Een opzienbarende ommezwaai Gert en Hermien na breuk met EO terug in het schnabbelcircuit 'Buiten de kerk zagen we niemand meer staan' PSALM 'GEZANG 326 ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1990 EXTRA PAGINA 21 Ze weten het nog goed: 1973 was het jaar van het keerpunt in hun leven. Van de ene op de andere dag keerden ze de showbiz de rug toe. Gert en Hermien deden afstand van het wereldse levenslied om zich heel gedreven te storten op de evangelisatie. Van 'Duifjes op de Dam', Tros en ander gedoe moesten Gert en Hermien niets meer hebben, hun stemmen waren voortaan exclusief te beluisteren in EO's 'Muzikale Fruitmand' En ze traden op tijdens samenkomsten met gelovigen in verenigingsgebouwen en kerken. Tussentijds was er nog het verblijf in Israël, waar ze platen met getuigenis-liedjes maakten. Een terugkeer naar de hitlijsten leek niet voor de hand te liggen; aan optredens voor een select, gelijkgestemd en dankbaar publiek scheen het duo voldoende te hebben. Eind vorig jaar bekeerden Gert en Herrrjien zich evenwel geheel onverwacht tot het genre dat ze eens hadden vertolkt en vervolgens verfoeidhet populaire lied. Tot afgrijzen van hun vaste aanhang concerteerden ze met 'Normaal'; banaler kon eenvoudig niet. Ze hadden nóg een verrassing in petto: een breuk met hun lijfomroep. de EO. "Hermien en ik zaten ingekapseld. Toen we uit hetartiestenbestaan in het geloof kwamen, werd ons leven éénrichtingverkeer. We keken niet meer opzij, zagen buiten de kerk niemand meer staan" door Dolf Ruesink Tot verbijstering van hun achterban ver schenen Gert en Hermien eind vorig jaar op de commerciële zender RTL-Veroni- que, waar ze hun drastisch bijgestelde toekomstplannen ontvouwden. 'Eerbied voor jouw grijze haren' werd na jaren weer in het repertoire opgenomen, het duo zei ernaar te verlangen om net als Cliff Richard gewoon artiest èn christen te zijn. De microfoons zouden niet langer uitsluitend opengaan op regionale toog- dagen en EO-avondjes, Gert en Hermien verklaarden zich evenzeer bereid op te draven in bejaardencentra en buurthui- Een deel van de achterban pikte het niet. Hier werd een verbond met de dood gesloten, oordeelden de strengste gelovi gen. Gert en Hermien, notabene hun zangduo, lieten zich in met "duivelse muziek". De rubriek ingezonden brieven in het EO-blad 'Visie' was de plaats die door tal loze gekwetste leden werd gezocht om te getuigen van hun afkeer tegen de hoe dan ook opzienbarende ommezwaai van het duo. De omroep zelf nam terzake geen standpunt in. Op hun beurt trokken Gert en Hermien daaruit hun conclusies, ze verbraken de zo innige band met hun lijfomroep. Als klap op de vuurpijl volgde dan nog het optreden met 'Normaal', de muzikale schuimkragen uit de Achterhoek. Prompt werden de laatste, nog overeind staande evangelisatie-optredens in een mum van tijd door geschrokken kerkbe stuurders geannuleerd. Ingekapseld "Toen we uit het artiestenbestaan in het geloof kwamen, werd ons leven éénrich tingverkeer. We keken niet meer opzij, zagen buiten de kerk niemand meer staan", getuigt Gert. Hermien knikt: "Een kwestie van jezelf isoleren van de wereld". Gert kan zich geheel in de woor den van zijn echtgenote vinden: "Zan gers van christenen waren we, terwijl we die blijde boodschap naar iedereen had den moeten uitdragen". Nog een bekentenis van Gert volgt na een slok koffie: "Hermien en ik zaten in gekapseld. Vier tot vijf preken in de week hoorden we aan, een ander maakt er misschien één mee. Alles bij elkaar hebben we wel zeventig jaar in de kerk gezeten". Even valt er een stilte op de verbouw de boerderij in Rossum. Alsof er een do minee voorbij komt. Gert Timmerman (54) grist wat paperassen bijeen om het verhaal van de ommezwaai straks wat te kunnen onderbouwen. Hermien, 46 jaar intussen, gaat nog maar eens met de kof fie rond. De buurvrouw en de fotograaf uitgezonderd, zal zich deze middag nie mand laten zien op de zich als een liaan door het Twentse landschap slingerende Laarweg. Na het bidkapelletje achter de plaatse lijke supermarkt is het de vijfde weg links en dan de tweede boerderij, alleen de bevolking van het katholieke Rossum weet het blindelings te vinden. Drie jaar geleden kwamen ze er wonen. Wakker "Eigenlijk" vertelt Gert, "is de verande ring toen begonnen". Tot die tijd hadden ze alleen maar oog gehad voor alles wat zich in en om de kerk afspeelde, verdui delijkt Hermien. "Hier werden we wak ker", luidt de boodschap van Gert, "we kwamen als protestanten in een puur ka tholieke gemeenschap terecht, maar ont dekten al snel dat al die buren en de boe ren rondom schatten van mensen zijn. Zij accepteerden ons, trokken geen scheidslijn, zoals wij altijd deden. Het noaberfeest, ons eerste optreden voor de bejaarden na de mis van de pastoor in zaal Ossenvoort. Ja, hier ging de wereld voor ons open". De verandering voltrok zich in snel tempo. Een herinnering aan een optre den voor bejaarden in het Limburgse Weert, Kerstmis 1989. "We zagen de vra- "Onze advertentie waarin aandacht werd gevraagd voor een optreden, stond nota- bene naast deze beledigende brieven af gedrukt" roept Gert verontwaardigd. "Wij vroegen dus om rectificatie, kregen die niet en hebben toen laten weten dat we niet meer met de EO door het land konden gaan". De radio- en tv-gids komt sedertdien niet meer in huis. Nee, mompelen de Rossumers, lid van een andere omroep zijn we niet geworden. Hermien koopt tegenwoordig de TeleVizier. Ze zegt het, net als Gert trouwens, maar wat fijn te vinden dat nu ook de Tros, Veronica, NCRV en noem ze allemaal maar op de studio-deuren weer wijd openhouden. 