Detaillisten zonder grenzen KBB koopt 'speeltje' in Amerika I De Moskoviet zet nu ook z'n tanden in hamburger ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1990 PAGINA 19 Voor ambitieuze detaillisten bestaat er al lang geen afgebakende markt meer. De Amerikaanse hamburgerkoning McDonald besloot jaren geleden al zijn afzetgebied te vergroten; intussen kennen ze hem ook in Moskou. Andere buitenlandse ondernemingen hebben al jaren geleden hun vestigingen geopend in Nederland; in sommige gevallen is de firmanaam zo vertrouwd dat nog slechts weinigen een vreemde signatuur achter de onderneming zoeken. Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) probeert dezelfde ingang in de Verenigde Staten te krijgen door de overname van een keten van speelgoedzaken. En het Britse warenhuisconcern Marks Spencer heeft nu ook de stap naar the continent gewaagd, meer bepaald in de richting van Amsterdam. Het motto achter het besluit om internationale activiteiten te gaan ontplooien: "Wat in eigen land aanslaat, kun je ook elders uitproberen". door Theo Haerkens De concurrentie is niet bang, slaapt niet en houdt daarom de vinger aan de pols. "Of er een gat in de markt is, moet nog blijken", is het algemene commentaar op de voorgenomen vestiging van het Britse warenhuis concern Marks Spencer in Am sterdam. Het nieuwtje viel vrijwel samen met de mededeling van Ko ninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) dat het concern eigenaar van He- ma, Bijenkorf, modehuis M S en doe-het-zelver Praxis in de VS een keten van gerenommeerde speelgoedspeciaalzaken heeft over genomen. De detailhandel lijkt op drift geraakt. Drs. A. Bruins, wetenschappelijk medewerker van het Economisch Instituut van het Midden- en Klein bedrijf (EIM), bevestigt dat steeds meer bedrijven hun vleugels uit slaan om over de grens hun geluk beproeven. De laatste jaren is het aantal buitenlandse vestigingen in Nederland fors toegenomen, maar ook het Nederlandse grootwinkel bedrijf gaat de grens over en pro beert in Duitsland en België voet aan de grond te krijgen. Dat wordt vooral in de elektroni ca en in de mode voor jongeren 'het disco-segment' steeds ge makkelijker omdat de smaken en dus de markten in de verschillende landen meer en meer op elkaar lij ken. Per saldo echter hebben bui tenlandse winkelketens meer be langstelling voor ons land dan om gekeerd. Verdubbeling Sinds het begin van de jaren tachtig is het aantal buitenlandse winke liers in ons land verdubbeld. In 1982 waren het er 107, terwijl eind 1988 203 'formules' werden geteld waar buitenlandse winkelketens een vin ger in de pap hadden. Het EIM telt winkelformules, omdat die herken baar zijn aan assortiment, formaat en presentatie. "Kleurgebruik, flit sende lampen en het aantal decibels dat uit de geluidsinstallatie komt", verduidelijkt Bruins. Deontwikkeling van zo'n formu le kost veel geld. En voordat de rea lisering van een dergelijke formule zelfs maar wordt overwogen, die nen er wel enkele vragen te worden beantwoord. Bijvoorbeeld deze: houdt het publiek waar wij op mik ken, van klassieke muziek of van pop? En vinden de klanten flitsen de discolampen fijn om een nieuw truitje bij uit te zoeken of niet? Pas als deze vragen ook vanuit een kriti sche benadering ervan bevestigend kunnen worden beantwoord, kan eventueel een begin worden ge maakt met de 'aankleding' van nieuwe filialen, een en ander afge stemd op de specifieke wensen van de lokale consument. "Wat in eigen land aanslaat, kun je ook elders uitproberen", ver klaart Bruins de trek over de gren zen. Zeker als een keten in eigen land optimaal is vertegenwoordigd, wordt dat interessant. Maar er zijn meer elementen die bij die afwe ging een rol spelen. Voor Britse bedrijven als Marks Spencer is vestiging op the conti nent, het vasteland van Europa, aantrekkelijk omdat de consument hier elk jaar wat meer heeft te beste den dan de Britse clientèle die kampt met een stagnerende econo mie. Dat het concern handelend in kleding, levensmiddelen en huis houdelijke artikelen uitgerekend in Nederland probeert een markt te veroveren, acht Bruins verklaar baar. "We zijn een dichtbevolkt land en één winkel kan dus veel klanten trekken". Nederland is na tuurlijk dichtbij en beschikt over prima verbindingen, wat het trans port zeker met het oog op verdere uitbreiding eenvoudig maakt. Ook cultureel zijn de barrières ta melijk overzichtelijk. Concurrentie Voor Duitse ketens gelden andere overwegingen; de economische groei in Nederland is zozeer met die in de Bondsrepubliek verweven, dat ze daarmee gelijke tred houdt. Voor de Duitsers maakt de enorme concurrentie op de binnenlandse