LEIDSCH DAGBLAD Arabische troepen naar Golf NODIG! Irak: 2.5 miljoen 'gijzelaars' Belangrijk nieuws voor uitzendkrachten tempo-team uitzendbureau Tutu: Mandela en De Klerk voordragen voor Nobelprijs 'Vredesmacht' moet Saudi-Arabië beschermen tegen agressie Irak Brand vernielt bloemen bed rijf ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39315 Prijs fl. 1,35 JOHANNESBURG (GPD) Aarts- samenleving onherroepelijk bisschop Desmond Tutu overweegt ANC-leider Nelson Mandela en de Zuidafrikaanse president Frederik de Klerk voor te dragen voor de No belprijs voor de vrede in 1991. Tutu, die zelf de prijs in 1984 ontving voor zijn verzet tegen de apartheid, zei te geloven "dat zij deze prijs verdie- w nen als we het punt hebben bereikt zorgd dooAe zeggen dat ondarTks dat de voortgang op weg naar een dit akkoord het "geweld niet ge- (archieffoto) vrije, democratische en niet raciale staakt zal worden". Tutu's verklaring kwam drie da gen nadat de regering en het ANC een doorbraak hadden bereikt in hun onderhandelingen over een 'nieuw Zuid-Afrika'. Inmiddels heeft de vrouw van Mandela, Win- grote opschudding ge- Hond eet baby van vijf dagen geheel op NEW YORK (AP) - Een vijf da- gen oude baby in New York is gisteren opgegeten door de Duitse herder van de ouders van het kind. Toen de ouders 's mor gens opstonden troffen ze alleen een lege wieg aan, doordrenkt met bloed. In de wieg lag nog een deel van de hansop van de baby. De gealarmeerde politie nam de drie jaar oude hond van het gezin mee. Bij het onderzoek op het bureau bleek dat het dier het kind had opgegeten. De hond is afgemaakt. CAIRO (GPD) - De Arabische Liga heeft gisteravond toch besloten troepen te sturen naar Saudi-Arabië om het land te beschermen tegen Iraakse agressie. Irak heeft de Liga er prompt van beschuldigd te zijn bezweken voor "de wil van Amerika". President Saddam Hussein had eerder op de dag de heilige oorlog uitgeroepen tegen de Verenigde Staten en "het goddeloze koningshuis" van het buurland Saudi-Ara bië. Nederland en de andere Navo-landen besloten gisteren de VS militair bij te staan in de Perzische Golf. Van de twintig ministers van bui- hopen op een vreedzame oplossing tenlandse zaken die gisteren deel- voor het conflict. Ook zei hij niet te namen aan de top van de Liga in verwachten dat het uiteindelijk Cairo, steunden na lang aandrin- komt tot een gewapend treffen. - - - "Naar mijn mening draagt het inzet- Mubarak ten van onze troepen bij tot een Arabische vredesmacht, vreedzame oplossing van de crisis", Irak en Libië en de de Palestijnse zei Bush. Bevrijdings Organisatie PLO wezen het voorstel af. Jordanië, Algerije, Yemen, Sudan en Mauritanië ont hielden zich van stemming. De Iraakse leider Hussein liet in tussen opnieuw dreigende taal ho- Met een verwijzing naar de lig- RIJNSBURG Een fe)]e brand droogbloemenververij die twee jaar de gen twaalf het voorstel Egyptische president De Roemeense revolutie, december vorig jaar, betekende het einde van de heerschappij van concfucator Ceausescu. Maar ruim een halt jaar later is het nog altijd zeer de vraag of daarmee tegelijkertijd een nieuw tijdperk aanbrak. Weliswaar mogen architecten nu de huizen bouwen in de stijl van hun voorkeur en zijn de lijfwachten van Ceausescu ten minste met vervroegd pensioen gestuurd, een en ander laat onverlet dat de oude communisten nog steeds de baas zijn en dat collaborateurs er frank en vrij rondlopen. "Eigenlijk is er hier nauwelijks wat veranderd". DE GESTOLEN REVOLUTIE. Voor ambitieuze detaillisten bestaat er al lang geen afgebakende markt meer. Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) probeert ingang te krijgen in de Verenigde Staten met de overname van een keten van speelgoedzaken. En het Britse warenhuisconcern Marks Spencer heeft in navolging van zovele Amerikaanse en Britse bedrijven nu ook de stap naar the continent gewaagd, meer bepaald in de richting van Amsterdam. DETAILLISTEN ZONDER GRENZEN. Sinds kort zijn ze weer helemaal op de populaire toer. En hoe! Tot verbijstering van hun vaste aanhang traden ze op met de rockgroep 'Normaal', gesproken werd van een "duivelse combinatie". Gert en Hermien hadden nóg een verrassing in petto: ze braken met hun lijfomroep. En ze gaan weer mooie optredens verzorgen, als vanouds met eerbied voor grijze haren en net als vroeger ook vergezeld van de duifjes op de Dam. De OPZIENBARENDE OMMEZWAAI van een hoe dan ook opmerkelijk zangduo. ging van het Islamitsiche bede- h eisteravond yaartsoord Mekka in Saudi-Arabië, trachtte hij steun te vinden voor zijn kruistocht tegen het buurland. "Redt Mekka en het graf van de pro feet Mohammed van de bezetting", drong er bij alle Arabieren lims op aan iedere aanval Verenigde Staten te vergelden. de kampeerplaats goede deel van het geleden afbrandde, heeft geen scha- hoek waaide, droogbloemenbedrijf Hogewoning de opgelopen bij de brand. Het vuur Het is voor de derde keer in be- aan de Vinkenweg in Rijnsburg in dat tot in de verre omgeving was te trekkelijk korte tijd dat bij een der- as gelegd. Binnen een uur tijd zien, heeft geen gevaar opgeleverd gelijk bedrijf in Rijnsburg brand is brandde de drogerij, een opslag- voor de directe omgeving. Camping uitgebroken. De vorige keer wees het kantoor van het be- Kloosterhof is geen moment be- onderzoek uit dat een brandende si- de dreigd geweest omdat de wind uit garet de oorzaak van de brand was. Duizenden Moslims bidden in de Jordaanse hoofdstad Am man tegen inter ventie door vreemde mo gendheden Golf. Irak heeft Turkije vandaag van schendingen van zijn luchtruim beschuldigd. Donderdag zouden twee Turkse vliegtuigen en vrij dag één het Iraakse luchtruim hebben geschonden. Irak heeft daarover bij de Turkse ambassa deur in Baghdad een protest inge diend. Turkije, een NAVO-lidstaat, steunt de sancties van de Verenig de Naties tegen Irak. Er zijn sinds het begin van crisis in het Midden- Oosten rond Iraks bezetting van Kuwayt meldingen van troepen bewegingen aan beide zijden van de Turks-Iraakse grens. De brand werd even na halfzeven ontdekt door drie werknemers die nog in het droogbloemenbedrijf aanwezig waren. Ondanks assisten tie van de brandweerkorpsen van Katwijk en Valkenburg kon niet worden verhinderd dat de drogerij, waar het vuur was begonnen, volle dig afbrandde. Ook de aangrenzen de opslagruimte met droogbloemen en verpakkingsmateriaal en het kantoor konden niet worden gered. Een vrachtwagen die naast de afge brande panden stond, raakte zwaar beschadigd. Het nieuwe deel van het bedrijf dat gebouwd is op de plaats van de Wanneer de Arabische vredes- *o- macht paraat is en hoe die er uit ziet, de is nog niet bekend. Binnen twee we ken moet de secretaris-generaal van (foto afp) de Liga, Chadli Klibi, verslag uit brengen. Duidelijk is wel dat niet al le landen in staat zijn troepen te le veren. Libanon en Somalië hebben de handen vol aan interne onrust. Marokko en Syrië doen wel mee, ook al hebben zij veel manschappen WASHINGTON/BRUSSEL ten dat de Verenigde Staten nog Irak en Kuwayt. In Irak verblijven ingezet in respectievelijk de Weste- (RTR/AFP/ANP) - Hoewel er twee- steeds onderhandelen om hen Irak 546 Britten, 300 Ieren, rond öuu lijke Sahara en Libanon, en-een-half miljoen buitenlanders uit te krijgen. Politieke waarnemers Westduitsers, ongeveer 330 Italia- Nederland en de andere NAVO- in Irak en Kuwayt vastzitten die in zyn het niet eens over de manier nen, 230 Fransen, 155 Nederlanders, landen hebben gisteren in Brussel de toekomst als pionnen in het di- waarop de Iraakse president Sad- vijftien Grieken, 50 Portugezen, 30 besloten tegemoet te komen aan het plomatieke schaakspel in de Golf dam Hoessein de buitenlanders zal Spanjaarden, veertien Denen en 37 Amerikaanse verzoek om militaire gebruiken. Er gaan stemmen op die Belgen. steun om "de Iraakse agressie in te beweren dat Saddam hen vast- In Kuwayt zitten nog rond 4.000 dammen". De internationale troe- kunnen fungeren, vermijdden func tionarissen van beide zijden zorg vuldig hen gijzelaars te noemen. Irak heeft zijn grenzen gesloten en kondigde aan dat buitenlanders, uitgezonderd diplomaten, het land niet mogen verlaten. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken James Baker liet echter we- Invoer groter dan export DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft in de eerste vijf maanden van dit jaar voor meer geld aan goede ren ingevoerd, dan geëxporteerd. Cijfers van het CBS geven aan dat in de periode januari-mei de export tot 98,2 miljard gulden groeide. Dat is 3 procent meer dan dezelfde pe riode in 1989. De invoer nam met 6 procent toe en bereikte een waarde van 96 miljard gulden. Het uitvoero- verschot kwam hierdoor op 2,2 mil jard gulden, tegen 4,5 over dezelfde periode in 1989. Ten opzichte van de eerste zes maanden van 1989 stegen vooral de uitvoer van kleding, instrumenten en apparaten, vis- en schaaldieren en fruit. Dalingen deden zich voor bij de uitvoer van ijzer en staal, alu- melk- en zuivelproduk- ZEGMAAR( TEGEN 1T KAMSTEEG OCCASION Warm Richard Murphy, voormalige on derminister van buitenlandse zaken van de VS voor het Nabije Oosten, is het echter niet met hem eens. "Ik denk niet dat deze mensen gijze laars zijn in de klassieke betekenis. Saddam heeft andere bedoelingen en gijzelaars nemen staat niet hoog op zijn lijstje. Hij wil de leider van de Arabische wereld zijn en hij oe fent vooral druk uit op Arabische staten", zo meent Murphy. De meeste buitenlanders in Irak en Kuwayt zijn Arabische en en Aziatische werknemers. Er zit een relatief klein aantal westerlingen vast, onder wie ongeveer 3.500 Amerikanen. In totaal zijn er nog zo'n 8.500 in woners uit lidstaten van de EG in Britten, een 50-tal Ieren, ongeveer penmacht moet daarnaast garande- 300 Westduitsers, 115 Italianen, 250 ren dat de boycot tegen Irak in acht Fransen, 84 Nederlanders, rond 200 wordt genomen. Elk land bekijkt ten- ^an °*e invoerkant deden zich Grieken, 50 Portugezen, 90 Span- individueel op welke wijze wordt &ote stijgingen u" J- jaarden, 83 Denen en een 20-tal Bel- bijgedragen. De Amerikaanse presi- l"~ 38-45 LEIDEN Haarlemmerweg 41 <bucroenoordhaiien> gen. dent Bush zei gisteren nog steeds te bij de import elektrische machines en toe stellen en van hout. Zonnig en warm. Middagtemperatuur van 25 graden aan zee tot 30 graden plaatselijk in het binnenland. Weinig wind.'s Middags aan de kust wind van De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Eerst zonnig, warm en een kleine kans op een onweersbui, daarna overgang naar koeler weer en mogelijk regen. Flevoweg 21 I 2318 BZ Leiden I Telefoon 071-219667 Machinebouw - Draaien - Frezen Kotleren - RVS en alu. lassen Tempo-Team Uitzendbureau heeft de nieuwe belonings regeling - die is opgenomen in de CAO voor elke uitzendkracht in Nederland - al ingevoerd per 1 juli 1990. Daarmee is Tempo-Team een van de eerste uitzendbureaus die volgens de nieuwe 'spelregels' te werk gaat. Dat betekent o.a. dat u bij Tempo-Team nü al kunt profiteren van de voordelen van de nieuwe belonings regeling. die u na elke 1000 uur werk recht geeft op een positieverbetering. Als u meer wilt weten over dit voor u belangrijke onderwerp, kunt u op elk moment tijdens kantooruren (8.30 tot 17.15 uur) bij ons binnenlopen. Van maandag 13 augustus t/m donderdag 16 augustus zijn wij bovendien tot 19.00 uur geopend om u elke gewenste informatie te geven. U bent van harte welkom. Wanneer u ook komt. En zonder enige verplichting. Leiden, Stationsplein 212, 071 -1441 46 óók om te weten wie er eerste viool speelt Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement I 74.15" Ik neem een jaarabonnement 1285,50" Voor het abonnement ingaat uiilwnn ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is} Naam Adres Postcode- Woonplaats. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071 -161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1