'Het is fijn in eigen land' "luidt de titel van hun nieuwe single, een beoogd va kantiehitje. En in het najaar verschijnt er nog een CD, ook in zo'n nieuw jasje. 'Nooit meer zonder jou', zal daarvan de titel zijn. Onder meer Willem Wilmink en Freddy Golden hebben er hun best voor gedaan. Het ligt in de bedoeling dat de e' Gert en Hermien ("Ach wat, on ze sound is altijd hetzelfde gebleven!") dit najaar ook daadwerkelijk op de plan ken komen. Met een voorbespeelde mu- ziektape of met één van de vier amuse mentsorkesten, waarmee ze volop aan het repeteren zijn. Kerk en Zoeklicht Naar de kerk gaan ze voorlopig niet meer. "Oh, nee, niet dat we van het ge loof in Jezus af zijn", haast Hermien zich te zeggen. "We willen er alleen een tijdje niet meer mee worden geconfronteerd". De relatie met het Zoeklicht is ook afge knapt. Voor die vereniging, met Mara- natha-samenkomsten in stad en land, kwamen Gert en Hermien in alle moge lijke kerken en verenigingsgebouwen. Met de Twentse baptistenpredikant ds. Malgro, doch ook met gemengde zang verenigingen, organisten en sprekers van naam. Onmiddellijk na de ontbin ding van het huwelijk met de EO kwam ook aan de band met het Zoeklicht een eind. Twee bestuursleden kwamen het in Rossum vertellen. "Vraag ze zelf maar waarom", is het enige dat Gert erover kwijt wil. Voorzitter H. H. Blok van Zoeklicht, tevens landelijk bestuurslid van de Evangelische Omroep, geeft desge vraagd uitsluitsel. "Wij hebben veel ver driet van deze zaak, maar deze combina tie tussen ons en het echtpaar kon écht niet meer. Die interviews in de boule vard-pers en dan dat optreden met die groep 'Normaal'. Onze mensen begrijpen dat niet. Kroeg en kerk verdragen elkaar niet. 'Normaal' met Gert en Hermien! Je kunt je toch ook geen dominee met een borrel op de kansel voorstellen. Maar de deur is door ons niet dichtgeslagen. Over een jaartje gaan we het nog eens bekij ken. En nogmaals, ik mag ze wel, vooral Hermien is een fijne vrouw. En ach, hij is toch ook wel een flinke vent". Klap Gert en Hermien kunnen er met hun ver stand niet bij. "Een onvoorstelbare klap in het gezicht", noemen ze het. Niet meer welkom op de Maranatha-samenkomst in Joure, net nog een afzegging van een kerkdienst voor de Pinkstergemeente in De Wilp en ook geen plaatjes meer in de Muzikale Fruitmand. "Wij zijn altijd alle afspraken nagekomen", zegt Gert. "Het steekt me dat deze kerken ons in de steek laten. Uw ja zij ja, uw nee zij nee, is me altijd geleerd, dat moet toch ook gelden voor de contracten die ze met ons had den?". De familie Timmerman wil verder niet al te dramatisch doen over hun breuk met het recente verleden. "We gaan weer mooie optredens verzorgen", weet Her mien. "En we ontmoeten weer oude col lega's", besluit Gert, "Anneke Grönloh, Ronnie Tober, fijne collega's die we hele maal uit het oog waren verloren, omdat we in een andere wereld zaten". gende oogjes van die oudjes, of x hun nog één keer dat speciale i wilden zingen. Dat konden we niet wei geren. Alsof het trouwens geen brok evangelie was! Wij moeten toch van God eerbied voor de grijze haren hebben". Bij de Evangelische Omroep werd er van dat moment af driftig geknaagd en gezaagd aan de stoelpoten van de para- depaardjes (Gert: "Want dat waren we toch immers jaren voor hen?"). Gert en Hermien werden amper nog gevraagd voor tv-optredens. En alsof dat nog niet genoeg was, begon in het EO-lijfblad 'Vi sie' een soort campagne van verontruste leden. Het nieuwe repertoire werd door twee EO-leden gekenschetst als "duivels". En over die aantijging was het duo weer op z'n zachtst gezegd des duivels. Van een algehele veroordeling door de achterban was overigens geen sprake, blijkens de correspondentie die medio dit voorjaar op gang kwam. "Laten we voor Gert en' Hermien bidden" schreef W. uit N. "Als Jezus in ons hart woont, mogen we dan- onze broeder en zuster veroordelen?",' vroeg N. te A. zich af, de geestesverwan ten wijzend op Romeinen 8 31-39. De repetities voor het geruchtmakende optreden van Gert en Hermien met Bennie Jolink, de zanger van 'Normaal'. Volgens sommige EO-leden was hier spra ke van een 'duivelse' combinatie. (foto anpj De familie Timmerman voor hun boerderij in Rossum. "Hier zijn we wak ker geworden". uoto gpd> VERS: Zoals het jaren was: het zangduo uit Twente op het podium van de evangelisatie.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21