markt het aantrekkelijk in Neder land wat expansie-ruimte te zoe ken. Praktisch levert dat over het al gemeen weinig problemen op om dat een filiaal in Nederland gemak kelijk kan worden aangesloten op het eigen distributienet. Op hun beurt vestigen Neder landse bedrijven zich graag in Bel gië en Duitsland. Engeland ligt min der voor de hand. Los van de econo mische stituatie vergt het nogal wat extra voorzieningen om de aanvoer van goederen zeker te stellen. "Wie de boot mist, kan dat ene onderdeel tje of dat extra artikel niet even met de auto nabezorgen", illustreert Bruins. Overigens is de buitenlandse be langstelling voor ons land niet hele maal nieuw. In de tweede helft de jaren zeventig hebben de eerste Britse ketens de oversteek al ge maakt. Televisie-verhuurder Skala behoorde samen met Laura Ashly romantische kleding en interi eurverzorging tot de eerste. En in tegenstelling tot de anderen bleven zij ook in de jaren dat het hier wat minder goed ging. Nu de Neder landse economie aantrekt, plukken £je f0p van vermaarde Britse concern Marks Spencer heeft het besluit genomen de oversteek naar 'the continent'1 zy daar volop de vruchten van. Na Binnen afzienbare tijd wordt in Amsterdam een filiaal geopend. de Britten volgden de Duitsers, de Fransen en de Italianen. Maar ook de Zweden (Ikea) en Amerikanen (McDonalds) lieten zich de afgelo- u m Het ligt voor de hand te conclude- 'Wat in eigen land aanslaat, kun je ook elders uitproberen' ren dat buitenlandse ondernemers in ons land gaten in de markt zien die Nederlandse zakenlieden niet opmerken. Maar die veronderstel ling verdraagt zich niet met de va derlandse handelsgeest en wordt derhalve met klem tegengesproken. Woordvoerder P. Krenn van Ven- dex International wijst erop dat een concern van enige omvang niet elk piepklein gaatje kan vullen. herinnert zich bedrijven die enkele jaren geleden weliswaar aankondig den naar Nederland te komen, hij constateert te zelfder tijd dat sinds dien weinig van hen is vernomen. Het Bijenkorf-concern omvat een aantal speciaalzaken en "daarvoor Schaalvergroting "Wij houden ons bezig met een zeer specifiek segment van de markt. We proberen onze formules uit te bui ten door schaalvergroting en pas sen ze aan aan de eisen van de tijd. Maar we waken er ook voor dat ze verwateren en niet meer herken baar zijn. Evenmin laten we na nieu we formules te ontwikkelen". Als voorbeeld noemt hij de fotospe ciaalzaken onder de naam Dixons die langzaam worden uitgebouwd tot complete elektronica-winkels. Anderen menen dat er geen echte gaten in de markt zitten. Iedere gul den moet worden bevochten, maar op een vette markt die volop in be weging is, kan er altijd wel eentje meeëten. De geschiedenis van levensmid delen-gigant Jac. Hermans laat dat aardig zien. Zo'n vijftien jaar gele den was Hermans nog een 'discount-zaak'. De winkels waren sober ingericht en de aparte afdelin gen voor vers vlees, groente en De Koninklijke Bijenkorf Beheer probeert enige invloed te ver krijgen op de Amerikaanse markt. Onlangs nam het concern een keten van speelgoedzaken over. brood bestonden nog niet, want dat gold in die dagen nog als luxe. Inmiddels zijn die er wel "het publiek wilde een groter assorti ment", motiveert woordvoerder E. Althuis en dat maakt de winkels aantrekkelijker en tegelijkertijd wat duurder: het discount-karakter ging verloren. Aan de onderkant van de markt ontstond zo wat ruim te, die prompt door het Duitse Aldi werd opgevuld. Hermans liet het er niet bij zitten en zette de franjeloze 'Kom en Koop'-winkels op om zo het onderste deel van de markt in handen te houden. Saillant detail is, dat Hermans inmiddels is overge gaan in handen van het Duitse con cern Teugemann. De Bijenkorf kocht recentelijk een keten van exclusieve speel goedwinkels in de VS. Bestuursse- cretaris J. Nugteren acht de stelling dat de holding gaten in de Neder landse markt over het hoofd heeft gezien ten minste aanvechtbaar. Hii Voor de Amerikaanse hamburgergigant McDonald bestaan geen grenzen. Begin dit jaar werd in Moskou het zoveelste buitenlandse filiaal geopend. De Moskovieten stonden in de rij om de al lereerste hamburger te proeven. zijn de mogelijkheden nu uitge put". "Er zijn er nog wel een paar die voor ons interessant zijn, maar die zijn niet te koop", laat Nugteren zich ook nog ontvallen. "Nee, nee, ik noem geen namen". Over de plannen van Marks Spencer, dat zich onder meer bezig houdt met mode, merkt hij slechts op dat er een jaar geleden nog steen en been werd geklaagd over de ge ringe marges in deze branche. "Je moet de risico's taxeren en M S kan zich best wat risico veroorlo ven". Nugteren