijd vrij te hou den van de commercie. "Wij kijken binnen het kader van de Mediawet en het erbij horende Mediabe schuit bereid zijn het bed te verlaten, kwam hem op een boete van 60:000 gul den te staan. Maar veel armer schijnt Peekei er niet van te zijn geworden. Het blijft een kwestie van afwegen, meent Rein Gerlofs, oud-werknemer van Peekel/Stips Produkties. Als nu 'kleine zelfstandige sponsoringbemiddelaar te Leeuwarden meldt hij opgewekt dat zijn bestrafte ex-werkgever na aftrek van de boete nog mooi twee ton heeft overge houden aan de gewraakte opmerkirig. Woede Wouter Stips, compagnon van Peekei, ontploft bijna van woede als hij kennis Han Peekei hield laatst zijn jeugdige kijkerpubliek voor dat hij alleen i beschuit bereid was het bed'te verlaten. Daarmee overtrad hij de Mediawet. De boete die hem werd opgelegd, bedroeg 60.000 gulden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23