voegt hieraan toe dat er sommige Britse en Ameri kaanse bedrijven veel aan gelegen is een of meerdere vestigingen op het vasteland van Europa te heb ben. "Ze willen er koste wat het kost zijn, en dan hoeft er niet veel winst uit te komen". Toegang Marks Spencer is van plan met een enkele vestiging de sfeer op de Nederlandse markt te proeven. Als de nieuwe zaak in Amsterdam aan slaat, komen er meer, anders niet. Maar zo gaat het niet altijd. Kapi taalkrachtige ondernemingen ko pen ook wel bestaande ketens op om die naar hun eigen inzichten om te bouwen. "Het is een gemakkelij ke manier om toegang te krijgen tot een nieuwe markt", aldus Bruins. "Je beschikt dan over winkels en je kunt het distributienet gewoon blij ven gebruiken". Zo kocht het Britse concern Hen nes Mauritz destijds de Neder landse kleding-keten 'Fooks', ge specialiseerd in jeans en de wat goedkopere mode. Geleidelijkaan veranderde het karakter van de winkels. De luidruchtige disco-mu- ziek verdween, en de vestigingen in de 'verkeerde' buurten werden af gestoten. Met het geld dat dat ople verde, werden de andere vestigin gen gemoderniseerd en een enkele nieuwe meer op stand aange kocht. Op die manier probeerde Free Re cord Shop tachtig vestigingen in Nederland enkele jaren geleden vergeefs Duitsland te veroveren. Het bedrijf nam een vijftal Duitse platenzaken over, kocht er drie an dere bij en moest na korte tijd con stateren dat deze aanpak onvol doende opleverde, waarna hij eie ren voor zijn geld koos en de Duitse vestigingen weer afstootte. In Bel gië lukte het wel. "We hebben er nu twaalf zaken, aan het eind van het jaar moeten dat er vijftien zijn", al dus directeur winkelorganisatie E. Companjen. Ikea en McDonalds pakken dat weer heel anders aan. Zij hebben een "ijzersterke, niet te kopiëren formule". Hun uitstraling is zo groot, dat mensen zelf vragen om een vestiging bij hen in de buurt. "Hamburger en milkshake eet je bij McDonalds. Je meubeltjes koop je bij Ikea. Voor de één is het een be- grip, voor de ander een gruwel. Dat heeft alles te maken met lifestyle en gevoel voor kwaliteit", analyseert Bruins. De lange rijen voor de McDo- nalds-vestiging in Moskou die nog niet zo lang geleden werd geopend, bevestigen deze theorie. Geen enke le Moskoviet had ooit een hambur ger gegeten, maar niemand wilde deze kans laten lopen. De reputatie van de Big Mac was McDonaJds ver vooruit. "Al kun je dat ene bankje overal kopen, het is niet goed als het niet van Ikea komt". Bruins maakt een wegwerpgebaar. "Toch is het ver schijnsel niet uniek. De Franse ke tens Cartier parfums, horloges en sieraden en Charles Jourdan sieraden en lederwaren hebben ook die uitstraling. Maar zij richten zich juist weer op een klein en kapi taalkrachtig publiek. Hun zaken zoek je vergeefs in de Kal verstraat, want die is teveel gericht op de mas sa. Zij zitten op exclusieve plaat- Cultuurgoed De overname door de Bijenkorf van de exclusieve speelgoedwinkels in de VS, is weer van een totaal andere orde. Het is niet de bedoeling deze zaken op geheel andere leest te schoeien. De winkelketen FAO Schwartz, die bijna 130 jaar bestaat wat voor de Verenigde Staten lang is behoort tot het Ameri kaanse cultuurgoed. Het bestuur van de Bijenkorf is dan ook niet van plan hardhandig in te grijpen. Grootscheepse reorganisaties of vervanging van de plaatselijke lei ding door een Nederlandse, staan niet op het programma. Het contact met het nieuwe wingewest krijgt voornamelijk een administratief ka rakter. Ahold, eigenaar van onder meer Albert Heijn en twee Amerikaanse supermarktketens, heeft ook altijd afstand gehouden tot deze zaken. Met de dagelijkse gang van zaken bemoeit de Zaanse grootgrutter zich niet, zelfs het AH-logo ont breekt. De Amerikaanse keten is niet meer dan een profijtelijk melk koetje. Deze afstandelijkheid lijkt won derlijker dan hij is. Het probleem is dat de Amerikaanse manier van boodschappen doen, maar moeilijk te vergelijken is met Europese. Door de grote afstanden in het land is het voor de Amerikanen de ge woonste zaak van de wereld om voor weken tegelijk in te slaan. "Wij gaan voor een kleinigheidje op nieuw naar de winkel, maar zij ko pen enorme hoeveelheden in. Bij ons zouden de schappen leeg zijn als er drie Amerikanen boodschap pen hebben gedaan", illustreert Bruins. Brommend voegt hij eraan toe dat de detaillist altijd veel afhanke lijker is van de luimen van de klant en de waan van de dag dan een fa brikant. Philips heeft in zijn ogen dan ook geen reden tot klagen: "Het is gemakkelijker een fabriek te run nen in het buitenland dan een win kel". I

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19